LIEFHEBBERS van een fijne sigaar Nieuwe Overzeesche Tabak ANT. METSELAAR, Turijn naar Rome in de tunnel nabij Genua op een goederentrein liep. Bijzonderheden ontbreken nogmen vreest dat er vele slachtoffers zijn. o De oppositie tegen Wilson. Londen, 28 Maart. Uit New-York wordt aan de «Tirr.es® gemeld, dat er verleden Donderdag in de Amerikaansche Volks vertegenwoordiging een merkwaardige de monstratie voorviel, toen leden van beide partijen luid applaudiseerden na een rede van den democratischen afgevaardigde Humphreys, die Wilson verzocht, onmid dellijk kenbaar to maken, dat hij zich niet ten derden male voor het presidentschap candidaat zal laten stellen. BINNENLAND. De veranderde tijden. Vroeger gaf men, als men een ritje gemaakt had, den koetsier of chauffeur een fooi. Dat is nu in Duitschland anders geworden 1 Een docter in Keulen moest een chauffeur 34 Mk. betalen en gaf dezen 35 Mk. De man had geen biljet van 1 Mk. terug en reikte toen den verbluften docter een tweemarkbiljet over met de woorden «Drink voor die mark maar een glas bier Ongeloofwaardig klinkt het verhaal niet, zegt de N. R. C., want juist gisteren vernamen wij, dat in onze eigen hoofdstad, per kilometer betaalde bestuurders van taxi's dagen maken van f 15 tot f30 en f 40 buiten de fooien. Het verblijf van den cx-Keizcr. Brussel, 28 Maart.. Volgens de Belgi sche bladen zijn er redenen om aan te nemen, dat dezer dagen een nieuwe nota door de geallieerden aan Nederland zal worden gericht betreffende het verblijf van den ex-keizer. o De bouwvakstaking te Nymegeii opgeheven. Nijmegen, 30 Maart. De bouwvaksta king is opgeheven. De arbeid is Maandag hervat. Een Nederlander aangehouden. De heer G. van Dusseldorp, van Til burg, die in Duitschland een auto had gekocht en daarmede naar ons land wou rijden, is r.aar de »Tilb. Ct.® meldt, door de roode troepen te Dortmund aangehou den. De auto en de chauffeur werden opgevorderd. De heer Van Dusseldorp werd dus bevorderd tot Sparacistisch chauffeur. De tusschenkomst van de Nederlandsche regeering is verzocht om hem vrij te krijgen. o In Friesland zijn boeren, die thans kaas aan de varkens voeren, naar het bureau V. D. meldt. Ze kunnen deze voor lagen prijs van de fabrieken koopen, terwijl het varkensvleesch te duur blijft. Daling der landprijzcn. Op een publieke verkooping van best grasland in de gemeente Idaarderadeel (Fr.) werd 30% minder geboden dan in Augus tus j.l. o Middenstands-Credietbank voor Gorinchem en Omstreken te Gorinchem. In de 29 Maart gehouden vergadering van aandeelhouders werden belans, verlies- en winsttrekking per 31 Dec. 1919 (5e boekjaar) en het voorstel tot winstverdee- ling goedgekeurd. De aftredende commissarissen, de heeren J. de Bie, M. A. van Vugt en F. J. A. van Hooijdonk werden allen herkozen. Aan het verslag is het volgende ont leend In het afgeloopen jaar werden behan deld 138 v. j. 127 credietaanvragen tot een gezamenlijk bedrag van f 809.100, v. j. f423.556, 34 aanvr. afgewezen v. j. 34, t. e. bedrag van f 100.100, v. j. f 58.400, afgelost werd f 246 646, zoodat is toege staan in 1919 f462.354, v. j. f319.871, makende met het saldo per 31 Dec. 1918 f 223.405, waarvan was opgenomen f940.717.20, v. j. 698.116.48!. De credieten zijn gedekt door borgstel ling f349.945, hypotheek f566 700, ef fecten f306.760. Blanco credieten worden door de instelling niet verstrekt. In deposito werden gegeven f 850.507.19, v. j. f 626 061.08!, terugbetaald werd f 709.668.491, v. j. f 593.955,85^, zoodat verschuldigd was aan deposanten f 459.296.591, v. j. f318.457.90. In de spaarkas werd ingelegd f 352.937.34, v. j. f 165.797.17|, terugbetaald werd f 172.472.23, v. j. t 80.986.27, saldo verschuldigd aan spaarders per 31 Dec. 1919 f373.481.29, v. f 193.016.58, ver deeld over 595 boekjes, v. j. 395. De omzet der kas wijst aan over 1919 f 4.161.238.54, v. j. f 3 505.115.98. Totaal omzet over 1919 f 18.201.136.61 v. j. f 14 173.006.48!. De totaal reserve bedraagt op 31 Dec. 1919 f 21.333.08!, v. j. f 10.183.59!. Dividend no. 4 der aandeelen is alzoo be taalbaar met 7%) v. j. 6%, over het ge storte bedrag met eene extra uitkeering van f 0.75 per aandeel, zoodat aandeel houders met verplichte storting van 20% of f 20.per aandeel ontvangen f 1.40 intrest f 0.75 extra uitkeering, totaal f 2.15, v. j. f 1.85 per aandeel, gelijk staande met een percentage van 10%% v. j. 9V4°/o, terwijl op 't overige vrijwillig ge storte gedeelte 7% v. j. 6% wordt uitge keerd. Dividend no. 4 der oprichtersbewijzen is betaalbaar met f 5.v. j. f 3. