UITSCHOT sigaren 's-Bosch cuba Bij i ir. beitsen een Uivogysei. Rookt Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3972, Zaterdag 10 April. 1920. 1 i Bij 3oo stuks franco. 8- FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. B MIJL KI ANN'S Heeren- en fiiiiderkleeding onze 5 cent prëmat. Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. DRAAGT Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. :ESEzimz :e%i MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 BUITENLABIDSCH OVERZICHT. De Duitsche regeering heeft eindelijk met krachtige hand in het Roergebied in gegrepen, en is met forsche hand begonnen om een einde aan den toestand van anar chie te maken. Het laatste spoor van orde was reeds gedurende de laatste dagen ge heel verdwenen. Uit verschillende gevallen kan men opmaken, dat een verregaand meeningsverschil tusschen de rooden is ont staan, dat tot botsingen aanleiding zou kunnen geven. Meinberg, het hoofd van den uitvoerenden raad, schijnt het gezag over de opstandelingen geheel verloren te hebben. De mannen, die geroepen waren den oproep, van den uitvoerenden raad om de wapens in te leveren, aan te plakken, vijn met de kolven der geweren neerge lagen. Meinberg, die zelf klappen opliep, „ggon zeer beducht te worden voor de lévolgen. Vele telegrammen, die de re dering uit het Roergebied ontving, met meekbeden om militaire hulp, waren niet alleen onderteekend door de meerderheids socialisten, maar ook door de onafhanke lijker Deze menschen schijnen eindelijk de oogen ook open gegaan te zijn. Het is te hopen, dat zij nu inderdaad geleerd hebben. Ook van andere zijden had de Duitsche regeering verzoeken gehad, om toch vooral krachtig in te grijpen. Die verzoeken waren zoo duidelijk, dat nog langer dralen de burgerlijke partijen ten zeerste verbitteren zou. De opperpresident 25. »Och, Emiline, op dat punt worden wij het toch nooit eens. Ik heb niet genoeg aan je fraaie stellingen over deugd en plicht en zedelijkheid. Ik heb gaarne iets, om op te zien, wanneer ik gestorven zal zijn, want indien met dit leven alles uit is, dan is het niet waard, geleefd te worden. Maar daar bedenk ik mij, dat ik gisteren toevallig een heer ontmoette, die juist de man zou zijn, om eens met je te praten hij is knap, heeft veel gelezen en veel ge reisd. Ik ben er van overtuigd, dat hij in je smaak zal vallen, ik zal hem dus vra gen, eens een avond bij ons te komen door brengen. Vindt je dat goed, lieve »0 ja, ik zou gaarne iemand hebben, die naar mij luisterde. Je bent zoo ouder- wetsch in je begrippen en behandelt mijn denkbeelden altijd met zooveel onverschil ligheid. ïHeel best, lieve bekommer je niet over mij. Ik zal onzen vriend vragen, of hij morgen avond komen wil. »Het zal mij zeer aangenaam zijn, hem te ontmoeten,antwoordde mevrouw en terwijl zij haar afgebroken bezigheid her vatten, vervielen zij weder in hun vorig van Westlalen en de te Munster aange komen afgevaardigden van het centrum verklaarden aan de regeering, dat zij niet langer de verantwoording zouden kunnen dragen, indien maar steeds gedraald werd door het toestaan van nieuwe onderhande lingen. Het centt urn eischte, dat het op perbevel opdracht zou krijgen om onmid- delijk in te grijpen. Hieruit bleek dus duidelijk, dat de burgerlijke partijen niet langer meer de anarchie wilden dulden en zoo noodig hun vertrouwen zouden opzeggen aan de regeering, die hen niet tegen de verschrikking in bescherming nam. Al deze uitingen, eri op grond van het feit, dat in verschillende steden een waar schrikbewind uitgeoefend werd, waaruit bleek, dat de roode leiders, die de overeenkomst van Munster voor hun rekening hadden geno men, geen macht meer over hun troepen hadden, besloot