Daar heb je het al. ANT. METSELAAR, gebeele uitlevering komt dus niets. Millerand is weer te Parijs terug van te Londen geconfereerd te hebben met Lloyd George. Drie voornamen punten zijn behandeld. Allereerst van de uitleverings kwestie, vervolgens die van Konstantinopel en die van de Adriatische Zee. Volgens hetgeen door Millerand aan een redacteur van de iPetit Parisienis mede gedeeld, werd de oplossing, die reeds voor zien was en waarmee men zich tenslotte zoowel te Londen als Parijs had vereenigd, definitief aanvaard. De Turksche souve- reiniteit zal te Konstantinopel gehandhaafd blijven, maar de vrijheid van de Dardanellen zal volkomen gewaarborgd worden. Zij zullen n.l. onder de bewaking worden ge steld van de geallieerde militaire contin genten. Betreffende Klein-Azië wilde men nog geen beslissing nemen zoolang Venizelos nog niet te Londen aanwezig was deze werd daar verwacht. De bijzonderheden der geallieerde controle zullen door des kundigen worden vastgesteld, welke daar over met Foch zullen beraadslagen. Men ziet dus dat de conferentie, waar van voorspeld was op grond der officieele mededeelingen, dat zij zeer langzaam zou opschieten, toch nogal wat werk heeft ver richt. Maar er blijft nog ontzaglijk veel over en de financieele kwestie zal wel een van de moeilijkste vraagstukken zijn. In zake Fiume (dat ook weer aan de orde komt) moet Nitti hebben medegedeeld, dat, wanneer de Londensche overeenkomst in werking zal treden, Italië aan het bezette gebied van Dalmatië volledig zelfbestuur zal verleenen. Men beschouwt deze ver klaring van groot belang, dat daardoor de besprekingen over de Adriatische kwestie sterk gewijzigd kunnen worden. Uit Amerika komt bericht dat Lansing als secretaris van staat afgetreden is. Het was bekend dat Wilson en Lansing in den laatsten tijd niet best met elkaar overweg konden. Nu heeft Wilson en Lansing de vraag gesteld of het waar is dat hij tijdens Wilson's ziekte een vergadering had saam geroepen van de hoofden der departementen van de uitvoerende macht, hetgeen niet constitutioneel was, Lansing antwoordde bevestigend er bij voegende dat hij nooit gedacht had niet constitutioneel te han delen. Gevolg van dit alles is dat Lansing zijn ambt heeft neergelegd. Het schijnt dus dat Wilson weer begint op te knappen. Het Petit-Journal verneemt uit New-York dat de president persoonlijk een onderhoud gehad heeft met de ver tegenwoordigers der spoorwegarbeiders om te trachten de staking van 300,000 man vast personeel aan de spoorwegen te voor komen. BUITENLAND. De uitleveriiigsnota ann Duitschland. De »Matin« verklaart in staat te zijn den hoofdinhoud weer te geven van de nota der geallieerden aan Duitschland, be treffende de berechting van de oorlogsmis dadigers, waarvan de tekst te Londen is opgesteld. De nota zal onderscheid maken tusschen schuldigen, opgeëischt voor mis daden, waarvan zij de onmiddellijke daders zijn, en schuldigen, die slechts een moreele verantwoordelijkheid dragen. De nota zal toegeven, dat het voor Duitschland moeilijk is de tweede categorie uit te leveren, maar zou met kracht aandringen op uitlevering van de eerste categorie. De Italianen xjju terreden. Naar verluidt is de Italiaansche missie te Londen zeer voldaan over den voortgang van de besprekingen. Wat aangaat de positie van den ex-keizer en de laatste Hollandsche nota, is de meening van Italië, dat nu de oorlog ten einde is, zorg moet worden gedragen, dat er geen geest van onnoodige irritatie wordt gewekt. De tien-urendag in bolsjewistisch Rusland. De »IntransignanU meldt, dat de Sovjet- regeering, nadat zij de arbeidsraden heeft afgeschaft, thans den wettelijken arbeids tijd op tien uur per dag heeft gebracht, teneinde zoodoende het herstel van Rus land te bevorderen. Vele steden hebben zelfs den twaalfurigen arbeidsdag aange nomen, o. a. Nisjni Novgorod. Vier nieuwe lichtingen zijn onder de wapenen geroepen. o De nitleverings-kwestie. Een belangryke Concessie aan Duitschland Een nieuwe Entent e-N o t a. De laatste berichten luidenIndien Duitschland de schuldigen