Marcus Aurelius. Und van ALTENA Uitgever: L J. VEERMAN, Heusden. No. 3967. Woensdag 24 Maart. 1920. JONGE MANNEN FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyke nummer-s 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen i 10 uur ingewacht. Hebt ge U zeif reeds opgegeven voor Vrijwillige Landstorm of Nood- plicht. Zoo niet, doe het dan nog heden. Uw eigen belang vordert dit van U gebiedend. Comité van Actie. Wie was Marcus Aurelius We zullen het u zeggen. Hij was, volgens de „H, P.," de schoonzoon van een Romeinsch keizer. Hij werd geboren in het jaar 121 onzer jaar telling en stierf in het jaar 180. Hij was niet alleen een groot veld heer, maar blonk nog meer uit als mensch en schrijver en was een ken merkend voorbeeld van den beschaaf den Romein. Als schrijver legde hij zijn ideeën neer in een in 't Grieksch geschreven werk „Zelfbeschouwfngen". Prach tige gedachten worden daarin weer gegeven. Wij willen er enkelen uit halen. Leest ze met aandacht, over denkt ze, en, kan het zijn, breng ze in toepassing. „Spreek in den senaat of tot wien ook, altijd op bezadigden toon, zon der schittering te zoeken. Spreek gezond." „De menschen zijn tot eikaars hulp geboren: onderricht ze dus en ver draagt ze." „Het leven gelijkt meer op den worstelwedstrijd dan op den dans men moet verdacht zijn op het plot selinge en onverwachte." „Het gaat er niet om, te redekave len over hetgeen de rechtschapen mensch moet zijn, maar om het zelf inderdaad te wezen." „Antistenes zeide „Het is konink lijk, goed te doen en te worden be lasterd." „Maak van de redelooze dieren, en in het algemeen van dingen en voor werpen gebruik, zooals een wezen, dat met rede begaafd is, dat moet doen van niet met rede begaafden edelmoedig en zachtmoedig. Maak van de menschen gebruik* als van redelijke wezens: als sociaal voelend wezen Roep in alles de go- 20. Wat zult u doen, zoodat het voor mij de moeite waard is, om te zwijgen Dat is de vraag.a »Wel Job, je hebt tot dusverre nog geen schade bij de zaak geleden,zeide Herbert. «Dat is hier de vraag niet, mijnheer. En ik zal er verder ook niet by verliezen. Met de belooning van de politie zal ik mij tevreden stellen.a «Kom, Job, wees verstandig. Als ik het nu eens heel mooi met je maakte, zou je me dan willen beloven, dat je geen moeite zoudt doen, orn de belooning van de politie te verdienen. «Heel mooi, zegt u Hoor eens hier, mijnheer. Ik heb genoeg van dit zwer vend soort van leven en als ik maar wat geld had, zou ik het vaarwel zeggen en weer naar zee gaan. Ik ben eerste 6tuurman geweest en ik weet, hoe een schip bestuurd moet worden. Als u my een plaats op een schip wist te bezorgen, zou ik de wijde wereld weer ingaan. Zoudt u daar kans toe zien ?n «Daar moeten we eens over spreken, Job. Misschien is er iets te vinden. Wat zou je er van zeggen, als ik je nu een den aan. En maak u er niet bezorgd over hoe lang uw gebed duurt al wa re het ook drie uren." „Alexander van Macedonië en zijn ezeldrijver, beiden zijn na hun dood aan elkaar gelijköf ze zijn door dezelfde scheppende machten van de wereld teruggenomen öf ze hebben zich op dezelfde wijze in atomen opgelost." „Gij zijt een kleine ziel, die een lijk draagt, zooals Epiotetes zeide." „Alles is vergankelijk als de dag, het roemen zoowel als de geroemde." BUITENLANDSCH OVERZICHT. Even snel als de staatsgreep in Duitsch- land plaats gre^p, even snel heeft de re geering Kapp-Lüttwitz de plaat gepoetst. Donderdagavond 17 Maart maakte Kapp zich met zijn kornuiten uit de voeten. De mededeeling, dat zijn zending was voltooid omdat de oude regeering de voornaamste eischen van het ultimatum van 13 Maart in hoofdzaak had ingewilligd, bleek al ras een afscheidsleugen te zijn. De regeering van Kapp is met leugens gekomen, heeft zich met leugens trachten staande te hou den, en is met leugens heengegaan. Kapp heeft laten zien dat hij een man was zonder onverzettelijken wil. Wie zich als dictator opwerpt, moet een vermetelheid bezitten als weleer Napoleon. Door de felheid, waarmede hij strijdt, door zijn vastberadenheid moet hij tenminste den schijn van zijn kracht vergrooten. Hij moet toonen een man te zijn, die dan pas zijn kracht toont, als een ander den strijd reeds als hopeloos zou willen opgeven. Van dit