Und van altena 8 UITSCHOT sigaren 's-Bosch CUBA Magazijn St. Jozef. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3988. Zaterdag 5 Juni. 1920. Rookt 5 cent prima. Bij 3oo stu.B:s franco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. It l II LM ANN'S Ileereu- en Kiiidcrkleeiliiig. onze Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. n Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. -'sar MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 BUITENLANDSCH OVERZICHT om hem tot een andere meening te brengen. We schreven in ons vorig overzicht, dat de afgevaardigde van de Russische Sowjet- republiek te Londen was aangekomen. Het eerste onderhoud heeft thans reeds plaats gehad. Van Engelschen kant was daarbij eene heele rij bewindslieden onder aanvoe ring van Lloyd George en Loch Curzon tegenwoordig. Krassin heeft zijn toehoorders laten water tanden met een opsomming van hetgeen Rusland aan uitvoerartikelen aan te bieden heeftkoren, hout, huiden, linnen en pe troleum; alles dingen die in den goeden ouden tijd uit Rusland kwamen en wier invoer in de West-Europeesche landen een zegenrijke uitwerking op de prijzen van de eerste levensbehoeften zou hebben. Daarentegen verlangt Rusland, zooals verwacht werd, locomotieven, landbouW' werktuigen, stoffen, kleeren en schoenen Lloyd George stelde dadelijk twee voor waarden voor de hervatting van de econo mische betrekkingen, tegen de inwilliging waarvan de Sowjet-regeering wel geen be zwaar zal maken de vrijlating van alle thans in Rusland gevangen gehouden En gelschen en de toezegging, dat de naar Engeland te zenden agenten van de Sowjet regeering daar geen propaganda voor hun leer zullen maken. Aan Franschen kant lijkt men onaan genaam getroffen dat Lloyd George dade lijk zoo hard van stal geloopen is. Men herrinnert aan de afspraak van San Remo, dat de onderhandelingen zich op zuiver economisch terrein zouden moeten bewegen en politieke kwesties buiten beschouwing Zooals men weet, is de Fransche Pre sident, Deschanel, toen hij op weg was om een standbeeld voor een gesnèuvelden vliegenier te onthullen, uit den trein ge vallen. Ofschoon hij, wonder boven won der, geen ernstige kwetsuren heeft opge- loopen, gaat het met hem toch niet zoo goed, als de dokters eerst verwacht hadden. Het heet nu, dat zich bij hem ook een moreele inzinking laat gelden, gevolg van zijn ervaring, dat de president van de re publiek meer decoratieve dan handelende figuur is. Het lijkt zonderling, dat De- chanel, die een man met zooveel politieke ervaring is en die als voorzitter van de Kamer, jaren lang, meer boven als in den politieken strijd had gestaan, deze waar heid nu pas zou erkennen. Men weet echter dat de president al niet wel was, voor hij zijn ongelukkige reis begon. Hij had een aanval van influenza doorstaan, een buitengewone sterke dosis hoofdpijn poeders genomen en zijn bloeddruk was wat hoog. Misschien is het meer zwaar tillendheid van den gevorderden leeftijd, verergerd door het laatste ongeluk, die hem kwelt. De geneeskundige regeleen ver ouderde ziekte is het best gebaat bij ver andering van plaats, stuit in zijn toepas sing op Deschanel op bezwaren, omdat hij de politieke atmosfeer wenscht te blijven inademen. Zijn dokters en mevrouw De schanel zullen al hun best moeten doen, 41. Deze heer, die iedereen dacht, dat dood was, is weder thuis gekomen wenscht na tuurlijk de geheele zaak opgehelderd te zien en als gij hem daarbij helpt, zal hy u stellig rijkelijk beloonen.® ^Hoeveel noemt u rijkelijk vroeg Job ïWel, daar hebben we nog niet over gesproken,zeide Havik, «maar me dunkt, dat twee-honderd gulden een mooie som voor u zijn zou maar misschien, daar we niet gierig willen zfjn, zal hij er drie honderd van maken. »Zeg vijfhonderd en ik zal niets ver zwijgen, dat ik weet.