Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3981. Woensdag 12 Mei, 1920. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOExfSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent, Ad verten tiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Nu dan eindelijk het vredestractaat aan Hongarije overhandigd is, begint weer het oude spel, dat in den zomer van het vorige jaar eerst met Duitschland gespeeld is. Tegenvoorstellen, kleine tegemoetkomin gen en ten slotte de groote vraag voor Hongarije van teekenen of niet teekenen. Als Hongarije niet teekende, zou het moeten vechten, en dan in de eerste plaats met Roemenië te doen krijgen. De Roemeniërs, die pas na heel veel moeite door de En tente genoopt zijn, orn achter de Maros terug te trekken, zouden geen bijzondere aanmoedigiug noodig hebben om den op- marsch te herhalen en de Hongaren kunnen hun dat dan al evenmin beletten als vroeger. De bepalingen van het vredesverdrag hebben groote protestbewegingen uitgelokt te Boeda-Pest. Er werden verschillende moties aangenomen in vergaderingen om de regeering te verzoeken het verdrag niet te teekenen. Op de conferentie te Spa, die waarschijn lijk wel weer uitgesteld zal worden, zal de kwestie der schadeloosstelling naar men meent niet het eigenlijke punt van bespre king uitmaken. Men is van meening in goed ingelichte kringen te Londen, dat Duitschland in de eerste plaats rekenschap moet geven van zijn nalatigheid in het na komen van de voorwaarden van het vredes verdrag en in de tweede plaats inlichtingen zal moeten verstrekken over de voorwaar den, waarop het zich van zijn verplichtingen tot schadeloosstelling zal kwijten. Aan de hand van deze inlichtingen zou den dan de geallieerden de voorwaarden overwegen om de betaling van de schade loosstelling te waarborgen. Deze kwestie, die te Spa moet gereggld worden, geeft in de pers der geallieerde landen stof tot veler lei commentaar. De Franschen zijn over het algemeen bang, dat Duitschland er te genadig afkomt. Als men nu een ronde som vasststelt en die in jaarlijksche ter mijnen verdeelt, zoo redeneeren zij, zou na tien jaar kunnen blijken, dat Duitschland zich sneller hersteld heeft dan men oor spronkelijk verwacht had, en na die tien jaar eigenlijk meer zou kunnen betalen. Deze redeneering gaat niet op. Want om zich te kunnen herstellen, heeft Duitsch land den prikkel noodig, dat het na afzien- baren tijd nieuwen nationalen rijkdom, bo ven hetgeen het aan de Entente zal moeten aflossen, kan vormen. Stelt men nu pro- 34. ik begrijp dit geval volkomen, lieve.ee Nu begon Erminie te beseffen, dat haar vader haar voor dan gek hield en op be- leedigenden toon hernam ze »U behoeft volstrekt niet op zoo'n spottenden toon te spreken, vader, want hij is werkelijk een beste jongen Toen kende de toorn van den heer Her- bert Muurse geen grenzen meer. »Een beste jongen, jawelWaar denk je aan, Erminie Ik had gehoopt, dat mijn doch ter wat meer eergevoel zou hebben, dan om verliefd te worden op den zoon van een moordenaar Luister naar mij, Erminie. Ik heb je lief, maar als je ooit toestaat, dat die jongen je weer nadert, ken ik je niet meer. Heb hem lief, gooi je aan hem weg als je wilt, maar je zult niet langer mijn dochter zijn.« Herbert Muurse was in zijn hart wer kelijk overtuigd, dat het voor het geluk van zijn kind was, dat hij op het huwelijk met Alex Crosby aandrong en hij meende het evenzeer, wanneer hij verklaarde, dat het valsch van Frank was, om Erminie's hart te stelen, zonder volle toestemming barer ouders. Vaders vergeten dikwijls, gressieve termijnen vast, dan zal de lust om zich in te spaunen bij de Duitschers ontbreken, aangezien het product van die inspanning toch niet aan Duitschland ten goede zou komen. Met de schadevergoeding is de kwestie van de bezetting van Duitsch gebied en de ontwapening van Duitschland voor het ove rige ten nauwste verbonden. Duitschland moet de kosten van de bezetting dragen en het daarvoor verschuldigde bedrag heeft voorrang boven elke andere vergoeding. Frankrijk heeft verreweg het grootste leger aan den Rijn, en dit eet op het oogenblik een flink stuk van de schadeloosstelling die Duitschland zou kunnen betalen, nutteloos op. Hoe eer het toL een inkrimping van