voor het Land yan Qeusden 2B Altena. ie Langstraat en ie Bommelerwaard. in 3970. Zaterdag 3 BEHOORENDE BIJ HET Urinekwalen en nier-waterzucht. Iedere 24 uren dient men van 1 liter urine te loozen. Bij veel gootere of veel kleinere hoeveelheden, als het water dik, bewolkt, branderig of slechtriekend is, en te dikwijls of te weinig komt, be staat groot gevaar voor niergruis, -steen, ontsteking der nieren of blaas, en de wa terachtige zwellingen van nier-waterzucht Tot het voorkomen en genezen van urinestoornissen en waterzucht is het ver standig een speciaal niergeneesmiddel bij de hand te houden en dit bij het eerste teeken der kwaal te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken spoedig en rechtstreeks op de nieren en blaas. Zij bevorderen een vrije vloeiing der urinewegen, spoelen de belemmerende onzuiverheden uit de kanalen, en voeren het opgehoopte water langs de natuurlijke wegen af. Zij leiden de nieren zachtjes tot gezondheid en werkzaamheid terug en bereiken zoodoende de oorzaak van nier waterzucht. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op het hart, noch op de lever, maag of ingewanden, doch uitsluitend op de nie ren en urine-organen, en zijn derhalve van de hoogste waarde bij nier-waterzucht, niergruis, -steen, en alle nier- en blaas- k walen. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten fl.75 p. doos of f 10.per zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op de verpakking. Vergadering van den Raad der gemeente SPRANG, gehouden 29 Maart 1920. Tegenwoordig alle leden, Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen der vorige vergadering, komt in behandeling 1. Een verzoek om adhaesie te betuigen aan een adres van den Raad van Smal lingerland aan de Koningin en de Tweede Kamer, om verhoogde uitkeering van het Rijk in jaarwedden van burgemeester en secretaris. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Een verzoek van het Gemeentebe stuur van Schagen om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Tweede Kamer met verzoek om wetswijziging in dier voegen dat de burgemeesters benoemd worden uit een aanbeveling van den Raad. Besloten wordt adhaesie te betuigen. 3. Een schrijven van Gedep. Staten waarin zij verzoeken de huurwaarde van de woning van het hoofd der school vast te stellen op f 150. Besloten wordt het vroeger genomen besluit van f 225 te hand haven. 4. Een brief van Gedep. Staten met opmerkingen in verband met de ter goed keuring ingezonden verordening regelende de wijze van uitbetaling der onderwijzers salarissen. Besloten wordt aan de gemaakte opmerkingen te gemoet te komen. Ten slotte worden voorloopig vastgesteld de pensioensgrondslag van enkele gemeente ambtenaren. Bij de rondvraag stelt de heer Van Willigenburg voor met Kaatsheuvelsche kermis, ook in Sprang de drankverkoop te verbieden, omdat Loon-op-Zand ook zoo'n besluit genomen heeft. Aldus wordt be sloten. 2. Besluit Ged. Staten van 25 Febr. 1.1. waarbij de in de vorige vergadering vast gestelde huurwaarde der onderwijzerswo ningen op f 270.wordt goedgekeurd. 1 en 2 worden aangenomen voor kennis geving. 3. Een schrijven van het gemeente bestuur van Schagen, om adhaesiebetuiging aan hun adres, gericht tot de Regeering, waarin wordt aangedrongen op medezeg- gingsschap voor het gemeentebestuur bij de benoeming van een Burgemeester. De Voorzitter zou dit stuk voor kennisgeving willen aannemen, omdat le. de Kroon bij eene benoeming ook thans van de aanbe veling kan afwijken, 2e. de Regeering zeer waarschijnlijk het traktement van de Burgemeesters voor een groot gedeelte voor hare rekening zal nemen en zij dus bij de benoeming ook medezeggingschap mag hebben, 3e. dringt het adres aan de benoeming in overeenstemming te doen zijn met den uitslag der verkiezingen, en nu is het volgens spreker toch te dwaas, dat de Burgemeester zou moeten aftreden als de volgende verkiezingen eens een kleine ver andering in de samenstelling van den Raad brachten. