Een nieuw so«rt «eeroorers. Londen, 14 Mei. De »Times« corres pondent te Constantinopel meldt, dat er 'n onderzoek zal worden ingesteld naar een vreemd geval, dat zich verleden week aan boord van het stoomschip ïSouiraht van de Packet Company afspeelde. De derde klasse-passagiers van dit schip waren blijk baar met communistische denkbeelden be hept zij waren ten minste van oordeel, dat het hun plicht was, hun mede-passa giers der eerste klasse van een deel hun ner aardsche bezittingen te ontlasten. Een gewapende bende, waarvan de leden zich grootendeels te Batoem hadden ingescheept, overrompelde de eerste-klassers, en beroof den hen van geld en juweelen ter waar de van een milioen francs. De slachtoffers waren door dit resolute optreden zoo over stuur, dat zij er niet aan dachten, tegen weer te bieden, zoodat persoonlijke onge vallen gelukkig achterwege bleven. Nadat de roovers, die, volgens de ver klaringen van Russische passagiers, voor het meerendeel uit Georgië afkomstig wa ren, hun slag hadden geslagen, dwongen zij den kapitein, hen bij Riese aan land te zetten, waar zij zich met den buit uit de voeten maakten. Een moedig boerenmeisje. De gewezen burgemeester van Windsor, Barter heeft aan de Daily Mail het vol gende verhaal gedaan Een boerenmeisje uit St. Gilles, Angelica Verkammen, reisde per trein naar Antwer pen, in gezelschap van een Duitsch officier en een pleegzuster. Op last van den eer sten moest zij echter de coupé verlaten. Aangezien zij echter argwaan had gekre gen, besloot zij zoo mogelijk het gesprek af te luisteren. Het toeval wilde, dat in de coupé naast de twee Duitschers de handle van het verwarmingstoestel was gebroken, zoodat zij door de daardoor ontstane opening het tweetal kon gadeslaan. Zij zag toen dat de officier een plattegrond van Brussel ont vouwde en daarop aanwees welke gebou wen ondermijnd waren. Het meisje deelde hare bevindingen mede aan een conducteur, waarop de twee bij aankomst te Antwer- ben in hechtenis werden genomen. Toen zij de politie wees op het geheime vakje in den tasch van den officier, wilde deze haar neerschieten, doch eenige omstanders ontwapenden hem. Uit de gevonden pa pieren bleek, dat de Duitschers van plan waren, om den 19den Februari van het vorige jaar, den dag waarop koning Albert de vertegewoordigers der geallieerden zou ontvangen, het koninklijke paleis in de lucht te laten springen. Het edele tweetal is later te Luik doodschoten. Koning Albert ontbood het meisje bij zich en verleende haar het grootkruis. der Koningin Elisabeth-orde. De minimumsehadeloosstclling. 125 milliard Mark? Parijs, 17 Mei. In welingelichte kringen weet men mede te deelen, dat als mini mumschadeloosstelling, welke van Duitsch- land zal worden gevraagd, een bedrag van 125 milliard mark is vastgesteld, waarvan Frankrijk 55 en Engeland 25 zou ontvangen. o Frankfort, 16 Mei. De Fransche mili taire autoriteiten hebben aan de autoritei ten der stad Frankfort medegedeeld, dat de ontruiming van Frankfort en het Main dal Maandag van vier uur 's morgens af zal beginnen. Ten einde bij de ontruiming onaange name incidenten te vermijden, eischen de Fransche autoriteiten tegen Maandagmor gen het stellen van gijzelaars en wel den Ratsprasident, den burgemeester, den politie president, een wethouder en een gemeente raadslid. Bovendien wordt een borgtocht van een millioen mark geëischt. De outruiming der ffiaia-steden. Mainz, 17 Mei. De Main-steden zijn hedenmorgen ontruimd. Het vertrek der troepen werd aan de bevolking medege deeld door eene eenvoudige proclamatie van generaal Degoutte, waarin hij lakoniek zegtDie Franzosen halten ihr Wort. Overal had de operatie in de grootste orde en zonder eenig incident plaats. Parijs 18 Mei. Voor hij Frankfort ver liet heeft generaal Vidalon, commandant van de bezettingstroepen afscheid genomen van de Duitsche burgerlijke en militaire autoriteiten, die zich in zijn bureau ver- eenigd hadden en hen als volgt toegespro ken ïMijn bevoegdheid eindigt heden. Ik zal binnen eenige minuten Frankfort