Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3969. Woensdag 31 Maart. 1920. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITEXLANDSCH OVERZICHT. In de laatste dagen der vorige week is de toestand in Duitschland veel ernstiger geworden. Het hoofddoel van de Duitsche regeering was, met de opstandelingen uit het industriegebied tot een volkomen op lossing te komendit is evenwel niet ge schied, integendeel, ondanks de te Biele feld gesloten wapenstilstand is de toestand veel kritieker, omdat het roode leger het voortzetten van zijn actie niet prijs wil geven. Daar de regeering niet zeker van haar positie meer is, omdat zij een aantal beloften gedaan heeft, wat betreft de keuze van nieuwe ministers, is de toestand in alle opzichten zeer ernstig geworden. De regeering is door het Kapp'sche avontuur afhankelijk geworden van de revolutionai ren, omdat deze niet verkozen met staken op te houden voor hun beloften inzake breideling der militaire macht werden ge daan. De meerderheidssocialisten zouden wel voor een vergelijk te vinden zijn ge weest, omdat zij zelf regeeririgspartij zijn, maar toch waren onder hen zeer velen, die met de onafhankelijken één lijn trek ken, n.l. dat de Rijksweer ontbondeu moest worden en de ordebewaking aan de arbei ders zelf overgelaten moest worden. De gebeutenissen in het industriegebied dwongen de regeering, maatregelen te ne men, vooral omdat haar troepen door het roode leger van stad tot stad werden teruggedreven. Wanneer de regeering op den steun der socialisten had kunnen re kenen, had zij nu reeds een massa troepen in den strijd om het industriegebied kunnen werpen, maar bang zijnde voor de critiek uit eigen socialistischen kring en dien der onafhankelijken, zond de regeering slechts kleine troepen, wat ten gevolge had dat Spartacus in één week een geduchte krijgsmacht op de been wist te brengen. En om nu iets tegen het roode gevaar te doen, heeft de regeering toen eenige mi nisters naar de industriestreek afgevaardigd om met de rebellen te onderhandelen. De regeering die besloten had met een zoet lijntje de zaak in orde te brengen, moest op tal van punten toegeven. De burgerij zag dat het industriegebied een heel on veilig oord werd, omdat de arbeidersorga nisaties de handhaving der orde voor haar rekening kregen en de burgerij niets te zeggen had. Het roode leger heeft zich weinig ge stoord aan de onderhandelingen, want zij UE1 rsn ui 22. Hij bereikte veilig Birmingham, zonder het geringste spoor achter te laten en wachtte daar in een logement, onder den naam van den heer Filips, op een onder houd met zijn broeder. Zoodra hij kon, voegde Herbert zich bij hem en voorzag hem van geld. »Mijn beste broeder, ter- wille van je veiligheid ben ik voor 't oogenblik verplicht bezit van het landgoed te nemen en geef ik je nu slechts watje van rechtswege toekomt,® zeide hij. Toen haastte hij zich zijn broeder in den trein naar Glasgow te doen plaats nemen. »Zorg voor Isabella, wees een broeder voor haar, tot ik terug kom en God zegene je,waren de laatste woordfen, die Frank tot Herbert had gezegd, toen de trein zich in beweging zette. En zoo ging Frank op weg, om zich schuil te houden, tot zijn broeder zijn onschuld aan het licht zou gebracht hebben. Herbert Muurse had met zijn broeder afgesproken, dat hij hem onder den aan genomen naam een brief zou zenden naar Madeira, om hem te zeggen, hoe de zaken stonden. Frank bereikte Glasgow zonder eenig gingen door Wezel te bombardeeren, en wél met zulk een bitterheid, dat er onge veer 60 huizen in puin liggen en tal-van inwoners gedood of zwaar gewond werden. Volgens de afspraak te Bielefeld, hadden de aanvoerders van het roode leger, dat voor Wezel en Peddenberg staat, zich ver bonden om de wapens uit te leveren en zich 3 K.M. achter de linie terug te trek ken maar toen de rijksweer kwam om de wapens in ontvangst te nemen, werden zij bij Peddenberg met machinegeweren overrompeld. Thans is het voor de bewoners der streek waar het roode leger zijn intrede nog niet gedaan heeft, zaak om te redden wat te redden valt. Men meldt dat de kern van het roode leger met Russen en andere buitenlanders bestaat. Helaas zoo zegt een correspondent van de N. R. Ct. te Munster hebben zich ook eenige Duitsche officieren aan het hoofd van hot roode leger