Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3979. Woensdag 5 Mei. 1920. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. N Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Te Spa zal nu onderhandeld worden over de economische bepalingen van het verdrag, over welker uitvoering de Duitschers ook een woord zullen mee te spreken krijgen. Men weet, dat het denkbeeld geopperd is, om het bedrag van de schadevergoeding eens voor al vast te stellen. Maar de be taling zal natuurlijk slechts in termynen mogelijk zijn, en van Belgische zijde wordt nu verzekerd, dat te Spa voorgesteld zal worden, om die termijnen telkens wat groo- ter te nemen, naar de mate Duitschland zich herstelt; Dit lijkt een procédé, dat niet bevorderlijk is voor het scheppen van een verzoenlijke stemming. Hoe verder de oorlog achter hen ligt, hoe zwaarder de Duitschers zouden moeten bloeden en hoe verbitterder, in plaats van hoe berustender, hun stemming zou worden. Die stemming zou dan gaan lijken op die van een be lastingbetaler, wiens percentage van aanslag met elk jaar hooger wordt. Het is intusschen nog niet zoover. Men moet niet vergeten, dat landen met een lagen wisselkoers groot belang hebben bij het economisch herstel van Duitschland. Italië met zijn lage lire en Frankrijk en België met hun lagen frank kunnen veel voordeeliger in Duitschland dan in Engeland koopen, als de Duitschers willen meewerken. Het herstel der handelsbetrekkingen zou »- ook .bevorderlijk zijn voor het aankweeken van eene betere verstandhouding. Italië, dat rechtstreeks weinig belang heeft bij eene zware Duitsche schadever goeding, is vooral geneigd spoedig eene spons over het verledene te halen. De Parijsche correspondent van de Daily News zegt, dat als som der schadevergoeding aan Duitschland opgelegd, genoemd wordt 3 milliard gouden marken per jaar, gedu rende 30 jaar. Er zijn bevoegde financi- eele •autoriteiten, die van meening zijn, dat Duitschland dit niet zal kunnen opbrengen, anderen daarentegen gelooven, dat het mo gelijk is. Lloyd George heeft bij de bespreking van de conferentie te San Remo gezegd Wanneer ge te San Remo vertoefde en daar de afgevaardigden der verschillende landen ontmoette, drong het meer en meer tot je door, hoezeer Europa behoefte heeft aan vrede. Het arme Europa worstelt om uit de oorlogsmoeilijkheden te geraken en de wrakstukken op te ruimen, maar wordt af en toe ongeduldig en dreigt dan de 32. Mevrouw Muurse was volkomen berekend voor de taak, om haar gast bezig te houden en terwijl zij hem door het fraai aange legde park en de verschillende kassen met kostbare planten en bloemen begeleidde; bracht zij allerlei onderwerpen ter sprake. Eindelijk kwam ook de godsdienst aan de beurt en toen de heer Pearson verklaarde, dat hij wel degelijk aan het bestaan van God geloofde, kon mevrouw Muurse niet nalaten, hierover haar verwondering te ken nen te geven. Na dit verschil van gevoelen wilde het gesprek niet meer vlotten en begaf het tweetal zich naar huis, veel minder met elkander ingenomen, dan bij den aanvang der wandeling. XIX. OUDERLIEFDE. Het kcffie-uur was aangebroken en Er- minie was nog steeds in een der kassen bezig met het verzorgen der bloemen. Plot seling werd zij gewaar, dat er iemand naast haar stond en opziende van haar spa er bij neer te werpen. Niettemin is hij van meening, dat de toestand verbetert. Er komt meer vertrouwen en minder angst. De gapende wonden van Europa beginnen zich langzaam te sluiten. De conferentie te San Remo beschouwde hij als een mijlpaal in het genezingsproces. De Raad van den Volkenbond komt 14 Mei te Rome bijeen, onder voorzitterschap van den Italiaanschen senator Tittoni. In deze vergadering zal de stichting van den Volkenbond plechtig worden afgekondigd. Leon Bourgeois zal Frankrijk vertegen woordigen, Balfour Engeland. Verder zullen Japan, Brazilië, Grieken land, Spanje en België vertegenwoordigd zijn. In Denemarken heeft de uitslag der verkiezing.de oude constellatie in het par lement, waarbij de radicalen en sociaal democraten onder den vorigen minister president Zahle een meerderheid van enkele stemmen hadden, omvergeworpen, doordat de radicalen de helft van hun zetels ver speeld hebben. Het grootste gedeelte van dat verlies is ten bate van de liberalen