Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3973. Woensdag 14 April. 1920. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Und van altena FEUILLETON. v Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. nUITENLANDSCH OVERZICHT. De bezetting van Frankfort door de Franschen heeft reeds aanleiding gegeven tot botsingen tusschen Duitschers en Fran schen. Hoewel de berichten daarover wel verward en voor een deel zeker wel over dreven zijn, staat het feit als zoodanig tast. Het bezettingsleger schijnt te bestaan uit Marokkanen en Franschen. De bot singen schijnen een vrij hevig karakter te hebben gehad. Van een daarvan, wellicht de ergste, deelt een correspondent van het llbl. te Frankfort mede, dat de Marokka nen in de nabijheid der hoofdwacht een post met drie machinegeweren hebben op gesteld, en dat den geheelen dag door, honderden nieuwsgierigen daar te kijken stonden. Op een gegeven oogenblik grepen de Marokkanen naar de wapens en schoten op de menigte, die verschrikt uiteenstoof. Er vielen tal van gewonden en dooden. Hen later bericht meldt, dat de verwoede menigte drie Fransche soldaten en een officier van de bezettingstroepen ernstig verwond hebben. De berichten loopen evenwel zeer uiteen wat het aantal dooden betreft, en men doet er goed aan rekening te houden met de opgewondenheid der bevolking, waardoor de berichten onbe trouwbaar zijn. De Fransche bevelhebber zet evenwel de puntjes op de i. Ieder persoon boven de 14 jaar moet in het bezit zijn van een identiteitskaart met portret. Niemand mag na 9 uur op straat komen, en ieder, die een uniform draagt, moet de vlaggen en officieren der Entente groeten. Verschillend zijn de berichten omtrent het ontstaan der botsingen. Een correspondent van de N. R. Ct. te Friedberg, laat het voorkomen, dat de bevolking voor een. deel schuld aan het gebeurde heeft. Deze correspondent heeft liet over de plagerijen der schooljeugd, die tot gevolg hadden, dat de Marokkanen volstrekt onnoodig en zonder voorafgaande waarschuwing hun machinegeweren afvuur den. De zaak zal wel zoo zijn, dat het publiek zich vijandig tegen de vreemde soldaten gedragen heeft, waarop dan de wachtdoende officier het noodig vond korte metten ermee te maken. Hoe de geallieerden zich houden ten opzichte van Frankrijks eigenmachtig op treden, is nog steeds niet duidelijk. Enge land heeft bericht gezonden aan Frankrijk dat de Britsche regeering de Fransche 26. Ik sloot dus de aanteekeningen weg, maar we zullen ze nu weder te voorschijn halen.cc «Staat de zaak zoo En hebt ge toen de vervolging van den moordenaar ge staakt »Ja.« «Zeer goed dan verlang ik dat u er weder een aanvang mede maakt. »Ik ben tot uw dienst, als u het wenscht en ik zal van dit oogenblik af met mijn onderzoek beginnen.® «Zeidet u zooeven niet, dat u wist, wie den moord op zijn geweten had ?cc «Ja ik heb daar mijn eigen meening over, maar u weet, dat ik niets bewijzen kan.« «Wat is dan uw meening «Begrijp ik goed, dat ik door u ben aangenomen, om deze zaak te onderzoeken «Ja, van dit oogenblik af.« «Dan zal ik u zeggen, tot welk besluit ik ben gekomen. Toen ik voor mijzelf de overtuiging had, dat u den moord onmo gelijk kondt gepleegd hebben en dat de heer Wilson was doodgeschoten uit een anderen trein, die naast den uwen voort troepenbeweging niet uit hetzelfde oogpunt kan beschouwen. President Wilson be waart nog steeds het stilzwijgen, en houdt volgens de Ass. Press, zijn opvattingen voor zich tot hij over meer inlichtingen beschikt, iets wat natuurlijk de Franschen niet bevalt, daar zij nu niet weten, of hun bondgenooten hen zullen afvallen of niet. Dit is bekend, dat er besprekingen tusschen de geallieerden gaande zijn, wat een natuurlijk gevolg is van Frankrijks stap. De Ententebladen zijn van oordeel dat zij Frankrijk niet zullen afvallen om zijn daad, maar het wel een weinig zul len kapittelen over het eigenmachtig op treden. Wilson schijnt, in tegenstelling met den Franschen minister-president, in Duitschlands goede trouw ten aanzien van de militaire expeditie in het Roerbekken te gelooven. De politieke toestand van Europa, heeft een man met een machtigen en ruimen geest noodig, om