ïoor bet Land van HËüsdeit an Attona, de Langstraat en de Bommelerwaard s-Bosch ïï"srr.s!tll BA lij it nr. Deiiosrt een Dijvoeysel. DERKS, Rookt onze UND VAN altena Uitgever: L« J. VEERMAN, Heusden. No. 3964 Zaterdag 13 Maart1920. UlTSCHOTsigaren 5 cent prima- Bij 3oo stu.k;s franco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. IIAII LAI ANN's Heeren- en lïiinlerkleediiig Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regeJ meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. t MAGAZIJN T A k ma BUITENLANDSCH OVERZICHT. Verder nieuws over de bezetting van Konstantinopel door de Engelschen is er nog niet. Het feit der bezetting zelf wordt nog niet gemeld. Toch gelooft men alge meen, dat het gebeuren zal. De Franschen zijn er alles behalve over te spreken. Het Journal beweert, dat de Entente er zelf oorzaak van is, omdat zij den wapenstilstand geschonden heeft. De Italianen vestigden zich in Adalia, de Grieken werden naar Smijrna gezonden, daardoor werd het na tionalistisch gevoel der Turken wakker. Bovendien gelooven verscheidene andere Fransche bladen niet, dat het een onbaat zuchtige maatregel van Engeland is, maar een verkopte poging om de hegemonie in dit deel van Europa te verkrijgen. Men geeft drie redenen op, die aanleiding ge geven hebben tot den maatregelten eerste de moorden op de Armeniërs, ten tweede de houding der Turksche Kamer, en ten derde het gevaar van een nationalistisch kabinet. Volgens de Matin staan 25000 man Britsche troepen gereed om Konstantinopel te bezetten. Wat zal men doen, als zij de stad zijn binnengetrokken Hierover tast men nog in het duister, maar het is niet onmogelijk, dat de regeering genood zaakt zal worden om de nationalistische bende in Anatonië te ontwapenen. Omtrent de aangekondigde inmenging van President Wilson in de Turksche kwestie 17. Daar hij slechts een geheim politie-agent was, was hij niet in de gelegenheid ge weest, net wapen, dat in bezit was der politie, zeer nauwkeurig te onderzoeken, of de getuigen nog eens te ondervragen, die het gevonden hadden. Hij had echter nauw keurig aanteekening gehouden van de ver klaring dat de revolver één van een paar was en dat de andere volkomen hetzelfde was. Een ander punt, waarover hij inlich ting verlangde, was over de wijze, waarop Frank ontvluchtte, waarvan hem niets be kend was. De wijze, waarop Herbert zijn opvatting van de zaak had behandeld, had op dat punt zijn hoop geheel den bodem ingeslagen ook was hij zeer beleedigd, dat deze heer hem gezegd had, dat hij slechts werkte om de belooning in handen te krij gen. De heer Spence was niet veel beter ge stemd dan Havik, daar Herbert hem de gelegenheid had benomen, met zijn fraaie toespraak van wal te steken. Op de terug reis werd het volgende gesprek tusschen het ontevreden paar gehouden «Wel, mijnheer Spence, ik vind, dat ons beiden van daag leelijk het zwijgen is op is geen verder nieuws. Ook de Fransche bladen beweren dat de President geen recht van inmenging heeft, omdat Amerika niet in oorlog met Turkije is geweest. Toch zou de inmenging volkomen gewettigd zijn, daar bij de jongste moorden in Armenië ook Amerikaansche burgers als slachtoffers gevallen zijn. Millerand en Lloyd George hebben, het economisch memorandum van alle kanten bekeken en besproken en hier en daar eenigszins gewijzigd. Welke wijzingen zij aangebracht hebben is niet bekend, dus weten wij ook niet of er veel in veranderd is. Hoe het evenwel veranderd is, de vol gende hoofdzaken zal