voor het Land van Heusden 3D Allena, k Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3958. Zaterdag 21 Februari. Kost en inwoning, Kortsiroo groene erwten Zomerristarwe, Japiiettarwe en Hinthamerstraat 10. Dames- en Kinderhoeden. TL HL LANDBOUWERS! De Kesselsche Steenfabriek Ringovensteenen, Berijdt „Jladium"-Jti)wieHattdeit C. G. NIEUWKOOP, Drongelen. Vlechtwerk Puntdraad Gladden draad Krammen U E. BRINCKMAN 's-BOSCH. Wilhelmina Boeren, A. Vos-van Mersbergen, Hoeden- en Pettenmagazijn IS GEOPE de étalage van Ijzerhandel WAALWIJK. 99 van de 100. gedipl, Pédicure. Vughterstraat 101 's-Bosch. Ruime keuze SIGARETTEN, GROOTE SORTEERING Vraagt Prijzen. te KESSEL (L.) aan de Maas, levert per schip alle soorten kloek Waalformaat. Prijzen op aanvrage. Radium «rijwielbanden munten uit door onver woestbare kwaliteit, en zijn niet duurder in prijs dan minderwaardige soorten. 5 BEHOORENDE BIJ HET ziek door onverstandig te leven. Een medisch schrijver, met 50 jaren praktijk, zei dat 99 pet. van de menschen, die hem raadpleegden, door hun eigen schuld ziek waren. Hü bevond, dat over-eten verkeerd ge bruik van opwekkende middelen, gebrek aan lichaamsbeweging, ongeregelde slaap en overwerking de menschen ziek maakten. Nu is een dergelijke leefwijze bijzonder nadeelig voor de nieren, en als rugpijn, rheumatische pijnen of blaaszwakte eruit voortkomen, is dit een zeker bewijs, dat de nieren door de abnormale inspanning tot ondergang gedoemd zijn. Niemand, die weet wat dit beteekent, mag een oogen- blik aarzelen over wat hem te doen staat. Geef in de eerste plaats uw onverstan dige leefwijze op en leef sober. Alleen deze voorzichtige verandering in gewoonten en een speciaal niergeneesmidddel kunnen u bijstaan tegen het bekruipend urine-zuur, vroegtijdige verharding der aderen en ern stige nierverschijnselen, als rheumatiek, niergruis, spit, ischias, steen, urinestoor- nissen, onzuiver bloed, bloedarmoede, nier waterzucht en blaasontsteking. Zwakke nieren vereischen hulp om weer sterk te worden en de best mogelijke hulp is juist die heelende, opwekkende hulp, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen geven. Foster's Pillen hebben succes, omdat zij doen wat ervan gezegd wordt. Zij brengen de nieren, blaas en urinewegen op streek, versterken en heelen haar. Zij werken hoe genaamd niet op de ingewanden. Let er evenwel op dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt, voor zien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten a f 1.75 p. doos of f 10. p. zes doozen. BUITENLAND. Teragkeer der Hollanders in Kusland naar ons land f Londen, 17 Febr. Een Reuterbericht uit Kopenhagen meldt, dat O'Grady met den bolsjewistischen vertegenwoordiger Lit- winof thans definitief de wederzijdsche uit wisseling van krijgsgevangenen heeft ge regeld. Het bericht zegt tevens, dat Ne derland door middel van den Nederland- schen gezant te Kopenhageu gereedelijk is ingegaan op de regeling, volgens welke de gevluchte Russische krijgsgevangenen uit Nederland in Rusland eveneens naar hun land terug mogen gaan. o De Bolsjewistische terreur. Uit Konstaritinopel wordt aan de »Daily Telegraph® gemeld, dat het verhaal van de herovering en de plundering van Odessa een der verschrikkelijkste dagbladberichten is uit de geschiedenis van het Bolsjewisme. De stad is feitelijk niet veroverd door de roode troe pen, maar is in de handen van dezen ge vallen ten gevolge van een opstand, die uitgelokt was door de heffe des volks, die op plundering