voor eigen recht banken doet verschijnen, zullen de gealli eerden kunnen beslissen over Duitschland's goede trouw te houden zij zich het recht voor er over te beslissen, of de opgelegde straffen voldoende zijn. Indien dit niet het ;eval is, zullen zij vergëldingsmaatregelen overwegen, die door het niet uitvoeren van de betreffende bepalingen van het vredes verdrag noodig mochten worden gemaakt. o De Griep epidemie. Te Kopenhagen meer dan 10.000 gevallen per week. Kopenhagen, 11 Febr. Hoe de Spaan- sche ziekte hier ter stede meer en meer om zich grijpt, bewijzen de cijfers der aan giften. In de afgeloopen week kwamen niet minder dan 11,038 tegen 7442 ge vallen in de voorafgaande week ter kennis van de betreffende gezondheidscommissie. Iets wat niet gedurende de vorige groote epidemie voorgekomen is, is dat nu ook vele kinderen door de griep aangetast wor den. Het sterftecijfer aan griep bedroeg in de afgeloopen week 207. Een Bolsjewistische barones. De Russische barones Meyendorff is aan boord van een Fransch hospitaalschip, dat van Sebastohel naar Marseille ging, in hechtenis genomen, omdat zij boisjewitische propaganda en geheime plannen voor in voering van de sovjetrepubliek in Frankrijk bij zich droeg. De barones was op 23 Januari op het schip opgenomen. Zij droeg de kleeding van het roode kruis en had haar linker arm in een verband, voorgewend, dat haar hand door een granaat weggeschoten was. De dokter wenschte echter de verwonde arm te zien en toen het verband was weg genomen, vond men een doos, waarin de verschillende bolsjewistische stukken ge borgen waren. Russische kwesties. De bolsjewistische militairiseering van den arbeid. Weenen, 13 Febr. Het Weensche »Acht Uhr BlatU bericht uit Stockholm, dat het plan der bolsjewiki om den arbeid te militairiseeren thans vasten vorm heeft aangenomen. De fabrieken en werkplaatsen staan onder de door de regeering benoemde bedrijfsraden, die absolute en bijna onbe grensde bevoegdheid hebben. De alge- meene arbeidsplicht, die ook op vrouwen betrekking heeft, zal worden ingevoerd. De »arbeidsdeserteurs« zullen, evenals de deserteurs van het front, worden opge hangen. Aan het hoofd van de gezamen lijke nijverheid staat eene met buitengewone volmacht toegeruste generale staf, de in- dustrieele wacht. De groote massa van niet in een vast beroep werkzaam zijnde arbeiders wordt in de mijnen en in den landbouw aan het werk worden gezet. BINNENLAND. De ex-keizer. De correspondent der N. R, C. te Parijs meldt, dat volgens de Echo de Paris de geallieerden elke gedachte om den Keizer voor een international hof te dagen laten varen, en er op aaudringen, dat hij in Nederlandsch-Indië geïnterneerd zal worden. Reuter meldt, dat de tekst van den brief van de geallieerden aan de Neder- landsche regeering gisteren definitief vast gesteld is. Hij is onderteekend door Lloyd George. Reuter seint uit Parijs dato 16 Feb. Volgens de bladen is Zaterdag de spe ciale koerier met de voor Nederland be stemde nota naar Den Haag vertrokken en zal zij door den Engelschen en den Franschen gezant gezamelijk op het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken worden overhandigd. Naar Havas uit Londen meldt, is de nota aan de Nederlandsche regeering verzonden, en zal de tekst na overhandiging bekend gemaakt worden. Hoe de waskaarsen verdwenen. Een familie, die builen woont in de buurt van Amersfoort, zag den laatsten tijd op vreemde wijze de waskaarsen ver dwijnen, die op de slaapkamers stonden zij werden als het ware van boven af afgeknabbeld alleen de pit bleet over. Na eenig speuren werd de schuldige ontdekt: een koolmeesje, dat geregeld naar binnen kwam vliegen terwijl de slaapkamers ge lucht werden, en zich aan de vettige stearine te goed deed. De staking in de Havenbedrijven. Circa 15,000 Stakers. De arbeid ligt stil. Amsterdam, 16 Febr. Hedenmorgen hielden de afdeelingeq Amsterdam van de Transportarbeidersbonden appèl in vCasino® en ^Handwerkers Vriendenkring®. Hoewel de juiste cijfers nog niet bekend zijn, meende men uit het feit, dat alles in de haven