UITSCHOT sigaren 's-Bosch "rSis CUBA J nr. L DëRKS, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3986 Zaterdag 29 Mei. 1920. Rookt onze 5 cent prima. Bij 3oo stuks fra.nco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. liinderkleeding Groothandel in Sigaren/ Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. HA II LM ANN's Heeren- en UND VAN altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, eri franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. :ss®: tLs: BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Poolsche aanval tegen Rusland be looft, zoowel in politiek als militaire opzicht een hoofdonderwerp in de Europeesche politiek te worden. Tegen dit nutteloos bloedvergieten ont staat een groeiende storm van protesten, waarin vooraanstaande politici door arbei ders- en socialistische organsatiës worden bijgestaan. Er zijn aanduidingen, dat de gausche arbeiders-beweging een poging zal aanwenden om het Poolsch optreden tegen te werken. In het uitvoerend comité der mijnwerkersfederatie sprak Hodges gisteren in dien geest en er werden gelukwenschen gezonden aan de havenarbeiders vanwege hun weigering munitie voor Polen te laden. De Belgen weigeren de overeenkomst met Nederland te teekenen, die het trac- taat van 1839 herziet. Alles was voor die onderteekening in gereedheid gebracht en de dag ervoor al bepaald, toen de Bel gische afvaardiging uit naam van hare regeering verklaarde, dat zij de onder handelingen niet wenschte voort te zetten, zoolang de kwestie van de Wielingen niet in haren geest was opgelost. Wielingen zijn, gelijk men weet, de zuidelijkste toegangsweg in den Schelde- mond ten Noorden van Staats-VJaanderen en het beste zeegat om van de Noordzee uit Antwerpen te bereiken, waarvoor België vrije doorvaart verlangt. Men moet het bejammeren, dat alleen in deze kwestie 39. Het gelaat van Errninie's toekomstigen echtgenoot was doodsbleek, terwijl hij met heesche stem vroeg «De bewijzen van hetgeen ge daar zegt «Daar ge bewijzen verlangt, ga naar den heer Muurse, als een man en vraag hem, of de ongelukkige geschiedenis waar is. Indien ge dit liever niet doet, stel het huwelijk dan slechts één maand uit en voor die tijd verstreken is, zult ge meer bewijzen hebben, dan u lief kan zijn.« »Ik weet waarlijk niet, wat ik doen moet. Kunt u mij niet raden, mijnheer riep Alex zenuwachtig uit er innerlijk van overtuigd zijnde, dat de woorden van den vreemdeling slechts al te waar moesten .zijn, of hij zou niet zulke schandelijke las tertaal van den heer Muurse durven uit spreken. «Ik kan u geen raad geven, hoe ge handelen moet,« antwoordde de heer Pear son op kouden toon. «Uw eigen hart moet u zeggen wat u te doen staat. Het is in Errninie's belang, dat ik handel, niet in het uwe en ik kom thans tot u om u te zeggen, dat indien ge haar liefhebt en haar, hoewel ge den waren staat van zaken geen overeenstemming tusschen Nederland en België is bereikt, maar zal goed doen het verschil van meening niet al te tragisch op te vatten. De onderhandelingen mogen misschien voor een tijdje afgebroken wor den, twee kleine buurvolken als het Bel gische en Nederlandsche hebben niet alleen uit hoofde van hun geschiedenis, maar ook door de eischen van het oogenblik een belangengemeenschap, die zich op den duur niet laat verloochenen. Onwillekeurig wordt men herinnerd aan de scheiding van 1831, toen Nederland de partij was die staakte en weigerde onder het tractaat dat den nieuwen toestand consolideerde, zijn hand- teekening te zetten en het duurde volle acht jaar, voor het