belust was en wist, dat het leger der vrijwilligers zeer verzwakt en geschokt was door de vele ontberingen. De plundering van de weerlooze stad wordt dag en nacht voortgezet en duizen den inwoners zijn afgemaakt, onder de oogen van de officieren van Denikin, die trachtten de oproerige beweging tegen te gaanmaar alleen een troepje cadetten, van wien velen niet veel langer waren dan hun geweer, slaagde er in de kaden aan de haven te verdedigen. Ze leden zware verliezen en werden ten slotte gered door Engelsche matrozen. Circa 12.000 vluch telingen uit Odessa, werden aan boord van. Engelsche schepen gebracht. Een ander verhaal van slachtoffers van het Bolsjeswisme, komt uit Genève, waar zestien Zwitsers uit Kiëf zijn aangekomen, uitgeput door de ontberingen en geheel geschokt door de ellende die ze hadden beleefd. Tot deze vluchtelingen behoort ook de Zwitsersehe consul te Kiëf, Char les Wigier Zürich, die een en ander heeft medegedeeld over de Bolsjewistische terreur gedurende de bezetting van de stad. Dadelijk na hun aankomst hadden de Bolsjewiki alle winkels en magazijnen ge plunderd en een groot aantal huizen in brand gestoken. De geheele bevolking was gemobiliseerd en de Zwitsersehe consul zelf was geplaatst bij den automobieldienst. Een jonge Zwitsersehe was zonder vorm van proces doodgeschoten, omdat ze tien jaren geleden honderdvijftig roebel aan een Rus sische vereeniging had geschonken. De bui- tenlandsche consulaten waren alle door de Bolsjewiki geplunderd en alle documenten, de vreemdelingenpassen enz. waren er uit weggehaald. o De Kaiserlilni. De rechtbauk te Berlijn behandelde den eisch van den ex-keizer tot verbod en ver nietiging van de film »Kaiser Wilhelms Gluck und Ende®. De eisch wordt ge motiveerd met de verklaring, dat de be langen des keizers worden geschaad, spe ciaal door dat gedeelte der film, waarin de keizer wordt voorgesteld als kapitein van Köpenick, terwijl ook in vele andere gedeelten de keizer belachelijk wordt ge maakt. Ten einde den rechters gelegenheid tot oordeelen te geven, werd de film in de zittingzaal vertoond. De rechtbank besliste na langdurige beraadslagingen, dat alle exemplaren van de film vernietigd moeten worden. De huurprijzen in Engeland. Londen, 17 Febr. Bij de hedenavond in het Lagerhuis gehouden beraadslagingen over den woningnood verklaarde minister Addyson, dat de Engelsche werkman in 1927 een huishuur van twaalf gulden per week zou hebben te betalen. o Onderhandelingen tusschen Duitschland en Sorjet-ltusland. Berlijn, 17 Febr. In verband met den treurigen toestand der krijgsgevangenen in Rusland en de onbestemde positie der Rus sische krijgsgevangenen in Duitschland heeft de Duitsche regeering besloten in onder handeling te treden met gevolmachtigden van de Sovjet-regeering. Dc pr\js van het Engelsche naaigaren. Londen, 17 Febr. Toen niet lang geleden de prijs van het Engelsche naaigaren were verhoogd tot llU pence per klosje, ging er uit de volksklasse een krachtig protest tegen de winstmakerij der naaigarenfabri kanten, die thans den prijs per klos ver- hoogen tot 10 pence. Een der redenen hiervoor schijnt te zijn, dat de Duitschers bereid zijn 15 Mark voor een klosje En- gelsch naaigaren te betalen. De uitnoarding der Armeniërs. Londen, 17 Febr. De »Times« meldt uit Athene dat berichten uit Cilicië den toestand aldaar zeer ernstig noemen en de slachtingen van Armeniërs voortduren. De handelsbetrekkingen tusschen de voormalige oorlogvoerenden. Londen, 17 Febr. De