Firma ALPH. HUPSC _hter straat lü levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelain. Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. LIEFHEBBERS van een fijne sigaar Nieuwe Overzaesche Tabak ANT. METSELAAR, Noord-West-Duitschland op den bodem van de rijksgrondwet en steunen ons: Alleen ten Oosten van de Elbe hebben de »Staats- streichlerc eenige aanhangers gevonden. De Nationale Vergadering zal voorloopig te Stuttgart bijeenkomen. Eveneens zal de Rijksraad weer vergaderen, Van een vergelijk met de vijanden van de grondwet kan geen sprake zijn. Wij eischen het onvoorwaardelijk aftreden van de »putschisten« te Berlijn. De minister van buitenlandsche zaken, Müller, zeide nog, dat de leider van de Duitsche vredesdelegatie te Berlijn in voort durend contact met hem staat en de zaken waarneemt in opdracht van de constitutio neel regeering. o Geen Compromis. De Staatsgreep gaat aan zichielf te gronde. Stuttgart staat sterk. Stuttgart, 15 Maart. Dc »pntsch« re geering te Berlijn tracht het in geheel Duitschland te doen voorkomen, alsof de constitutioneele regeering in onderhandeling met haar staat, en dat generaal Marcker tot onderhandelaar is aangewezen. Dit is onwaar. De constitutioneele regeering wei gert, met de »putschisten« te Berlijn te onderhandelen, omdat zij zich tegenover het volk en de grondwet te verantwoorden heeft, en omdat zij de overtuiging koestert, dat iedere onderhandeling wantrouwen en verwarring onder het volk zoü veroorzaken. De Berlijnsche staatsgreep gaat aan zich zelf te gronde. Onderhandelingen zouden de wanorde slechts rekken. o Ludendorlf achter de schermen. Kapp's wankele positie. Berlijn, 16 Maart. De Rijkskanselier Kapp was reeds Zaterdag bereid, om af te treden. Hij werd ten slotte echter door overste Bauer, die zijne instrncties van Luddendorlï krijgt, overgehaald op zijn post te blijven. o IR'rlijn geïsoleerd. Berlijn, 16 Maart. De spoorwegstaking heeft een ernstiger karakter aangenomen. Berlijn wordt geheel van het overige spoor wegverkeer afgesloten. Ook levensmiddelen- treinen worden niet meer doorgelaten, daar de spoorwegarbeiders in de provincie alle trajecten naar Berlijn hebben afgesloten. Aan de spoorwegarbeiders werd een op roep gericht, door de gezamenlijke spoor wegorganisaties onderteekend, waarin wordt aangedrongen de staking voort te zetten. o De nieuwe regeering zonder geld. Berlijn, 16 Maart. De nieuwe regeering heeft van het rijksministerie van financiën een bedrag van tien millioen mark aange vraagd om de troepen te kunnen betalen Staatssecretaris Schroder en ministerieel directeur Meissner hebben echter gewei gerd de regeering-Kapp ook maar de ge- ingste geldmiddelen ter beschikking te stellen. Ministerieel directeur Meissner werd daarop door de regeering gevangen genomen. o Het garnizoen van Wilhelmshafeu neemt zijn officieren gevangen. Oldenburg, 16 Maart. Naar de »Olden- lurger Landeszeitungir meldt, heeft het {arnizoen van Wilhelmshafen alle officieren, lie een twijfelachtige houding hebben aan- renomen, gevangengenomen. Het betreft der 100 officieren. De Oldenburesche Itaatsregeering heeft aan den lijksweer- linister voorgesteld, om het garnizoen van Vilhelmshafen onder de macht van de jfidenburgsche regeering te stellen en met e uitvoerende macht in den vrijstaat Oi enburg, den Oldenhurgschen minister- kesident te belasten. O De Berlijnsche arbeiders wapenen zich, Berlijn, 17 Maart. Op grond van de esprekingen in het kabii ei, hebben Kapp n generaal Lüuwitz, de eerste na lang arzelen, zich bereid