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. DE AFSCHEIDSPREDIKING DOOR Ds. RUIJSCH VAN DUGTEREN. Zondagnamiddag trad voor een overvolle kerk voor de laatste maal voor de gemeente op Ds. Ruijsch van Dugteren. Tot tekst voor zijne prediking was ge kozen I Petrus V, 10—11. De vertrekkende Predikant schetste hoe zeer het hem ter harte ging èn de ge meente èn het Predikambt vaarwel te zeg gen. Beiden waren hem, in de ruim 12 jaren dat hij hier verkeerde, zoo lief ge worden. Een aandachtige schare, waar onder vele zichtbaar aangedaan, volgde den spreker. Na de prediking werd een af scheidswoord tot de Gemeente en haren Kerkeraad en Kerkvoogden en Notabelen gericht en inzonderheid tot den Ouderling, de Heer Zonneveld, die geheel belangeloos, op verdienstelijke wijze, de functie van Voorlezer en Voorzanger vervult. Na afloop der predikatie stond de Heer Zonneveld op, die op welsprekende en zeer waardeerende wijze weêrgaf wat onze Pre dikant voor zijne gemeente was geweest en hoeveel door zijn vertrek voor haar verloren gaat. Ds. Nauta, Predikant te Doeveren, die nu als consulent optreedt, sprak eenige vriendschappelijke en waardeerende woorden tot zijn vroegeren Academievriend en ver zocht de* gemeente den vertrekkenden Leeraar staande toe te zingen Ps. 121 4. Een kort woord als laatste afscheid van den Predikant, die zoozeer onder den in druk was, dat hij het Amen bijna niet meer kon uitsprèken en waarbij veel ge- meentenaren bewijzen van groote ontroering gaven, besloot deze plechtigheid. Laten wij er nog aan toevoegen, dat met Ds. Ruijsch van Dugteren eene brave familie Heusden verlaat, die we met groot leedwezen zien vertrekken. Het ga hem en zijn gezin in alle opzichten wel, dat is de wertsch van allen. Hij behoorde tot de weinigen van wien men kan zeggen »hy had geen enkelen vijandcc, Ter vervanging van den Heer K. van den Berg, die de gemeente met der woon verlaat, is benoemd tot organist bij de Herv. Kerk alhier, de Heer J. Kentie te Woudrichem. Maandagavond trad voor de leden van «het NuU op de Heer Henri Dekking, met het onderwerp «Brand« van den Noorschen dichter Hendrik Ibsen. De Proost Brand (een geestelijke) die in alles eene Goddelijke roeping ziet, breekt met zijne Moeder, offert zijn eenig Kind en later zijne Vrouw op aan het ongezond hooge noorden, om ten slotte door zijne eigene gemeente verguisd te worden. Wij zouden zoo iemand een dweper noemen. Het geheel, prachtig weêrgegeven, liet bij ons echter een onbevredigd gevoel achter. In de N. Rott. C. vinden we de vol gende ontboezeming omtrent deze voordracht. Held, dus martelaar van het Ideaal, somber, want onverzettelijk ziedaar Ibsen's Brand. Later heeft de dichter die liefde voor Brand gelegd in de vrouw, toen hij haar «ver-gaan® bewonderend constateerde dat zij, iets beginnende, ver der gaan durft dan de man. In Brand is de man standvastige. Het humanisme is inbinden, weifelen, verzwakken, toegeven, vergeven. Brand vergeeft zijn moeder niet en aan de moederliefde zijner vrouw geeft hij in den nijpendsten toestand niet toe. Prof. Chantepie de la Saussaye heeft Ibsen den grootsten der fine-de-siècle- schrijvers, want den dichter bij uitnemend heid van den twijfel genoemd. In Dr. Fetter's «onderzoek naar zijn godsdienstig gemoedsbestaan* bij dil onderzoek be wijst juist Brand groote diensten. rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L- H- W- Regout" „Eigen Import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf 11 ct. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. :t half ons. Groote kenze in steenen en honten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN. Andel. 