pleegd onder verzwarende omstandigheden, ter dood veroordeeld. Volgens zijn eigen bekentenis had Kopp den 23en Maart met nog een paar anderen, in een dorp bij Wezel een luitenant van de Rijksweer- brigade, Weber genaamd, die met drie andere gevangenen in een kelder was op gesloten, daar uit gehaald en op de bin nenplaats neergeschoten. De daders lieten den officier, die door een schot in den buik zwaar gewond was, liggen, om hem nog wat langer te laten lijden. Aauslag op een Egyptisch minister. Cairo, 9 Mei. Gisteren werd naar den minister voor liefdadige Instellingen een bom geworpen, die zijn auto trof. De minister bleef ongedeerd. Drie studenten van de Hoogeschool werden gearresteerd. Herige ontploffing in België. Bij een militaire feestelijkheid liet een soldaat uit onachtzaamheid een granaat ontploffen, waardoor twee soldaten zwaar en een dertigtal toeschouwers licht gewond werden. o Plunderaars gefusilleerd. De arbeiders Joseph Biesemann en Jo seph Fuchs uit Essen waren den 13en April door den krijgsraad ter dood ver oordeeld wegens plundering met wapen geweld. Daar president Ebert geen gebruik heeft gemaakt van zijn recht om genade te verleenen, werd het vonnis Zaterdag te Münster door fusilleering voltrokken. Sabotage Aan boord van het Duitsche oorlogsschip Thuringen, ingelijfd bij de Fransche ma rine, is een groot lek ontdekt, hetgeen men toeschrijft aan een daad van sabotage door de Duitsche equipage voor het vertrek. Veertig lijken gevonden. In de fundamenten van een huis op het Groote Plein te Yperen heeft men gevonden de lijken van 40 Engelsche soldaten. Het zijn blijkbaar soldaten, die door een golf gif gassen gedood zijn. Ze lagen alle met het hoofd tusschen de handen, in een houding alsof ze sliepen. Alle lijken zijn herkend. BINNENLAND. Nederland en Belgic. De volgende terechtwijzing met verzoek tot opname heeft de Nederlandsche gezant te Brussel aan den hoofdredacteur van de Action Nationale te Antwerpen toegestuurd In het nummer van 30 April is door u een artikel gepubliceerd onder den titel De Huichelarij der Hollanders, betreffende den doortocht over de Schelde van het En gelsche oorlogsschip Dragon. Onder meer wordt daarin beweerd, dat de Hollanders deden, alsof zij het niet zagen en dat van zijn kant kapitein Hawke zich kon gedragen, alsof Holland niet bestond, Ik heb de eer u mede te deelen, dat de Btitsche gezant in Den Haag de toelating en den doortocht van het Britsche oorlogsschip gevraagd heeft en dat de toestemming verleend is bij brief van den minister van Buitenlandsche Zaken der koningin, datum 21 April jongstleden nummer 10094. Dc ontvluchte Bolsjewisten. Donderdagmiddag zijn de drie uit Zut- phen ontvluchte bolsjewisten tusschen Groen- lo en Lichtenvoorde gearresteerd. Dit edel drietal, dat zich in Duitschland aan roof en moord had schuldig gemaakt, hield zich in het Ruurlosche bosch op. Een militaire patrouille, die er jacht op maakte en die ze op haar aanroepen niet tot staan kon brengen, richte zij eenige schoten op. Een kreeg een schotwond in den rug een ander een kogel in de zijde. Beiden zijn den volgenden dag aan de be komen wonden overleden. De derde is gearresteerd en de streek is weder van een drietal gevaarlijke per sonen bevrijd. Dc overeenkomst tusschcu Nederland en Duitschland. Naar men uit den Haag mededeelt, zijn de wederzijdsche regeeringen tot overeen stemming gekomen, inzake het kolen- en kredietverdrag met Duitschland en zijn de Duitsche onderhandelaren weer naar Duitsch land vertrokken. o De werkloosheid onder de sigarenmakers. In een der zalen van »Casino« te Ams terdam is Zaterdagmorgen een buitenge woon druk bezochte vergadering gehouden, die uitgeschreven was, door de afdeeling Amsterdam van den Ned. Sigarenmakers- en Tabakbewerkersbond, in verband met de crisis in de tabak- en sigaren-industrie en de daarmede gepaard gaande groote werkloosheid in het sigarerimakersvak. De werkloozenkassen van de