Und van altena UitgeverL/J. VEERMAN, Heusden. No. 3965 Woensdag 17 Maart. 1920. FMJILLKTOV DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.4U. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Geheel Berlijn was de vorige week in rep en roer door het bericht dat een sa menzwering was ontdekt. De troepen uit Döheritz rukten op tegen Berlijn. Zij wisten dat het Berlijnsche garnizoen en de militaire veiligheidspolitie geen weer stand zouden bieden, daar hun aanvoerder van het conflict op de hoogte was. Hun doel was de tegenwoordige regeeringsper- sonen gevangen te riemen, doch twee waren al ontsnapt. De leiders waren een zekere Knapp en von Lüdwitz. Alles ging zoo gauw in zijn werk, dat de regeering het gevaar er niet van had ingezien, vooraleer de troepen uit Döberitz op weg waren naar Berlijn. De staatsgreep gelukte. En hoewel alles nog maar in haar begin is, kunnen de beroeringen voor heel Europa belang rijke gevolgen hebben. De nieuwe regee ring, die zich de regeering van orde, vrijheid en de daad noemt, heeft het op dit oogenblik nog niet verder dan tot ne- venregeering gebracht. De N. R. Ct. schrijft over den toestand het volgende De oude regeering, voorzoover niet op gesloten, is naar Dresden gevluchtzij heeft daar, onder den naam van grond wettige regeering, tegen-proclamaties en tegen-bevelen uitgegeven, en is vervolgens vandaar naar Stuttgart vertrokken. Der waarts had zij ook de Nationale Vergade ring bijeengeroepen, die door de Nieuwe regeering was ontbonden. Zou de Natio nale Vergadering inderdaad te Stuttgart bijeenkomen De afgevaardigden van de rechtsche partijen gaan er niet heen, zij beschouwen het ontbindingsbesluit als wet tig en de afgevaardigden van de andere partijen zullen grootendeels wegens de spoorwegstakingen niet kunnen komen. De animo, om naar Stuttgart te gaan, zal rechtstreeks evenredig zijn aan het gevaar, om te blijven waar men is en op zijn hoogst is dus te Stuttgart een rompver gadering van vluchtelingen te verwachten. De oude regeering verklaart laconiek, dat zij van Dresden naar Stuttgart ver huist, maar haar verhuizing is niet veel meer dan een nieuwe vlucht. Ook te Dresden werd de grond te heet onder haar voeten. De machthebbers in Oost-Pruisen ver klaren zich voor de nieuwe regeering. De bevelvoerende generaals in Pruisen vaar digen proclamaties uit, waaruit blijkt, dat 18. «Het was Herbert, die Frank aanraadde, om op de vlucht te gaan,« zeide Isabella. Isabella verborg niets dat zij zelf wist en Havik luisterde met de grootst moge lijke aandacht. Hij week van zijn gewoonte af om niets op te schrijven en maakte eenige aanteekeningen. Eindelijk vroeg hij haar «En nu, mevrouw, kunt u mij ver tellen, waar hij nu is «Neen, ik wilde, dat ik het wist. Maar ik weet het niet.« «Denkt u, dat mijnheer Herbert het weet «Ik geloof het wel. Ik heb een brief van Frank ontvangen, dien ik onmiddellijk vernietigd heb. Hij schreef er mij in, dat ik in de eerste maanden geen tijding van hem moest verwachten, daaar hij buitens, lands gaat. Natuurlijk doet hij dit op Her zij de kat nog uit den boom billen kijken, maar gereed zijn op het eerste sein naar de nieuwe mannen over te loopen. De nieuwe regeering, die Yè Berlijn de macht in handen heeft, schijnt geen slechte kans te hebben op den steun van het grootste gedeelte van het platteland in Pruisen. Ook in Mecklenburg is de regeering gevallen, een burgerlijke komt er voor in de plaats. In de steden echter begint zich de tegenstand at te teekenen. In het bizonder in Hamburg schijnt het antago nisme tusschen de troepen en de burger bevolking, in het bizonder de arbeidersbe volking, dreigend scherp. En Zuid-Duitschland? De regeeringen van Wurtemberg, Baden en Beieren hebben zich eerst tegen de nieuwe regeering ver-, klaard. Maar wat heeft een verklaring om het lijf van een regeering, die juist den allerlaatsten dag van haar bestaan beleeft Die van Beieren is tenminste al van de baan, een «burgerlijken regeering wordt in haar plaats gevormd. En tegelijk breekt de algemeene spoorwegstaking uit. De wacht bij het kasteel te Amerongen is Zaterdagavond met het oog op de be roeringen in Duitschland met 6 marechaus sees versterkt. De bewaking is thans zeer streng. De Keizer mag het kasteel niet meer verlaten. Generaal von Lüttwitz, die een eerste rol speelt bij den staatsgreep te Berlijn is te Brussel zeer bekend. Hij heeft in Sep tember 4944, toen hij gouverneur-generaal van Brnssel was, burgemeester Max laten aanhouden. Hij was een officier, die veel aan het Hof verkeerde en indertijd aan den persoon des keizers wae toegevoegd. Toen hij Brussel verliet, werd hij bevelhebber over een troepenafdeeling en werd meer malen eervol vermeld. Van alle zijden hoort men de vraag «Wat zal de Entente doen ?