gelukte, het halsstar rige verzet van koning Willem I te over winnen. Laten wij hopen dat ditmaal niet zooveel jaren voorbij zullen behoeven te gaan, voor er raad komt. Voor Nederland, dat waarlijk niet gelijk in 1830 een her leving wenscht yan het verouderde recht om de Schelde te sluiten, komt het er natuurlijk alleen op aan, zijn souvereine rechten onverkort te handhaven, maar voor het overige zal men in den Haag bereid zijn, om den Belgen zooveel mogelijk te gemoet te komen. De Belgische Minister van Buitenlandsche zaken Hijmans heeft voor een geheele ge vulde zaal de aangekondigde verklaring aangaande de Wielingen afgelegd. De di plomatieke tribune was eveneens stampvol o.a. waren er de gezanten van Engeland en Amerika. Hijmans zeide, dat het oogenblik was aangebroken om aan de Kamer uitleg te kent, toch tot uw vrouw nemen wilt, ge het doen moet en God zal u beiden zege nen. Indien echter uw liefde niet even redig is aan de opoffering, dan is het voor u zelf en voor Erminie beter, dat de ver- looving hoe eerder hoe beter afgebroken wordt. En thans heb ik de eer u te gtoeten.<r. De heer Pearson had het huis reeds verlaten, eer Alex Crosby de vreeselijke tijding, die hij vernomen had, goed besefte. Hü voelde zich ongelukkiger, dan nog ooit in zijn leven het geval geweest was. Zijn toestand was ver van benijdenswaardig 1 Verloofd met een meisje wier vaders broe der een moerdenaar wasO, wat een vreeselijke gedachte I Toen keerde zijn toorn zich plotseling tegen den heer Muurse, die hem zoo moedwillig had bedrogen. Hij vergat geheel zijn eigen en zijns vaders plannen in betrekking tot het geld van den heer Muurse. Aan het arme meisje dat als speelbal gebruikt was en aan wie de zonden der vaderen zouden bezocht worden - - dacht hij bijna niet. Hij had haar een weinig lief, doch hij schrikte terug voor dit onbekende, dreigende gevaar. Zelfs ter wille van Erminie kon hij zich niet aan armoede en aan schande blootstellen. Wat moest hij doen Was het te laat om zich terug te trekken «Er is nog tijd genoeg,® dacht hij, «ik zal den raad van dien Pear son opvolgen en wachten. Ik moet op passen dat ik geen overhaaste stappen doe.« geven van de onderhandelingen nopens de herziening der verdragen van 1839 en van het geschil, dat zich voorgedaan heeft op het oogenblik, waarop de onderhandelingen het doel schenen te zullen bereiken. De Kamer zal begrijpen, dat de minister ge houden is om zeker voorbehoud in acht te nemen en dat het onbescheiden zou zijn om in bijzonderheden te treden nopens de besprekingen, welke gedurende verschei: dene maanden te Parijs hebben plaatsge vonden. De minister gaf vervolgens een uitvoerig 'overzicht van de geschiedenis der onderhandelingen nopens de herziening der verdragen van 1839. Ten slotte heeft de Kamer met op vijf na algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin hij de verbreking der Ne- derlandsch-Belgische onderhandelingen door de regeering goedkeurt en besluit aan de bespreking van de begrooting van buiten landsche zaken, de bespreking der ver dragen vast te koppelen. Generaal de Wet, seint men uit Bloem fontein, is zoo ernstig ziek, dat men aan zijn herstel wanhoopt. Zijn gezondheid liet in den laatsten tijd zeer te wenschen over, zoo zelfs, dat zijn politieke tegen standers er munt uit sloegen en insinueer den, dat men aan zijne uitlatingen geen waarde meer mocht hechten. Latere Zuid- Afrikaansche geslachten 2ullen hem echter bezingen als den oprechten man, die de zaak, waaraan bij zijn hart had verpand, trouw gebleven is, tot heteindetoe. Kru- ger, Stein, Delarey en Botha, zij zijn allen GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GrJtütfcO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Snikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. XXIII. BEWIJZEN. In Londen aangekomen, begaf de heer Pearson zich het eerst naar het kantoor van den geheimen politie-man. «De heer Havik is thuis,zeide de klerk en hij leidde den heer Pearson naar het vertrek, waar Havik de personen ontving, die hem over zaken kwamen spreken. »Goeden morgen, mijnheer.