Uitgever: L J. VEERMAN, Heusden, No. 3989. Woensdag 9 JunL 1920. gil flit nr. ügjioori een bijvoegsel FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. '•and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Zooals men weet zijn de Engelsche en Fransche regeeringen nog altijd niet eens gezind in hun optreden. De verdeeldheid die er nu weer heerscht geldt eensdeels de zending van Krassin, anderdeels het vredes- tractaat met Turkije, Er is nu een dergelijke toestand ontstaan tusschen de twee bondgenooten als na de bezetting van Frankfort en de andere Hes- sische steden door Frankrijk. Toen verweet Engeland aan Frankrijk dat het op eigen houtje en zonder zich van de goedkeuring van zijn bondgenooten verzekerd te hebben, handeldenu protesteeren de Franschen, omdat Lloyd George Krassin ontvangen en aangehoord heeft, ondanks de bedenkingen die Millerand geopperd had. Na de bezet ting van Frankfort wist Engeland, door alles aan de groote klok te hangen, een soort van amende honorable van de Fransche regeering te verkrijgenthans hebben de Franschen met hun verzet al eenig succes bereikt, daar van Engelschen kant plechtig verzekerd wordt, dat men het Russische goud niet in betaling zal aan nemen. De desbetreffende bepaling zal dus zijn, goederen voor goederen, volgens het stelsel van den ruilhandel. In 't begin zal er echter wel een weinig goud bij te pas moeten komen om de zaak op gang te brengen. Het geschil is hiermee natuurlijk nog niet uit en er zal nog wel menig woordje gewisseld worden voor de defini tieve overeenkomst tusschen de Sowjet- regeeririg en den oppersten economischen raad behoorlijk geteekend is. Het kan dus nog een heelen tijd duren voor wij hier in West-Europa brood van Russische tarwe eten. Lloyd George heeft bovendien verklaard dat het wel eens noodig zou kunnen blij ken, eene commissie uit de geallieerden naar de Russische havenplaatsen te zenden, om na te gaan, of de voorraden goederen waarmee Krassin de begeerlijkheid der Engelsche regeering heeft gaande gemaakt, daar ook werkelijk aanwezig zijn, en ten slotte heeft de landing van de bolsjewiki in Perzië de Engelschen doen besluiten, aan de twee voorwaarden, die eerst gesteld waren, n.l. vrijlating van de En gelsche gevangenen en verbod van propa 42. Dat de schuld en verdenking op u zouden vallen, is zeker eerst niet zijn bedoeling geweest, daar hij zelf gevrijwaard was te gen ontdekking of verdenking. Maar zien de, dat gij verdacht werd, berustte hij daarin, terwijl hij in het begin zonder twij fel dacht, dat gij uw onschuld zoudt kun nen bewijzen en later, dat hij in staat zou zijn, u te doen ontkomen. Tegelijkertijd moesten we het feit Diet voorbij zien, dat hij uw revolver gebruikte, om den moord mee te begaan. Maar hij kon niet geweten hebben, dat u in den wagen waart niet den heer Wilson, daar u op de bank laagt op een plaats, waar hij u niet zien kon. Ook kon hij u in Londen niet in den trein hebben zien gaan, daar de trein, waar hij in zat en van waaruit hij den heer Wilson doodschoot, toen uw trein voorbijging, ver scheidene minuten vroeger uit Londen ver trokken was. Daar zijn trein aan alle stations stopte, werd hij weldra ingehaald door den trein, waarin gij met uw oom had plaats genomen en na den moord te hebben vol bracht, stapte de moordenaar aan het vol gende station uit, spoorde naar Londen terug en kwam daar juist bijtijds, om naar ganda door de sowjet-agenten in Engeland nog een derde te voegen, n.l. het stellen van waarborgen tegen aanslagen op de Britsche belangen in het Oosten, De Duitsche regeering heeft zoo pas te Parijs een nota laten overhandigen, waarin zij 9J millioen mk. vergoeding vraagt voor de schade, die de Fransche bezetting in het Main-district veroorzaakt heeft. Wei gert Frankrijk de betaling hiervan, dan zou Duitschland de kwestie te Spa ter sprake brengen. Deze nota getuigt nu juist niet van goeden smaak. Duitschland heeft in Frankrijk in den oorlog een schade aan gericht, welke het, naar het eenstemmig oordeel, nooit geheel zal vergoeden, omdat het daartoe niet in staat is. Men zal daar om de oorspronkelijke vorderingen moeten verminderen tot een bedrag, dat voor Duitsch land niet te zwaar is. Daartegenover