UITSCHOT sigaren nr. Magazijn St. Jozef. Uitgever: L J. VEERMAN, Heusden, No. 3970. Zaterdag 3 April1920, Rookt onze Bij 3oo st-uks franco. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. L ÖfltKS, IUIILM ANN's 8leeri'ii- en liiiiderkleediiig Und van altena UÊÜ 5 cent prima. s-öosch uu dA Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak, g Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. FEUILLETON. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GHEKtO ZILVER -ALPACCAl DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. 3R 9 rt tMAGAZIJN /-^¥ T k BUITENLANDSCH OVERZICHT. De nieuwe regeering stelde Dinsdag middag om 12 uur het roode leger in het westelijk industriegebied het ultimatum, om in 24 uur al de wapenen en wapen tuig uit te leveren. Woensdagmiddag om 12 uur was nog niets ingeleverd. Dacht men eerst dat de regeering ven Herman Müller het spel zou winnen, omdat men meende dat de regeering nu voort zou gaan in den koers, dien zij in haar ultimatum aan de roode arbeiders had afgebakend, thans blijkt dat er niets van komen zal. Integendeel, alles wijst er op, dat de strijdlust weer opnieuw is opgevlamd en de rooden weer in massa terugkeeren naar het front. Al deze teekenen toonen aan dat het roode leger zich niets van het ultimatum uit Berlijn aangetrokken heeft. De regeering van Berlijn is weer aan het onderhandelen met de machthebbers in het Westen, waaruit blijkt hoe weinig vast haar politiek is. Dit komt vooral hierdoor uit, dat de fameuze overeenkomst van Bielefeld weer voor den dag is gehaald, onder den druk van het eerst door haar zelf gebruikte wapen van de algemeene staking, dat nu van alle kanten tegen haar gezwaaid wordt. Want in het Westen wordt reeds in de meeste groote steden gestaakt, te Frankfort zullen de arbeiders dadelijk staken als de rijkstroepen het Roergebied binnenrukken en te Berlijn werd onder de arbeiders bij stemming over 23. Op het zedelijk gedrag van den kapitein was echter veel aan te merken en hij was dikwijls met het gerecht in aanraking ge weest dit was de reden, dat hij gaarne alles deed, om Frank uit de handen der politie te houden, hoewel hij hem voor schuldig hield aan hetgeen hem ten laste gelegd werd. Zoolang dus de prijs, die mijnheer Her- bert Muurse hem bood, grooter was dan de som, die de politie voor Frank's over levering had uitgeloofd, zag hij er geen bezwaar in, den vluchteling voort te helpen. Er viel niets voor, wat het vermelden waard was, tot op den achtsten dag, toen Frank den uitroep hoorde «Land in zicht en spoedig daarop het eiland Madeira uit zee zag verrijzen. Zij wierpen het anker voor Funchal, de hoofdstad en Frank ging met den kapitein aan wal. Hij vond echter geen brieven aan zijn adres. Zij bleven ongeveer drie maanden rondom dit eiland kruisen, eer er eenig nieuws uit Engeland kwam. Maar toen Frank Muurse zich op zekeren dag weder aan het post kantoor aanmeldde, overhandigde de be ambte hem een groot verzegeld pakket, de staking beslist. Bovendien dreigt men in het Roergebied nog altijd met de ver nieling van mijnen, machines en werk plaatsen, als de sterke arm gebruikt wordt. De regeering verklaart thans, dat zij in de overeenkomst van Bielefeld een geschikten grondslag ziet voor de regeling van den toestand in het Roergebied, dat zij zich ook van haar kant aan die overeenkomst gehouden heeft en de troepen tot dusver niet in het industriegebied heeft laten binnenrukken. Twee dagen vroeger gooide de regeering de overeenkomst van Bielefeld overboord, door te zeggen dat zij getracht had door de «onderhandelingen van Bie- lefeld«, zonder gebruik van geweld, de rust