Fa- ALPH- HUPSCH Sïecfrische Salon- err Schsmsrlampsn/mef bijbehoorerrde bappsn. Vughter straat 19. 's-BOSCH. TELEFOON 715. AAN BE VELEA D. Stierengevechten. Stierengevechten schijnen in Frankrijk weer te worden toegelaten. Te Nimesin Je oude Romeinsche arena zijn ze met Pink steren gehouden. Beroemde matedors wa ren er voor overgekomen om meer luister bij te zetten aan dit feest, waarvan de opbrengst bestemd was voor de blinden en oorlogsin validen. De stieren waren kosteloos door beroemde Spaansche stierenfokkerijen af gestaan. De feesten die werden gehouden onder eerevoorzitterschap van den burge meester van Nimes, hebben een ontzaglijken toeloop gehad en zijn zonder incidenten af- geloopen. Te Madrid is de staking der bakkers geëindigd. Te Valecia duren de stakingen voort. Dinsdag was het te Londen de warmste dag van het jaar met 81 gr. in de schaduw. Ten gevolge van de warmte werden ver schillende personen onwel. o Een grootc slag tusschcn Polen en Kussen 1 Een bericht uit Kopenhagen meldt, dat 't Poolsche Persagentschap melding maakt van een grooten slag, die tusschen de Pool sche legers en een gedeelte van het Bolsje wistische leger ten noorden van de Beresina in vollen gang zijn. Ongeveer 250.000 man nemen aan den strijd deel, die sedert drie dagen met afwisselend succes en met verbittering wordt gevoerd. De stad Berditschef is door de Polen ontruimd. Het Poolsche front is daar zoo zwak geworden, dat men elk uur een door braak der Russen vreest. Volgens een draadloos bericht uit Moskou slaan de Soviet-troepen voor de poorten van Minsk. De verovering van de stad is nog slechts een quaestie van uren. De toestand in Spanje verbeterd. De correspondent van de »Times« te Madrid meldt, dat de arbeiderstoestanden in Spanje gunstiger zijn geworden, ofschoon de anarchistische woelingen te Valencia voortduren. Te Barcelona hebbén de syn dicalistische leiders de algemeene werk staking afgelast. De broodvoorziening te Madrid is ook beter, doordat een nauwere samenwerking tusschen militairen en burgers tot stand is gekomen, die geïmproviseerde bakkerijen in werking hebben gesteld. De houding van het publiek is zeer geduldig, ofschoon liet den geheelen nacht voor de bakkerijen op brood moet wachten. Vyf man overreden. Te Osnabrüek reed een trein in een ploeg wegwerkers, die met herstelling van den weg bezig waren. Vijf man werden gedood en eenige gewond. Geld smokkelen. Een Duitscher uit Mulheim-Styrum tracht te bij de visitatie te Elten aan een Neder lander een pakje toe te stoppen, dat 43490 Mk. bevatte en door laatstgenoemde naar Nederland gesmokkeld zou worden. Het geld werd in beslag genomen en beide smokkelaars zijn gearresteerd. Donderdagmorgen om 9 uur heeft in het chemische laboratorium te Münster een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het ex perimenteeren ontstond een ontploffing, 6 studenten gedood en 20 andere voor het meerendeel ernstig gewond werden. De oorzaak van de explosie heeft men nog niet kunnen vaststellen. Waarschijnlijk is een koolzuurcylinder gesprongen. Uit Petrograd wordt gemeld, dat de bevolking de hoofdstad in grooten getale verlaat. Dagelijks verlaten 500 menschen de stad. Ten einde dit tegen te gaan is bepaald, dat mannen van 18 tot 20 jaar de stad niet mogen verlaten. De uittocht is het gevolg van den honger. o In Hongarije is de papiernood zoo groot, dat de dagbladen te Boedapest sinds 14 Mei nog slechts in vier bladzijden uitkomen. Voor drie weken kan men nog toekomen. Met begin Juni zal men de uitgave van de