maakt het nu een eenigszins wonderlijken indruk, dat Duitschland zoo'n haast heeft met het presenteeren van een rekening wegens de ji»schade« door de Fransche be zetting in het Main-gebied aangericht. Mis schien heeft de heele zet echter ten doel, om zich bij voorbaat te dekken tegen de rekening, die de Franschen mochten willen indienen over de kosten van die bezetting en heeft men dus meer met een uiting van handelsgeest te doen. Vrijdag j .l. heeft de onderteekening van het vredestractaat met Hongarije in het Groote Trianon te Versailles plaats gehad. Er is niets bijzonders bij gebeurd en in tien minuten was het tragisch lot van Hon garije beslist. Te Boeda-Pest waren op het oogenblik der onderteekening alle win kels gesloten. De trams en treinen stonden stil en de klokken luiden in alle kerken. Er deden zich geen incidenten voor. Het heeft heel wat kracht gekost gezaghebben de mannen bijeen te krijgen om hun hand- teekeriing onder het stuk te zetten, want de Magyaren zijn een trotsch volk en zij voelen diep de vernedering van dezen vrede. Het bestuur van het internationaal ver bond van vakvereenigen heeft in overleg met den te Amsterdam bijeengekomen al- gemeenen raad van de internationale trans portarbeidersfederatie besloten, Hongarije, te beginnen met 20 Juni te boycotten, d.w^s. dat van dien datum af alle verkeer per spoor, schip, post, telegraaf en ander zins met Hongarije stop gezet zal worden als protest en verzet der arbeiders van alle landen Dtegen de vervolging en den moord op de Hongaarsche arbeiders door Norwood te gaan met den trein, die Lon den 5.39 verliet en 6.10 te Norwood aan kwam. Op die wijze kon hij zijn afwezig heid tijdens den moord bewijzen voor de rechtbank met zijn tweede spoorkaartje, Nu komen we tot een zaak, die op het eerste gezicht moeilijk op te lossen schijnt. Nadat hij u veilig had doen ontkomen, waarom verlangde hij toen uw dood? Omdat de heer Wilson u alles had vermaakt, en na uw overlijden aan uw broeder. Nu uw vermeenden dood door zelfmoord ging dus de geheele bezitting in zijn handen over. Hij wist echter, dat, hoewel ge uit het land waart, ge niet werkelijk waart overleden en waarschijnlijk uit angst, dat ge het den een of anderen dag in uw hoofd zoudt krijgen, terug te komen, teneinde uw onschuld te bewijzen en zoodoende misschien z ij n schuld aan het licht zoudt brengen, kocht hij den kapitein om, het schip te doen vergaan en u aan boord te laten, om om te komen. Daarom schreef hij u ook een brief, om u mede te deelen, dat zij, die gij liefhadt, waren overleden, zoodat ge er geen verder belang bij hadt, naar dit land terug te keeren. Maar vreezende. dat zelfs dit u niet voortdurend buitenslands houden zou, verlangde hij uw dood. Hij verlangt klaar blijkelijk niet naar uw terugkomst, maar hoopt, dat ge thans dood zijtdit is alles, wat ik u heden kan vertellen, maar ik zal weldra nog meer kunnen mededeelen.« De heer Pearson stond op, schudde Ha- het regime der witte terreur.Dit besluit is zeer overijld, daar het verbond eerst de verschijning van het verslag van de afvaar diging van de Engelsche arbeiderspartij, die in Hongarije een onderzoek heeft inge steld, had dienen af te wachten, om zulk een ver strekkend besluit behoorlijk te kunnen motiveeren. Het eenige wat tot dusver over dat onderzoek niet-officieel is bekend geworden zijn bevindingen van de Engelschen in de gevangenkampen, waar men hen, naar het heet, met tevreden heidsbetuigingen van gecamoufleerde ge vangenen om den tuin zou hebben trachten te leiden. Als verklaring voor een boycot schijnen zij echter, zelfs als hét officieele verslag ze bevestigt, onvoldoende. De uitslag der verkiezingen, die Zondag in Duitschland zijn gehouden, is op het oogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet volledig bekend. Te Berlijn zullen de on af hankelijkeu een zestal afgevaardigden krijgen en ze zijn tegenover de meerder heidssocialisten aldaar zeer sterk uit de sternbus gekomen. In het aroode Saksen** het vroegere hoogtepunt der socialistische overheersching, gaat de lijn in dalende richting, maar Zuid-Duitschland schijnt een sterke steun voor de coalitie te zijn. Voor een definitief oordeel over het af- of aan