oir liet Land vai Heussen en Altono, ilg Luistraat ei (ic SBmiglBFWiard UtTSCHOTsigaren S-Bosch arSa CUBA iij i nr. üeisn eea iroegsel. Magazijn St. Jozef. Uitgever: L J. VEERMAN, Heugden. No. 3962 Zaterdag 6 Maart1920. Rookt 5 cent prima. Bij 3oo stuks franco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. L. DERKS, liinderkleeding M 1 onze Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. Und van alten^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Cl zmn izmm'ssss- BÜITENLANDSCH OVERSIGHT. Maakten wij de vorige maal melding van een groote spoorwegstaking in Frank rijk, die zich zeer ernstig liet aanzien, thans moeten wij reeds schrijven, dat zij geëindigd is. Zondag bleek reeds, dat niet meer dan 120 130000 van de 380000 leden van het personeel aan de staking deelnamen, waaruit bleek dat de staking ver van algemeen was. Wanneer de staking voortgeduurd zou hebben, zou dat een zeer gevaarlijken toestand hebben kunnen scheppen. De regeering zou na tuurlijk zeer krasse maatregelen hebben moeten nemen. Dat alles zal nu echter niet meer noodig zijn, de staking behoort tot het verleden. De vrees die eerst be stond, dat ook andere groote arbeiders bonden het voorbeeld der stakers zouden volgen, is thans geen reden meer. De regeering zal evenwel een groot aantal stakingsleiders doen vervolgen we gens hun inbreuk op de vrijheid van arbeid. Pas zijn de stakingswolken van denFran- schen hemel verdwenen, ot zij pakken zich meer samen boven Engelands muren Dreigende transportarbeidersstaking in Engeland. Londen, 2 Maart. De beraad slagingen op het ministerie van arbeid tus- schen de vertegenwoordigers van de trans portarbeiders te land en de werkgevers nopens een verhooging der loonen zijn vandaag spaak geloopen. De vertegen woordigers van de arbeiders hebben daarop besloten hun vakvereenigingen machtiging te vragen om de staking af te kondigen. De eerste ministers te Londen beraad slagen, zooals noen weet, over de duurte en den financieelen toestand in het alge meen. Veel komt men er niet van te hooren. Alleen vernemen wij dat er nauwkeurige cijfers worden genoemd, waarop men tot de gevolgtrekking komt, dat de groothan- delsprijzen op het oogenblik in Frankrijk en Italië 300 °/0 hooger zijn dan vóór den oorlog, in Engeland 170 °/0 in Japan 160 °/0 en in Amerika 120 °/0. Ook heeft men zich bezig gehouden met den toestand der centrale landen. Men is tot de overtuiging gekomen, dat het Duitsche volk onvoldoende kan gevoed worden en dus honger lijdt, »Als men nu ook maar helpt. Misschien wordt er door den nieu wen minister Asquith, die weer met een groote meerderheid gekozen is, meer aan dacht aan geschonken. Hij is met een geestdrift door het volk ontvangen, dat op het belachelijke lijkt, men leze slechts Onze correspondent te Londen heeft al het een en ander geseind over A s q u i t h's terugkeer in het parlement en de moeite, welke het gekost heeft om het Lagerhuis met zijn auto te bereiken. Een groote menigte, voornamelijk studen ten, aanhangers nu tegenstanders van den liberalen staatsman, heeft aan de politie het bezit van de auto's geruimen tijd be twist. Gedurende dien tijd stonden Asquith met een spliniernienwen hoogen hoed zijn vrouw en mevrouw Bonham Carter op de stoep en werden zij rnet confetti be strooid. Ten slotte gelukte het hun in de 15. Je bent een goeden broeder, maar je hebt nog vele andere zaken aan je hoofd. Ik heb niets anders om over te denken niets op de wereld, waarvoor ik leven wil, dan om zijn onschuld aan het licht he brengen. Voor deze smeekbede kon Herbert niet doof blijven en de heer Havik ontving be richt, dat mevrouw Isabella Muurse hem wenschte te spreken. VII. DE