ver laten. Vóór ik heenga, stel ik er prijs op hulde te brengen aan de kalme houding, die de bevolking tot de laatste minuut heeft bewaard. Deze houding is te danken aan het prachtige gedrag mijner troepen en ook aan den gelukkigen invloed, dien gij op uwe medeburgers gehad hebt. Heeren, ik dank en groet u.c De Duitsche autoriteiten bogen zonder te antwoorden. Te Wirbel kwam de burgemeester den commandant danken voor de houding zijner troepen. Doodvonnis voltrokken. Fogué, Lemoine, Herbert en de vrouw Aubert, ter dood veroordeeld wegens aan gifte en uitlevering aan een vijand van Fransche en geallieerden soldaten, die in het bezette gebied verborgen waren, zijn te Vincennes terechtgesteld. Engeland is vóór geweest. Ingevolge het decreet, waarbij vergun ning verleend is de handelsbetrekkingen met Duitschland te hervatten, was een groot-industrieel uit den Elzas, naar l'Oeuvre meedeelt, in Duitschiand zich op de hoogte gaan stellen van wat daar al weer gepro duceerd wordt. Hij is teruggekeerd vol bewondering voor de bedrijvigheid der Duit sche fabrieken en hij heeft tegen journalisten te Straatsburg gezegd Ik heb ook een reusachtige messenfabriek bezocht, die elk jaar duizenden exemplaren aflevert, maar men kon er geen enkele bestelling doen. De geheele productie der eerstvolgende drie jaar is door de Engelschen opgekocht en vooruit betaald. Wil iemand dus van die messen koopen, dan moet hij bij de En gelschen terecht komen en betalen Bankbiljet in een vogelnest. Een schooljongen uit het Engelsche stadje Bloxwich, die zijn hart ophaalde aan de on verkwikkelijke sport om vogelnestjes uit te halen, vond in het nest van een vlasvink een tien-shillingbiljet, hetwelk de vogel klaar blijkelijk had gebruikt als bouwmateriaal. Hoewel het biljet er tamelyk gehavend uit zag, gelukte het den jongen tóch om het tegen geld in te wisselen. BINNENLAND. Staking in de venen. Te 2e Exloermond, waar de verveners de voorgaande week nog elke loons ver hoo ging alsmede bemiddeling weigerden, heb ben dezen nu 2 pCt. loonsverhooging ge boden. De stakers hebben dat aanbod van de hand gewezen, zoodat de staking voort duurt. Tengevolge van grooten toeloop van werk willigen, vooral uit de omgeving, hebben de stakende veenarbeiders te Veelerveen (Gron.) besloten, het werk te hervatten bij de georganiseerde verveners tegen de tarieven van 1918. Varkenshandel. In den Gelderschen Achterhoek wordt de varkenshandel meer coöperatief door de landbouwers ter hand genomen. De landbouwers meenen op deze wijze hooger prijzen dan bij de gewone kooplui te be komen. De vorige week verzonden varkens werden met 70 a 75 cent per half K G. reeds bij een gewicht boven de 100 K.G betaald. Intusschen zoeken de kooplui de concurrentie en betaalden deze week ook weer 75 zelfs 80 cent per half K.G. De jonge varkens blijven duur en wordt nog altijd f 32 a f 40 per stuk betaald. Zes huizen verbrand. Te Leeuwen bij Tiel heeft een hevige brand gewoed. Een zestal huizen zijn in de asch gelegd. Bij het afzenden van het bericht was men dea brand nog niet meester. Dc broodprys. Men deelt het Hbl. mede, dat de minister van Landbouw tegelijk met het door hem genomen besluit om de maximumprijzen voor brood op te heffen, de bakkersorgani saties officieel een wenk heeft gegeven, met de broodprijzen niet boven 42| ct per K.G. te gaan, daar anders door hem weer zou worden ingegrepen. Amsterdam. In overleg met de regeering zal, bij wijze van proef, voor Amsterdam het broodkaartenstelsel worden opgeheven. o Greusiucideut. Men meldt aan de »Msb.« uit Weert: Vrijdagnamiddag, terwijl de stoomtram WeertMaeseyck tegenover het douane kantoor te Stramproy stond, enkele meters van de Nederl.