voer Si6t Lgüi van Heysilo» sn Allesa, do Lanptnat en ile Boiiimeierwaarö r UITSCHOT sigaren s-Bosch CUBA J 01 dit or. leun m nyifoepi 5 cent prima. Magazijn St. Jozef. Uitgever: L> J. VEERMAN, Heusderu No. 3966 Zaterdag 20 Maart1920. TBij 3oo stuks franco. DE MISDAAD ZIJ AS BROEDERS. U&JMxd, JACQ. KRIJBOLDER li I HLtl.HVs Heereii- en liiiiilerkleeiling DRAAGT Gorinchem. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. zmu KoClkt onze 9 MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Inferc. 492 Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. □i izmas: BUITENLANDSCH OVERZICHT. De nieuwe regeering te Berlijn als men tenminste van een nieuwe regeering kan spreken, bevindt zich in een hachelijke positie, doordien de staatsgreep bijna overal is beantwoord met een algemeene staking. Het ideaal der onafhankelijken is hierdoor werkelijkheid geworden. Bij de oude re- geering hebben zij hun plan nooit kunnen verwezenlijken en zij zullen thans de ge legenheid niet voorbij laten gaan om hun gezag te vestigen. Moet de nieuwe re geering het onderspit delven dan is de strijd in geen geval afgeloopen. Deze nederiaag belooft geenszins den terugkeer van rust en orde, maar veeleer het begin van den chaos, daar de uiterste elementen steeds meer veld winnen. Uit de verschillende telegrammen kan men opmaken, dat de dagen van Kapp zijn geteld. Als Kapp Berlijn verlaat, ligt het gezag voor iedereen te grabbelen, vooral als Kapp de troepen, die hem naar Berlijn hebben gebracht, meteen weer meeneemt. Mocht de Nieuwe Regeering zich echter langer staande kunnen houden, dan was er geen twijfel aan, of' Spartacus zou de baas wor den. Het ongelukkigste is, dat heel Duitsch- land den orkaan zal hebben te doorstaan. En hoe zal het daaruit te voorschijn kornen Wel doet de nieuwe regeering alle mogelijke moeite, om zich uit de moeilijkheden zoo goed mogelijk te redden. Dat het hierbij grooten haast maakt, is FEUILLETON. 19. Frank was zeer somber gestemd. Hij was echter verheugd, zijn broeder te zien en zeer dankbaar voor diens pogingen om hem te verbergen, die tot dusver met goed gevolg beloond waren. Zijn eerste vraag was naar Isabella.. In plaats van echter dadelijk op deze vraag te antwoorden, zeide Herbert «Mijn beste Frank, ik heb het noodig geacht uit Londen hierheen te komen, om je ten opzichte van Isabella tot meer voor zichtigheid aan te manen. «Tot voorzichtigheid aan te manen Waarom «FrankJe moet beloven, niet weder aan Isabella te schrijven en nog minder eenige poging te doen, haar te zien.« «O, HerbertDat kan ik niet beloven Ik zal mijzelf aangeven. Ik zal mijn ver hoor ondergaanik wil alles doen, maar ik kan de gemeenschap met haar niet af breken,* «Kom, Frank, wees niet kinderachtig. Heb nog een korten tijd geduld. Wensch je my en Isabella en allen, die je gehol pen hebben, in het ongeluk te storten, omdat je niet flink genoeg bent, om je niet te verwonderen, want de strijd van de strijd van het volk tegen de leiders van den staatsgreep wordt steeds krach tiger. De verbittering heeft bijna de ge- heele bevolking van Berlijn aangetast, en de soldaten worden zelfs uitgefloten. De conservatieven geven Kapp de schuld, dat door zijn dolzinnig optreden de kansen voor de rechterzijde bij de aanstaande verkie zingen geheel vernietigd zijn. Het is daarom goed te begrijpen, dat Kapp zich zooveel mogelijk haast om zich uit de moeilijkheden te redden. Opmerkelijk is het, dat hij al een toontje lager gaat zingen eri van directe leugens afziet. Want het is een leugen geweest dat de oude regeering met de nieuwe wilde onderhandelen. De oude regeering blijft van uit Siuttgart aan het voik manifesten uitvaardigen, waarin