en orde in het Roergebied te herstellen, maar dat die poging mislukt was, doordat het roode leger er zich niet richtte, van daar het ultimatum. De commandant van Munster, generaal Watter, die het offensief tegen het roode leger had moeten leiden, krijgt nu Severing naast zich, zonder wiens goedkeuring hij geen schot mag lossen. Severing zal uit naam van de regeering de onderhandelin gen leiden. De rijkstroepen zullen lang zaam tegen het Roergebied opschuiven, om Severing gelegenheid te geven tot onder handelen, en de bezadigde bevolking tot het herstellen der orde. Dat is dan alles wat er van het ultimatum overgebleven is. Over het uitleveren van wapenen of ont binding van het roode leger wordt in het geheel niet meer gesproken. De roode troepen gaan inmiddels voort om Wezel te bestoken. Bij Dinslaken wordt opnieuw hevig gevochten. Halteren ten Oosten van waarmede hij aan boord der «Dantrunec terugkeerde. In zijn hut gekomen, scheurde Frank vol verlangen het omslag open en liet zijn oog snel over den inhoud gaan. De brief bevatte een beschrijving van veel, dat de lezer reeds weet en eindigde als volgt «Nu heb ik je nog een zeer treurige tijding mede te deelen. Het hart onzer lieve moeder was reeds gebroken, eer ge Engeland verlietna dien tijd is zij gaan kwijnen en voor ongeveer veertien dagen is zij overleden, ons zegenend en vergiffenis schenkend aan jou, die haar zooveel verdriet hadt bezorgd. Maar ik heb je een nog treuriger mededeeling te doen. Ik weet bijna niet, hoe ik het je zeggen zal. Je arme vrouw, die den vreeselijken sehok nooit geheel te boven was gekomen, is verleden Don derdag zacht en kalm ontslapen. Haar geheugen had zij geheel verloren, zoodat haar laatste oogenblikken vol vrede wa ren, zij was zich geheel onbewust van alles om haar heen. Ik betuig je mijn hartelijkste deel neming in je groot verlies, waarde broe der, en ge kunt er je verzekerd van houden, dat beide dierbaren op de plech- tigste wijze ter aarde zijn besteld. Met de volgende gelegenheid zal ik je weder schrijven en dan hoop ik, je te kunnen uitnoodigen, terug te keeren. Inmiddels, verblijf ik Je liefhebbende broeder Herbert. Wezel, is na een hevig bombardement in hun handen gevallen. Verschillende andere plaatsen hebben hetzelfde lot ondergaan en de roode troepen rukken verder in noordwestelijke richting op. Zaterdag toen het roode leger teruggedreven werd bij Wezel, zag het er naar uit, of het roode leger van zelf zou verloopen, maar om de regeering een afwachtende houding aan neemt, is de strijdlust opnieuw ontbrand. De levensmiddelen worden schaarscher en het geldgebrek steeds nijpender in het Westen, zoodat de vooruitzichten bedroe vend zijn. In Denemarken heef' de Koning aan het ministerie Zahle dat uit socialisten en radi calen bestaat, verzocht zijn ontslag te nemen. Toen het min'sïerie weigerde, dit te nemen heeft de Koi ing het zonder meer .ontslagen en getracht Ti£ fii .uwen kabi- nets formateur te vir.^n. Dit is hem evenwel mislukt en ci ca. de oude ont slagen regeering weigerde in functie te blijven, zoolang er geei; -pvolgers gevonden waren, moet Koning Chiisfison het zonder kabinet doen. De reden van het conflict Te Berlijn is men van alles blijkbare goed op de hoogte en zoo weet de correspondent van de N. R. Ct. mede te deelen, dat het ministerie Zahle slechts wenschtt, dat het gedeelte van Sleeswijk, dat werkelijk Deensch was en waar de Deensche bevolking in de meer derheid was, tot het land zou behooren. Dit standpunt van de regeering is sinds maanden heftig bestreuen door een aantal GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Frank las dezen