gekomen. De uitslag heeft bewezen, dat de staatsgreep dien de koning beging, toen hij het ministerie-Zahle buiten de deur zette, geheel overbodig was hij had kalm de uitspraak van het kiezersvolk kunnen afwachten, dat zich in meerderheid ver klaard heeft voor de politiek, die zich niet bij de uitkomsten van de volksstemming in de tweede Sleeswijksche zone wil neer leggen. In de Deensche politiek is daarmee een tijdvak van bitteren strijd geopend. Het vredestractaat met Hongarije zou 1 Mei overhandigd worden en daarmee zou het vonnis over dit vroegere koninkrijk bekend worden# De Hongaren zeggen dat het hun doodvonnis is. Zevenbergen komt aan Roemenië, West- Hongarije aan Oostenrijk, Kroatië en Zuid Slavië, het Noordoostelijke deel aan Tsjecho Slowakije wat er overblijft is een torso. Als een invalide, die niet meer in staat is, voor eigen onderhoud te zorgen, komt Hongarije uit den oorlog. Het verliest kolenmijnen, ijzerertsbeddingen, zoutgroe ven, goud- en zilvermijnen. Geen land verlangde zeventien maanden geleden vuriger naar den vrede dan Hongarije. Het had de wapens neergelegd, revolutie gemaakt, de trotsche edelman Karolyi werd radicaal, in den waan dat hij betere voorwaarden zou kunnen bedingen voor een democratisch bloemen werd haar gelaat met een liefelijk rood overtogen, terwijl zij uitriep «Dat is een onverwacht genoegen, mijn heer Crosby »En des te aangenamer, naarmate het onverwacht is, wildet u er bij voegen, antwoordde mijnheer Crosby, die zoo gauw niets beter kon bedenken om te zeggen. Alex Crosby had de laatste vier jaren geheel voor zijn pleizier geleefdhij was zelfzuchtig en verkwistend in de hoogste mate. Hij deed en kocht steeds alles, wat hij wenschtehoe de middelen hiertoe ver kregen werden, hierover bekommerde hij zich niet. Het geld, dat de vader met hard werken verdiende, werd even gauw door den zoon weder uitgegeven. In den laatsten tijd had hij een bijzon dere voorliefde voor het gezelschap van juf frouw Muurse aan den dag gelegd, hetgeen deze jonge dame niet zeer aangenaam vond, daar zij zijn gevoelens niet beantwoordde. Zijn wijze van doen was dien morgen bijzonder vreemd, want nadat hij zich dicht in haar nabijheid had neergezet, vestigde hij zich zijn blik onafgebroken op Erminie's lief gelaat. Hij zat haar zóó lang aan te staren, dat het arme meisje er verlegen van werd. Verscheidene minuten gingen voorbij en nog steeds sprak hij geen woord, terwijl zijn gelaat doodsbleek was. Hij scheen over het een of ander ongerust te zijn, of het een of ander op zijn hart te hebben, dat hij gaarne zou willen uitspreken, maar Hongarije. Maar de Entente wilde met hem nog niet onderhandelen. Toen beging hij de wanhoopsdaad roet de regeering aan de bolsjewiki over te dragen. Het schrik bewind van Bela Kun en Szamuely is van korten duur geweestde te strak gespan nen boog brak en op de heerschappij van de mannen van de derde internationale volgde een nieuwe reactie onder Hörthy, die begon met een bloedige wraakoefening op de roekeloozen, die het land aan den rand van het verderf hadden gebracht. Zal dit verderf nu door toedoen van de Entente voltooid worden vragen de Hon garen zich in angstige spanning af. Met de spoorwegstaking in Frankrijk loopt het los. De deelneming is zoo ge ring, dat de toestand bijna normaal is. De regeering heeft krachtige maatregelen ge nomen en de leiders ontslagen. Er blijven nu nog de stakingen in de kolenmijnen en van de bemanningen ter koopvaardij. Te Marseille en Havre liggen alle schepen stil. De toestand in de mijnbekkens is nog niet volledig bekend. BUITENLAND. De toestand in St. Petersburg. In Syenska Dagbladet meldt de N.R.Ct is iemand aan het woord die pas uit St. Pe tersburg is teruggekeerd. In die stad spreekt men slechts van brood en dood, zegt de schrijver van het artikel. Slechts één ge dachte overheerscht allen Hoe komen wij aan een extra rar tsoen brood Wie er in slaagt een extra rantsoen machtig te worden, wordt beschouwd als een held. Een brood kost te St. Petersburg thans 250 roebel, spek 700 roebel, uien 160 roebel, aardappelen 90 roebel, boter 2400 roebel, suiker 2200 roebel, zout 400 roebel, een ei 100 roebel, een doosje lucifers 80 roebel. Dat waren de officieele prijzen in December. Sinds Februari zijn ze nog 25 