Eerenslang reroordeeld. Het assisenhof te Brussel heeft Marie Gyling tot levenslange opsluiting veroordeeld wegens het verraden van Belgen aan de Duitschers. o De bezetting ran het fflaingebied. Geen verdere uitbreiding. Berlijn. De Franschen zijn niet verder voortgerukt. Het door hen bezette gebied strekt zich naar het Zuiden tot Darmstadt, naar het Oosten tot aan de Beiersche grens uit. In de vooronderstelling, dat nieuwe op roeren niet zullen plaats hebben, kan de stad Frankfort voorloopig van de opgelegde boete van 10.000 mark in goud worden vrijgesteld. De schade te Essen. De in Essen door de roode troepen aan gerichte schade bedraagt volgens een opper vlakkige raming ten minste 10 millioen mark. Bij een nauwkeuriger schatting zal men waarschijnlijk tot een grootere som komen. o Bloedige gerechten in Guatcniale. Na kennis te hebben genomen van de medische rapporten over den geestestoestand van presinent Estrada Cabrera heeft de Nationale Vergadering zijn uitzetting buiten het gebied van Midden-Amerika goedge keurd. In zijn plaats is aangewezen Carlos Herrera. Cabrera had in een vlaag van waanzin tot een bombardement van de hoofdstad last gegeven. Bloedige gevechten waren veroorzaakt tusschen oproerlingen, onder steund door Cabrera en de bevolking. Men kan het getal der dooden en gewonden nog niet vaststellen. De nieuwe Regeering is er zeker van te triomfeeren. Geweldige munitie-outplofling. Meer dan 200 dooden. Berlijn, 10 April. Bij een geweldige ontploffing in eene munitiefabriek te Rath- stein bij Koningsbergen, die de gewaar wording verwekte van een aardbeving, wer den Zaterdagmiddag meer dan 200 per sonen gedood. Meer dan 30 ontploffingen werden geteld, die aan trommelvuur van kanonnen deden denken. Ruim een K.M, in den omtrek van Koningsbergen sprongen alle vensters. Een geweldige brand duurt voort. Spoorwegstaking in Amerika. New-York. Zeshonderd wisselwachters bij de Pennsylvania spoorweg zijn weer aan het werk gegaan, maar overigens neemt het aantal stakers toe. New-York is vol rondzwervende vreemdelingen die niet weg kunnen komen. Washington. De minister van justitie overweegt het ingrijpen van de regeering om een einde te maken aan de spoorweg staking, die ook op de industrie haar in vloed doet gevoelen. Te Cleveland b. v. zijn 2000 metaalbewerkers tengevolge van de spoorwegstaking zonder werk. New-York. De spoorwegstaking breidt zich uit. Naar schatting zijn 40.000 van van de vele honderduizenden arbeiders werkloos.' Er wordt een transportdienst per vracht auto georganiseerd. Er worden voorzorgen genomen tegen andere sympa thiestakingen. Het broodrantsoen voor het Rijnland be draagt 3| pond per hoofd en per week. o Dc ontploffing in de Castclloiigo-niijn. Gleiwitz, '10 April. Bij het ongeluk in de mijn Casteilongo zijn tot dusver 30 dooden en 7 zwaargewonden gevonden. De oorzaak van de ramp schijnt een koolstof ontploffing te zijn. De gedooden en ge wonden zijn allen mijnwerkers, die zich in de nabijheid van de ontploffing bevonden. De dood trad in door verstikking of ver giftiging brandwonden werden slechts in enkele gevallen geconstateerd. De mijn zelf heeft geen schade geleden. Gevaarlijke gassen zijn niet geconstateerd. Dc rooverhoofdmau Hölz. Plauen. Zaterdagavond zijn hier ernstige uitspattingen der Roode Benden van Hölz voorgevallendeze trokken plunderend door de stad. Des nachts reden zij naar Fal- kenstein terug. Falkenstein (Yogtland). Toen het bericht kwam dat de rijkstroepen in opmarsch waren, staken de door Hölz opgerichte brandstichtersafdeelingen vijf fabrieken in brand. De stad geleek een vlammenzee. Om vier uur 's morgens reden Hölz en zijn volgelingen in trein-auto's in de richting van de Saksisch-Boheemeche grens weg. o De nieuwe nota ran üillerand. Het geschil bijgelegd? Parijs, 12 April. Het pijnlijk schouw spel van Millerand's retireeren duurt voort. Ik heb reeds eenige dagen geleden gemeld, dat