Sproeten, i Vughter straat 19. 's-BOSCH. Levering onder garantie van breuk en bij levering. in. d.e nieuwste modellen. TELEFOON 715. G - Zomer- zelfs de donkerste verdwijnen door een pot SPRUTOL. Bij alle goede Drogisten. De stryd tegen de Bolsjewiki. Het communiqué van den generalen staf luidtHet groote offensief der Bolsjewiki, dat op 14 Mei met groote troepenmacht is ingezet tusschen de Dwina en de Pripet, is volkomen gestuit. De voornaamste aan vallen van het leger der Sovjet waren ge richt aan den eenen kant naar den spoor weg van PolotskMolodetsjno en aan den anderen kant ten oosten van de Beresina in de richting van Minsk. Deze aanvallen hadden, volgens de onderschepte bevelen, ten doel, de bezetting van de linie Molodets jnoMinsk voor den 25en Mei. De krachtige houding van onze troepen, die in den sector van de Beresina de aan vallen tusschen Borysof en Bobroejisk met tegenaanvallen beantwoordde heeft het offen sief van den vijand gestuit. Onze troepen heb ben sinds den 27en Mei de Beresina-linie bezet en zyn op verschillende plaatsen met succes tot den aanval overgegaan. Onze detachementen hebben vele gevangenen ge maakt en een aantal mitrailleurs veroverd. De oorlogsmisdadigers. De Duitsche pers neemt berichten uit de Fransche bladen over, volgens welke de krijgsraden te Rijssel bevel kregen, de pro cessen tegen een aantal Duitsche militairen bij verstek te voeren zonder rekening te houden met de processen te Leipzig. Er zal geen verzoek om uitlevering tot Duitsch- land worden gericht, doch de veroordeelden zullen worden gearresteerd, wanneer zij de Fransche grens overschrijden. Tot dusver zijn vijftig aanklachten wegens moord en berooving ingediend. De anarchie in Ierland. Dertig gewapende mannen overrompelden de wacht voor het registratie-bureau te Dublin en voerden een machinegeweer, tien geweren en alle militaire uitrustingstuk ken van de wacht in auto's mede. o Boerenopstanden in Zuid-Rusland. Volgens berichten ui£ betrouwbare bron hebben er ernstige boerenopstanden plaats gevonden in Zuid Rusland, welke eerst na bloedige gevechten konden bedwongen worden. Honderden boeren werden gedood en verscheidene dorpen zijn verwoest. Staking in België geëindigd. Dank zij de bemiddeling van den mi nister van arbeid, is de staking van de arbeiders in de gasfabrieken en electrische centrales te Montignies, waardoor de steen kolenmijnen en fabrieken niet konden wer ken, geëindigd. Een arbitrage-commissie is benoemd. De millioenendiefstaf te Spandau. De daders van den millioenendiefstal in de Spandauer citadel, waar het vorige jaar 50 millioen Lei gestolen werd, zijn thans opgespoord. Er zijn vier mannen gearres teerd, die toen met de bewaking van de citadel waren belast. Zij hebben reeds bekend. o Tegen de snelheidsmaniakken. De politie te Athene heeft nieuwe maatregelen genomen om het snelle rijden van auto's tegen te gaan. Op de hoeken der voornaamste straten zijn politieagenten geposteerd, die voorzien zijn van groote planken roet scherpe spijkers. Vindt nu een agent, dat een automobilist te snel rijdt, dan gooit hij de plank voor de auto en als de chaffeur niet kan stoppen, is daarmee bewezen, dat bij te snel reed, anders zou hij wel plotseling kunnen stil houden. Het gevolg is dan natuurlijk, dat de banden stuk zijn, dat de agent proces vei baal kan opmaken, en dat de automo bilist, die het verbod overtrad, niet alleen een vrij hooge boete moet betalen, maar ook de kosten heeft van de bandenreparatie. De commissaris van politie laat het wel wat al te veel op het beleid van zijn mannen aankomen, maar hij verklaart, dat hij zeer tevreden is over de resultaten, die deze maatregel oplevert. Staat van beleg iu Griekenland, De