de telkens grooter wor dende moeielijkheden te boven te komen. Maar waar zal die man te vinden zijn? Van Wilson werd gehoopt en verwacht, toen hij naar Europa overstak, dat hij die man zou zijn, maar hij heeft bewezen, niet vlug genoeg van geest te zijn, om zijn handige tegenstanders te weerstaan. Op de verhaspelde veertien punten, is een vrede ontstaan, die de kiemen in zich bevatte voor de ellende, die wij thans door leven. Wanneer de vrede was opgebouwd op het beginsel van recht, zooals de Entente leiders gedurende den oorlog steeds be weerden, en Duitschland na zijn militaire vernietiging grondstoffen en levensmiddelen waren toegezonden, dan zou de toestand er thans toch wel anders hebben uitgezien. De honger maakt de menschen onhandel baar en dan een oorlog van vier jaar achter zich, waarin hun land de nederlaag leed, dan is het begrijpelijk, dat de verkeerde elementen kans krijgen voor hun opruiïngs- plannen. Zoo hebben wij gezien, dat de communisten, zoodra er een coalitieregee- ring werd ingesteld, deze zeer bemoeilijkte, door het verwekken van onlusten en sta kingen. En als die regeering de toestand niet meester had kunnen blijven, zou het er slecht met Duitschland en daardoor met heel Europa hebben uitgezien. Want een Duitschland vervallen tot het bolsjewisme zou natuurlijk voor het overige Europa een voortdurende bedreiging zijn gebleven. reed, moest ik gaan bedenken, wie het dan kon gedaan hebben. Een van de eerste vragen, die ik mij in een dergelijk geval altijd stel is wie zou door den dood bevoordeeld worden Want de menschen begaan alleen een moord, hetzij uit wraak en in dit geval kon geen wraak in het spel zijn. Wie dan had het meeste be lang bij den dood van den heer Wilson «Dat was ik,viel hem Frank Muurse of Pearson in de rede. «Neen u nietsprak Havik hem tegen. «Maar gesteld, dat u de belanghebbende persoon waart. Welk voordeel hebt u er van getrokken «Geen enkel. «Precies, omdat u uit den weg werdt geruimd. «Maar wie kon er eenig belang bij hebben om mij uit den weg te ruimen Ik wist niet dat ik in den weg stond van iemand, die zulk een daad zou begaan. «En toch was dat het geval. Bedenk u eens goed, wie zou voordeel hebben bij den dood van den heer Wilson, wie zou bij uw verdwijnen belang hebben «Niemand zou door mijn dood bevoor deeld worden, behalve misschien mijn broe der, ik vrees dus, dat u naar een andere reden voor den moord moet omzien.® »U denkt dus, dat niemand eenig belang bij uw dood hebben kon, dan uw broeder «Ik zou niet weten wie.® «En u denkt niet, dat hij. «Mijnheer I Durft u veronderstellen, dat Nadat wij ons overzicht reeds geschreven hadden, komen de berichten van Engeland en Amerika voor den dag. De Londensche correspondent van de «Manch. Guardin« meldt in een zijner artikels «Nog één zulk een daad van Frankrijk zal het bondge nootschap waarschijnlijk in gevaar bren gen.Deze woorden bewijzen overtuigend boezeer men in Engelsche liberale kringen verontwaardigd is over het optreden van Frankrijk. Zelfs heet het, dat de Britsche gezant opdracht kreeg niet meer aan de conferenties der gezanten deel te nemen, als Frankrijk eerst niet belooft voortaan in overleg met zijn bondgenooten te han delen. Frankrijk heeft Engeland reeds geantwoord op zijn nota, waarin onder meer vermeld staatFrankrijk verklaart zich bereid zich er van te vergewissen of het de toestemming heeft der geallieerden, «óór het overgaat tot verdere stappen. Het schijnt nu inderdaad, dat Amerika nog veel minder dan Engeland genegen is de Fransche maatregelen goed te keuren. De New-York World deelt de meening der regeering mede, die hierop neerkomtde Fransche bezetting van Frankfort en andere Duitsche steden is een groote bedreiging voor de rust van Europa. Frankrijk zal nu een middel moeten vin den om zich uit zijn neteligen toestand te redden, waarin het door zijn eigen regee ring is gebracht. Het bestaan van het kabinet kan er mede gemoeid zijn, en er zal ontzaglijk veel van Millerands staatsmans kunst gevergd worden, om zijn ministerie te redden. Intusschen schijnt er van volledig herstel der orde in het Roergebied nog geen sprake te zijn. Op verschillende plaatsen is