ÜKKEiMtMAK^G. erfhuis. Ds Kis J. J. van Eenen Inboedel, Uiterwaarden en andere gronden aan de Noord zijde van de Bergsche Maas, vlak Heieind- Orongelsche Veer. H1TTENKAR MET TUIG, N.V. HeusdenscheStoomboot-Ml E. B1UNCKMAN, Caillantne k Ccëöw Je Melanen ei iogeieizii.1 HALSTEREN (N Br.), Bierbrouwerij „De drie Hoefijzers" ituisrie en Kunst Minerale in Msdicale Bronwateren, Diverse Kwastsoorten, Wijnen en Likeuren. A ft D 0De fijnste Cacaodrank met melk of spuitwater. GEBRS. SCHOEP BAARDWIJK. Gevraagd publiek verkoopen De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Werkendam, gedipl. Pédicure. Draineerbuizenfahrieken Accountantskantoor van DIVERSE BIEREN EN LIMONADES. openbaar verpachten 'S-H ERTOGENBOSCH, Leveren steeds wit voorraad alle EERSTE KLAS merken Rijwielen. Raamsdonksveer. De staking aan de Papierfabriek, «De Maasmonddie tegen Maandag 1.1. bepaald was, is, naar men ons mededeelt, vastgesteld op begin vol gende week. Twee Gouden en één Zilveren Hu welijksfeest worden of werden deze week alhier gevierd. Het laatste op 10 dezer, door dhr. W. Rutters en Echtg. de an dere op 13 en 14 Mei door de families W. Verharen en J. van Dongen. De voor Fransche rekening ge bouwde lichter «Armagnac« liep met goed gevolg van stapel van de werf der N. V. Scheepswerven voorheen P. en A. Ruiten berg alhier. Deze firma heeft weder een soortgelijk schip* (800 ton) en een zee- vrachtboot van 1040 ton op stapel gezet, eveneens voor Fransche rekening. Sprang. Onze predikant Ds, S. Groe- neveld heeft een beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gemeente te Den Bommel. In haar vergadering van j.l. Maan dag is het bestuur der Jongel. vereeniging op Geref. Grondslag »Timotheus« alhier uit de navolgende personen samengesteld: A. v. d. Esch, voorz.G, Boer, Secr. Ant. Chabot, Penningm. J. v. Drongelen, Bibliothecaris en J. A. van Wijlen Alg. Adj. J.l. Zondag werd inde Geref. kerk al hier in het kerkzakje een extra gift van f 50 gevonden. Naar men ons mededeelde wordt de O. L. School nog door 6 leerlingen be zocht. Door onze voetbal vereen, «S.V.V.c is een seriewedstrijd uitgeschreven en wel op de navolgende datums 13, 16 en 24 Mei. Een 8-tal vereenigingen uit de om- 'geving zal aan dezen wedstrijd deelnemen De uitgeloofe prijzen zijn le Prijs zil veren lauwerkrans 2e prijs zilveren lau wertak 3e prijs groot zilveren medaille 4e prijs klein zilveren medaille. In haar vergadering van j.l. Zater dag werd door de afd. «Patrimoniumal hier naar de op 1 en 2 Juni e.k. te Am sterdam te houden Bondsvergadering als afgevaardigde benoemd J. Dalmaijer. Vrijhoeve-Capelle. Bij alhier ge houden grasverpachtingen was de prijs lager dan vorig jaar en wel f 3024 tegen f 4876 in 1919 en f858 tegen f 877 in 1919. Wijk Mej- M. A. van Doveren alhier, slaagde te Breda voor de acte L. O. Drongelen. Een breedvoerig verslag van de laatste Raadsvergadering in ons volgend nummer. Spoedeischende Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN op 4 Mei, 's avonds half zes. Voorzitter D. F. Brune. Aanwezig de Wethouders de Graaff en Smits en de leden G. J. W. Branderhorst, J. v. d. Heuvel en P. A. Boll. Afwezig de leden P. L, Branderhorst en J. J. Brouwers. Nadat de vergadering met gebed is ge opend, worden de notulen der vorige ver gaderingen gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen is a. Goedkeuring door Ged. Staten ge meentebegrooting 1920. b. Goedkeuring door Ged. Staten van de vastgestelde verordening, regelende de wijze van uitbetaling der onderwijzers salarissen en inhouding dier salarissen bij verlof en afwezigheid. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. c. Bezwaarschrift ingediend bij Ged. Staten tegen 's Raads beslissing inzake reclames Hoofdei, Omslag van de Wed. J. Branderhorst en G. J, W. Branderhorst. Besloten wordt bedoelde bezwaarschriften in handen te stellen van B en W. d. Een schrijven van Ged. Staten van den 14 April, waarin kennisgeving geschiedt van de vastgestelde jaarwedden voor Bur gemeester, Secretaris en Gemeente-Ontvan ger. Wordt aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van de muziek vereeni ging Excelsior. Door het gezelschap is de vereeniging met de muziekvereeniging te Eethen breedvoerig besproken. Om ver schillende redenen kan echter van eene vereeniging niets komen. Excelsior verzoekt daarom nogmaals een subsidie uit de ge meentekas te mogen ontvangen. Het voorstel van B. en W. om bij het eens ingenomen standpunt te blijven en geene subsidie te verleenen, zoolang beide gezelschappen niet zijn vereenigd, wordt met algemeene stemmen aangenomen. f. Een schrijven van de gemeentebe sturen van Vlijmen, Nieuwkuik, Drunen, Hedikhuizen en Heusden, waarin verzocht wordt eenzelfde adres tot Ged. Staten te richten, als door hunne besturen is gedaan, om n.l. de kosten van f1500.perK.M. voor aanleg kabel, uit de Prov. kas te be talen en dit niet ten laste van de betrok ken gemeenten te brengen. Besloten wordt een dergelijk adres te zenden. g. Brief van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, waarin toetreding tot deze ver eeniging wordt verzocht. De vereeniging geeft op zeer billijke voorwaarden advies, behartigt de belangen der gemeenten bij de Regeering, zal zeer waarschijnlijk een brandverzekering oprichten, waar de ge meente zeer billijk zal kunnen verzekeren. De kosten bedragen een halve cent per inwoner per jaar, met een inleggeld van f2.per 1000 inwoners. Het voorstel van B. en W. om tot deze vereeniging toe te treden wordt met alge meene stemmen aangenomen. h. Een voorstel van de erven van Jhr. v. d. Does de Willebois tot ruiling van een stukje gemeentegrond. De gemeente krygt door deze ruiling de beschikking over het stuk bouwgrond op de Hoef. Besloten wordt met algemeene stemmen deze ruiling goed te keuren. De Voorzitter zegt, dat het stukje grond waarover de gemeente thans de beschik king heeft gekregen door 3 personen is geschat op een waarde van f 75.Dat het oorspronkelijk in de bedoeling lag daarop twee huisjes te doen bouwen. Dat de Waal reeds geruimen tijd verlangend heeft uitgezien naar een stukje grond om een woning te bouwen, en dat om deze reden deze spoedeischende vergadering is belegd. Dat de Waal met alles klaar was, doch dat de Gezondheidscommissie de teekening heeft afgekeurd en hij nu eene nieuwe heeft laten maken, waarvan den bouw veel duurder uitkomt. Om hem hierin ten goede te komen stellen B. en W. voor om de Waal het stukje grond geheel af te staan voor de geschatte waarde, hij heeft dan nog wat bouwgrond over. Dat voorstel wordt met algemeene stem men goedgekeurd. B. en W. stellen voor om op advies van Ged. Staten de jaarwedde van de wethou ders, die thans in totaal f 90.bedraagt, te brengen op f 175.met ingang van 1 Januari 192CL Op voorstel van het lid Boll, welk voor stel gesteund wordt door het lid G. J. W. Branderhorst, wordt besloten deze aange legenheid aan te houden tot een volgende vergadering, omdat een paar leden afwezig zijn. Op voorstel van hetzelfde lid wordt ook om dezelfde reden aangehouden de verhooging van het presentiegeld op f210.voorde leden van den Raad. Het Dag. Bestuur stelt voor om het Her halingsonderwijs voortaan aan alle drie der- Openbare Lagere Scholen te doen geven, zoowel voor jongens als voor meisjes. Tot heden had dit plaats voor meisjes te Eethen en voor jongens te Genderen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. om aan de Vereeniging «Het Groene Kruis« te Dron gelen, evenals over 19T9, voor 1920 een subsidie van flOO.te verleenen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter brengt nog ter tafel een schrijven van den smid J. v. d. Meer, waarin deze den Raad verzoekt om de verplegings- kosten van den weesjongen, die bij hem inwoont, en die wegens besmettelijke