voor liet Land van fieusden 3n Altena, de Langstraat en ie Bommelerwaari. No.3906 Zaterdag 26 Maart. i Nierkwalen BEHOORENDE BIJ HET schuilend in een kon. Het is niet algemeen bekend, dat een gewone kou zoo dikwijls het begin is van ernstige nierkwalen. Dit geschied als volgtEen kou verstopt de huidporiën, luchtkanalen en ingewanden, zoodat het deel van het werk dezer organen in het rein houden van het bioed, gevoegd wordt bij de reeds zware taak van de nie ren om het bloed te zuiveren. Rugpijn en urinestoornissen waarschuwen voor overspanning der nieren, en als geen acht wordt geslagen op deze waarschuwin gen, bestaat gevaar voor rheumatiek, nier- gruis, nier-waterzucht, ontsteking der nieren of blaas, en zelfs ongeneeslijke ziekten. Een kou kan niet altijd vermeden worden, doch ongetwijfeld kunt gij aan de nieren de kracht bijbrengen om kwade gevolgen van een gevatte kou te weerstaan. Verklein de hoeveelheid urinezuur in het bloed. Gebruik daartoe minder vleeschen opwekkende middelen, wat de taak dei- nieren verlicht en Run kracht bewaart. Gij kunt verder succes verzekeren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij herstellen en versterken zwakke nieren, hernieuwen de werkzaamheid vandeurine- organen en verzachten de blaas. Foster's Pillen helpen bij iedere geneeslijke graad vau nieraandoening. Zij dienen uitsluitend voor dit soort ziekten en werken niet op de maag lever of ingewanden. Wacht u voor namaak onder gelijksoor tige namen. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn verkrijgbaar bij alle goede drogisten a fl.75 p-. doos of f10.p. zes doozen. Vergadering van den Raad der Gemeente WIJK c. a,, op Vrijdag 12 Maart, vm. 9 uur. Voorzitter R. J. van Doveren. Secretaris E. Siuijmers. Aanwezig alle leden. Om 9.15 uur opent de Voorzitter de vergadering met gebed, waarna de Secre taris de notulen -der vorige vergadering leest, die onveranderd worden vastgesteld. Van Ged. Staten is een concept veror dening tot uitbetaling der onderwijzers- jaarwedden en tot regeling van de inhou ding dier jaarwedden bij verlof ingekomen, die eenigszins afwijkt van de verordening vastgesteld door den Raad in zijne verga dering van 26 September '19. De Raad stelde toen de uitbetaling van het salaris bij ziekte vast gedurende een jaar. Hier mede kunnen Ged. Staten zich niet ver eenigen en willen zij de uitbetaling op een half jaar gesteld zien. Uitbetaling langer dan een half jaar moet in overleg met Ged. Staten gebeuren. Voorzitter. Ged. Staten wenschen het zoo en er zal wel niet anders opzitten dan toegeven. v. d. Velden. Dan is punt 1 van de agenda overbodig. Roza. Men kan nog verder gaan en zeggen de geheele Raad is overbodig. v. d. Velden. Het beste was misschien dat een viertal leden van de Ged. Staten hier kwamen zitten en de zaken Vegelden. Met algemeene stemmen wordt hierop de verordening vastgesteld, als door Ged. Staten ontworpen. Ged. Staten maken ook bezwaar tegen de door den Raad aangenomen geldleening groot flO.OOÜ.rentende ten hoogste 6^/2 Pct- en, a* l°ssen *n den tijd van 10 jaren. ZlJ wenschen den rentevoet niet hooger gesteld te zien dan op 6 pct. en den tijd van aflossing niet langer dan 5 jaren, aan gezien de geldleening dient tot delging van de distributiekosten. De Secretaris deelt mede dat het na veel moeite gelukt is de geldleening onder de voorwaarden gesteld door Ged. Staten, geplaatst te krijgen bij de Hanzebank. De Raad moet in dezen een spoedig besluit nemen, vandaar dat heden deze Raadsver gadering is belegd, aangezien de termijn morgen verstrijkt. Met algemeene stemmen wordt hierop de herziening van het besluit tot het aan gaan eerier geldleening aangenomen. Door zijne benoeming tot onderwijzer aan de Bijzondere school te Zuilichem, vraagt de heer K. W. de Gaaaff eervol ontslag tegen 15 Mei a.s. als onderwijzer aan de Openb. School te Wijk. Voorzitter. Ik ben tegen den termijn van 15 Mei en zou vast willen houden aan den termijn van 3 maanden. Wij zitten hier altijd een tijd te sukkelen bij een vacature. Ik zou de schade af willen wentelen op de