zij eindelijk met den op- marsch der troepen in het Roergebied, met het gevolg, dat nu reeds verscheidene ste den in handen der soldaten zijn. De voorzitter der Duitsche delegatie te Parijs kreeg, daar de regeering niet langer kon wachten op het verlof van de Fran- sche regeering, de opdracht aan Millerand mede te deelen, dat de Duitsche regeeriog met het oog op de wanhopige hulproepen der bevolking, de rijksweer met een groo- tere macht dan toegestaan was, het Roer gebied had laten binnentrekken. Zij ver trouwde dat de machtiging daartoe later wel zou volgen. Millerand heeft evenwel die machtiging niet willen verleenen, hoe zeer wellicht de verbonden regeeringen daartoe hebben aangedrongen. Hij schrijft, stilzwijgen. Herbert Muurse's vurigste wensch sinds zijn vroegste jeugd was geweest, zooveel geld te bezitten, als maar mogelijk was. Bij den dood van den heer Wilson was zijn verlangen naar rijkdom bevredigd ge worden en hij had gemeend, een gelukkig leven te zullen leiden. Hij had echter niet gedacht, dat de schoone vrouw, die hij getrouwd had, hem het leven tot een last zou maken. En hoewel hij thans rijk ge noeg was, om een paleis te bouwen, was hij niet gelukkig, daar zijn vrouw de kunst niet verstond, het hem thuis aangenaam te maken. Zoo waren de omstandigheden, waarin Herbert Muurse was geplaatst. Hij had een vrouw, hij had geld. maar hij kende geen geluk. Zijn vrouw toonde hem, zoo dikwijls zij er gelegenheid toe had, dat zij hem als haar mindere beschouwde, dat ze niet hem, doch zijn geld liefhad. En hoe kan een man waarlijk gelukkig zijn, wan neer hij niet in volkomen overeenstemming leeft met zijn vrouw Herbert Muurse had de bittere ervaring opgedaan, dat men met geld veel doch geen liefde en geluk koopen kan. XIII. DE GEHEIME POLITIE-AGENT EN ZIJN BEZOEKER. Begeven we ons thans naar een andeer dat de Duitsche regeering inbreuk heeft gemaakt op art. 43 44 van het verdrag van Versailles. Als direct gevolg hiervan hebben de Franschen Frankfort a. d. Main bezet en zullen nog vier andere steden in Hessen een Fransche bezetting krijgen. Men betwijfelt echter ten zeerste of dit ingrijpen der Fransche regeering de goed keuring van de andere mogendheden zal wegdragen. Formeel heeft Frankrijk het reCht tot militaire maatregelen, zij het dan in overleg en met medewerking der entente, maar moreel heeft het dat recht niet. De bezetting van de Duitsche steden door de Franschen heeft natuurlijk opschudding verwekt en vooral te Berlijn, waar men de hoop koesterde, dat Frankrijk de be zetting zonder toestemming zijner bondge- nooten niet aan zou durven. Wanneer zal deze bezetting weer worden opgeheven De rijksweer is intusschen bezig het door de rooden geteisterde industriegebied te heroveren. Verschiliende steden zijn reeds bezet, waaronder Dortmund, waar ver schrikkelijk geplunderd was, en Duisburg en Miilheim. De jongste berichten maken melding, dat ook Essen reeds door de rijkstroepen is bezet, waar het gepeupel zoo erg heeft huisgehouden, dat er een veiligheidsweer van werklieden werd ge vormd, om paal en perk te stellen aarrde bandeloosheid. Op verschillende plaatsen wordt ver schrikkelijk gevochten. In tal van andere plaatsen zijn de verwoestingen groot ten GROOTE REUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbij tser viezen Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerlc Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter- j en Kaasmesjes. GHÖJEfcO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. 