-Belg. grens om te worden gevisiteerd kwamen van achter eene haag een achttal Belgische stakers, personeel van genoemde tramwegmaatschappij, plotseling te voorschijn, sloegen den machinist van de machine, haakten de machine af en reden vol spoed de Nederlandsche grens over. Het Nederlandsche personeel kon in plaats van rijdende per pedes apostolorum huis waarts keeren. Vrijwillige ouderdomsrente. Daar er bij sommigen nog altijd verkeer de begrippen bestaan omtrent de Vrijwillige verzekering, lijkt het ons niet ondienstig nog eenige inlichtingen daaromtrent te ver strekken. Er zijn nog betrekkelijk veel personen, vooral van hoogeren leeftijd, die meenen, dat zij op hun 65ste jaar wel ouderdoms rente zullen krijgen, ook al zijn zij niet in de verplichte of vrijwillige verzekering op genomen. Dit is echter volstrekt niet waar. De premievrije ouderdomsrente geldt enkel voor personen die op 3 December 1919 reeds 65 jaar of ouder waren, wie na dien tijd 65 jaar wordt, moet óf verplicht óf vrijwillig verzekerd zijn, om ouderdomsrente te krijgen. Ieder, die dus niet verplicht verzekerd is, zooals b v. kleine zelfstandigen, winke liers, ambachtsbazen, enz. alsmede huisvrou wen, die over het algemeen niet in loon dienst zijn, heeft er dus belang bij, zich vrijwillig te verzekeren. Men wacht daar niet mede, vooral wanneer men boven 35 jaar is,' immers met wachten heeft men geen voordeel, daar men in dat geval toch vanaf 3 December 1919 moet betalen. Zou men wachten met zich te verzekeren tot na 3 December 1921, dan gaat de rente pas in evenveel weken na het berei ken van den 65 jarigen leeftyd, als men weken heeft gewacht na 3 December 1921, terwijl ook het gevaar voor overlijden bin nen 3 jaar na den dag waarop de verze kering werd gesloten, zooveel grooter is, in welk geval de f100,bij overlijden niet zou worden uitgekeerd. o Het vertrek van de ex-keizer naar Doorn. Amerongen, 15 Mei. Hedenmorgen half elf is de ex-keizer vertrokken. Gisteravond gaf graaf Bentinck een afscheidsdiner. Graaf Bentinck ontving een marmeren keizer-buste, kinderen kregen een portret in uniform. o De nieuwe dienstregeling der Ned. spoorwegen. Amsterdam, 14 Mei. Verschenen is het ontwerp-dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen, aanvangende 1 Juli a.s. Uit dit ontwerp blijkt, dat het aantal treinen belangrijk is uitgebreid en dat in de verbinding met diverse plaatsen in ons land aanzienlijke verbeteringen zijn tot stand gekomen. o Vrije Zaterdagmiddag by de Post. 's-Gravenhage, 14 Mei. Het verslag, dat dezer dagen is uitgebracht door de commissie welke opdracht had om na te gaan in hoe verre rekening houdende met de belangen van het prubliek, bij de Posterijen uit technisch oogpunt op Zaterdagmiddag vrij heid van dienst zou kunnen worden verleend, wordt thans gedrukt. Het verslag zal tegen betaling van de kosten verkrijgbaar worden gesteld. o De ex-keizer en de ex-kroonprins. Op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid den heer Schaper betreffende het besteden van gelden uit 's Rijks schat kist ten behoeve van den voormaligen Duit schen keizer en den gewezen kroonprins heeft de minister van Binnenlandsche Za ken geantwoord 1. Ten behoeve van den ex-keizer is uit 's Rijks schatkist nimmer eenig geld besteed voor bestemming als in deze vraag bedoeld. Met betrekking tot den ex-kroon prins geldt hetzelfde, voor zooveel levens- of genotmiddelen aangaat. Daarentegen is te zijnen behoeve op uiterst bescheiden schaal een woning op het eiland Wieringen ten laste van 's lands kas beschikbaar gesteld en ingericht. Op ontvangst van gasten is daarbij niet ge rekend. 2. In totaal is uit hoofde als sub 1 bedoeld ten behoeve van den ex-kroonprins fl4,501.89| uitgegeven. Het ligt in de bedoeling, zoolang de bestaande toestand voortduurt, op denzelfden voet met soort gelijke uitgaven voort te gaan. o Een binnenlandsche rliegdicnst. »De Telegraaf« 's avonds 7 uur in Gro ningen. Amsterdam, 17 Mei. In den loop van deze week zal het avondblad van »De Te legraaf®: eenige dagen lang 's avonds om zeven uur in Groningen te krijgen zijn Men hoopt daarmede zeker, in de eerste plaats de lezers in het Noorden te gerie ven maar voorts ook er toe mede te werken om aan te toonen dat de lucht postdienst tusschen j>Holland®: en de afge legen provincies, behalve zeer gewenscht, ook heel wel mogelijk is. Woningnood. Te Gorinchem