Frankrijk bereid zou zijn om Frankfort te ontruimen, mits er een formule werd gevonden, die de nationale ijdelheid niet al te zeer kwetste. Tot nu toe had de Fransche pers van deze door Millerand aan Lloyd George aangeboden consessie geen melding gemaakt. Nu het conflict voortduurt, is zij verplicht het openlijk te zeggen. In de nota, welke gisteren aan Lord Derbey is ozerhandigd, heeft Millerand alle franjes weggelaten, teneinde aan Lloyd Ge orge iedere gelegenheid te ontnemen, die een voortduring van het conflict zou recht vaardigen. Het is een ONVOORWAARDELIJKE CAPITULATIE en deze wordt in de ondubbelzinnige ter men vastgelegd, welke de jurist Millerand gewoon is te gebruiken. »Gij wenscht nadere inlichtingen**, zegt Millerand, om trent twee essentieele punten. Vooreerst vraagt gij, dat wij de bezette streken ontruimen, niet zooals eerst ons plan was, nadat alle Duitsche troepen uit het Roergebied zijn teruggetrokken, maar nadat de Rijksweerbataljons, die zoogenaamd tot demping van den opstand naar het Roer gebied zijn gezonden, worden teruggetrok ken. Welnu, ik verklaar, dat de Fransche regeering besloten heeft haar troepen terug te nemen, zoodra de Duitsche troepen de neutrale zóne hebben ontruimd. BINNENLAND. De staking van Havenarbeiders en Zeelieden. De levensmiddelen voor Duitschland. Te Rotterdam zijn besprekingen gevoerd tusschen een Duitsche delegatie en het bestuur van den Centralen Bond van Trans portarbeiders over de mogelijkheid om levensmiddelen voor Duitschland door stakers te doen verwerken. De Centrale Bond handhaafde zijn oor spronkelijke eischen, n.l. dat den arbeiders een loon van f 8 per dag zou worden be taald, terwijl de leiding van dit werk zou berusten in handen der organisaties, ten einde te voorkomen dat de staking wordt verzwakt. De Duitsche Einkaufzentrale gaat met deze eischen accoord en men meent, dat er bij de Federatie, die aan vankelijk het verzoek geweigerd had, thans neiging bestaat het in te willigen. In een huishoudelijke vergadering dezer organisatie, die gehouden werd zou over deze zaak een besluit worden genomen. Het werk in de haven. In de haven is op 35 schepen gewerkt. De graan-elevator maatschappij heeft vier elevators in het werk gesteld. Sinds Zaterdag zijn aangekomen 47 schepen, waaronder vier Nederiandsche en vertrokken 41 schepen, waaronder een Nederlandsch schip. o Een smokkclpartij. Den laatsten tijd nemen de smokkelarijen aan onze Zuidergrenzen vooral in de om geving der grensdorpen Zundert, Chaam enz. weder onrustbarende afmetingen aan. De brutaliteit, waarmede daar gesmok keld wordt, moge blijken uit het volgende Een boer uit Chaam vertelde aan onzen zegsman, dat hij nog pas zijn heelen stal schapen, jonge en oude, ten getale van 270 stuks, met den hond incluis de grens overgejaagd en tegen goeden prijs in België verkocht had. Hij noemde zelfs den prijs: f37,50 per stuk, waardoor hij op elk schaap minstens f 5 verdiend had. Ver volgens was hij naar de buurt van Eind hoven gegaan, waar hij een nieuwen stal gekocht had. Ook deze is reeds gedreven in de richting Chaam en deze (zoo zeide hij) denk ik niet te verkoopen tegen f 37.50 maar tegen f 45 per stuk. Hij verhaalde ook aan onzen zegsman hoe de beesten de grens worden overge jaagd. De hond bewijst daarbij uitstekende diensten die kent de binnenwegen waar hij zijn moet nog beter dan wij 1 Toen onze zegsmnn daarbij opmerkte »Maar als ik u eens verraadde«, antwoord de boer »Kan mij ook niet schelen, ik heb toch geld genoeg verdiend**. Ook ander vee gaat in groote massa's de grens over, vooral kalfvee. »Bredasche Ct.