verklaard af te treden i de regeering aan vice-kanselier Schiffer ver te dragen. Generaal Hoesen heeft in aam van de rechtmatige regeering de lei- og van de troepen op zich genomen. Berlijn, 17 Maart. Tegen negen uur avonds verklaarden de vakvereenigings- •mmissies en de meerderheidssocialisten, it wanneer de in Berlijn liggende troepen t de arbeiders zouden schieten, deze zich tmiddellijk bij de communistische raden- publiek zouden aansluiten. o Hindenburg over den toestand. Hannover, 17 Maart. Vanmorgen heeft Hindenburg zich tegenover een vertegen woordiger van Wolff als volgt over den toestand uitgelaten Twee verschillende regeeringen zijn in een geregeld staatswezen onmogelijk. Over eenstemming tusschen beiden is voor de veiligheid van het vaderland beslist noodig. De troep is verplicht orde en rust te hand haven. Ik hoop daarom als oud-soldaat, dat het officierscorps en de manschappen zich ter vervulling van dezen ernstigen plicht vrij van alle bijgedachten en van iedere partijpolitiek vol vertrouwen aaneen gesloten achter hun leiders plaatsen. Eenheid in volk en leger zijn onmisbaar voor ons volk. o In het Duitsche Rijk. Hamburg, 17 Maart 1920. De arbeid is overal hervat. Berlijn, 16 Maart. De rijkskanselier heeft op het tweede verzoek van prins Joachim van Pruisen, om hem uit zijn voorloopig arrest te ontslaan, afwijzend beschikt. Munchen, 16 Maart. De Beiersche boerenvereeniging richt tot de arbeiders in en buiten Munchen een oproep tegen de algemeene staking te Beieren. Zij dreigt met een proteststaking. Frankfurt, 16 Maart. Het bestuur van de Sociaal-Democratische partij eri de sta kingsleiding heeft besloten de algemeene staking van morgenmiddag af op te heffen. Den arbeiders wordt aangeraden weer aan den arbeid te gaan. De officieren van de Rijksweermacht verzekeren, dat zij geen politieke arrestaties zouden uitvoeren. BINNENLAND. Het Havenconflict, Uitbreiding der staking? Amsterdam, 17 Maart. In de heden avond gehouden vergadering van de ge meenschappelijke stakingsleiding werden de moeilijkheden, ontstaan door het feit, dat volgens ingekomen mededeelingen verschei dene werkgevers in het vervoerbedrijf, werk, anders door de stakende arbeiders gedaan, nu door de voerlieden doen verrichten, be sproken. Naar aanleiding van een en ander werd het volgende besloten le. Vanaf Donderdagochtend mag geen vervoer van en naar de haven geschieden, waaronder het vervoer van de dokken, of werk voor de stakende schuitenvoerders worden verricht. 2e. Indien Vrijdagmorgen geen bevre digend antwoord van de werkgevers in het vervoerbedrijf op het desbetrèrfende schrij ven van den Centralen Bond is ingekomen, het geheele vervoerbedrijf te Amsterdam stop te zetten. Voor 't doorvoeren van dezen maatregel zal overleg door de stakingsleiding met de besturen van het N.V.V. en N.A S. wor den gepleegd. De stakingsleiding zal in een bespreking op a.s. Vrijdag beslissen. In de omgeving van de »Karseboom« in de Kalverstraat, waar de stakingsleiding hedenavond vergaderde, hadden zich een tweehonderd stakers opgesteld, om te trachten op deze wijze invloed uit te oe fenen op het besluit om ook de sleepers in de staking te betrekken. o Een verklaring ran den ex-keizer. Geen politieke moeilijkheden. 's Gravenhage, 17 Maart. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft als tijdelijke voor zitter van den Ministerraad aan de voor zitters der Eerste en Tweede Kamer een schrijven doen toekomen, waaruit blijkt, dat de ex-keizer Wilhelm II aan de re geering de bevestiging heeft gegeven, dat hij zich van alle politieke actie zal ont houden en Nederland dientengevolge geen politieke moeilijkheden zal berokkenen. Het gebied, waarbinnen de ex-keizer verblijft, is aangeduid in een Koninklijk Besluit van 16 Maart 1920, overgelegd bij bovenbedoeld schrijven, welk gebied in het gedeelte der provincie Utrecht is gele gen, door de regeering te bepalen. o Dankbaarheid ran de Duitsche kinderen. Deventer, 16 Maart. Naar wy verne men zal in het tijdvak van 120 April een koor van ongeveer 175 kinderen uit Berlijn ons land bezoeken, teneinde in verschillende sleden uitvoeringen te geven als blijk van dankbaarheid voor alles wat Nederland ten bate van het hongerlijdende Duitsche kind heeft gedaan. o De Kotterdamsche Eierreiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Baan 40. gehouden Veiling, werden de navol gende prijzen besteed Kipeieren f 10,15f 12,20 idem (klein) f 8,30f 9,40 Eendeieren f10,75f 11,10 Ganseieren f 22,00f 27,00 Aanvoer 265000 stuks. 1 De voedselvoorziening van Oostenrijk. Amsterdam, 16 Maart. Naar wij ver- riemen heeft de verzending der gedroogde aardappelen, welke voor de Oosteniijksche bevolking bestemd is, voorzoover zij le Zaandam liggen opgeslagen, nog op de beperkte schaal plaats. Gedurende deri duur der transportarbeider sstaking werd circa 1000 ton verladen, terwijl anders in dien tijdsduur circa 4000 ton verscheept werd. o De zalm- en elftvisschcry te Gorinchcin. Een ernstige belemmering opgeruimd. De visscherij in het vischwater dezer gemeente was voorheen het beste traject van Merwede eri Waal. Echter in de laatste jaren is het tegenovergestelde het geval. Door zandverschuivingen zijn n.l. beneden deze stad langs den Noorderwal ongeveer 1200 meter ten Westen van de monding van het Merwedekanaal brokken muren op den bodem der rivier ontdekt. Dit gedeelte van de rivier moeten de vis- schers met hun netten ontwijken want als zij met de zegerinetten over deze muren drijven gaat hun want verloren of scheurt. Naar men vermoed zijn die muren fun damenten van het dorp Wolphezen, welks gebouwen zich daar omstreeks 1000 n. Chr. bevonden. Reeds voor een paar jaren besloot het gemeentebestuur deze belemmeringen te doen opruimen, doch door de groote kosten werd dit steeds uitgesteld. Met het oog op de belemmering van de scheepvaart, heeft de Rijkswaterstaat over leg gepleegd met het departement van Oorlog en worden nu de muren door den Torpedodienst onder leiding van den kapi tein Mussert met dynamiet of bussen t.rotiel opgeblazen. Een serg.-majoor van den Tor- pedodienst fungeert -als duiker, om de ge sprongen steenklompen bij elkaar te garen, die dan op een vlot worden geheschen. Dit werk dat verleden week is aange vangen zal nog geruimen tijd duren; want men schat dat de hechte muurbrokken circa 50 Ms puin zullen opleveren. Men hoopt, dat als deze belemmering opgeruimd is, hier de zalm visscherij zal herleven. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10 1 uur. Heusden Woensdag-middag kwam een bij-de-hand baasje zich op op het kantoor aanmelden met het bericht dat hij een jongen uit het water had gehaald. Het was de 12-jarige H Giuthier, die zich aan de Wiel (oude Haven) bezig hield met scheepje varen en op een afstand een 5-jarig knaapje van H ykants (uit de Witte-broodstraat) in het water zag vallen. Er stonden veel menschen bij. maar deden nitts, waarom hij er zich heen spoedde en hoewel het kind onder water lag en tweemaal was bovengekomen, hij de derde maal afwachtte en het greep en op het drooge en vervolgens