het toch wel bevat ten I Lagers en vloten tot den kieinst moge lijken omvang terngbrengen. De vriendschappelijke betrekkingen tus schen de regeeringen onderling zooveel mogelijk aanmoedigen. Duitschland moet tijd gelaten worden om zijn schadeloosstellingen te voldoen. Aan Duitschland zal eveneens toegestaan worden leeningen te plaatsen in het buiten land, en het zal bijgestaan worden voor de verkrijging van levensmiddelen en grond stoffen. Men gelooft wel, dat de Fransche regeering in dit alles noodgedrongen toe gestemd heeft. Zij moet wel toegeven, want in hun eigen land beginnen andere stemmen op te gaan. De Temps bevatte dezer dagen een artikel, waarin het beginsel gehuldigd werd dat voor het herstel van Europa de toe komstige verhouding tusschen Frankrjjk en Duitschland van overwegende beteekenis zal zijn. Zouden de relletjes in Adlon, waar een aantal rustige Franschen zijn mishandeld, verandering in den toestand brengen. Men beweert dat de Fransche regeering er niet aan denkt genoegdoening te eischen zal het ook zoo gaan. Ten aanzien van wat te Bremen is geschied Men schrijft dat te Bremen een paar Fransche en een Italiaansche officier bij een bezoek aan een kazerne erg mishan deld zijn. Dit feit is erger dan te Berlijn. Want de heeren officieren oefenden hier hun taak uit en zijn daarin door Duitsche militairen bemoeilijkt. De regeering is direct tusschen beiden gekomen en een manifest gepubliceerd, waarin ruw optreden tegen vreemde missies ten zeerste wordt afge keurd en ingeval van herhaling met een streng optreden wordt gestraft. BUITENLAND. gelegd,® zeide Havik. «Dat ben ik met u eens,« antwoordde mijtdieer Spence. «Ik vond mijnheer Her bert Muurse niet zeer beleefd.® »U noemt het onbeleefd Wel ik vond hem onbeschoft, hij heeft u en mij be- ieedigd.« «De heer Muurse staat anders bekend als een zeer knap en scherpziend man,« zeide Spence. «Knap I scherpziend 1 Ik zeg u, dat hij veel te scherpziend is voor ons. Maar hij zal misschien zien, dat Jonathan Havik hem toch nog de baas is. Hij denkt, dat ik alleen maar belang in deze zaak stel ter- wille van de belooning. Dat zal hij eens anders gewaar worden. Jonathan stelt eer in zijn werk. Dat zal ik hem aan zijn verstand brengen. Hij zou denken, dat zijn onzinnige begrippen steek zouden houden tegen de ervaring van een vakman «Ik vrees waarlijk, dat hij wat veel vertrouwen in zichzelf stelde,zeide Spence, «en dat was zeer onverstandig van hem. Ik zelf had eenige zeer belangrijke opmer kingen, die ik gaarne ten beste zou ge geven hebben, maar hij liet er mij de ge legenheid niet toe.« «Gelegenheid 1 Wel, hij barstte los, alsof hij in de grootste woede was. Ik had hem gaarne nog een paar vragen gedaan, maar ik zag er geen kans toe. Hoor eens, mijnheer Spence,zeide Havik. »U kent mij, nietwaar «Natuurlijk.® Een bomaanslag 1 Volgens de (Antwerpsche) Matin zou er zegt het Hbld. een bom zijn ontdekt in het vertrek in het Brusselsche ministerie van oorlog waar maarschalk Foch een onder houd met minister Janson heeft gehad. Was de bom voor den dapperen strijder bestemd, vraagt het blad, of wel had hij ten doel den minister te imponeeren, of moest hij een «doorslaandargument der legercommissie zijn Men zal het tegenspreken, dat behoort zoo. Alleen wanneer de bom was gebar- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit-,Boter-j en Kaasmesjes. GKEtfcO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. sten en eenige personen had gedood, zou mer. niet hebben