Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL 's-BOSOH. Vughter straat 19. Levering onder garantie van breuk en bijlevering. LIEFHEBBERS van een fijne sigaar in de nieuwste modellen. Nieuwe Overzeesche Tabak ANT. METSELAAR, TELEFOON 715. Dc toestand in Duitschland. Aan het *Hbl.<* wordt geseind Het in het stadhuis te Dordmund door de Spartacisten bedreven vandalisme gaat alle perken te buiten. De door de roode gardisten in gebruik genomen wacht- en schrijfkamers op de eerste verdieping zijn met scherven bezaaid. Wie het niet gezien heeft, kan er zich geen voorstelling van maken. Stoelen, kasten, sofa's, lampen, alles is kort en klein geslagen, zelfs de parketvloeren zijn opgebroken. De telefoon toestellen zijn, voor zoover men ze ziet, evenals de schrijfmachines, die men niet heeft meegenomen, in stukken geslagen en de draden zijn overal doorgesneden. Geen ruit is in die kamers heel gebleven. Ten slotte zijn ook nog alle schrijf benoodigd- heden vernield en met inkt overgoten, Voor de woestelingen het stadhuis verlieten, sloten zij alle deuren, en lieten daarnaast blauw- zuurbommen ontploffen, zoodat men langen tijd het stadhuis niet konden binnenkomen. o De botsingen met Fransehe bezettingstroepen. Tusschen de bevolking te Frankfort en de Fransehe bezettingstroepen is het bij de hoofdwacht tot botsingen gekomen. De Marokkanen hadden aldaar een post met 5 machinegeweren opgesteld, welke den geheelen dag door honderden nieuwsgierigen omgeven werd. Wegens eene onbeduidende aanlèiding maakten de Marokkanen om 2 uur van de wapenen gebruik en schoten op de menigte, waardoor vele personen getroffen werden. Een schooljongen en een oudere man bleven dood op de plaats lig gen, terwijl 35 anderen meerendeels zwaar gewond, naar het ziekenhuis gebracht moes ten worden. Van deze zijn er reeds 3 gestorven en verkeeren verscheidene in levensgevaar. o Relletjes voor de Ëngelschc ambassade te Washington. De New Yorksche correspondent van de »Times« meldt, dat de Iersche vrouwen te Washington voor het Britsche gezant schap hebben gedefileerd met vaandels, welke voor Engeland beleedigende opschrif ten droegen. Zij werden aangevallen door een paar Amerikaansche vrouwen, waarvan de eerste miss Stanton was, een klein dochter van Abraham Lincoln. De beide Amerikaansche dames vermeesterden en verscheurden enkele banieren der Iersche vrouwen, en werden derhalve wegens wan ordelijkheid gearresteerd, doch tegen een kleine borgstelling weer op vrije voeten gesteld. Dc bezetting niet van langen duur. Reuter verneemt uit betrouwbare Fran sehe bron, dat er alle reden is om aan te nemen, dat de Duitschers de onzijdige zone zullen ontruimen en dat binnen enkele dagen zoowel de Fransehe troepen uit Hessen, als de Duitsche uit de Rijnstreek teruggetrok ken zullen zijn. Dan zal het geschil afgeloopen zijn en »zijn doel bereikt hebben om de Duitsche regeering overtuigend te bewijzen, dat de voorwaarden van het door hen ondertee- kende verdrag moeten worden nagekomen. De houding van Engeland. De Evening News zegt, dat Lord Derby, na bekomen instructies de Fransehe regee ring heeft medegedeeld, dat de Engelsche regeering den toestand in Duitschland on geveer uit Fransch oogpunt beschouwt en ongetwijfeld sympathiseert met de door Frankrijk aangenomen houding. Valsche Tsjecho-Slowaksche banknoten. Een groote oplichting met valsche Tsjecho- Siowaksche banknoten is door de politie ontdekt. Reeds zijn drie personen in ver band hiermede gearresteerd. De schade die de bankinstellingen en particulieren door deze oplichting lijden, loopt in de millioenen. Eene revisie van het