stilligt, te mogen concludeeren, dat de staking vrijwel algemeen is. Het aantal stakers te Amsterdam bedraagt naar schat ting 6000, te Rotterdam circa 9000. Auto-ongeluk. Een dikke mijnheer liep over de Groen markt te 's Hage. Hij werpt zich op de tramrails en, voor er iemand bijkomt, komt een auto aangesneld en vliegt in dolle vaart over den mijnheer. Alles en ieder loopt toe om het ver minkte lichaam doch ziet, mijnheer staat op, lacht tegen het publiek en passeert of er niets gebeurd was. Op een balcon staat Willy Mullens, van de firrna Albert-frères, en heeft van een en ander een opname gemaakt voor de film. Weldra wordt alles in de Bioscoop weder vertoont. o De Rotterdamsche Veiling. Op de in het Veilingslokaal, Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prij zen besteed Kipeieren f 11.85 f 15.25. i klein 9.30 11. Eendeieren 8 90 9.85. Aanvoer 82000 stuks. Een liefdesdrama. Op den O.-Z. Voorburgwal te Amster dam heeft een man na ruzie op zijn meisje eenige schoten gelost. Het meisje viel on middellijk dood neer. De dader loste eenige schoten op zichzelf en werd ernstig gewond. Hij verkeert in levensgevaar. o Brand iu de gasfabrieb. Te Leerdam heeft brand gewoed in de gasfabriek. Een groot deel der fabriek stortte in. o Ernstig ongeluk. Zaterdagmiddag is te Amsterdam een 11-jarige jongen, terwijl hij zich bevond op een schuit, welke onder een brug moest doorvaren, tusschen de brug en de schuit bekneld geraakt en gedood. o Ontploffing in een benziuedepót. Door onvoorzichtigheid van een werkman, die in een kantoortje vlak bij het benzine depót van de militaire motorafdeeling te Delft Zaterdag een kachel aanmaakte, ont stond een ontploffing in dit depot en ge raakte het in brand. Militairen rolden ijlings de vaten benzine uit het gebouwtje en vin gen het biusschingswerk aan. Met de ka zernespuit, een straal op de waterleiding en 8 minimaxen werd het vuur bestreden. Het benzinedepot is geheel afgebrand. Zwendel op filantropisch gebied. De rechtbank te Zwolle heeft A. de V. veroordeeld tot jaar en J. S., de vrouw, met wie hij leefde, tot 9 maanden gevan genisstraf wegens het onder valsche voor- gevens afgeven van steunbons voor de, door hen opgerichte, vereeniging Evange lisatie en Kinderarbeid. De rechtbank nam aan, dat de vereeniging niet bestond, om dat zij maar één lid telde, n.l. beklaagke De V. Dc geschiedenis van een windmolen. Uit Barneveld schrijft men aan het »Hbld.« i Een paar maanden geleden verkocht de molenaar A. Muller, te Walderveen, zijn windmolen uit de hand voor f 17.000, welke molen al heel spoedig met f 2000 winst aan een derde werd overgedaan. Hierop werd de bezitting publiek gevield en werd thans opnieuw gekocht door den eersten eigenaar, A. Muller, en wel voor f 22.530. Rekent men hierbij de kosten van over dracht enz., dan komt hem nu dezelfde molen, dien hij pas voor f17000 van de hand gedaan heeft, op ongeveer f 25.000 te staan. Zoo ziet men dus, dat niet alleen wind handel, doch ook handel in windmolens iemand leelijk windeieren leggen kan. o Een tegenspraak. Aan de »'s-Hert. Ct.« hebben wij het bericht ontleend, dat de groothertog van Hessen en zijn zoon, benevens zeven Duit- sche generaals, die op de lijst der aan de Entente uit te leveren oorlogsschuldigen staan, naar ons land zouden zijn uitge weken. De ïKöln. Ztg.® meldt thans, dat de groothertog van Hessen zich bij zijn gezin in het nieuwe paleis te Darmstadt bevindt. o De staking in het havenbedrijf. Het aantal werklieden dat bij de sta king is betrokken, is op het oogenblik nog slechts bij benadering vast te stellen. In In Amsterdam raamt men de cijfers op op 1500 a 2000 van den Centralen Bond en 4000 a 4500 van de Nederlandsche Federatie. In Rotterdam, waar, in tegen stelling met Amsterdam, de Centrale Bond het grootste ledental heeft, zullen ongeveer 9000 arbeiders staken, waarbij 5000 6000 leden van den Centralen Bond. Het icgelsplakken. Met het oog op de vele vragen, die worden gedaan over de rentezegels, welke moeten worden opgeplakt voor de verschil lende categorieën van