nieuwe gemeente. Boender. Dat maakt toch slechts een verschil van 14 dagen, want bij den ter mijn van 3 maanden wordt het toch maar 1 Juni, en vroeger hebben wij ons toch ook niet aan 3 maanden gehouden. Roza. Als we eens gefouteerd hebben is dit nog geen motief om het te blijven doen. Boender. De examens beginnen spoedig en misschien zijn we reeds voor 1 Juni van een ander onderwijzer voorzien. Voorzitter. Laten we dan het eervol ontslag stellen op 1 Juni of zooveel eerdei als een nieuw onderwijzer in funciie kan treden. Overeenkomstig dit voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. Het ingekomen verslag der Volkshuis vesting over 1919, waaruit blijkt dat 7maal vergunning is verleend tot het bou wen of veranderen van een woning wordt aangenomen voor keunisgeving. Voorzitter. Alle maanden komen kwi tanties voor schoolgeld onbetaald terug dit aantal stijgt steeds. Met de oude verordening is hiertegen niets te doen omdat deze geen recht geeft tot vervolging Daarom moeten wij een nieuwe veror dening vast stellen. Het beste is dat dezelfde commissie, die de verordening op de heffing van den II. O. zoo goed in elkaar heeft gezet, deze verordening ont werpt in de volgende vergaderh g kunnen wij ze dan spoediger vaststellen en goed keuren. In de verordening van de ge meente Etten en Leur, die ter beschikking is, is een goede ieiddraad te vinden. Zijn de heeren daartoe bereid Het lid Roza zegt dat tegenwoordig a zijn avonden bezet zijn, zoodat hij deze taak niet op zich kan nemen. Ook het lid v. d. Velden is niet genegen zitting te nemen in de commissie, en zou daarvoor liever andere leden aangewezen willen zien. De Voorzitter wijst daarop de leden Boender, v. d. Pol en v. Kuijk aan, die verklaren de benoeming te zullen aannemen. De Secretaris leest een schrijven voor van den aannemer Van Woerkom uit Til burg, waarin deze vraagt, of hem de her stelling van den toren zal worden opge dragen, opdat hij dan de berioodigde leien kan reserveeren. Roza. In een vorige vergadering is in beginsel besloten de herstelling van den toren aan te besteden, ik zou dit zoo spoedig mogelijk willen zien gebeuren, dan kan hij inschrijven. Voorzitter. In een vorige vergadering is dit ook in beginsel besloten, doch Garst- man heeft mij gezegd een dergelijk werk niet aan te durven. Roza. Dan begrijp ik Garstman niet. Toen ik het hem gevraagd heb, heeft hij mij verklaard het wel op zich te kunnen nemen en t ook Van Alphen heeft mij dit gezegd, daarbij tevens mededeelende dat zij de benoodigde leien kunnen krijgen, v, d. Velden. Ik ben ook voor aanbe steding, ik ga geheel mee met het ge sprokene door Roza in de vorige vergade ring. Als Van Woerkom een begrooting maakt in de vaste overtuiging dat hem het werk zal worden opgedragen, dan vrees ik dat die begrooting niet te laag zal zijn. Bij inschrijving is er concurrentie en zijn er misschien meer deskundigen die zullen inschrijven en geven we daarbij gelegen heid aan onze eigen vaklui. Bouman. Ik verklaar hier, dat Garst man onmogelijk tijd heeft en Furster, die ook wel den toren te Aalburg heeft gedekt, heeft mij gezegd het niet aan te durven om denv toren te Wijk te dekken. Een paar van onze vaklui vallen dus reeds weg, hoewel ze eerst gezegd hebben, dat ze wel zullen inschrijven. Ik zou daarom nog eens hetzelfde willen voorstellen, wat ik reeds in de vorige vergadering heb gedaan, hoewel het niet in het'verslag was opgenomen, n.l. om Van Woerkom, zonder hem te binden, te verzoeken om voor het timmerwerk en metselwerk zoo veel mogelijk vaklui uit de gemeente te nemen. Voorzitter. Dat gaat niet. We kunnen aan de gunning geen verplichtingen ver binden. Roza. Ik zal hierover niet veel meer zeggen, ik heb mijn standpunt reeds in de vorige vergadering verdedigd, mijne bedoeling is alleen om de ingezetenen van Wijk in de gelegenheid te stellen in te schrijven dat zij geen leidekkers zijn, weet ik, doch daarvoor kunnen zij een vak man zoeken. Furster heb ik er niet naar gevraagd, en wij zullen aannemen dat Garstman zich terugtrekt, doch de Van Alphen's zijn sterk en deze verklaarden mij het werk ,best te kunnen uitvoeren. Vos. Er zijn hier geen vaklui, die be kwaam genoeg zijn om dat werk uit te voeren. v. d. Velden. Dat laat ik Vos zeggen, we hebben hier bekwame vaklui genoeg. Boender. Ik zou er ook voor zijn om het Werk aan te besteden. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten de herstelling van den toren zoo spoedig mogelijk te doen aanbesteden en dit aan den aannemer van Woerkom te Tilburg mede te deelen. Ingekomen stukken a) De in de vorige vergadering aange houden rekening van de coöperatie d On derling Belangd te Aalburg. De Voorzitter zegt dat deze rekening door Ged. Staten is opgevraagd en dat dit college daarop heeft medegedeeld, dat zij tegen deze rekening geen bezwaar heeft. v. d. Pol. Het is nu ook een degelijk stuk. De rekening wordt hierop aangenomen voor kennisgeving. b) Een schrijven van de sportvereeniging D. V. O. te Wijk en Aalburg waarin deze verzoekt, om de vergunning voor het spelen op het terrein van het Ebbe, verleend tot 1 April, te willen verlengen voor het geheele jaar. Voorzitter. Hiervan kan natuurlijk niets komen. We zouden aan de vereeriiging een perceel grasland afstaan, dat zeker f800.a f1000.opbrengt en deze subsidie is toch wel wat groot. v. d. Velden. Ik geloof niet dat het schrijven de juiste bedoeling weergeeft. Een bestuurslid heeft mij tenminste gezegd dat met Paaschmaandag 5 April een groote voetbalwedstrijd zal worden gehouden, en aangezien de vergunning met 1 April ver valt zouden zij geen terrein hebben, daar om wilden zij den Raad verzoeken, de vergunning te verlengen tot 6 April. Voorzitter. Daartegen heb ik geen be zwaar. v. d. Pol. Zoo de wedstrijd ook toe gankelijk is voor het publiek, zou ik vóór willen stellen dat deze op het pad moeten blijven, omdat anders te veel grasland wordt vertrapt. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten de vergunning lot het bespelen van het terrein op de Ebbe te verlengen tot 6 April, en te bepalen dat het publiek op het pad moet blijven staan. Het lid v. Kuijk merkt op dat het pad zich in een slechten toestand bevindt en het noodig is dat hij wat gelijk gemaakt wordt. De Voorzitter zegt verbetering toe. c) De bekende circulaire van den Raad der gemeente Schagen. De Voorzitter zegt dat de benoeming van een burgemeester bij de Koningin in goede handen berust en zou het stuk voor kennisgeving willen aannemen. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. d) Een afschrift van het Kon. Besluit, waarbij de Bouwvereeniging »Goede Wo- ning« koninklijk erkend is. e) Een dankbetuiging van de gemeente vroedvrouw, voor de toegestane salarisver- hooging en een verzoek om een betere verlofsregeling. De Raad is van oordeel in de vorige vergadering voldoende te hebben voldaan aan het verlangen van de verloskundige, zoodat dit schrijven, alsmede dat onder d vermeld, voor kennisgeving worden aange- genomen. f. Een verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Uit dit verslag blijkt dat 5 vergaderingen zijn gehouden, 29 aanschrijvingen hebben plaats gehad. 21 aan ingezetenen van Wijk en 8 aan ingezetenen van Aalburg. Dat slechts door 5 personen gevolg is gegeven om voor de commissie te verschijnen, doch dat de meeste oproepingen toch het gewenschte resultaat hebben opgeleverd en de kinderen de school geregelder hebben bezocht. g. Een schrijven van Ged. Staten, meldende de oprichting van een politieschoo te Hilversum en de wenschelijkheid betoo- gende om aan deze school eene subsidie te verleenen vau minstens f 20. De Voorzitter vindt het een keurige in stelling. Er zijn tegenwoordig nog zooveel politiemannen die weinig of niets van het politievak af weten. Hij is dan ook blij hier een gediplomeerde te hebben, die zelfstandig kan optreden. Hoewel de ge meente er geen direct voordeel van heeft zou hij een subsidie van 120.willen toestaan, daar de gemeente-financiën geen hoogere subsidie toe laten. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. h. Een verzoek om toetreding tot de vereeniging van de werkloosheidverzekering. Besloten wordt voorloopig niet toe te treden. i. Een schrijven van eenige ingezetenen van Aalburg, waarin de Raad verzocht wordt, bepalingen te willen maken, rege lende het verkeer met automobielen. De Voorzitter zegt dat het stuk op on gezegeld papier is geschreven en dus niet behandeld kan worden. Hij is ook tegen het maken van bepalingen, de tegenwoor dige tijd eischt een snel vervoer. Het stuk wordt hierop aangenomen voor kennis geving. j. Een schrijven van de Vereeniging tot Werkloosheidbestrijding, waarin als middel der bestrijding de aandacht wordt gevestigd op de mandenmakerij. Aange zien in deze gemeente reeds mandenmake rijen zijn gevestigd wordt het schrijven aangenomen voor kennisgeving. k. Een aanbieding van gras- en klaver zaad voor het Korenzand. Besloten wordt op deze aanbieding in te gaan en het benoodigde zaad te bestellen. Hoewel het niet op de Agenda is ver meld, zou de Voorzitter in deze vergadering nog een nieuwe verordening wenschen goedgekeurd te zien op de afkondiging van verordeningen. De tegenwoordige dateert nog van 1850. Men besluit de afkondigingen alleen in de aanplakborden te doen geschieden, deze door den gemeentebode in een register te doen inschrijven en in mappen te doen bewaren. Voorzitter. Nu heb ik nog een voorstel van B. en W. om het tractement van den gemeentebode te verhoogen met f100.- per jaar. Hij heeft een zeer drukken werkkring en het komt B. en W. voor dat f 600.voor zijne werkzaamheden te laag bezoldigd is. v. Kuijk. Ik zeg niet, dat hij het niet druk heeft, doch hij behoeft toch geen zwaar werk te doen, en in de vorige ver gadering zijn wij den bode vooruit geloo- pen, hij heeft niet om verhooging gevraagd. v. d. Pol. Hij is pas 3 maanden in dienst en hij was het toch graag voor f600.Bij de sollicitanten waren we meer degelijke per-onen, het graag voor het bedrag doen wilden. Het zal in de gemeente een storm van verontwaar diging wekken. Ik kan aan- deze verhoo ging mijn goedkeuring niet hechten. v. d. Velden. Op advies van Ged. Staten hebben wij het salaris van Burgemeester en Secretaris verhoogd zonder eenige aan merking, het lid v. Kuijk heeft zelf voorgestek om den Secretaris f150.te geven voor zijn werkkring van de Ebbe. De bode is aangesteld op f 600.en nu vraag ik, of in den tegenwoordigen tijd twee men schen van f12,per week kunnen rond komen. Wij hebben ons niet te storen aan de praatjes van de menschen, maar hebben te zorgen dat onze ambtenaren een be hoorlijk loon ontvangen. Voorzitter. De bode is van den morgen tot den avond bezig en zijn werkkring wordt steeds drukker. Het archief dat boven ligt, is een rommel, die noodig ge ordend moet worden, alles is ten achter. Vos. Ik vind, dat we te gauw ver hoogen, als hij een jaar in dienst was, dan zou ik er me niet tegen verzetten, doch nu wil ik de verantwoordelijkheid niet dragen. Roza. In de vorige vergadering heb ik voorgesteld deze verhooging in handen te stellen van B. en W., deze zijn het beste op de hoogte met den werkkring van den bode. Bij de aanstelling hebben wij gere kend op een werktijd van 8.30 tot 's mid dags 4 uren. Als de drukke werkzaam heden op 't oogenblik voortvloeien uit ach terstand van veel werk, en er uitzicht bestaat dat deze achterstand na verloop van tijd wordt ingehaald, dan zou ik den bode die overuren, die hij thans maakt, extra willen betalen. Voorzitter. Er is geen uitzicht dat de werkzaamheden minder zullen worden. De bode zal ook belast worden met het innen van schoolgeld dat iedere maand moet gebeuren. Roza. Als B. en W. oordeelen dat de verhooging noodig is, dan zal ik mij daar niet tegen verzetten. Bouman. De Graaff is aangesteld op een salaris van f 600.en een werktyd van 8.30 tot 's middags 4 uur. Nu ge beurt het dat hij werkzaam is tot 's avonds 10 uur en minstens iederen avond tot 7.30 uur. Wij behoeven ons niet te storen aan de praatjes van de gemeente Wijk maar hebben voor een behoorlijke bezol diging te zorgen. Vos. Ik was eerst tegen de verhooging doch naar aanleiding van het gesprokene, zal ik mij er niet langer tegen verzetten. E VI t Het