r UITSCHOTsigaren s-Bosch M i ir. Magazijn St. Jozef. DERKS. Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No. 3958. Zaterdag 21 Februari. 1920. Bij 3oo stuks franco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. BAH L 31 ANN's Heeren- en liiisrierkleediiig Und van altena onze 5 cent prima! Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. :HK=MT MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 IB- BUITENLANDSCH OVERZICHT De nota der entente op onze weigering den gewezen Duitschen keizer uit te leveren is onze regeering geworden. Een stuk waarin de aap uit den mouw komt. Eerst heette het in art. 227 van het vredes verdrag dat een speciaal gerechtshof' zou worden opgericht, waarin Wilhelm II als beschuldigde alle mogelijke waarborgen van het recht van verdediging geschonken zou den worden. Maar nu in de laatste nota der geallieerden wordt de gewezen keizer niet meer een beschuldigde genoemd, maar een misdadiger, een veroordeelde. De heeren spreken er dan ook hun hooge verwondering, we zouden haast zeg gen, verbolgen verontwaardiging over uit, dat in het Nederlandsche antwoord geen enkel woord van afkeuring gevonden wordt over de misdrijven door den keizer bedre ven. j>De Nederlandsche regeering schijnt niet te bedenken lezen wij in de nota dat zij met andere beschaafde natiën deelt in den plicht, om de bestraffing te verzekeren van misdrijven tegen het recht en tegen de beginselen van de menschheid, misdrijven waarvoor Wilhelm von Hohen- zollern zonder twijfel een zware verant woordelijkheid draagt.« Wij laten in het midden of de woorden »zonder twijfek hier op hun plaats zijn wij zouden meenen, dat eerst het gerecht, dat de geallieerden wenschen in te stellen, ïi. Het briefje was in geheimzinnige be woordingen geschreven, en met een anderen naam onderteekend, maar het was in Frank's eigen hand geschreven, het was van hem zelf. Hij sprak van een of ander groot en verborgen gevaar, hoewel hij voor 't oogenblik veilig was en bepaalde een tijd, waarop hij haar ontmoeten en alles uit- leggen zou, hoewel hij voorloopig niet openlijk durfde thuiskomen. Hoewel Isa bella besefte, dat het verborgen gevaar in derdaad groot moest zijn, dat haar eigen, goede, brave Frank zich zoo zorgvuldig moest schuilhouden, zoo liet zij daarom toch den moed niet zakken. Zonder uitstel maakte zij een briefje gereed en drukte de dienstbode op het hart, goed op te letten, dat het in de goede handen kwamen. Den volgenden morgen was het prachtig weder en Isabella ging met toestemming van de verpleegster een kleine wandeling maken op het buiten. Op 't oogenblik, dat zij het huis uitKwam, reed een wagen met allerlei soort van mandenwerk het hek van Raven woud binnen. De jonge vrouw ging met kloppend hart den bloementuin door, naar een afgelegen plekje, waar een lande- tot deze uitspraak bevoegd zoude zjjn. Wij zullen ook niet onderzoeken, of de gealli eerden eenig recht hebben, uit te maken, dat de Nederlandsche regeering niets ge voelt voor den plicht, de bestraffing te verzekeren van misdrijven tegen het recht en de beginselen der menschheidwij hebben in de passage uit de nota der Nederlandsche regeering, waarin zij haar standpunt bepaalt ten aanzien van een proces, dat onder verantwoordelijkheid en onder de waarborgen van den Volkenbond zou worden gevoerd, iets anders gelezen. Wat een hooge toon wordt hier aange slagen en wat een farizeesche houding nemen de geallieerde rechters hier aan. Dreigend klinkt de vermaninglaat de Nederlandsche regeering voorzichtig zijn, anders zit er wat op. Ten slotte, na al die vele woorden, houdt de nota het verzoek in, dat Neder land er voor zorgen zal dat de gewezen keizer in verzekerde bewaring zal gehouden worden bv. ergens op een eiland in Ned. Indië. Is de entente al