de bezettingslegers komt, hoe voordeeliger voor de geallieerden zeiven. Dat voelt Lloyd George natuurlijk zeer goed en ook dat het daartoe pas goed kan komen, als Duitschland de bepalingen over zijn ont wapening ten uitvoer heeft gelegd. Van daar dat het in zijn voornemen ligt ook deze kwestie te Spa,voorgoed te regelen. Voor het evenwel zoover is zal er nog geruimen tijd over heen gaan, want zooals we hierboven reeds schreven, wordt de conferentie te Spa hoogstwaarschijnlijk weer geruimen tijd uitgesteld en dat wel naar men zegt, tot na de verkiezingen in Duitsch land. En dan daarbij Europa heeft op het oogenblik le een oppersten raad, het lichaam gevormd uit bewindslieden van de voornaamste gealli eerden, die als hoogste ingewijden tot nog toe de belangrijkste beslissingen in de internationale politiek hebben genomen en na langen tijd te Parijs gezeteld te hebben, op den wandel zijn gegaan, eerst naar Londen en onlangs naar San Remo2e een gezantenraad le Parijs, d.w.z. een conferentie van de gezanten der geallieer den, die bestemd is om minder belangrijke zaken te regelen 3e den raad van den Volkenbond, wiens invloed op den loop van de hooge politiek tot dusver gelijk aan nul is, maar die in de toekomst, naar men hoopt, tot eer en aanzien zal komen. Nu komt er te Spa een nieuwe raad bijeen, die niet meer de wandedende opperste raad zal zijn, omdat aan zijn beraadslagingen ook de Duitsche bewindlieden, naar men hoopt zelfs de rijkskanselier, deel zullen nemen. Lloyd George heeft verklaard, dat de Duitschers er als gelijkgerechtigden zullen verschijnen, maar van Franschen dat hun kinderen de kinderschoenen ont wassen zijn en een eigen wil en oordeel hebben. Zij vergeten, dat ze zelf eenmaal jong waren en waarschijnlijk toen dezelfde dingen deden, die ze nu in hun kinderen veroordeelen ook kunnen ze niet begrijpen, dat jonge menschen liefde veel hooger schat ten dan rijkdom. Herbert Muurse's toorn was ontbrand tegen zijn armen neef en hij maakte zich diets, dat zijn toorn geheel voortsproot uit liefde voor zijn dochter en bezorgdheid voor haar toekomst. Deze plotselinge uitbarsting van toorn had Erminie zeer verschrikt en ze vreesde, dat haar vader afdoende maatregelen ne men zou, om haar van haren teeder be minden Frank te scheiden. »Lieve papa,« zeide ze vleiend, haar ar men om zijn hals leggend»het spijt me vree- selijk, dat ik u van Frank verteld heb, want we hadden er nooit over gesproken, om te trouwen en ik wil alles doen, als i/ maar weer vriendelijk en gelukkig zijt. Wat wil u dat ik doen zal »Alex Crosby trouwen, lieve, omdat ik weet, dat het voor je bestwil is,« antwoordde hij langzaam. Beiden zagen op dit oogenblik op en ont waarden den heer Pearson en mevrouw Muurse, die van hun wandeling op het land goed teruggekeerd waren. Hoe lang zij reeds in de kamer waren geweest en hoeveel van het gesprek door den heer Pearson gehoord was, dit wist Herbert kant is men daar nu weer op aan het beknibbelen en wil men het voorstellen, alsof de conferentie te Spa een soort van raad van tucht uit de gallieerden zou zijn, waarvoor de Duitsche regeerders aan een verhoor zouden worden onderworpen. Wat wel niet gebeuren zal, omdat de Duitschers aan het woord van Lloyd George vast houden en reeds bij voorbaat laten ver klaren, dat hun rijkskanselier niet komen zal, als ook de minister-presidenten van de geallieerden niet komen. Zij verwach ten dus zeiven een behandeling als gelijk gerechtigden. Er is nu een strooming gekomen om het verwarrende »radenstelsel«, dat op het oogenblik de lakens uitdeelt, te vervangen door een betere regeling, waarin wordt uitgedrukt, dat de wereldoorlog geëindigd is. Eer dit plan verwezenlijkt is zal ook nog wel een poosje duren. Het Engelsch-Japansche bondgenootschap moet vóór Juli hernieuwd worden. De eenige verandering bij vroeger zal zijn, dat krachtens de bepalingen van het vredes tractaat alle bondgenootschappen tusschen mogendheden, aan den Volkenhond moeten voorgelegd worden. De tekst zal dan ook naar te verwachten is, ten volle bekend worden. Het plan is het tractaat voor zeven jaar te hernieuwen. De kwestie met Fiurne is ook nog steeds riiet opgelost. De avonturier d'Annunzio dien men meermalen goed-of kwaadschiks heeft