LIEFHEBBERS van een fijne sigaar Nieuwe Overzeesche Tabak ANT. METSELAAR, in aantal, prijken ook de namen van maar schalk Joffre en verscheiden generaals. BINNENLAND. Politiebeambte doodgeschoten. Noodlottige inval in een nachthuis. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks halfdrie deed de inspecteur Co- hen van het bureau Warmoesstraat I, met eenige agenten een inval in het beruchte nachthuis van Van Putten, aan den Ou- dezijds Achterburgwal 27. Een aantal personen werd hieruit verwijderd. Eenigen tijd later gingen weer een paar agenten naar binnen, omdat men vermeende, dat zich nog meer personen in het nachthuis ophielden. De eigenaar,' de 27-jarige Van Putten, een voormalige onderofficier der cavelerie en berucht individu, verzette zich hiertegen. Toen de politie zich in de gang bevond, trok hij eensklaps een re volver en loste een zestal schoten. De agenten zochten dekking het gebeurde alles in het duister achter een uitste kend gedeelte van den muur en schoten terug in de richting vanwaar zij de vuur stralen zagen. Het was een oorverdoovend geknal in die nauwe gang. Eensklaps viel de 28-jarige agent van het bureau Warmoesstraat, Draad geheeten, voorover op den grond. Een kogel had hem bij den mond in het hoofd getroffen zijn borst vertoonde een tweede kwetsuur dat ernstig bloedde. Een ander politiebeambte van hetzelfde bureau, Breuker genaamd, werd in het dijbeen getroffen. Per auto-brancard werden de beide agenten naar het Binnengasthuis vervoerd. De toestand van Draad was zeer ernstig en eenigen tijd na aankomst in het gasthuis blies hij den laatsten adem uit. Breuker's toestand is niet ernstig. Inmiddels had de dader de vlucht ge nomen. Hoe men ook zocht, Van Putten was nergens te vinden. De geheele bezetting van het bureau Warmoesstraat was uitgerukt en het blok huizen werd omsingeld. Nergens was echter een spoor van den moordenaar te ontdekken. Eerst 's morgens om negen uur had men succes. De inspecteur Pos- thuma doorzocht met een viertal recher cheurs, allen de revolver in de hand, alle kamers der pereeelen, die in het blok ge legen zijn. In het laatste huis werd op een rommelige vliering de dader, die zich in een zwarte deken had gewikkeld, ge vonden en gearresteerd. De agent Draad laat een vrouw en een kind achter. Zijn tragischen dood heeft onder zijn collega's, die iederen nacht zulke gevaren onder de oogen moeten zien, grooten indruk gemaakt. De broodkaarten weg Naar het »N. v. d. D.«. verneemt is de afschaffing van de broodkaarten eerlang te verwachten. Zij staat in verband met den toevoer- van meel en daarom wordt de opheffing in hoofdzaak alléén door de staking in de havens vertraagd. Roofmoord. Uit Hamburg wordt aan de »N. R. Ct.« gemeld Naar aanleiding van een afgeluisterd ge sprek op de straat zijn hier in hechtenis genomen Eugenie Obernier, uit Duisburg, en Thiele, een zeeman uit Pinneberg, die in Januari samen in de Duisburger haven den Nederlandschen schipper Jan Boer hebben vermoord en beroofd van 5000 mark. Zijn lijk wierpen zij in den Rijn. De aangehoudenen hebben bekend. o Een buitenkansje. De vorige week bleek in de kas van het postkantoor te Harderwijk een tekort van f1000, nadat een onderofficier van het garnizoen met een burger een bedrag van f 36.000 had geïnd. Het vermoeden was, dat bij de uitbetaling f1000 te veel was gegeven. Bij navraag verklaarden echter de ontvangers, dat hun het juiste bedrag was uitbetaald. Volgens een visch- handelaar, die toevallig aan het loket aan wezig was, zou f 37.000 inplaats van het juiste bedrag zijn ontvangen. Een uitgebreid politie-verhoor had geen resultaat. Zaterdagmorgen ontving de betrokken postambtenaar per spoor een margarine doos, afgegeven door Jansen, Leidscheweg, Utrecht. In die doos bevond zich het be drag van f4000 met een getypt briefje van den volgenden inhoud >Ten einde een onschuldige niet in een verkeerd licht te zetten, en een postman niet in moeielijkheid te brengen, stort ik hierbij het geld terug, dat