Influenza Griep1 VOORBEHOEDMIDDEL GENEESMIDDEL LIEFHEBBERS van een fijne sigaar Nieuwe Overzeesche Tabak ANT. METSELAAR, Op de Oostenrijksche spoorwegen zijn de personentarieven met 60 pet., de goederen tarieven met 80 100 pet. verhoogd. Cuba heeft het vredesverdrag geratifi ceerd. De Amerikaansche militaire vlieger M. R. Schroder heeft het hoogterecord gebracht op 36.020 voet. De staking in de mijnen te Anzin (Frank rijk) omvat 12000 arbeiders. Bij een orkaan in Missouri werden 10 menschen gedood en acht gewond. Nitti verklaart zich voorstander van het herstel van den handel met Rusland. In Georgië heeft een hevige aardbeving plaats gehad. Verschillende steden en dor pen liggen in puin. Honderden personen zijn omgekomen. o Rusland. Het proces tegen de moordenaars van den Czaar. De »Pravda« van Moskou heeft het verslag van het proces te Perm tagen de moordenaars van den Czaar gepubliceerd. Het proces heeft twee dagen geduurd. De actie van beschuldiging behelsde den moord op den Czaar, de Czarina en de groot hertoginnen Olga, Maria, Anastasia met hun gevolg. Er werd niet gesroken over den Russischen kroonprins en over de jongste prinses Tatiana. Jachoelof en vier revolutionnair-socialisten benevens negen gendarmen werden ter dood veroordeeld. en Gebruik hiertegen als Glorin-tabletten Per doos 50 cent. Deze ontsmetten de slijm vliezen van mond en keel, waarlangs waarschijnlijk de besmetting plaats vindt. Indien men reeds ziek is, neme men als Sanaperin-tabletten. Per koker 75 cent. Deze nemen spoedig het algemeen gevoel van on wel zijn weg, alsmede hoofdpijn en pijnen in spieren en gewrichten. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. Fabr. A. MIJNHARDT Pharm. Fabriek Zeist. BINNENLAND. Nationale plicht. Onder dit opschrift lezen we in een der Hoofdbladen van 15 Maart: Wij meenen te weten dat heden de legeering of althans de organen die daartoe geroepen zijn, een beslissing zouden nemen over eventueele verdere maatregelen ten aanzien van den ex-keizer. Het mag vei wacht worden, dat de voor zorgen van de regeering ook den ex-kroon- prihs zullen treffen. Er is nog iets waarop de aandacht moei worden gevestigd het feit dat in Pruisen alle of de meerder heid der Reichswehrtroepen naar de nieuwe regeering z i] n overgeloopen en v e r n. o e d e I y k dus monarchistisch gezin d zijn. Dit zou aan onze grens in vei band met het verblijf der twee meest vooraan staande Hohenzollerns' in ons land wel eens tot moeilijkheden k u n n e n aanleiding geven. Wij zeggen k u n n e n geven, want wij hebben de verwachting en het vei trouwen dat liet in dit opzicht zoo'n vaart niet zal loopen. Docli vooizorg is beter dan nazorg en daarom is ook aan de grenzen waak zaamheid geboden. o De kolenlereriug naar Holland. Men schrijft uit Essen aan de «Gelderl.® Omdat ei geen kolen meer per schip naar Holland worden gezonden wegens de daar heerschende transportsiaking en de opbrengst der mijnen met den dag grooter wordt, kwam er een ophooping dan kolen. Men weet er geen raad mee. Wat de Franschen gauw benutten om geheele treinen met ledige waggons dag en nacht door te zenden om kolen te halen. O ik per schip wordt er veel verladen naar Straatsburg. Holland, dat hunkert naar onze kolen, mag ze niet hebben omdat de transportarbeiders ze niet willen lossen. Later klagen dan de arbeiders over dure prijzen en dan is het hun eigen schuld. Het kanaal Maastricht—Den Bosch. Het kanaal MaastrichtDen Bosch zal verbeterd worden. Van Luik tot Lixhe zal de Maas gekanaliseerd worden voor schepen van 2000 ton. De kanalisatie der Maas op Nedei landsch grondgebied zal bij Maastricht begonnen worden. o De Zomertijd. Het (Stbld. no. lit) bevat een Kon. Besluit van den 9den Maart 1920, tot vervroeging in 1920 van den wettelijken tijd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1908. Daarbij is bepaald dat in 1920 de ver vroeging met een uur van den wettelijken tijd zal aanvangen den 5en April en zal eindigen den 27sten September. Nederlandsche spionnen. Het »Hbld.