MEENING VAN DEN HEER HAVIK. Zooals wij ons herinneren, had de hear Spence, de hulp van den heer Havik in geroepen, om de zaak onmiddellijk na de gevangenneming te onderzoeken, maar tot dusverre had de geheime politie-dienaar zijn meening over de zaak nog niet uitge sproken. Daar Herbert zeker was, dat hij vrijge laten zou worden, had hij ternauwernood meer aan den heer Havik gedachtmis schien ook achtte hij het vinden van zijns broeder's revolver zulk een afdoend bewijs voor diens schuld, dat luj het onnoodig vond, dat Havik zich verder met de zaak bemoeide. Het was dus enkel en alleen op Isabella's dringend verzoek, dat de heer Havik naar Ravenwoud ontboden werd, om daar verslag van zijn onderzoek der zaak te komen geven. De begrafenis van den heer Wilson had plaats gehad. Herbert vertoefde nog steeds in het huis van zijn overleden oom en had het zeer druk met het in orde brengen van diens nalatenschap en het tijdelijk be heer over de zaak in de stad. Het onder- houd, dat tusschen den heer Havik, den heer Spence en Herbert Muurse zou plaats hebben, was dus bepaald op zekeren na- middag en daar Isabella er bij wenschte te zijn, zouden de heeren samenkomen op Ravenwoud. Nadat Herbert Muurse een flesch wijn had opengetrokken, die meer dan twintig jaar in de kelders van Ravenwoud had ge- legen en sigaren had aangeboden, die van denzelfden ouderdom waren en de heeren zich op hun gemak om het vuur hadden gezet terwijl ook Isabella in liet vertrek aanwezig was maakte de heer Spence toebereidselen, cm een toespraak te be- I ginnen door eenige malen te kuchen. Maar Herbert had er eenige ondervin ding van, hoe lang van stof de heer Spence was, wanneer hij eenmaal het woord had en hij haastte zich dus den heer Havik te verzoeken, zijn bevindingen te willen mede- deelen. auto te komen en met ëén ageut op het dak en een op elke trede drong de auto door de menigte, Voor het parlements gebouw stond ook weer een dichte hoop volks, die het cordon verbrak en binnen de poorten drong. Er klonk luid gejuich en mevrouw Bonham Carter, die naast haar vader stond, wuifde de menigte toe. Werd Asquith in de zaal van het Lager huis door zijn partijgenooten toegejuicht, de coalitie hief luide hoera's aan voor Lloyd George, die even later het Huis verliet. Lloyd Goerge en Asquith ontmoetten el kaar in de wandelgangen en schudden elkaar hartelijk de hand. Het Adriatische vraagstuk blijft nog altijd een zaak van veel gewicht, maar ook van veel geschrijf. Wie zal het winnen Italië of Zuid-Slavië. Italië voelt zich sterk om dat het meent met de hulp van Engeland en Frankrijk gemakkelijk de uitvoering van het verdrag van Londen af te dwingen, terwijl Wilson niet bij machte is Zuid- Slavië te hulp te komen, daar de Vereen. Staten voor dat doel geen man en geen schip naar de Adriatische Zee zouden zen den. Het ware beter voor beide partijen, om tot een minnelijke schikking te komen. Laat Italië rond voor de waarheid uitko men, want het is de regeering niet te doen om het verdrag van Londen, maar om Fiume. Wordt Fiume bij Italië getrokken, dan schenkt Italië wel de geheele Dalma- tijnsche kust aan Zuid-Slavië. Zou Wilson Zuid-Slavië helpen kunnen wanneer het tot een oorlog kwam met Italië. Zooals men ■m Si! GROOTE KEUZE Eetserviezen, Kofüe- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerJc Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GHEBLO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDEH Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Wil u zoo goed zijn. ons voor te lezen, hetgeen u over deze zaak hebt opgeschre ven, mijnheer Havik. Het zal ons zeer aangenaam zijn, indien u eenig nieuw licht over deze treurige gebeurtenis kunt doen opgaan. Zeker, zeker, met genoegen,antwoord de Havik, »maar als ik een zaak onder zoek, schrijf ik niets op. Ik vind, dat in ons beroep een man, die alles op moet schrijven, omdat hij het anders vergeet, niets waard is.