ANT. METSELAAR, LIEFHEBBERS van een fijne sigaar Nieuwe Overzeesche Tabak Het dankbare Boedapest. Uit Boedapest wordt gemeld, dat daar Vrijdag ter gelegenheid van den verjaar dag van prinses Juliana een groote be tooging van dankbaarheid plaats gehad heeft van de Boedapester kinderen aan Neder land van de vriendelijke ontvangst in Ne derland en voor de verdere leniging van den nood in Hongarije. Een stoet van meer dan 6000 kinderen trok met vaandels met de Hongaarsche en Nederlandsche kleuren versierd, de stad door naar het bureau van de Nederlandsche missie de stoet stond onder leiding van den Oud-minister Huszar en den consul- generaal Flodderus. Pages gingen vooraan met Nederlandsche en Hongaarsche vlag gen. Nederlandsche en Hongaarsche lie deren werden door de kinderen gezongen. De stoet trok voorbij de woning van den Nederlandschen consul. Er werden hartelijke toespraken gehou den. Brand in een mijn. Sedert twee dagen woedt tengevolge van een mijngasontploffing een groote brand in de "Wilhelms-mijnschacht te Zwickau. Negen mijnwerkers allen gehuwd en vaders van groote gezinnen zijn door het vuur af gesneden. Stikgassen verhinderen den toe gang tot de mijnschacht. In een zijgang wordt aan de redding van de ongelukkigen gewerkt. Finanticele wanorde in Duitschland. In Duitschland wordt ernstig geklaagd over den overvloed van ambtenaren in alle mogelijke bedrijven en takken van dienst. Naar men zegt, scheelt het niet veel of er zijn er dubbel zooveel als voor den oorlog. Bij de posterijen moeten 30 40.000 man overcompleet zijn en is reeds het plan geopperd dè bezorging van de couranten in het algemeen door de post op zich te laten nemen, om de werkkracht van die menschen productief te maken. Voorts zijn aan de verschillende oorlogskantoren, die alle opgeheven worden, nog ongeveer 65.000 ambtenaren bezig »de loopende zaken af te doen«, maar ze doen dit zoo langzaam, dat er nog heel wat tijd zal verstrijken, eer ze er mee klaar zijn Met dat al kost dit het land, welks finantieele toestand toch al zoo berooid is. handen vol geld, dat beter besteed kon worden. Wirth, de Rijksminister van Financiën, heeft in de Nationale Vergadering een uit eenzetting gegeven van zijn finantieel pro gram, waarbij hij heeft meegedeeld, dat de nieuwe Rijksdag nog 29 000 millioen door nieuwe belastingen zal moeten dekken. De begrooting der gewone uitgaven be draagt, zooals vroeger reeds is meegedeeld, 28.000 millioen. De totale schuld des rijks bedraagt 200.000 millioen. Bij de posterijen bedraagt't tekort 1000 millioen, bij de spoorwegen 12.000 millioen. De minister ziet het reddingsmiddel, zooals reeds in de commissie gebleken is, in nieu we belastingen en staatsmonopolies. BINNENLAND. Kerk afgebrand. Zondag is de bliksem geslagen in den toren van de hervormde kerk te Koog aan de Zaan. De kerk brandde geheel af. Ook het orgel, afkomstig uit een R. K. kerk te Haarlem, werd een prooi der vlammen. Bij het blusschen werd een der spuit gasten vrij ernstig aan het hoofd gewond. Twee kinderen omgekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de arbeiderswoning van Harms te Annen onder Zuidlaren door onbekende oorzaak afgebrand. De ouders waren op visite. Van 5 kinderen, die alleen in huis waren, werden drie gered, doch twee kinderen, een van 8 en een van 6 jaar, kwamen in de vlammen om. Hun verkoolde lijkjes zijn gevonden. Niets werd gered. Ook het vee werd een prooi der vlammen. Poging tot doodslag. Men meldt uit Maastricht Door de marechaussees zijn gearresteerd A. v. d. B. en M. Sch. dienstknechten te Vlodrop, verdacht van poging tot moord op G. Beckers en Chr. Schmits aldaar. Na een twist hadden beiden een aantal revolverschoten op genoemde personen gelost waardoor Beckers een schampschot in den maagstreek kreeg. Beide zijn op last der justitie naar de gevangenis te Roermond overgebracht. o Aanranding. Een 16 jarig meisje werd op den Rijks straatweg NijkerkPutten door eenige