het heet, dat zij niets met de samenzweerders te doen wil hebben, maar dat geeischt wordt, dat de meineedige vijanden van de grondwet onvoorwaardelijk aftreden. Een voorwaarde stelt Kapp nog, n.l. als de oude regeering binnen twee maanden de nieuwe verkiezingen voor de Nationale Vergadering uitschrijft zal hij aftreden, een eisch, die de oude regeering ongetwijfeld wel kan inwilligen. Marcker is thans te Stuttgart om met de oude regeering te onderhandelen. Van vredesonderhandelin gen. zal evenwel niet veel komen vóór de Nationale Vergadering bijeengekomen is Dit zou heden geschieden, maar door de spoorwegstaking zal het voor vele leden ondoenlijk zijn aanwezig te zijn. De com missie uit de Nationale Vergadering heeft evenwel reeds een aantal voorwaarden voor eenigen tijd naar de omstandigheden te schikken en ons alles te redden «Haar redden? En jou redden, zeg je? Waarom «Heb je er dan nooit aan gedacht, hoe gevaarlijk het voor ons is, dat we alles doen, wat we kunnen, om je te helpen ontvluchten vroeg Herbert. »De gedachte van je goedheid verlaat mij nooit,* zeide de arme, verbaasde Frank. »Maar gevaar, ik dacht, dat niemand ge vaar liep dan ik, die moet vluchten, om mijn vrijheid niet levenslang te verliezen. «Evenals alle menschen, die in moei lijkheid zijn, denk je alleen aan je zelf Frank, maar ik wil er je niet te hard over vallen. Indien het ontdekt werd, dat we je helpen, om te ontvluchten, zouden we zelf in de gevangenis geworpen worden en dan zouden we onze straf niet ontgaan. De rechtbank zou ons van medeplichtigheid beschuldigen en wat zouden we dan voor je kunnen doen «Herbert. Ik zou niet gaarne anderen in ongelegenheid brengen, als ik er aan kan doen. Wat moet ik doen »Laat me je eerst vertellen,zeide Her- bert, «wat de voornaamste reden is, dat ik mij heb blootgesteld aan het gevaar, om van avond hier te komen Frank I* hij bracht zijn mond aan het oor zijns broe ders, «Frank, de politie heeft je schuil plaats ontdekt, morgen zullen de dienaren van het gerecht hier zijn, om je gevangen te nemen.* opgesteld, die wellicht door de Nationale Vergadering aangenomen zullen worden. Daardoor krijgt de oude regeering een heelen steun. De voorwaarden zijn terugtrekking der militairen, het ^aftreden van Kapp, en bijeenkomst der Nationale Vergadering en de Pruisische Landsvergadering te Berlijn. Wanneer daarbij de oude regeering luis tert naar den wensch van het senioren convent, om de verkiezingen voor de Nationale Vergadering en het president schap binnen acht weken te houden, dan zal Kapp van de gelegenheid wel gebruik maker» om zich met de zijnen terug te trekken. Ook Hindenburg doet pogingen om de rust te herstellen. Generaal Gröner heeft bij den nog altijd populaire veldmaarschalk er op aangedrongen, zich met de zaak te bemoeien en Kapp aan het verstand te brengen, dat hij moet heengaan. Hinden burg, wiens vaderlandsliefde boven allen twijfel verheven is, en niet door partijgeest woidt beheerscht, moet reeds het verzoek aan Kapp gedaan hebben. Volgens het Hol!. Nwsb. heeft hij aan het adres van generaal Von Lüuwitz een telegram gericht, waarin hij de Berhjnsche autoriteiten drin gend verzoekt de troepen uit de hoofdstad terug te trekken en den constitioneelen toestand te herzetten. Eu tegelijkertijd wendde hij zich tot Ebert, met het verzoek inzake de kwestie der nieuwe verkiezingen toe te geven. Hieruit kan men gemakkelijk begrijpen GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GHEJEfcO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gsro zilver, j Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Frank stond sprakeloos van schrik bij deze vreeselijke woorden. «Zij moeten