kunnen tegenspreken. Doch het schijnt, dat het met de ont dekking ernst is. Ketelontploftiiig. In de Rijnsch-Westfaalsche electrische centrale ontplofte een groote stoomketel. Circa 90 arbeiders werden onder het puin bedolven. Het aantal dooden en gewonden wordt op ten minste 50 geschat. Daar men voor nog meer ontploffingen vreesde, moesten alle aanwezigen de plaats van het onheil verlaten. Omtrent de oorzaak van het onheil is nog niets bekend. Des middags waren elf dooden en 15 zwaar gewonden van onder het puin te voorschijn gebracht. Hoeveel lijken er nog onder liggen is onbekend. Een groot aantal militairen is met het opruimings- werk bezig. Het bedrijf staat geheel stil. o Ucrsengriep. Telegrammen uit Weenen ontvangen, geven bijzonderheden omtrent een nieuwe epidemische ziekte, die aldaar uitgebroken is. 300 gevallen deden zich voor. Van de 71 gevallen van hersengriep, zooals deze ziekte genoemd wordt, die in de af geloopen week behandeld werden hebben er 40 een doodelijken afloop gehad. De ziekte begint met hoofdpijn en slapeloos heid. Dan volgt hevige maagkramp, zoo als ook wel bij blindedarm-ontsteking voor komt. Ten slotte krijgt men enorme spier pijn in het gelaat en in de ledematen. Waarschijnlijk heeft men hier met de zelfde ziekte te doen ais met de in Enge land en elders den laatsten tijd vaak voor komende »slaapziekte«. voorheen JACQ. KRIJBOLDER s» Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. «Wat ik wil zeggen is, dat u weet, dat u mij vertrouwen kunt.« «Daarvoor heb ik n, dunkt mij, lang genoeg gekend. «Dat heeft u ook. Luister dan naar hetgeen ik u zeggen zal, mijnheer Spence, ik geef deze zaak niet op, maar ik bemoei mij niet meer met dien man. Hij heeft mij in mijn beroep beleedigd. Maar Jonathan Havik laat zich niet beleedigen. Belooning of geen belooning, ik zal licht in deze zaak brengen en aan den heer Muurse toonen, wat ik kan. Hij zal vroeg moeten opstaan, als hij denkt, dat hij mij den loef kan af steken. Maar u moet mij helpen, mijn heer Spence. Als u het zelf niet weet, moet u te weten zien komen, hoe die mijn heer Frank ontsnapt is en waar hij nu is. Natuurlijk alles onder de strikste geheim houding daarom vroeg ik u zoo plechtig, of u mij vertrouwde. Gij, als rechtsge leerde der familie, weet zeker al hun ge heimen en geen rechter zou u kunnen dwingen, ze te vertellen. Maar u stelt nu niet voor een rechter. U spreekt met Jona than Havik, die met u in deze zaak is be trokken. Vertelt u mij dus alles, wat u weet. Ik zou ook zoo gaarne die andere revolver eens zien, ik zou hem zelfs gaarne eenigen tijd in mijn bezit willen hebben. Nu, kunt u mij helpen -« «Ik weet niet veelmevrouw Muurse de arme vrouw van mijnheer Frank en de heer Spence aarzelde. «Nu, wat weet u van haar zeide de BINNENLAND. Tabak. De meeste partijen tabak zijn te Ochten deze week door de planters verkocht tegen f 35 de 50 K.G. Verleden jaar was de prijs 145 150 gld. o Lager pachten. De pachtsommen der weilanden zijn in de Neder-Betuwe gemiddeld 30 a 40 pCt lager dan het vorige jaar. Be ex-Heizer. De regeering en zijn bewaking. 's-Gravenhage, 10 Maart. In de tweede uitleverings-nota van de geallieerden wordt ander, nieuwsgierig. «Zij zeide niet veel en scheen zeer bedroefd te zijn.« «Ik zal het u maar liever vertellen, zeide de heer Spence. «Welnu, ze heeft haar echtgenoot gezien. «Wat! Sinds zijn vlucht «Ja.® «Weet ze, waar hij is «Dat kan ik u niet zeggen. «Mijnheer Spence, u moet haar zien over te halen, om mij te komen bezoeken. Het moet in het geheim gebeuren en die broeder mag er niets van weten.