er weer op de rijkstroepen geschoten, zoodat de rijksweer voorloopig nog niet het gebied kan verlaten, tenzij natuurlijk de Entente haar dwingen zou, wat nu wel niet meer te verwachten is. BUITENLAND. AmcrikiPs drooglegging. Nu het verbod van verkoop van alcoholische dranken in Amerika reeds eenigen tijd in werking is, lijkt het niet van belang ont bloot, om aan de hand van de statistiek de vermoedelijke gevolgen er van na te gaan. De Noord Amerikaansche stad Detroit, welke ten naasten bij een millioen zielen telt, heeft een uitvoerige statistiek gepubli ceerd, aan welke wij de volgende bijzonder- mijn broeder de hand in dien moord ge had heeft «Neem mij niet kwalijkhij is mijn broeder niet 1 Heeft u den heer Muurse reeds gesproken, sinds uw aankomst in Engeland «Neen, ik weet zijn adres niet.® «Hij woont nog in hetzelfde huis. Hij is getrouwd, zooals u weet.« «Dank u ik zal hem vandaag gaan be zoeken. «Inmiddels zal ik het onderzoek voort zetten. Heeft u mij niets meer te zeggen »Neen.« «Dan wensch ik u een goeden morgen, mijnheer Pearson a De heer Havik opende de deur voor zijn bezoeker en zag hem na, terwijl hij het huis verliet. «Wat een hartroerend ver trouwen I mompelde hij. «Ach, mijnheer Pearson, indien ge evenwel ondervinding van de menschelijke natuur hadt als ik, zoudt ge uw lieven broeder reeds lang ge leden opgezocht hebben 1® Inmiddels dooriiep de heer Pearson de drukke Londensche straten, hij was in ge peinzen verdiept en gaf er geen acht op, welken weg hij insloeg. «Wat kan het zijn, dat mij nogmaals tot dit vervloekte land heeft doen terug- keeren,® peinsde hij. «Misschien zal ik mijn naam zuiveren van de smet, die er op rusten toch, wat bekommer ik mij eigenlijk nog om die smet Mijn moeder en mijn vrouw, de eenige wezens, die er heden ontleenen. 't Aantal arrestaties, dat in 1917-'18 59.030 bedroeg, daalde in de overkomstige periode van 1918-1919, gedurende welke de droogleging doorgevoerd was, tot 26.812. Er is dus een vermindering der arrestaties te constateeren van 54 pet. Het aantal aanvallen op personen daalde van 1668 tot 944, dus pl.m. 40 pet. Ook het bedelen is in den «drogen tijd® verbazend minder geworden, namelijk 90 pet. Het aantal gevallen ten slotte, waarin steun moest worden verleend aan huisge zinnen, heeft een vermindering ondergaan van 25 pet, In hoeverre een causaal verband mag worden aangenomen tusschen deze buiten gewoon gunstige cijfers en het alcoholver bod, willen we voorshands in het midden laten, doch in ieder geval stemmen de cijfers tot nadenken. Mijnongeluk te Hindenburg. Hindenburg, 10 April. In de Castellen gomijn ontstond heden een kolenstofont ploffing. Tot twee uur waren 28 dooden geborgen. Tien gewonden, waarvan er nog twee gestorven zijn, zijn in 't ziekenhuis ondergebracht. Acht lijken liggen nog in de mijn. RuslamPs gebrek aan verroer. Er is volop voedsel in Rusland. Het is slechts de kwestie hoe het naar de steden te brengen. Rusland wil aan Amerika 5000 locomotieven en 80 000 wagons in goud betalen. Wil men tot het sluiten van zaken ko men, dan moet de regeering worden erkend en vrede worden gesloten met de sodalis tische leiders in Rusland. Daarop wacht de geheele wereld, die naar het Russische voedsel smacht. Het proces tegen prins Joachim. Berlijn, De tegen verschillende Fransche officieren in hotel »Atlanta« begane ge weldplegingen zullen binnenkort het Ber- lijnsche landsgerechtshof bezighouden. De beklaagde zijn prins Joachim Albrecht van Pruisen, prins Hohenlohe en ritmeester Pia ten. Er zijn 25 getuigen gedagvaard. Papiergebrek in Amerika. De »Times« verneemt uit New-York over t papiergebrek in Amerika. Het ge brek aan courantenpapier is er zoo erg, dat de bladen zich overal moeten inkrim- verdriet van konden hebben, zijn beiden sinds lang overleden en ik was buitenslands betrekkelijk gelukkig. Het zal mij benieu wen, of Herbert blij zal zijn, als hij mij terugziet Zou hij mij herkennen Hij is getrouwd en heeft misschien kinderen. Gelukkige man 1 Terwijl ik, zijn broeder, vijf-en-twintig jaar over de wereld heb rondgezworven, een banneling, zonder vrouw, zonder thuis zonder iemand om lief te heb ben 1 En toch, hoe