3 Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JAGQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. plaats. Het is de morgen van den twee den dag der week. We treden het kan toor binnen van een firma te Londen, die adverteert, dat zij tegen geringen prijs »bloedverwanten of vrienden, die men uit het oog heeft verloren, opspoort, verdachte personen bespiedt, enz., enz. terwijl men van de strikste geheimhouding kan verze kerd zijn.« Een oudachtig man zit ijverig aan zijn lessenaar te schrijven, als er aan de deur getikt wordt en een klerk binnentreedt. »Daar is een heer, die u wenscht te spreken, mijnheer Havik. »Laat hem binnenkomen, Stevens. De vreemdeling trad binnen. Hij was een knap, breedgebouwd man, met zwaren knevel en baardterwijl zijn gebruind gelaat de sporen droeg van een langdurig verblijf in verre landen en een warm kli maat. De geheime politieagent gaf hem een stoel, waarop hij plaats nam en zonder verdere inleiding het gesprek opende. »Uw naam ia Havik, als ik me niet vergis. De aangesprokene knikte toestemmend. »Kunt ge met uw geheugen bijna vijf- en-twintig jaar teruggaan, mijnheer Havik en u herinneren, dat u onderzoek deed in een geheimzinnige zaak, betreffende een ouden heer, die in den trein werd dood geschoten Een jonge man, die alleen met hem in den spoorwagen zat, werd van den moord beschuldigd. »En ontkwamvoegde Havik er bij. gevolge der gevechten en tal van burgers kwamen bij de gevechten tusschen de rooden en de rijksweer om. Met het oog op het feit, dat de troepen vanwege Frar.krijks houding niet lang in het Roer gebied zullen kunnen blijven, hoopt men nu burgerwachten en politietroepen te vormen, wat wel noodig is, aangezien de centrale raad den strijd vanuit Barmen opnieuw organiseeren wil. De firma Lenin en Trotzky kan tevre den zijn. Sinds de dagen van de vredesconferentie heeft de Fransche regeering niets nagelaten te doen, dat Duitschland kon benadeelen en zij is er tot nog toe totaal blind voor geweest, dat zij op die wijze het bolsje wisme ten zeerste in de kaart speelde. En zoodoende werd Clemenceau, die van alle groote heeren der Entente het hardst en kernachtigst op de bolsjewiki schold, -een stille medewerker aan de belangen der door hem zoo verfoeide firma. De heeren Lenin en Trotzky waren daar over natuurlijk zeer tevreden zij hadden wel mindere reclamechefs in het hen vij andige buitenland dan de leiders der Fran sche politiek. En het merkwaardige voor deeltje hadden zij daarbij te boeken dat déze reclamechef hun geen kopeke kostte, wat niet van al deze heeren in het buiten land kon worden gezegd. Want hetgeen zoo nu en dan eens uitlekte over de be dragen, die aan de zetbazen in de ver schillende Europeesche filialen verzonden werden, stelde buiten twijfel, dat de firma niet schriel was, waar het de reclame betrof. Maar de Fransche regeering, die groote Vijand der Sovjet-republiek, bleek nu eens propaganda te drijven, die deze niets kostte. Was het schooner denkbaar? De beroering die met Paschen in Ierland verwacht werd, is niet uitgebleven. Overal in den lande hebben politie-bureau's en belastingkantoren het moeten ontgelden. In meer dan 150 politie-bureau's is alles kort en klein geslagen en het getal ver woeste belastingkantoren zal ook niet ge ring blijken. Sinn Fein heeft daarmee een demonstratie gehouden tegen het recht van de belastingheffing, dat de nieuwe Homo-Rule-wet aan Engeland laat. Ma- cready, de nieuwe chef van de politie in Ierland, krijgt nu dadelijk heel wat te redderen. En de ongelukkige fiscus zal nu hij zijn kostbare documenten grooten- deels kwijt is, wel zijn toevlucht moeten Ik »Ja, zeker herinner ik mij dat geval, werd goed betaald. »En voerde niets uit voor het geld,« ging de ander op spottenden toon voort. »Neem mij niet kwalijk, vreemdeling, want ik weet uw naam nog niet, de be oordeeling mijner handelwijze in die dagen staat niet aan u. Ik geloof, dat ik zeer zeker ontdekt heb, wie dien moord beging. »Wat?