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt hierop besloten 4. Een circulaire van Ged. Staten, waarin verzocht wordt aan- de opgerichte politie school te Hilversum een subsidie te willen toekennen van minstens f 20.Het voor stel van B. en W. om eene subsidie van f 20.te verleenen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Een voorstel van het Groene Kruis te Drongelen, om voor 1920, evenals voor 1919, eene subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Het voorstel om dit stuk in handen van B. en W. te stellen ter fine van bericht, wordt aangenomen 6. Een verzoekschrift van de Christe lijke Muziekvereeniging »Excelsior« alhier De instandhouding van een muziekgezelschap vordert tegenwoordig veel geld en gaat de krachten der leden te boven, weshalve aan het gemeentebestuur een subsidie van f 200 wordt verzocht. B. en W. stellen voor, alvo rens eene subsidie te verleenen, ter kennis van de vereeniging te brengen, dat de muziek vereenigingen van Eethen en Genderen zich moeten vereenigen. Thans zijn zij geen van beiden veel, en bij vereeniging was iets goeds te krijgen, terwijl het nu toe sukkelen blijft. Verleende men nu subsidie aan Genderen, dan kan morgen Eethen komen en zoo te Doeveren en Heesbeen eenige personen waren die muziek gingen maken, konden deze even goed om snbsidie vragen en was die niet te weigeren. Bi vereeniging was het meer als èen Gemeente lijk muziekcorps te beschouwen en zouden B. en W. ook wel subsidie willen verleenen waarvan het bedrag dan nader was te be palen. de GraafF. Kunnen de vereenigingen zich vereenigen en toch afzonderlijk blyven bestaan Genderen maakt tegenwoordig goede vorderingen, terwijl dit, naar ik hoor te Eethen niet het geval is. Voorzitter. Dan zou het slechts een ver eeniging in naam zijn waarmede wij niet veel opschieten. Neen, ik zou er één ge zeischap van willen maken, die desnoods deze week te Genderen en de volgende week te Eethen repetitie houdt. G. J. W. Branderhorst. Is het niet te vinden met donateurs werven. Ik zou het meer als liefhebberij willen beschouwen en de vereenigingen vrij willen laten. In Eethen heeft de vereeniging geld genoeg Brouwers. Als het gevonden kan worden, dat beide vereenigingen zieh vereenigden en wij iets goeds kregen, zou ik ook wel subsidie willen verleenen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Gedep. Staten hebben bezwaar de be grooting 1920 goed te keuren omdat de jaarwedde van den veldwachter niet in overeenstemming is met de jaarwedden, zooals die worden voorgeschreven in Prov. Bijblad 59 van 1919. Hierbij wordt de jaarwedde bepaald op f 1000.met 8 verhoogingen van f 50.voor ieder dienst jaar, vrije woning en vrije uniformklee- ding. De Raad stelde het salaris in een vroegere vergadering vast op f1000, met f 200.voor diensten, verricht als dan ook aan een verkeerd kantoor zijn. v. d. Heuvel. Ik vond het ook beter, dat Ged. Staten ineens zeiden wij willen iet salaris zoo hoog hebben. Ze sturen ons nu maar met een kluitje in het riet. Boll. Ik stel voor het te laten zooals aatst is vastgesteld. v. d, Heuvel. Ik stel voor het tracte- ment te brengen op f1400.met inbe grip van de f200.— voor het gemeente- jodeschap. Voorzitter. Dan zal ik eerst het voorstel van het lid v. d. Heuvel in stemming irengen, als zijnde van de verste strekking. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (die van de leden Boll en Brouwers). Gedeputeerde Staten hebben ook bezwa ren, tegen de vastgestelde verordening op de uitbetaling van de onderwijzersjaarwed den, voor wat betreft de uitbetaling bij ziekte in de 2e periode van 6 maanden. Bij deze uitbetaling zouden zij tot 50 pCt in mindering gebracht willen zien het bedrag dat voor vervanging noodig is. Bij het opnieuw ziek worden binnen 1 maand nadat de eerste ziekte is geweken en op geneeskundige verklaring, dat deze ziekte een vervolg van de eerste is, zouden zij dit als een voortzetting van de eerste ziekte beschouwd willen zien. De verlangde veranderingen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. Het verzoek van C. v. d. Mooren Czn. om een ^stukje gemeentegrond te mogen hebben aan den Genderschen dijk voor het bouwen van een woning en onder af betaling als door den Raad te regelen, wordt in handen gesteld van B. en W. Aan C. v. d. Mooren Jz. is indertijd voor 30 jaren in erfpacht afgestaan een stukje grond aan den Genderschen dijk om er een woning op te bouwen tegen 3 gulden per jaar. Genoemde v. d. Moo ren verzoekt thans het stukje grond in eigen dom te mogen hebben. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, omdat v. d. Mooren nog slechts 15 jaren heeft betaald, dus nog maar voor de helft aan zijn verplichting heeft voldaan. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Tegen de verleende vergunning aan W. de Waal om een woning te bouwen op de Hoef zijn bezwaren ingekomen van Jhr. v. d. Does de Willebois te 's-Bosch, die recht van voorpooting meent te bezitten op het aangewezen stukje grohd. Men is in de gemeente bezig om een bouwvereeniging op te richten. Op de Hoef is een goede gelegenheid tot het bouwen van eenige woningen. -Om de vrije beschik king te krijgen over dezen grond wordt door B. en W. machtiging gevraagd aan den Raad om met de heeren Jhr. v. d. Does de Willebois, vermeende eigenaar van de Noordzijde van den weg en E. v. d. Beek van de Zuidzijde in onderhandeling te treden en om, indien deze onderhande lingen geen resultaat opleveren, tot ont eigening te kunnen overgaan. Boll. Als we in onderhandeling treden dan geven we het bewijs dat zij er recht op hebben. de Graaf. Ik vind het jammer, dat wij de Waal niet aan een stukje grond kun nen helpen. Ik wil den oud-Burgemeester van den Bosch niet beschuldigen, want deze Hierna wordt de vergadering gesloten. gemeentebode. Brouwers. De Raad heeft gemeend, dat Verslag Raadsvergadering van GENDE REN op 26 Maart n.m. half drie. Voorzitter D. F. Brune. Aanwezig alle leden. Nadat de Voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze heeft geopend, wor den de notulen der vorige gelezen, die daarop zonder op- of aanmerkingen vastgesteld en goedgekeurd worden. Ingekomen is 1. Een brief van Ged. Staten meldende dat aan de gemeente in de kosten voor onderwijs 1919 een buitengewone subsidie van f500.is toegekend. het salaris zoo goed was, als we nu toch anders moeten vaststellen, dan kunnen wij wel gaan. Boll. Is dit nu een verzoek of een be velschrift We kunnen wel Excelsior schrijven, het is allemaal maar hooger opvoeren. Als Gedep. Staten het beter weten, hebben wij hier niet noodig. Voorzitter. Het is noch een verzoek, noch een bevelschrift. Ged. Staten achten een dergelijk salaris noodzakelijk voor een gezin. Willen wij daar niet mee accoord gaan, dan kunnen wij in hooger beroep gaan bij de kroon, doch ik vrees, dat we weet er misschien niets van, doch van den rentmeester G. Branderhorst te Eethen vind ik het niet mooi, als die niets had gezegd, dan was de Waal geholpen ge weest en ik zou er voor zijn om hem te laten bouwen. Voorzitter. Met het oog op de oprich ting van een Bouwvereeniging heb ik mij geruimen tijd geleden in verbinding ge steld met den Inspecteur van de Volks gezondheid. Deze beloofde mij toen in den loop van de volgende week eens hier te komen. Hierop verliepen 7 weken, toen ik hem in den Bosch tegenkwam en hem aan zijn belofte herinnerde. Hij beloofde mij dan, beslist de volgende week te komen. Hierop zijn weer 14 dagen verstreken zonder dat hij hier is geweest. Nu heb ik hem Dinsdag een telegram gestuurd, waarop ik tot heden in het geheel geen antwoord ontving op die manier komt de bouwvereeniging nooit klaar. G. J. W. Branderhorst. Jhr. v. d. Does de Willebois maakt bezwaar als wij nu de Waal vergunning verleenen, dan kan deze zeggen stop, en zitten wij in een procedure en is de man nog verder van huis. v. d. Heuvel. Ik vind het treurig, dat de gemeenteraad de Waal niet een plaatsje kan aanwijzen. de Graaff. Als de burgemeester de Waal vergunning geeft om daar te bou wen, zal er dan een woning komen of niet? Voorzitter. Die vraag beantwoord ik niet. Als ik de Waal vergunning geef, zit de gemeente in een procedure en is de Waal nog verder van huis, G. J. W. Branderhorst. Het is in het belang van de gemeente om op een ge