« —o Beperking van deu postdienst op Zondag. Vanwege het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie wordt medegedeeld In verband met den beperkten dienst op de spoorwegen op Zon- en Feestdagen en de wenschelijkheid om ook aan het personeel der posterijen op genoemde dagen zoo weinig mogelijk dienst op te dragen, is tot belangrijke beperking van het post vervoer op Zon- en Feestdagen moeten worden overgegaan. Hierdoor zal men er niet op kunnen rekenen dat stukken, welke des Zaterdag middags na 12 uur worden ter post be zorgd, steeds des Maandags in de eerste bestelling worden opgenomen. o Een Ruitentikker-kannibaal. Een agent van politie te Utrecht heeft een dezer^nachten een persoon aangehouden, die de onhebbelijkheid had om bij verschil lende personen op de ruiten te tikken en de bewoners daardoor aan 't schrikken te brengen. Dicht bij het politiebureau aan de Witte- vrouwenstraat wierp de ruitentikker zich plotseling op den agent en vóór deze zich verweren kon, had hij hem een groot stuk van de bovenlip afgebeten. De kannibaal ging toen aan den haal en was weldra verdwenen, doch niet zoo vlug of de verwonde agent had nog gele genheid hem een kogel achterna te zenden, die doel getroffen had. Althans eenigen tijd later werd de menscheneter dooreen tweetal rechercheurs op den Steenweg ge arresteerd eri bleek, dat de kogel hem aan het achterhoofd een lichte verwonding had toegebracht. In de Rijkskliniek werd hij verbonden, evenals de politieagent. Daar bleek, dat de aangehoudene ver moedelijk in overspannen toestand verkeerde, waarom hij naar de psychiatrische kliniek van prof. Winkler werd overgebracht. De afgebeten lip is teruggevonden en als bewijsstuk op alcohol gezet. o Wraakneming gestraft. De landbouwer J. E., te Eerveen, ver sperde een waterloozing, waardoor buur- mans roggeakkers onderliepen. 't Was een wraakneming op dezen buurman. De Rechtbank te Heerenveen heeft den wraak- gierigen boer deswege veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Zevenaar, 42 April. Vandaag zenden de Duitsche spoorwegen weder extra goe derentreinen naar ons land. Er is een overstelpende drukte te wachten met het goederenvervoer naar Nederland. o Voortzetting der staking. Amsterdam, 42 April. De schuitenvoer- ders-vereeniging ^Eendracht maakt macht** heeft in een Zaterdag gehouden huishoude lijke vergadering een motie aangenomen, waarbij besloten wordt de staking onver zwakt voort te zetten, totdat aan deze ca tegorie een loon- en arbeidsduur zal zijn verzekerd als gelden voor de andere haven arbeiders. De »Dok- en Veemarbeiders« eveneens aangesloten bij de Federatie, hebben het zelfde besluit genomen. o - Bet Havcnconflict. Het lossen van de Cacique. Vlissingen, 42 April. Het lossen van het Amerikaansche stoomschip »Cacique<* alhier door een negental werkwilligen van hier en een dertigtal uit westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen heeft reeds tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. Nadat Vrijdagavond de Vlissingers, die op de reede een deel der lading van 't schip in de lichters over doen, door een sleepboot aan wal waren gebracht, werden zij door leden der haven arbeidersorganisaties, stakende bouwvak arbeiders en andere personen gevolgd. Het kwam tot handtastelijkheden, zoodat de politie tusschenbeide moest komen en zelfs tot arrestatie van voormannen uit de or ganisaties overging. Zaterdagmorgen weigerde de kapitein van de sleepboot de werkwilligen aan boord te brengen, maar een andere kapitein werd bereid gevonden dit met zijn sleepboot te doen. Des avonds werden de Vlissingers op twee verschillende plaatsen aan wal gezet en onder zeer sterk politiegeleide huiswaarts gebracht. Een der groepen was omstuwd door een groote menschenmenigte en toen deze wat te veel opdrong, maakte de politie gebruik van den wapenstok en vielen er eenige gevoelige klappen. Een der werkwilligen was lid van den Centralen Bond, maar is thans geroyeerd. In den Haarlemmermeerpolder zijn ver schillende landbouwers begonnen met het uitzaaien van suikerbieten wat ongetwijfeld zeer vroeg is te noemen. Omtrent de prij zen is nu zekerheid verkregen. Er wordt in het Z. deel van N.