correspondent van de Timeste Athene meldt, dat Venizelos het Grieksche parlement machtiging heeft gevraagd om wederom den staat van beleg af te kondi gen, hetgeen de Grieksche regeering het eenige middel acht tot vermijding van bloed vergieten, waarop'de ongebreidelde taktiek van de oppositie aanstuurt. De krijgswet zal van heden af weer in Griekenland wor den toegepast. Venizelos voegde er bij, dat de kwestie van de handhaving van het koningschap onvermijdelijk aan de orde zal komen, wan neer de oppositie bij een toekomstige ver kiezing de terugkeer van Constantijn ter sprake brengt. Het bericht bevestigt de geruchten, dat de aanhangers van Constan tijn in den vreemde druk intrigeeren om Venizelos ten val te brengen. Een naaister kwam onlangs een politie bureau te Berlijn binnenhollen met de mededeeling dat zij op de straat was over vallen door twee gemaskerde mannen, die haar beurs en sieraden hadden ontstolen. Bij het onderzoek sprak het meisje zich zelf tegen en het bleek ten slotte dat zij haar verloofde, met wien zij spoedig zou trouwen, had verteld, dat ze veel sieraden bezat. Op deze manier wilde ze hem thans in die waan laten. BINNENLAND. Bij het vergraven van Den Dolder of Kapelsloot tot kanaal, nabij Steen wijk, zijn de arbeiders op ongeveer 1 meter beneden de bedding van genoemd stroompje, gestuit op een onder het veen regelmatig aange legde dikke keienlaag van enkele meters breedte. Opmerkelijk is, dat op en tus schen die keien eenige tientallen aarden tabakspijpjes van klein Goudsch model, sommige met enkele letters en eenige ver sieringen er op, gevonden werden. Het Leger des Heils heeft aan den grooten weg Zeist-Ede, onder de gemeente Wou denberg aangekocht het voormalige dok tershuis met bijbehoorende notenboomgaard, wei- en bouwland (waarvan de opstal thans geheel verbouwd) voor ongeveer f 100.000. Hierin wordt gevestigd een werkkolonie, voornamelijk in het belang van het reclas- seeringswerk. In den loop van den a.s zomer wordt het pand in gebruik genomen. Onweer ei» braad. Te Wierden (Ov.) is tijdens een kort, doch hevig onweder de bliksem geslagen in de woning van den landbouwer en win kelier H. Eshuis. Een paard werd dade lijk getroffen. Het huis brandde geheel af van den inboedel en winkelwaren werd niets gered. Alles was zeer laag verzekerd PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Raadsvergadering op Vrijdag 4 Juni a.s. n.m. 7£ uur. Te behandelen onderwerpen. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Brief minister Landbouw bruinbrood- voorziening. 4. Voorstel B. en W. verbod spoelen Demer. 5. Voorstel Ged. Staten verhooging jaar wedden wethouders en presentiegeld raadsleden. 6. Verzoekschrift Teekenschool verhoo ging subsidie. 7. Wijziging begrooting 1919. 8. Reclames Hoofd. Omslag. Mej. N. Friedli is benoemd tot tij delijke onderwijzeres te Veen. Bij de op Donderdag gehouden hooi- grasverpachting in de Maasmond was de opbrengst belangrijk, gemiddeld 30 pet., minder dan het vorig jaar. Werkendam. In de vorige week heb ben de visschers Koman en Baggerman in het kanaaltje langs de fabrieksdijk een steur gevangen van 65 pond, voorzeker een zeld zaam geval, dat daar niet ieder jaar ge beurd. Almkerk. Aan de Chr. School alhier is benoemd tot onderwijzeres Mej. A. J. de Later te Nieuwendijk. Aalst. Op den uiterwaard »de Zaai waardalhier, hebben zich onder het melk vee weer een paar gevallen van mond-en klauwzeer voorgedaan. Tot dusver is de ziekte niet kwaadaardig. Aalburg. Heden (Zaterdag) avond om 7 uur (O.T.) zal er in het Gymnastiek lokaal alhier een bijeenkomst worden ge houden, welke ten doel heeft een Zang- vereeniging op te richten. Capelle. Zondag a.s. zal de seriewed strijd, uitgeschreven door de V.V. Excel sior alhier, worden voortgezet. Dien dag zullen Hercules I tegen H.V.V. I. en R.W.B. II tegen Excelsior I in het veld verschij nen. Deze vereenigingen komen respec tievelijk uit Waalwijk, Heusden, Besoijen en Waalwijk. 