5 April (2e Paaschdag) zal door de muziekvereeniging «Andels fanfare®, eene uitvoering worden gegeven onder directie van den heer D. Jiskoot uit Veen. Almkerk. J.l. Donderdag gaf het Fanfarecorps «Nooit Gedacht« alhier, met medewerking van den heer Breijs en drie zijner leerlingen, haar 2e Winterconcert. De muzieknummers van de fanfare, zoo wel als van den heer Theo Breijs vielen, zeer in de smaak bij het publiek. Aan het einde van het programma werden de dames Beiia Toom (Piano) en Marie Spek snijder (Sopraan) ieder een bouquet aan geboden het publiek ging dan ook hoogst voldaan huiswaarts. Wegens overproductie staan op het oogenblik alhier alle sigarenfabrieken stop 't welk weer veel werkloosheid voortbrengt. Naar wij uit zeer goede bron ver nemen, is met ingang van 29 Maart de melkprijs bij van den Berg te Rotterdam op 9 cent per Liter gebracht. Capelle. J.l. Vrijdagavond hield de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek «De Toe komst® een algemeene ledenvergadering in het café van den heer L. F. van Dougen. De voorzitter doet mededeeling dat reke- en balans over het afgeloopen jaar door de daartoe aangewezen deskundige en com missie in orde werden bevonden. Naar aan leiding van de vraag of iemand te dezer zake nog iets in het midden had te bren gen of te vragnn werd door het lid A. Rijken daarvan gebruik gemaakt. Deze wenschte n.l. te weten hoe groot het reserve- en ledenkapitaal waren. De voor zitter deelde mede, dat de fabriek zonder schuld was en bovendien een reserve-kapi taal had van f 13.000.terwijl het leden kapitaal f32,000.bedroeg, waarna met algemeene stemmen besloten werd het be stuur van het beheer der geldmiddelen over 1919 te ontheffen. Voorts zegt de voor zitter dat nog f 0.20 per 100 K.G. melk zal worden uitgekeerd, hetgeen in totaal ongeveer f 8000.zal bedragen. Vervol gens stelt de voorzitter namens het bestuur voor een tweeden stoomketel te plaatsen en eert grootere stoommachine, aangezien beide onvoldoende capaciteiten bezitten voor de te verwerken melk, waartoe conform het voorstel van het bestuur besloten wordt. Nu wordt overgegaan tot aanneming van 7 nieuwe leden en medegedeeld welke leden en medegedeeld welke leden zijn uitgetre den wegens overlijden enz. Aan de orde komt een voorstel van het bestuur tot verkoop van overtollige onder- melk bij contract voor vijf jaren, vooraf gegaan van een proeftijd van 6 maanden. Nadat deze zaak van alle zijden door voor zitter en Directeur is toegelicht wordt hier toe besloten. Ten slotte komt in behan deling Tiet röyeeren van het lid Nieuwen- huizen wegens het leveren van melk, die niet aan de gestelde eischen voldoet. Al vorens tot stemming omtrent dit onderwerp over te gaan wordt de uitslag van het onderzoek door het Rijksproefstation te Goes medegedeeld, waaruit bleek, dat de melk circa 50 pCt. water bevatte. Bij de nu gehouden stemming werden 291 stem men uitgebracht, waarvan 265 voor royee ring, 13 tegen en 13 blanco. Met de gebiuikelijke rondvraag en een woord van dank voor de trouwe opkomst, sloot de voorzitter de vergadering, den wensch uit sprekende, dat in het vervolg nooit meer leden geroyeerd zouden behoeven te worden. De match tusschen «Excelsior I« en «Groen-wit« van Raamsdonkveer, jl Zondag op het sportterrein alhier gespeeld, eindigde in een 21 overwinning voor eerstgenoemde vereaniging. Het tweede elftal verloor van B. V. V. II uit Kaats heuvel met 20. Beide matchen werden door een groot aantal sportliefhebbers bij gewoond. Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen, dat de overplaatsing van den heer Mattheij, stationchef alhier, niet zal plaats hebben. Drongelen. Naar wij vernemen heeft de Drongelsche Woningbouwvereeniging de Kon. goedkeuring op hare statuten en de erkenning als Vereeniging uitsluitend in het belang voor verbetering der Volkshuisvesting werkzaam te zijn, verkregen, terwijl door de Vereeniging bereids een stuk grond is aangevraagd aan de gemeente om weldra eenige woningen te kunnen bouwen. Met genoegen kunnen wy berichten, dat de Vereeniging «Het Groene Krtiisc alhier wederom een wijkverpleegster in dienst heeft gesteld, zoodat weer in een groote behoefte voor de verpleging van zieken is voorzien terwijl het voor de leden der Vereeniging ook weer gemakke lijker is daar deze zich nu steeds direct bij de zuster kunnen vervoegen om verple- gingsartikelen uit het depót te Eethen af te halen en tevens, na het gebruik, aldaar terug te bezorgen. Drnnen. Zekere H. d. G. alhier is aan de slaapziekte overleden, een vrouw en zes kinderen nalatende. Genderen. Donderdag 1 en Zaterdag 3 April, telkens ten half acht, zal door het fanfarecorps «Excelsior® eene voorjaars- uitvoering worden gegeven in de, O, L. School alhier. 's Gravemoer. De waterschade, ge leden bij de overstrooming in Januari j.l., is voor deze gemeente opgenomen op f 6600. De desbetreffende stukken zijn vergezeld van de adviezen van het Bestuur der Tuin en Landbouwvereeniging, van Burgemeester en Wethouders, den Rijkslandbouwleeraar en den Rijkstuinbouwleeraar doorgezonden aan het Centraal Comité tot hulpverleening bij rampen van algemeenem aard te 's Her togenbosch. De op 22 Maart vastgestelde kie zerslijst bevat 709 namen van mannen en vrouwen te zamen. Hedel. In een gehouden raadsverga dering werd besloten den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken den ouden tijd op de gemeenteklok te mogen handhaven met 5 April a.s. Meeuwen. Ds. v. d. Pol alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned, Herv, Gem. te Droge Ham (Fr.) Sprang;. Het bestuur der Ned. Herv. Jongelings-vereeniging op Gereformeerden grondslag «Timotheus®, is thans als volgt samengesteld: Adr. Janson, Voorz., P. W. de Rooij, Secr., Ant. Janson, Penningm., W. de Roon, Bibliothec. en Jac. C. van der Schans, Algem. adj. Woudrichem. Zaterdagavond hield in Café van Gooi de afd. «Volksonderwijs® een openb. vergadering, waarin als spreker optrad de heer A. M. Borren, schoolopz. in 't arrond. Heusden, met doel de oprich ting van een M.U.L.O. school te bespreken. Er was veel belangstelling. Onder de aan wezigen merkten we zelfs op Burg. en Weth. eenige Raadsleden en de Gem. Secretaris. De spreker ving zijne rede aan, door te zeggen dat het hem genoegen deed, zooveel publiek aanwezig te zien. Het is mijn doel, u dezen avond te vertellen de vóór- en nadeelen aan het M.U.L. Onderwijs verbonden, dan kan daarna de vergadering beslissen over de vraag «durven en kunnen we aan Er bestaat in ons land, aldus spr. sedert 1904 een vereeniging voor M.U.L. Onder wijs, ik ben mede een der oprichters en tevens vanaf de oprichting Voorzitter. De ontwikkeling van het M.U.L. Onder wijs ging in het eerst zeer langzaam, bij de wet van 1857 werd voor dit onderwijs talen en wiskunde aangegeven, bij de be roemde wet Torbecke werd dit onderwijs uitgebreid tot voorbereidend onderwijs over verschillende vakken. Achtereenvolgens kregen wij in 1878 de wet Capeyne, 1889 de wet Makay, 1905 de wet Kuiper en thans zal spoedig in de Tweede Kamer in behandeling komen het wetsvoorstel de Visser. Niet alle hier genoemde wetgevers hebben eehter medegewerkt om het M.U.L.Onder wijs tot bloei te brengen, wat den inhoud van het laatste wetsvoorstel betreft, daar over straks meer. In den beginne werd nadat men het M.U.L.O. genoten had, een getuigschrift afgegeven, maar dit had voor later weinig waarde. Thans kunnen de leerlingen een eind-examen doen en men krijgt dan na gebleken geschiktheid een diploma, waar mede men bij Spoor en Posterijen en vele andere lichamen wordt toegelaten. Telken jaren komen dan ook voor dit examen meer candidaten, in 1907 hadden wij er 27, dit jaar gaat het getal de 2200 ver te boven, cijfers die spreken 1 Merkwaardig is vooral dat aan dit examen de leerlingen van verschillende M.U.L.O. scholen kunnen deelnemen, wij krijgen dan ook leerlingen van de Openb. Christ, en R.K. scholen, zij zijn ons allen welkom en ik geef je de verzekering, er heerschte steeds een goede verstandhouding. Nu echter na deze besprekingen rest ons de vraag, kan in Woudrichem een M.U.L.O, school tot stand worden gebracht. Deze