Britsche uitvoer naar Duitschland bedroeg in het afgeloopen jaar 14.150.000 pond sterling en de Duit sche uitvoer naar Engeland 1 millioen pont sterling. Vechtpary tusschen Duitsche eu Belgische soldateu. De ^Limburger Koerier® meldt, dat Zondagavond in het Duitsche dorp Millen bij Sittard een vechtpartij plaats had tus schen Belgische en Duitsche soldaten, waar bij een Belgisch soldaat gedood werd. Naar men zegt werd hij door een ander Belgisch soldaat doodgeschoten. Een persoon uit Sittard, daarbij aanwezig, liep een sabel houw aan het hoofd op. Tengevolge van dit voorval was Maandag de Duitsche grens gesloten en werden geen Hollanders toegelaten. BINNENLAND. Brutaal. Een reiziger uit Haarlem, op reis naar Oldenzaal, stond op :t perron te Appeldoorn even een briefkaart te schrijven. Toen hij klaar was miste hij zijn koffer met f 750 aan monsters, die hij naast zich had neergezet. o Bet rergiftigingsgeral te Leiden. De 67-jarige man te Leiden, die wordt verdacht van voor vier jaar zijn vrouw te hebben vergiftigd, is, evenals zijn huishoud ster, die het geheim heeft verraden, ter beschikking van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage gesteld. o De ToeneelstakiHg. Het einde der staking nabij. Amsterdam, 18 Febr. In de gisteren en heden, onder voorzitterschap van den burgemeester ten Stadhuize gehouden ver gaderingen van eenige afgevaardigden van de groep toneeldirecteuren van den Bond van Directeuren van openbare vermakelijk heden en van bet hoofdbestuur der Ne- derlandsche Tooneelkunstenaarsvereeniging, is men lot overeenstemming gekomen over de drie bekende geschilpunten. De wijze van opheffing der staking zal in een vergadering, eveneens onder voor zitterschap van den burgemeester, op Zater dag 21 Febr. nader worden besproken. o— De Ilotterdamsche veiling. Op de in ons Veilingslokaal, Baan 40, gehouden Veiling werden de volgende prij zen besteed Kipeieren f7.50 f1230. Eendeieren f 8.80 f. 9.70. Aanvoer 145000 stuks. Ontsmetting van zomertarwe tegen fusariamziekte. In het vorige najaar zijn in de aren der zomertarwe in hevige mate fusariumschim- mels opgetreden, waardoor niet alleen de op brengst belangrijk verminderd is, maar ook het zaad zelf door de aantasting geleden heeft. In vele gevallen blijken monsters met deze schimmels te zyn bezet, zoodat het gevaar bestaat, dat een belangrijk deel der korrels in het geheel niet kiemt of dat de jonge kiemplantjes zich niet boven de oppervlakte van den grond kunnen ver heffen, wat practisch op hetzelfde neerkomt. Ten einde dergelijke kiemaantastingen te voorkomen is het noodzakelijk, dat het zaad vóór het zaaien wordt ontsmet. De gezondheidstoestand van het zaad, speciaal bij de zomertarwe, is van dien aard, dat algemeen een ontsmetting kan worden aan bevolen. De gewone behandeling met kopervitriool verdient minder aanbeveling in enkele ge vallen gaf bij genomen proeven deze be handeling ten opzichte van het niet be handelde zaad een kleine verbetering van kiemkracht, in anderen echter een vermin dering. Behandeling met formaline, of met warm water, geeft wel verbetering van de kiemkracht, maar de werking van deze middelen is te wisselvallig dan dat een behandeling van het zaaizaad ermede in alle gevallen aan te raden is. De beste resultaten zijn verkregen met Uspulun en sublimaat. Door toepassing van deze ontsmettings middelen kan de kiemaantasting in zeer belangrijke mate verminderd worden. Be langrijke verschillen tusschen de werkzaam heid van deze