®a De Oosten rijkers droomen al van een afgescheiden Zuid-Duitschland, dat als welkome buit l ij Frankrijk zal gevoegd worden en waarbij Oostenrijk zich zou kunnen aansluiten. Hoe wel de oude Duitsche regeering beweert, dat het niet zoo ver zou zijn gekomen, als de Entente haar niet alle middelen ter ver dediging tegen politieke aanslagen had ont nomen, acht de Fransche politiek de staats greep een rechtvaardiging tegenover Duitsch land om de aanspraken op het Rijnland met nieuwe kracht te laten hooren. Het is evenwel niet raadzaam om met deze persstemmen voorbarige conclusies te trek- bert's aanraden. «Zonder twijfel,zeide Havik droogjes «Herbert heeft het mij niet gezegd, zeide Isabella. «Hij zegt, dat het beter is, als ik het niet weet. Hij was heel boos, toen hij hoorde, dat Frank mij ge zien had. Hij is tot dusver zoo goed voor ons geweest. Ik ben verplicht te geloo- ven, dat hij het om bestwil doet.® «Zonder twijfel,zeide Havik weder. «En nu mevrouw, wensch ik van u alle bijzonderheden omtrent dat pistool te ver nemen. Ze zeggen, dat er een bestaat volkomen gelijk aan dat, hetwelk op den spoorweg werd gevonden. Wilt u zoo vriende'ijk zijn, mij dat te laten zien En misschien wilt u toestaan, dat het eenigen tijd in mijn bezit blijft, 't Kan zijn, dat ik het noodig heb.® «Ik zal het u natuurlijk zenden. En u moogt het zoo lang houden als u wilt. Ik moest u nog vertellen, mijnheer Havik, dat mijnheer Spence mij nog heeft gehol pen, om zooveel geld als ik maar bijeen kon krijgen naar een kantoor in Kaapstad te zenden. Dat vindt mijn man dan, als hij daar komt, want ik kan de gedachte niet verdragen, dat hij in een vreemd land zonder geld zou zijn.® «Weet u, onder welken naam hij zal reizen, mevrouw «Mijnheer Jacobus Filips.® «Dank u, mevrouw. Ik geloof niet, dat op 't oogenblik iets meer te vragen heb. 't Is een zeer ingewikkelde zaak, maar toch hen^ want Frankrijk heeft meer dan ooit naar Engeland te zien en Engeland moet weer op Amerika letten. Men beweert dat de oude regeering in onderhandeling wil treden met Knapp, dat niets anders ten gevolge kan hebben dan een volkomen splitsing der partijen in een rechtsche en linksche gedeelte. Wat het einde der beweging zal zijn is nog niet te zeggen. Het is voor Duitschland te hopen, dat het niet tot volkomeu revolutie komt, want dan zal het bloedvergieten weder niet buitengesloten kunnen worden. Omtrent de andere landen is weinig nieuws te melden. Italië heeft een nieuw kabinet gekregen met Nitti aan het hoofd. De clericale partij weigert in het kabinet te treden men zegt dat dit is omdat zij zich met Giolitti heeft verbonden en terug keer van dezen aan het bewind wil voor bereiden. BUITENLAND. REVOLUTIE IN DUITSCHLAND. Leipzig, 44 Maart. Hier is de alge meene staking afgekondigd. Vanmiddag hadden bloedige botsingen plaats tusschen deelnemers eener vergade ring en soldaten, waarbij een 10-tal men- schen gedood en eenigen zwaar gekwetst werden. De tram staakt. Maatregelen tegen stakingen. Norddeich, 45 Maart. De nieuwe re geering heeft de volgende verordening af gekondigd op de stakingen 4o. Zij die maatregelen verhinderen, die tot handhaving of herstel van het economisch leven noodig zijn, worden met gevangenisstraf niet onder 6 maanden ge straft. 2o. Heeft een gewelddadige handeling zwaar lichamelijk letsel der werkwilligen ten gevolge, dan is op dwangarbeid niet onder de drie jaren te rekenen. Dezelfde straf wordt toegepast, wanneer het geweld, de bedreiging met geweld e.d. door meer deren gemeenschappelijk of openlijk door eene menschenmenigte of door het ver spreiden van geschriften plaats heeft. 3o. Bij iedere veroordeeling wegens overtreding dezer verordening is op verlies der burgerlijke eererechten niet onder de 5 jaren te rekenen. 