pa. ALPHHÖPSCH i Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL Sproeten, Vughterstraat 19. 's-BOSCH. 1 Levering onder garantie van breuk en bij levering. I LIEFHEBBERS van een fijne sigaar in. d.e nieuwste modellen. Nieuwe Overzeesche Tabak ANT. METSELAAR, IJNHARDT'S TELEFOON 715. Zomer- zelfs de donkerste, verdwijnen door B een pot SPRUTOL. Bij alle goede Drogisten. Het plunderen, brandschatten en afpersen neemt toe. Uit lagen der bevolking wordt voort durend het bespoedigen van het binnen rukken geëischt. De Burgeroorlog in Duitschland. Dusseldorp, 30 Maart. De uitvoerende raad te Dusseldorp, die in den afgeloopen nacht werd verdreven, is weer ingesteld. De veiligheidswacht heeft heden weer het raadhuis en alle officieele gebouwen bezet. De roode troepen zijn vertrokken. Berlijn, 31 Maart. Naar de «Lokal- Anzeiger« verneemt is te Hagen de gister ochtend geproclameerde aigemeene staking weer afgezegd. De tram rijdt weer. Vol gens een nader berioht aan de «Lokal- Anzeiger® zijn de Rijksweertroepen gister middag voor Hagen aangekomen. Berlijn, 31 Maart. In de avondbladen wordt geconstateerd, dat de toestand in het Roergebied over het algemeen gunsti ger is. De laatste bekendmakingen van de regeering hebben een merkbaar goede uitwerking gehad. Het Roode Leger valt langzamerhand uiteen. De arbeiders heb ben noch munitie noch voedsel. o Wervelstorm in Amerika. De «Westminster-Gazette® deelt bijzon derheden mede over den wervelstorm, die een groot gedeelte der Vereenigde Staten geteisterd heeft. De steden Elgin en Joliet in Illinois hebben sterk geleden 8 perso nen zijn gedood, honderden gekwetst. Te Melrose-park zijn 200 huizen met den grond gelijk gemaakt, terwijl ook te Dunning, Evansion en Wilmette vele gebouwen ver nield werden ettelijke branden werden in den aanvang gestuit. In den staat Michigan was de storm buitengewoon hevig, vooral in de buurt van Kalamazoo, Batte-Erech en Lansing. Alle gemeenschapsmiddelen zijn daar gestoord. De stad Edgerton in Indina is geheel ver woest. In Ohio zijn Swanfon, Greenville en Raabs Corner verwoest, in Georgië de steden Lagcange en West-Point. BINNENLAND. HET HAVEN CONFLICT. Dc Centrale Bond ereiitueele tot arbitrage bereid. Rotterdam, 31 Maart. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft heden aan minister Aalberse het volgende schrijven verzonden in aansluiting op de besprekin gen van Vrijdag j.l. «In antwoord op de vraag door Uw Ex cellentie gesteld in Uw missive van 22 Maart j.l. hebben wij de eer U te berich ten, dat wij het niet mogelijk achten over de vraag of het huidige conflict in het transportbedrijf voor arbitrage vatbaar is, te beslissen, zoolang onbekend is, of tus- schen de partijen overeenstemming te be reiken zou zijn over de grondslagen van arbitrage. Inmiddels zullen wij echter gaarne de mogelijkheid tot oplossing van het conflict bevorderen en verklaren ons daarom voor onze organisatie bereid, met de tegenpartij in het geschil in een bespreking te treden, ten einde te onderzoeken, of er gemeen schappelijke grondslagen ter arbitrage van het geschil bestaan. Gevolgen der staking. Venlo, 31 Maart. Het personeel van de parapluiefabriek van den heer Cohen al hier is ontslagen, omdat de grondstoffen, die zich in de entrepots en schepen te Rotterdam bevinden, door de stakende havenarbeiders niet worden gelost. Amsterdam. De besprekingen in «Park- zichtc gehouden tusschen N. V. V. A. S. en stakingleiding hebben den geheelen dag geduurd. Over het resultaat kan nog niets worden