« zeide de heer Havik op zijn beminnelijkste!) toon, zoodra de heer Pearson binnentrad en, na zijn gast een stoel te hebben aangewe zen, nam Havik tegenover hem plaats. »Ik vermoed, dat we ons vorig gesprek zullen voortzetten,begon hij. «Ja,® antwoordde de heer Pearson «ik zou gaarne vernemen, wat ge gedurende de laatste week gedaan hebt.® «Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u niet dadelijk antwoord; gaarne zou ik eerst van u vernemen, of u uw broeder heeft gezien «Ja, ik heb de laatste paar dagen in zijn huis vertoefd als gast.® «En als zijn broeder «Neen als de heer Pearson een vriend van zijn overleden broeder.® «Vergeef mij mijn vragen, mijnheer Pearson, maar wilt u zoo goed zijn, mij te zeggen, wat u van hem denkt «Ik kan u geen vragen meer beantwoor- heen. Nu ligt de laatste oude groote man uit een grooten tijd op het uiterste. BUITENLAND. Tijdens een hevig onweer is te Florence de bliksem ingeslagen in een kruitmagazijn. Een geweldige ontploffing volgde. De schade schat men op meer dan een millioen lire. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. o Gevecht by Smyrna. Uit het Grieksche hoofdkwartier te Smyrna wordt gemeld, dat in het gebied van Ode- misj een gevecht plaats had tusschen Griek sche troepen en een Turksche troep van ongeveer 400 man, versterkt door onge regelde benden. De Turken werden totaal verslagen en lieten talrijke dooden, gewon den en gevangenen achter. De Grieksche verliezen zijn betrekkelijk gering. o Een plan voor een poliiiekcn misdaad tijdig ontdekt. Dr. Erkelenz, de landdraad te Grünberg, heeft het plan ontdekt voor een vreeselijke politieke misdaad, namelijk het vermoorden van dertien personen behoorende tot de sociaal-democratische, democratische, Duit, sche volks- en Duitsch-nationale partijen. Onder de «veroordeelden® was o.a. een moeder met hare beide zoons. Voorts zouden eenige banken en groote industrieele bedrijven beroofd worden. De ontwerpers zullen onschadelijk ge maakt en vervolgd worden. Een paard bestemd voor een paarden- tentoonstelling te Santa Barbara, Cal. werd van Los Angeles uit derwaarts vervoerd aan boord var, een speciaal daar voor in gericht vliegtuig, nadat de politie-autoriteiten zich eerst er van hadden overtuigd, dat deze wijze van vervoer geen marteling voor den viervoeter beteekende. Ontdekte samenzwering. De »Times«-correspondent meldt uit Buenos Ayres, dat de gouverneur van een Argenlijnsche provincie een anarschistische samenzwering heeft ontdekt. Er werden vele personen gearresteerd. Een aantal bommen en geweren werd gevonden in de woning van een Rus, die de beweging had georganiseerd. Te Carlotteffburg zijn 22 spoorwegamb tenaren, waaronder lieden met jarenlangen den, eer ge een antwoord op de mijne gege ven hebt. Hebt ge iets voor mij gedaan «Om u de waarheid te zeggen, ik heb niet veel gedaan om achter het geheim te komen. Ik moet tijd hebben door te haastig werken, zou ik misschien alles be derven.® «Maar verteld u mij dan tenminste, wat u gedaan heeft, hoe veel of weinig het dan ook is.