4o. Reeds de poging is strafbaar. 5o. Deze strafbepalingen worden slechts in zooverre toegepast als volgens de wet geloof ik, dat ik kans zie, de onschuld van uw man te bewijzen en hem bij u terug te brengen, dat wil zeggen, als hij het land nog niet heeft verlaten. Dat moet ik in de eerste plaats zien te weten te komen, zeide hij half tot zichzelf, half tot haar sprekende. «En om nu nog eens op die revolver terug te komen, mevrouw. Kan ik er vast op aan, dat u haar sturen zult De revolver, die op den weg werd gevon den, was nooit in den spoorwagen, waarin de oude mijnheer werd doodgeschoten. Dat staat vast. En de man, die er zich in bevond, was uw arme echtgenoot. Bijge volg was de man, die er zich in bevond, zoo onschuldig als als (een passende vergelijking wilde den heer Havik op het oogenblik niet te binnen Vallen). «Maar wie ter wereld deed het dan Nu, we zullen zien. En nu mevrouw, wensch ik u goeden middag, dank u. U kunt op mii vertrouwen. Goeden middag,® zeide hij haastig, want een klerk kwam hem roepen. De heer Spence wachtte buiten met een rijtuig, om Isabella naar huis te brengen. Isabella zweeg gedurende het eerste ge deelte van den rit en de heer Spence wilde het arme vrouwtje niet storen. Eindelijk zeide zij «De heer Havik boezemt mij veel ver trouwen in. Het heeft mij veel goed ge daan, om hem eens alles te vertellen. Ik zou er onder bezweken zijn, als ik mijn geheim geheel voor mijzelf had moeten houden. Hij zegt, dat hij mij kan helpen geen hoogere straffen zijn bepaald. 6o. Tot veroordeeling wegens overtre ding dezer verordening zijn de buitenge wone krijgsrechtbanken bevoegd. 7o. De rijkskanselier bepaalt het tijd stip van buiten werking treding dezer verordening. De Contra-Regeering. Verklaringen en Proclamaties. Berlijn, 44 Maart. De Pruisische re geering heeft de volgende verklaring afge kondigd De leden der Pruisische regee ring zijn met hun ambt bekleed ingevolge den wil van het volk, in overeenstemming met de grondwet. Slechts door een besluit van de Landsvergadering kan zij van haar plicht ontheven worden. Zoolang een der gelijk besluit niet is genomen, blijft de Pruisische regeering bestaan, ook wanneer zij door militaire daden van geweld ver hinderd wordt haar ambtsplichten uit te oefenen. Verder wordt medegedeeld, dat de leden der Pruisische regeering door de militaire dictatuur verhinderd zijn, zich met het volk in verbinding te stellen. De Pruisische ministers bevinden zich te Berlijn. De voorzitter van de Pruisische Lands vergadering, Leinert, heeft aan alle afge vaardigden een circulaire gericht, waarin hij de ontbinding der Landsvergadering door de regeering-Kapp van nul en geener waarde verklaart. De grondwet heeft de Landsvergadering ingesteld, en zij kan door niemand ontbonden worden. Zij alleen beslist over haar taak, en zij is alleen aan het volk verantwoording schuldig. Zij is daarom niet ontbonden, en de afgevaar digden blijven in het bezit hunner man daten. Het bijeenroepen van de volgende zitting behoudt de president zich voor. De toestand. Berlijn, 45 Maart. De nieuwe regee ring heeft een door von Kapp als rijks kanselier geteekende proclamatie uitge vaardigd, waarin beloofd wordt dat zoodra alles rustig is, nieuwe rijksdagverkiezingen uitgeschreven zullen worden. Verder zal de regeering, zoolang het niet hoog noodig is, geen politiek ingrijpende noodmaatrege len nemen. Voorts zal zij alle belangrijke bedrijven beschermen en werkwilligen ondersteunen, maar tegenstand krachtig onderdrukken. In een proclamatie aan de landbouwers worden deze opgewekt het vaderland niet in den steek te laten. en Frank's onschuld aan het licht brengen zal.® «Komaan mevrouw, dat doet mij genoe- een. Havik is een bekwaam man. Houd u maar goeden moed, wie weet, hoe spoe dig u weder met uwen echtgenoot ver- eenigd zult zijn.