's-Gravemoer. Bij de Woensdag al hier gehouden hooigrasverpachtingen van particulieren, Armfonds en Gemeente was het goede koehooi vrij goed gewild, maar aan het handelshooi durfde men minder goed aan. Gemiddeld waren de pachten 30 a 40 procent lager dan het voorgaan de jaar en kan dus wel gezegd worden, dat de landerijen aan den hoogsten top ge weest zijn. Het hooigras staat hier vrij goed over het geheel. Nienwendijk. Met ingang van 1 dezer is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier, Mej. C. van Dijk te Dussen. Sprang. De gehouden Pinkstercollecte ten behoeve van de buitenlandsche zending heeft bij de Ned. Herv. Gemeente alhier ruim f20.opgebracht. Veen. Bij de Dinsdag gehouden veiling werden aangevoerd circa 500 K.G. Kruis bessen en werd hiervoor besteed 15 cent per K G. De aardappelen hebben zich de laatste dagen zoodanig ontwikkeld, dat op enkele plaatsen reeds een onderzoek werd ingesteld en het resultaat was goed. Ze waren vrij groot van stuk en de kwaliteit viel niet tegen, zoodat spoedig een begin met rooien kan worden gemaakt. Well en Ammerzoden. Op het twee tal voor predikant bij de Ned. Herv. Ge meente alhier zijn geplaatst de heeren ds. J. Meeuwenberg te Beekbergen en ds. E. Groeneveld te Herveld. Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN op Donderdag 3 Juni des nam. 6 uur. Voorzitter D. F. Brune. Secretaris D. A. v. d. Schans. Aanwezig de leden v. d. Schans, Nieuw koop, van Gammeren, Treffers, en Vos Vacature Jac. de Haan, afwezig het lid van Campen. De Voorzitter opent de vergadering en wil in de eerste plaats eenige woorden wijden aan de nagedachtenis van den heer Jac. de Haan. In de nog zoo korten tijd geleden gehouden vergadering zat de Haan naast spreker. Na afloop der vergadering heeft hij met hein verschillende zaken be sproken, waarbij spreker bleek, dat de Haan nog vol goeden moed was en nu is hij niet meer. Spreker twijfelt er niet aan of de ver gadering is met hem van meening dat de overledene zich van zijn taak in het pu blieke leven heeft gekweten op voorbeel dige wijze. Steeds heeft hij gehandeld naar zijn beste weten. De Haan was een man, waarop men staat kon maken. Spre ker hoopt en vertrouwt dat de vergadering met hem van meening is, dat men dank aan den overledene is verschuldigd. Onze verslaggever was iets te laat op de vergadering, zoodat deze reeds was ge opend en vorenstaand reeds door de Voor zitter was gesproken. Aan het slot der vergadering zei het lid Nieuwkoop het jammer te vinden, dat de pers bij de ope ning niet tegenwoordig was en de waar deerende woorden van den Voorzitter, waar mede hij geheel instemde, ten opzichte van den overleden wethouder de Haan, niet in het verslag opgenomen zouden worden, en vroeg dit lid of het niet mogelijk was, dat de Secretaris alsnog het gesprokene aan de pers verstrekte. De Voorzitter ver klaarde zich daartoe bereid en de secre taris was zoo bereidwillig ons afschrift te geven van zijne notulen. Voor deze be reidwilligheid betuigen wij hem bij dezen onzen dank. De Voorzitter brengt het in de vorige vergadering aangehouden schrijven van de gemeenten 's-Bosch en Tilburg, waarin toetreding wordt verzocht tot de Véreeni ging van Nederl. Gemeenten, ter tafel De kosten van toetreding bedragen f 2. en de contributie bedraagt cent per in woner met een minimum van f 5,B en W. stellen voor, om tot deze vereeniging toe te treden. Nieuwkoop. Wat beoogt deze vereeni ging? Voorzitter. Het schrijven is in de