brief werktuigelijk ten einde en bleef er toen als versuft op staren. Hij scheen niet in staat te zijn, den inhoud vo'komen te begrijpen het plotselinge van den slag had hem als 't ware van zijn denkvermogen beroofd. Daar zat hij in den heerlijken zonneschijn, die tot in de hut doordrong. Zijn gelaat had een zieke lijke, grijnsachtige kleur aangenomen. Een schrikwekkende kalmte was over hem ge komen, terwijl hij den brief nog in zijn hand hield. Toen overviel den armen Frank een dui zeling en toen kapitein Tompson ongeveer een uur later in zijn hut kwam, vond hij hem hewusteloos op den grond liggen. Toen Frank de oogen opende, lag hij in zijn kooi en zag, als door een mist, den kapitein met een kop thee in zijn handen voor zich staan. «Doe uw best, deze thee te drinken, mijnheer, dat zal u goed doen.« Frank stak de hand uit en nam werk tuigelijk den aangeboden kop aan. «Waar ben ik Wat is er gebeurd vroeg hij, verward. Hij dronk de thee, die hem goed deed en in staat stelde, weer goed te denken. «Zijt u wat beter, mijnheer vroeg de kapitein, op medelijdenden toon. Frank bracht zijn hand aan zijn hoofd, om zijn gedachten te verzamelen en lang zamerhand kwam hij tot een flauw besef van het groote verlies, dat hij geleden had. Hij keek de hut langzaam rond en zag het Deensche chauvinisten, die de gansche twee de zóne voor Denemarken opeischten. Al hoewel iedereen wist, dat het volksrefe rendum in dit tweede gebied een overwe gend Duitsche meerderheid zou geven, gaven zij de hoop niet op in het bezit van dit gebied te komen. Zij hoopten, dat er nog wel iets zou gebeuren, waardoor zij hun droomen verwezenlijkt zouden zien en had den niet nagelaten een invloed op de Kroon te oefenen en de koning bleek niet onge voelig voor deze actie. Reeds herhaaldelijk bleek dit uit uitlatingen van den koning. Toen nu echter enkele dagen geleden de Entente besliste, dat het tweede gebied Duitsch zou blijven, waren de Deensche nationalisten waarschijnlijk diep teleurge steld en de koning met hen. De radicale pers vooral de socialistische, is nu zeer verbolgen op den koning om wat zij een staatsgreep noemen. De socialisten hebben reeds geëischt, dat de grondwet geëerbiedigd zal worden en het ontslagen ministerie zal worden herbenoemd. En deze eischen moesten gisterochtend halftien zijn ingewilligd, daar anders de algemeene sta king zou ingaan. Dit ultimatum nu heeft de koning van de hand gewezen en daarop heeft de sociaal democratische partij met ingang van heden ochtend de algemeene staking afgekondigd. Zij wil nu een eigen kabinet vormen en eischen, dat de koning en het kabinet, dat hij vormt, zullen aftreden. De toestand in Denemarken is dus plot seling zeer bedenkelijk geworden en men moet het betreuren, dat de koning geluis terd heeft naar de annexionisten en om een annexionistisch doel tot den ongewonen stap overging een kabinet, dat zeven jaar geregeerd heeft, te ontslaan. Want juist deze stap zal hem veel ongenoegen berok kenen, daar zij wat toch volstrekt noode- loos was het land in ernstige beroering brengt. Van wijsheid en bezonnenheid getuigt deze daad des konirigs dan ook niet. BUITENLAND. Een nieuw Fransch kanon. De Fransche bladen maken melding van proefnemingen met een nieuw Fransch ka non, dat zijn projectielen over een afstand van 250 kilometer kan wegslingeren. Dit kanon is een vinding van een Fransch officier en werd ontworpen in de dagen 'oen het vèr-dragende Duitsche geschut Parijs bombardeerde. De projectielen ver- medelijdend gelaat van Tompson. Hij ves tigde zijn treurige oogen op den kapitein. «Ik herinner het mij nu alles. Die brief, Isabella, mijn