« »Nu, vertel ons dan, wat ge weet,a zeide Herbert ongeduldig. »Wat zijn de uitkomsten van uw onderzoek De heer Spence ziende, dat voor 't oogen blik alle kans verkeken was, om met zijn fraaie toespraak van wal te steken, ging in zijn stoel leunen en troostte zich met den wijn en een sigaar, in afwachting van een betere gelegenheid, om aan het woord te komen. Inmiddels verspilde de heer Havik geen onnoodige woorden, maar begon dadelijk met zijn mededeelingen. »Wel heeren, ik weet nog niet zoo heel veel van deze zaak af, maar ik zal er wel achter komen. Ik ben echter bereid, voor elke rechtbank onder eede te verklaren, dat de heer Wilson werd doodgeschoten door iemand buiten den trein, niet dooi den heer Frank Muurse Ja, ja, daar staat ge verbaasd van k riep hij uit, toen zijn toehoorders van hun plaatsen opsprongen. »Ga voort,zeide Herbert, »dit wordt zeer belangwekkend k leest beschouwt het Amerikaansche volk het Adriatische vraagstuk een zuiver Euro- peesche aangelegenheid en wil er zich niet mee bemoeien. De N. Y. Times vertrouwt dat rechtstreeksche onderhandelingen tot een goed einde zullen leiden. Het ware te wenschen dat ook deze zaak in der minne werd geschikt. De Opperste Raad zal volgens berichten uit Londen weer eenige dagen vacantie nemen, uitgenomen de ministers van bui- tenlandsche zaken, die zich blijven kwijten van hun taak de vredesverdragen met Turkije en Hongarije. Ten aanzien van den vrede met Turkije vernemen wij, dat de Turken geen oorlogsvloot mogen behou den en dat deze gesloopt zal worden. Als de belichten juist zijn, zal er van Turkije weinig overschieten. Na den vrede zal het teruggebracht zijn van een rijk met 30 millioen inwoners tot en met 6 millioen. Syrië, Palestina, Mesopotanë en Arabië zullen van het Turksche rijk worden ge scheiden en de Armenische republiek zal een weinig vergroot worden, nl. met Bit lis en Erzeren. De Grieken zouden een mandaat krijgen voor Smyrna, de Fran- schen voor Cilicië en de Italianen voor Adolia. Dit alles is natuurlijk nog zeer voorbarig. De Turksche regeering verheugt zich nog over deze verdeeling, omdat Constan- tinopel de hoofdstad zal blijven van het Turksche Sultanaat. BUITENLAND. Een Zweedsch vice-consul door de bolsjeuiki vermoord. Naar nSvenska Dagbladmeldt, is de Zweedsche vice-consul te Kroonstad, Floessel door de bolsjewiki op wreede wijze mis handeld, aan de gevolgen waarvan hij overleed. De vice-consul werd gearresteerd omdat men hem van spionnage verdacht doch later werd last gegeven hem in vrij heid te stellen, nadat de Zweedsche gezant te Helsingfors tusschenbeide was gekomen Toen hij nog in de gevangenis op zijn in vrijheidstelling wachtte, werd hij door een aantal bolsjewiki aangevallen, die hem zoo ernstig mishandelde, dat hij spoedig daarna bezweek. De betrekkingen met Duitschland hervat. Brussel, 3 Maart. De nieuwe zaakge lastigde van Duitschland te Brussel, dr Landsberg is hedenmorgen door den minister »ik zal u zeggen,ging de heer Havik voort, »hoe ik tot deze overtuiging ben gekomen, tk heb eerst het spoorwegrijtuig vau alle kanten bekeken en wat zag ik daar Niet veel zult ge zeggen, wanneer ik u zeg, dat ik slechts een schram zag De schram had op zichzelf niet veel te beteekenen en ik zou er niet veel om ge geven hebben, indien zy niet had gezeten aan de binnenzijde van het kozijn, aan de tegenovergestelde zijde van het rijtuig, waar de oude heer had gezeten. »Maar wat doet die schram er toe?