vorige vergadering aangehouden en is voor de leden ter inzage gelegd, zoodat u daaruit had kunnen zien, wat de vereeniging ten doel heeft. Zij beoogt de belangen der leden te behartigen, en is daartoe zeer nuttig werkzaam. De kosten zijn daarbij zeer gering. Het voorstel van B. en W. tot toetreding wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen is nog een brief van Ged. Staten, dd. 17 Mei, waarin wordt verzocht voor 1 Juli antwoord in te zenden betref fende hun schrijven om subsidie aan de politieschool te Hilversum. B. en W. stellen voor, met het oog op de geldmiddelen, 'om deze zaak niet te steunen en het schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Aan de orde is nu het voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den veld wachter te verhoogen. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten be zwaar maken om de begrooting goed te keuren, omdat hun f700.als jaarwedde voor den veldwachter te laag voorkomt. B. en W. stellen naar aanleiding hiervan voor, om het salaris, dat reeds van f 500. op f700.is gebracht, nogmaals te ver hoogen en te brengen op f 850.met zes jaarlijksche verhoogingen van f 25.— ingaande 1 Januari 1920. Nieuwkoop. Bij de vorige verhooging was mijne meening dat f700.te weinig was. De veldwachter werd toen echter vergund nog werkzaamheden bij anderen te verrichten, zoodat hij zich op deze manier een behoorlijk levensbestaan kon verschaffen. Indien deze vergunning thans is vervallen, dan vind ik f 850.nog te weinig. Als wij een goed veldwachter willen hebben, moet hij met niemand iets te maken heb ben, wat de burgerij betreft en dan dient de verhooging zoodanig te zijn, dat hij een menschwaardig bestaan kan hebben. v. d. Schans. Mijnheer de Voorzitter, mag ik Nieuwkoop even opmerken, dat het den veldwachter niet verboden is een stukje land te huren. Voorzitter, f 700.was te weinig, dat stem ik toe, doch de veldwachter wist te voren, dat hij niet meer in loondienst mocht werkzaam zijn. Het is hem echter niet verboden een stukje land voor zich zelf te huren, hiervoor is veel te zeggen. In een kleine gemeente als Drongelen is voor een veldwachter van 's morgens tot 's avonds geen werk te vinden en is het dus zeer nuttig, dat de veldwachter er eenige bezigheden bijzoekt en een stukje land huurt, waarop hij kan werken, f 700.met uniformkleeding is wel niet veel, maar was zoor Drongelen voldoende te achten. Ged. Staten maken bezwaar tegen de begrooting en het is den veldwachter tot heden niet gelukt, een stukje land te vin den, daarom stellen B. en W. voor, het salaris nogmaals met f 150.te verhoogen. Nieuwkoop. Ik kan volkomen onder schrijven wat U. daar zegt, mijnheer de Voorzitter, doch naar U zelf zegt is het hem niet gelukt een stukje land te krijgen. Daarom zou ik hem gaarne eenige bezig heden bij een ander willen laten verrichten om in het levensonderhoud van vrouw en kind te voorzien. Voorzitter. Het is den veldwachter ver boden om bijwerk te verrichten, bij ex ceptie is hem daarvoor vergunning verleend tot 1 Mei 1920. Ik voor mij zal hem niet tegenwerken, maar wat de Commissaris der Koningin zal beslissen, weet ik niet. (Vervolg Raadsversl. in volgend nummer). Burgerlijke Stand. SPRANG. Over de maand Mei. Geboren Dingeman Johannes z. v. J. A. Spikker en H. van der Hammen Roelof Johan z. v. A. Bonis en A. W. TimmermansRegina Coenrada Henriette d. v. A. F. J. M. Smits en C. Pruymboom Wouterina d. v. P. de Jong en M. A. StenssijAdrianus Jan z. v. Jac. C. de Roon en A. A. van der Hoeven. Gehuwd: A. Vos 33 j. met T. van Campen 29 j. T. Vos 26 j. met T. C. Welborn 28 j. G. J. Haandrickman 23 j. met J. C. Snijders 24 j. Overleden: J. van Oosterhout 41 j. en J. van Herwijnen, echtg. v. J. Lee- nen 46 j. ANDEL. Over de maand Mei. Gehuwd: A, van der Vliet 33 j, en A. van Andel 36 j."W. Oldenburg 31 j. en B. Kraaij 27 j. Overleden: Gerrit Naaijen 23 j. Wilhelmina Dilia Prinse 12 j. Marinis Crielaart 71 j., echtgen. van W. Kamerman. PREDIKBEURTEN. 