« laat het verhaal van twee Hollandsche spionnen volden, die nun werk in den Tower met den dood moesten be- kooperi. Op een goeden dag trof het de censors in Engeland, dat zooveel telegrammen naar Holland werden gezonden met verzoek si garen te leveren. Het opmerkelijke was, dat de meeste dier telegrammen werden afgezonden uit Engelsche marine-havens, waar zelden zooveel fijne sigaren werden gerookt, en toch gaven die telegrammen, geadresseerd naar Den Haag, order, voor zooveel duizend Cabanas, Rothschilds en Co ronas. De autoriteiten achten het daarom geraden die ondernemende handelaars eens nader te ondervragen, ook al omdat zij iets wisten aangaande het adres waarheen zij seinden. De twee mannen de een werd te Sout hampton gearresteerd, de ander bevond zich in een East-End hotel te Londen wer den naar Scotland Yard gebracht. De eerste, die verhoord werd, was een somber-uitziende, zwart gebaarde man, die zeide te heeten Janssen en vertelde dat hij zeeman was. Gevraagd of hij Duit- schers kende, zei hij nooit in Duitschland te zijn geweest. »Ik ben Hollander®, zei- de hij, «en houdt niet van de Duitschers«. «Maar hoe komt het dan dat uwe last gevers® die wij Dirks en Co. zullen noe men «een zeeman aanstelden als reizi ger in sigaren Er zijn toch genoeg be kwame menschen van dat vak in Holland «Dat weet ik niet®, zeide Janssen, »ik kon geen plaats krijgen op een stoomschip en bood daarom aan in Engeland met si garen te reizen. Vóór hij werd weggebracht, vroeg men hem nog of hij een man kende, die Roos heette, waarop hij ontkennend antwoordde. Nadat Roos was binnen geroepen werd hem gevraagd «Kent gij dien man, die daar juist naar buiten kwam «O ja,« was het antwoord, »dat is Jans sen. Ik ken hem héél goed. Wij ont moetten elkander te Den Haag en werden beiden aangenomen als reizigers door Dirks en Co.« Deze tweede man zeide dat hij Roos heette en zeide ook dat hij zeeman was. Janssen werd weder binnen geroepen en gevraagd of hij Roos kende. «Neen®, zei de hij, «ik ben de eenige, die voor Dirks en Co. mocht reizen Het slot was dat zij voor den krijgsraad gebracht en veroordeeld werden tot den ko gel Enkele dagen nadat het vonnis was uit gesproken, bekende beiden hun schuld. Beide mannen gingen dapper den dood tegemoet en vielen door de kogels in den Londenscheii Tower. o l'rettig onthaal. Zekere J. de Jong, uit de gemeente Gastei land, vertrok in 1907 naar Amerika. In 1914 werd hij voor de mobilisatie van het Nederlandsche leger geroepen. Zich toen op de Filipijnen bevindende, ontving iuj die oproep niet vroeg genoeg, om nog te kunnen vertrekken. Hij werd toen bij het Amerikaansche leger ingedeeld, vertrok naar het front en was voor enkele dagen nog bij het bezet tingsleger aan den Rijn. Tweemaal poog de hij te vergeefs naar ons land te vluchten de derde maal gelukte dit. Hij kwam bij zijn familie in Friesland en werd als deserteur van het Nederland sche leger aangehouden en ter beschikking van militaire autoriteiten gesteld. o Arbitrage in de Havenstaking? De interpeliatie-Marchant in zake het havenconflict is op de houding der regeering niet geheel zonder invloed gebleven. Er was tot nu toe nl. slechts sprake geweest van bemiddeling«, maar als uit deze debat ten de conclusie mocht worden getrokken dat de arbeiders ook arbitrage wenschten te aanvaarden alsof dit oók niet het noodzakelijk gevolg van aanvaarde bemid deling zou zijn geweest I was de mi nister geneigd dezen wensch aan de werk gevers over te brengen. Nadat het standpunt van de zijde der havenarbeiders en der reeders door