vraag is moeilijk te beantwoorden, voor eerst is noodig dat men een behoorlijk gebouw heeft, dan wordt (voorstel de Visser) voor oprichting 24 leerlingen vereischt, waar men niet beneden mag gaan. Het zou dus gevaarlijk zijn wanneer men bij de oprichting maar juist het vereischte getal had, spreker zou bij een oprichting gaarne een 40-tal leerlingen willen zien. Dit zal hier misschien bezwaarlijk gaan, daar Gorinchem met zijn vele inrichtingen van onderwijs wellicht nog leerlingen zal blijven trekken. Daarna stond spreker nog breedvoerig stil bij verschillende artikelen in het wets ontwerp de Visser, voornamelijk wat betreft leerjaren, aard van het onderwijs en leer krachten. Niet alle veranderingen in dit wetsontwerp worden door onze vereeniging begroet, aldus spr., maar het zal moeilijk zijn hierin verandering te krijgen. Met den wensch dat ook in Woudrichem spoedig een school voor M.U L.O. zal tot stand komen besluit hij zijn rede. Van de gelegenheid om vragen te stellen wordt door niemand gebruik gemaakt. Verslag van de Raadsvergadering van HEUSDEN op Donderdag 25 Maart n.m. 7,30 uur. Voorzitter, de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden gelezen, onveranderd vastgesteld en goedgekeurd. Ingekomen is a. Brief Ged. Staten inhoudende goed keuring Raadsbesluit ter bestrijding van drankmisbruik ter gelegenheid van de ker mis. b. Goedkeuring Raadsbesluit tot wijzi ging van het Reglement der Godshuizen. De stukken onder a. en b worden aange nomen voor kennisgeving. c. Een circulaire van het Gemeente bestuur van Schagen, waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan het door den Raad dezer gemeente genomen besluit, waarin bij de Regeering wordt aangedron gen op mede-zeggingschap bij de benoeming van een Burgemeester. De Voorzitter zou ook deze circulaire voor kennisgeving aan willen nemen, omdat een staatscommissie is benoemd tot herziening van de Ge meentewet, waarin ook de benoeming van een Burgemeester wordt geregeld. Aldus wordt besloten. d. Een schrijven van Ged. Staten, waarin verzocht wordt een subsidie van minstens f 20 te willen verieenen aan de politieschool te Hilversum. Met algemeene stemmen wordt de subsidie verleend. e. Een verzoekschrift van de gemeente werklieden om 5 of 6 vrije dagen per jaar. Het voorstel van B. en W. om het ge vraagde verlof te verieenen, wordt aan genomen met algemeene stemmen. f. Een schrijven van den heer K. v. d. Berg om eervol ontslag met ingang van 1 April als klokkenist. Het gevraagde ontslag wordt verleend. g. Brief van Ged. Staten, waarin be denkingen worden geopperd tegen de voor gestelde verordening op de uitbetaling der jaarwedden van het onderwijzend perso neel. De uitbetaling van het salaris 6 weken na het overlijden achten Ged. Staten in strijd met de wet en zouden dit gesteld willen zien tot op den dag dat de over ledene in functie is geweest. Bij ziekte, zouden zij de uitbetaling der jaarwedde in de 2de periode van 6 maanden ver minderd willen zien met het bedrag dat voor vervanging noodig is. Bij het opnieuw ziek worden, binnen 2 maanden, nadat de eerste ziekte is ge weken, zouden Ged. Staten, de tweede ziekte als een voortzetting der eerste be schouwd willen zien, zoo het volgens ge neeskundige verklaring ook dezelfde ziekte is. De verlangde wijzigingen worden met algemeene stemmen aangebracht. h) Een schrijven van den steerikolen- handelaar A. v. Dijk, waarin hij zegt reeds eenige jaren de groote leverantie's aan de gemeente te moeten missen, die vroeger om het jaar plaats hadden. Hij verzoekt daarom dit jaar voor de levering weder in aanmerking te mogen komen. De Voorzitter zegt dat het schrijven op ongezegeld papier is, zoodat het niet be handeld kan worden. Indien het gezegeld was geweest, zou hij het schrijven in handen van B. en W. hebben willen geven ter afdoening. Tot heden was het bij de Brandstoffencommissie een bezwaar om ieder jaar van handelaar te veranderen, indien dit bezwaar thans niet meer bestaat is het billijk de leveringen weer als vroeger

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2