niet gelukkig geweest met haar nota aai\ de Nederlandsche re geering, al evenmin weet zij zich de ware houding voor te schrijven wat het antwoord aan Wilson betreft inzake de Adriatische kwestie. Gelijk wij weten heeft Wilson bekend gemaakt dat hij zich stelt aan de zijde der Zuid-Slaven tegen Italië, terwij! de conferentie te Londen zich uitgesproken heeft voor Italië. Eerst was gemeld, dat Wilson gedreigd had zich van de confe rentie terug te trekken, Indien men geen rekening hield met zijn standpunt. lijk zomerhuisje stond, dat zelden bezocht werd. Het werd bereikt langs een slin gerpad en daar de ingangen bijna waren dichtgegroeid, was het een zeer verborgen hoekje. In dit gebouwtje zette Isabella zich ongeduldig en bevend neder, met ge mengde gevoelens van vreugd over het vooruitzicht haren geliefden echtgenoot te zullen wederzien en van angst over het geheim, dat hem noodzaakte, haar op deze wijze te bezoeken. Nauwelijks was zij het zomerhuisje bin nen gegaan, of een weinig gebruikt hekje vlak bij haar werd door een man geopend, die gekleed was als een reizend koopman en die eenige goedkoope handelswaar in zijn handen droeg, terwijl zijn gelaatstrek ken een bruine, verweerde kleur hadden. Isabella wilde gaan schreeuwen van angst, doch toen zij bedacht, dat deze man haar misschien een boodschap van haar echtgenoot kwam brengen, hield zij zich in, tot de man van het zomerhuisje bereikt had. Hij scheen op de plaats be kend te zijn, en voorzichtig om zich heen ziende, trad hij binnen. Isabella I mijn lieve, lieve vrouw riep hij uit. «Frank, Frank, mijn liefste Frank was haar antwoord. De stem was genoeg. In de vreugde van het wederzien waren de droeve en geheimzinnige omstandigheden, de Zigeuner vermomming, alles vergeten en het paar voelde voor eenige korte oogenblikken niets Volgens een ander bericht zouden Lloyd George en Millerand in hun antwoord aan Wilson verklaren, dat zij vasthouden aan hun in gebreke stelling aan Zuid-Slavië van 20 Januari en dat zij de beschuldigingen van Wilson aan het adres van Italië van de hand wijzen met een in herinnering brengen van het prachtig gedrag en de offers van Italië in den oorlog. En Lloyd George heeft in zijn hoedanigheid van voor zitter van de vredesconferentie aan Troem- bitsjden voorzitter van de Zuid-Slavische delegatie geschreven, dat Engelaud en Frank rijk zich aan hun standpunt houden. Hoe onduidelijk deze mededeelingen ook zijn mogen, ten gevolge van het ontbreken van nadere berichten over den tekst van Wilson's nota, wij behoeven er niet meer aan te twijfelen, dat het tusschen de ge allieerden en Wilson alles behalve pays en vrede is. Men meldt nu, dat de bewering, als zou Wilson gedreigd hebben zich terug te trek ken van de conferentie, onjuist is, doch dat alleen opgemerkt is, dat Amerika zich niet kan vereenigen met de beschikking der geallieerde ministers nopens Fiume, waaromtrent da Vereenigde Staten niet geraadpleegd zijn. Dat klinkt dus heel wat gematigder dan eerst medegedeeld werd. Toch moet er wel degelijk sprake van eenigerlei bedrei ging in de Amerikaansche nota zijn. Be weerd wordt namelijk, dat de nota er op gewezen heeft, dat Amerika zijn politie diensten in landstreken aan de Adriatische GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Rollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-1 en Kaasmesjes. GFJLSULO ZILVER - ALPACCA! Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j voorheen 1 JACQ. KRIJBQLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. anders dan het heerlijk besef, dat zij we der samen waren. Zij konden hier echter niet lang aan toegeven. Isabella verbrak het eerst het stilzwijgen zij zag haar man onderzoekend aan en herkende, niettegen staande de bonten muts en de bruine verf. de geliefde gelaatstrekken. »Wat is er toch gebeurd, Frank Waar om kunt ge niet thuiskomen? Waarom zijt ge op deze wijze vermomd »Er is iets vreeselijks gebeurd, liefste. Oom is vermoord. »Oom vermoord O, door wien En kunt ge daarom niet thuiskomen »Ik schrik er van, om het je te vertel len, lieve. Maar ik vond het beter, dat je het van mij zoudt hooren, dan van an deren en dat je door mij te zien, zelfs in deze vermomming, zoudt weten, dat ik voor 't oogenblik veilig geborgen ben. Oom werd dood gevonden in den trein, toen hij en ik samen naar huis gingen houd je goed, vrouwtje en hoor de ware toedracht der .zaak van mij. O, mijn arme, arme vrouw Dwaas, die ik was om in slaap te vallen. Ik wist van niets, tot hij dood gevonden werd. Het is ontdekt dat hij doodgeschoten werd. Ik werd gevangen genomen, als verdacht zijnde, hem ver moord te hebben Ik die mijn leven voor het zijne zou gegeven hebben En terwijl ik alleen in de wachtkamer was opgesloten, kwam Herbert bij mij hij nam mijn plaats in, edele kereltoonde mij aan, hoe ik ontvluchten kon en hier ben ik. Natuur- zee zou opgeven als het ultimatum aan Zuid-Slavië ten uitvoer wordt gebracht. En in bedekte termen geven Dofficieele Amerikaansche kringen« ook nog te ver staan, dat de Vereenigde Staten wel eens zouden kunnen ophouden met hun reliëf werk, zoo het beginsel der zelfbeschikking verloochend werd. De nota der geallieerden in antwoord op Wilson's brief is nog niet verzonden. Men schijnt den juisten vorm waarin ze gegoten moet worden nog niet gevonden te hebben. Te Parijs maakt men zich wel eeniger- mate bezorgd over dit nieuwe conflict. Vol gens een bericht aan het Hbl. begint men daar te zeggen, dat men voorzichtig met Wilson moet zijn, want voor het oogenblik vertegenwoordigt hij tocb nog Amerika. De algemeene opinie is echter, dat het weinig zal geven zich naar Wilson's eisrhen te schikken, want dat hij een middel zoekt om met Europa te breken en dus telkens met nieuwe eischen zal komen- Daarom prediken bladen als Echo de Paris de nood zakelijkheid zich in verbinding te stellen met de republikeinsche meerderheid in den Ame- rikaanschen Senaat om een gemeenschap pelijke houding te bepalen tegen Wilson, die als niet geheel toerekenbaar meer be schouwd wordt ten gevolge van hersenaan- doeningen. Of het wel zoo erg gesteld is met Wil sons gezondheidstoestand kunnen wij niet beoordeeleri. Men heeft wel meer perso nen, die men graag kwijt was, voor gek laten verklaren. Maar dit is wel zeker dat het prestige van Wilson in de Vereen. Staten geschokt is. Vooral ook door zijn optreden tegen Lansing. Bijna de geheele Amerikaansche pers karakteriseert Wilson thans als kinderach tig, een knorropot, grillig, despotisch enz, En voor Lansing heeft men niets dan lof. Sic transit gloria mundi, of met andere woorden niets onbetrouwbaarder dan volksgunst. Ook tegenover de bolsjewiki in Rusland wisten de overwinners hun juiste houding nog niet te bepalen. Ze spreken elkaar op dit punt leelijk tegen. Het moge uit het volgende voorbeeld blijken. In het Lagerhuis zeide Lloyd George »Het is nu voor ieder onbevooroordeeld waarnemer duidelijk, dat men het bolsje wisme niet met wapengeweld kan ver pletteren. Daarentegen zeide Churchil, de minister van oorlog, te Dundee »Het is mijn innige lijk zal mijn onschuld weldra aan het licht komen en zal Herbert vrij gelaten worden, zoodra ze bemerken, dat hij de man niet is, dien zij denken. Alles zal terecht ko men, maar we moeten geduld hebben. We zullen toch altijd oorn's dood te betreuren hebben en dat is op zichzelf al genoeg en nu die vreeselijke verdenking daar nog bij komt, weet ik niet, wat ik moet doen. Ik heb mij dus geheel aan Herbert's leiding overgegeven hij is zoowel goed als ver standig. Ik durf zonder zijn goedvinden niet thuiskomen, In mijn schuilplaats ben ik volkomen veilig. Herbert zal wel spoe dig hier bij je komen en misschien kom ik met hem mede. We moeten zien te ontdekken, op welke wijze oom eigenlijk gedood isik kan er niets van zeggen. Houd je inmiddels goed, lieveling, wees zoo moedig en vroolijk als je kunt, om ons aller wil.