boe renjongens aangevallen en van de fiets ge sleurd. Een passeerende wielrijder, die het damesrijwiel onbeheerd zag liggen, ging op onderzoek uit en slaagde er in het meisje, dat reeds gekneveld was, uit de handen der bandieten, die ijlings op de vlucht gin gen en in het schemerdonker niet te her kennen waren, te verlossen. >eder!and en Japan. Het nieuwsbureau Eastern Service ver neemt nog uit Tokio, dat Japan op groote schaal toebereidselen maakt voor een on gekend schitterende ontvangst van de Ne derlandsche oorlogsschepen. De Neder landsche vlootofficieren zullen worden ont- vangen door den kroonprins van Japan. Aan de kapiteins Hattoir en Hara is op gedragen den Nederlandschen commandant als adjudanten ter zijde te staan. De Ja- pansch-Nederlandsche vereeniging te Tokio bereidt een tuinfeest voor. Voorts staan verscheiden feestmaaltijden en uitstapjes op het program, zoowel voor de officieren als voor de bemanning. o Pest op Java. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram bedroeg het aantal pest- gevallen op Java in de maand Maart in Madioen 3, Soerabaja 35, Lamorigkn 16, Soerakarta 3, Salatiga 12, Magelang 149, Temanggoeng 615, Wonosobo 103, alle met doodelijken afloop. De Moerdijkschc brug. Naar de Grondwet herinnert was het Zaterdag 50 jaar geleden, dat de eerste boog van de ijzeren brug over den Moer dijk, waarvoor de Kamers f 25.000.000 hadden toegestaan met het grootste succes werd gelegd. Deze boog heeft een lengte van 150 Meter. o Ongeluk. De 21-jarige werkman J. W. M. is aan boord van de stoomboot Noord-Brabant, liggende te Rotterdam, in het ruim ge vallen. In bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht is hij daar aan de be komen kwetsuren overleden. De gewezen Duitsche Keizer. Vrijdag heeft in verband met de voor genomen vestiging van het verblijf van den gewezen Duitschen Keizer te Doorn, de secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. J. B. Kan, in den huize Doorn eenige besprekingen gehouden, behalve met den gewezen Keizer en de heereu van diens omgeving, ook met den burgemeester van Doorn en den kapitein der marechaussee, belast met de bewakingsmaatregelen bij overbrenging van het verblijf aldaar. De boycot op Nederlandsche schepen. Reuter seint uit Londen Het verbond van Engelsche transportarbeiders deelt mede, dat de boycot op Nederlandsche schepen onverwijld zal opgeheven worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteereride hulppost kantoren werd gedurende de maand April 1920 ingelegd f21550.29, terugbetaald f23387.25. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6779. Voor het schriftelijk gedeelte exa men candidaat-gem. secretaris slaagden o.m. onze stadgenooten H. J. v. Eggelen Jr. en K. Dumon. De uitvoeringen op Zondag en Maan dag van den bekenden Illusionist Chambly en mevrouw Chambly-Kardec, reeds lang door het comité van Actie te dezer plaatse, aangekondigd zijn met sncces van stapel geloopen. Beide avonden werden voor een zeer talrijk publiek de wonderlijkste dingen ver toond men stond verbaasd over de mo- gische kracht, de hypmose en de raadsel achtige werkingen in het geheimzinnige cabinet. Het succes voor Chambly was dan ook enorm en ieder ging verbaasd huiswaarts, elkaar geschokt door de onbegrijpelijke werkzaamheden van het gevierde gezelschap. Een kleine teleurstelling werd gebracht door het vervallen der derde afdeeling van het programma, n.l. het optreden van de beroemde komische acteurs Dukaton Frères. Deze laatste echter hopen spoedig eens op te treden op een extra avond voor de Vrijwillige Landstormers en leden der tech nische noodhulp. Een dank aan het Comité van Actie, voor al het geboderie is hier zeker niet misplaatst en een tot weerziens aan het gezelschap Chambly is de wensch van allen. KERMIS. Heusden krijgt sinds een 5-tal jaren weer kermis, die alhoewel niet zoo als het vroegere Heusden die kon, zal zijn, maar toch heel wat beloofd. De reeds dansende