Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH Daar heb je het al. levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherg concurreerende prijzen. De staking in het Havenbedrijf. ANT. METSELAAR, erkende Koltsjak dadelyk de voorloopige regeering. Na de tweede, bolsjewistische, revolutie in November 1917 legde hij zijn ambt ueer, verliet het land en reisde over de Vereenigde en Japan naar Siberië, waar hij een aegeering instelde en een leger wist te vormen. Aanvankelijk was zijn succes zeer groot, doch weldra keerde de krijgskans. Toen de tegenspoed begon, keerde de bevolking van Siberië zich tegen hem en bemoeilijkte den aftocht van zijn troepen. Ten slotte heeft dit geleid tot zijn gevan genneming door het aevolutionaire comité, dat zich te Irkoetsk had gevormd. Pepelajef, zijn eerste minister, die Koltjak's lot heeft gedeeld, was 34 jaar en een broer van generaal Pepelajef. Hij was hoogleeraar aan de universiteit te Tomsk tot 1912 in welk jaar hij tot lid van de Doema werd gekozen. Na den val der regeering van den tsaar, voerde Pepelajef oppositie tegen de voorloopige regeering, die naar zijn meening slechts een voor- looper was van een bolsjewistisch bewind. Toen dat oordeel bewaarheid werd, heeft Pepelajef het bolsjewisme bestreden, eerst in het geheim te St. Petersburg en Moskou waar hij deelnam aan de militaire orga nisatie om het bolsjewisme omver te werpen, later openlijk in Siberië als medewerker van Koltsjak. Nr de débftcie droeg deze hem de vorming op, dat echter niet meer in staat was den ontredderden toestand te redden. BUITENLAND. De Cinemawercld. Men schat het aantal cinema's over de 'geheele wereld thans op 60.000. In Duitschland worden de cinema's dagelijks door een lH millioen toeschouwers bezocht, terwijl in Engeland wekelijks een 8 mil lioen toeschouwers van hun belangstelling voor de film doen blijken. In Amerika bezoeken dagelijks 6 millioen menschen de bioscoop. o loskou-Kou. Toen ik in Moskou was, was (brand)- hout zeer lastig en dan slechts voor on geveer 15.000 roebel per kubieke meter te krijgen. Een kubieke meter hout 15.000 roebelhet hoogste maandsalaris 6000 roebel. Vrouwen in beroepen. In België wordt door 919.994 vrouwen een beroep uitgeoefend. Van dezen zijn er 279.170 werkzaam in den landbouw, 322.723 in de nijverheid, 138.900 inden handel en 6147 in openbare besturen. liet hersenrerbruik bij de verschillende beroepen. Na zeer omslachtige onderzoekingen is men in Frankrijk tot de merkwaardige ontdekking gekomen, dat van alle beroepen de dienst in het leger het snelst de her senen verbruikt. Op 100.000 soldaten komen 192 ongeneeslijk krankzinnig voor. Van de andere beroepen zijn het meest vatbaar voor krankzinnigheid de kunste naars, daarna volgen advocaten, genees- heeren, geestelijken, schrijvers en ambte naren. Van deze laatste groep lijden op 100.000 menschen gemiddeld 177 aan geestelijke afwijkingen. Gunstiger zijn de cijfers in den arbeidersstand van 100.000 arbeiders verliezen gemiddeld slechts 66 het verstand. Het best staan de kooplieden er voor de stand wordt in de krankzin nigengestichten vertegenwoordigd met 42 op 100.000. o Ecu geheimzinnige zending. Londen, 18 Febr. Een ongedateerd tele gram aan de »Times« uit Vancouver meldt, dat een officier van den Nederlandscheri diplomatieken dienst, die een neef is van graaf Bentinck, uit een Atlantische haven is aangekomen op weg naar Oost-Indië. HÜ verklaarde een diplomatieke boodschap der Nederlandsche regeering over te bren gen aan den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië. Hij weigerde echter te antwoorden op de vraag of zijn boodschap betrekking had op een toekomstig verblijf voor den ex-keizer. In het ïFimes«-telegram wordt een zeer vermoedelyk door