verschillende vak- organsaties zijn dan ook niet in staat hun leden voldoende ondersteuning te verleenen. o Gearresteerd. De heer Adr. Verhoog in effecten en assuranties te Leiden, waarvan reeds gemeld is dat hij zijn betalingen had gestaakt, is Zaterdagavond in voorloopig arrest genomen, verdacht van verduistering. Hij zou effecten hem ter verzilvering aan geboden, ten eigen bate hebben verkocht. Het geheele tekort moet vier ton bedragen. Er zijn personen, die voor f 6000, f 8000, f 15000 en een enkele die voor f70.000 bij de zaak betrokken zijn. Wijnkoop uit de gratie. Naar ïHet Volk« van bevoegde zijde verneemt, komt voor leidende kringen het draadloos bericht uit Moskou, dat het bols jewistisch uitvoerend comité te Amsterdam uit zijn bevoegdheden is ontzet. o Een pijnlijke situatie Het H b 1 d. meldt De raad der gemeente Rozenburg heeft indertijd unaniem verzocht den burgemees ter, den heer A. J. de Ridder (vroeger burgervader van Marken) die van 1 Mei 1908 af aan het hoofd dezer gemeente stond, niet weder te benoemen, daar sa menwerking met hem onmogelijk en niet in*het belang der gemeente geacht werd. Dat verzoek is ingewilligd. Woensdag werd daarvan in de dien dag gehouden raadszitting kennis gegeven door den oudsten wethouder, den heer Joh. Groenewegen, die een schryven voorlas van den commissaris der koningin in de provin cie Zuid-Holland, waarbij hij met ingang van 1 Mei, ingevolge de wet en in verband met het niet-herbenoemen van den heer De Ridder, tot loco-burgemeester werd aangesteld. Aangezien, de heer De Ridder niet alleen burgemeester, maar ook secretaris der ge meente Rozenburg was en hij, alhoewel niet herbenoemd als burgemeester, toch secretaris is gebleven, woonde hij in deze laatste functie de vergadering bij. Hij werd als »secretarisc( aangesproken. Nederlander gedecoreerd. Uit Parijs meldt men d.d. 9 Mei De heer David Hamburger, Nederlander van geboorte, is wegens belangrijke dien sten, bewezen door het oprichten van lief dadige instellingen tijdens den oorlog, met het Legioen van Eer begiftigd. Dc Ned. consul te Archangel gearresteerd. Uit Kopenhagen wordt d.d. 8 Mei ge seind De Nederlandsche consul te Archangel (volgens Pyttersens almanak de heer J. Smith) is door de bolsjewiki gevangen ge nomen. Gestolen varkens. Een zeldzaam brutale diefstal is Donder dag uitgevoerd fe Voorburg. Terwijl n.l. de landbouwer van G. uit Pijnacker, die in de waag een viertal varkens had doen wegen, nog even met den waagmeester sprak, hebben twee dieven kans gezien de krulstaarten achter den rug van het boer tje op een wagen te laden en er mede van door te gaan. De boer zag zijn beest jes nog juist in de richting Hoornburg ver dwijnen. Een zeldzame bedriegerij. In een van de treinen die van Utrecht naar Rotterdam vertrok, nam een ver pleegster plaats. Toen zij gezeten was, vonden de andere reizigers dat die ver pleegster er al heel weinig vrouwelijk uit zag, en vooral hare handen waren van zulk 'n afmeting, dat het zeer dubieus werd geacht of men wel met een heusche pleeg zuster te maken had. Er werd een politie agent bijgehaald, die twijfelde ook, zat wat met het geval verlegen en nam securiteits hal ve de juffrouw mee naar het bureau. Daar bleek, dat het een m'nheer was in verpleegcostuum. Hij was te dezer stede in den kost ge weest bij een familie, die hij óók in den waan had weten te brengen dat ze met 'n jongedame te doen had en aangezien men medelijden had met de jonge vrouw zonder middelen van bestaan, voorzag men haar van onder- en bovenkleeding, kocht voor haar een spiksplinternieuwe uitrusting voor pleegzuster, hoedje met witten rand, langen sluier, zwarten mantel enz., alles en alles bij elkander voor meer dan honderd gulden. Het »meisje« had verteld dat ze een betrekking zou aanvaarden te Rotter dam en om haar voort te helpen had de familie, bij wie ze in pension was, haar van al het noodige voorzienboezelaars, drie nieuwe japonnen, manchetjes, boordjes, keurig