schikte manier de beschikking over dien grond te krijgen het beste is daarom in onderhandeling te treden. Voorzitter. We kunnen niet aan het praten blijven. Jhr. v. d. Does de Wille bois meent recht te hebben op dien grond al achten wij de waarde niet hoog. De rentmeester Branderhorst heeft op zich ge nomen de belangen van Jhr. v. d. Does de Willebois te behartigen. Zoolang ik de overtuiging heb, dat zij te goedertrouw den eigendom betwisten, vind ik dat zij in hun volste recht staan en mogen wij hen daar over niet hard vallen. de Graaff. Ik keur de handelswijze van den rentmeester af. Als die niets had ge zegd dan was er een woning gekomen. De groote mannen verwekken zelf onte vredenheid en kweken Bolsjewieken. Boil. Ik zou een einde aan de zaak willen maken en het Dag. Bestuur laten onderhandelen met de vermeende eigenaars. G. J. W. Branderhorst. Ik zou dit voor stel bepaald willen zien tot de zuidzijde van den weg. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 6 tegen 1 stem en het voorstel om B. en W. met beide eigenaars in onderhandeling te doen treden wordt daarop aangenomen. B. en W. stellen voor om de kerktorens van Eethen, Genderen en Heesbeen, die het onbetwistbaar eigendom van de Bur gerlijke gemeente zijn, gratis te doen over gaan in eigendom bij de kerkelijke ge meenten, onder voorwaarde dat de gemeente het recht behoudt om de klok te doen luiden bij brand en feestelijkheden en om de vlag te doen uitsteken. Dat voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt aan H. M de Koningin vergunning te vragen om ook aan de Bij zondere School belooning te mogen geven voor het onderwijs buiten de gewone school uren De Voorzitter zegt dat door het Hoofd van de Openbare school is gevraagd om een vertrek in zijn woning te willen ver anderen. Dat hij den metselaar en timmerman gevraagd, hoe hoog zij de kosten van deze verandering schatten en deze meedeelden, dat ruw geschat er wel een bedrag van f 500.mede gemoeid zal zijn. f Aangezien dit bedrag voor dit jaar wel wat hoog is, kan niet aan zijn verzoek worden voldaan. De Raad gaat hiermede accoord. de Graaff. Ik zou voor willen stellen de vaklui ieder om het jaar het gemeente werk te laten verrichten. Voorzitter. Dat is iets wat bij B. en W. thuis hoort. de Graaff. Dan zal ik het in de eerst volgende vergadering van B. en W. ter sprake brengen. Brouwers. Hendrik v. Berkel is vergun ning verleend om te bouwen in de steeg. Hij beweert dat hij kan bouwen waar hij wil is dat zoo Voorzitter. Ja. in zooverre dat hij voor of achter aan de steeg kan bouwen. Brouwers. Het plakbord te Heesbeen is niet goed gesloten en staat altijd open zoodat de jeugd er de publicaties uit scheurt. Voorzitter. Ik zal dit laten onderzoeken en zoo noodig laten herstellen. De Voorzitter sluit hierop de openbare vergadering om over te gaan in geheim comité tot behandeling Reclames Hoofd. Omslag. BUITENLAND. Het papieren pak. Men schrijft aan »De Tijd« uit Limburg Ons kwam een vermakelijke geschiedenis ter oore, die zich in een van de Holland- sche grensplaatsjes heeft afgespeeld. »Jan moest en zou een costuumpje uit Aken hebben. Hij had de marken toch liggen, en je krijgt het daar voor een krats«. »Doe het niet, Jan«, meende zijn vrouw, die als slimmere wederhelft van de Duit- sche listen gehoord had. Maar op zekeren morgen peddelde Jan de grens over en kocht zich in Aken een prachtig pakje. Het zat hem als geschil derd om het lijf. Lustig trapte onze Hollander met het goedkoope pakje aan naar Holland terug. Eil&cie, de lucht begon te betrekken, en als scheen het wraak van Pluvius, be gon het te regenen, en harder te regenen, naarmate hij vlugger peddelde. Geen café, geen kroegje in de buurt, of in zicht. Tot zijn het mooie »Zonde van het mooie pakje, schrik bemerkte hij opeens, dat pakje bedenkelijk begon te trekken, te plakken. Papier Toen hij druipend thuis kwam, werd hij met leedvermaak door zijn vrouw ont vangen. Met de scherpziendheid van een sluwe vrouw had ze het direct in de gaten, dat 't een papieren pakje was. Zij zei echter niets, Irok hem echter