seinfouten verminkte naam van den officier gegeven. o 20 llillioen auto's in Amerika. New York, 18 Febr. De Amerikaan- sche automobiel productie wordt van 1920 op 2 millioen geschat. In den loop van dit jaar zullen 20 millioen automobielen in de ver. Staten in gebruik zijn. De oorlogsmisdadigers. Noske, de minister van landsverdediging, heeft in een toespraak te Bremen nopens de jongste nota der entente over de oor logsmisdadigers gezegd, dat de Duitsche regeering ernstig en vast besloten was om diegenen, die zich in den oorlog inderdaad aan misdrijven schuldig hebben gemaakt, hun straf te laten ondergaan. BINNENLAND Steun der Amerikaansche en Engelsche zeelieden. Rotterdam, 18 Febr. Furefeth, leider der Amerikaansche zeeliedenorganisalie, heeft aan Havelock Wilson te Nijmegen geseind, dat de Amerikaansche zeelieden de stakende Nederlandsche transportarbei ders net zoo lang financieel zullen onder steunen, tot alle eischen zijn ingewilligd. Blijkens een telegram van Robert Wil liams, secretaris van de transportarbeiders federatie in Engeland, heeft deze aan den Nederlandschen consul te Londen bericht, dat hij zijn leden heeft geïnstrueerd het lossen en bemannen van Nederlandsche schepen te weigeren. De consul, de heer Maas, heeft daarop beloofd hiervan ten spoedigste mededeeling aan het Nederland sche gouvernement te zullen doen. Amsterdam, 18 Febr. Tot en met 17 Februari hebben zich bij de Federatie van Transportarbeiders als stakers aangemeld, afd. Recht en Plicht 2320, Dok en Veem 310, Zeelieden plus civiel personeel 450, vaste veemarbeiders 670, schuitenvoerders 360, in totaal 4180. Met het. aantal van den Centralert Bond geeft dit dus een totaal van 5748. Erentucele bemiddelingspogingen. Amsterdam, 18 Febr. De heer Bouwman verzocht mede te deelen, naar aanleiding van de mededeelingen betreffende bemid deling, dat zijn bestuur bereid zal zijn elk voorstel voor bemiddeling op zichzelf te beschouwen en te bespreken. Werkwilligen. Amsterdam, 18 Febr. Van de pogingen om de werkgevers en werknemers tot elkander te brengen, welke volgens som mige bladen gisteren werden vermeld, was hedenmorgen bij de werkgevers nog niets bekend. Wij vernemen, dat ook op de adver tentie van de Scheepvaartvereeniging Noord zich heden reeds schriftelijk en persoonlijk werkwilligen aanmeldden. Diverse berichten. Amsterdam, 18 Febr. Het politierap port meldt Een agent heeft met een snelverband verbonden een werkwilligen bootwerker, die door eenige stakende bootwerkers op de Nieuwe Heerengracht zoodanig werd mishandeld, dat hij twee bloedende hoofd wonden opliep. Na in het Israëlietisch ziekenhuis verder verbonden te zijn is hij weder huiswaarts gekeerd. Een bewoonster der Cz. Peterstraat, huisvrouw van een werkwilligen bootwerker heeft aangifte gedaan dat zij gisteren door een paar vrouwen van stakers is mishan deld, waarbij haar mantel werd vernield. Een werkwillige bootwerker is in de Gr. Kattenburgerstraat door eenige stakende bootwerkers mishandeld. Bij een werkwilligen bootwerker, wo nende in de Kempenaerstraat, is een paneel uit zijn kamerdeur vernield, ver moedelijk door stakende bootwerkers. Ook bij het oostelijk viaduct is een werkwillige door eenige stakers lastig gevallen en mishandeld. Een hardnekkige. Dinsdagavond is een Rotterdamsche chauffeur met zijn auto onder Schiebroek in een sloot gereden. Hij werd daardoor zoo wanhopig, dat hij tot driemaal toe in het water sprong om zich te verdrinken. Een bewoner van Schiebroek was hem echter de baas hij haalde hem er telkens uit en bracht hem ten slotte naar een politiepost. Staking te Tilburg. Gisterenmorgen staakten ongeveer 100 lossers aan de Staatsspoor. Zij wenschen een dagloon van f 6 (thans f 4.50). Des middags werd vergadering