UITSCHOTsigaren "I s-Bosch CUBA J Bij üi! nr. behoort een loep!. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3976. Zaterdag 24 April. 1920. Rookt onze 5 cent prima. Bij 3oo stuks franco, i FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. UND VAN ALTENft Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. 9 MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 BUITENLANDS CH OVERZICHT. De Opperste Raad is 19 April te San Remo bijeengekomen en heeft dien dag twee vergaderingen gehouden, die voorna melijk aan het vredestractaat met Turkije besteed waren. Dadelijk is besloten om de Turksche ge machtigden tegen 10 Mei naar Parijs te ontbieden om het vredestractaat in ont vangst te nemen. Men hoopt n.l. op dien dag, met de vele netelige vraagstukken, die aangaande Turkije tot oplossing zijn te brengen, gereed te zijn. Het schijnt in- tusschen, dat de Turken zich niet elke regeling zullen laten welgevallen, want in Klein-Azië staat Moestafa Kemal aan het hoofd van 250.000 manschappen gereed, om elke regeling, die herr. niet aanstaat, aan te vechten. Natuurlijk zal het onmogelijk zijn, een regeling te vinden, die alle betrokkenen bevredigt, en zoo zal de vrede met Turkije in het Oosten ook geen duurzame rust brengen. Om echter althans te zorgen, dat de Turken van Konstantinopel niet een stormcentrum maken, dat hun naaste buren en zoodoende heel Europa rechtstreeks be dreigt, zullen de zeestraten geïnternationa liseerd worden en in de stad zelf contin genten van de geallieerden gelegd worden, om er de rust te handhaven. Een paar oorlogsschepen zullen wel aan de bewaking mee moeten doen. Zoo lang de geallieer den het onder elkaar eens blijven, kan dat goed gaan, maar komt er onder hen een afvallige broeder, dan krijgen de Turken weer hun kans. Volgens maarschalk Foch zouden niet minder dan 300000 man noodig zijn om de uitvoering van het vredestractaat te waarborgen. Wie zal echter al die soldaten leveren Het is dan ook duidelijk, dat de toestand, die zou ontstaan, indien het vredestractaat met zulk een macht zou moeten worden ondersteund, niets op vrede zou lijken. Uit Brussel komt nog een interessant nieuwstje over de conferentie te San Remo. In een lezing in de Brusselsche kamer van koophandel heeft majoor Delannoy ver klaard, dat er te San Remo sprake van is, om aan Holland het bestuur over Kon stantinopel en Armenië op te dragen »als vergoeding voor het oppergezag over de Schelde# dat aan België teruggegeven zou worden. Inderdaad een fraaie vergoe ding, dit akefietje. Nederland, dat in zijn koloniale rijk over millioenen Mohamme danen regeert, zou te Konstantinopel een taak op zich moeten nemen, waar geen andere staat met Mohammedaansche onder danen alléén aan wil en die het eindelooze verdrietelijkheid en last zou veroorzaken zonder eenigen lust. En tot belooning zou België de Schelde inpalmen Men kent het Hollandsche karakter toch slecht, als men in ernst aan de mogelijkheid dat wij in zulk een »ruil« zouden toestemmen, ge looft. De conferentie te San Remo zal wel wijzer zijn om zoo iets ter sprake te brengen, maar het blijft toch teekenend dat een Belgisch majoor in de kamer van 29. Op deze wijze brachten Frank en Er- minie menig gelukkig uur in het geheim door in het zomerhuisje, terwijl hun ge- spekken altijd liepen over het onderwerp liefde. XVI. DE HEER CROSBY. Op denzelfden Maandagavond, dien de heer Pearson ten huize van zijn broeder doorbracht, werd elders een tooneel, met deze geschiedenis .in verband staande, af gespeeld. In een huis veel minder fraai, doch aan