40 pet. gestegen. Men vergelijke daarbij het arbeidsloon dat St. Petersburg ten hoogste 5000 roebel bedraagt. Men leeft eigenlijk van ruilhandel en ruilt meu bels en kleeren tegen voedsel. Geplunderd wordt er bijna niets, want men vreest de geweldige zware straffen. Bij zijn brood drinkt men warm water, want thee kost 8000 roebel het Russisch pond. De bevolking wordt door ziekten geteis lerd. Het sterftecijfer is zeer hoog. De rioleering functioneerd niet meer. Het vuil hoopt zich op in de straten en in onbewoonde vertrekken der huizen. waartoe hem de moed ontbrak. Juffrouw Muurse merkte zijn bleekheid echter niet op zij hield zich bezig met het opbinden van een struik met witte bloe men. Haar vingers begonnen echter zoo sterk te beven, dat zij niet kon voortgaan en den jongen man verwijtend aanziende, zeide ze «Staar me als het u belieft niet zoo aan, mijnheer Crosby, want u maakt me vreeselijk zenuwachtig Verwijtend als de woorden waren, schenen ze het ijs te breken en Alex's tong los te maken. «Neemt u me niet kwalijk, juffrouw Erminie, ik keek niet naar uw werk. Ik dacht aan iets anders. «Waar dan aan?« vroeg Erminie on schuldig. «Dat ik nog ongetrouwd ben,« ant woordde hij. «O zoo,« mompelde Erminie. Hier kwijnde het gesprek weder. Een oogenblik geleden scheen het, alsof Alex Crosby iets belangrijks op het hart had, dat hij wilde gaan mededeelen, maar nu zweeg hij weder. Kon het zijn, dat hij verliefd was Neen, want de liefde vindt altijd wel woorden, om haar gevoelens uit te drukken, al is het ook nog zoo gebrekkig. Alex begon zich steeds minder op zijn gemak te voelen en schoof ongeduldig op zijn stoel heen en weder. Toen nam hij zijn hoed, die op den grond gevallen was, op, en liefkoosde dien teerder. Plotseling kreeg hij echter een ingeving, De drooglegging van Amerika in practyk. Uit Montreal wordt bericht, dat duizen den Amerikanen, «die tegen de lente een abnormalen dorst ontwikkelen^, gelijk de correspondent van de Times zegt, zich naar Montreal begeven om dien dorst te lesschen. De treinen zijn overvol. De hotels even eens. En de drankverkoopers maken goede zaken. Sprinkhanenplaag in Frankrijk. Een der tien plagen van Egypte, name lijk de sprinkhanenplaag, is over het Crau- departement in Frankrijk neergekomen. Millioeneen sprinkganen overdekken er gan- sche uitgestrektheden grond. In het vlieg kamp van Milramas is de laag sprinkhanen zoo dik, dat een locomotief uit de rails liep. Indien er geen krachtige maatregelen getroffen worden, wordt deze plaag een groote ramp voor het geheele departement. De spoorwegstaking in Frankrijk. Het bestuur der C. G. T. besloot om in aansluiting met de beweging der spoorweg arbeiders, de algemeene staking voor zee lieden en ondergrondwerkers af te kondigen. o Een „dryveiide jaarbeurs." Britsche industrieelen overwegen thans zegt het Hbld. een voorstel van de federatie van Britsche nijveren, om een White Trade Schip uit te zenden naar alle vreemde en Dominionhavens als een permanente drij vende jaarbeurs« van Britsche goederen. Als het plan doorgaat, dan zal een speci aal schip worden gebouwd, dat het volgend jaar zal kunnen uitgaan. Ongeveer vijf d zeshonderd industrieelen zullen er hun goe deren kunnen exposeeren. Het schip zal vermoedelijk wit geschilderd worden en allen, die aan boord dienst doen, zullen witte uniformen dragen. Het schip zal voor onbepaalden tijd liggen in verschillende havens. Een groote danszaal en restaurant zullen open zijn voor vreemde koopers en gasten. Grenscontrole. Naar we vernemen, zijn gedurende de jongste twêe weken door de douane te üentheim in beslag genomen: voor 7 mil- lioen mark aan edelgesteenten, 600,000 mark aan bankpapier en 400 Engelsche ponden. Dit alles trachten passagiers fraudu leus uit te voeren. Bij hun zeer zeker niet te laken ijver, vom dezen frauduleuzen uit maar toen hij de woorden gevonden had die hij spreken wilde, werd zijn stem zóó heesch, dat slechts het einde van den vol zin verstaanbaar was. dat in den laatsten tijd ik op dit punt van gedachten veranderd ben. Ik verlang nu niet anders dan lief te hebben. Weet ge, wat het is, om lief te hebben, juffrouw Erminie »Ja,(( antwoordde ze onschuldig. Alex was eenigzins uit het veld geslagen door dit gereede antwoord^ maar nu hij zoo