trachten te bewegen, zich over te geven heeft aan een redacteur van de Echo de Paris gezegd Liever dan Fiume te verlaten, zal ik de bruggen, het station, de stad, mij zelf in de lucht laten vliegen. Mijn gebaar is het zinnebeeld van het verzet der volken, tegen het onrecht van het verdrag van Versailles. De geallieerden hebben den oorlog te vroeg, den vrede te laat geëindigd. Ze hadden te Berlijn den wapenstilstand moeten onderteekenen en daarna binnen 3 weken den vrede. ~~~~~BUITENL AND. Bet Belgische Koningspaar. De koning en de koningin van België zijn Zaterdagmiddag per vliegmachine uit Brussel te Londen aangekomen. De beide souvereinen hadden plaats genomen in twee afzonderlijke vliegtuigen, die door een derde toestel werd vergezeld. Muurse niet. Toen zij zich echter aan de koffietafel hadden nedergezet, mompelde de gast bij zichzelf»Die broeder had dus een zoon, genaamd Frank, die nog in leven is. Dat wist ik niet. Wel, wel, ik heb in de laatste vier en twintig uur, al heel wat ontdektwie weet, welke nieuwe verras sing mij nog te wachten staat. XX. DE ONTMOETING. Den heer Pearson stond een nog veel grooter verrassing te wachten. Na een afwezigheid van vijf-en-twintig jaar was hij naar Engeland teruggekeerd, stellig reke nend op een hartelijk welkom van den broeder, dien hij had lief gehad en ver trouwd. Bij zijn terugkomst bemerkte hij, dat zijn broeder volstrekt niet naar zijn terugkeer verlangde, dat hij bedrogen was geworden ten opzichte van zijn zoon. Maar hij was nog niet bekend met den ganschen omvang van zijns broeders slechtheid hij wist nog niet, dat de brief, dien hij op Madeira van Herbert Muurse ontving, was geschreven met het doel, om hem buitens lands te doen blijven. Zijn vrouw Isabella, wier doodstijding hij ontvangen had, was nu, vijf-en-twintig jaar later, nog in leven hoewel haar uiterlijk zeer was veranderd in de jaren van moeite en zorg en ont bering, die achter haar lagen. Toen Frank Muurse uit Engeland vluchtte, Naar het II b 1 d. verneemt zit de Bel gische regeering leelijk in haar maag met een nota van de Fransche regeering. De Fransche regeering, die tijdens den oorlog, de Belgische vluchtelingen, die bij den grooten Allié toevlucht en bescherming zochten, zoo moederlijk heeft verzorgd en daarvoor in België zoo hooglijk werd ge prezen, heeft aan de Belgische regeering een rekening gezonden van de onderhouds kosten der vluchtelingen van maar eventjes 400 millioen francs. Van zijn vrienden moet men het hebben. De groote Fransche vriend, waarvoor de Belg kruipt en zich opoffert, blijkt ook aanhanger van het systeem »samen goede vrienden maar uit mijn portemonnaie blij ven. Zou men in België nu nog niet inzien, dat al die lieflijkheidjes, slechts puur egoïs me zijn o De krijgsgevangenen. Het eerste konvooi Fransche krijgsge vangenen is de Fransche grenzen gepasseerd. De menschen verkeerden in deerniswaardi ger» toestand. Zij zijn thans in quarantaine. Een woekeraar veroordeeld. De woekerrechtba»ik te Bochum heeft den zeepfabrikant Hoffman wegens woeker en smokkelhandel met rijkszeep veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, 66,000 mark boete en terugbetaling van 30,000 mark woekerwinst. Hindenburg in beslag genomen. Een zonderling lot zegt het II bid. is het geweldige standbeeld van den »ijzeren Hindenburgcc beschoren. Het standbeeld ging, toen besioten was het op te ruimen, in handen van een particulier over, die het wilde afbreken. De rijksminister van binnenlandsche za> ken deelt thans mede, dat het standbeeld uit elkaar is genomen. Over een verkoop naar het buitenland is niets bekend. Daar echter de wegvoering van het stand beeld mogelijkerwijze onder de bevolking opwinding zou kunnen veroorzaken, heeft de politiepresident van Berlijn het voorloopig in beslag genomen. Uittocht der Joden. Dr. Weizman, de Zionistenleider, is te Londen geïnterviewd. Hij zeide, dat er geen sprake is van zooiets als een alge liet hij zijn vrouw onder de hoede van zijn broeder achter. Herbert stond Isabella toe, bij hem en zijn vrouw op Ravenwoud te blijven wonen. De vluchteling had geheel op Herbert gebouwd, om zijn onschuld aan het licht te brengen en zijn vrouw te be schermen. Deze opdracht was, hoewel met tegenzin, opgevolgd, zoolang