denzelfden weg gelegen als dat van den heer Muurse zat de ei genaar, Crosby, hoofd der firma Crosby, en Co., te Londen, in zijn studeerkamer met zijn eersten klerk. Die klerk was de jonge Frank Muurse. Hij was op het kan toor der firma Crosby gekomen, toen hij nog zeer jong was, door de bemoeïng van zijn oom, die een vriend van den heer Crosby was, In den loop der jaren was Frank door zijn vlijt, bekwaamheid en toe wijding aan de belangen van zijn patroon de meest vertrouwde klerk geworden op het kantoor der oogenschijnlijk bloeiende firma. De tafel tusschen de twee mannen was met boeken en papieren bedekthun gelaat, van den oudsten vooral, had een alles behalve gelukkige uitdrukking. »Dit is een zeer ernstig geval, vindt je niet, Muurse De zaak staat veel slechter dan ik dacht veel slechter. Ik wist, dat we maanden achtereen verloren hebben, maar ik had geen flauw vermoeden, dat het verlies zoo groot was, als je mij zoo even aangetoond hebt, dat het in werke lijkheid is. De jonge man antwoordde niet, zijn ge laat verried het grootste medelijden met de zorgen en moeilijkheden, waarin zijn patroon gewikkeld was. Zijn medelijden kwam niet uit eigenbelang voortwant, hoewel hij zijne betrekking verloor, als het kantoor van den heer Crosby ten gronde ging, dacht hij hier niet in de eerste plaats aan. Hij had zijn patroon lief, die hem altijd vriendelijk en edelmoedig had be handeld en hij vreesde den onvermijdeftj- ken afloop hunner handelsonderneming, evenzeer voor den heer Crosby als voor zichzelf. Daar hij geen antwoord op zijn voorgaande vraag had ontvangen, ging de heer Crosby voort »Binnen zes maanden zullen we onze betalingen moeten staken. Ik kan geen enkel middel bedenken, om er ons uit te redden. Weet jij iets Muurse Daar Frank nog steeds in gedachten koophandel te I3russe' daarover in ernst kan spreken. De besprekingen over het herstel der handelsbetrekkingen rnet Sowjet-Rusland schijnen niet erg te vlotten. De Russen hebben noch over den aard, noch over de hoeveelheid der waren, die Rusland zou kunnen uitvoeren, eenige ophelderingen kunnen geven. Zij bepaalden zich tot de verklaring, dat Rusland niets kan leveren, behalve wellicht hout zoolang de trans portmiddelen niet in orde zijn gebracht. Ze hebben groote behoefte aan locomo tieven, die ze met goud willen betalen. De Russische vertegenwoordigers verklaren, dat de Sowjet-republiek een streep gehaald heeft door alle schulden van het tsaristisch bewind. Niettemin hebben ze laten door schemeren, dat de kwestie tder oude Rus sische schulden wellicht opnieuw zou kun nen worden overwogen als de geallieerden zich bereid verklaren met de Sowjet-repu bliek over vrede te gaan onderhandelen. Wat de bezettingen van Frankfort en Hanau betreft, overal zijn teekenen waar te nemen, dat de Franschen aanstalten maken om zich ieder oogenblik terug te trekken en zij niet van plan zijn lang te blijven. Alle mogelijke faciliteiten worden aan de inwoners verleend. De eenige be perking geldt den invoer en het dragen van wapens. De hoeveelheid wapens en munitie, die in het gedeelte van de onzijdige zone ge vonden zyn, dat de Fnnschen bezet hebben, werpt een merkwaardig licht op de ont- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollcindsch tinwerk. Tafel- Dessertmesseu, Fruit- Boter-1 en Kaasmesjes. GERO ZILVER -ALPACCAj Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vr3ag prijscourant voor Gero zilver, j voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. verdiept was en zijn vraag niet beantwoord de, ging de heer Crosby weder voortïlk moet er ernstig over denken, wat er ge daan moet worden, Frank. Er is één flauwe straal van hoop. Het is een fami liezaak, maar in aanmerking genomen de verhouding, waarin je tot je oom staat, behoef ik er niet voor terug te schrikken, mijn vertrouwen in je te stellen want ge zijt bescheiden en bezit een verstand boven uw jaren. En daar ik weet, hoeveel ge van mij houdt, ben ik er zeker van, dat ge mij zult helpen, zooveel in uw vermo gen is.