huiswaarts bracht. Als het zich zoo geheel heeft toegedragen is de redder een kranige jongen. Naar wij vernemen is het huis, bewoond door den Heer Hilwig, in koop overgegaan aan den Heer J. Th. Couwen- berg en is het huis waarin vroeger de Heer Am. v. Dijk, later eerie boekbinderij van de firma Van der Laan en Spitzers, aan gekocht door den Heer A. Swagemakers alhier, met het doel aldaar eene auto garage te vestigen. Donderdag j,l. werd met goed gevolg te water gelaten het S.S. »Heenv!iet« ge bouwd op de scheepswerf dei firma De Haan Oerlemans alhier voor rekening van de Nationale Stoomvaart Maatschappij te Rotterdam. Het schip is lang 215', breed 34'4" en hol 15,6" en heeft een laadvermogen van 1600 D. W. Ter stond na het te water laten van voormeld schip werd een begin gemaakt met het leggen van de kiel voor een soortgelijk schip, eveneens voor Hollandsche rekening. Zekere C. v. Z. uit Delwijnen, werk zaam op de scheepswerf alhier, had het ongeluk zoodanig door een stuk hout boven zijn rechter oog getroffen te worden dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Getroffene kon echter na behande ling zijn werk weder hervatten. 4 Terwijl J. v. B. uit Heesbeen werk zaam was in een in aanbouw zijnd schip op de scheepswerf alhier, viel hij van een in het schip staande ladder en bezeerde zich hierdoor inwendig. Nadat door Dr. Auër de eerste hulp was verleend werd getr ffene per draagbaar ter verdere be handeling naar het Diaconessenhuis alhier overgebracht. Door stemgerechtigde lidmaten der Herv. Kerk is benoemd tot Diaken de heer H. Vos, zulks ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Chr. A. Baaijens. rooken de merken „Darver „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W- Regout" „Eigen import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf 11 ct. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. :t half ons. Groote kenze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN. Aalst- Naar men verneemt worden door het gemeentebestuur alhier pogingen aangewend om ook aan het hulpkantoor een telefoonkantoor te verkrijgen. Almkerk. Met ingang van 1 April is tot Secretaris dezer gemeente benoemd de heer C. v. d. Wiel. Meeuwen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer O. Dan mers, thans candidaat-no- taris te Bussum is bij Kon. Besluit van 15 Maart jl. benoemd tot Notaris te Am sterdam. Nieuwendijk. Het verbouwen van de Coöp. Stoomzuivelfabriek »Altena« werd bij openbare aanbesteding opgedragen aan den heer A. Rozoma, voor de som van f 57.500. Oudendijk. Door het vallen van een petroleumlamp ontstond Dinsdagnacht een begin van brand bij den koopman v. d. W. Daar de vlammen snel op de verschillende voorwerpen oveisloegen, kon men slechts met veel moeite het vuur meester worden, zoodat het met een binnenbrandje beperkt bleef, met veel brand- en waterschade aan de meubel». Verzekering dekt de schade. Sprang. Onze dorpsgenoot de heer A. Maat is benoemd tot kantoorbediende aan bet postkantoor te Kaatsheuvel. Door het bestuur der Cuöp. brood - bakkerij »De Broeder hulpet werd aan haar leden 5 pet. dividend uitgekeerd. Onder leiding van haren Eere- Voorzitter, Ds. Groeneveld, werd door de Ned. Herv. Jongel.vereen, op Gereform. Grondslag »Timoiheus« alhier, jl. Dinsdag avond op feestelijke wyze haar 15-jarig bestaan herdacht. Na een welkomstwoord door den Voor zitter en het uitbrengen der verschillende jaarverslagen werd op zeer verdienstelijke wijze het meer opgewekte gedeelte van net programma afgewerkt. De dienende dames zorgden voor de uitreiking der verschillende versnaperingen. Om 12 uur werd deze zeer druk be zochte vergadering door haar Eere-Voorz. gesloten. Veen. Het mond- en klauwzeer blijft maar steeds voortheerschen. Deze week is weer een melkkoe toebehoorende aan den landbouwer V. aan de gevolgen be zweken. Zaltbommel. De heer J. A. Petter is benoemd tot inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen alhier. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 2 varkens en 71 biggen, prijs der biggen 20 tot 35 gld.38000 eieren, prijs 10 A 11 ct. per stuk 400 K. G. boter, prijs fl.55 per halve K.G. Bij Kon. Besluit is met ingang van 15 dezer benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Zaltbommel, de heer J. A. Petter, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier. PREDIKBEURTEN 21 Maart. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. leesdienst. Geref. kerk A, vm. 9.30 en nm. 6 u. Ds André. Ger. KerkB vm. 9.30 u. en nm. 6 u. leesdienst. Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. Barth. (In trede). Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm, 2 u. leesdienst. Geref. kerk, vm. 9 30 u. en nm. 2 u. ds. v. d. Sluis. a-Gravenmoer, nm. 2 u. ds. Jonkers. Geref. kerk. v.m. 9.30 u. en n.m. 2.30 u. leesdienst. Chr. Geref. kerk v.m. 9.30 en n.m. 2,30 u. leesdienst. Heesbeennm. 2 u. ds. Bakker. NieuwendijkGeref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. de Bruin. Nederhemert, Zz. vm. 10 u. en Nz. nm. 2 u, ds. Kluin. Geref. kerk vm. 9.30 leesdienst en nm. 2 u. ds. Schildes van Gorinchem. Ger. Kerk vm. 9,30 u. en nm. 2.30 u. leesdienst. Gobius du Sart. Kantongerecht te Heusden. Uitspraak 5 Maart 1920. ArbeidswetH. R. te Meeuwen 2maal f 2 of 2maal 2 d. VisscherijwetC. J. M. te W'ehem f3 of 2 d. JachtwetG. P. te Oudheusden f 10 of 10 d. Art. 460 Sr.J. A. v. d. H. te W'dam f5 of 3 d. Mollen vervoerenG. v. W. te Veen f 10 of 5 d.F. d. W. te Dussen f 5 of 3 d. Pol.verord. W'dam T. J. v. d. S. te W'dam f10 of 10 d. J. H. P. te de Werken f 1 of 1 d. A. d. Iv. te id. f 1 of 1 w. Tsch. D. v. O., K. d. D en J. v. V., allen te W'dam, ieder f 3 of 1 w. Tsch. Pol.verord. Wijk D. v. L. en L. L. te Wijk, B. B., K. K., L. v. R. en M. v. R., allen te Aalburg, ieder f 3 of 2 d. Art. 427 2° Sr. J. v. d. P. te Heus den én A. A. R. te Elshout ieder f 3 of 2 d. Voert. z. lichtF. W. K. te Elshout f 2 of 1 w. Tsch. D. C. te Sleeuwijk en W. A, d. W. te Heusden ieder f2 of ld. Art. 453 Sr.C. v. d. P. te Heusden f3 of 2 d. Rijw. z. lichtA. v. d. H. te Haarsteeg, C. V. te de Werken en W. W. v. d. P. te Wijk ieder f 2 of 1 d. 18 Heuadenvm. 10 u. en nm. 6 u. ds. Ruijsch van Dugteren. vm. bev. nieuwe lidmaten en kerkeiaadsleden en nm. bed. H.A. Werkendamvm. 9,30 u. ds. Benders van Rijswijk. Aalburgvm. 9,30 u. ds. Bakker. Andelnm. 2 u. ds. v. d. Put. Aalst, vm. 9,30 ds. Japchen. Capelle, geen opgaaf. Doeverenvm. 10 u. ds. Nauta. Drongelenn.m. 1.30 u. ds. van Asch. Eethen, vm. 9.30 u. ds. van Asch. Genderen, geen opgaaf. Sleeuwijk, vm. 9.30 u. en nm. 6 (in de Openb. School) ds. van Gar deren. Sprang, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Groe neveld. Uitwijk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. De Wit. Veen, vm. 9.30 en nm. 2 u. dr. Tjalma. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst Waspik, vm. 9,30 u. ds. Jonkers. Woudrichern, vm. 9,30 en nm. 2 u, dr. Waalwijknm. 2 u. ds. Dierkens van Besoijen. Wijk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Go bius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2