ver gegaan was, durfde hij niet ophouden, of hij zou nooit den moed gehad hebben, weder te beginnen. «Ja, Erminie, ik wensch vurig lief te hebben en bemind te worden. Ik hoop steeds op de liefde van een schoon, rein meisje. Hij naderde haar eenigszins verlegen en in het vuur zijner rede greep hij het hand vat van den gieter, dien ze gebruikt had, denkende, dat hij haar hand vasthield. Erminie begon zeer bleek te worden, want het vverd haar plotseling duidelijk, dat hij al die woorden tot haar sprak. Maar met recht vrouwelijke behaagzucht ging ze stilzwijgend met haar werk voort, alsof ze zijn verlegenheid niet had opgemerkt. Op dit oogenblik werd Alex zijn stem ech ter weder meester en ging hij hartstoch telijk voort «Erminie, liefste Erminie, kunt gij, die zoo goed zijt, een man, als ik ben, liefheb ben Mag ik de toekomst tegemoet zien met u als mijn vrouw Geloof me, Erminie, ge zijt de eerste, die ik ooit voer met kracht tegen te gaan, vervallen deze ambtenaren en geheime politie echter al te dikwijls in uitersten, welke niet zijn goed te keuren en waarvan goedgezinde passagiers de dupe worden, En zoo wor den dikwijls allerlei kleinigheden, die men tracht mee te nemen, onverbiddelijk in be slag genomen en verbeurd verklaard. o Dc I-Meidag in Frankrijk. Naar de praefectuur van politie mededeelt werden bij de 1 Mei opstootjes 2 per sonen gedood en een groot aantal gewond, waaronder 25 agenten zeer ernstig. Te Asnieres werd een agent die een deserteur wilde arresteeren, gedood. De deserteur zelf werd eveneens gedood. Des avonds reed te Parijs een rijtuig met 3 militairen en 3 vrouwem de Avenue Gobelins over, toen plotseling een der in zittende militairen op de menigte begon te schieten. Onmiddellijk werd het rijtuig door de politie nagezet. Het reed tegen een trampaal. Twee der soldaten en een vrouw werden gedoodde drie anderen werden ernstig gekwetst. Japan in Siberië. Wladiwostok, 1 Mei. Russische be richten melden, dat de Japanners de resten van Koltsjaks legers ondersteunen. Een Japansche vertegenwoordiger deelde mede, dat het optreden der Japanners in Siberië de goedkeuring der Geallieerde wegdroeg. Deze mededeeling veroorzaakte groote sen satie onder de Russen. Voortdurend lan den er Japansche troepen. o De hongerstaking in Engeland. Wederom zijn een vijftal hongerstakers in uitgeputten toestand van de Wormwoods- crubss gevangenis naar een hospitaal over gebracht. Eiken avond herhalen zich de reeds be schreven betoogingen en vechtpartijen voor de gevangenismuren. Woensdagavond wer den zes menschen gewond. o Frankrtyk. De »Temps« publiceert een staatje van de vergoedingen, betaald door de spoorweg maatschappijen voor schade, verliezen of vertraging bij verzendingen in 1917,1918, en 1919. Daaruit blijkt, dat die schade vergoeding van ruim 27 millioen frs. in 1917 gestegen is tot 130 millioen frs. in- 1919. Vooral voor gestolen collis zijn groote bedragen terugbetaald. heb lief gehad. «Het is onmogelijk, mijnheer Crosby riep Erminie uit, niet in staat, langer naar zijn hartstochtelijke woorden te luisteren. «Onmogelijk stamelde hij. «Hebt gij mij niet lief, Erminie «Neen, mijnheer Crosby I We zijn goede vrienden geweest en ik mocht u gaarne lijden, dat is alles. Wees als het u belieft niet beleedigd. Als ik had geweten, wat u wildet gaan zeggen, zou ik u niet heb ben laten uitspreken, maar we behoeven er niet meer over te spreken en u zult spoedig iemand anders vinden, van wie u meer zult houden, dan van mij.ee Dit was zoo geheel onverwacht, dat Alex haar als verstomd aanstaarde. Toen hij woorden kon vinden, om te antwoorden, zeide hij met een gemengd gevoel var» toorn en gekwetsten trots «Ik ben zeer verbaasd oVer uw weigering, Erminie. «Wat heb ik gedaan Wees zoo goed mij te verlaten, mijnheer Crosby,snikte Erminie, die een eind aan dit tooneel wen schte te maken. Maar afgezien van hetgeen hij zijn liefde voor haar noemde, had Alex er nog een belang bij, om haar ja-woord te verkrijgen. Hij durfde niet naar zijn vader teruggaan en hem zeggen, dat er van zijn plan niets komen kon, omdat Erminie zijn aanzoek afgeslagen had. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor het Land van Hsisden en Altena, de Langstraat ei de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1