alles is bij Kapp niets te bespeu ren geweest. De weifelmoedigheid waar mee het avontuur geleid is, en ook liet fiasco, zijn duidelijke bewijzen, dat in Duitschland aan een terugkeer van de monarchie voor afzienbaren tijd niet te denken valt. Wanneer in het buitenland deze omstandigheid goed begrepen wordt, zou het voor Duitschland een gunstige uitwerking kunnen hebben. Of men dat in het buitenland zal doen, moet de tijd leeren. Bij het verdwijnen uit Berlijn had Kapp het bewind overgedragen aan generaal Von Lüttwitz. Deze was dus in staat de militaire dictatuur uit te oefenen. Ook deze zaak was' spoedig opgelost. Het waarne mende nieuwe bestuur en de vertegen kleine som gaf, om naar Londen te gaan en je kwaamt mij daar morgen-avond eens bezoekenterwijl hij hem een adres gaf. Job keurde dit plan goed en de kermis wagen aan de hoede van een zijner ka- meraaads toevertrouwend, begaf hij zich met den volgenden trein naar Londen. Toen de kustwachters dien avond hun kijkers richten op de klip, namen zij er twee. personen op waar een van hen be vond zich vlak bij den rand, de ander was en paar meters vari hem verwijderd. De wind was vrij sterk en de maan kwam af en toe door een dikken wolkensluier te voorschijn. Op een oogenblik, toen het zeer donker was, hoorden ze duidelijk bo ven het geraas van wind en golven, een plof, alsof er iets zwaars van de klip in zee viel. Dadelijk daarop kwam de maan door en daar zij de mannen, die zij had den waargenomen, niet meer zagen, kwa men zij natuurlijk tot de gevolgtrekking, dat de man, dien zij dicht bij de rand van de klip hadden zien loopen, in zee gevallen was. Op dit oogenblik stuk de wind met zulk een kracht op, dat het onmogelijk was, een boot ter redding in zee te bren gen. Daar den volgenden morgen kleeren op de klip werden gevonden, geloofde men niets anders, d<m dat hier een zelfmoord was gepleegd. Er werd zorgvuldig acht gegeven of het lijk ook op het strand werd geworpen, maar het gebeurde dien dag niet, noch vele dagen daarna. Op den top van een klip, die over de woordiger van de regeering te Stuttgart ontboden Lüttwitz, en deelden hem mede, dat hij naar huis kon gaan, daar zijne diensten niet meer aanvaard werden. Lütt witz schikte zich direct en werd opgevolgd door van Seecht, een man van groote be kwaamheid, die het bewind van Kapp niet had willen dienen. Zijn taak was nu voor de veiligheid van de stad te zorgen en de Baltische troepen zoo spoedig mogelijk uit Berlijn te verwijderen. Zoodra dus de oude regeering van uit Stuttgart terug keert, heeft zij reeds weer den sreun van een groot deel der militairen. Maar daar zij zich eenmaal hebben laten overhalen, door de vijanden der regeering, zal deze zich toch nooit meer rr.et een gevoel van veiligheid aan hun bescherming kunnen toevertrouwen. Maar de oude regeering is nog niet te Berlijn teruggekeerd, en als zij terug is, dan zal het de vraag zijn, of zij zich zal kunnen handhaven. Het communisme wint hand over hand veld. Het gevaar van de uiterste linker zijde wordt steeds dreigender. De oude regeering laat Noske los, de eenige man totnogtoe, wien het gelukte Spartacus er onder te houden. Het feit dat hij in ge breke was gebleven om radicale maatrege len te treffen tegen de samenzwering heeft hem vrijwel 'onmogelijk gemaakt, maar vooral nu de onaf hankelijken zijn optreden eischen. Het is jammer, dat hij op zulk een kritiek oogenblik heen moet gaan, want zijn opvolger, zal uu iemand zijn, die de militairen feller aanpakt. Noske heeft al tijd de militairen zeer ontzien, maar daar door heeft hij het land bewaard voor de «zegeningen van het bolsjewisme«, waar door het nu juist gereed stond weer ietwat op zijn verhaal te komen. De al-Duitschers komen daar aan, beder ven de zaak op zoodanige manier, dat Duitschland er nog jaren misschien de ge volgen van ondervinden zal. Nu zal het de vraag zijn voor deze week wordt men het communisme de haas. Het is te hopen, want als het communisme wint, is de ellende voor Europa niet te overzien. Daarom is het zeer te betreuren, dat de steikste man der Duitsche regee ring, Noske, moet heengaan. De Nieuwe Berlijnsche generaal Von Seecht doet na mens Noske een beroep op de rijksweer, orn de nieuwe pogingen der Spartacisten af te slaan. Ebert