« »Daar kunt u verzekerd van zijn, mijn heer, antwoorde de jonge man ernstig, zijn patroon vragend aanziende. De heer Crosby aarzelde eenige oogen- blikken, eer hij met zijn plan voor den dag kwam. Hoewel hij behoefte had aan raad en steun, zag hij er met zijn van na ture achterdochtig karakter tegen op, ie mand zijn geheim toe te vertrouwen. ïlk kan dus stellig op je stilzwijgen rekenen in deze zeer kiesche zaak vroeg de heer Crosby nog steeds aarzelend. »Ja mijnheer ik bpn er zeker van, dat u niets verkeerds zult zeggen,a zeide Frank, hoewel hij er niet zeer gerust op was, wat die mededeeling zijn kon. »Ik heb een zoon,# ging de heer Cros by voort, nog steeds aarzelend, eer hij het belangrijk onderwerp ter sprake bracht. Daar deze omstandigheid zeer goed aan Frank bekend was, antwoordde hij een wapening van Duitschland. Te Hanau, waar na den terugtocht van de rijksweer, 593 officieren en manschappen van de veiligheidspolitie moesten zijn, vonden zij 1800 geweren, 53 lichte en 19 zware ma chinegeweren, 8 mijnwerpers, 4 vlammen- spuiten, een ontzaglijke hoeveelheid hand granaten 428 automatische pistolen, 48 ma chine-revolvers en drie veldstukken met 500 schoten aan brisantgranaten voor elk kanon. In een kruitfabriek te Hanau, waar de directeur zwoer, dat geen kruit in voorraad was, vonden de Franschen vijf ton en bij verder onderzoek nog twintig ton ver borgen. Indien Frankfort en Hanau als voor beeld voor den toestand van Duitschland in het algemeen kunnen gelden, dan is er van eene ontwapening van Duitschland nog geen sprake. BUITENLAND. Het llaiidaat voor Armenië, In verband met de geruchten die in de pers over het Armeensche mandaat hebben geloopen, deelt de Tel. mede, dat het in derdaad niet onmogelijk is, dat ter confe rentie van San Remo besloten zal worden dit mandaat toe te vertrouwen aan een kleinen staat met gunstige financieele po sitie, b.v. Nederland. Amerika zou echter financieel meewer ken. Wervelstorm in Amerika. Te Birmingham in Alabama (Ver. Staten) zijn dertig personen gedood, velen gewond en is een groote schade aangericht door een cycloon, die over een gedeelte van de staten Mississippi, Alabama en Tenesse gewoed heeft. o De gemeenteraad van de Berlijnsche voorstad Mariendorf heeft besloten een ge meentelijke barbierswinkel te openen, als protest tegen de hooge prijzen, die de particuliere kappers vragen. Het haarknip pen zou nu 2.50 mark gaan kosten. In het politiebureau is r.u een kamer als asalon# voorloopig alleen voor mannen en kin deren geopend. Een brandweerman, ex-kapper bedient de klanten. Hij mag voor haarknippen niet meer dan één mark verlangen. Kinderen moet hij zelfs voor 30 pfennig helpen. o voudig met een »ja mijnheer. De heer Crosby speelde zenuwachtig met een brief, dien hij in zijn hand hield, niet goed wetende hoe hij voort zou gaan, want hij schaamde zich eenigszins over zijn eigen voorstel, Op den brief ziende, ging hij verlegen voort»En je oom Herbert heeft een dochter. Nu is dat, wat we een gelukkigen samenloop van omstandig heden noemen, nietwaar,zeide hij, met een onnatuui lijken lach, om een gevoel van schaamte