personeel, geven we hierbij een kort résumé Eerste loonklasseloon uitsluitend in geld beneden f 240 en loon alleen bestaan de in kost, inwoning, enz. Zegel 25 cents. Tweede loonklasseloon uitsluitend ln geld van f 240 tot f 400, zegels 30 cents. Derde loonklasseloon uitsluitend in geld van f 400 tot f 600 en loon deels in geld deels in natura, (dienstboden, werk sters, naaisters, enz.) van verzekerden be neden 21 jaar, zegel 40 cents. Vierde loonklasseloon uitsluitend in geld van f 600 tot f 900 en loon, deels in geld, deels in natura (dienstboden, werk sters, naaisters enz.) van verzekerden van 21 jaar of ouder, zegel 50 cents. Vijfde loonklasseloonen van f 900, uitsluitend in geld en honger, zegel 60 cents. N. B. Inwonende kinderen voor zoover ze in het bedrijf der huisgenooten werk zaam zijn, vallen onder de eerste loonklasse. Zakgeld wordt daarbij beschouwd als loon. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Zondagmiddag had onder veel belangstelling de voetbalwedstrijd plaats op het Julianaveld onder Herpt. De wedstrijd begon om 1 uur met »Concordia« te Vlijmen tegen »Excelsior« te Waalwijk. Stand bij het einde 11, door verlenging van het spel werd de stand 21 voor Excelsior®. Toen kwam H. V. V. te Heusden te gen »Juliana« te Baardwijk in het strijd perk. Stand 0—0. Bij loting won H. V. V. Daarna speelde »Excelsior« te Waalwijk tegen H. V. V. te Heusden, waarvan de uitslag was 20 voor »Excelsior« te Waalwijk. De eerste prijs, een zilveren lauwertak viel alzoo ten deel aan »Excelsior« te Waalwijk. Met ingang van 1 Mei is tot tech nisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat alhier benoemd de heer Leenhouts thans te Hoek van Holland. Tot kantoorbediende aan het Post kantoor alhier zijn benoemd de heeren H. Canters te Bern en A. Verbeek alhier. - Dinsdagvoormiddag kwam een drie tal personen, uit Elshout, in eene tilbury gezeten, in volle vaart de Zustersteeg uit gereden. Het paard viel aan den hoek Putterstraat. Een der inzittende meisjes schoot over het paard op de straatsteenen en werd gewond, in bewnsteloozen toe stand bij den heer v. D. binnengedragen. Wegens te groote voorraad, met het oog op de aanstaande nieuwe belasting der SIGAREN, van af heden, doch uiterst 3 weken, een groote opruiming van de goedkoopste tot de fijnste merken, waaronder een partijtje restanten, aan ongelooflijk lage prijzen, van f 5.50, f 5.60, f 5.80 enz. per kistje van 100 stuks. ROOKTABAK. Nieuwe Overzeesche Tabak per ons 11 ct. A.B. rook- en pruimtabak 14 ct. Prima pruimtabak 15 ct. B. 15 ct. A. 17 ct. No. 3 19 ct. Schrap 17 ct. Shag vanaf 25 ct. Heerenbaai vanaf 25 ct. enz. enz. Groote keuze in steenen- en houten TABAKSPIJPJEN. Wijksche poort N 4 HELJSDEN. Andel. Vanaf heden wordt door de firma Van den Berg te Rotterdam 13 cent per liter melk aan de landbouwers uitbe taald en is alzoo de prijs met 2 cent verlaagd. Zaterdagavond gaf de Gem. Zang- vereeniging »Surcum Corda® alhier hare eerste uitvoering voor een stampvolle zaal. Dat zangnummers, zoowel als voordrachten getuigden van ernstige studie, bleek den geheelen avond en bewees ook het telkens herhaald applaus. Beneden-Langstraat. De hooihandel is levendig. Bij zeer goede vraag worden de prjjzen stijver. Voor het goede hooi besteedt men van f 60 tot f 65 per 500 K.G. Ook naar stroo komt meerdere vraag. Brakel. Voor de betrekking van onder wijzer met verpiichte hoofdakte aan de openbare school alhier heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Capelle. Op Dinsdag 2 Maart e.k. zal vanwege de vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting alhier het bouwen van 20 arbeiderswoningen worden aanbesteed iu het cafë van A. Versluis. De heeren W. G. Treffers en J. van der Lely werden respectievelijk her benoemd als voorzitter en secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim alhier. Drongelen. Onze dorpsgenoot, de heer T. Lagendijk, tijdelijk onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. te Heusden, is met ingang van 1 Maart benoemd tot on derwijzer aan de O. L. School te Aalst. Verslag van