gesteld. Het gehalte van de opstandelingen wordt steeds minder, de tucht gaat verloren en men zegt dat het gansche roode leger thans een tuchtelooze massa geworden is. Dui zenden vluchtelingen zijn in aantocht. Plun deraars maken het hoofdbestanddeel van roode leger uit. Spartacus is heer en meester in het industriegebied, maar Spartacus is zelf tegen den honger niet bestand. Het is zaak voor de regeering krachtig op te treden. Heeft men te Berlijn nu een nieuwe regeering samengesteld of niet De laatste berichten zijn weinig helder daarover ge weest, wel bleek er overtuigend uit, dat het niet gemakkelijk was de kabinetscrisis op te lossen, wat natuurlijk het gevolg was van de houding der vakvereenigingen, die veel hadden aan te merken op sommige ministers. Thans worden een heele reeks namen genoemd en beweert men dat het kabinet in elkaar zit, met de zwakke figuur Herman Muller als rijkskanselier, die reeds de handen vol had aan het departement van buitenlandsche zaken. Zooals men ver der meldt, lijkt het nieuwe kabinet weer in vele opzichten op het oude. Maar zullen de vakvereenigingen, als dit kabinet tot de verkiezingen aanblijft, deze personen aan vaarden Het gaat niet goed meer met de ope raties van het revolutionnaire leger in Westfalen, en te Berlijn ziet men het oogen blik al nader komen, dat de strijd verloren is. De eischen, die te Bielefeld door enkele ministers werden ingewilligd, moeten voor oponthoud en scheepte zich onmiddellijk aan boord van het stoomjacht in. Nie mand vermoedde, dat de heer aan boord van dat stoomjacht zich voor de politie uit de voeten maakte, daar het kleine schip reeds verscheidene dagen gereed had ge legen, om uit te zeilen. Al de benoodigde papieren waren in orde en de kapitein had slechts gewacht op de komst van den vriend van den eigenaar van het schip, om de haven te verlaten. Den volgenden morgen, bij het aanbre ken van den dag, baande het kleine stoom jacht zich een weg tusschen de vele sche pen, die in de haven lagen. Op het dek stond Frank Muurse, een vrij man, een laatste afscheid nemende, van het steeds meer in de verte verdwijnend strand. »Het is betsr, dat Isabella achterblijft, dacht hij daar het slechts voor korten tijd is.« Isabella bleef dus, waar zij was, want hoewel Frank haar gaarne zou hebben meegenomen, had hij haar niet durven blootstellen aan de vele gevaren enmoeie- lijkheden, die hem wellicht te wachten stonden. Hij was er echter zeker van, dat zijn onschuld spoedig bewezen zou worden en dan zou hij terugkeeren en weder vereenigd zijn met haar, die hem boven alles dierbaar was. Of, indien Her- bert meer moeite had, dan hij dacht, om den waren moordenaar te vinden, zou Isabella zich in een ander land bij hem kunnen voegen en daar zouden ze dan in volle gerustheid den blijden dag afwachten, het geheele rijk herhaald worden en als zij niet ingewilligd worden, moet men weer in staking gaan. De verwarring moet zoo groot worden, dat zij de vervulling der eischen toch ver krijgen. Geeft dan d regeering toe, dan heeft het proletariaat de macht in handen, geeft de regeering niet toe, en moeten de troepen bij de nieuwe onlusten oprukken om deze te beteugelen, hoopt men den strijd van het industiiegebied, over het geheele rijk uit te breiden. Men hoojjt dan, dat de regeeringstroepen een zoodanige beweging niet meer baas kunnen en dan komt de dictatuur van het proletariaat toch. Zoo redeneeren de leiders der radicalen, nu de roode troepen in het industriegebied in het defensect gedrongen zijn. Men meldt dat het roode leger op den terugtocht is. Een uitval der bezetting van Wezel, heeft de roode troepen teruggedreven tot achter Dinsloken. Later wordt nog gemeld, dat het Roergebied van deze zijden door de regeeringstroepen is omgeven. Dat alles is de reden van de toenemende actie der radicalen te Berlijn. Krijgen de arbeiders nu de macht niet in handen wordt de toe stand voor hen in Duitschland nog slechter. Het wordt steeds duidelijker dat vele arbeiders den strijd moede zijn, en loopen weg, maar de onverzoenlijken wilden den strijd niet opgeven. Toch wordt het dui delijk, dat de leiding van het roode leger vreest, dat de wapenen weer in handen der rijkstroeper zullen komen. BUITENLAND. De toestand in Duitschland. Berlijn, 28 Maart. In 29 door de on afhankelijken gehouden