« Isabella's tranen hadden gedurende den mededeeling rijkelijk gevloeid. Zij was Frank dikwijls met vragen en uitroepen in de rede gevallen en toen hij ten laatste, zooveel hij kon, haar zocht te troosten, moest zij zich bedwingen, om niet in luide jammerklachten uit te barsten. Maar de gedachte aan hetgeen hij leed en het ge vaar, waarin hij verkeerde, schonk haar bovennatuurlijke kracht. »Om hem te helpen,dacht ze bij zich zelf, »moet ik mijn eigen droefheid dra gen en zelfs vergeten, als ik kan. Ik moet slechts aan Frank denken en hoe ik hem Gorincliein. overtuiging dat de geallieerde mogendheden het zullen leeren berouwen, dat zij niet krachtdadiger zijn opgetreden, om het bolsjewistische gevaar te verpletteren, voor het te sterk werd.« Voorts zeide Lloyd GeorgeWij zijn niet in gebreke gebleven (de anti-bolsje wisten te helpen) zij hebben niet het minste gebrek aan uitrusting gehad Churchill daarentegen verklaarde »Het eenige wat mij spijt, is dat wij niet meer voor hen (de anti-bolsjewistische strijd krachten) hebben kunnen doen.« Men zou zeggen, zoo merkt de Daily Mail op, dat men te doen had met rede voeringen, die door leden van verschillende partijen gehouden waren. De ^eenheid van opperbevek komt in een raar licht, als een eerste minister en een voornaam staatssecretaris op verschillende plaatsen zoo met elkaar redetwisten. De bolsjewiki blijven voortgaan hun macht te bevestigen. Door de gevangen neming an terechtstelling van Koltsjak hebben zij een geducht tegenstander uit den weg geruimd. Koltsjak, het hoofd der Siberische re geering, die met zijn eerste-minister Pe- pelajef te Irkoetsk door de bolsjewiki is terechtgesteld, is 59 jaar geworden. Bij het uitbreken van den wereldoorlog was hij kapitein bij de Russische vlootreeds in 1916 werd hij bevorderd tot admiraal en bevelhebber van de Zwarte Zee-vloot. Toen in Maart 1917 de revolutie een einde maakte aan het tsaristisch bewind, helpen en troosteji kan.« Met een onna tuurlijk kalme stem ondervroeg zij hem thans naar zijn tegenwoordige schuilplaats en bood zelfs aan, met hem mede te gaan en bij hem te blijven. Maar hoewel hij getroffen was door haar liefde en toewij ding, durfde hij haar zijn verblijfplaats niet noemen en moest ze zich tevreden stellen met zijn verzekeringen, dat hij weer thuis zou komen, als Herbert terugkeerde. Het afscheid duurde eenigen tijd en was onuitsprekelijk teeder en droevig. Isabella deed haar best ze deden beiden hun best met eenige opgewektheid te spre ken. Eer hij haar verliet, dwong ze hem met vrouwelijke voorzorg, den ganschen inhoud van haar beurs mede te nemen. ^Ingeval,zeide ze, »dat ge langer zoudt moeten wegblijven, dan we denken. En o, lieve, lieve Frank wat kan ik doen Ik wil iets doen 1 Ik kan niet ledig zit ten. Wat valt het mij hard, dat 'k op Herbert wachten moet. We moeten te weten zien te komen, wie deze vreeselijke misdaad op zijn geweten heeft, dat zal van dit oogenblik af mijn levensdoel zijn.« Voor het oogenblik kon de arme Isabella echter weinig uitrichten. Nauwelijks had haar echtgenoot haar verlaten langs den- zelfden weg, dien hij gekomen was, of de kracht die haar staande had gehouden, begaf haar. Zij wankelde met moeite naar huis en moest eenige dagen te bed liggen. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD ïoor iiei Land van Heusden oü Altena, flo Lanastraat en do Bomielgrwaard cuba v b aw &&2SB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1