nooit te veel i3 uitbetaald geworden, doch op een andere manier verkregen is. Was dit geld van den staat Nederland, dan kwam dat geld nooit terug." o Papierneod, De uitgevers-firma Dufour Co., te Amsterdam, zond aan den Minister van Handel het volgende adres In het belang van alle groote papier verbruikers verzoeken wij UExc. in tegen stelling met het advies van den nijverheids- raad, het uitvoerverbod op papier, i.e. cou ranten papier alsnog niet op te heffen. Pa pier [speciaal courantenpapier, is zóó hoog in prijs, als in de kritiekste oorlogstijden niet geweest is als reden daarvoor wordt aangegeven door den handelïgroote schaarschte* door de fabrikanten ïgebrek aan en hoogen prijs der grondstoffen. Uitvoer dus tegen de belangen der Ne- derlandsche verbruikers. o Nederlandsch-Belgisch verdrag. Het comité van actie tegen het Neder- landsch-Belgisch ontwerp-verdrag deelt me de, dat de gedelegeerden van het comité de Politique Nationale te Parijs een be spreking hebben gehad met het Fransche comité voor den linker-Rijnoever en dat dit comité aan het Belgisch comité van actie allen steun heeft toegezegd, om te verhinderen, dat België door gebrek aan diplomatieken steun genoodzaakt zal zijn. het Nederlandsch-Belgisch ontwerp-verdrag te onderteekenen. o De eischen der landarbeiders. In de provincie Groningen was het uur loon der landarbeiders verleden jaar 32£ ct. De modern georganiseerde landarbeiders vragen thans eerst een verhooging van 2^ ct. per uur en verhooging van dit bedrag met nog 20 pCt., zoodat dan het uurloon wordt 42 ct. Bovendien wordt een vacantie geëischt gedurende veertien dagen. De werkgevers zijn niet bereid op deze eischen in te gaan. o De havenstaking nadert haar einde. Het schijnt, dat het einde van de haven staking nabij is. Er is in de paar laatste dagen voortdurend vergaderd door de werk gevers met de besturen van de Transport arbeiders. De bijeenkomsten hadden plaats in Den Haag en Rotterdam. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft het Internationaal Ver bond van Vakvereenigingen een groot aan deel gehad in het samenbrengen der par tijen. Omtrent het verloop der onderhandelin gen kan bij dezen stand van zaken geen mededeeling worden gedaan. Door deu electrischcn stroom. Op het station der Hollandsche Spoor te 's Gravenhage had zich Vrijdag een per soon als kok dienst doende in een trein voor internationaal verkeer boven op een z.g. keukenwagen begeven om een onder zoek in te stellen in verband met een ver moedelijk gebrek in een schoorsteen. Hij kwam daarbij in aanraking met een hoog spanningsdraad van de electrische spoor, waardoor hij tengevolge van den electrischen stroom ernstige brandwonden bekwam en bovendien, doordien hij daarna van den wagen viel, een bloedende wond aan het hoofd. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en vervolgens naar het Ge meenteziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Een Waaier voor de Koingiu. De Boeren-vereeniging te Oudtshoorn, het centrum van de struisvogelboerderijen in het gelijknamig district van de Kaap provincie heeft besloten aan Koningin Wil-, helmina een waaier van struisveeren aan te bieden. De waaier zal uit de beste veeren, uit gezocht door den deskundige Max Rose, te Londen vervaardigd worden. De commissaris van de Unie van Zuid-Afrika zal de waaier aanbieden. De waarde van het geschenk is f 1800. Gevaarlek heer gearresteerd. Te Leur (N.-Br.) is door de maréchaus- sée binnengebracht de 19jarige Yan Es, die in 1917 op verschillende plaatsen in braak pleegde en zich onder meer schuldig maakte aan het stelen van broodkaarten, waarvoor hij veel geld wist te krijgen. Van Es moet aan het hoofd van een dievenbende van ongeveer vijftig personen geslaan hebben. Bij zijne arrestatie was hij in het bezit van ongeveer f 19.000. Drie boerderijen afgebrand. Te Hapert (N.-Br.) brandden een drie tal boerderijen, toebehoorende aan de landbouwers Schemmink, v. Eek en Wou ters, totaal af. Nagenoeg de geheele in boedel werd een prooi der vlammen, als mede een schuur, toebehoorende aan J. Schilders. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. o De koningin-moeder vertrok gisteren voor enkele dagen naar Bentheim, teneinde een bezoek te brengen aan den prins van Wal deck en Pyrmont. o Ten bureele van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Elsloo vervoegde zich eene weduwe tellende 27 lenten en een jongman 72 jaren oud zijnde tot het aan gaan van een huwelijk. Het zonderlinge paar verwekte bij het passeeren van het dorp eene buitengewone belangstelling. Suiker. Groote hoeveelheden suiker de Tel. verneemt ruim 200.000 zakken welke voor de raffinaderijen te Amsterdam be stemd waren, zijn door de staking niet naar Amsterdam getransporteerd, doch in het productieland (Cuba) weder van de hand gedaan. o Pokken. Te Oosterbeek zijn drie gevallen van pokken waargenomen. De ziekte is over gebracht door iemand die in het Roergebied heeft gewerkt. De patiënten worden te Arnhem in de barakken opgenomen, en personen uit hun omgeving worden te Arnhem geïsoleerd. o Droevig ongeluk. Terwijl een der familieleden van een zekeren v. G. te Riethoven een geladen geweer aan het poetsen was ging plotse ling het schot af en trof de vrouw van v. G. in het hoofd met het noodlottig ge volg dat zij onmiddellijk overleed. Bestrijding van wormstekigheid bij appelen en peren. Eene groote vermindering van het aantal wormstekige appelen en peren kan worden verkregen door eene bespuiting der boomen op het juiste tijdstip met een arsenicum praeparaat. Het doel van deze bespuitirig is het be dekken der jonge vruchtjes, speciaal van de kelkholte, met een dun laagje vergif de rupsjes, die uit de buiten aan de vrucht door de vlinders gelegde eieren zijn gekomen, krijgen dan bij het zich naar binnen vreten een weinig van het vergif binnen en ster ven, voordat zij kwaad hebben gedaan. Daar de meeste rupsen 75%) bij de kelkholte in de vruchten binnendringen, en vele eerst nog wat in die kelkholte zelf vreten, is het vooral noodig dit deel van de vrvcht goed met vergif bedekt te krijgen, Bij appels nu buigen 10 14 dagen na het afvallen van de bloembladeren de kelk slippen zich naar binnen over de holte heen; als dit is geschied, is het niet meer moge lijk de noodige hoeveelheid vergif in die kelkholte te brengen. Daarom moet bij appels bespuiting plaats hebben, uiterlijk 10 dagen nadat de bloem bladen zijn afgevallenhet eerst later, meestal in Juni uitkomende rupsje vindt dan nog het vergif in de kelkholte en sterft, als net daarvan iets binnen krijgt. Daar bij peren de kelkholte niet door de kelkslippen wordt fgesloten, kunnen deze ook later in den atijd nog worden bespoten. Men kan dus bij peren de tweede be spuiting tegen schurft (zie bericht no. 13) uitstekend combineeren met de bestrijding van de wormstekigheid, door de Bordeaux- sche pap te vermengen met gpCt. loodar- seniaat of 0,1 pCt. Parijsch of Urania groen. Het eerste verdient de voorkeur, vooral omdat het langer blijft kleven, maar het is minder gemakkelijk verkrijgbaar dan de beide andere stoffen. Bij appelen dient men die tweede be spuiting eenigermate te vervroegen, als men haar tegelijk dienst wil laten dosn tegen wormstekigheidenkel tegen schurft kan gespoten worden, als de jonge vruchtjes ongeveer knikkergroot zijn, doch als men ook de wormstekigheid wil bestijden, moet de tweede bespuiting, zooals boven werd uiteengezet, plaats hebben kort na den bloei. Men doet dan echter beter de appelen niet meer met Bordeauxsche, maar met Cali- fornische (zwavelkalk-)pap te bespuiten door deze pap mag echter geen Parijsch of Urania-groen worden gemengd, maar alleen loodarseniaatde eerstgenoemde stof fen vormen n.I. met de zwavelkalk ver bindingen, die het blad kunnen beschadigen. Wie de eerste besproeiing vóór den bloei met Bordeauxsche pap heeft uitgevoerd, en niet om wat voor redenen ook, voor een tweeden keer met Californische pap wil spuiten, kan toch de wormstekigheid tegen