liefhebbers" van een fijne sigaar Nieuwe Overzeesche Tabak ANT. METSELAAR, De inneming ran Essen. Keulen. Het bombardement van Essen heeft 20 uur geduurd. De aangerichte schade 'laat zich nog niet schatten. Een delegatie van de raden-regeerieg te Dortmund heeft zich naar Essen begeven om over de overgave te onderhandelen. Essen. De toestand is op het oogenblik in een beslissend stadium getreden. Er zijn zekere teekenen, dat de doorvoering van het politieke programma der onafhan- kelijken voorloopig niet in de bedoeling ligt. Wel houdt men zich bezig met de houding te bepalen, die ten onrechte van de ver schillende politieke vraagstukken moet worden genomen, doch hoofdzaak is, dat er allerwegen stemmen opgaan om een einde te maken aan de algemeene werk staking, die, dat zien zelfs de meest radi- kale elementen in, voor den bloei van het bedrijfsleven moordend is. In de eerste plaats zal de levensmiddelentoevoer ver zekerd worden. De Duitsche regeering en de arbeiders. Mürister, 20 Maart. De Münsterische Anz. verneemt heden het volgende uit Berlijn Vanmorgen om vijf uur is een compro mis inzake de eischen der vakvereenigingen tot stand gekomen. De algemeene staking wordt daarom vanmiddag opgeheven. o Bet spoorwegverkeer te Berlijn is thans hervat. Rijkskanselier Bauer en andere ministers zijn weer in de hoofdstad teruggekeerd Van alle openbare gebouwen waait de zwart-rood-gouden vlag. o West-Diiitschland in handen der com munisten. De communisten tellen nu 10.000 man goed gewapende troepen, wier aantal toe neemt. Zij beschikken over kanonnen, ge pantserde auto's en vliegtuigen. Zij heb ben de macht in handen te Essen, Dort mund, Bochurn, Elberfeld Barmen, Hagen, Iserlohn, Hattingen, Werne, Mühlheim, Hamborn, Oberhausen eri Kettwig. Met uitzondering van Duisburg, dat elk uur vallen kan, is hiermede het geheele West-Duitsche industrie-gebied, voor zoover het niet door Entente troepen bezet is, in handen der gewapende arbeiders gekomen. De moord op den Burgemeester van Cork. Londen, 21 Maart. Tweeërlei verkla ringen worden er gegeven van den sensa- tioneelen moord, gisterenmiddag te Cork gepleegd op den burgemeester dier stad, Burgemeester Mac Curtain is een bekend Sinn-Feiner. Hij was betrokken bij de Iersche rebellie een paar jaren geleden, werd destijds gearresteerd en vervolgens in vrijheid gesteld, doch nadien weer ge vangen genomen. Hij was de aanvoerder der republikeinen in het Iersche graafschap Munster. Naar men beweert, hebben de Sinn Feiners te Dublin onlangs een postwagen overrompeld en zich uit de voeten gemaakt met alle zich daarin bevindende officieele correspondentie. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men onder die ofhcieele brieven documenten heeft gevonden, welke bewezen, dat burgemeester Mac Curtain een dubbele rol speelde en verraad pleegde tegen de Sinn Feiners, die hem derhalve ter dood doemden. De communistische beweging in Duitschland. Leipzig, 22 Maart. Halle (Saksen) is na een zwaren artillerie-strijd van verschei dene dagen, sedert gisteravond in handen der regeeringstroepen. Quedlinburg, 21 Maart. Een hevige aanval van de Spartaciden op hel stadhuis te Quedlinburg (bij den Harz) is door het garnizoen afgeslagen. Het door de Spar taciden bezette spoorwegstation wero na hevigen strijd door de troepen veroverd. Aan weerskanten werden zware verliezen geleden. Bismarck's graftombe geschonden. Hamburg, 22 Maait. Zaterdagnacht is een inbraak gepleegd in het mausoleum te Friedrichsruh, de graftombe van den ouden vroegeren rijkskanselier Bismarck De twee inbrekers die zilveren kransen en muur- versierselen medenamen zijn te Büchen ge arresteerd. Het waren twee mannen van ongeveer 25 jaar, in veldgrijze uniformen gekleed, die elke opgave omtrent hun per soonlijkheid weigeren. o Prins Joachim niet vrijgelaten. Berlijn, 20 Maart. Volgens een