de j.l. Zaterdagavond gehouden bestuursvergadering van het Groene Kruis voor Drongelen, Eethen, Genderen, Meeuwen en Babiloniënbroek, welke in hoofdzaak was belegd, om te bespreken het verschil van meening over de toepassing van de Statuten, op de Algemeene verga dering ontstaan, en eventueel gemaakte fouten te herstellen. Het bestuur van oordeel zijnde, dat ter- wille van het goede doel, alles vermeden moest worden, wat aanleiding kon geven tot een scheuring, was volkomen bereid dit te erkennen en de verkiezing van een elfde bestuurslid en de verdeeling der functies opnieuw te regelen, omreden de statuten voor tweeërlei uitlegging vatbaar waren. Om tot dit doel te geraken, legde de heer Nieuwkoop, die eerst tot elfde lid en voorzitter was gekozen, vrijwillig zijn beide functies neer en verliet de vergadering. Daarna, de tien bestuursleden, in ver gadering bijeen, kozen den heer Lagendijk tot tijdelijk voorzitter, en gingen tot uit voering van artikel 8 der Statuten over en kozen een elfde bestuurslid. Met al gemeene stemmen werd daarvoor gekozen de heer C. G. Nieuwkoop. Deze laatste wordt nu ter vergadering geroepen en op de vraag van den tijdelijken voorzitter, of hij deze functie aanneemt, wordt door hem bevestigend geantwoord. Daar toen wederom het bestuur voltallig was, werden de functies verdeeld en met bijna algemeene stemmen de heer Nieuw koop tot voorzitter en de heer B. de Graaff tot vice-voorzitter gekozen, terwijl de heeren Lagendijk en Verzijl bij acclamatie respec tievelijk tot Secretaris en Penningmeester werden herkozen. Nadat de heer Lagen dijk zijn tydelijke functie aan den opnieuw gekozen voorzitter heeft overgedragen, stelt deze laatste voor, ook nu meteen te bepalen, opdat er in de toekomst geen meenings- verschillen over de uitlegging der statuten zou kunnen plaats hebben, dat de verdeeling der functies zal plaats hebben in de eerste bestuursvergadering na de Algemeene Jaar vergadering, waartoe met algemeene stem men werd besloten. Het bestuur, van oordeel zijnde, dat nu een belangrijk meeningsverschil was uit den weg geruimd en nu weer kon worden voortgegaan in belang van het goede doel, besprak hierna nog enkele punten van huis- houdelijken aard, waarna de Voorzitter met een krachtige opwekking tot onderlinge samenwerking en na een hartelijk woord van dank voor de ondubbelzinnige wijze van vertrouwen, opnieuw in hem gesteld, de vergadering slootwaarna de heeren nog een tijdje genoeglijk onder gezeiligen kout bijeenbleven. Zoo er misschien op de Algemeene Ver gadering leden waren, welke den indruk kregen, dat ook het bestuur in dit opzicht verdeeld was, zoo blijkt hieruit, dat het bestuur in werkelijkheid zoo homogeen mo gelijk is, en zich niet overgeeft aan allerlei banaliteiten en kleinigheden. Op 12 Febr. j.l. vergaderden de leden van de Vereeniging »Juliana«, oud leden landbouwcursus Drongelen, in het Rechthuis te Drongelen tot het houden van haar jaarvergadering. Daar den voorzitter afwezig was werd de vergadering gepre sideerd door den waarn. Voorzitter den heer G. v. d. Beek L.G.zn. Door den secretaris werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en het jaarverslag over het jaar 1919. Uit het verslag ven den Penningmeester bleek, dat de inkomsten waren f627.56 de uitgaven f 220.25 alzoo een batig slot van f377.31. De aftredende bestuursleden de heeren D. A. v. d. Schans voorzitter, H. Vos Penningmeester en H. v. d. Heuvel J.zn. Secretaris werden bij aclamatie herkozen. Daar de huurjaren van het proefveld verstreken zijn werd besloten dit jaar geen practische proeven te nemen, maar aan het bestuur opgedragen uit te zien naar een perceel grond geschikt voor de vereeniging. Na eenige bespreking over de gelden der vereeniging werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Geertrnidenberg. De fabriek tot het vervaardigen van naadlooze vaten zal thans spoedig in werking worden gesteld. Het ijzer is reeds aangekomen. De G. V. V. S. speelde Zondag gelijk, 11, tegen Vitesse te VuchtJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2