-Holland gecontrac teerd tegen een basis van f 30 per 400 K.G. bij 44% suikergehalte, plm. f2 voor ieder percent suikergehalte boven de 44. Het vorige jaar was de prijs f 25 bij 45% gehalte. In Z. Noord-Holland zullen veel bieten worden uitgezaaid. Van een bandtasebje. De Zeister politie, zoo verhaalt het Hdbl. kwam er dezer dagen achter dat een ingezetene in October 1919 te Utrecht een damestaschje had gevonden, dat o. m. 7 bankbiljetten van 400 franc inhield. Hij had een en ander ten eigen bate meenen aan te wenden, doch beleefde weinig ple zier van zijn schat. Al dadelijk toch eischte de vader van een jongen, die een en ander gezien had, een groot deel van het geld, wat hem uit angst voor ontdek king werd toegestaan. Een vrouw echter had van het geval vernomen, en liet haar stilzwijgen slechts koopen voor f 50. Ten laatste ontving de gelukkige vinder nog een anoniem schrijven, waarin hem werd gelast f400 op een bepaalde plaats te deponeeren, of alles zou aan de politie worden verklapt. Nu de politie echter buiten den brief schrijver om toch op de hoogte kwam, heeft de onrechtmatige eigenaar van het taschje alles vergoed. Levensmiddelen voor Duitschland. Naar wij vernemen zal het voorloopig crediet voor den aankoop van levensmid delen, hetwelk aan Duitschland zou wor den verstrekt, bij wijze van voorschot op het groote crediet van f 60.000.000 vast gesteld in de af te sluiten economische overeenkomst met Duitschland f 25.000.000 bedragen. Omtrent de verstrekking van dit voorschot is echter nog geen overeen stemming bereikt, aangezien de tot dus verre van Duitsche zijde opgetreden on derhandelaars geen volmacht bleken te hebben om namens hunne regeering af te sluiten. Bovendien zal zijn wij goed ingelicht dit crediet onzerzijds alleen dan kunnen worden verstrekt, wanneer volkomen vaststaat, welke hoeveelheden voor deze f 25.000.000 door Duitschland van ons zullen worden betrokken. o Steenkolen uit Duitschland. Vanaf Maandag 42 dezer is de aanvoer uit Duitschland van steenkolentreinen we derom hervat. De toestand heeft zich in het Roergebied zoodanig verbeterd, dat weder vier treinen per dag naar ons land zulen vertrekken. Een ongelukkige tocht. Men meldt uit Bodegraven aan de Msb. Toen de heer J. de B. zich met vrouw en kind per rijtuig naar een bruiloft begaf raakte het paard op hol. Het rijtuig sloeg om en geraakte met de vrouw en het kind te water. Het kind was spoedig gered. Moeilijker ging dit met de vrouw die onder het rijtuig was geraakt, echter werd ook zij uit haar netelige positie gered. Het paard werd later gegrepen. Nadat men zich van droge kleeren had voorzien, werd de reis in een omnibus voortgezet. Ongeveer te Nieuwerbrug reed een auto de brik achterop. Aanvankelijk wilde de bestuurder door te remmen achter blijven, doch deze haalde een verkeerden hendel over met het gevolg dat de auto met volle vaart op het rijtuig inreed. Dit werd met kracht tegen een boom gedrukt, waardoor het geheel werd vernield. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden thans met een geweldigen schr«k vrij. De auto was eveneens beschadigd, doch kon na reparatie de reis weder voortzetten. Bet conflict tu het meubelniakcrskedrijf. Deventer. De meubelmakers- en be- hangersgezelien alhier ontvingen van hunne patroons bericht, dat zij weer aan het werk kunnen gaan. Sigarenfabrieken stopgezet. Smallingerland. Door slapte in het be drijf zijn in deze gemeente verschillende sigarenfabrieken stopgezet. o in zake de Russische fondsen. De »Associatien de Secours Mutuel et de Protection des Intéréts suisses en Russiez opgericht in 4948 op intiatief van de Zwit- sersche Regeering, heeft aan de verschil lende commissiën en vereenigingen in Ne derland en in de Scandinavische Rijken, die zich bezighouden met de verdediging van de belangen van houders van Russische fondsen, houders van vorderingen op Rus land en belanghebbenden bij den goederen handel op dat land, een voorstel gedaan