groote vergaderin gen werd alle samenwerking met de co- alitieregeering verworpen. Berlijn, 27 Maart. Te Berlijn is alles rustig. Overal is het werk hervat. In de provincie, met uitzondering van Thürin- gen en het Roer-gebied is de toestand be langrijk verbeterd. De wegvoering van de muitende troepen uit het kamp Döberitz is nagenoeg beëin digd. In Lankwitz, een voorstad van Berlijn, had een groote ontploffing plaats, die het gevolg was van de ontlading van een gra naat. Door deze ontploffing werd groote schade aangericht. Er werden ongeveer negentig arbeiders gewond, van wie acht zwaar. waarop ze, in hnn eer hersteld, naar En geland terug zouden keeren. De zon ging juist op en wierp haar gouden stralen over het water en Frank voelde zich zeer hoopvol, terwijl hij over de uitgestrekte watervlakte staarde, want hij was jong en hij was vrij Het laatste stipje land was aan den gezichtseinder verdwenen en zij waren in volle zee, toen de eerste matroos, die Frank reeds eenige malen van terzijde had aangezien, hem op een oogenblik, dat er niemand in de buurt was naderde en, terwijl hij zijn zee manshoed eerbiedig afnam, zeide »Ge schijnt uw ouden vriend niet te kennen, mijnheer Muurse.cc Frank schrikte uit zijn gepeinzen op. Als een bliksemstraal ging hem de ge dachte door het hoofd, dat hier een ver momd gerechtsdienaar voor hem stond ge reed hem aan de eerste de beste lading plaats gevangen te nemen. Toen hij ech ter den man nog eens aanzag, herkende hij hem en riep uit »Wel, Job 1 Job Sudderland. Gij hi^r Gij matroos Hoe komt dat zoo »Wel mijnheer Muurse,® zeide Job, adat wilde ik u juist vragen. Zij hebben mij verteld, dat u dood waart. Dood en be graven. Zij lieten het mij lezen in de kranten. »Nu, ge ziet, dat ik niet dood ben,® zeide Frank, jmaar ge moet me hier niet mijnheer Muurse noemen. Ge weet, dat ik nu mijnheer Filips ben.® Duitschland. Van communistische zijde worden vlug schriften verspreid, waarin verklaard wordt, dat de arbeidersklasse binnenkort weer te gen de regeering zal moeten optreden. Men zal evenwel niet een aaneengesloten actie vormen, doch kleinere acties onder nemen, gericht tegen de militairen. Verder wordt de vorming van een sabotagecom- missie geëischt, die tot taak zal hebben de machines in de groote bedrijven onbruik baar te maken voor den technischen hulp dienst. Er wordt op gewezen, dat de communisten binnen 4 weken een hoofd comité zullen oprichten. De algemeene staking zal alsdan verscherpt worden ge proclameerd. Getracht zal worden de so ciaaldemocratische partij voor het plan te winnen. Wezel ontzet. De rooden teruggedreven. Wezel, 28 Maart. De terugtrekkende beweging van het- roode leger gaat nog steeds door. Voorposten van de regee ringstroepen zijn reeds bij Dinslaken. Afgeloopen is de zaak nog niet Om te laten zien dat er inderdaad heel wat gewonnen is, heeft de generaal von Watter van avond van Münster uit een bezoek gebracht aan Wezel, ten bewijze dat de spoorweg MünsterWezel vrij is. Hij heeft de troepen toegesproken en hen dank gezegd voor de volharding. Niet onwaarschijnlijk zullen Maandag weer eenige spoorverbindingen, die verbro ken waren, worden hersteld. Dusseldorp, 29 Maart. De bezetting van Wezel heeft de laatste dagen verscheidene succesvolle aanvallen tegen de roode troepen ondernomen om een einde te maken aan de beschieting van de stad. Inderdaad is de streek tot op verscheidene kilometers van Wezel gezuiverd. Verscheidene ka nonnen en machinegeweren zijn buitge maakt. Heden zijn de regeeringstroepen tot Dinslaken doorgedrongen. Onder de buitgemaakte munitie der roode troepen zijn veel dam-dum kogels. Aan het front der roode troepen heerscht verwarring en demoralisatie, daar er geen successen worden behaald en levensmidde len en soldij uitblijven. Er loopen de vreeselijkste verhalen over de wijze van optreden van de roode gar disten, en het is ook al weer geen wonder want er zijn ongetwijfeld de meest ongure »Best, dan zal ik u bij dien naam noe men,® zeide Job. »Ik ben in ieder geval wat blij, dat ik u zie. Mijnheer Her- bert heeft mij verteld, dat u dood en be graven waart en hij liet mij in de kran ten lezen, dat ik verdacht werd, u van die klip geduwd te hebben. En nu zie ik u hier springlevend op dit 6chip, ik kan dus wanneer ik maar \vil, met een gerust geweten naar Engeland terugkeeren.