meeste dagbladen, zoo niet alle, moeten staken. De boeren in den omtrek van Guns (Hongarije) weigeren de Hongaarsche bank biljetten als betalingsmiddel te aanvaarden. De overheid te Guns heeft thans een ruil handel ingesteld. Zoo kan men b.v. een paar hooge schoenen verkrijgen voor 400 K.G. aardappels of voor 300 K.G. mais, voor 400 L. melk, voor 10 K.G. vet of voor 120 K G. peulvruchten. Oostenrijksche kinderen hartelijk in Engeland ontvangen. De Oostenrijksche kinderen, die eenigen tijd in Engeland zullen doorbrengen, wer den bij hun aankomst met de Vlissingsche boot te Folkestone opgewacht door een groep juichende Engelsche kinderen, waar op de Weensche kinderen het Engelsche volkslied aanhieven. o Grootc hagelschadc in den omtrek van Parys. Het hevig onweer boven Parijs heeft groote schade aangericht. Te Ivry heeft een groote brand plaats gehad. De hevige hagelslag, waarvan het onweer vergezeld ging, heeft voor millioenen schade aange richt in de omstreken. Verscheidene per sonen werden zwaar gewond. Te Duisburg is onder een zwaar onweer een rutschbaan omgewaaid. Drie personen kwamen daarbij om. BINNENLAND. Pakhuis ingestort. Aan de Reguliersdwarsstraat te Amster dam is de achterzijde van een pakhhuis ingestort, hetwelk als brandstoffenpakhuis in gebruik was bij de Nederlandsche Han delsmaatschappij. Zes werklieden waren er bezig een partij van 40.000 K.G. turf te laden op den eersten zolderde drie anderen waren beneden. Toen er 28.000 K.G. naar boven was geheschen kon de zolder de vracht niet meer dragen en stortte in. Twee der beneden staande werklieden konden zich in tijds verwijde ren de derde raakte met een been tus schen de neervallende balken bekneld. Het gelukte niet onmiddellijk hem te bevrijden. Hij zat echter blijkbaar niet in een ge vaarlijke positie. Zijn been is evenwel ernstig gekneusd. Van de drie werklieden die op den zolder bezig waren, is een met eenige onbeteekende schrammen in het gasthuis gebracht. o Wittcbroodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 138ste tijdvak, hetwelk Joopt van 28 Mei tot en met 5 Juni a.s., zal dienen de Rijksbroodkaart in de bruine kleur op groenen ondergrond. o Brand. Naast de Zuivelfabriek te Farnsum (Gr.) zijn de huizen van den koemelker Hage- man en den schipper N. met den geheelen inboedel tot den grond afgebrand. In de stallen van H. zijn 5 kalveren en 1 varken omgekomen, terwijl hij tevens f1000 aan bankpapier verloor. Vrij zeker is de brand ontstaan door het spelen met lucifers door kinderen, in de schuur \an Hageman in aanbouw, waardoor de groote hoeveelheid hooi in brand geraakte. De verzekering was laag. Doodclykc ral. Te Groningen is de landbouwer E. B. met het rijtuig over een dikke steen ge reden, waardoor het kantelde en zoo danig tegen een muur geslagen werd, dat hij onmiddellijk een lijk was. üe kruisers Jara en Sumatra. De Eerste Kamer heeft 't wetsontwerp tot afbouw der kruisers Java en Sumatra met 25 tegen 8 stemmen aangenomen. Weer een nieuwe truc. 't Gebeurde te Leiden, zoo meldt »de Standaard«. Mevrouw W. in de Wasstraat was tiet uitgegaan. Er wordt gebeld 10-jarig dochtertje opent. Een »dame«, zich voordoend als gezonden van 't een of ander confectiemagazijn zegt»Och, kind, breng me eens even moeders nieuwe blouse, er moet nog iets aan veranderd, 't Kind begrijpt niet precies wat wordt bedoeld, komt terug met oude blouse. Bedeelt u soms niet moeders nieuwe mantelpak O, ja kind, juist, de knoopen moeten nog even worden verzet, 't Komt vóór de Pinksteren in orde