te verbergen. »Ja, mijnheer,stamelde Frank, wiens gelaat beurtelings rood en bleek was ge worden. De heer Crosby speelde nog met den brief en zag de plotselinge overgan gen op Frank's gelaat niet, bij deze on verwachte vermelding van den naam van zijn verdere toespelling op Erminie, in ver band met den jongen heer Crosby. »Mijn zoon Alex heeft je nicht in het oog loopend het hof gemaakt,ging de heer Crosby voort, jen ik twyfel er niet aan, of hij zal, wanneer ik dit wensch, haar dadelijk ten huwelijk vragen. Indien ik hem veilig getrouwd kon zien, eer er geruchten in omloop komen over het ver moedelijk staken mijner betalingen, zou ik van een grooten angst ontheven zijn een groote angst. Het is de plicht van een vader, te zorgen, dat zijn zoon goed bezorgd is. Vindt je dat ook niet Frank Frank boog het hoofd, want het was hem niet mogelijk te spreken verschillen de gevoelens bestormden hem. De heer De Hirtenberger patronenfabriek bij Weenen is tengevolge van brandstichting door communistische elementen volkomen vernield. De schade bedraagt meer dan dertig millioen kronen. De spoorwegstaking te Weenen is ge ëindigd. De regeering heeft den spoorweg arbeiders een voorschot van 36 millioen kronen uitbetaald, waarop de arbeiders ver klaarden het werk te zullen hervatten. Hoelz wordt uitgeleverd. De regeering te Praag heeft toegezegd dat zij Hoelz zou uitleveren. Hoelz had bij zijn inhechtenisneming behalve 130.000 mk. nog een deposito- bewijs bij zich voor een bedrag van 250,000 mk. dat hij onder den naam Schmidt bij een Beiersche bank gestort had. Verder een half millioen mk. aan briljanten, die hij in zijn kleeren genaaid had. Hulp van Engeland. Uit Rome wordt aan de Westminster Ga- zette geseind dat men in welingelichte krin gen beweert dat Engeland Italië zal helpen bij de organisatie van het economische leven. Italië heeft dringend behoefte aan steen kolen en grondstoffen. Binnenkort zullen vertegenwoordigers van beide landen te Londen bijeenkomen om te bespreken onder welke voorwaarde En geland deze goederen aan Italië zal ver schaffen. o Crosby zag op en geen antwoord ontvan gende, hield hij de beweging van Frank's hoofd voor een teeken van instemming. Hij ging dus voort. »De heer Muurse is er trotsch op, dat zijn vrouw van adel is en hoewel hij min achting koestert voor iemand, die in den handel is ofschoon al zijn geld in den handel verdient werd geloof ik niet, dat hij iets tegen een huwelijk van mijn zoon met zijn dochter hebben zou. Indien ik mij echter bankroet verklaren moest, eer het huwelijk kan plaats hebben, zou dat alles bederven. Ik zou dus op een korte verloving aandringen en het huwelijk zooveel mogelijk bespoedigen. Eens ge trouwd, is alles in orde want ik vertrouw, dat Herbert Muurse, als zijn dochter met mijn zoon getrouwd is, mij liever het geld zal leenen, dan dat ik mij bankroet ver klaren moet. Ik zeg je dit alles, omdat ik weet. Dat je je oom geen goed hart toedraagt, Frankge begrijpt dus, hoe strikt geheim we onze moeilijkheden moe ten houden, totdat het geld van den heer Muurse ons in staat zal stellen, onze schuld- eischers te voldoen. We moeten dus den schijn zion te bewaren, dat onze zaken in de beste orde zijn. Ge begrijpt mij niet waar Frank ?c Zoo ging de man voort in zijn zelfzucht, onkundig van het feit, dat hij sprak tot iemand, die door zijn bankroet meer lijden zou dan hij zelf. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor t)6t Lmd vu Heusiien en Alteiü, de Langstreat en de BammeSerwaari

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1