® Na nog eenig heen en weder spreken beloofde de heer Spence zijn best hiertoe te zullen doen. Hij begaf zich naar Raven- woud op een uur, dat hij wist, dat Her bert in de stad was en Isabella was gaarne bereid alles te doen, wat in haar vermogen was, om de onschuld van haren echtgenoot te bewijzen hij had dus geen moeite, haar over te halen, naar het kantoor van Havik te gaan en hem alles te vertellen, wat zij wist van de vlucht en de schuilplaats van haren echtgenoot. «Ik vind het beter, dat u niet bij ons onderhoud tegenwoordig zyt,® had Havik tot Spence gezegd, «ik kan vrijer met me vrouw Muurse spreken, als ik alleen met haar ben.® Er werd dus een dag en uur afgespro ken en ter bestemde tijd vervoegde Isa bella zich aan het kantoor van Havik. Isa bella zag er eerst wel een weinig tegen op, om aan een vreemde een geheim te ÏIKAAUT Gorincheui. aangedrongen op een scherpe bewaking van den ex-keizer, aangezien zijn verblijfplaats zoo dicht bij de Duitsche grens gevaarlijk wordt geacht. Onze Regeering heeft daarop geantwoord, dat zij zich haar plicht ten opzichte van de bewaking volkomen bewust is en alle maatregelen, die noodig zijn, genomen heeft. o Broedermoord. Yoor de Arrondissements-Rechtbank te Maastricht, heeft terecht gestaan, Martin Nagel, te Kerkrade, thans gedetineerd, ter zake, dat hij in den avond van 13 Decem ber, zijn broeder, door een snee met een mes in het voorhoofd zoodanig verwond heeft, dat hij eenige uren daarna in het St. Josephgesticht aan de verwonding is overleden. Getuigen verklaarden, dat hii den dag te voren zijn broer met den dood bedreigd bad, Het O. M,, waargenomen door mr. Pe- o perkamp, eischte tegen beklaagde 15 jaar gevangensstraf Mr. Klijnen pleitte cle mentie. Straf voor het plakken van rentczegels. De Raad van Arbeid te 's-Gravenhage vestigt er de aandacht op, dat de kanton rechter te Goes heeft veroordeeldL. E. te Kappelle, wegens het niet plakken van zegels op de rentekaart in gevolge de in validiteitswet, tot 54 maal f 3 boete sub sidiair 54 maal 3 dagen hechtenis. vertellen, dat zoo nauw met Frank's veilig heid in verband stond. Maar de heer Spence stelde haar op dit punt gerust en verzekerde haar, dat zij niets aangaande Frank behoefde geheim te houden voor den man, die zoo trouw voor hem werken wilde. Havik was zeer vriendelijk voor het arme vrouwtje in diepen rouw gekleed, toen zij hem kwam bezoeken. «Mevrouw,® zeide hij, »u kunt Joanthan Havik vertrouwen. In mijn beroep moet men vele geheimen vernemen en als ik er ooit een verklapte, zou ik immers nooit meer iets te doen hebben. Dus u begrijpt, dat ik ze, om mijnszelfs wil, voor me moet houden. En nu zal ik u nog eens iets zeggen. Ik heb deze zaak nauwkeurig ge noeg onderzocht om te weten, dat uw echtgenoot even onschuldig is, als «O, dank u 1 dank u dank u riep Isabella verheugd uit. «Ik wilde, dat Her bert er eveneens over dacht «Doet hij dat dan niet?« vroeg Havik, t «Ik vrees van niet. Het is bijna meer dan ik dragen kan. Zijn broeder hij is een goede broeder waarlijk een goede - broeder, maar ik geloof waarlijk, dat hij Frank voor schuldig houdt. En hij was het, die aanraadde, dat »U zeidet, dat mynheer Herbert aan raadde. Wat raadde hij aan, mevrouw Doe als het u belieft uw best, om kalm te zijn en maak u niet zenuwachtig. De zaak is zeer belangrijk. Wordt vervolgd. NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1