vrouwDood en zijn hoofd in de kussens begravende, kermde hij luid. «O, mijn God, waarom zendt gij mij deze vreeselijke beproeving Mijn moeder en mijn vrouw dood Wat heb ik nu nog, om voor te leven Toen lag hij langen tijd stil, terwijl ka pitein Tompson hem angstig zat gade te slaan. Eindelijk viel Frank uitgeput in slaap en toen hij na eenigen tijd verkwikt ont waakte, zat Tompson nog naast zijn bed. «Zijt ge nu wat beter, mijnheer vroeg hij. «Ja, dank je. Ik droomde dat mijn vrouw niet dood was, maar dat ik terug kwam en haar in goede gezondheid weder zag en mijn onschuld was bewezen, want de schuldige was ontdekt I We zullen terugkeeren, kapitein.ee «Neen, mijnheer, dat kunt ge niet doen, zeide Tompson beslist. «Ik w i 1 teruggaan !c zeide Frank heftig. «Ik heb nu nog slechts één levensdoel mijn naam te zuiveren van de smet, die er op rust en mijn onschuld aan het licht te brengen. Ik ben verworpen uit mijn land en door mijn vriendnn. Maar de menschen, die mij nu veroordeelen, zullen mij nog eenmaal met open armen ontvan gen. Ja, ik ga terug, ik zal leven, om Gorincheiu. laten dit nieuwe geschut met een snelheid van een kilometer per seconde. Sedert den wapenstilstand zijn er 12 van die kanonnen gemaaktde nieuwe vinding kan op geschut van elk kaliber worden toege past. De Fransche regeering heeft het nieuwe kanon aangekocht, nadat er afdoende proe ven mee waren genomen. Weer een nieuw kanon, dat nog weer verder schiet, dan de beruchte Duitsche munster-kanonnen 1 Op een ontwapening in den geest van Wilson's Volkenbond idealen, lijkt dat nog allerminst. Het Bolsjewisme in Duitsland. Münster, 1 April. Naar van militaire zijde wordt bekend gemaakt was bij Wezel de gevechtsactie gering. Ghalen en Dorsten werden als brughoof- den gehouden. De linie Halten én Lude- righaufen Herbern werden zonder strijd bereikt. Eerst in Wernen zullen de bolsjewieken tegenstand bieden. Gisterenmorgen is na afloop van het ultimatum op kleine gedeelten van het Oostfront de opmarsch begonnen. In vele streken van het industriegebied werden, nadat gisteren de centrale raad te Essen tot staking had opgeroepen, de werk willigen gewapenderhand uit de werkplaat sen verdreven en veelal tot schansgraven of tot in dienstnemen van het roode leger geprest. recht te verkrijgen. Maar terwijl hij nogmaals over Herbert Muurse's brief nadacht, veranderde hij van gevoelen. «Waarom zou ik terugkeeren riep hij plotseling uit. «Kan ik geen eervolle plaats bekleeden in een ander land, waar mijn vroegere geschiedenis niet bekend is Ja, laat Herbert de bezittingen behouden, hij heeft er meer aanspraak op dan ik. Ik zal niet teruggaan naar een land, waar mijn naam onteerd is, maar ik zal naar de Kolonieën gaan en daar het overige van een leven doorbrengen, dat voorlaan voor mij niets dan een last zijn zal.« Frank deed van af dat oogenblik zijn best, zijn gedachten niet meer met het verleden, doch sleqhts met de toekomst bezig te houden. Maar desnietteminkwam telkens de herinnering boven aan de ge lukkige uren, die hij met zijn lieve vrouw en moeder had doorgebracht en op zulke oogenblikken kon hij zijn aandoening bijna niet meester blijven. Tompson besloot, dat zij al de voor naamste plaatsen op hun weg naar Sydney zouden aandoen en te Teneriffe werd een brief aan Herbert Muurse op de post ge daan, die als volgt luidde «Beste broeder. Ik ontving je brief te Madeira en de vreeselijke inhoud heeft mij diep geschokt. Je zult me nooit weder in Engeland terugzien. NIEUWSBLAD voor h6t Lauil van Hsiisde» en Altenaje Langstraat en de Bomiiielerwaard BB 19 Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1