heeft een gezin van man, vrouw en twee kinderen een voormalig duivenhok boven een oud pakhuis als woning betrokken. Het zijn twee kleine ruimten, die tot eenige dagen geleden als huisvesting voor postduiven dienden. Leerfabriek afgebrand. Zondagmiddag is, de leerfabriek der fir ma Pessers te Tilburg afgebrand. Een voorraad van 60.000 huiden, 600 1. traan, veel verfstoffen en alle machinerieën zijn door dezen brand vernield. De wasscherij en de machinekamer werden behouden. De vermoedelijke oorzaak is broeiing. Alles was verzekerd, Getracht wordt het per soneel van ongeveer 70 man spoedig den arbeid te doen hervatien. o Het ontwerp-Zondagswet. In de Amsterdammer (Wbl.) bewijst prof. Kernkamp uit de geschiedenis, dat Minister Ruys de Beerenbrouck met zijn Zondags wetsontwerp sterker calvinist is dan de Zuid- Hollandsche Synode der Gereformeerde Kerk van 1626. Gildenfeesten in Noord-Brabant. Tilburg. Op 27,28 en 29 Juni a.s. viert het gewerengilde *St. Dionysius« te Tilburg zijn 250 jarige bestaan. Blijkens mededeeling der feestcommissie hebben reeds 65 gilden hunne medewerking toegezegd. Men ver wacht een deelneming van minstens 100 gilden met 5000 leden aan den grooten optocht. Ongeval te Hilversum. Naar de N. R. Ct. meldt, is de ge meentewerkman Van Zanden te Hilversum, terwijl hij met zijn kameraad Jongerden bezig was een zinkput op het erf van den heer Kok, aan de Nassaulaan, te reinigen, bewusteloos geraakt door opstijgende dam pen en op den bodem van den put gestort. Zijn kameraad Jongerden daalde onmiddel lijk af om hem te helpen, maar raakte eveneens bewusteloos en viel op het lichaam van den eerste. De heer Kok waarschuwde den reinigingsdienst, die met materiaal spoedig ter plaatse was. Een derde ge meentewerkman zou met een reddings gordel om afdalen, maar deze geraakte ook bewusteloos. Een arbeider, die het ongeluk gadesloeg, bood zich aan om af te dalen, met een doek met eau de-cologne om neus en mond. Het gelukte hem de beide slachtoffers naar boven te brengen, maar het bleek, dat Van Zanden reeds overleden was. De doctoren Stoel en Stieler brachten Jongerden weer bij. Van Zanden laat drie jonge kinderen na. flelkvorderingswet. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal spoedig bij de Tweede Kamer een wets ontwerp worden ingediend, waarbij aan de regeering de bevoegdheid wordt toege kend de melk te >vorderen«. indien de melkvoorziening in de een of andere ge meente niet geregeld geschiedt. De be doeling is dan dwingend tegenover de melkveehouders op te treden. Fraude. Tegen een reeds bejaard keurmeester aan het Openbaar Slachthuis te Leiden, is procesverbaal opgemaakt, terwijl hij voor- loopig in zijn betrekking is geschorst, on der verdenking van het plegen van frau- duleuse handeling in dienstbetrekking. Hij zou vee en vleesch hebben afgekeurd, ter wijl het goed was en ook aan de eigenaar slagers werd teruggegeven, om op deze wijze de verzekeringsgelden te verkrijgen. Of hij hiermede in samenwerking met de betrokken slagers handelde of geheel op eigen risico zal een nader onderzoek moeten leeren. De zaak is in handen der politie, terwijl B. en W. van Leiden zul len beslissen of de man al of niet uit zyn betrekking moet worden ontslagen. Drelio. Den 12den Juni zal in het Concertge bouw te Amsterdam een uitvoering gegeven worden door solisten van de Nationale Opera, de danseres Hansi Goetze en de heer en mevrouw Speenhoffde opbrengst zal dienen tot het koopen van een lijfrente voor Jos. Orelio. die 10 April j.l. 66 jaren oud geworden is en door ziekte en ouder dom verzwakt, niet meer in staat is op te treden. Men hoopt den zanger op die manier de laatste jaren van zijn leven een eenvoudig en welverzorgd bestaan te ver zekeren. Penningmeester is notaris A. Sterkman, Reguliersgracht 32, Amsterdam. o Er zijn thans nieuwe postzegels van 40 ct. uitgegeven. De geelbruine beeltenis is omgeven door een groene omlijsting. in herinnering brengt, het 50 jaar geleden zijn, dat de Tweede Kamer met 48 tegen 30 stemmen besloot tot