jeugd, is den ge- heelen dag op de opslagplaatsen, waar allerlei tenten, kramen en inrichtingen ver rijzen. Op de muren lezen we reeds de pro gramma's van de zoo gunstig bekende schouwburg onder directie van den Heer P. Vink, die een geheel nieuw gezelschap van eerste klasse acteurs engageerde, om den roem van zijn »Hollandsche Tooneel- gezelschap® tot het hoogste op te voeren. Den lief hebbers valt hier dus een aardig stuk comedie te genieten, en de groote ruime tent biedt een plaatsje voor velen. Een groote salon-spiegelcarroussel op de Botermarkt v. d. Heer Stuij uit Sliedrecht, zal een vroolijken aanblik geven en klein en groot de kermispret doen smaken. Op de vischmarkt verrees een luxieus en modern hypodrome waar ieder eens een fijn ritje te paard zal kunnen doen. Een luchtschommel en een auto-car- roussel zullen het hunne ertoe bijdragen Heusden een echte vroolijke kermis te doen vieren, terwijl verder nog te genieten zal zijn van meerdere vermakelijkheden en curiositeiten. O.a. zijn ook weder gearri veerd de bekende firma Sas, Jansen en de Leeuw met hunne koek- en wafelkramen. De muziek in de restaurants zullen er de vroolijkheid ook buiten het kermister rein inhouden. Moge Heusden tooneu op waardige en nette wijze kermis te kunnen houden, en geen wanklanken of onaangenaamheden ge hoord worden. Den ondernemers der verschillende in richtingen veel succesden inwoners met zijn omstreken vroolijke kermis I rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W. Regout" „Eigen Import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf liet. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct.'t half ons. Groote kenze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN. Almkerk. J.l. Vrijdag 30 April deed het fanfarecorps vNooit gedacht® alhier ter gelegenheid der verjaardag van Princes Juliana een wandeling, welke weer heel wat menschen. op de been bracht. Zaterdag 1 Mei gaf de Chr. Zangv. »Concordia« te Uitwijk haar late Openb. uitvoering. De zangnummers werden over 't algemeen goed ten gehoore gebracht. Een woord van lof daarom aan haren ijve rigen Directeur den Heer P. C. Koekkoek is hier niet misplaatst, jammer dat het publiek zich zoo onordelijk gedroeg. Gaarne roepen wij deze jonge vereen, een tot weerzien® toe. Beneden-Langstraat. De biggei staan weder op zeer hoogen prijs en wor den betaald van f35 tot f45 per stuk. Zesweeksche lammeren-blijven ook duur en worden verhandeld van f 12 tot f 15 per stuk. Capelle. De gemengde zangvereen ïHet Rozenknopje® die op 13 Mei a.s deelneemt aan het concours voor zangge zelschappen te Rotterdam, heeft haar we kelijksche repetitiën met een uitgebreid Allen, zoowel Directeur als werkende leden doen hun best om dien dag een zoo goed mogelijk figuur te maken. We hopen, dat hun ambitie met een goeden uitslag bekroond moge worden. Gedurende de maand April werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppost kantoor alhier ingelegd f4883.18 en terug betaald f 5408.32. Het aantal inlagen be droeg 39 dat der terugbetalingen 30. In dezelfde maand werden door het kantoor 83 telegrammen behandeld waarvan 32 verzonden en 51 ontvangen, terwijl 152 telefoongesprekken gevoerd werden, waar onder 9 celgesprèkken en 4 telefoonoproep berichten. Het bovengrondsch telefoonnet in deze gemeente is gedeeltelijk vervangen door een ondergrondsche kabel zulks met het oog op den aanleg van het electrisch net. Bij den landbouwer M. aan de Willem v. Gendsvaart was een dezer da- ^en in het weiland een veulen geboren. Toen de landbouwer erbij kwam was het jonge dier verdronken en j.l. Zondag is bij den landbouwer V. aan de Hoogevaart een kce gestorven tengevolge van de zóó zeer gevreesde veeziekte, het mond- en klauwzeer. Voor genoemde landbouwer een flinke schadepost' Drongelen. Door de afd. Meeuwen der N.