wijst er op, dat de verstoorde wederopbouw den volkswelvaart weer hervat moet worden, en dat de wer- zee hing, werden den Volgenden morgen een bonten muts met kleppen en een jas van grove stof gevonden. De politie uit Londen bereikte Trepolpen dienzelfden dag, na stellige berichten te hebben ingewonnen, dat de vluchteling werkelijk m Jon's wagen verborgen was. Hun eerste gang was natuurlijk naar de plaatselijke overheden, aan wie zij hulp vroegen bij de inhechtenisneming. Hoewel liet gebenrde van dien nacht hun werd medegedeeld, sloegen zij er weinig acht op, meenende, dat het een zaak was, waar bij zij geen belang hadden. Zoo nabij hun doel en er volgens hun meening zoo zeker van zijnde, dat zij den vluchteling in han den zouden krijgen, verloren ze geen tijd, om den wagen te omringen en hem bin nen te gaan. Groot was hun verbazing en teleurstelling, toen zij, na Job's en de andere wagens doorzocht te hebben, tot de ontdekking kwamen, dat èn Job èn Frank Muurse verdwenen waren. Zij begaven zich dus weder naar de stad en hier toonde men hun de kleeren, die op de klip ge vonden waren. In de zakken van deze kleeren vonden zij eenige papieren en een opschrijfboek, waaruit duidelijk bleek, dat zij behoord hadden aan den jongsten com pagnon van de groote reeders-firma Wilson en Co., te Londen, die zij gehoopt hadden gevangen te nemen, daar zij hem verdach ten, moord gepleegd te hebben op zijn oom, den heer Wilson. Van de kustwach ters vernamen de politie-agenten, dat zij kende stand zijn sterke wapen van de al- gemeene staking, weer neerleggen moet. Doch ook dit spreken heeft niet gebaat De vakvereenigii.gen hebben tot eisch gesteld, dat de partijen zich verplichten zullen, bij de vorming van welke nieuwe rijksregeering ook, omtrent de personen der ministers de arbeidersorgansaties te raadplegen. Over dit punt heeft, zooals te begrijpen is, een heftige discussie plaats gehad, en het schijnt, dat de regeering de vakver- eenigirigen een adviseerende stem wil geven. Of de arbeiders hiermede genoegen zullen nemen, valt te bezien. De andere eischen welke de vakvereenigingen hebben gesteld zijn terugtrekking, ontwapening en be straffing van de troepen, die aan de om wenteling hebben deelgenomen, bestraffing van alle beambten, die aan de omwenteling deelnamen, democratisatie van bestuurs lichamen, socialisatie van de mijnen, uit breiding van de sociale wetgeving, aftreden van de ministers Noske, Heine en Oeser. Zooals men later leest heeft de regeering voor het meerendeel de eischen der vak vereenigingen aanvaard. Zaterdag verna men wij reeds dat de algemeene staking te Berlijn was opgeheven. De toestand van orde zal dus in Berlijn zeer waarschijnlijk weer langzamerhand terugkeeren. De re geering is voor een groot gedeelte terug gekeerd, en de verscherpte staat van beleg is opgeheven. De gewone staat van beleg blijft nog gehandhaafd, want in verschil lende voorsteden hebben nog botsingen plaats sommige zeer bloedige. Rustig is het dus nog allerminst in de hoofdstad. In andere streken van Duitschland winnen de com munisten veld. Het geheele Rynsch West- faalsche industriegebied is in handen der Spartacisten. De communisten te Stuttgart wapenen zich om de regeeringstroepen te beletten op te rukken naar het Roergebied. Essen is ook reeds m hun handen gevallen en steeds groeit hét leger onder de roode vaandels. De Entente stelt zich aan de zijde der regeering en heeft besloten noch aan een monarchistisch, noch aan Sovjet-Duitschland levensmiddelen of grondstoffen te verschaf fen. Dit zal voor de Spartacus-beweging noodlottig worden. Wanneer de misleiders evenmin brood kunnen geven, integendeel de toestand nog ernstiger maken, dan keert zich de bevolking weer even snel tegen de nieuwe meesters. In Rusland geschiedde dit niet, omdat een tweede persoon op de klip gezien had den en nu Job ook verdwenen was, zon der eenig spoor achter te laten, waren de Londensche gerechts-dienaren er volstrekt niet zeker van, dat hier een zelfmoord had plaats gehad en verdachten zij erJobSud derland half en half van, dat hij de hand in deze zaak had gehad. Zij konden ech ter op 't oogenblik geen enkele stap doen, daar Job alle recht had, zijn wagen te verlaten, wanneer hij maar wilde en zoo lang het lijk