« «Ten eerste heb ik een advertentie ge plaatst in al de nieuwsbladen hier heeft u er een afschrift van.® De heer Pearson nam een papier aan, dat Havik hem overhandigde en las «Sudderland. Witcham. Trepol- pen. Als J. S eerst woonachtig (e Wit cham, daarna te Trepolpen, zich wil ver voegen No. 509, Ludegate Heuvel, zal hij iets vernemen, wat van groot belang voor hem is.® alk zie,« zeide de heer Pearson, «dat u Job Sudderland tracht op te sporen maar ik vrees, dat dit u niet zal gelukken. Het laatste, dat hij gezien werd, is nu vijf-en-twintig jaar geleden, toen hij in een kleine boot het wrak van ons schip verliet op de kust van Afrika. «En toch hoop ik, dat hij in Londen is, ik kon het tenminste probeeren, dacht ik. Ik liet de advertentie in de Zondagnummers der kranten zetten, omdat een man als Job Sudderland allicht Zondags een krant leest,® zeide Havik. Nu, ik hoop, dat hij zal komen opdagen, DltAAGT Gorinclicin. diensttijd, gearresteerd wegens uitgebreide diefstallen, die er sedert geruimen tijd werden gepleegd en die een waarde van meer dan 200.000 M. vertegenwoordigen. Vcrkooping van keizerlijke goederen. Zaterdag vond te New-York een ver- kooping plaats van verschillende artikelen, die destijds aan keizer Wilhelm hebben toebehoord. Het totaal van den verkoop bedroeg ruim f18.000. De hoogste prijs voor een artikel bedroeg f 2500, nl. voor een mahoniehouten commodekastje. Een gesneden ivoren bierkroes, die naar gezegd werd persoonlijk door den keizer gebruikt werd, bracht f 500 op. De communisten in Rusland. De «Moskow Prawda« deelt mede, dat volgens de allerlaatste officieele statistieken de communistische partij in sovjet-Rusland uiet meer dan 600.000 leden telt. Van dit getal worden er volgens hetzelfde blad slechts 120.000 beschouwd als «betrouw bare communisten. Dalende schocnpryzeii. Te Berlijn zijn de schoenprijzen reeds 20 tot 30 pet. gedaald en men verwacht nog grooter daling, daar de groote schoen fabrieken te Pirmaesens, Halle, Frankfort, Essen enz. hun reusachtige voorraden wel tegen verminderde prijzen van de hand zullen gaan doen, aangezien ze anders verplicht zijn, hunne bedrijven geheel stil te zetten. o «Dat behoeft u niet meer te hopen mijn heer Pearson,zeide Havik triomfantelijk «want ik kan u tot mijn genoegen zeggen, dat ik reeds bericht van Job Sudderland heb en dat hij van ochtend over zal komen.® «Waarlijk 1 Hoe knap van u,« ant woordde de heer Pearson. «Kan ik hem zelf spreken «Ja, als u dat verlangt. Hij zal binnen een half uur hier zijn, indien u dus op hem wilt wachten, kunt u hooren wat hij te zeggen heeft. «Ik wil gaarne wachten,® antwoordde de heer Pearson «maar laat ik u niet ophouden ik kan mij best bezighouden, tot hij komt.® «Als u 't mij dan niet kwalijk neemt, zal ik u eenige oogenblikken alleen laten. Nadat we met Job Sudderland zullen ge sproken hebben, hoop ik u mede te deelen, wat ik van de zaak denk.® De heer Havik voorzag den heer Pear son van de laatste nieuwsbladen en liet hem toen alleen. Er gingen drie kwartier voorbij, eer Havik terugkwam. Hij was vergezeld van een man, in wien de heer Pearson, niet tegenstaande zijn armoedig uiterlijk, den persoon herkende, die als matroos op de »Duntrune« had gediend. Hij was nu een oudachtig man en was in den loop der ja ren bijzonder zwaar geworden. Naar zijn uiterlijk te oordeelen scheen hij een vrij gemakkelijk leven te leiden. Wordt vervolgd NIEUWSBLAD voor tiet Land van H6usden gil Altena, ie Langstraat en de Boiiimelerwaarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1