beide middelen zijn ons niet gebleken. De behandeling van het zaaizaad met Uspulum geschiedt op dezelfde wijze als die met kopervitriool, dus volgens de om- schepmethode. Per 100 K.G. graan neemt men 50 gr. Uspulum welke opgelost wordt in '10 L. water. Warm water bespoedigt de opgelost (voor het gebruik moet de op lossing eerst afgekoeld worden.) Het graan wordt met deze oplossing overgoten en zoo lang omgeschept tot men er van ver zekerd is, dat alle korrels goed bevochtgd zijn. Na het omscheppen laat men het graan eenigen tijd op een hoop liggen en spreidt het dan ter droging uit. Wil men gebruik maken van sublimaat, dan moet hiervan per H.L. graan 12j gr. genomen worden, die opgelost worden in 2\ L. water (Dit oplossen mag niet in ijzeren of blikken vaatwerk gebeuren.) Het omscheppen geschiedt als boven is aange geven. Men houde er echter terdege re kening mededat sublimaat een zeer sterk maagvergift is en er dus zeer voorzichtig mede moet worden omgegaan. Om deze reden is het gebruik van Us pulum maar aan te raden, daar dit veel minder giftig is en door de blauwe kleur van de oplossing ook niet gemakkelijk ver gissingen ermede kunnen plaats hebben. Verdere inlichtingen worden gaarne gratis verstrekt door den Phytopathologischen Dienst te Wageningen. o De reuteuiers van meneer Troelstra. (historisch). Staking in de bouwvakken te Nijmegen. Minzame bewaking van punten, waar de bewuste arbeider aan den slag was, toen hij besloot zijn Joon wat naar boven te draaien. Met het laatste geweldmiddel zelfs. Ook te Nijmegen treurig verlaten wer ken, waar dapper de werkvrijheid wordt belet door onverdroten posten. Op een bovenhuis een eenzame dame. In het benedenhuis werd getimmerd toen de staking losbarste. Schilderen vóór de deur van twee dap peren, die het werk bewaken, zorgen, dat er geen onderkruipers komen. Ze vervelen zich. Bellen eindelijk aan het bovenhuis. Dame komt beneden. De Posters»Er wordt toch beneden niet gewerkt, Dame Dame »Neen sinds een paar dagen niet.® De Posters: ïWeet u dat zeker?® Dame: Waarom wou u dat eigenlijk weten De Posters »Wij moeten posten, dat het werk niet wordt besmet.® DameïO Nu gaat u dan de stoep maar af. Ik ben heelemaa! geen dienst bode van de renteniers van meneer Troelstra. Posters af. In een klein gezin te Heusden bestaat gelegenheid voor desverkiezende met zit- en slaapkamers. Brieven onder letter H bu reau van dit blad. ADVERTENTIEN. Verkrijgbaar tevelde goedge keurde en benevens NIET gekeurde bij M. W. VAN DER SCHANS, te Haarlemmermeer. Speciaal in het pijnloos behan delen van Exsteroogen, Eelt- snijden, Nagelingroeiïngen en Masage. HEUSDEN, Waterpoort N 133. Wij verkoopen uitsluitend eerste klasse kwaliteiten. Ruime sorteering in kistjes van 25 en 50 Sigaren, van de goedkoopste tot de f ij n s t e merken. Pracht-collectie geïmporteerde HAVANAS. AFTER DINNER SIGAREN (samengesteld uit de fijnste Havana, St. Felix en Deli Tabakken). van de goedkoopste tot de daarste soortenkleine en groote doozen Keurcollectie Egyptische en andere geïmporteerde merken. in eerste klas TABAK-, SIGAREN- en SIGARET- TENPIJPEN, SIGARENKOKERS. Aanbevelend, Sigarenmagazij dl. 112 Vischmarkt—HoekEngstraat, HEUSDEN. Verlangt ge een goeden oogst, zaait dan goed zaaizaad. ZAAI GRANEN, welke verbouwd zijn op de Groninger klei geven de meeste resultaten. AGENT VOOR AALBURG EN OMSTREKEN Aanbevelend, PETER BOUMAN Czn. BIJVOEGSEL Nieuwsblad Fin Jan W. Lippits u

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5