gehouden in den Gidenbond. Yliegerongelukken. Amsterdam, 18 Febr. Hedenmorgen is op het vliegkamp »De Mok® op Texel een zeevliegtuig van eene hoogte van 50 M. naar beneden gestort. De bestuurder, kwartiermeester Te Pas, bekwam geen letsel. Hedenmiddag is op het vliegkamp »De Kooy« by Den Helder een landviiegtuig, bestuurd door den luitenant ter zee Dulfer, naar beneden gestort. De bestuurder werd zwaar gewond. Communisten te Amersfoort. Men meldt uit Amersfoort Het ligt stellig in de bedoeling der com munisten binnen drie maanden tot revolu tionaire actie over te gaan. Men wil trachten internationaal in elke fabriek of werkplaats onder de werklieden een groep te vormen, die bij staking of revolutie de kern moeten uitmaken van den in die fa briek of werkplaats te vormen bedrijfs- raad of sovjet. In verband met bovenstaand bericht achten wij he! onzen plicht zoowel werk gever als werknemer ernstig te waarschuwen. Amersfoort is thans een communistisch persbureau rijk. Alle stakingen, die een revolutionair karakter dragen, zullen door dit persbureau executief worden ondersteund. Tot de stakingen, die ondersteund zullen worden, behoort de ontkenning van Wijnkoop, Sneevliet c.s. ten spijt de reeds uitgebroken staking der transport arbeiders. Thans is dus opgehelderd waarom de stakers in plaats van f 8 per week, f21 uitbetaald zullen krijgen, al is dit daar door de federatie ontkend. Het Pers bureau bestaat uit Ir. Rutgers (leider), mevr. Roland Hoist en D. Wijnkoop. - o Hiksiekte. Ook te Houten doen zich eenige gevallen van hikziekte voor. Er zijn patiënten, die drie dagen achter een den hik hadden. o Inbraak. Te Ginneken is, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken bij slager van Es. Door het verbreken van een ruit hebben de dieven zich toegang verschaft. Een bedrag van ruim f1200 wordt vermist. o Tot redacteur-commies te Zaandam is benoemd mej. N. Fortuin. Voor zoover bekend, is zij de eerste vrouw, die als plaatsvervangend gemeente-secretaris op treedt. Door een paard gedood. Dinsdagnamiddag was te Herwijnen een neef vari den heer G. v. R. bezig een jong paard te laten draven. Het paard liep zoo hard, dat het aan zijn begeleider ontglipte. De 52 jarige zuster van den heer v. R. wilde het paard tegenhouden, met het ongelukkig gevolg dat het paard over haar lichaam liep. Zij werd zoo erg gewond, dat zij spoedig overleed. e Een nieuwe truc. Een huiseigenaar heeft eeri huis te huur wat niet alle dagen voorkomt. Hij doet daarvan mededeeling door een advertentie in de bladen en krijgt een menigte brieven. Tot zoover is de zaak in orde. Wat doet nu de huiseigenaar Hij deelt aan degenen, die een brief hebben ingezonden, mede dat zij zich, tegen betaling van f 1.50 van een volgnummer kunnen voorzien om het huis te bekijken. Natuurlijk is dat kijken een vergeefsche moeite. Het doel van den huiseigenaar is niet te verhuren, maar om een aantal malen fl.50 op te strijken Want de huizenverhuurder gaat, als de eerste stroom van kijkers is verloopen, door middel van een nieuwe advertentie zijn truc herhalen. Het geval is bij een der htiurcommissies te 's-Gravenhage aanhangig, zegt de ïRsb.® Landbouw. Op de gehouden weilandverpachtingen is in de Betuwe gemiddeld 25 30 pCt. minder geboden dan in 1919. Toch zijn de prijzen nog te hoog, maar omdat er veel vee is, willen de boeren toch het dure weiland hebben. Algemeen wordt ver ondersteld, dat de pachters er een strop aan zullen hebben. o Binnenlandsche leeuingen. De gemeenteraad van den Helder besloot tot het aangaan eener geldleening groot f 2.000.000, tegen een rente van 6 pet. 