ondergoed, alles eerste kwaliteit. Het politieonderzoek bracht wel groote ontnuchtering het was 'n man geweest 1 Het heeft in den volksmond >Het zal je gebeuren.e Dat zegt óók de familie, wie het over komen is. Die zit bovendien met een vol ledige garderobe van een verpleegster, alles fonkelnieuw. Men had, om alles op tijd gereed te hebben, er nog den hal ven Zon dag aan zitten naaien en stikken, om het »kind« te kunuen verblijden met alles wat ze mogelijk in haar nieuwe betrekking zou kunnen noodig hebben. (U- D.) Ernstig ongeluk op de Groningsche kermis. Op de kermis te Groningen is Zondag avond de rodelbaan ingestort. Er zijn twee dooden en 25 gewonden. De kermis is door den burgemeester gesloten. Diefstal ran ree uit de weide. M. te Waalwijk en N. te Sprang, ged., hadden op 25 Maart onder Sprang een koe uit de weide 'ontvreemd. Het rund had een waarde van f240. Het O. M. eischte tegen beiden der be klaagden 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en schadevergoeding van f150.—. Brand. Te Aarle-Rixel is de alleenstaande mo len in brand geraakt. In een uur tijds lag het heele gebouw in asch. Inbraak. Te Aalten is ingebroken in de Coöp. Zuivelfabriek. Uit de brandkast is een be drag van ruim f 14.000 ontvreemd. Drukke^kaashandel. Men schrijft^urt Dinxperlo': Het begint hier wel wat te lijken op een uitgebreiden kaashandel. In Holland be weert men geen raad met de kaas te we ten, hier weet men er wel weg mee. Dui zenden kilo,s kaas worden tegenwoordig over de grenzen voor Pruisen gekocht, waar de kaasverbruikers reeds gereed staan om deze in ontvangst te nemen. Een ieder die wat extra wil verdienen, legt zich op den kaashandel toe. In een oogenblik zijn de aangevoerde voorraden verkocht. De kaas moet dienst doen om het g6brek aan boter te vervangen en wordt verderop naar het mijngebied in Westfalen gezonden, waar ze weer met groote winst wordt verkocht. Zijn bovenkleeding verkocht. Als de drank is in den man Er was een koopman, in de tram van Leeuwarden naar Veenwouden die gelijk het »N. v. F. meldt, een handel begon over zijn bovenkleeren. En ze inderdaad ver kocht in de tram nog uittrok en af leverde ook. Hij werd nu door den con ducteur uit de tram verwijderd en zette per fiets de reis voort naar Zwaagwesteinde, in boezeroen en onderpantanlon. BEKENDMAKING. SCHOU WVOER1NG BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van HEUSDEN, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag 22 Mei a.s. des namiddags pl. m. 6 uur schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende alsdan deze be hoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straffe bij de al- gemeene politieverordening bepaald. Heusden, 11 Mei 1920. Burgemeester en Wethouders voorn. H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. De heer K. Stassen, Hoofd der M. U. L. O. scliool alhier, is benoemd als lid in de examen-Commissie voor het M. U. L. O. diploma. Alhier doet zich weder een Febris Typhoidea geval voor. De patiente wordt verpleegd in het gebouw voor besmettelijke ziekte. Dinsdagmorgen 10.50 passeerde al hier op groote hoogte een vliegmachine in Zuidelijke richting. Weldra, zoo mogelijk nog in den loop dezer maand zal alhier een gasdemon- stratie gehouden worden, waarvoor het z.g. patronaatsgebouw welwillend is be schikbaar gesteld. De bedoeling is om het publiek te leeren op de voordeeligste wijze een gewoon diner te bereiden, bestaande uit soep, vleesch, groenten, aardappelen en iets toe. Die het eerste en laatste weglaat heeft zooveel mioder gas noodig. De proeven van kook- en bakkunst worden de genoodigden later aangeboden. Het doel is om aan te toonen dat men bij goed overleg, gas als het goedkoopste stookmindel kan aanwenden. De gas-comfooren kunnen aan gebruikers in leen worden verstrekt. Bij advertentie zal later den dag van de monstratie, waarvoor dame3 uit Amsterdam zullen komen, worden bekend gemaakt. De kermis is afgeloopen en