ziekte (typhus), opgenomen is geweest in een ziekenhuis te 's Bosch, voor rekening van de gemeente te willen nemen. Naar aan leiding van dit schrijven, deelt de Voor zitter mede, dat door hem, met het oog op de besmetting voor de ingezetenen, was aangedrongen, dat de lijder opgenomen werd in een ziekenhuis, omdat in deze gemeente niet, zooals in vele andere wel het geval is, gelegenheid is om den lijder aan besmet telijke ziekte afzonderlijk te doen verplegen. Dat het weeshuis op zich heeft genomen twee derden der verplegingskosten die f 120.groot zijn te betalen, dat het nu op vorenstaande gronden niet biilijk is de resteerende f 40.-— door v. d. Meer te doen betalen en B. en W. derhalve voor stellen om dit bedrag ten laste van de gemeente te brengen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De Voorzitter vraagt den Raad, hem een crediet te willen toestaan om de diensten voor nachtwacht 1920 te kunnen betalen. Het betreft de uitbetaling van nachtdiensten die reeds hebben plaats gehad. Het ge vraagde crediet wordt met algemeene stemmen toegestaan. Voorzitter. Waarom lacht gij Boll, heb je er iets over te zeggen Boll. O, neen mijnheer de Voorzitter, ik lach v^el eens meer. Voorzitter. Ik had anders gaarne gezien, dat een der leden er iets over had gezegd, nu dat echter niet het geval is, zal ik zelf maar van wal steken. Zooals de heeren misschien weten heeft in de Protest. Noord- brabanter eenigen tijd geleden een berichtje gestaan over deze nachtwachten en de burgerwacht. Naar aanleiding van dit be richt ben ik verplicht iets te zeggen. Onge veer 3 weken geleden op een Zondagavond kwam een maréchausseé 's avonds om half negen op de fiets bij mij en deelde mij mede, dat de Opperwachtmeester te Heus den telefonisch bericht had gekregen, dat 200 Russen uit een kamp waren ge broken en bij Baarle-Nassau over de grens waren gekomen en verwacht werd, dat deze zich over de Provincie zouden verspreiden. In dit telefonisch bericht werd den Opper wachtmeester verzocht de Burgemeesters van de verschillende gemeenten er mede in kennis te stellen, opdat de noodige voor zorgen voor de veiligheid konden worden genomen. Wij gingen toen van de ge dachte uit, dat nu wel niet alle 200 Rus sen dezen ant zouden uitkomen, doch dat zij zich zouden verspreiden en zich in com plotjes van 2 of 3 zouden verdeelen, en dat het heel goed mogelijk was, dat hier ook Russen zouden komen. Ik vroeg daarom den maréchausseé of hij mij een dienst wilde bewijzen en even bij den veldwachter aan loopen. Deze laatste was echter niet thuis. Toen verzocht ik den nachtwacht bij mij te komen, doch ook deze was niet thuis. Ik ben toen voor mijn huis gaan staan of er niet iemand voorbij ging. Terwij! ik daar stond passeerde L. de Ruiter, ik wist niet beter of deze was lid van de burger wacht en vroeg of hij dien nacht kon loopen, doch hij kon niet. Ik heb hem toen gestuurd naar Kuijpers en J. W. Versteeg, leden van de burgerwacht en terwijl ik daar stond te wachten passeerde W. v, Mersbergen lid van de burgerwacht, ook deze kon snachts echter niet loopen. J. W. Versteeg kwam niet, kon geen dienst doen en weigerde. Kuijpers vertelde me, dat hij met een beest naar de markt moest en dus het 3e lid van de burger wacht kon niet. Inmiddels was het half tien geworden ben ik zelf naar J. Thur gegaan en deze zou wacht doen. Toen kwam de veldwachter bij mij en deze heb ik toen uitgestuurd om eenige jongelui op te zoeken, die wacht wilden doen. Deze kreeg er zes bij elkaar waarvan ik er 2 in Heesbeen 2 in Eethen en 2 in Gen- deren liet dienst doen. Voor deze men- schen waarbij ook leden van de burger wacht waren, wacht gingen doen, vroeg ik wat zij er voor moesten hebben, waarop zij antwoorden 75 cent per uur, voor 6 uren dus f 4.50, waarop zij voorstelden om er de ronde som van 5 gulden van te maken. Nu blijkt dat in de Protes Noordbrabanter