's jaars. De uitlevering ran den ex-keiier. In eene nieuwe nota wordt onze regee ring uitgenoodigd tot de uitlevering over te gaan. Verschillende bladen spreken daar over hunne verwondering uit. We laten hieronder een daarvan aan het woord. De Daily News zegt, dat er twee le zingen mogelijk zijn van de krachtig ge stelde nota, die de geallieerden aan Hol land hebben gericht. Zij kan een open hartige poging zijn om de Hollar.dsche re- geeririg te bewegen den Keizer aan de geallieerde over te leveren, maar dan niet om terecht te staan. Uit de bewoordingen van de nota valt dit laatste duidelijk op te maken. Men kan niet ontkennen, dat deze nieuwe eisch Holland in een vrij moeilijke positie brengt. Aan den anderen kant zou juist de zeer krachtige taal, die gebruikt word om een kleinen neutralen staat te dwingen tot den hoogsten plicht, om den persoon van een eenzamen, rampzaligen ouden man uit te leveren, het vermoeden wettigen, dat het beroep in het geheel niet tot Holland ge richt is. Het is veeleer een aanklacht met de wereld als rechter. Waarschijnlijk schuilt de eigenlijke strekking van de nota in het betoog, dat de aanwezigheid van den vroe- geren Keizer zoo dicht bij Duitschland een bedreiging is voor den vrede, welke zijn verwijdering naar een ver afgelegen Hol landsche kolonie zou kunnen wegnemen. Dit zou ten slotte de minst gevaarlijke oplossing van een raadsel zijn, dat men liever niet aan de orde had moeten stellen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden, 19 Febr. Te 3.30 u, nam passeerde alhier een vliegmachine in zuide lijke richting. Wegens te groote voorraad, met het oog op de aanstaande nieuwe belasting der SIGAREN, van af heden, doch uiterst 3 weken, een groote opruiming van de goedkoopste tot de fijnste merken, waaronder een partijtje restanten, aan ongelooflijk lage prijzen, van f5.50, f5.60, f5.80 enz. per kistje van 100 stuks. ROOKTABAK. Nieuwe Overzeesche Tabak per ons 11 ct. A.B. rook- en pruimtabak 14 ct. Prima pruimtabak 15 ct. B. 15 ct. A. 17 ct. No. 3 19 ct. Schrap 17 ct. Shag vanaf 25 ct. Heerenbaai vanaf 25 ct. enz. enz Groote keuze in steenen- en houten TABAKSPIJPEN. Wijksche poort N 4 HEUSDEN. Werkendam. Voor eenigen tijd heeft in verschillende bladen het bericht gestaan dat de Ger. B zich had vereenigd met de Christ. Ger. Kerk. Thans kunnen we mededeelen, dat van bedoelde vereeniging niets komt en ieder op zichzelf blijft, als voorheen. Almkerk. De Geref. Jongelingsver- eeniging ïSamuël®, zal a. s. Woensdag 25 Februari haar openbare jaarvergadering hou den in de Geref. Kerk. Capelle. Op Dinsdag, 24 dezer, des avonds 7 uur zal de Chr. Hist. Kiesver- eeniging alhier een openbare vergadering houden in het lokaal der O. L. school in de Nieuwstraat, daartoe door den raad dezer gemeente afgestaan. Als spreker zal optreden den Weleerw. Zeerg. Heer Ds. J. Voorsteegh van Ysselmonde met het onderwerp »Onze vrouwen bij de Stembus.® Woensdagavond 6 uur hield de heer K uit Vlijmen een lezing in het café van den heer van Dongen alhier over de ziek ten der planten en hunne bestrijding. Ge zien het belangrijke onderwerp, waren er slechts een 20-tal aanwezigen, hetgeen zeer te betreuren valt, omdat daaruit blijkt, dat er in deze streek weinig gevoeld wordt voor wetenschappelijke zaken. Giessen. Maandagavond hield de werk lieden-ziekenfonds ïDoe stil voort® in café de Lorm hare 1ste jaarvergadering. De Voorzitter, de heer J. v. Herwijnen, opent de vergadering, roept allen een welkom toe en ziet met voldoening terug op het lste vereenigingsjaar dat achter ons ligt. Hij dankt het lid B. Kant, die het ge heele jaar bijna gratis, zijn dienst als bode heeft waargenomen. Uit het jaarverslag van den Secretaris blijkt, dat bij de oprichting de vereeniging bestond uit 33 leden en 9 eereleden, thans telt zij 52 leden, 9 eereleden en 33 do nateurs. De contributie bedroeg voor elk lid 10 ct. per week, de