je op het spoor zijn geko men, óf door je bezoek, óf door je brief aan Isabella. Maar houd moed. Ik zal je niet in den ste^ek laten, daarom ben ik hier. Ik zou je gemakkelijk hebben kun nen schrijven, maar woorden zijn beter. Houd je dus bedaard en luister. Je moet niet weder trachten, Isabella te zien, of aan haar te schrijven. Beloof je dat zeide Herbert. «Ja a a a, ja, natuurlijk,* zeide Frank, «maar o, hoe hard. »Kom, kom, kom, we hebben geen tijd voor praatjes. We moeten handelen, han delen. Vervolgens moet je niet weder naar Job's wagen teruggaan. Je moet naar de heiberg gaan. Ik heb daar een kamer, waar je een pak kleeren en een nieuwe vermomming voor een heer zult vinden en je moet van hier vertrekken naar het noor den van Engeland. Ik zal je schryven naar het logement te Birmingham en je de noodige aanwijzingen geven over het schip, waarmede je uitzeilen kunt. Je weet natuurlijk, dat ik thans aan het hoofd sta van de zaak in de stad. Ons is opgedra gen, een stoomjacht te koopen voor een vermogend Australiër en het hem te zen den met een kleine bemanning. We had den nauwelijks op zulk een goede gelegen heid om te ontkomen kunnen hopen. Ge kunt aan boord gaan, hetzij als passagier, hetzij als vriend van den eigenaar, of zoo wat er nu waarschijnlijk zal gebeuren. De oude regeering zal het verlangen van het seniorenconvent inwilligen. Kapp zal zeggen zijn zin gekregen te hebben en zal nu be reid zijn af te trekken, waarover wellicht niemand blijder zal zijn dan Kapp zelf. President Ebert zegt de toestand wij zigt zich alweer in ons voordeel. Hij ver geet echter dat er nog een derde vijand op dim loer ligt; en dat is het bolsjewisme. De staking gelukt bijna over het geheele rijk. De meerderheidssocialisten gaan samen met de onafhankelijken, en deze gedwongen samenwerking zal zich wreken, zoodra de nieuwe regeering verdreven is. Bijna alge meen is men het er te Berlijn over eens dat een raden-regeering of wel het bolsje wisme te wachten staat. In tal van plaatsen, ook te Berlijn, heb ben botsingen plaats gehad, te Leipzig, te Dresden hier vielen bij de bestorming van het telegraafkantoor door het volk meer dan vijftig slachtoffers te Essen, te Duisburg, te Bonn, te Hannover enz. Kapp's dolzinnige staatsgreep heeft heel Duitsch- land weer in de heftigste beroering ge bracht. Het moorden der Turken op de Armeen- sche bevolking gaat nog steeds voort. De N. R. Ct. schrijft Te Konstantinopel zijn alarmeerende be richten uit Hadjin (in Cilicië, ten N.W. van Marasj) ontvangen. Volgens den Times-correspondent zit het daar vei toevende overschot van de Armeen- sche bevolking, ten getale van ongeveer 10.000. meest grijsaards, vrouwen en kin deren, in doodsangst tengevolge van de samentrekking van benden. De minister van binnenlandsche zaken heeft het Armeensche patriarchaat te ken nen gegeven, dat de regeering niet bi; machte is in ver van de hoofdstad ver wijderde provincies nationalistische uitbar stingen te bedwingen, maar dat zij instaat voor de veiligheid van de Armeniërs in de streek van Isrnid (bij Konstantinopel). BUITENLAND. Na de Nederlaag der Reactie. Münster, 47 Maart. Wat te verwach ter» was, is geschied. De regeering-Kapp heeft gecapituleerd. Of haar leden den moed zullen hebben rustig te Berlijn hun lot af te wachten, is de Vraag. Eén van hen, de leider der heweging, als je maar wilt en er zal naar niets ge vraagd worden. Ik zal voor alles zorgen. We moeten echter snel te werk gaan. Ga nu dadeüjk met mij mede naar mijn kamer, de trein vertrekt binnen een uur. Je hebt slechts tijd om je te verkleeden en naar het station te gaan. Over een paar dagen hoor je weder van mij. Eerst, wanneer je goed en wel het land uit bent, kan Havik, de geheime poiitie-agent, die reeds aan Isabella en mij gezegd heeft, dat hij zich overtuigd houdt, je onschuld te kunnen bewijzen, volgens zijn zeggen vrij werken en indien je eenigen tijd op Madeira wacht, zullen we je waarschijnlijk wel vandaar kunnen laten komen en je in triomf naar huis halen.