6 Juni. Geref. kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. (Bijbellezing.) Geref. kerk A, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. André. Chr. Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. Barth. Ger. Gem. vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst. Bed. H. A. Japchen. Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Geref. kerk, vm. 10.30 en nm. 3 u. leesdienst. nm. 2 u. ds. de Bruin. Nederhemert, geen opgaaf. Geref. kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 2,30 u. Ger. Kerk vm. 9.30 ©n nm. 2.30 u. leesdienst. Geref. kerk, vm. u. en nm. 2 u. leesdienst. NAGEKOMEN BERICHTEN. De brand in de auto-garage. De brandwacht J. Parel, die bij den brand in de Lange Leidsche Dwarsstraat in een auto-garage ernstige brandwonden kreeg, is overleden. Nederland en België. De Wielingen-quaestie. In antwoord op de vragen van het Ka merlid Troelstra heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer uitvoerige mededeeling gedaan omtrent het in den laatsten tijd voorgevallene ten aan zien van de Nederlandsch-Belgische onder handelingen in verband met de Wielinger- quaestie, die, naar hij opmerkte, vroeger practisch niet tot moeilijkheden heeft ge leid. Op grond der litigieuze souvereiniteit over Wielingen heeft de Nederlandsche Regeering tijdens den oorlog de neutrali- teitsverklaring daarover niet uitgestrekt. Eerst December vorig jaar kwam bij be spreking van een artikel van 't economisch tractaat het probleem weder te voorschijn. De Belgische delegatie sprak daarna na mens haar Regeering verlangens uit dat iedere twijfel zou worden weggenomen dat Wielingen onbetwist Belgisch watergebied waren. De Nederlandsche delegatie kon daarin niet toestemmen, doch deed ver schillende oplossingen aan de hand, die geen van alle van Belgische zijde werden aanvaard. Begin Maart veranderde de Belgische Regeering van opvatting en stelde voor dat de quaestie onopgelost zou blijven, welk voorstel de Nederlandsche delegatie aanvaardde. Hiervan is de Belgische dele gatie echter 21 Mei onverwachts terugge komen en ten slotte heeft zij zonder over leg met en zonder voorkennis van de Nederlandsche delegatie aan de voorzitter der Commissie van 14 schorsing der onderhandelingen harerzijds gemeld. Waarbij de Wielingenquaestie niet te onderschatten Nederlandsche belangen zijn betrokken, kan van de Nederlandsche Regeering niet worden gevergd dat zij die resolutie zou aanvaarden, die alleen met de Belgische belangen rekening houdt. Hoezeer te be- pa. A L P H HÜPSCH I ^gebreide collectie FRANSCH KRISTAL Heusdennm. 3 u. ds. T. v. Asch van Eethen. Werkendam,m. 9.30 u. ds. Montijn van Almkerk en nam. 3 u. ds. Luuring van Gorinchem. Aalburgvm. 10.30 u. ds Bakker. Aalstvm. 10.30 u. en nm. 3 u. ds. Capellegeen opgaaf. Doeverenvm. 10.30 u. ds Nauta. Drongelenvm. 10.30 u. ds. v. Asch. Eethen, geen dienst. Oenderen, nm. 3 u. ds. Bakker van Aal burg. 'ö-Gravenmoernm. 2 u. ds. Paddenburg. Geref. kerk. v.m. 9.30 u. en n.m. 2.30 u.ds. Tibben, Em. pred. te Haarlem. Chr. Geref. kerk v.m. 9.30 en n.m. 2,30 u. leesdienst. Heesbeen, geen dienst. Nieuwendijk, Geref. kerk, vm. 9.30 en Sleeuwijk, vm. 10 en nm 6.30 u. ds. van Garderen. Sprangvm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Groe neveld.. Uitwijk, vm. 9,30 u. ds. de Wit. Veen, vm. 9.30 u. dr. Tjalma. Waspik, vm. 9,30 u. ds. Jonkers. Wijk, vm. 10.30 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2