VVolff- bericlu bevindt prins Joachim Albrecht zich nog steeds in arrest. o De communisten. Aken. 22 Maart. De toesiand is onver anderd in hei Roerbekken. Na bloedige gevechten bij Beeclaer en ten N. van Mei- dosick trokken de regeeringstroepen terug nadat een der Spartacisten gevangen geno men en opgesloten was. Onder de Spar tacisten moeten zich Russische elementen en gewezen actieve officieren bevinden. Tot dusver is nog geen plundering gemeld. o Berlijn nog woelig. De toestand te Berlijn wordt door de regeering nog zeer ernstig geacht. Voor de stad bestaat echter geen gevaar. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn zijn uitgebreide voorzorgmaatregelen ge nomen. o Beriyn. Als gevolg van de overeenkomst tusschen de regeering en de vakvereenigingen is de algemeene staking te Berlijn opgeheven, de postbeambten gaan weer aan het werk en van regeeringszijde is de staat van be- leg opgeheven. Noske heeft zijn verzoek om ontslag ingetrokken. BINNENLAND HET HAVENCONFLICT. De haven voor werkwilligen opengesteld. De toestand in de Amsterdamsche haven is sedert Maandagochtend gewijzigd. Gelijk men week besloot de Scheepvaartvereeni- ging «Noordeenige weken geleden al het werk stop te zetten en de werkwilligen, die opgekomen waren, werden dan ook met behoud van loon naar huis gezonden. Geruchten, Zaterdagavond nog verspreid, dat sommige scheepvaartmaatschappijen weer met het lossen en laden der schepen be ginnen zouden, zijn thans bevestigd. Ten kan tore der Scheepvaart-vereeniging «Noords vernamen wij van van den voorzitter, den heer Hudig, dat de werkgeversvereniging hare houding ten opzichte van het werk in de haven in zooverre veranderd heeft, dat in verband met het groote getal werk krachten van buiten de stad, besloten kon worden de arbeid te laten hervatten. Met het werk is op verschillende eta blissementen dan ook reeds een aanvang gemaakt. Bij de Kon. Nederl. Stoomboot-Maat schappij arbeiden nu reeds plm. 200 man. Ongeveer 60 waren Maandag op de kaden der Maatshapcpij gearriveerd en te half acht vertrokken er van de Motorkade aan de Overzijde van het IJ nog plm. 130. Onder politiebewaking werden deze werk willigen per boot naar de Levantkade ver voerd. Ook bij de Stoomvaart-Maatschappij «Nederlands kon het werk voor een deel hervat worden. De politievloot. Amsterdam, 22 Maart. De politievloot is heden wederom uitgebreid. Thans zijn twee marine-barkassen aan de sterkte toe gevoegd. In totaal wordt er thans gepa trouilleerd door negen vaartuigen, die onder bevel staan van inspecteur de Vries der havenpolitie. Het lossen van schepen. Amsterdam, 22 Maart. Er wordt thans aan verschillende schepen in de haven ge werkt. Voorbereidingen worden getroffen tot het lossen van de «Prinses Juliana« der Maatschappij «Nederlands de «Hebes van de K. S. N. M. wordt gelost, evenals een Japansch, een Grieksch en 2 Duitsche schepen. Voor 2 Amerikaansche schepen in de Houthaven, met suiker geladen, be staan ook plannen om te gaan lossen. Van de zijde der stakingleiding deelt men ons mede Het was bekend geworden dat te El burg door een bestuurder van een Christelijke Vereeniging een vergadering was belegd, die ten doel had werkwilligen te werven voor de Amsterdamsche haven De vergadering werd geleid door wethou der Jansen en had tot resultaat dat 19 man zich opgaven om te gaan werken. Deze «stakingbrekerss zijn in Amsterdam aangekomen. Onder den titel «laat de Regeering ondeikruipers werven ?s bevat «het Volks een brief van den heer R. Stenhuis, voor zitter van het Ned. Verbond van Vak- vei eenigingen. Hij deelt daarin mede dat te Oisierwijk (N.-B.) een oproeping is verspreid voor een vergadering om werk willigen te vinden en dat in deze bijeen komst de eerwaarde adviseurs en de R. K, kerkleiders tot dergelijk werk aanspoor de, evenals is die oproeping «in naam der foooge Regeering. 