Oosteurijksche vredesverdrag. Blijkens mededeeling van de Tirolsche regeering, heeft Renner aan de Tirolsche delegatie te Weenen verklaard, dat Weenen weer in economisch opzicht begint te her leven en dat de aanwezigheid van vele zakenlieden uit de vroegere Oostenrijk-Hon- gaarsche landen, Duitschland en de Entente- landen van de Oostenrijksche hoofdstad weder een levende stad maakte. De kan selier betwijfelde of door de aansluiting bij Duitschland de Oostenrijksche belaDgen zouden gediend worden en verklaarde dat, wanneer zonder voedselcatastroof het najaar kon gehaald worden, de politieke toestand voldoende zou gestabiliseerd zijn om de hoop te wettigen op eene herziening van het vredesverdrag. o Ongeregeldheden op Bremer vulkan-werven. Op de Bremer Vulkan-werven te Vege- sack kwam het tot ernstige ongeregeld heden. Ongeveer drieduizend arbeiders ver zamelden zich voor het kantoorgebouw der onderneming, hetwelk onder woeste dreige menten en beschimpingen bestormd werd. Andere arbeidere plunderden de woning van den hoofddirecteur en maakten o.a. levensmiddelen buit. De beide technische directeuren werden uit hun woningen ge haald en naar het kantoorgebouw gesleept. De hoofddirecteur, die voor hun leven vreesde, ging vrijwillig mee. De arbeiders eischen een loon van 4.40 Mk. per dag, betaling der stakingsdagen, van den goeden Vrijdag en den tweeden Paaschdag, welke eischen de directie onder den gewelddadigen dwang moest inwilligen. Op verschillende scheepswerven aan den Weser kwam het tot dergelijke voorvallen. o Stakingen en onlnsten. Uit Milaan wordt aan de »Daily Chro nicle** gemeld De arbeidersorganisaties te Bologna heb ben een algemeene staking geproclameerd ten gevolge van de bloedige onlusten, welke Maandag in de provincie plaats hadden. Tijdens een boerendemonstratie te Decima werden vier mannen en een vrouw dood geschoten, terwijl een groot aantal perso nen meer of minder ernstig gewond werd. Het conflict is begonnen, doordat iemand een spuitwaterflesch naar het hoofd wierp van den commissaris van politie, toen deze een van de sprekers in een openbare ver gadering in de rede viel. Toen de cara binieri bloed zagen, losten zij veertig scho ten op de menigte. Ook te Forbi had een dergelijke botsing plaats, waar een karabinier, die een der sprekers met een revolver had gewond, door de woedende menigte gelyncht werd. Deze betreurenswaardige gebeurtenissen zullen wellicht vérstrekkende gevolgen heb ben, Het bestuur van de algemeene arbei dersconfederatie is bijeengekomen, om te overwegen, welke maatregelen moeten wor den genomen. De verliezen der Rijksweer. De verliezen der rijksweer tijdens het binnenrukken in het Roergebied bedroegen tot 4 April 170 dooden en 346 gewonden. 123 Manschappen worden vermist. De Japanners hebben de door hen be zette gebouwen te Wladiwostok weer terug gegeven en hun vlag neergehaald. Het geheele incident was het gevolg van een misverstand. De Japanners beweren, dat de Russen, zonder te zijn getart, hun patrouilles hadden aangevallen. Daarop hadden de Japanners geantwoord. o Het bolsjewisme iu de Oekraine aan het tanen. De communistische bladen te Kief mel den, dat de macht der Sovjets in Kief uit de handen der bolsjewiki overgegaan is in die van den uitvoerende commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de linksche par tijen in de Oekraine. Rakofsky moest zich terugtrekken en is onlangs »met verlof gegaan. Deze uitvoerende commissie heeft de onderhandelingen met den Oekrainischen Nationalen Boi.d te Kief geopend met wel ken het volkomen eens is betreffende het denkbeeld van onafhankelijkheidsverklaring