« zult ge vragen. Dat zult ge hooren, het was juist een schram, zooals een kogel zou teweeg brengen als hij langs het hout schuurdehij begon breed aan de buitenzijde en werd smaller en smaller, totdat hij eindelijk binnen in het rijtuig in een rond punt eindigde, zijnde het punt, waar de kogel er uitsprong. Het was geen groote schram, maar ongeveer twee duim lang, doch groot genoeg voor mij. »Jonatham Havik,<r zeide ik tot mijzelf, »die kogel kwam van buiten Maar hoe ter wereld kon hij van buiten af komen Zoo de man, die hem heeft afgeschoten, op de loopplank hebben ge staan >Neen,« zeide ik, »zeker niet, want als hij buiten op had gestaan, zou hij zijn arm in het rijtuig hebben gestoken en dan zou de schram, door den kogel veroorzaakt, niet aan het kozijn kunnen zitten, want kogels maken geen zijwaartsche sprongen, als ze worden afgeschoten. Maar hoe kwam die kogel dan in het rijtuig DRAAGT BAHLJlANN's Heeren- en Gorinclieui. van Buitenlandsche zaken, Hymans, i audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde slechts eenige minuten. Het is een aan- aanwijzing, dat de officieele betrekkingen tusschen België en Duitschland zijn hervat. De Belgisehe glasindustrie. Antwerpen, 3 Maart. In de Belgische glasindustrie zijn nu wederom van de 30 ovens, het getal van voor den oorlog er 23 in gebruik gesteld. Deze industrie is zoodauig met bestellingen uit alle wereld- deelen overladen dat nieuwe opdrachten eerst in 1921 zullen kunnen worden uit gevoerd, De vroegere gevreesde Japansche concurrentie heeft de Belgische producten welke van betere kwaliteit zijn niet ge schaad. Revolutie in Portugal Parijs, 4 Maart. De Petit Parisien pu bliceert onder voorbehoud het volgende berichtHet gerucht doet de ronde, dat in Portugal de revolutie is uitgebroken en de Sovjet-republiek reeds is afgekondigd. Spoorwegstaking in Portugal. Volgens een Central News-bericht uit Lissabon aan de Engelsche bladen is in Noord- en Zuia-Portugal een staking op de Staatsspoorwegen uitgebroken. De ar beiders, die de lijn naar Spanje bedienen hebben zich niet bij deze beweging aan gesloten. De regeering neemt maatregelen om te verhinderen, dat de stakers propa ganda voeren voor de uitbreiding der be- weging. »Dat zullen we eens onderzoeken,zeide ik. »lk ging dus naar Londen en wachtte daar op denzelfden trein, als waarmede de oude heer reisde op den avond, toen hij vermoord werd, zoodat ik denzelfden weg zou gaan, dien hij gegaan was, om te zien wat er zou gebeuren. En wat gebeurde er Wel, ik had nog geen tien minuter in den trein gezeten, of de geheele zaak was mij zoo helder als de dag. Op deze lijn, zooals bijna op alle lijnen in de buur! van Londen, loopen dubbele rails. Over het buitenste paar loopen de treinen, dis aan aile kleine stations ophouden, de snel treinen over het binnenste paar. Ik nam dus plaats in den trein, waarmede de armr heer gereisd had en daar het een sneltreir was, liep de trein over het binnenste paar rails. Gedurende eenige minuten stoomder. we kalm voort, zonder dat er iets voor viel, dat mijn aandacht waard was. Maar toen kwamen we te rijden naast een an deren trein, die Londen eenigen minuter vóór ons verlaten had, doch daar de treir aan de kleine stations stopte en wij niet hadden we hem ingehaald. Het was juis: tusschen twee stations, dat we dien treir inhaalden en daar we bijna met dezelfds snelheid reden, bleven we verscheidene houderden meters vlak naast elkander, ja de treinen waren zóó dicht bij eikander dat reizigers uit de verschillende treiner elkander gemakkelijk de hand hadden kun nen geven Wordt vervolgd NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1