« riep de vreemdeling uit, ter wijl hij opsprong en Havik bij den arm vatte. »Ge weet, wie het deed O, man waarom hebt gij dit niet eerder gezegd Waarom stondt ge toe, dat de schuld op een onschuldig man rusten bleef »Ho, hobedaard wat, vreemdeling. Hoe weet ge, dat ik de schuld op een onschuldigen man liet rusten »Omdat omdat wat een dwaas ben ik Mijnheer Havik, kan ik u ver trouwen Verzekert ge mij op uw eere woord, dat hetgeen wij bespreken tusschen ons blijft »Ja mijnheerJonathan Havik is vol komen te vertrouwen. sik zou gaarne zien, dat u iets voor mij deedt en als gè slaagt, zal ik u goed be talen. Mijn naam is Pearson. Vijf en twintig jaar geleden was mijn naam Frank Muurse. De geheime politieagent schrikte, hoewel hij toch zoo gewend was allerlei verrassende mededeelingen te hooren en zag den vreem deling onderzoekend aan. »Ge wilt toch niet zeggen, dat gij de jonge Gorincheui. nemen tot aanslagen ambtshalve. In Denemarken is toch nog in den Paaschnacht na urenlange beraadslagingen een vergelijk tusschen de partijen tot stand gekomen. De staking is afgelast, het op zoo abnormale wijze gevormde kabinet van Liebe is afgetreden en de Rijksdag zal bijeenkomen, om de beraadslagingen over de kieswet te hervatten. Als die is aangenomen, zullen er natuurlijk nieuwe verkiezingen uitgeschreven worden en dan zal wel blijken, dat de ongelukkige staatsgreep van den Koning de linkerzijde versterkt heeft. Früs, de nieuwe minister president, die aan het hoofd van een zaken kabinet in den overgangstijd het bewind zal voeren, is een man met veel invloed en aanzien. Men verzekert ons van be voegde zijde, dat men zijn positie in Dene marken ^eenigszins zou kunnen vergelijken met die van mr. Treub bij ons. Hij is plaatsvervangend raadsheer in het hoogste Deensche rechterlijke college en heeft mee gewerkt in allerlei economische commissies. Zoo iemand, acht men hem geschikt om het schip van staat ten slotte in veiiige haven te brengen. BUITENLAND. Staking te Bologna. Als gevolg van het stakingscoriflict te Bologna waarbij 5 stakers gedood werden, is daar eene algemeene staking afgekon digd. Het personeel van de spoorwegen, de trams en de dagbladen hebben het werk eveneens neergelegd. man zijt, die aan de handen der politie wist te ontkomen en die zich in een kermis wagen van de Zigeuners verscholen hield $Ja.« »Wel mijnheer, zij zeiden, dat u dood en begraven waart. Ik zag. hoe u uw Zigeunerkleederen op de klip neerlegdet en ik hoorde u in zee springen. Ik was er bij, toen uw lijk aan het strand spoelde en ik hoorde uw broeder en den ouden huis knecht van uw oom, die u van klein kind af had gekend, onder eede verklaren, dat het uw lijk was, waarbij zij stonden. Maar waar ter wereld zijt u al deze jaren ge weest »Ik ben in Ceylon geweest en ben daar zeer rijk geworden. Nu ben ik hier en ik zou gaarne zieri, dat u mij hielpt bewijzen, dat ik mijzelf ben en dat ik onschuldig ben aan hetgeen men mij ten laste legt.« »Wel, ziet ge, het is vele jaren geleden en ge moet me een weinig tijd geven om te denken. Nu herinner ik mij, dat ik destijds eenige aanteekeningen heb gemaakt. Ik zal ze opzoeken. En ik herinner mij ook, dat, er eenige zeer sprekende bewijzen ter uwer gunste bij waren. Ik zou er gebruik van gemaakt hebben en was naar Trepolpen gegaan, om u te bezoeken op den avond zelf, dat u zoogenaamd zijt ver dronken. Maar u waart verdwenen. Uw broeder zeide, dat u dood waart en dat het nergens toe diende, of ik de zaak al verder onderzocht. Wordt vervolgd,) \IEl lüir bet Lui! iïii Heisdsi gi Alteia, In Langstrait sb ds BBBnslcrviiri v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1