het was goed gezien 'van het gemeentebestuur om die op 4 dagen te bepalen. Nu was er ook doorloopend eene opgewekte levendig heid. De Zaterdag-avond is gewoonlijk de clou van het geheel, dan, zegt de liefhebber, kan er een extra borrel op st aan en dan weet menigeen zijn maat niet te houden en de vroolijkheid eindigt met twist en dronkemansgelagen. Om dat te voorkomen was Zaterdag vanaf des avonds 6 uur de stad drooggelegdEr mocht niet en werd ook nergens spiritualia getapt. Die maatregel bleek uitstekend. Het publiek was en bleef in prettige stemming. Het was of menigeen het aangenaam vond, dat de verleiding nu niet bestond. We hoorden geen wenklanken, geen ge joel langs straat, maar wel uiting van eene vrooüjke stemming. Komedie, auto-molen, hypodrome en mal lemolen deden alle goede zaken. De wa fel- en oliekoeken kramen konden het werk nauwelijks af en de koekkramen waren ook tevreden. Wij sluiten ons er bij aan en zijn met de tegenwoordige inrichting van de kermis ook tevreden. Werkendam. Vrijdagavond trad voor het Departement van het Nut van 't Alge meen op het Strijkorkest »Gorinchem«, onder directie van den heer Rosièré. Het was een prachtige muziekavond, alle nummers werden goed ten gehoor ge bracht en vooral de viool-solo's door den directeur gespeeld waren prachtig. De opkomst was goed daar bijna alle leden aanwezig waren. Na afloop werd hel orkest namens het Departement van 't Nut, een paar fraaie bloemstukken aangeboden. We hopen het gezelschap hier nog vele malen te hooren. Met ingang van 16 Mei a.s. is de Brigadier der Rijksveldwacht J. C. J. van der Brugge alhier benoemd tot Brigadier- Majoor der Rijksveldwacht. Almkerk. Donderdag 13 Mei a.s hoopt het fanfarecorps »Nooit Gedacht en de zangvereeniging Excelsioralhier, deel te r.emen aan het groot Nationaal Concours te Rotterdam. Wij wenschen genoemde vereenigingen op dien dag veel succes, Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is zeer weinig vertier en de prijs loopt slechts van f 25 tot f 35 per 500 K.G. Het grasgewas staat over het geheel vrij goed en als het weder eenigzins gun stig blijft, zal de hooitijd vroeger vallen dan in gewone jaren. Capelle. Door den strengen nachtvorst tusschen Zondag en Maandag j.i. is groote schade toegebracht aan de vroege aardap pelen. Vele jonge planten zijn totaal af gevroren. Naar men ons mededeelt worden er pogingen in het werk gesteld om in deze gemeente ook dit jaar, evenals het vorige, een veiling van groenten en fruit op te richten. Voor de belanghebbenden dezer gemeente, alsook van omliggende dorpen, een groot gemak. Onze dorpsgenoote, Mej. A. van Dommelen, en de heer H. Dekkers te Loonschendijk, slaagden dezer dagen voor de acte L. O. Toen Zaterdag de heer R. met zijn zoontje onder de gemeente Waspik aan het wandelen was, bleef het kind plorseling dood. Een treurig geval voor de ouders. Het tweede elftal der voetbalver- eeniging »Excelsior« alhier nam j.l. Zondag deel aan de seriewedstrijd, uitgeschreven door de V.V. >Neerlandia« te Kaatsheuvel. Het kwam uit tegen B. V. V. II uit Kaatsheuvel en verloor hiervan met 2 1, 's Gravemoer. Door het hulptelegraaf kantoor zijn in de vorige maand behandeld 56 telegrammen, waarvan 20 verzonden en 36 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 54. Op de Rijkspostspaarbank werden 19 inlagen gedaan tot een bedrag van f 2656. terwijl 18 terugbetalingen zijn gedaan ten bedrage yan f 3006.55. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is als herder en leeraar beroepen de Wel eerwaarde heer J. Ronge, predikant te Hoog-Blokland. Bij de Zaterdag door de Burger wacht gehouden schietwedstrijd is de eerste prijs, een barometer, ten deel gevallen aan den heer G. Blom Jzn. Donderdagmiddag - Hemelvaarts dag des namiddags half drie uur, zal voor de Chr. Geref. Gern, alhier optreden Ds. Venema uit 's Gravendeel, bij welke gelegenheid de nieuw benoemde diaken, de heer G. Blom Czn., als zoodanig zal bevestigd worden. Meeuwen. Eenige weken geleden werd in het café van den heer Smits al hier de algemeene vergadering gehouden der Coöperatieve Boerenleenbank gevestigd alhier. Uit het namens het bestuur uitgebrachte verslag over 1919 blijkt dat deze ver- eeniging zich in toenemenden bloei mag verheugen. Het aantal leden dat op 31 Dec. 1918 reeds 64 bedroeg, steeg over 1919 met 22 en heeft thans ruim 100 bereikt. De totale omzet over 1919 bedraagt f 585.794.681 tegenover 1918 f 278.794.32 en over 1917 f 182.500.771. Vergeleken bij 1918 is de omzet alzoo meer dan ver dubbeld. Het crediet der Bank bij de Cen trale weid in 1919 verhoogd van f 40.000 tot f 70.000. Het bestuur deelde mede, dat onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, de rente der spaargelden en deposito's in Re kening courant met ingang van 1 Juli 1920 zal worden verhoogd tot 4 pet. Bij accla matie werden in deze vergadering herbe noemd tot voorzitter de heer K. M. Dirk zwager te Meeuwen, tot plaatsvervangend bestuurslid de heer H. Vos te Drongelen en tot voorzitter v. d. Raad van Toezicht de heer Jac. de Haan te Drongelen. De gunstige ontwikkeling der Bank blijkt in middels over 1920 aan te houden. Het is een feit dat vooral in deze om geving nog veel geld renteloos wordt be waard of tegen lage rente op de Rijkspost spaarbank word gedeponeerd. Moge nog maar velen het onverstandige hiervan inzien en spoedig hun spaarpenningen, al is dit slechts een luttel bedrag, uiterst solide beleg gen bij de Boerenleenbanken. Dit zal hen be duidend voordeel bezorgen, terwijl de ge makkelijke wijze van inleg en terugbe taling ongetwijfeld veel vóór heeft bij an dere instellingen. Bovendien draagt men een steentje bij om den landbouw op voor- deelige wijze het noodige crediet te ver schaffen. Als kassier der Bank fungeert thans de heer D. A. van der Schans te Drongelen. Oudendijk. Vrijdagavond had in de Openb. School alhier, een bijeenkomst plaats van landbouwers, met het doel een afd. op te richten van de N. B, Mij. v. Land bouw. Tevens was op uitnoodiging van het voorloopig comité, de heer de Jongh uit Almkerk gekomen, om een er» ander van de Mij., aan de vergadering mede te deolen. Den heer Spiering sprak het welkom uit, het verheugde hem, dezen avond zooveel belangstellenden aan te treffen, zoodat het wel niet moeilijk zal zyn, eeu vereer.iging op te richten. Daarna gaf hij het woord aan den heer de Jongh, die vol aandrong op organisatie op landbouw gebied, en een ander vertelde wat door de Mij. en hare afd. wordt gedaan. De Mij. werkt provin ciaal ter bevordering van landbouwonder wijs, veefokkerij, paarden- en veekennis en hoefbeslag, houdt keuringen van gewassen te velde voor zuiver zaaizaad, en doet ver der alles wat den landbouw ten goede kon komen. Ook wanneer in eene gemeente een afd. bestaat, kon daar weer veel uit voort ko men, te Almkerk b. v. heeft men uit le den der Mij. opgericht, een boerenleenbank, een boterfabriek, een aan- en verkoopver. een weegbrugver. en *een fokvereeniging, men ziet dus dat door zoo'n afd. veel tot stand gebracht kan worden. Hierna werd de gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Eenige landbou wers maakten hiervan gebruik, ook werd in 't midden gebracht, in beginsel te zijn voor oprichting van een vereen, maar niet dadelijk te besluiten een afd. der Mij. te worden, in overweging werd gegeven ook te kunnen aan sluiten bij de Ned. Ver. van Akkerbouwers of de Landbouw Ver. te Werkendam. Besloten werd hieraan gevolg te geven, zoodat werd opgericht een Landbouwver. met aanvankelijk 36 leden. Een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren J. Spiering (voorz.), H. de Lorm (Secr.), H. van Andei, Joh. Daim en A. Vink Czn. (leden). De voor zitter dankte den heer de Jongh voor zijn inlichtingen en de leden voor de aange name samenwerking op de eerste bijeen komst, en sloot daarna de vergadering.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2