afschaffing van de doodstraf. PLAATSELIJK NIEUWS. Op de Staatsleening 1919 is tot 15 dezer gestort bijna f375 millioen. De afschaffing van de doadstraf. Donderdag 20 Mei zal naar het Hbld Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zo n d a g s geopend van 101 uur. Hensden. De Brigadier der Rijksveld- wacht, Voorbraak, gestationeerd te Oud- heusden, is bevorderd tot Majoor, en de Gemeente-veldwachter v. d. Grint, te Nieuwkuik, is aangesteld tot Rijksveld wachter, standplaats Heusden. Maandag meldde zich op het kantoor der Scheepswerf een jongeling van 17 jaar en verzocht om werk hij gaf op genaamd te zijn Jan Zwizerik, en komende uit 's Bosch. Na eenige bespreking werd Jan voorloopig a's arbeider aangenomen. Daar echter het verhaal van dit jongmensch de Directie eenigszins verdacht voorkwam, vond zij het raadzaam den commandant der Marechaus- sée hiermede in kennis te stellen, die spoe dig tot onderzoek zich naar het kantoor begaf. Nu was spoedig de ware naam bekend, welke luidde D. G., afkomstig van 's Bosch. Nadat onzen Jan zijn arbeidsloon van eenige uren was uitbetaald, werd hij door voornoemden Commandant naar zijne vaderlijke woning getransporteerd. S.S. Heenvliet, gebouwd op de werf van de Firma De Haan Oerlemans al hier, voor rekening van de Stoomvaart-Mij,, directie de Heeren Soetermeer, Fekkes Co., Rotterdam, heeft Zaterdag met goed gevolg geproefstoomd op den nieuwen Wa terweg. Het schip is voorzien van het Raised quaterdecktype en heeft de volgende af metingen lengte 215'-0", breedte 34'-4" en hol 15'-6". Groot bruto 1016 Reg. Tons, netto 577 Reg. Tons. Laadvermo gen c.a. 1600 Tons. De machine, gebouwd door Burgerhout's Machinefabriek, is van het triple expansie type. Afmetingen 400x650x1050 m.M.. slag 700 mM. Op de proeftocht ontwik kelde deze machine 800 I. P. K., waarbij een snelheid van 11,-j-knot werd verkre gen. De stoom wordt geleverd door twee ketels van het Schotsche type 2948 x 3400 mM. werkende onder een druk van 180 Ibs. Schip en machine werden gebouwd volgens hoogste klasse Bureau Veritas Spe cial Survey en Ned. Schepen. Het schip is voorzien van twee stalen masten, terwijl voor het laden en lossen 4 stoomwinchen aanwezig zijn. Bovendien is het schip voorzien van stoomankerspil en gec. hand- en stoomsluurmachine. Verblijven voor officieren en bemanning zijn confortabel ingericht, terwijl het schip geheel electrisch is verlicht. Nadat het schip den gemeten mijl had gevaren werd het terstond door de Reederij overgenomen, waarbij geconstateerd werd dat aan alle contractueele verplichtingen ruimschoots was voldaan, terwijl de Directie der Reederij nog hare bijzondere tevredenheid betuigde over de keurige afwerking van het schip en de aangename samenwerking met de Scheepsbouwers, gedurende den bouw van het schip. De Raad der Gemeente Drunen benoemde met algemeene stemmen tot on derwijzer aan de O. L. School in den Wolfs- hoek, dhr. M. Kerkhofs alhier, die tijdelijk deze functie waarnam. Zaterdagmiddag passeerden op enorme hoogte een tweetal vliegtuigen over onze stad in de richting Soesterberg. Iets later op den avond passeerde even eens nog in dezelfde richting een taube- machine. Zondag j.l. speelde onze voetbalclub Juliana®: in de seriewedstijden vanS.V.V. te Sprang tegen Excelsior I Capelle. De uitslag was een overwinning van 21 voor »Julianaa, 2de Pinksterdag zal »Juliana®: dus deelnemen aan de eindwedstrijden van S.V.V. Jammer is het, nu »Juliana«; zoo goed vooruit gaat, dat zij geen voetbalter rein meer heeft, op hèt oude voetbalveld bij de brug mag niet meer gespeeld worden. Het is te hopen dat de vereeniging spoe dig weder de beschikking krijgt over een voetbalterrein. Werkendam. Mej. J. Knol alhier slaagde voor het te Rotterdam gehouden examen voor onderwijzeres, Ds. Overduin van Moerkapelle heeft voor het beroep der Gereformeerde Kerk alhier bedankt. Zondagavond hield Ds. Luring van Gorinchem, in de Herv. Kerk alhier een lezing met Bijbelverklaring uit Openbarin-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2