« »Ge zult ze hebben,zeide de heer "Pearson. Job vertelde toen alles, wat tusschen hem en Herbert was verhandeld geworden hetgeen de lezer reeds weet en bekende, dat de tasch, die de heer Havik te voorschijn haalde en die hij, zooals hij vertelde, op den avond van den vermeen den zelfmoord op de klip had gevonden, vroeger zijn eigendom was geweest. »Deze tasch is dezelfde tasch, die ik dien avond aan mijnheer Herbert leende,zeide hij »Ja,c zeide Havik, »hij droeg er de j kleeren in, want ik bespiedde hem en zag hem er de kleeren uithalen. Deze tasch vond ik op een zijpad, dat hij was langs gegaan, nadat hij een groot rotsblok in het water had geduwd, wat een vreeselijke plons veroorzaakte, zoodat die slimme kust wachters dachten, dat er een zelfmoord had plaats gehad. Ik had hen beter kun nen inlichten, maar ik vond het verstan diger, het niet te doen. Maar waarom denkt u, dat hij deze tasch geleend en in zijn vlucht weggeworpen heeft vroeg hij, zich tot den heer Pearson wendende. »Dat kan ik niet denken,zeide Pearson. »Wel hij is de slimste klant, dien ik ooit ontmoet heb en dat zegt wat hij wilde de verdenking op u werpen,zeide Havik, zich tot Sudderland keerende, »in geval men hem had zien wegloopen en er iemand beschuldigd zou worden Frank Muurse in het water geworpen te hebben, »Ze hebben mij in de kranten belasterd,« zeide Job. ^Natuurlijk,® zeide Havik. »Maar wie denkt ge, dat die berichten naar de krant zond Wel, dezelfde man, die uw tasch leende en die wegwierp, om de verdenking op u te werpen Maar het was Jonathan Havik, die de tasch opraapte en Jonathan Havik zag den man, die haar wegwierp en hij zag ook, dat die man niet Job Sudder land was. Gij kunt dus geen schuld heb ben. Maar toen mijnheer Herbert bemerkte, dat de politie u volstrekt niet verdacht, trachtte hij u bang te maken door die las- zouden blijven. ïvullerand vreest, dat zij nochthans vroeg of laat op een officieele erkenning van de Sowjet-regeering uit zul len loopen en die vrees is niet zoo heel ongerechtvaardigd. Engeland heeft te wa ken voor zijn positie in Perzië, waarmee de belangen van het Britsche rijk in Indië zoo nauw samenhangen en zal ook niet ongeneigd 'zijn, het Russische goud aan te nemen, waaraan de Fransche een luchtje ontwaren, d.w.z. dat zij aan hun Russische- schuldhouders als ontstolen beschouwen. Zoo teekent zich, nu de geallieerden nog niet eens met vroegere vijanden maar met vroegere bondgenooten onderhandelen, reeds een scheidingslijn tusschen het Fransche en Engelsche standpunt af, die de Fransche pers bitter stemt. De Paus heeft een encycliek uitgevaar digd, die in de geheele wereld met instem ming gelezen zal worden. Zij strekt tot aansporing van vergeten en vergeven en tot eene algemeene beweging voor den Volkenbond. Volgens den Franschen draadloozen dienst zal de koning van Spanje de eerste katho lieke vorst zijn, die een bezoek aan het Quirinaal te Rome zal brengen onder de nieuwe omstandigheden, die in de jongste encycliek van paus Benedictus XV aange geven zijn. De Grieksche troepen zijn begonnen met Westelijk Thracië te bezetten en dit heeft tot botsingen met de Bulgaren geleid. Uit Sofia wordt thans gemeld, dat de Turksch-Bulgaarsche bevolking, die de Griek- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. WaschsteHen. Oud-Rollandsch tinwerlc. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. OEKO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. lerpraatjes in de kranten. Hij wilde u het land uit hebben, evengoed als zijn broeder, omdat gij misschien zoudt ontdekken, hoe hij met zijn broeder had gehandeld. Be grijpt ge het nu »Die ellendeling,zeide Job. »En nu,« ging Havik voort, »hebt ge één voorwerp herkend, misschien herkendt ge dit ook. Hebt ge dit ooit meer gezien Honderden malen dit is de revolver van den heer Herbert Muurse. Ik zou die uit duizenden herkennen,zeide Job. Wees er niet te zeker van,« zeide Havik. Zeker 1 Ik zou er een eed op kunnen doen. Ik heb haar honderden malen in mijn handen gehad. Hij had haar altijd bij zich, als hij konijnen kwam schieten. Ik kan hem u geheel beschrijven.® En hier noemde Job eenige bijzonderheden van de revolver op, die goed uitkwamen. »Best dank u, mijnheer Sudderland. Ge vergist u echter, dit is mijnheer Herbert's revolver niet.« En Havik plaatste het wa pen weder bedaard in het foudraal. »Ik geloof echter wel, dat ik den heer Pearson kan aanraden, u de belooning uit te betalen Dit werd gedaan en Job werd tegen den volgenden dag weder op Havik's kantoor besteld. Eer Job wegging, keerde hij zich tot den heer Pearson en zeide»'t Is misschien goed, als ik nog één ding zeg.« »En dat is zeide de heer Pearson. »Ja, ziet u, mijnheer, ik heb altijd een sterk vermoeden gehad, dat het vergaan sche bezetting niet erkennen wil, op 28 Mei, de autonomie van Westelijk Thracië uitgeroepen heeft onder bescherming van den volkenbond. De gebeurtenissen in Thracië hebben aanleiding gegeven tot een interpellatie i de Söbranje, Stamboliski, de minister-pre sident, heeft verklaard, dat de Bulgaren in masssa uitwijken. Het aantal vluchtelingen dat in Bulgarije aangekomen is, bedraagt reeds 12000. Maar, zeide de premier, de Bulgaarsche regeering zal zich niet ver zetten tegen de Grieksche bezetting en zal met alle middelen beletten, dat BHlgaarsche benden zich in Thracië begeven. De re geering was overtuigd, dat alleen een eer lijke politiek van de zijde van Bulgarije de groote mogendheden er toe zal kunnen brengen om over te gaan tot een opnieuw in overweging nemen van de beslniten van San Remo inzake Trachië. De Fransch-Duitsche economische bespre kingen zijn geschorst tot na de conferentie van Spa, die op 21 Juni a. s. bijeen zal komen. Aan het ministerie van Handel zegt men omtrent deze schorsing De Duitschers vergisten zich totaal in de voorwaarden, waarin wij hebben toegestemd hen te ontvangen. Zy wilden Frankrijk betrekken in de particuliere regeling vóór de conferentie van Spa, die hun draagkracht moet bepalen. Ons standpunt was heel anders. Duitschland beschikt over indus- trieele hulpbronnen van de beste soort, die gediend hebben om onzen bodem en onze fabrieken te verwoesten. Wij wilden we ten of de Duitsche indusfrieelen van heersch- zuchtige hersenschimmen afziende, die hulp bronnen thans niet aan het herstel onzer bouwvallen wenscben dienstbaar te maken. In plaats daarvan stelden ze voor voetstoots den handel met hun land te hervatten. Ze vergaten, dat het verdrag van Versailles daarin voorziet en wij daarover te zeggen hebben. In dit verband moeten onze koop lui zich in hun eigen belang niet te ge haast toonen. Laten ze zich herinneren, hoe het voor den oorlog was. DRAAGT BUITENLAND. De Times-correspondent te Constantino- pel meldt Volgens het laatste nieuws uit Tracië werd een Grieksche compagnie infanterie bij het binnenrukken van Karagatsj, een voorstad van Adrianopel, door Turksche artillerie beschoten. De oudste Fransche van de »Duntrune« niet geheel bij onge luk gebeurd is,« Nu was het de beurt van den heer Pe arson, om te schrikken, want het zinken van het schip had hij nooit aan iets anders toegeschreven, dan aan de gevolgen van den storm. Nu hij echter de zaak uit nieuwe gezichtspunt bezag, kwamen sommige om standigheden, waar hij destijds geen acht op geslagen had, hem zeer verdacht voor. Hij herinnerde zich, dat de kapitein