hoor. ®Dame« verdwijnt. Even later komt mevrouw thuis ze is dnpe van oplichterij en moet het voorloopig zonder nieuw costuum doen. Spoorwegtarieven. Naar de Msb. verneemt, zullen de spoor wegen binnenkort weer goedkoope uitstap jesbiljetten voor schoolkinderen e. d. ver krijgbaar stellen o Passen voor Engeland. Men meldt, dat aan personen, die naar Engeland willen gaan om daar een betrek king te aanvaarden, geen pas meer wordt verstrekt, daar de Engelsche regeering zich slipt wil houden aan haar belofte, eerst de gedemobiliseerde soldaten in de gelegen heid te stellen een betrekking te vinden. Wil men voor plezier, voor zaken of voor studie naar Engeland, dan kan men een pas krijgen, maar er wordt sterk gecontro leerd of men een betrekking gaat bekleeden. o Ongelukken. Te Nieuw Ubbena is de 53-jarige land bouwer E, Bijker bij het op hol slaan der paarden onder den wagen geraakt en on middellijk overleden. Te Rotterdam is de kolentremmer C. H. aan boord van een stoomschip door een ongeluk om het leven gekomen. Te Rotterdam is de 16-jarige G. B. bij het zwemmen verdronken. De ex-kroonprins. Den ex-Duitsche kroonprins is weder in gezelschap van den secretaris-generaal in Algemeenen Dienst, mr. Kan, van Doorn naar Wieringen teruggekeerd. o De fruitiiitvoer. De Minister van Landbouw heeft in antwoord op een desbetreffend telegram van de Ned. Vereen, van Fruit-exporteurs geantwoord, dat het niet in zjjn bedoeling ligt maatregelen te nemen tegen den uit voer van fruit, tenzij de binnenlandsche voorziening in gevaar mocht komen, De 45-urige werkweek. In verband met loopende geruchten, dat de wet op de 45-urige werkweek met 1 Juli a.s. zal worden ingevoerd, verheemt allet Volk«, dat daarvan geen sprake zal zijn. Het blad hoorde de meening uit spreken, dat het stellig 1 Januari, mis schien 1 April 1921 zou worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Iiinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. Te Breda slaagde o. a. voor de akte van onderwijzeres onze stadsge- noote Mej. N. Friedli. De brig.-titulair der Rijksveldwacht, dhr. Mannie is op verzoek overgeplaatst en wel naar Chaam. De WelEd. Heer Latenstein, direc teur der »Heusdensche Harmonie,behaal de 2e Pinksterdag op het concours te Cu- lenborg met de Fanfare »Juliaria« uit Ros- sum de 2e prijs in de 2e afdeeling met 265 punten en met de Fanfare »Volhar- ding« uit Deil de 3e prijs met 235 punten. Voorwaar een bewijs dat de verschillende muziek-korpsen onder eene goede leiding van den Heer Latenstein staan. Onder eene stelling op de scheeps werf alhier, heeft eene merel haar nesije gebouwd. Niettegenstaande het drukke verkeer over deze stelling en het heftige geklink blijft zij rustig haar werk voltooien. Terwijl J. v. B. en D. v. G. alhier weikzaam waren op eene stelling op de scheepswerf hadden zij het ongeluk, dat de stelling verschoof, waardoor beiden naar beneden vielen. Eerstgenoemde bezeerde hierdoor zijn linkervoet, zoodat de hulp van Dr. Otto moest worden ingeroepen, terwijl laatstgenoemde met eene kleine kwetsuur aan het hoofd er van af kwam. Drongelen. De afd. Meeuwen van de N.-Br. Maatschappij van Landbouw, ontving 12 Mei j.J. het bericht, dat de Koninklijke goedkeuring op de statuten der Vereeniging is verleend. Genderen. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier Ds. Rijnenberg te Hien en Dode waard. Met het warme weer der laatste dagen zijn de veldvruchten goed ontwik keld, vooral is het zachte weer zeer ten goede gekomen aan vlas en bieten, doch het onkruid is ook terdege voor den dag gekomen, zoodat het met de werkzaamheden op den akker zeer druk is. Sprang. Als verdacht van diefstal van lijfsieraden ten nadeele van G. K. te Vi ij- hoe ve-Capelle is in arrest gesteld den 15- jarige B. H. alhier. P. P. had het ongeluk op de stoom- schoenfabriek van A. M. met zijn vinger tusschen de machine bekneld te raken, waardoor deze op ernstige wijze gekwets werd. Ds. S. C. Groeneveld pred. bij de Ned Herv. Gem. alhier heeft voor het beroep naar Den Bommel bedankt. Veen. In de Woensdag gehouden Raads vergadering is tot Hoofd der openb. school alhier benoemd de Heer R. Fabriek te Bussum. De kruisbessen zijn de laatste dagen flink in groei toegenomen, zoodat spoedig met den pluk een begin kan worden ge maakt. De voorraad is nog al ruim. Wijk. De postduif van Wouter v. d. Maaden die het bericht der overwinning in circa een uur van »Crescendo« en Oe fening Uitspanning bracht van Ridder kerk naar Wijk is afkomstig uit de familie der bekende postduiven van den heer A. P. Michaël te Aalburg, 't Merkwaardige is dat ze nog in 't geheel niet had gevlogen. A.s. Zaterdagavond geven »Cres- cendo« en ^Oefening Uitspanning« een concert op het kruis te Wijk, waar de concoursnummers worden ten„gehoore ge bracht. Dat zal een mooie gelegenheid zijn om voor Crescendo's vaandel propaganda te maken. »Crescendo« heeft een vaandel verdiend dat is Wijk en Aalburg na zoo groote eer en zoo groote dubbele overwinning verplicht. Met vereende kracht komt dit met glans. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN op Woensdag 25 Mei n.m. 7 uur. Voorzitter R. J. van Doveren. Secretaris J. Timmermans Aanwezig alle leden. Opening op de gebruikelijke wijze waar na de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die daarop onveranderd worden vastgesteld. In behandeling komt punt 1 van de agenda, n.l. de benoeming van een Hoofd voor de Openbare Lagere School. Op de voordracht zijn geplaatst de volgende heeren 1. R. Fabriek te Bussum 2. H. A van Gessel te Zand voort3. L. M.'Smit te Rotterdam 4. H. M. de Wind te Wijk Op voorstel van Wethouder Schreuders wordt besloten, de bespreking omtrent de verschillende candidaten in geheime ver gaderiog te houden en wordt de openbare dus gesloten. Te 8.20 uur opent de Voor zitter de openbare vergadering en wordt overgegaan tot stemming. De uitslag hiervan is 4 stemmen op den heer R. Fabriek, 2 stemmen op den heer H. M. de Wind en 1 stem op den heer L. M. Smit, zoodat de eerste is gekozen Tengevolge der nieuwe salarisregeling voor Burgemeester, Secretaris en Gemeente Ontvanger moeten de* betreffende posten op de begruotingen voor 1919 en 1920 gewijzigd worden. Door Ged. Staten is de wijziging reeds goedgekeurd, zoodat het slechts een admi nistratieve kwestie is. Met algemeene stemmen wordt besloten de wijziging goed te keuren. Verschillende vorderingen zijn nog inge komen, waarvoor de posten op de begroo ting niet voldoende zijn. Overgeschreven zou moeten worden een bedrag van f1498,ll5. Uit diverse posten van ont vangst is een bedrag te vinden van f 595 zoodat plm. f 1000 overblijft dat gevonden zou kunnen worden door overschrijving van de buitengewone ontvangsten van de oor- logswinstbelasting. Aldus wordt besloten. Ingekomen stukken a. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger. b. Besluit Ged. Staten goedkeuring rekening 1918. A en b worden aangenomen voor kennis geving. c. Het verslag toestand der gemeente over 1919 wordt vastgesteld zooals het ter tafel is gebracht. d. Een schrijven van den Bond van Gem.