ver schillende Leden der Tweede Kamer nader was toegelicht, deed de minister toezegging tot medewerking. Wij kunnen ons over deze houding van den minister slechts verheugen zegt de Te legraaf, zij opent althans een nieuwe mo gelijkheid om tot arbitrage te komen en wij hebben nog genoeg vertrouwen in het gezond verstand van het meerendeel der werkgevers, om eenige hoop op een min nelijke beëindiging van het conflict niet te laten varen. Hengstenkeuring te Breda. De centrale Hengstenkeuring afdeeling dekhengsten type trekpaard, van 1 63 M. en hooger, op Woensnag 10 dezer, had den volgenden uitslag Ondei handsche bijdragen a f 250 aan Clairon de Mullein, van de Astociatie te Zevenbergschen Hoek en Marquis de Zuijeri van L Verbeek e. a. te Steenbergen. f 200 aan Fantan, van de vereeniging te Cuijk f150 aan Monarque van W. Blommerde te Halsteren f150 aan Lous- tic de Gratidglise van de Astociatie te Smt- Anthonis en f 100 aan Brillant de Lan- grau van de Vereeniging Klundert-Zeven- bergen Invincille de Mullem van de Ver eeniging Trekpaardfokkers te Zevenb. hoek Colosse, van Wed. C. Mattheeussens te Ossendrecht Robure van de Vereeniging «het Nederlandsche Trekpaard« te Kruis land Lutus van de Vereeniging «Kruis land* te Kruisland; Max d'UI van de Ass. Ginneken-Teteririgen Fiston deTedrinvan G. M. Potters en J. M Korst te Steen bergen Cadet de Waterloo, van de Ver eeniging te Nieuw Vosmeer en Arceau II van de Vereeniging «Vooruitgang® te 's Hertogenbosch. In reserve werden nog gesteld Mercure van de Ver. te Dinteloord en Marnix van de Ass, Ginneken-Teteringen BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN vestigt de aandacht der ingezetenen er op dat nog beschikbaar zijn eenige paren militaire schoenen tegen den prijs van f8.per paar. Heusden, 15 Maart 1919 De Burgemeester voornoemd H. J/VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. van electrisch licht, opgewekt door stoom- dynamo Smit. Het schip werd gebouwd volgens hoogste ilasse Bureau Veritas Special Survex, en Nederlandsche Schepenwet, en werd tevens voorzien van certificaat voor de Hout vaart.. Op de proeftocht werd een snelheid van 9£ knoop verkregen en werd terstond door de reederij overgenomen. Na de proef tocht vertrok het schip onmiddellijk naar Afrika. De uitslagen der door H. V. V. uitgeschreven seriewedstrijden zijn als volgtConcordia Vlijmen, eerste prijs, zilveren lauwerkrans Hercules Waalwijk, tweede prijs, idem S. V. V. Sprang, derde prijs, medalje, eri Wilhelmina, Kaats heuvel, vierde prijs, idem. Naar wij vernemen zal a s. Donder dagmorgen ongeveer 7 uur voormiddag te water worden gelaten het stalen stoom schip «Heenvliet«, gebouwd op de scheeps werf der Fa. De Haan Oerlemans alhier Heusden. In de rubriek Predikbeurten werd Zaterdag II. gemeld, dat Ds. Bode op Woensdag 17 Maart alhier zoude op treden. Thans vernemen wij dat aan dit voornemen geeri gevolg zal worden gegeven. Door stemgerechtigde lidmaten der Herv. Gem. is benoemd tot Diaken de heer S. A. den Engelse. Tot secretaris der Huurcommissie alhier is door Buig. en Weth. benoemt Mr. S. W. Ruitinga, griffier bij het Kan tongerecht. SS. »Theseus« gebouwd op de werf van de Haan Oerlemans te Heusden voor rekening van de Koninklijke Neder landsche Stuomhoot Maatschappij te Am sterdam, heeft heden met goed gevolg geproefstooind op den Nieuwen Waterweg. Het scnip is van het Partial Awning- dektype en heeft de volgende afmetingen lengte 215"— 0", breedte 34"4" en holte toe maindeck 15" 6", holle tot Awning- deck 22"6". Groot Bruto 1305 Reg. Tonnen en Netto 745 Reg. Tonnen. Laad vermogen 1656 Tons. De machine van circa 650 I. P. K., gebouwd door de maschinafabriek Kuypers, te Rotterdam, is van het tryple expansie type en heeft de volgende afmetingen 15"x 25" X 40. De stoom