niet terug was gevonden, kon den ze hem van niets beschuldigen. Zij waren dus genoodzaakt, eenige dagen in Trepolpen te blijven, iu afwachting of het lijk ook aan wal zou spoelen. Eindelijk na een zeer stormachtige nacht werd een gedeeltelijk gekleed lijk aan land gespoeld dat door de werking der goiven half vergaan was. Men veronderstelde on middellijk, dat dit het lijk van Frank Muurse was en daar te Trepolpen niemand was, die hem gekend had, werd zijn broeder haastig uit Londen opontboden. Herbert haastte zich naar de kleine zeestad, ver gezeld door den ouden huisknecht van Ra- venwoud. De door het weder geteisterde menschehjke overblijfselen waren bijna niet meer te herkennen, maar èn Herbert èn de huisknecht herkende Frank's handschrift op de papieren, die gevonden waren inde kleeren op de klip. Daar nu de politie agenten ook te voorschijn kwamen met hun bewijzen, dat Frank zich bij de Zi geuners had schuil gehouden en dat hij het land voldoende koren had. Maar Duitsch land is een industrieland dat reeds lang honger lijdt. Wanneer de honger met succes bestreden wordt, wordt de toestand van zelf beter. Wanneer de Enterite dit had willen inzien zou de toestand geheel anders geloopen hebben. In Ierland is een opstand te verwachten. Ciemant Edwards, lid van de coalitie- arbeiderspartij, heeft Maandag aan Lloyd George de volgende opzienbarende vragen gesteld «Hebben de regeering inlichtingen be reikt, dat er tegen 5 April in Ierland een opstand beraamd is Dat op dienzelfden dag plaatselijke op standen beraamd zijn te Liverpool, Man chester en Glasgow Heeft de Engelsche vloot wapenen en munitie uit Duitschland bemachtigd Heeft de regeering eenige reden om te veronderstellen, dat de geheime Duitsche dienst achter den beraamden opstand steekt? BUITENLAND. Duitsche cflicieren veroordeeld. Straatburg, 20 Maart, In Metz werden door het krygsgerecht 4 Duitsche officieren tot 10 a 20 jaren tuchthuisstraf veroor deeld. De beklaagden zouden gedurende den oorlog meubels en kunstvoorwerpen ten bedrage van half millioen francs uit het slot 'te Metz ontvreemd en naar Duitsch land gebracht hebben. o Amerika en Duitschland. Washington, 22 Maart. In het Huis van Afgevaardigden is een gemeenschap pelijke motie ingediend, waarbij vrede met Duitschland wordt verklaard en van Duitsch land gevorderd wordt de erkenning van alle rechten, welke Amerika volgens het vredesverdrag heeft. De vredescoufercntie. Parijs, 21 Maart. De vredesconferentie zal na Paschen te San Remo bijeenkomen. De afgevaardigden te Berlijn. Berlijn, 21 Maart, De leden der rijks regeering en die der nationale vergadering zijn Zondagmiddag per extra-trein uit Stutt gart te Berlijn aangekomen. De reis ging over Frankfort a/d Main, Göttingen en Hannover. Op de baanvakken is alles rustig. o met hen naar Trepolpen gegaan was, kwam men vanzelf tot de vaste overtuiging, dat hij zelfmoord had begaan, om aan de han den van het gerecht te ontkomen. Dit vastgesteld zijnde werd het overschot ter ruste gelegd op het kei khof van Trepolpen en door de zorg van den liefhebbenden broeder, Herbert Muurse, werd er later een steen op het graf geplaatst, waarop de naam van Frank Muurse en de dag van zijn overlijden was vermeld. Deze gebeurtenissen werden natuurlijk in de nieuwsbladen lang en breed beschreven en allerlei duistere vermoedens omtrent de reden van het plotseling verdwynen van Job Sudderland deden de ronde. Er werd een streng onderzoek ingesteld naar den tweeden persoon, die in den nacht van den zelfmoord op de klip gezien was, overal werd naar Job gezocht, daar men ver moedde, dat hij de eenige persoon was, die het raadsel zou kunnen oplossen, of de overledene al of niet van de klip was ge- stooten, met andere woorden of er een moord, of een zelfmoord had plaats gehad. Job, wat zijn andere fouten ook wezen mochten, was volkomen onschuldig aan het geen waarvan men hem verdacht, want op het oogenblik, dat de kustwachters meen den te hooren, dat er iemand in zee viel of werd geworpen, zat Job Sudderland in den trein naar Londen, volgens zijn afspraak met den heer Herbert Muurse. Wordt vervolgd. NIEUWSBLAD voor liet Lanil van Heasdeit en Aitena, lie Langstraat 6n üe goimeiorwaaré

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1