-Ambtenaren orn de pensioenen voor de gem.-ambten, in dezelfde verhouding te verhoogen als dat is geschied met de rijkspensioenen. Wordt aangenomen voor kennisgeving' e. Een schrijven van het gem.-bestuur van Oud-Beyerland, waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan hun adres tot de regeling om de gemeente-politie ten laste van het Rijk te brengen. De Voorzitter stelt voor de gevraagde adhaesie te betuigen. Welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Een verzoek van den heer Weeda om zoolang er geen nieuw Hoofd der Openb. Lagere School js een vertrek van de onder wijzerswoning te mogen gebruiken als bergplaats voor eenige meubelen. Tevens verzocht de heer Weeda ontslag als lid van de Commissie tot Wering van School verzuim. Met algemeene stemmen wordt besloten de gevraagde vergunning te ver!ee> en tot 1 Juli of zoolang tot dat het nieuw Hoofd de woning zal betrekken en wordt het gevraagde ontslag verleend. Het lid Vos zou gaarne zien, dat de ruimte voor het schoolhuis eens werd schoon gemaakt, omdat het er nu wel wat have loos uitziet. Het lid Srtriits zou een slot aan het poortje voor de woning willen laten maken, zoodat het terrein is afgesloten. De Voorzitter zegt toe het een en ander in orde te laten brengen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. PREDIKBEURTEN. 30 Mei. Heusdenvm. 10 u. ds. Nauta van Doe veren. Doopsbediening. Geref. kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Werkendamvm. 9.30 u. ds. Luuring uit Gorinchem en nam. 3 u. ds. de Wit uit Uitwijk. Geref. kerk A, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. André. Chr. Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. Barth. Ger. Gem. vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst. Aalburgvm. 10.30 u. ds Bakker. Voorber. H. A. Aalst, vm. 10.30 u. en nm. 3 u. ds. Japchen. Capelle, geen opgaaf. Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Doeverennm. 7 u. ds Nauta. Drongelennm. 3 30 u. ds. v. Asch, Eethenvm. 10,30 u. ds. v. Asch. Denderen, vm. 10.30 u, ds. de Geus van Veenendaal en n.m. 3 u. ds. v. Asch van B.Broek. Geref. kerk, vm. 10.30 en nm. 3 u. ds. v. d. Sluis. 8-Oravenmoernm. 2 u. ds. v. d. Graaf van Raamsdonk. Geref. kerk. v.m. 9.30 u. en n.m. 2.30 u. leesdienst. Chr. Geref. kerk v.m. 9.30 en n.m. 2,30 u. leesdienst. Heesbeen, nm. 3 u. ds. Bakker. Nieuwendijk, Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. de Bruin. NederhemertNz. vm. 10.30 u. ds. Cluin. Sleeuwijk, vm. 10 en nm 6.30 u. ds. van Garderen. Geref. kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 2,30 u. ds. André van Werkendam. Sprang, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Groe neveld.. Ger. Kerk vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. H. Both uan Spijk. Uitwijk, vm. 9,30 u. ds. de Wit. Veen, vm. 9.30 u. dr. Tjalma. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Waspik, vm. 9,30 u. ds. Jonkers. Wijk, vm. 10.30 u. ds. Gobius du Sart. Waterhoogte Heusden. Hoog WTater. Laag Water. 25 Mei 1.14 M. 0.35 M. N.A.P 26 1.16 0.35 27 1.15 0.35 Rivierberichter». Op 27 Mei. in meters in cM. s-Hertogenbosch 2.05-f N.A.P. val 7 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 2.00 val 9 (Maas) 0.90 was 5 Crévecoeur (Dieze) 2,03 val 5 Crévecoeur (Maas) 0.95 was 5 St. Andries (Maas) 2.09 val 4 St. Andries (Waal) 4.05 was 10 Venlo 9.77 was 1 Maastricht 41.74 val 4 Keulen 2.82 was 4 Op 26 Mei. Lith 2.83 val 6 Grave 5.94 val 6 Arnhem 9.00 was 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2