van de Oekraine tegenover de imperialis tische eischen van de Russische bolsjewiki. BINNENLAND. Overreden. Een leerling-chauffeur heeft te Eindhoven met zijn auto in de Woenselsche straat het 10-jarig meisje van den slager H.B. over reden. Het kind overleed weldra. Het aantal werkwilligen. De Scheepvaartvereeniging »Noord« deelt mede, dat sedert Dinsdag j.I. het aantal werkwilligen met ruim 200 is toegenomen, zoodat thans 1600 man in de haven zijn te werk gesteld. Maatregelen worden ge troffen om dit aantal in den loop van deze week tot 2000 man op te voeren. Nederland en België. De correspondent der N. R. Ct. te Brus sel seint Den 15n April zal te Parijs een nieuwe bijeenkomst plaats vinden voor de regeling van de hangende kwestie tusschen België en Nederland nopens de herziening van de verdragen van 1839. Naar men weet, betreft het slechts-een geschil over de re dactie ten aanzien van het zeegat de Wie lingen. Nederl. visum geweigerd. Men meldt uit Berlijn aan het H b 1 d. d.d. 7 April De voorzitter van den »Allgemeinen Deutschen Gewerkschaftsbund« Legien, zou als lid van het bestuur van den Int. Bond van Yakvereenigingen op 18 April naar Amsterdam komen. Naar de »Vorwarts« schrijft, had de Duitsche regeering den pas reeds klaar gemaakt, doch werd door het Nederlandsche consulaat het visum voor de reis geweigerd. Legien heeft daarop den secretaris van het Int. Verbond van Vakvereenigingen, Oudegeest, het vol gende telegram gezonden »Het Nederlandsche gezantschap heeft mij het visum op mijn pas geweigerd. Kom hierheen de reis naar Duitschland is vrij.« De »Vorwarts« merkt hierbij opDe Nederlandsche regeering zal voor deze weigering grondig rekenschap moeten af leggen. Heeft zij misschien Legien met Lenin verwisseld ?<r Druk tramverkeer. 's-Gravenhage, 7 April. Het aantal pas sagiers, 't welk dit jaar gedurende de Paasch- dagen op de electrische stadslijnen werd vervoerd bedroeg 214.974 tegen 189.133 het vorige jaar Paschen (20 en 21 April). Voor de Scheveningsche lijnen was dit aantal 126.513 tegen het vorige jaar 89.332. De Paaschdagen waren toen droog maar koud. Een staking, die verloopt. Onder dit opschrift schrijft »De Tijd« Ofschoon er te Amsterdam en te Rot terdam nog altijd een staking heet te bestaan onder de havenarbeiders is er van een algeheelen stilstand van het bedrijf thans geen sprake meer. De hooge loonen verlokken honderden mannen en jongelieden uit de plaatsjes aan de Zuiderzee en van de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden om in de groote steden een kansje te wagen. Kost en ligging voor een geheele week en een flinke buidel met guldens zijn niet te versmaden, en bovendien be gint de droogmaking van de Zuiderzee reeds haar invloed te doen gelden op het visschersbedrijf, zoodat voor menig vis- schersjonk de tijd reeds blijkt aangebroken, om deu wijden plas op te gaan. En zoo varen ook de schepen rustig weg, waarvan de vaste bemanning aan den wal moet staan. Doodslag. Te Vroomshoop ontstond, zoo meldt de »Tel.«, in het café Harmsen, twist tusschen eenige bezoekers. De oneenigheid liep zoo hoog, dat er klappen werden uitgedeeld. Het café werd ontruimd en de vechtpartij buiten voortgezet. Vlak bij zijn woning werd A. K., een der twistenden, aange grepen en met een mes doodgestoken. De »Prov. Ov. en Zw. Ct.« meldt nog dat als verdacht van den doodslag op A, K. te Vroomshoop zekere H. B. in arrest is gesteld. De verslagene was 47 jaar oud en laat een weduwe met 5 kinderen achter. De justitie is te Vroomshoop gearriveerd. Braud. Te Wormerveer ontstond des nachts brand in de Zaanlandsche Beschuitenfabriek. Het gebouw brandde tot den grond af. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Deze wordt geschat op f20.000. Ouderwqzers-examen. Aan het dezer dagen te Breda gehouden examen voor onderwijzer namen deel 152 vrouwelijke en 96 mannelijke candidaten, tesamen 248. Dit aantal blijkt ver bene den dat van vorige jaren, toen het gewoonlijk meer dan 300, soms wel 350 k 360 be droeg. o—- PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De Heer K. Dumon ontving een benoeming tot ambtenaar ter secre tarie te Nieuwveen. Maandag wist de heer G. van Bok hoven, liefhebber-clarinettist, op het solisten concours in Seinpost te Scheveningen zijn ouden roem te handhaven. In de hoogste afdeeling behaalde hij den 2den prijs (zil veren medaille met getuigschrift) met een fantasie van Haaseneyer. Daartoe uitgenoodigd door het Be stuur der Vereeniging Het Groene Kruis« alhier, zal Dr. A. Kooien uit Schijndel op Maandag 12 April 's avonds 8 uur in Hótel »Concordia« een voordracht met lichtbeel den houden over de »Tubercu!ose en hare Bestrijding«. Ook niet-leden hebben toe gang, waar de Tuberculosebestrijding tot de gewichtigste vraagstukken onzer maat schappij behoort, wilde genoemd Bestuur hare leden in de gelegenheid stellen, wat meer op de hoogte van dit vraagstuk te komen en meerdere kennis van deze ziekte, die zoovele slachtoffers eischt, te verkrijgen. Moge het Dr. Kooien dien avond niet aan belangstelling ontbreken. Terwijl H. E. werkzaam op de scheepswerf alhier behulpzaam was bij het verleggen van eene stelling geraakte hij door verschuiving van eene plank zoodanig bekneld tusschen twee hoekijzers dat zijn linkerbeen gebroken werd. Nadat door Dr. Otto de eerste huip was verleend werd getroffene per brancard naar het R. K. gasthuis vervoerd om aldaar verder behan deld te worden. Vanaf a. s. Zondag tot September zal de morgendienst in de Geref. Kerk alhier, in plaats van 9 30 om 10 uur aan vangen. rooken de merken „Darvei" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W. Regout" „Eigen import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf 11 ct. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct, 'thalfons. Groote keuze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEÜSDEN. Woensdagavond om 7.30 uur hield de Coöp. Verbruiksvereen. »Volksbelang« alhier, hare eerste algemeene vergadering in de zaal bij den heer P. Verheij. De voorzitter opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom op de eerste algemeene vergadering en sprak den wensch uit, dat hij de opgekomen echte cor poratieleden nog dikwijls op een dergelijke vergadering moge ontmoeten, en vroeg voorts de aandacht voor de verdere behandeling der agenda. Daarna werden achtereen volgens uitgebracht de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd het verslag den den secre taris en penningmeester en het rapport van de commissarissen, waarna werd over gegaan tot de vaststelling van het dividend, na eenige bespreking werd dit bepaald op 4| pCt. Het bestuur stelde echter den leden voor, het dividend niet uit te keeren, doch dit het eerste jaar te goed te schrijven. Het bestuur meende deze bepaling te moeten maken, met het oog op den korten levens duur der vereeniging en hot kleine bedrijfs kapitaal. Besloten werd, het dividend uit te keeren den leden, die dit wenschten en die hun verlangen als zoodanig kunnen te kennen geven in den winkel der vereeni ging a.s. Zaterdag van 710 uur nam. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Herkozen werden de H.H. J. van Lent en J. Snijders en in de plaats van den heer H. van Beusikom, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer B. Sluirners, die de benoeming als zoodanig aannam en den wensch uitsprak zijn beste krachten aar. den opbouw der coöperatie te zullen wijden Als commissaris werd in de plaats van den heer D. N. Visser be noemd de heer W. C. Friedli. Ten slotte werden door den voorzitter eenige rnededeelingen betreffende de ver eeniging gedaan, waarna eene levendige bespreking volgde. Niets meer aan de orde zijnde dankte de voorzitter de leden voor hunne opkomst en sloot de vergadering. Werkendam. Naar wij vernemen zal op de laatste bonnen van het winterrant- soen, die eerst niet meer geldig waren, volgende week Woensdag toch nog steen kolen geleverd worden. In de gemeenteverordening van Werkendam en de Werken c. a. is op genomen de bepaling, dat de café's des des Zondags en op erkende alg. Christ, feestdagen na 9 uur voormiddag niet meer geopend mogen zijn. Sedert een paar weken is de dienst van de booten der Mö. Fop Smit weder uitgebreid. Maandag, Dinsdag en Zaterdag varen 5, de overige dagen 4 stoombooten op en af van Rotterdam naar Gorinchem. Meeuwen. De keizerslijst alhier bevat 431 namen, waarvan 209 vrouwelijke en 222 mannelijke keizers. Met den nieuwen zomertijd wordt alhier eigen rekening gehonden. Kerken, scholen en verdere openbare gebouwen regelen zich in navolging van naburige gemeenten, naar den ouden tijd. Sprang. Bij het uithalen van een vogelnestje had de 11 jarige J. K. het on geluk uit een boom te vailen, waarbij hij aan zijn voet zoodanige kwetsuren opliep, dat men geneeskundige hulp moest inroe pen. Daar, even voor den aanvang der te houden openbare vergadering, uitge schreven door de Chr. Prot. Vakvereen. van Leerbewerkers een telegram was in gekomen, dat de spreker verhinderd was op te treden, kon deze jl. Woensdag niet doorgaan. Een teleurstelling voor de veie belangstellenden. Veen. Tengevolge van de maatregelen welke door de suikerfabrieken zijn getrof fen, moeten de landbouwers, welke bieten willen contracteeren, naar een andere ge meente, wijl het agentschap Leur, dat alhier ruim 25 jaren heeft gewerkt, is op geheven. Voor de landbouwers is dit geen gemak. Waalwijk. De op.de beide Paasch dagen gehouden bloemenverkoop ten bate der Weensche kinderen heeft f 97 80 op gebracht. De uitslag der op 7 April vanwege de Provinciale Commissie voor de onder steuning van rijkswege van de Rundvee fokkerij in Noord-Brabant, gehouden premie keuring van 2 en 3-jarige stieren is als volgt le prijs f 100 en zilveren medaille en f 50 onderhoudenskosten jaariijksstier Maurits van de Fokvereeniging te Herpt met 80,2 punten. 2e prijs f 75stier Dorus van Mille- naar te Andel, met 76,7 punten. Voor vierjarige stieren le prijs f 100 met f 25 bijdrage in de onderhoudskosten; stier Adolf van de Fok vereeniging te Drunen. 2e prijs f 50 met f 25 bijdrage in de onderhoudskosten stier Albert II van de Fokvereeniging te Elshcut. Een zwerver, een zekere B. uit Dussen, 65 jaar oud, werd Woensdag dood op straat gevonden. Het lijk werd door de politie naar het Gasthuis overgebracht. Waspik, Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk van Genderen Ds. E. H. Jonkers alhier. Wijk Onze dorpsgenoot, de heer G. A. Krop. thans volontair op de secretarie alhier, Is met ingang van 10 April a.s. benoemd tot Klerk ter secretarie (af deeling Financiën) te Amersfoort. Bij den landbouwer B. is onder de kippen het mondzeer uitgebroken. Voorwaar een zonderling geval. Maandag 2de Paaschdag gaf onze Zangvereeniging »Crescendo« onder leiding van den heer van Heijst een uitvoering in fa. fllph- hüpsch

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2