gaan door zijn appelen .op het boven aan gehaalde tijdstip te bespuiten met pCt. loodarseniaat in water of 0,1 pCt. Parijsch of Urania-groen in kalkwater (2 pCt. kaik). Natuurlijk kan men ook peren met deze oplossing bespuiten in plaats van met de combinatieBordeauxsche pap en een ar- senicumpraeparaat, maar deze laatste ver dient met het oog op de schurft de voor keur. Het is zeer noodzakelijk de bespuiting met groote zorg uit te voeren, opdat de kelkholte van elk vruchtje met vergif worde gevuld. Dit ideaal is natuurlijk wel niet be- bereikbaar, maar men moet er toch naar streven het zoo dicht mogelijk te naderen. Door de besproeiing met vergif bestrijdt men tevens alle andere vretende insekten, als rupsen (b.v. die van den kleinen winter- vlinder, de ringelrups, de donsvlinderrups enz.) kevers (b.v. meikevers, bladvretende snuitkevertjes) en bastaardrupsen (b.v. die van de perespinselbladwesp). Misschien zal ook de op wormstekigheid gelijkende be schadiging der jonge vruchtjes door zaag- wesplarven door de tijdige bespuiting met vergif worden tegengegaan, maar hierover is nog niets bekend. Nadere inlichtingen over de genoemde middelen, de voor de besproeiing noodige machines en de adressen waar een en ander verkrijgbaar is, zijn te komen bij den Phytopathologischen Dienst te Wageningen of bij de plaatselijke controleurs bij dien Dienst. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Zaterdag 24 April zullen eenige jongedames, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der vereeniging »Het Groene Kruisde »Emmabloem« verkoo- pen ten bate van de Tuberculosebestrijding, Van de opbrengst zal 40 pet. gestort wor den in de kas van de Provinciale Noord- Brabantsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, terwijl 60 pet. ten voordeele komt van de Vereeniging »Het Groene Kruis« hier ter plaatse. Dit geld zal uit sluitend aangewend worden ten bate van de Tuberculosebestrijding. Hoe grooter de opbrengst, hoe meer dus gedaan kan wor den voor de Tuberculoselijders te Heusden. Laat dan ook geen enkele Heusdenaar achter blijven, laat ieder bijdragen naar zijn vermogen. Iedere gift is welkom Mochten er jongedames zijn, bereid bij den verkoop mede te helpen, zoo kunnen zij zich nog opgeven bij de Secretaresse der Vereeniging, Mevr. Auër. Op het gisteren te Breda gehouden Onderwijzers-examen, slaagde o. m. onze stadgenoot de heer M. Kerkhofs. De gelegenheid is opengesteld tot het afleggen van het examen voor leerling kantoorbediende bij den post- en telegraaf dienst. Aanmelding moet geschieden bij den directeur van het post- en telegraaf kantoor te dezer plaatse bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Terwijl A. B. werkzaam op de scheepswerf alhier, bezig was met smeden van een hoekijzer, kantelde dit stuk ijzer en gleed langs zijn rechter bovenhand waar door deze werd opangereten en de hulp van Dr. Auër moest worden ingeroepen. Naar we vernemen beloofd de a.s. Heusdensche kermis, die eenige jaren slui merende is geweest, ons veel vermaak. Er zullen onder meer komende Auto- carouse! van Janvier, de Schouwburg onder Directie van den Heer P. Vink, een Lucht- schommel, een Hypodroom, een Amerikaan- sche Werptent, een Draaimolen, benevens diverse Gebrak- en Suikerwerkkramen. rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W- Regout" „Eigen Import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf liet. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. !t half ons. Groote keuze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN. Beneden-Langstraat. De hooiprijzen zijn tengevolge van den vroegen grasgroei tot f 30.per 500 K.G. gedaald. De handel is gering en een en ander zal bepaald van invloed zijn op de hooi- grasverpachtingen. Brakel. Dezer dagen is het nieuwe zuiggasgemaal van het Dijkdistrict Bom- melerwaard, beneden den Meidyk te Brakel in tegenwoordigheid van het bijna voltallige bestuur, beproefd. Bij deze beproeving bleek dat het gemaal, ontworpen en uitgevoerd volgens de plannen van de ingenieurs W. C. en K. de Wit te Amsterdam, geheel aan de gestelde eischen voldaan heeft. Het waterverzet bedroeg bij een opvoerhoogte van 0.73 M. 127.5 kub. M. per minuut, en bij 3.02 M. opvoerhoogte werd nog 101.6 kub. M. uitgeslagen, belangrijk meer dan gegaran deerd was, terwijl het geringe anthraciet- verbruik een belangrijke besparing in de jaarlijksche bedrijfskosten met zich zal brengen. Eethen. Vrijdagmiddag geraakte het paard van den kruidenier Joh. V. uit Heus den op hol. Eenige fietsrijders ijlden het ongebreidelde dier na, en het mocht H. de F. alhier gelukken, het hollende paard te Drongelen in te halen en tot staan te bren gen. Paard, wagen en kruidenierswaren werden in ongeschonden staat den ont hutsten eigenaar weder ter hand gesteld. 's Gravemoer. Onder zeer vele blijken van belangstelling herdachten Maandag de echtelieden Adriaan Heijblom en Christina van Raamsdonk hunne 50-jarige echtver- eeniging. Het zij deze nog krasse oudjes gegeven ook eenmaal nog hun diamanten feest te vieren 1 Aanstaanden Zaterdag zal ten Ge meentehuize alhier eene vergadering wor den gehouden van het Provinciaal Water snoodcomité in verband met de overstrooming dezer gemeente in Januari j.l. Herpt. Bij den landbouwer J. S. is een geit met twee koppen ter wereld gebracht. Het bezienswaardige diertje stierf een uur na de geboorte. De karnemelk aan de fabriek is thans weer aanzienlijk verlaagd en is van 7 op 5 ct. per Liter gebracht. Meeuwen, De talrijke boomgaarden alhier leveren een buitengewoon prachtig gezicht op, ze staan thans in vollen bloei, 't Belooft weder een goed fruitjaar te wor den. In deze gemeente is thans, als in weinige andere, in hooge mate van natuur schoon te genieten. Aan het herhalingsonderwijs voor meisjes zullen alhier deelnamen 5 leerlin gen. In verband met de ontvluchting van een groot aantal Russen te Baarle Nassau zullen alhier 's nachts eenige ieden van de burgerwacht patrouilleeren. Oudendijk. Door eenige landbouwers is het plan gevormd, ook in deze gemeente een afd. van de Noordbr. Mij. van Landbouw op te richten. Binnenkort zal een openb. vergadering worden gehouden waar de heer de Jongh uit Almkerk, secr. der Mij. »het doel en streven van deze«, nader zal uit een zetten. Wij twijfelen niet of ieder landbouwer zal gaarne mede werken, om tot de oprichting van zulk een afdeeling te komen. Op Woensdag 28 April a.s. hoopt de gemengde zangv. Kunst na arbeid«, dir. de heer J. Spiering, in het lokaal der openb, school, hara le. openb. uitvoering te geven. Oosterhout. Naar men verneemt zal op Woensdag 21 dezer in het Zuid-Hol- landsche koffiehuis te Breda eene vergade ring worden gehouden om uitbreiding te geven aan de plannen eener waterleiding in Oost-Brabant en deze nog uit te breiden tot de gemeenten Oosterhout, Dongen, 's Gravemoer, Geertruidenberg, Raamsdonk en Waspik. Sprang. A. v. d. S. alhier kwam in botsing met zekeren v. B., beiden per fiets, van eerstgenoemde was het stalen ros zoodanig gehavend, dat inplaats de fiets hem, hij zijn ros moest huiswaarts dragen. Peroonlijk liep verder alles goed af, en kwamen beiden met den schrik vrij. Veen. Zaterdagavond gaf het fanfare corps »Wilhelmina« alhier voor het Raad huis een concert. Niettegenstaande het weder niet erg aanlokkelijk was, was toch veel publiek op de been en het was dui delijk merkbaar dat het corps weer aan een degelijke leiding is toevertrouwd. We mogen hopen dat Wilhelmina haar goeden naam spoedig mag terugkrijgen. De heer Weeda, Hoofd der school alhier, hoopt 1 Mei a.s. onze gemeente te verlaten en zich te Utrecht te vestigen, Eene commissie heeft zich reeds gevormd, en gelden ingezameld met het doel om hem bij zijn vertrek namens de burgerij een huldeblijk aan te bieden. Wijk. De heeren A. C. Bouman en W. Blijenberg zijn j.l. Vrijdag met alge- meene stemmen herkozen tot schaarmees- ters van het Wijkerzand. Op de voordracht voor de benoeming

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2