* De arme Frank scheen deze laatste hoop volle troostwoorden nauwelijks te verstaan. Hij was als een schip zonder mast en niet in staat, zelf te handelen. Werktuigelijk volgde hij zijn broeder naar zijn kamer, om van kleederen te verwisselen. Een ding vroeg hij echter en dat was: «En hoe moet het met Job Hij zal mij missen.* «Natuurlijk. Daar heb ik reeds aan gedacht. Laat mij maar voor je denken, Frank. Ik zal voor alles zorgen. Volg mijn raad slechts letterlijk op. Ik zal Job dadelijk gaan opzoeken en de zaak met hem in orde brengen. Ik ga echter heden avond laat ook nog weder naar Londen.* Eenige oogenblikken later was Herbert dan ook ten tweedemale op weg na«r den j Herr Kapp zelf. heeft reeds de wijk ge nomen. Evenals de voorgangers van deze regee ring zullen ook zij er toe moeten besluiten, het Berlijnsche stof van hun voeten te schudden en naar een van de hun trouw gebleven gebieden in Duitschland, Silezië of Mecklenburg, te vluchten. o Het einde va» het spel. Hoe Kapp zijn terugtocht dekt, Berlijn, 17 Maart. Var» de rijkskanse larij ontvangt Wolff-bureau de volgende officieele mededeeling Nadat de regeering-Bauer besloten heeft de voornaamste politieke eischen, waarvan de verwerping op 13 Maart tot het optre den der regeering van Kapp leidde, thans in te willigen, beschouwt Kapp zijn zending als vervuld en treedt af, door de uitvoe rende macht weer in handen te stellen van den opperbevelhebber. Hij laat zich daarbij door de overtuiging leiden, dat de heer- schende nood des lands een eenparige aan eensluiting van allen tegen het vernietigen de gevaar van het bolsjewisme eischt. o Eeu verklaring va» Ebert. Stuttgart, 16 Maart. Rijkspresident Ebert verklaarde in een onderhoud met een ver tegenwoordiger van het Woiff-bureau o.a. het volgende De toestand in het land ontwikkelt zich meer en meer te onzer gunste. Wurtem- berg blijft ons trouw. Eveneens staan Baden, Beieren, Hessen en Saksen, alsmede geheel kermiswagen. «Zoo waar is de andere vroeg Job. «Job, mijn vriend,* zeide Herbert, «hij laat u vriendelijk groeten en bedanken zeg mij, wat hij je schuldig is ik zal het betalen. Wij hebben zijn schuldeischers tevreden gesteld en hij is naar huis ge gaan.* «Laat de schuldeischers naar de maan loopen,« zeide Job. «Hoor eens mijnheer, u en ik plachten oude kameraads te zijn en ik wensch u en uw vriend niets kwaads toe. Maar ik ben niet zoo dom als u denkt. Ik weet best, dat die sinjeur uw bloedige broeder is. Heere mijn tijd, hij lijkt zoo sprekend op u, dat ik dacht, dat u het zelf waart, toen ik hem voor het eerst zag. Ik weet ook best, waar hij van verdacht wordt. En ik weet ook, dat hij zijn vrouw bezocht heeft. Dat alles weet ik en nog veel meer ook. En ik weet, wat de politie beloofd heeft voor eenig bericht van hem. U zult toch niet kunnen zeggen, dat ik hem met goed heb schuil gehouden tot dusverre Eu nu komt u heel leuk bij mij en «Job,* zegt u, «hoeveel ben ik je schuldig en we zijn je heel dankbaar.* Neen, dank u,« zeg ik, «ik ben u zeer veel verplicht, maar zoo laat ik me niet afschepen. U zult nog wel een ander plan in dat slimme hoofd van u hebben. Best,* zeg ik, «voer uw plan uit en geluk er mede. Ik zal u niet in den weg staan. Maar wat gaat u doen, mijnheer Wordt vervolgd NIEUWSBLAD Ljfi Q voorheen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1