medegedeeld. De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft huishoudelijk vergaderd. Het bestuur wenschte geen mededeelingen te doen. Ons komt echter ter oore, dat de vergadering het bestuur heeft gemachtigd, stappen te doen welke tot een bevredigen de oplossing van het conflict kunnen leiden. N. v. d. D. In de haven te Amsterdam. Op het oogonblik wordt bij de Kon. Nedi Stoomboot Mij. gewerkt door 900 man. Een groot deel van hen is in loodsen onder gebracht. Het eten wordt op de «Rem- selaar® gekookt, waar ook de militaire politie verblijf houdt. Het loon bedraagt f 39.60 per week. De «Nero®, «Euterpe® en de «Prins Frederik Hendrik® worden nu met stuk goederen geladen. Voorts is men bezig met het lossen van graan op de «Janson«. De staking in de havens. De Federatie van Transportarbeiders heeft deze week de uitkeering aan de sta kers moeten verminderen. De gehuwden krijgen f 6 plus f 0,50 voor elk kind en de ongehuwden slechts f 3. o Aan de Oostelijke grens. Nog geen rust. Men schryft uit Dinxperlo Men moge beweren dat Wezel van de roode troepen bevrijd is, het trekt toch aandacht, dat Dinsdag het geschut nog even sterk dreunde als vorige klagen. Het meeste opzien in den omtrek, wekt de arrestatie van het gemeenteraadslid F. Koch, te Bochelt. Deze heer werd, toen in November 1918 de revolutie uitbrak, als burgemeester dier stad, vanwege de revolutionnaire partij aangesteld, doch kon zich riiet lang handhaven. Zijn arrestatie staat in verband met de verdenking, dat hij voor de Spartacisten propaganda maakte. Ook bij Aalten was Dinsdagmorgen weer heel duidelijk kanongebulder te hooren. Blijkbaar trokken toen de regeeringstroepen tegen het roode leger op. o -- De Itotterdamsche Veiling. Op de heden in ons Veilidgslokaal, Baan 40, gehouden Veiliing, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 8.15f 11,35 idem (klein) f 7.30f 8.00 Eendeieren f10.f10 35 Gauseieren f21.f31. Aanvoer 415000 stuks. Bestrijding van Schorftziekte bij Appelen en Peren Het tijdstip, waarop de eerste bespuiting met Bordeauxsche pap ter bestrijding van de schurftziekte moet plaats hebben, zal weldra zijn aangebroken. Zoowel voor appelen als peren toch is dit het tijdstip, waarop de rose of witte bloemblaadjes tusschen de groene kelkslippen van de nog gesloten bloemen zichtbaar worden. Dit nu zal bij peren over weinige dagen het geval zijn, bij appelen duurt het nog wat langer bij laat bloeiende appelen treedt dit stadium natuurlijk later in dan bij vroege. Zoowel peer als appel kunnen dan bespoten worden met Bor- deauxsche pap, (1| K.G. kopervitriool en 1 K.G. kalk p. 100 L. water). Deze eerste bespuiting is zeer werkzaam, maar toch is het gewenscht haar door een tweede te laten volgen, die dan moet plaats heb ben, als de jonge vruchtjes ongeveer de grootte van een knikker hebben bereikt. In de schurftjaren kan zelfs een derde be- spuiting noodig en rendabel zijn deze wordt uitgevoerd, wanneer de vruchten de grootte van een pruim hebben bereikt, dus mees tal zoo ongeveer eind Julibegin Augustus. Bij peren kan men dan weder Bordeauxsche pap gebruiken, die dan echter iets slapper genomen kan worden, n.l. 1 K.G. koper vitriool en l K.G. kalk p. 100 L. water daar appelen in bebladerden toestand Bor deauxsche pap niet goed kunnen verdragen (de bladeren en vruchten krijgen er bruine, z.g. brandvlekken van en vallen soms af) bespuite men appelen alleen den eersten keer met Bordeauxsche pap, maar den tweeden en derden keer met Californische (zwavelkalk) pap, ter