® Misschien ga ik wel met je mee, Job.« Dat hoop ik van ganscher harte. En als we terug zijn zal ik mij wreken op mijnheer Herbert.® iNeen, Job, dat moet je niet zeggen,® zeide Frank »hij is een van de beste menschen en hij is zulk een goeden broe der voor mij geweest. Wel, Job....® ïZwijg over uw broeder, mijnheer. Dat ik u nu hier moet zien, terwijl ik dacht, dat u dood en van de klip in zee gespron gen waartIk geloof neem me niet kwalijk dat ik heel wat beter weet dan u, welk een goede broeder hij was. Maar 't geeft niet, of we er nu al over spreken, ik zal wel met hem afrekenen, als ik hem terug zie. U moet weten, dat hij mij beloofde, mij kapitein van een schip te maken, omdat ik u en hem in deze moeielijkheid trouw geholpen had, maar toen hij in de kranten las over dien zelf moord en dat alles, werd hij woedend en hij zeide, dat als alles waar was, wat er van mij gezegd werd, hij er een eed op deed, dat ik nooit meer een rooden duit j heeren onder, die zeker voor de afschu- lykste wreedheden tegenover hun tegen standers niet terug deinzen. Zoo is er dan ook een groote angst bij de regeeringssoldaten om levend in handen te vallen van de rooden. Zoo sterk is die angst, dat bijvoorbeeld ritmeester Yon Platen, toen hij gewond moest blijven liggen, zijn oppasser smeekte hem dood te schieten, en toen deze dat weigerde, zich zeiven met zijn revolver doodde. Weenen. De arbeidersraden weigeren deel uit te maken van de crisis- en woning commissies, wanneer de burgerlijke partijen of de staten daarin vertegenwoordigers hebben. De aanneming van dit voorstel door de arbeidersraden beteekent een over winning voor de communisten. Essen, 27 Maart. De Centrale raad van de Vollzugraden voor het Rijn Westphaal- sche industriegebied houdt nieuwe onder handelingen voor noodzakelijk daar de zoo genaamde Bielefalder schikkingen in de lucht hangen. Hij adviseert, om de ge meenten loon, onderdak en kleeding van de manschappen der weeren te laten be talen. Groote ondernemingen moeten de weerbaarheidsmanschappen, die bij hen in dienst zijn, hunne loonen uitbetalen. De eischen der Britsche dokwerkers. Londen, 28 Maart. De commissie, wel ke onlangs een openbaar onderzoek hield omtrent den eisch van de Britsche dok werkers betreffende het minimumloon van 16 shilling daags, zal Woensdag in een openbare zitting hare conclusies mededeelen. De arbeidersmedewerker van de »Times« verwacht dat de commissie, althans de meerderheid, bestaande uit den voorzitter, lord Shaw, met de werkliedenvertegen woordigers, het gevraagde loon zullen in willigen op voorwaarde, dat voor een goed dagloon ook een goed dagwerk geleverd wordt. Spoorwegrampen in Italië. Londen, 28 Maart. De »Times« ver neemt uit Milaan, dat gisteren de trein van Triest naar Weenen is ontspoord, waarbij 14 personen werden gedood en 30 gewond werden, onder wie zich 12 Egyptische studenten bevonden, die op reis naar Berlijn waren. Een tweede spoorwegongeluk had heden morgen vroeg plaats, toen de sneltrein van van hem krijgen zou en joeg mij de deur uit. Ik wilde echter niet weder naar de Zigeuners teruggaan. Ik begaf me dus naar Glasgow, werd op dit schip als eerste matroos aangenomen en hier ben ik en als ik ooit weder in Londen terug kom, dan zal hij weten, wien hij bedrogen heeft.® Deze ontmoeting met Job was Frank niet zeer aangenaam geweest. Zijn ver trouwen in zijn broeder bleef echter on geschokt, niettegenstaande alles, wat Job had gezegd. Niettemin had deze ontmoe ting hem doen inzien, dat hij zelfs op zijn zeereis gevaar liep, herkend te worden door anderen, die hem minder goed gezind wa ren dan Job. Na rijp overleg achtte hij het 't beste, den kapitein zijn moeilijkheden mede te deelen, zonder echter in ronde woorden de misdaad te noemen, waarvan hij, was beschuldigd en waarvoor hij ge vaar liep, gevangen te worden genomen. Kapitein Tompson was een groot, krach tig gebouwd man, juist geschikt voor net ruwe, wisselvallige leven van een zeeman. Hij stond bekend als een dergelijk zorg zaam kapitein. Frank aarzelde dus geen oogenblik, vertrouwen in hem te stellen en hem deelgenoot te maken van al zijn. moeielijkheden. Wordt vervolgd.) nor let Lantl van Heusden n Altoia. is Lanostraat ci U Bomielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1