uitkeering. bij ziekte kon gesteld worden op 3 gld. per week. De inkomsten bedroegen f348.90, uitgaven f269.56, waarvan f105.over gezet op de spaarbank, zoodat het kas saldo f 79.34 bedroeg. Aan ziekengeld werd uitgekeerd f 82.50. De aftredende leden J. v. Herwijuen, H. A. Kant en Adr. Westerlaken, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Bij een inschrijving, blijkt dat als laagste inschrijver het lid H. Westerlaken voor bode zal fungeeren op een salaris van f10.555. Daarna brengt de Voorzitter een woord van dank aan de vergadering voor de goede orde en de aangename wijze waarop door een ieder de belangen der vereeniging zijn besproken, tevens mag een woord van dank niet worden onthouden aan mej. de Lorm, die zoo welwillend was, haar lokaal kosteloos voor de vereeniging beschikbaar te stellen. Na allen aanwezigen de gezond heid voor het nieuwe jaar te hebben toe- gewenscht, sluit hij de vergadering. Nieawendijk. De Geref. Jongelings- vereen. j>De Zaaier« zal a.s. Vrijdagavond hare jaarvergadering houden in het Insti tuut. Rijswijk. Maandagavond hield de afd. Giessen en Rijswijk van de Noord- Brab. Maatsch. van Landbouw in café Smulders, eene vergadering. Ds Voorzitter, de heer A. D. v.d. Schans, opent de vergadering. Hij brengt in her innering dat Het reeds lang geleden is, dat een vergadering duor deze afdeeling werd gehouden, verschillende omstandig heden droegen hiertoe bij. Niettegenstaande werd in de laatste jaren door de Brab. Maatsch. v. Laridb. veel voor hare leden, ook voor die van Giessen en Rijswijk ge daan, zoodat het wel niemand zal berouwen lid te zijn. Door ziekte is het lid Joh, Nieuwen- huyzen (Secr.) verhinderd deze vergadering bij te wonen, zoodat geen notulen worden gelezen, maar dadelijk wordt overgegaan tot afwerking der agenda. 1. Verkiezing. Met 'algemeene stemmon wordt herkozen de heer A. D. v. d. Schans. 2. Aankoop "hulpmeststoffen. Reeds dadelijk wordt 2000 K.G. kalizaad, 4500 K.G. chiiisalpeter en 400 K.G. super fosfaat besteld. 3. Aankoop zaaimachine. Wordt be sloten prijsopgaaf te vragen. Op Maandag 23 Febr. a.s. n.m, 7 uur zal dan weder op de zelfde plaats vergaderd worden om tot een besluit voor aankoop te geraken. 4. Sluiting. De Voorzitter deelde nog mede dat binnenkort een lezing zal worden gehouden over het gebruik van kunstmest. Daarna sluit hij onder dankzegging voor de trouwe opkomst deze bijeenkomst. Raamsdonksveer. De Weensche kin deren die door het Prot. Comité in onze gemeente zullen worden ondergebracht, zullen heden arriveeren. Tot bestuursleden van den Chr. Nat. Werkmansbond zijn herkozen de hee- ren C. Sneep (Ondervoorz.) A. v. Trigt (Secretaris) en H. Netten (Penningmeester). De rangeerder der S.S. v. E. ge raakte met zijn hand tusscheif een deur waardoor zijn duim verpletterd werd. Dr. Lips verleende medische hulp. Sleeuwijk. Ter beroeping van een predikant der Geref, Kerk alhier, is het volgende tweetal gesteld Ds. W. E. van Duin te Bleiswijk en Ds. S. de Vries te Westervoort. Voor de lichiing 1921 zijn alhier 41 personen voor de militie ingeschreven. Veen. Naar men verneemt zal het ernstig motor-ongeluk van Dr. S. alhier op j.l. Zondag geen nadeeiige gevolgen hebben, wijl ZEd. het plan heeft over eenige dagen weer zijn praktijk te hervatten. In de op Donderdagmorgen gehouden Raadsvergadering is met ingang van 1 Mei aan den heer Weeda op diens verzoek eervol ontslag verleend als Hoofd der school alhier. Waalwijk. Zaterdag van de afgeloo- pen week vervoegde zich een man bij den fietshandelaar J. v. d. H. om een fiets te huren Hij moest even een boodschap doen naar Drunen. Tot op heden is de fiets echter nog niet terug bezorgd. De politie heeft de zaak in handen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2