tot het houden van onderlinge besprekingen omtrent het aannemen van een gemeen schappelijke houding te dezer zake en zoo mogelijk te komen tot overeenstemming nopens de verder ten deze te volgen ge dragslijn. Mr. Treub, oud Minister van Financiën is aangewezen als eerste gedelegeerde voor Nederland. De een-gulden bon. Sinds een paar dagen zijn de nieuwe bons in omloop, en natuurlijk zyn ze ook al hier en daar geweigerd, deels omdat ze nog onbekend zijn, deels omdat er geen watermerk in voorkomt. Die onbekendheid zal wel slijten, maar in de afwezigheid van het watermerk zal men zich moeten leeren schikken, want dat behoort er niet in te zijn. De Minister van Justitie heeft aan de Commissarissen der Koningin verzocht er streng op te willen laten toezien, dat vuur wapens alleen worden verkocht door hen, die daartoe de vereischte vergunning be zitten. o De heer Hees geen S. D. A. P.-er en geen raadslid meer ran 's Hertogenbosch. Als eerlijk man heeft de heer Mees zich verplicht geacht, waar hij in den gemeen teraad zat met een mandaat der S. D. A. P. en gekozen was met socialistische stemmen, dit mandaat neer te leggen nu zijne ge dachten en opvattingen niet meer stroken met die zijner kiezers en der S. D. A. P. Zaterdagmorgen heeft hij zijn ontslag als raadslid ingediend. De heer Mees keert dus niet meer in de raadzaal terug, waar hij sedert zijne verkiezing in 4919 geregeld de raadszit tingen heeft bijgewoond en aan vrijwel alle besprekingen van belang heeft deelgenomen op de wijze, waarop hij gemeend heeft dat van zijn standpunt te moeten doen. o Revolutie-bedreiging. De redacteur van de Msb. te Brussel seint Volgens een telegram uit Aken, het Bel gische hoofdkwartier, zijn daar berichten binnen gekomen, dat Nederiandsche socia listen of communisten een revolutionnaire beweging in Nederland hadden voorbereid, welke zou zijn uitgebroken indien de opstand der bolsjewisten in het Roergebied was geslaagd. o Landbouw, In de Betuwe komen onder het melkvee thans zeer vee! plotselinge sterfgevallen voor. De dieren schijnen een soort van hartver lamming te krijgen. Sommigen brengen dit in verband met het bijzonder vroege voorjaar, waardoor het vee veel vroeger dan anders de weide ingegaan is. Hoenderfokkerij. Te Rolde is een inrichting verrezen, eenig op het vasteland van Europa, n.l. een groote hoenderfokkerij. Amerikaansch systeem. De prachtige machines, die duizenden eieren kunnen bevatten, zijn hiervoor uit Amerika geïmporteerd. De eerste kuikens worden over drie weken verwacht. Interresant is het »keeren der eieren.Met een slag aan een kruk worden duizenden, eieren ge keerd. De fokkerij wordt beheerd door iemand, die jarenlang in Amerika vertoefde. Eierproductie is hoofddoel. In de tweede plaats export van leghoenders enz. Heer treinen. Hoewel de nieuwe dienstregeling bij de spoorwegen, die over enkele weken zal worden ingevoerd, nog in voorbeieiding is, kan reeds thans worden medegedeeld, dat het aantal treinen met ongeveer vijf en twintig procent vermeerderd zal worden, schrijft het Hbld. o— Tegen den zomertijd. De dorpelingen in den Bommelerwaard kunnen zich, aldus lezen we in het Hbld., slechts met de nieuwe tijdregeling vereenigen. De gemeenteraad van Heuel besloot den minister te verzoeken den ouden tijd op de gemeenteklok te mogen handhaven, ter wijl ie Gameren van den nieuwen tijd geen notitie wordt genomen en de aanvang van scholen, kerken en fabrieken geheel geregeld wordt naar den zonnetijd. Bossche veiling, Op de Maandagmiddag gehouden Groen ten en Fruitveiling te 's Hertogenbosch, werden de volgende prijzen besteed Diverse soorten appels van 40 tot 45 ct. per K.G. Asperges van f 4.08—f 4.10 per K.G. Blauwkoppen 5055 ct. Spinazie 945 Raapstelen f 1.00f3.30 »100b. Rabarber 8.00»10.00» j> Radijs 1.20 2.00 Selderij 1.001.10 a Sla 4.006.00 kr. Bloemkool »30.00»32,00» st. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2