-Br. Mij. van Landbouw is het ini tiatief genomen om aan de Regeering een adres te zenden, inhoudende het verzoek, om in het vervolg de veerdiensten te Ca pelle en te Drongelen geregeld te doen plaats hebben, zooals zulks was vóór de mobilisatie. In der tijd is een overeenkomst gesloten tusschen Regeering en de bestaande auto riteiten dat de overvaart per pont geregeld zou geschieden bij aankomst van passagiers, voertuigen, vee enz. daar thans de over tocht slechts tweemaal per uur plaats heeft en vooral 's nachts alles te wenschen overlaat, daarbij komt nog, dat de veerlui, die altijd zeer geschikt en gedienstig zijn nooit den waren tijd weten, tenzij zij zelf den tijd gaan opnemen te Waalwijk, te Capelle of Dussen. Op deze wijze kan het zeer makkelijk gebeuren, dat wanneer iemand ééne minuut le laat komt den trein te Capelle of Waalwijk mist. Bovengenoemd adres is door vele andere Landbouwafdeellngen, Vereenigingen, Ge meente- en Waterschapsbesturen met sym- phatie ontvangen en geteekend. Van harte hopen we dat adressanten op genoemd adres goed succes zullen hebben. 's Gravemoer. Aanstaanden Zater dag zal de Vrijwillige Burgerwacht ten de- zent een schietwedstrijd houden. Voor deze gelegenheid zijn een zestal mooie prij zen, waaronder een barometer als eerste prijs, beschikbaar gesteld. Herpt. Daar het gebouw der openbare school reeds jaren te klein is, en het aan tal kinderen elk jaar toeneemt, konden gisteren de nieuwe leerlingen niet geplaatst worden, waarom ze dan ook door het hoofd der school eenvoudig geweigerd werden. Wat nu de leerplichtwet in dit geval zal doen We leven in afwachting. Raamsdonksveer. De gecombineer de vergadering van Burgerwacht met de Commissie voor Vrijw. Landst. besloot de oefeningen zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. Donderdag 13 Mei zal een pro- paganda-avond gehouden worden in de Oud Openb. School, met de sprekers de Zeer- Eerw. Heer kapelaan Van Genk (Breda) en de WeleJ. Gestr. Heer kapitein Assel- bergs (Bergen op Zoom). De arbeider B. <*verd verblijd met de geboorte van een jongen. Bij de aan gifte gaf hij op dat zijn spruit een meisje was. Men begrijpt zijn ontsteltenis toen hij thuis komende hoorde fiat het kind een burger was. Hot hoofd der School voor M.U.L.O., de WelEdeleHeer Calliber zal ook dit jaar lid zijn van de commissie voor de M.U.L O. examens te Utrecht. De Woningbouwvereeniging »Volks- belang« besloot aan te besteden den bouw van 24 arbeiderswoningen in de Konings straat. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. P. van Dongen-Forman en D. v. d. Waals. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f 15887.26 en terugbetaald f 14829,90. De heer C. v. Ommeren en Echt- genoote vierden Zaterdag 1.1. onder talrijke belangstelling hun gouden huwelijksfeest. Moge het den krassen oudjes gegeven wor den ook nog eenmaal hun diamantenfeest te kunnen vieren. Sprang. De 83-jarige wed. v. d. H- had het ongeluk van den zolder te vallen. De gevolgen waren, dat zij zich erg be zeerd had en men genoodzaakt was de geneeskundige hulp van Dr. J. v. d. M. in te roepen. Haar toestand is niet zonder zorg. De Kerkvoogden der Ned. Herv, Gem. alhier hebben het tractement van haar predikant met f 200 verhoogd en ge bracht op f 2300. Wijk. Zaterdagavond gaf het fanfare corps ^Oefening en uitspanning« hare laatste uitvoering in dit seizoen, voor een flink bezette zaal. Muziek zoowel als voordrachten voldeden uitstekend, dit getuigde het luide applaus na elk nummer. Muziekkenners en mu ziekliefhebbers hebben vooral genoten van de beide concoursnummers. Met deze num mers laat het gezelschap hooren wat het vermag. Hoe mooi en gevoelvol was de piston solo in het verplicht nummer. De pistonnist deed zich kennen als een uitste kend muzikant, die zijn instrument meester is. Hoe machtig waren de forto's in den Grande Marche Heroique het eigen geko zen nummer.Wat een klank ontwikkeling, vooral de bassen laten hierin hooren wat zij kunnen. Jammer, dat er onder het Wijksche publiek altijd nog zijn die zich bij dergelijke uitvoeringen