wordt geleverd door twee ketels 10"6"xl0"3" werkende onder een druk 180 lbs. De installatie is voorzien van Schmidt Patent Overver- hitters, Howdens geforceerde trek en olie stookinrichting, waartoe de ballast tanks als brandstoftanks zijn ingericht. Het schip is voorzien van twee stalen masten, eri voor het vlug laden en lossen zijn dubbele winches geplaatst op dek, terwijl verder een stoomankerspil en stoom- stuurmachine aanwezig zijn. De verblijven voor officieren zijn com fortabel en naar de eischen des tijds inge richt, terwijl het schip geheel voorzien is rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr- L- H. W- Regout" „Eigen Import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf liet. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. :t half ons. Groote keuze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN Beneden Langstraat. Niettegenstaan de het voorgaande jaar een bij uitstek goed fruitjaar was, staan ook thans do pereboomen over het algemeen vol met knoppen. De appelboomen laten echter weinig van vruchtknoppen zien. De handel in nog overgebleven fruit is zeer lusteloos. De beste appelen doen van 6 tot 10 cent per K.G. Capelle. Zondagmiddag jl. speelde een combinatie der voetbal vereeniging Excel sior® alhier een vriendschappelijken wed strijd tegen een combinatie van Groen- Wit (het vroegere Olympia) te Raams- doriksveer. Deze match eindigde in een 43 overwinning voor laatstgenoemde vereeniging. De heer W. Matthey, stationsche der S.S. alhier wordt met iugang van 1 April a.s overgeplaatst naar Hooge-Zwaluwe Slechts noode zien we dezen hulpvaardigen ambtenaar gaan. De besmettelijke veeziekte mond- en klanwzeer neemt in deze gemeente onrust barend toe. Dagelijks worden ter secre' tarie nieuwe gevallen aangegeven. Blijkens mededeeling van deskundigen heeft deze ziekte zich nimmer in zoo'n kwaadaardig karakter vertoond. De heer G. Koenen alhier heeft zijne benoeming tot bestuurslid der veree niging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel aan den Loon- scheiidjjk aangenomen, zoodat het bestuur thans weer voltallig is. 's Gravenmoer. Vorige week Donder dag bracht de alhier beroepen predikant, Ds. J. W. Verschoor van Poortvliet, een bezoek aan deze gemeente, en trad bij die gelegenheid des avonds alhier op. Hedel. Bij de alhier gehouden ver pachting van wei- en hooiland van den dorpspolder Hedel werden vrij hooge prij zen besteed. Was de opbrengst in 1919 f31429, thans is ze f27708 Koescharen in het binnenveld golden gemiddeld f130, die der uiterwaarden f 164, met gewonen tijd van »lichten« (3 weken). De totaal opbrengst was ongeveer 11 Va PCL minder dan in 1919. Sprang. Gedurende de maand Maart werd aan het hulppostkantuor alhier op 's Rijkspostspaarbank ingelegd f 4205.22 en terugbetaald f 3832.58. Toen dezer dagen het 5-jarig doch tertje van den landbouwer S. v. V. bij de kachel zat, vatte haar kleertjes vlam. Van af haar hoofd tot aan de voetjes is het kind met brandwonden overdekt. Haar toestand is zorgelijk. Het in orde brengen van twee localen der O. L. School voor rekening van den Chr. Volksbond is bij aanbesteding gegund aan den laagsten inschrijver, C. Timmermans alhier. Zoo mogelijk zullen met 1 April a.s. deze localen door de aangesloten vereenigingen in gebruik wor den genomen. Woudrichem. Donderdagavond ver gaderde in het café van Gooi eenige land- jouwers, met het doel een vereeniging op te richten, tot het bestrijden van schadelijk gevogelte. In beginsel werd besloten tot oprichting over te gaan. In het voorloopig bestuur zullen zitting nemen de heeren F. Biesheuvel en J, Spiering. Een 10-tal personen gaven zich reeds dadelijk als lid op, zij die nog lid wenschen te worden, kunnen zich opgeven bij J. Spiering alhier. Voorts zal getracht worden, de