eens flink aan de panden van zijn jas en hield een stuk in de hand. »Hoe is het mogelijk !c zei Jan verbluft »het voelde zeer wollig aan. Enfin, ik zal het maar uittrekken*. »Niet noodig*, opperde zijn vrouwlief, hartelijk. Schud in dat hoekje maar eens flink heen en weer en dan kunt je je de moeite van uittrekken wel sparen*. Booze buren vertellen van hen, dat ze dien avond kwaad naar bed zijn gegaan. o Waarop gewacht wordt. Zoo zachtjes aan is het nu wel duidelijk geworden, dat geheel Europa in den put zit. Ook Nederland, al staat onze gulden dan ook nog zoo hoog tegenover de buiten- landsche munteenheden. De anderen kun nen niet koopen omdat hun valuta te laag staat, en wij kunnen niet verkoopen omdat onze valuta te hoog is. Het buitenland is te arm en heeft aan alles behoefte, en wij zitten vol levensmiddelen en andere ge bruiksartikelen en kunnen er niet af komen. Wanneer zal zich dat nu wijzigen Het antwoord is eenvoudig zoodra het buitenland weer geld heeft om te koopen of goederen om te ruilen. Geld om te koopen Geen papieren geld, maar goud of daar mede gelijkwaardige stukken, afgegeven door een solide financieele instelling, waar- >r men zeker is, dat de waarde der stukken niet zal dalen. Tot zoolang zal de crisis in den land en tuinbouw duren tot zoolang duurt de misère ook in andere bedrijven. Inderdaad hebben alle oorlogvoerenden zich arm ge vochten, zoowel de overwonnenen als de overwinnaars ze zijn er allen oneindig veel slechter aan toe dan vóór den oorlog. Het buitenland heeft noodig consumptie krediet en bedrijfskrediet. De eerste soort krediet zal oorzaak zijn, dat men bij ons weer komt koopen de tweede soort zal het buitenland gelegenheid geven door het aankoopen van grondstoffen en halffabrieken meer te producteeren, dus exportartikelen voort te brengen, waardoor de handel weer begint op te leven en de exporteur meer koopkracht krijgt. Op het oogenblik blijft de toestand tame lijk wel constant, of juister, hij wordt lang zaam aan al slechter en slechter. Yan wien moet dat krediet nu komen? Wie is de rijkaard, die dit zal kunnen voorschieten Dat heeft mr. Treub deze week op de algemeene vergadering van den Nederl. Tuinbouwraad nog eens duidelijk uiteen gezet. Dat voorschot, dat krediet, moet worden een internationaal krediet, waaraan feitelijk de heele wereld moet deelnemen, want de heele wereld heeft behoefte aan herstel van het oude wereldverkeer. (N. v. d. D.) motorongeluk Een persoon gedood, een gewond. Haarlem, 31 Maart. Dinsdagnamid dag te ongeveer halfzes had aan het begin van den Kruisweg even over de Cruqius- brug een ernstig motorongeluk plaats. De 35-jarige bakker M. J. Tibboel, wo nende aan het Wilhelminaplein, kwam in zeer snelle vaart met een motorrijwiel uit de Haarlemmermeer rennen. Achterop de motor zat de 21-jarige knecht D. Bonte. Bij de bocht van den weg kon T. na een in dezelfde richting rijdenden wagen ge passeerd te zijn, door de snelle vaart de bocht niet nemen. Hij reed rechtuit tegen een boom, met het gevolg, dat hij tegen den boom werd geslingerd en daarna over den motor te recht kwam. T, was onmmidelijk dood. De knecht bekwam een verwonding aan het schouder blad en inwendige kneuzingen. Hij werd per rijwielbrancard naar zijn woning aan de le Vooruitgangstraat 11 te Haarlem vervoerd. De beuoeming vau Generaal Pop tot minister van Oorlog. 's-Gravenhage, 30 Maart. (Officieel). Bij Kon. besluit van 29 Maart 1920 No. 65 zijn met ingang van 31 Maart 1920 primo de ministers van Binnenland-^ sche Zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouk, en van Landbouw, Nijverheid en Handel H. A. van IJsselsteijn eervol ontheven van het beheer ad. interim, resp. van het de partement van Oolog en van het departe ment van Marine met dankbetuiging voor de door hen in deze den lande bewezen diensten, en is secundo benoemd tot mi nister van Oorlog, met opdracht tevens van het beheer ad. interim van het de partement van Marine W. F. Pop, luit. generaal, chef van den generalen staf. BIJVOEGSEL fficuwsMaii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5