niet rustig ge noeg kunnen gedragen en daardoor hinder lijk zijn voor het overige publiek en de vereeniging. Wij wenschen heU gezelschap met Pink steren het beste sueces toe. Tot kerkvoogd in de Ned. Herv. kerk alhier is gekozen de heer G. P. L. Bouman. In het huisgezin van P. v. Rijswijk alhier komt de besmettelijke ziekte febris Typhoidea voor. Alhier is een voetbalclub opgericht onder den naam van W. V. V. waaraan een 15-tal personen als lid zijn toegetreden. Wij hopen dat W. V. V. goede vooruit gang mag hebben. Bij den landbouwer v. W. is tijdens het onweder van Woensdagavond een pink in de sloot geraakt en verdronken. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK op Vrijdag 30 April, v.m. 10 nur. Voorzitter R. J. van Doveren. Secretaris E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. Om precies 10 uur opent de Voorzitter de vergadering met gebed en leest de Se cretaris de notulen der vorige vergadering, die daarop onveranderd worden goedgekeurd. De ingekomen stukken worden bewaard tot het slot. Aan de orde komt punt 2 van de agenda, de benoeming van een onderwijzer aan de Openbare School te Wijk. In overleg met het Hoofd van de School zijn door B. en W. de navolgende heeren op de voordracht geplaatstNo. 1 de Pré, No. 2 Reas, No. 3 VerhoefF en No. 4 van Riel. v. d. Velden. Mijnheer de Voorzitter mag ik even het woord, voor aanbeveling van de Pré. Deze heeft ons tweemaal ge holpen door tijdelijke waarneming, staat bekend als een goed onderwijzer en is bij kinderen en ouders goed gezien. Indien wij de Pré nu passeeren, zou dit niet billijk zijn. De andere heeren kunnen ook goed zijn, daar zeg ik niets van, doch die heeren kennen wij niet en de Pré is ons bekend. Boender. WTij behoeven de Pré niets voor te geven, voor de tijdelijke waarne ming is hij betaald en ten tweede zou ik van de Pré zaken kunnen noemen, die strijden met mijn gevoelen. v. d. Velden. Laten wij dit niet op den voorgrond brengen, als ik de moeite had willen nemen om met een lijst te gaan, dan geloof ik, dat alle ouders voor. de Pré geteekend hadden. v. d. Pol. Mag ik ook even het woord, mijnheer de Voorzitter. Reas en de Pré zijn beiden bij mij geweest, doch Reas was het eerst geweest en deze had ik mijn stein beloofd. Toen de Pré kwam heb ik hem dit ook gezegd en hem tevens medegedeeld, dat ik niets tegen hem had en hem bij een volgende gelegenheid ook wel mijne stem zou willen geven. Na dien tijd zijn mij echter dingen ter oore gekomen, die minder mooi zijn voor de Pié. Voorzitter. Laat ons daar niet verder op ingaan en tot stemmen overgaan. Als stemopnemers worden aangewezen de leden v. d. Velden en v. Kuijk. De uitslag is de Pré 2 stemmen en Reas 5 stemmen, zoodat de laatste is gekozen. Punt 3. Vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienstjaar 1919, aangevende in ontvangst f2154.696 en in uitgaaf f 2143.475, sluitende alzoo met een batig saldo van f 11.22. De Voorzitter zegt dat de leden de re kening kunnen inzien en stelt voor ze vast te stellen op de bedragen hiervoor genoemd. De leden v. Kuijk en v, d. Velden zouden de vaststelling uit willen stellen tot een volgende vergadering, omdat zoo maar niet direct te zien is of de cijfers kloppen. Hiertoe wordt besloten. Aangezien het nog geen elf uur is en de tijd voor indiening der biljetten nog niet is verstreken, wordt punt 4, n.l. de gunning der aanbesteding herstelling van den toren, aangehouden, en komt de vast stelling der verordening op de heffing en invordering van schoolgeld in behandeling. Door de commissie, hiertoe samengesteld, is een verordening ontworpen, waarbij de ingezetenen in 10 klassen worden verdeeld en waarin de heffing is gebaseerd op den Hoofd. Omslag. In de le klasse, waarin belastbare in komens vallen beneden f1000.zal een schoolgeld worden geheven van 5 ct. voor 1 kind, 8 ct. voor 2 kinderen, en verder 2 cent voor elk kind meer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2