een der eersten was geweest, die het schip had verlaten, Frank Muurse en vele anderen aan hun lot overlatende. Nu hij zich dit feit te binnen riep, kwam hem die handel wijze zeer vreemd voor. Job vertelde toen eenige bijzonderheden aangaande den loop, die het schip had genomen, eer het vergaan was, waaruit bleek, dat het bijna met zekerheid te zeggen was, dat het schip moed willig aan den ondergang was prijs gege ven, De heer Pearson was als verlamd door gemengde gevoelens van schaamte, toorn en verdriet over de slechtheid van zijn broeder. Want hoewel de gedachte nog niet was uitgesproken, stond zij bij allen vast, dat het laten vergaan van het schip door zijn toedoen was geschied De heer Pearson kon het niet langer uithouden. Hij wenschte dien dag niets meer van Job te zien of te hooren. »Ik heb genoeg gehoord,® zeide hij. »Laat mij heengaan.® Na zijn vertrek zaten beide heeren eenige oogenblikken in diep nadenken verzonken, Gorinchem. officier begaf zich terstond naar Adrianopel, gelasstte Jaffar Tayer de vijandelijkheden te staken en wees hem er op, dat zich te Karagatsj nog Fransche troepen bevinden. De Turksche nationalistische leider gehoor zaamde, waarop de Grieksche troepen on gehinderd Karagatsj binnentrokken. o minister Renkin afgetreden. Renkin is benoemd tot minister van staat. De bladen deqlen mede, uat Renkin in zijn ontslagaanvrage constateert dat zich tus schen het kabinet en hem inzake de Neder- landsch-Belgische kwestie een zóó diepgaand meeningsverschil voorgedaan heeft, dat hij elke samenwerking voortaan onmogelijk acht. Het bericht, dat minister Jaspar Renkin als minister van'Binnenlandsche Zaken zal opvolgen en dat de heer De Wouters d'Op» linter minister van Economische Aange legenheden zal worden, wordt bevestigd, Jaspar blijft echter belast met de regeling der schadeloosstelling. Renkin was sedert 1907 achtereenvol gens minister van Justitie, Koloniën, Spoor wegen en Binnenlandsche Zaken. Het katholieke Kamerlid De Wouters d'Op- linter werd in November jl. te Leuven ge kozen op de lijst-Poulet. Hij zal dus de tweede minister met uitgesproken Vlaamsche sympathieën zijn in het kabinet-Delacroix. o Ontploffing. De »Libre Belgique« deelt mede dat door de ontploffing van een granaat te Yperen zes personen gedood zijn. peizende over de vreemde onthullingen, die Job had gedaan. »Geef mij nog vijf minuten, mijnheer en ik zal u alles vertellen,zeide Havik ten laatste. »Zeer goed,« antwoordde de aangespro kene en zij vervielen weder in stilzwijgen. Nu ben ik gereed, om u mijn meening over de gegeele zaak mede te deelen,® zeide de heer Havik, na een langen tijd te hebben nagedacht. »Zal ik beginnen »Ja, ga uw gang. Ik geloof, dat ik nu alles dragen kan, wat u mij te vertellen heeft. »Best, mynheer. De feiten zijn u be kend, die zal ik dus niet herhalen, maar ik zal u slechts mededeelen, tot welke slotsom ik ben gekomen. Ten eerste, wie heeft den heer Wilson gedood Een onbekende persoon heeft hem dood geschoten uit een anderen trein, die evenwijdig liep met den trein, waarin u hadt plaats genomen. Ten tweede, de persoon, die het meeste belang had bij uw overlijden en bij dat van uw oom, was ongetwijfeld uw broeder Herbert, want hij was ongetwijfeld ingelicht omtrent den inhoud van het testament van uw oom. Ik kom dus tot de overtuiging, dat het uw broeder was, die uw oom heeft dood geschoten, hoewel wij er nog geen bewijs van hebben, dat voor de rechtbank van eenige waarde zijn zou maar zijn gedrag na den moord bewijst voor mij onomstootelijk en overtuigend, dat hij de moordenaar is Wordt vervolgd UWSBLAD vnr list Laid vai Heysdon en Alten, U Lansstraat en de Bonelervaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1