voorstel van B. en W., om den bot? f 100.verhooging te geven, in sten ming gebracht, wordt aangenomen met tegen 2 stemmen, die van de leden der Pol en van Kuijk. v. Kuijk. In de laatste vergadering h ik gesproken over het personeel van distributie. De loco-voorzitter wilde liever in een volgende vergadering behat delen als de Burgemeester zelf tegenval dig was. Men kon er dan een punt op de agenda van maken dpch ik heb er niets van vernomen. My dunkt dat er dan wei bezuinigd kan worden. Voorzitter. Ik heb er met mijn zoon over gesproken en deze heeft mij verklaard het alleen voor f 10.per week te wi"-'"1 blijven doen, doch voor minder is hij daar toe niet genegen. Bouman. Als wij het uw zoon voor f10.alleen laten verrichten, dan krijgt de andere volontair, die tot nu toe f 4.— per week ontving, niets meer en deze is daarbij ook nog behulpzaam, dat zou dat een onbillijkheid zijn. v. Kuijk. Laten we Van Doveren dan flO.geven en de volontair f2.Wij besparen op die manier dan f 4.per week en zoo heel lang zal de distributie toch wel niet meer duren. Vos. Ik vind dit onbillijk, de gemeente wordt er de dupe van en betaald f12.— voor werk, dat zij voor f 10.gedaan kan krijgen. Het voorstel van het lid v. Kuijk in stemming gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van het lid Vos. De Secretaris deelt naar aanleiding vai. het gesprokene mede, dat de distributie eerst in 1917 geld aan de gemeente is gaan kosten. Voor dien tijd verrichtt' 11 de werkzaamheden met de volontairs gn tis en heeft hij, noch de volontairs daarv een hal ven cent vergoed gekregen. Was dit niet gebeurd, dan had de gemeente een ambtenaar aan kunnen stellen zeker een salaris van f 1200.had ten hebben. De Voorzitter zegt dat het voordeel, dat de gemeente daardoor genoot, zeker oj. f 1800.per jaar is te stellen. Het lid van der Velden informeert f de doodskleeden aan de Kerk of aan Gemeente behooren. In het eerste g was het volgens hem toch wenschelijk de gemeente zelf kleeden aanschafte. De Voorzitter zegt dat de aanschaffi/j nogal een belangrijk bedrag zou vorderen zoodat hij hij het liever zou laten aV voorheen. Hetzelfde lid dringt aan op herstellii van de aanlegplaats. Indien niet spoed de noodige herstelling plaats heeft, danj zullen heele stukken basalt wegzakken, j De Voorzitter zegt zoo spoedig mogelijk, voor de noodige herstellingen te zullen zor dragen. Niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. neente 1, dio BUITENLAND. De toestand in Rusland. De ingenieur Mancinfonti, die gedurei)d;j 15 jaren in Rusland heeft gewoond en din zich tot voor kort in dienst van Lenin bal vond, heeft onlangs Rusland ontvlucht en is te Rome aangekomen. Hij vertelt in dé »Tribuna« over den toestand in Rusland Men leeft niet. Men voert een voort durenden en wanhopigen strijd om te ki< nen eten. Er is geen regeering men Ie ;i in volle anarchie; niemand gehoorzs meer de toestand is afschuwelijk ik 0 drijft niets meer, er staat niets meer or eind. Ik heb er geen enkel belang bij de J sische regeering te belasteren ik bei zelfs van overtuigd, dat Lenin en Trol wezenlijk goed willen doen, doch hun gingen zijn alle mislukt en zij zien slei puinhoopen om zich. De boeren bebouwen de landen meer zij houden er meer van diefs roof te leven de mijnwerkers willen zonder te arbeiden de fabrieken zijn sloten de spoorwegen zijn verlamd, er zijn geen locomotieven genoeg. De hoop, die men op Rusland, zou nen vestigen, is in rook vervolgen schien zijn er in de Wolga-gebiedei koren-voorraden, doch er zijn geen iml leo om ze te vervoeren. Er zijn geen ossem en paardenzij zijn als levenmiddelen gebruikt.® f t De Oottenrijksche dynastie doet afstaiul van hare rechten. De leden van de Habsburg familie hd> ben een familieraad gehouden te Oitt onder voorzitterschap van aartshertog F derik. De aartshertogen van 't Habsbu sche Huis hebben besloten afstand te dot van al hun titels en voorrechten voor he geval zij terugkeeren op het gebied n de oude monarchie. —0 BIJVOEGSEL jtienwsblad t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5