Courant berichten worden opgenomen die niet te vertrouwen zijn Schijnbaar wil de berichtgever een lans breken voor de burgerwacht, doch in werkelijkheid is hij in het bericht bezig, deze af te breken. De inzender schijnt echter wel een vreemdeling in Jeruzalem te zijn. Als hij zegt dat de burgemeester meer op heeft met anderen dan met leden van de burgerwacht, dan weet hij zeker niet dat ik om de kosten van het prijs schieten door de burgerwacht te dekken, uit eigen middelen alleen f 15.meer betaalde, dan de gegoeden, aan wien de lijst aangeboden was, te zamen. Als hij zegt, dat de leden van de burgerwacht wel gratis wacht hadden wiilen doen dan had hij me dit maar eerder moeten zeggen. In de 1ste Burgerwachtvergadering heb ik den leden gezegd, dat zij zoo er bij eventueele gevallen wacht gedaan moest worden zij daarvoor ook betaling zouden krijgen. Er waren 52 leden bij elkaar, doch er was niemand die zeide, het wel gratis te willen doen. Zij hebben drie nachten geloopen. Nadat de menschen den eersten nacht dienst hadden gedaan, kon ik voor de volgende doch geen leden van de burgerwacht meer nemen. De Voorzitter sluit hierop de vergade ring met dankgebed. ADVERTENTIEN. Het bestuur der Tuinbouw- vereeniging «Excelsior" voor Veen en omstreken, maakt be kend, dat te beginnen met Vrijdag 21 Mei 1920 weke lijks des Vrijdags ten 11 ure vm. (zomertijd), te Veen Vei ling zal worden gehouden van kruisbessen en diverse tuin- en landbouwartikelen. Het bestuur voornoemd, Joost den Dekker, Voorz. Jac. v. d. Pol, Secr. te DRUNEN tegen Juni of later, in een burger gezin. Weduwnaar met 2 kinderen. Br. fr. aan G. E. v. DIGGELEN, Aannemer tijdelijk te Nieuwkuik. te ALMKERK, zal op Vrijdag 14 Mei 1920, des vóór middags 10 uur (zomertijd), ten sterfhuize van Mej. A. A. VAN HEMERT te Sleeuwijk, bestaande voornamelijk uit Kasten, Ladetafels, Tafels, Stoe len, Spiegels, Schilderijen, Bed den en Beddegoed, Kachels, Ledikant en hetgeen verder ten verkoop zal worden aange boden. Verder eenige gouden- en zilveren voorwerpen (gewaar borgd goud en zilver). Eén uur vóór de verkooping te bezich tigen. Contante betaling. zal ten overstaan van Notaris L. G. VAN GENDT te Heusden, op Donderdag 3 Juni 1920, des voormiddags 10 uur, in het hotel «Het Wapen van Amsterdam« van H. van Strien te Heusden, zonder onraad en bij enkelen afslag, in het om het VOORGRAS te kooien in 1920. Betaaldag 1 MEI 1921. Boekjes, bevattende de voorwaarden en perceelsbeschrijvingen zijn k 10 cents ver krijgbaar bij voornoemden Ontvanger, H. van Strien te Heusden, den Waardsman J. van der Stelt te Drongelen en door tusscherikomst van iederen Ontvanger der Registratie en Domeinen. Inlichtingen geeft de Ontvanger te Wer kendam. en een zoo goed als nieuwe ook afzonderlijk te koop. Brieven onder letter S aan het Bureau van dit blad. HeusdenRotterdam. Van HEUSDEN: Maandag en Dinsdag vm. 1.30 u. Donderdag vm. 5 u., Vrijdag vm. 6 u. Van ROTTERDAM Maandag vm. 12 u., Dinsdag nm. 12.45 u., Donderdag en Zaterdag vm. 12 u. HeusdenGorinchem. Van HEUSDEN: Maaudag vm. 5 u. en 6.30 u., Dins dag vm. 1.30 u., Donderdag vm. 5 u., Vrijdag vm. 6 u. Van GORINCHEM Maandag c.a. vm. 11.30 u. nm. 12.30 en 3 u., Dinsdag nm. 4 u., Donderdag en Zaterdag nm. 3 u. Veedieiist naar 's Bosch. Van ANDEL naar 's BOSCH Woensdag vm. 3.30 u. Van 's BOSCH naar ANDELvm. c.a. 12 u. Directeur: L. DE BEER te Gorcum, Tel. No. 9. SpreekuurDagelijks, behalve 's Maandags, Vughterstraat 101 's-Bosch. TEL. INT. No. 4 Hoofdvertegenwoordiger: J. DE VRIJ, Veeverloskundige te Zevenbergen. MICHEL BERGHMANS en ANNA NIEUWKOOP roepen bij hun vertrek naar Amers foort vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. Drongelen, Ti Mei 1920. H. A. RONSEL, Hertogstraat 3 en 5 Telefoon 441 belast zich met alle accountants werkzaamheden. :s HEUSDEN. een ËMter P.G.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 3