grond bezitters in 't Land van Altena te bewegen, de vereen, geldelijk te steunen met dit zelfde doel zal ook bij de verschillende organisaties worden aangeklopt. Door premie te betalen voor inleveren van musschen-, kraaien- en ekster-eieren, denkt men deze schadelijke vogels zooveel mogelijk uit te roeien. Ieders landbouwer werke dus mede tot het welslagen van dit doel. Wijk. Een plotseling sterfgeval bracht Zaterdagavond algemeene ontsteltenis. De landbouwer P. v. d. W., oud 32 jaar, die des namiddags nog aan het spitten was en 's avonds zich met huiselijke bezigheden belastte, werd plotseling onwel en stierf. Naar men zegt aan 'een hartkwaal. Woensdag den lOen Maart was het voor V. Honings en zijn vrouw een onver- getelijken dag. Dien dag toch herdachten zij het feit, dat zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Hunne 11 kin deren, die meest allen buitenaf in betrek king zijn, hebben dezen dag tot een waren feestdag gemaakt. De woning was recht feestelijk versierd en de eereboog voor de deur geplaatst. Den geheelen dag stroomden de geluk- wenschen en cadeaux toe en werden de oudjes door vele ingezetenen gefeliciteerd. Des avonds bracht het fanfarecorps «Oefening en Uitspaiiriing« eene serenade, waarbij het gezelschap flink werd onthaald. De bereiders van dit feest hebben alle eer van hun werk gehad. De collecte in de Ned. Herv. kerk gehouden ten bate van het orgel, heeft opgebracht de som van f 16.60. Evenals andere jaren is bij de N. V. «de Vlijt® het teenschillen in vollen gang Dit geeft in deze dure tijden aan menig een een goed stuk brood. Maar we uit goede bron vernemen, kan het lang verwachtte orgel iederen dag ariveeren. Voor degenen, die het zullen piaatsen is reeds een kosthuis gezocht. Het Raadsverslag wegens plaatsge brek in het volgend nummer. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Mogen wij U beleefd verzoeken om een plaatsje in uw blad voor het onderstaande Wij doen zulks wyl de Nieuwe Rotierdam sche Courant niet bereid is volledig ver weer onzerzijds in hare kolommen op te nemen. De kerkelijke overzichtschrijver van de Nieuwe Rotterdamsche Courant heeft door zijn stuk getiteld «Ambtsneerlegging en kerkeraad« opgenomen in het Avondblad C. van 7 Februari j.l. de aandacht van velen getrokken en vooral de kerkelijke pers heeft getoond, dat zij het geschrevene niet met stilzwijgen harerzijds heeft willen laten passeer en. Waar nu de inhoud van het stuk, wat de kerkelijke goederen van Heusden betreft geheel bezijden de waar heid is, meenen wij ter rectificatie het vol gende te moeten opmerken. De kerkelijke gemeente van Heusden bezit 12 HA. weiland, waarvan de zuivere opbrengst moet worden gedeeld met het Roomsche Katholiek Kerkbestuur. Bedoeld weiland werd 2 jaren geleden publiek door een Notaris verpacht en bracht toen f 3470 per jaar op, waarvan dus f 1735 tengoede komt aan de Ned. Herv. Gemeente. Gedurende de laatste 50 jaren is nim mer een lid van de Heusdensche Herv. Gemeente pachter van bedoeld weiland ge weest. Ziedaar de naakte waarheid. In het ochtendblad A. van bovengenoemde Courant kan 15 Februari j.l. treffen wij wederom een artikel van den kerkelijk overzichtschrijver aan, waarin wordt voor gesteld dat de Kerkvoogden van Heusden de zaak zullen laten onderzoeken door een onpartijdige Commissie. Aanvankelijk had den we op dit voorstel willen ingaan, maar de groote kosten aan een dergelijk onder zoeken verbonden, deden ons van meening veranderen. Trouwens wat viel er te on derzoeken Vermeld zij, dat in verband hiermede, onze Kerkvoogden een verzoek aan de Nieuwe Rott. Courant richtten om de kosten van het onderzoek te willen be talen indien mocht blijken, dat er geen enkele onregelmatigheid had plaats gevon-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2