gelukkig was ik vroe ger De heilige herinnering aan den tijd, toen mijn lieve moeder mij met haar in vloed op mij gelden. En zou ik ooit den heerlijken tijd vergeten, toen ik ouder en getrouwd was en ik na den moeitevollen arbeid des daags door mijn lief, liefheb bend vrouwtje werd opgewachtZij is nu een engel in den hemel. Jaren zijn sedert dien tijd voorbijgegaan lange, lange jarenaardsche schatten zijn mij sinds dien tijd toegestroomd ik heb vele vrienden in den vreemde, maar zoo waar als ik leef, dat alles zou ik gaarne geven voor één van die avonden uit het verre, verre verleden Zoo peinzende liep hij steeds voort, tot hij eindelijk weder in zijn hotel aankwam. Hij begaf zich onmiddellijk naar zijn ka mer, waar hij een brief vond liggen, die gericht was aan den WelEdelen heer F, Pearson. Dit baarde hem eenige verwon dering. «Heb ik ooit,« riep hij, terwijl hij den omslag openscheurde, «wie kan mij ge pen en den prijs verhoogen. Vanaf heden zijn de dagbladen te Los Angelos met vijf cent verhoogd, welk voorbeeld ook in an dere plaatsen zal worden gevolgd. De «New York Times® meldt, dat het blad verplicht is 72 kolom advertenties weg te werpen. Een Duitsche trein warrmee een waarde van 30 millioen uit het district Danzig voor de rijksregeering moest worden gebracht, is door Polen beroofd. Het geld bevond zich in 50 verzegelde paketten. De Poolsche regeering was-van de zending officieel in kennis gesteld en had toestemmiug voor het vervoer gegeven. Twee ontploffingen, waarbij 12 personen zijn gedood en 2 gewond, hebben plaats gehad in de buurt van Villers Ghislain, 18 kilometer van Kamerijk. De ontploffingen werden veroorzaakt doordat boerenarbeiders, die bezig waren een veld te ploegen op een onontplofte granaat stootten, die daar in den grond was blijven liggen. 9c toestauil in het Roergebied. Aken. De verliezen van de Rijksweer macht bedragen 170 dooden, 120 vermisten 350 gewonden. Hoewel de wanorde in het Roergebied schijnt te verminderen, neemt zij in anderen streken toe. Men beweert dat de radenrepubliek is uitgeroepen te Bitterfeld, Maagdenburg en Tangermünde. De rechterpatijen en het centrum hebben aan de Nationale Vergadering een motie gericht over de opmarsch van de Fransche troepen naar Mainz. De regeering te Berlijn heeft in de week van 1 tot 7 April drie milliard mark aan papiergeld uitgegeven. Dc botsing te Frankfort. De correspondent van de VossischeZeitung te Franfort seint aan zijn blad, dat de onbezonnenheid van het publiek wel dege lijk oorzaak van de treurige incidenten in deze stad is geweest. Opgeschoten bengels hadden de Franschen uitgescholden en zelfs met steenen gegooid. Op een andere gedeelte in de stad zijn Fransche soldaten mishandeld en op stok slagen onthaaldde correspondent zegt, dat het machinegeweer, waarmede op de menigte werd geschoten, niet door een kleurling maar door een echten Fransch- man bediend werd. De zes slachtoffers zijn, zooals gewoonlijk, onschuldig schreven hebben, ik wist niet, dat iemand met mijn tegenwoordigheid hier in Enge land bekend was. We zullen echter zien. Wat is dat Van mijn broeder van Her- bert «Waarde heerHet zou mij zeer aangenaam zijn, indien u mijne vrouw en mij het genoegen wildet doen, dezen avond ten mijne huize te komen door brengen. Indien u den nacht wilt over blijven, dan is onze logeerkamer ter uwer beschikking. Hoogachtend, Uw dienstwillige Herbert Muurse. Ra venwoud, Norwood «Dat is al heel toevallig,riep hij uit, «heel toevallig. De heer met wien ik Za terdag in den trein kennis maakte, is dus mijn eigen broeder Geen wonder, dat wij ons dadelijk tot elkander aangetrokken ge voelden. Het was dus aan mijn broeder, dat ik mijn kaartje met den naam van F. Pearson gaf, terwijl hij vergat mij zijn naamkaartje te overhandigen 1 En ik her kende hem niet, noch hij mij I Nu, in vijf en twintig jaar verandert men wel eenigszins. Ha ha Wat een grap 1 Ik zal mij bij hem aandienen als mijnheer Pearson. Wat zal hij verbaasd zijn, als ik mijn waren naam bekend maak. Wordt vervolgd.) -• - v A voor liet lain van Hgüstien ee Alteia, (16 L'diiosiraat tile Boh inelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1