het bekend bleef, dat Frank nog in leven was. Inmid dels had Isabella aan een zoon het leven geschonken en daar ze in haar hart over tuigd was van de onschuld van haren echt genoot, had ze hem, niettegenstaande de tegenwerpingen van haar zwager en haar kennissen, naar zijn vader genoemd. Kort na deze gebeurtenis echter bereikte de tij ding Engeland, dat de »Duntrune« op de Afrikaansche kust vergaan was en dat al de opvarenden verdronken waren. Daar hij geen nader bericht ontving, dat zijn broeder gered was, besloot Herbert Muurse, dat hij verdronken was en kwam onmidde- Itjk daarop tot de ontdekking, dat de vrouw en het kind van zijn broeder hem tot groo ten last waren. Hij gaf Isabella dus be leefd maar duidelijk te kennen, dat ze niet altijd bij hem kon blijven wonen. Dat zou haar daarom een voldoende som uit- keeren voor hare noodzakelijke uitgaven en ze moest dan maar zien, dat ze elders een onderkomen vond voor haar en haar kind. Zoo verliet Isabella dus Norwood en ze nam een klein huisje in Clapham, waar niemand haar kende. Hier was zij altijd met haar zoon blijven wonen, sinds den meenen uittocht der Joden uit Engeland, maar dat de Joden uit Rusland en Polen zeer begeerig zijn naar hun nieuwe vader land te vertrekken. Het bestuur van Pa lestina zou in handen van een hoogen commissaris en een raad wordeti gegeven tot een vertegenwoordiging was ingevoerd. In Ierland. Een telegram uit Belfast meldt, dat de Iersche politie voornemens is in staking te gaan, wanneer niet de noodige maatregelen worden genomen ter bescherming van do gendarmen en de politie. Nog sneeuwstormen in Amerika. In een storm in het Noordwesten van Arkansas (Amerika) werden 140 personen gedood. In het Rocky-Mountain gebied kwamen sneeuwstormen voor, die het ge- heele verkeer tot stilstand dwongen. GHcp. Blijkens de gepubliceerde gemeentelijke statistiek van Parijs heeft de griep-epidemie het vorige jaar 10.281 slachtoffers gemaakt, voor het meerendeel vrouwen. De revolutie in Hcxico. Men meldt uit El Paso, dat de revolu tionairen Mexico City bezet hebben. Car- ranza is naar Vera Cruz gevlucht. Nog 4 garnizoenen van Villa's strijdkrachten heb ben zich bij de r9volutionnaire strijdkrach ten gevoegd. Men meldt, dat generaal Obregon te Tolita verwacht wordt om den aanval op Mexico City te leiden. Gevecht tusschen smokkelaar en detective. Berlijn. In den Simplon-express speelde zich in de buurt van Szegedin een ver woede strijd af tusschen een zoogenaamden koerier, die goud wilde smokkelen en een defectieve. De koerier trachtte, toen hij bemerkte, dat hij achtervolgd werd, met zijn tasch uit den trein te springen. Na hevigen strijd gelukte het den detective den smokkelaar zijn tasch te ontrukken, die twee en een half millioen dollar bleek te bevatten. o Ter dood veroordeeld. Een buitengewone krijgsraad te Wezel, samengesteld uit drie burger-rechters, heeft een metaalbewerker, Christiaan Kopp, uit Duisburg, wegens moord en diefstal, ge- gewaanden dood van haren geliefden echt genoot. v Het was avond. Het gas was opgesto ken in het huis te Clapham, dat door me vrouw Muurse bewoond werd er brandde een lekker vuurtje in de kleine zitkamer, waar de talel eenvoudig doch smaakvol voor twee personen gedekt was. De moe der wachtte op haar zoon, die elk oogen blik van het kantoor uit de stad kon thuis komen. Weldra werd er gescheld en de-moeder haastte zich, de deur te gaan openen. Haar zoon trad binnen en gaf haar als gewoonlijk een hartelijken zoen maar toch was het, alsof er heden avond iets vreemds in zijn wijze van doen was zijn begroeting was niet zoo hartelijk als gewoonlijk en ze vroeg angstig, of er iets aan scheelde. Hij be antwoordde haar vraag niet, maar viel in een stoel neder en sloeg zijn handen voor zijn gezicht. »Is er iets, dat je hindert, lieveling vroeg zijn moeder met toenemende bezorg- heid. »Ja, er is iets, dat me hindert en meer dan hindert,steunde hij. »Wat is het? Je ziet er van avond niets goed uit. Kom, eet wat, eer het koud wordt en vertel me alles van je verdriet. Het bezorgde moederhart had dadelijk ge zien, dat er iets was, dat Frank verdriet deed. Wordt vervogd) es id Alt e Lanistraü ends BominEigrw

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1