® IX. ZELFMOORD OF MOORD? De heer Havik was zonder twijtel be kwaam en scherpziend, maar de Londen- sche politie zat ook niet stil. Ravenwoud was onder voortdurende en strenge bewa king van geheime agenten en de toorn van den heer Herbert Muurse over Frank's onderhoud met zijn vrouw was niet geheel onredelijk. De dienstbode, die zich door Job Sudderland had laten overhalen, Frank's brief aan haar meesteres te overhandigen, was evenmin doof voor de toenadering van een nieuwen bewonderaar, toen Job van het tooneel was verdreven. Het duurde dus niet lang, of de politie was bekend met het feit, dat een Zigeuner een brief voor Frank's vrouw had gebracht. De agenten achtten het dus raadzaam, dat de Zigeuner kampen in de buurt bespied zouden worden, hetgeen dan ook onmiddellijk gebeurde.' Er gingen eenige dagen voorbij, eer ze iets bijzonders zagen of hoorden, maar ein delijk kwam hen ter oore, dat een der troepen onlangs uit Mitchara verdwenen Berlijn, 45 Maart. Naar uit goede bron vernomen wordt zullen de Rijksdagvei kie zingen binnen 60 dagen gehouden worden. In de stad was het gisteren den geheelen dag rustig. Nergens viel iets bijzonders voor. Kritieke toestanileu in Saksen. Dresden, 44 Maart. De regeering ver trekt heden avond naar Stuttgart. Hoe z(j daar komen zal, is op het oogenblik nog niet duidelijk. Leipzig, het bolwerk der onafhankelijken, is voor de regeering on toegankelijk. Chemnitz kan zij wel bin nenkomen, doch onmogelijk daarvandaan verder reizen. Dresden, 44 Maart. De toestand is ernstiger geworden. De bezetting van het hoofdtelegraafkantoor, die uit rijksweertroe- pen bestond, is door een arbeidsweer, hoofdzakelijk uit communisten bestaande, vervangen. De telegrafische en telefonische gemeenschap met Berlijn is geheel ver broken. Uit de kringen der oude regeering. Dresden, 44 Maart. Uit Dresden wordt gemeld Het is heden niet tot ordeverstoringen en gewelddadigheden gekomen. Rijkspresident Ebert en verschillende ministers, b.v. de minister van de Poste rijen, Giesbert, hebben de ambtenaren aangemaand geen gevolg te geven aan de instructies van de nieuwe regeering, daar deze onwettig is en voor daardoor even tueel ontstane schade de beambten aan sprakelijk gesteld zouden worden. Rijksminister Koch verklaarde in een onderhoud met journalisten, dat de Rijks- regeermg van alle landsregeeririgen de verzekering van trouw heeft verkregen. Slechts de Pruisische regeering zou hierin verhinderd zijn. Frankfort a/M., 44 Maart. De «Frank furter Zeitung« schrijft met betrekking tot den politieken toestand, dat de regeering- Kapp onmogelijk van langen duur kan zijn dit blijkt duidelijk uit het feit, dat de rijks weergeneraals haar reeds ontrouw worden. In militaire kringen schijnt men reeds aan het wankelen te raken, aldus het blad. Gemengd nieuws. In Aken staken de trambeambten. Te Saarbrücken is de toestand ernstig. Een burgeroorlog wordt verwacht. was en zij besloten, het spoor van dien troep na te gaan. Dit ging echter met vele moeilijkheden gepaard, daar de Zi geuners langs allerlei zijpaden voorttrekken, en zich dikwijls ophouden met andere troe pen van dezelfde soort, zoodat het zeer bezwaarlijk was, den Zigeuner-troep, dien zij zochten, uit anderen terug te vinden. Daarenboven was de troep hen reeds meer dan een week vooruit. Ook bestond de mogelijkheid, dat de vluchteling zich onder weg bij een anderen troep aangesloten, of de Zigeuners geheel verlaten had. Inmid dels had Job Sudderland's troep ongehin derd de kleine zeestad Trepolpen op de zuidkust bereikt en vandaar had Frank aan Isabella geschreven en tevens Herbert van zijn verblijfplaats in kennis gesteld. Eer dus de Londensche politie-dienaren op het tooneel konden zijn, werd er op zekeren avond op de bekende wijze geklopt aan de deur van Job Sudderland's kermis wagen. Job deed onmiddellijk open en stond tegenover den heer Herbert Muurse. Deze zeide, met Job's gast te willen spre ken en onder bedekking der vallende duis ternis waagde Frank zich buiten den wagen. De twee broeders liepen weldra in druk gesprek langs het strand. Frank was nog steeds als Zigeuner gekleed en droeg de bonten muts, die bij die kleeding behoorde. Wordt vervolgd. 4. .V*. ïsor liet Land van Housden bi Lanstraat si de Bommelerwaard dHïj raadde mijnheer Frank aan om op de vlucht te gaan,® her haalde Havik langzaam, dit feit goed in zijn geheugen prentende. «Wel, mevrouw, wanneer deed hij dit En vertel mij, als het u belieft, op welke wijze de heer Frank ontkwam. Vertel het mij bedaard aan, mevrouw. Ik heb geen haast.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1