4 o De Baagsche inbrekersbeude, De hoofdman gearresteerd. 's Gravenhage, 20 Maart. Thans is ook de beruchte hoofdman van de Haagsche inbrekersbeude, Jungschlager, Donderdag nacht door de politie te Brussel gearres teerd. Zooals bekend is, was door de justitie alhier de aanhouding verzocht van den beruchten inbreker Jungschlager, verdacht van een groot aantal inbraken en poging tot doodslag op den agent van politie Be vers zelfs was een premie van f 500 uit geloofd aan hem, die de justitie eenige mededeeling kon doen, waardoor zijn ar restatie mogelijk was. Tijdens de terechtzitting van j.l. Don derdag, waarin enkele leden der bende terechtstonden en waarbij de verdediger zijn leedwezen uitsprak, dat de hoofddader aan de handen der politie ontkomen was, kreeg de justitie alhier een telegram van de politie te Brussel, meldende dat aldaar in den afgeloopen nacht een Nederlander was gearresteerd, verdacht van inbraak, die zonder pas in België gekomen was en wiens signalement volkomen overeenkwam met Jungschlager, wiens aanhouding was verzocht. Onmiddellijk na de terechtzitting ver trok de inspecteur van den Justieelen Dienst, de heer Smidt, met den rechercheur Bergman naar Brussel, waar zij in den aangehoudene onmiddellijk den lang ge- zochten herkenden. Bij het zien van den inspecteur ontstelde J. merkbaar en bekende onmiddellijk. o Bet toezicht op deu ex-keizer. In antwoord op de interpellatie Schaper, is bij monde van den voorzitter van den ministerraad verklaard dat de weigering der uitlevering ten gevolge heeft gehad, dat de tegenover den ex-keizer toe te passen voorloopige gedragslijn een vastereri vorm heeft aangenomen.Deze vastere vorm is een officieel Koninklijk Besluit van 16 Maart 1920, waarbij «aan den voormaligen keizer als gebied, waarbinnen hij verblijft, een gedeelte der provincie Utrecht is aangewezen.Hieraan is de mededeeling gevoegd «Sedert November 1918 is aan politiebeambten opgedragen met 't oog op de buitengewone omstan digheden, in de gemeente Amerongen eri op 't eiland Wieringen voor bijzondere bewaking zorg te dragen. o Dc scheepsbouw in Noordbrabant. Op het gebied van scheepsbouw neemt onze provincie niet een beteekenende plaats in onder de zustergewesten, maar toch is dat bedrijf van grooter omvang dan menig een denkt. Uit het overzicht van schepen in aan bouw en in bestelling op 31 Dec. 1919 van mr. F. Vorstman ontleeneri wij het volgende Op de werf van de fa. De Haan en Oerlemans te Heusden zes vrachtschepen de «Theseusoc, de »Heenv!iet«, de «Geer vliet*de «Orpheus«, W. no. 58 en W. no. 59 met een laadvermogen de vier eerste elk van 1600 ton, de tweede laatste elk van 3200 ton zij krijgen een snelheid elk van 9 knoopen. «Theseusct en «Or pheus* zijn voor de Kon. Ned. Stoomb, Mij. en de «lleenvlieU en Geervliet* voor de Nat. St. Mij. Op de werf van Ruij ten berg te Raams- donkveer vier schepen voor Fransche re kening met een laadvermogen van 1 X 1400 en 3 X 800 ton, 't eerste is een vracht schip de drie andere zijn lichters. Op de werf «De Amer« te Geertrui- denberg twee schepende W. 58 voor eigen rekening en de «Waalveer* voor M. J. v. d. Eb's Carg. Mij., 't eerste is een stoomtrawler, 't anker een vrachtschip met 2250 ton laadvermogen en elk van 10 knoop snelheid. In het geheel dus 12 schepen, wat ge zien in het overzicht van onzen bloeiende scheepsbouw een onbeteekende factor is maar toch interessant genoeg omdat op dit ge bied ons gewest nooit genoemd wordt. o De Rijksmiddelen. Hoewel niet zoo buitengewoon als in Januari (16 millioen) is het accres der rijksmiddelen in Februari toch zeer hoog geweest. De toeneming bedraagt bijna 10 millioen en doet dus in 't algemeen niet onder voor de stijgingen, die wij sedert Juli 1919 te zien kregen en die geregeld 9 tut 12 millioen hebben bedragen (Nov. 15 millioen). Met uitzondering van de grondbelasting