sterkte van 1 deel op 30 35 deelen water. Dit geeft ook nog het voordeel, dat de soms veel schade veroorzakende appelmeeldauw er aanmerke lijk door wordt tegengegaan. Deze stof mag echter niet met een roodkoperen pul verisateur worden verspoten, maar mei een geelkoperen of verlood ijzeren. Het is mogelijk, tegelijk met de schurft ziekte de wormstekigheid te bestrijden, door n.l. bij de tweede bespuiting een arseni- cumpraeparaat te mengen door de Bor deauxsche of Californische pap. Te zijner tijd zal hierover een nieuw «Bericht® wor den in het licht gegeven. Voor nadere inlichtingen omtrent de be reiding der bovengenoemde middelen, adres sen waar zij te verkrijgen zijn enz. wende men zich tot den Phytopathologischen Dienst te Wageningen of tot de plaatselijke controleurs bij dien Dienst. o -- De koleuinroer uit Duitschland Oldenzaal, 30 Maart. Vandaag zijn hier twee Duitsche kolentreinen voor Am sterdam gepasseerd. Dit blijft zoo voor- loopig dagelijks doorgaan. o Graaninlercring. De Minister van Landbouw heeft de provinciale commissie van beroep voor de graaninlevering van den oogst 1919 opge heven. 3 Tou tekort. Het gemeentelijk gasbedrijf te Nijmegen heeft, naar het Eindh. D. meldt, over het afgeloopen boekjaar een tekort van maar eventjes drie honderd duizend gulden 1 o Dc moord in de roeiboot. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen W. H. V., die door de Amsterdamsche rechtbank wegens moord op den 13-jarigen Dirk van Leeuwen op 10 Mei 1919, ver oordeeld was tot gevangenisstraf voor den tijd van 20 jaren, PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Damef Kinderkleeding is de Firma TAVER^ DE MEERE, Hint- hamerstra at 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10 1 uur. Heusden. Onze vroegere stadgenoot, de heer G. A. D. van Andel, is benoemd tot adspirant-controlaur bij het Binnen- landsch Bestuur op Java en Madoera. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f 17550.58, terugbetaald f20790.08. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6763. rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W. Regout" „Eigen import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf liet. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. :t half ons. Groote kenze in steenen en honten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEÜSDEN. Werkendam. Daar er Maandagmor gen op de polder Steenenmuur door de bedrijfsleider, de Heer Kistemaker, aard appelen en hout vermist werd, is door de Rijkspolitie en Maréchaussees, die gewaar schuwd werd, een huiszoeking gedaan bij een paar daar wonende arbeiders, met het gevolg, dat er aardappelen gevonden wer den en een der knechts gevankelijk is over gebracht. Door den kerker aad der Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. Koten uit Zevenbergen. Aalst. Door verkoop van den hengst si1, ms Hendrik II« is door den landbouwer G. Maas aangekocht de 4-jarige luxe stam- bockheiigst «Tihout®, kleur vos, bles met vier witte voeten. Baardwijk Aan het «D. v. N.-Br.c woidt gemeld, dat aldaar een ernstig on geval heeft plaats gehad. De kapelaan Nuijens was een der ge weren aan het nazien, welke ter beschik king van den Vrijwilligen Landstorm be- i usteri, toen plotseling het geweer, dat geladen was, afging, en de kapelaan het schot in het aangezicht kreeg. Nadat dr. Langemeijer een eerste verband had gelegd, is de getroffene terstond naar 's Bosch ge gaan, teneinde zich door een specialiteit te laten behandelen, daar hij het licht uit een zijner oogen kwijt zal zijn. Doeveren. Tot groote spijt dezer ge meente heeft Ds. Nauta zijn beroep naar Nieuw Weerdinge aangenomen. Hedel. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, ds. H. A de Geus te Veenendaal. Herpt. Het mond- en klauwzeer onder het vee heerscht hier in hevige mate, een landbouwer verloor in enkele dagen zeven stuks vee aan deze ziekte. Dubbele schade dus voor den boerenstand. Naar wij vernemen is door het Co mité van Actie te Heusden tegen Zondag avond zes uur een vergadering belegd voor de mannelijke ingezetenen van Herpt en Luttelherpt. Doel der vergadering is ook hier een Comité van Actie enz. in zake keering der revolutie te stichten. De ver gadering wordt gehouden in 't schoollokaal. Gezien het doel der vergadering is trouwe opkomst en succes ten zeerste gewenscht. Daarom allen op ter vergadering. Land van Altena. De vereeniging tot bestrijding der tuberculose voor Wou- drichem en Omstreken, zal evenals vorige jaren weder de «Emmabloem« ten verkoop laten aanbieden. De opbrengst komt ten goede aan patiënten van alle gezindten. Raamsdonk. Tot hoofd van de Chr. School op het dorp is benoemd de heer C. Stoffels, onderwijzer te Raamsdonkveer, Door de woningbouwvereniging Volksbelang® te Raamsdonksveer worden in de Koningstraat 50 woningen gebouwd. Tot wethouder dezer gemeente is benoemd de heer Johan de Klijn. Op de kiezerslijst zijn geplaatst de namen van 1530 mannen en 1538 vrouwen. Sleeuwijk. Door den Raad dezer ge meente is in zijne vergadering van Woens dag j.l. eene verordening vastgesteld, waarin is bepaald, dat de herbergen des Zondags, op Nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag, 2de Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2de Pinkster dag, 1ste en 2de Kerstdag van des mor gens 9 uur af gesloten moeten zijn. Met aigemeene stemmen heeft de Raad zich ook tegen de vereeniging met de gemeente Werkendam verklaard. Het vol ledig verslag dier vergadering zal in ons volgend nummer worden opgenomen. Sprang'. Den 1 O-jarigen C. B. had het ongeluk met zijn voet in een riek te stappen, welke hem zulk een wonde ver oorzaakte dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Maandagavond j.l. werd door de Chr. Zangvereeniging «Excelsiorcc alhier haar 35-jarig bestaan op feestelijke wijze herdacht. Nadat door den Secretaris en Penningmeester de verslagen uitgebracht en de bestuursverkiezing was gepasseerd, waarbij de aftredende herkozen werden, ging men over tot afwerking van het meer opgewekte gedeelte der agenda. Onderwijl dit plaats vond werd door de dienende dames gezorgd dat de velerlei versnape ringen werden rondgedeeld, die zich dooi de feestvierende bijzonder goed lieten sma ken. Te ruim 12 uur keerde men hoogst voldaan huiswaarts. Maandag 29 Maart j.l. trad in openbare vergadering in het Geref. kerk gebouw alhier voor de A. R. Kiesvereeni- ging op, de heer R. A. den Ouden van Amsterdam, met het onderwerp »De vrouw en het kiesrecht«, op zeer duidelijke wijze werd door den geachten referent dit onder werp nader toegelicht. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Het kerkgebouw was tamelijk bezet, ook enkele dames waren aanwezig. De kiezerslijst voor deze gemeente bevat de namen van 942 kiezers aldus verdeeld. Kamer Staten Raad Mannen 493 487 479 Vrouwen 449 443 432 Totaal 942 930 911 Gedurende de maand Maart werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijks postspaarbank belegd f4751,07 en terug betaald f 3602,09. Veen. Naar men verneemt hebben zich voor de vacature van Hoofd der School 10 sollicitanten aangemeld. De laatste dagen dezer week werd bijna al het vee naar de weide gebracht, verschillende kwamen hooi te kort en om dat te gaan koopen voor ongeveer f 65. per 500 K.G. dit wordt nog wat al te duur. Het gras valt nog al niet tegen. De perenboomen hebben zich de laatste dagen flink in hun knoppen ont wikkeld en prijken met flinke bloesems. Het is te voorzien dat het weer een goed fruitjaar zal worden, mits de nachtvorsten niet al streng optreden. Wijk. De zangvereeniging «Crescendo® alhier zal op Maandag 2e Paaschdag a.s. in het Gymnastieklocaal te Wijk een harer jaarlijksche uitvoeringen geven, waarbij zullen medewerken de zang- en tooneel- vereeniging «Aurora® uit Engelen. Het programma bevat een flink aantal nummers, waarvan vele nieuwe nog weinig ten gehoore gebracht. Zaltbommel, 30 Maart. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 110 biggen, prijs 25 tot 45 g!d., 36000 eieren prijs 8 a ct. per stuk, 400 K.G. boter fl.50 per pond. Was de melkprijs tot begin dezer week nog 20 ct. per liter, verschillende melkleveranciers brachten heden den prijs op 16 ct., anderen zullen dit Donderdag of Vrijdag doen. De coöperatie liet rond- bekken dat daar de melk tegen 15 ct. verkrijgbaar was. Voor vele gezinnen is de prijsvermindering van groot beiang. lllflHIHHilllll IIMWBMW Staaltabletten genezen bloedarmoede, bleekzucht, rugpijn, duizelig heid, aigemeene zwakte. Flacon 90 ct. bij alle Drogisten.^ PREDIKBEURTEN 4 en 5 April. Geref. kerk, vm. 9.30 leesdienst en nm. 6 ,u. ds. Dekker van Waardhuizen. Geref. kerk A, vm. 9 30 en nm. 6 u. ds. André. Ger. Kerk B vm. 9.30 u. en nm. 6 u. Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. Barth. Aalburgvm. 9,30 u. ds. Bakker. 5, vm. 10.30 ds. Bakker. Andel, nm. 2 u. ds. v. d. Put. Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Geref. kerk, vm. 9 30 u. en nm. 2 u. ds. v. d. Sluis. 5, vm. 9.30 dezelfde. 8-Gravenrnoer, nm. 2 u. ds. v. d. Graaf van Raamsdonk. Geref. kerk. v.m. 9.30 u. en n.m. 2.30 u. dhr. J. de Koning, cand. te Krabben- dijke. 5, vm. 9.30 u. lees dienst. Chr. Geref. kerk v.m. 9.30 en n.m. 2,30 u. leesdienst. 5, vm. 9.30 u. leesdienst. Heesbeen, nm. 2 u. ds. Bakker. Nieuwendijk, Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. de Bruin. Nederhemert, geen opgaaf. Geref. kerk vm. 9.30 en nm. 2 u. leesdienst. Gobius du Sart. Burgerlijke Stand. Heusden. Overleden: J. F. A. Theuns, 43 j. Werkendara. Geboren: Gerritje Geertruida, d. v. D. v. Zuidara en C. C. de Jong. Cornelis, Heusden, nm. 2 u. ds. Nauta uit Doe veren, Werkendamvm. 9,30 u. en 's av. 6 u. ds. v. d. Pol. Aalst, vm. 9,30 ds. Japchen. Capellegeen opgaaf. Doeveren, vm. 10 u. ds. Nauta. Drongelen, v.m. 9.30 u. ds. van Asch. Eethen, geen dienst. Genderen, nm. 2 u. ds. van Asch van Eethen. Sleeuwijkvm. 9.30 en nm 6 u. ds. van Garderen. Sprang, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Groe- neveld. 5, vm. 9.30 u. dezelfde. Ger. Kerk vm. 9,30 u. en nm. 2.30 u. leesdienst. 5, vm. 9.30 u. dhr. J. de Koning, cand. te Krabbendijke. Uitwijk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. De Wit. Veen, vm. 9.30 en nm. 2 u. dr. Tjalma. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Waspik, vm. 9,30 u. ds. Jonkers. Woudrichem, vm. 9,30 en nm. 2 u. dr. Waalwijk, nm. 2 u. ds. Dierkens van Besoijen. Wijk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Go bius du Sart. (Bev. lidmaten). 5, vm. 9.30 u. dezelfde.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2