die opnieuw achter bleef en de Staatslotterij welke geen noemenswaar dig verschil met Febr. '19 aanwijst, droe gen alle middelen tot dit resultaat bij. De inkomstenbelasting steeg nog iets meer dan in Januari n.l. van 2,8 op 8 millioen de dividend- en tantiemebelasting kwam van f 18,000 op f832,000 de ver mogensbelasting van f391,000 of 585,000. Zondagmiddag tijdens he Lof brak er een hevige brand uit bij den landbouwer C. Goossens te Hoogeloon. De brand ont stond ui der. paardenstal. Dit perceel stond reeds in volle vlam eer er iemand bij kwam. Een waardevol paard en een varken waren reeds verbrand. Daar er niemand dan twee kinderen thuis waren kon er van den inboedel weinig gered worden. Een groote schadepost voor den betrokken landbouwer. o Ongeluk bij het schermem. Zaterdagavond heeft aan de Kon. Militaire Academie te Breda een droevig ongeval plaats gehad. Sinds den 19en Maart wer den in de schermzaal der academie door de cadetten onderlinge schermwedstrijden gehouden. Een der partijen op sportsabel werd geschermd door Cadet vaandrig ti tulair van het tweede studiejaar infanterie in Nederlandsch Indië E. P. van Stenis. Toen deze zijn tegenpartij wilde aan vallen, liep hij ongelukkigerwijze in zijn sabel, waardoor Stenis door zijn mede schermer in den halsslagader werd getrof fen. De officier van Gezondheid der Kon. Mil. Academie was terstond ter plaatse, doch stond machteloos. De getroffene over leed onrniddelijk aan inwendige verbloeding. Gelukkig treft niemand schuld. De dek kingsmiddelen en de schermwapens waren van voorgeschreven model. Het toezicht was behoorlijk geregeld. De schermwed strijden werden onrniddelijk gestaakt. De geheele academie rouwt. Allen zijn sterk onder der indruk. Stenis was door zijn chefs, zoowel als door zijn kameraden zeer bemind. o Gouden muuten gevonden. Een arbeider heeft aan den Vaartkant onder Leur (N.-Bbij het graven een steenen kruik gevonden, die circa 600 gouden munten inhield. Elk der munten wordt op een waarde van ruim dertig gul den geschat. o f5000 vermist. Men meldt aan de »Msb.« Door den voorzitter van den Nederl. R. K. Transportarbeidersbond «St. Boni- facius«, is Vrijdagavond bij de politie aan gifte gedaan, dat hem een bedrag van f 5000 vermoedelijk is ontroofd, waarmede hij van Rotterdam naar Amsterdam reisde. Het geld was bestemd voor uitkeering aan de stakende leden der organisatie. Te Amsterdam op het perron consta teerde hij de vermissing van het bedrag, dat hij dus verloren moet hebben of dat hem ontroofd is. o Gevluchte ontvanger. Toen de voortvluchtige waterschapsont vanger Brouwer, uit Friesland, te Brussel gearresteerd werd, werd medegedeeld, dat hij nog in het bezit was van pl.m. f 40.000. Dit is geheel onjuist, de man had geen 7 franc meer op zak. Bet verkeer met Duitschland. Stopzetting van den koleriaanvoer. Zevenaar, 22 Maart. Het reizigersver keer met Duitschland is schier op het doode punt gekomen. Slechts enkele pas sagiers brengen de treinen aan, terwijl de reizigers terugkeeren, omdat zij niet verder kunnen dan Wesel. Tusschen deze stad en Oberhausen is de spoorweg deels opge broken door de Spartacisten. Aan de grens is het toezicht ook zeer verscherpt. Om de uitvoer van geld en kostbaarheden tegen te gaan, wordt door de Duitschers eert strenge lijfsvisitatie toe gepast. De goederentreinen komen nog uit Em merik aan. In de Duitsche grensplaatsen is het zeer rustig. Zevenaar, 22 Maart. Hedenavond is de aanvoer van Duitsche steenkolen stop gezet. o De ex-Kroonprins. Eert Koninklijk besluit. 's Gravenhage, 22 Maart. Naar wij vernemen zal de «Staatscourante! morgen avond een Kon. Besluit bevatten, waarbij waarbij den ex-kroonprins het eiland Wie- ringen als verblijfplaats in ons land zal worden aangewezen. "TÖNQC MANNEN Hebt ge U zelf reeds opgegeven voor Vrijwillige Landstorm of Nood- plicht. Zoo niet, doe het dan nog heden Hoogstraat O 112 of O 130- Uw eigen beiang vordert dit van U gebiedend x Gomité van Actie. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kindei kleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10—1 uur. Heusden. In het bestuur van den Kring Heusden der R, K. Kiesvereeniging werden gekozen de heeien van Eggelen (Heusden) Snijders (Dussen), v. d. Broek (Nieuwkuik), v. Mook (Alem c.a.), van Heek (Waalwijk), van Heesbeen (Vlijmen), Schreurs (Drunen). Alhier zijn pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van eene vrij willige Landstorm afdeeling hiertoe is een beroep gedaan op de medewerking van gewezen militairen. Door de Fa. de Haan Oerlemans, alhier is den aannemer A. A. H. Kramer te Genderen opgedragen het bouwen van een 4-tal arbeiderswoningen, welke zullen verrijzen aan de Demertkade alhier. Raadsvergadering Donderdag 25 Maart 1920 n.m. 7.30 uur. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling koh. rioolbelasting 1920. 4. schoolgeld 5. Voorstel B. en W. vaststelling ver ordening en instructie 'correspon dent arbeidsbemiddeling. 6. Benoeming commissie van toezicht arbeidsbemiddeling. 7. Voorstel 13. en W. geldleening distributiekosten. 8. Voorstel B. en W. wijziging ver ordening Hoofd. Omslag. 9. Voorstel B, en W. wijziging gem. begrooting 1919. 10. Reclames Hoofd. Omslag. Terwijl F. L. behulpzaam was bij het klinken van een in aanbouw zijnd schip op de scheepswerf alhier, vloog de hamer van den steel en kwam terecht tegen zijn onderkaak, waardoor de lip werd ingescheurd. Dr. Auër verleende genees kundige hulp. rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr L. H. W. Regout" „Eigen import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf liet. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. :t half ons. Groote keuze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN. Andel. De verhuring van vier perc. weiland groot 6.13.40 H. A. van de Ge meente Andel braeht op f 2060, zijnde weder f 100 meer dan 't vorige jaar. De verkooping van 39 koopen uit- gerooide knuisten in Andelesbroek (eigen dom der Gem.) bracht f297.50 op. De nieuwe Kiezerslijst voor het jaar 1920/21 bevat een totaal aan mannelijke en vrouwelijke kiezers van 542 namen. Almkerk. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen Donderdag a.s. de oefe- ningeti der burgerwacht weder een aanvang nemen. In plaats van den heer Kethel is tot commandant benoemd de heer C. G. de Jong. Donderdag 25 dezer, 's avonds 7 uur, hoopt de fanfare «Nooit Gedachtcc alhier, in het Gymnastieklokaal aan de Voorsteeg een concert te geven, met medewerking van den heer Theod. Breijs, Toonkunste naar te Gorinchem. Wij twijfelen niet of dit alles belooft een gezellige avond. B.-Broek. De Zangvereen. «Volhar ding* alhier is voornemens om op Zater dag 27 Maart a.s. een uitvoering te geven in de Openbare School, dit is de 2e uit voering in dit seizoen, gezien het program ma welk benevens zangstukje weer eenige leuke voordrachten bevat, twijfelen wij niet of het geheel beloofd weer een gezellige avond te worden. Bommelerwaard. In het district Bommelerwaard boven den Meidijk zijn dit jaar de navolgende poldermeesters aan de beurt van aftreding Hurwenen J. G. v. Aalst; Nederhemeit. (benoorden de Maas) E. M. Smits Nieuwaal G, v. Leeuwen Jz. Bruchem L. v. Rheen Kerkwijk A. M. Slegh. Beneden Langstraat. Het hooi blijft op goeden prijs. Tengevolge van het zachte, zelfs groeizame weder, is de handel evenwel lusteloos. Men 'abesteedt nog steeds van f 60 tot t 65 per 500 K.G welke prijs evenwel bij de hooge landpachten den hooibouw riog niet loonend maakt. Hier en daar ziet men reeds jong vee n de weide. Capelle. Voor de vacante betrekking Minimin— mill mm iii n «iiiiih —iiiihi—ihiiiii i ibiii min n«m >i 111 ■■■■min n

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2