blijven van de tegenwoordige coalitie-regee ring dient echter den volledigen uitslag te worden afgewacht. BUITENLAND. Het befaamde »gat in het Westen** heeft Duitschland heel wat verlies berokkend. In den Economischen Rijksraad heeft staats secretaris Harsch dezer dagen medegedeeld dat het thans eindelijk gedicht is. Voor dien werden ongeveer voor twee duizend millioen Mark per maand aan goederen uitgevoerd waarvoor geen uitvoerrechten betaald werden. In de laatste maand is ongeveer het evenwicht tusschen in en uit voer bereikt. Gerecht niet een adelaar. Uit Marseille wordt gemeld, dat in het gebergte van Corsica een herdersjongen een spannend gevecht met een adelaar heeft gehad. De jongen raakte ernstig gewond, maar verdedigde toch hardnekkig met een knuppel zijn kudde tegen den op prooi uit zijnden roofvogel. Ten slotte gelukte het hem een geweer te grijpen, waarmede hij den adelaar doodschoot. vik de hand en verliet het kantoor zonder een woord te zeggen. Geen pen zou de smart kunnen beschrijven, die hij gevoelde als hij dacht aan den broeder, dien hij had liefgehad en vertrouwd en die hem zoo wreed had bedrogen. Hij liep voort, zon der links of rechts te zien, hij kwam tel kens in gevaar overreden te zullen worden, koetsiers schreeuwden tegen, hem, de voet gangers keken hem na, doch hij sloeg ner gens acht op. De slechtheid van zijn broeder had hem eerst slechts met schaamte en smart vevuld, maar nu schoot een an der gevoel wortel in zijn hart, dat van haat. Verscheidene uren liep hij doelloos rond, totdat hij eindelijk kalmer werd en naar zijn hotel terugkeerde. XXIV. DE VERLOVING WORDT VERBROKEN. Het was een schoune, kalme avond, de de maan scheen helder en de boomen in den tuin van den heer Herbert Muurse werden door een zacht koeltje bewogen. Erminie Muurse wandelde door den tuin zij peinsde over haar ongelukig lot en af en toe vloeiden een paar tranen over haar wangen, als ze dacht aan hem, wien ze haar hart gegeven had en ze hem verge leek met dien ander, wien ze haar hand had beloofd. De vergelijking kwam zeer ten voordeele van Frank uit, als Erminie dacht aan zijn vriendelijk, liefhebbend, on- Couraoten ran behangsel papier. Hadden wij onlangs gemeld, zegt de N. R. Ct., dat een Amerikaansch blad gedrukt werd op bruin pakpapier, thans lezen wij van een courant te Hammond in den staat Louisiana, die gedrukt wordt op behangselpapier, dat goedkooper kan ge leverd worden dan courantenpapier. Grafdiefstal te Weimar. Vrijdagnacht meldt de N. R. Ct. heb ben dieven den vorstelijken grafkelder in Weimar opengebroken en de graven van Goethe, Schiller en groothertog Karei Alex ander beroofd. Van bet graf van Goethe is een groote gouden krans, door Duitsche vrouwen te Praag op Goethe's vijftigsten sterfdag neergelegd, gestolen van het graf van Schiller een zilveren krans door Ham- burgsche vrouwen neergelegd op zijn 100 sten verjaardag. Verder zijn nog gestolen van het graf van groothertog Karl Alexander een zilveren krans door het regiment vaa Ingèrmanland geschonken, en van het graf van groothertogin Sophie een zilveren krans, door Nederlandsche vrouwen geschonken. Te Johannisthal bij Berlijn is Zaterdag middag een vliegtuig gevallen dat met toe stemming der inter-Geallieerde Commissie van Toezicht op de luchtvaart een tochtje maakte voor een filmopname. De bestuurder en een passagier werden gedood, een an dere passagier zwaar gewond. Het onge val moet aan de onhandigheid van een der inzittenden te wijten zijn. Het vliegtuig behoorde aan de Deutsche Luft-lloyd te Johannisthal. Duitschland blijft kalm. De dag van 5 Juni is in Duitschland voorbij gegaan zonder dat de aangekondigde »Putsch« het land heeft verontrust. Noch een putsch van rechts, noch een van links, waardoor weer eens gebleken is dat men zich over vooraf aangekondigde revoluties niet al te ongerust behoeft te maken. Ook de groote dag van de verkiezingen voor den eersten republikeinschen Rijksdag, die met spanning in Duitschland en tot ver over de grenzen van het Duitsche rijk is tegemoet gezien, is, volgens de tot dus ver ontvangen berichten, zonder incidenten voorbij gegaan. ;t Is overal rustig gebleven en de stembureaux hebben ongestoord en ordelijk hun werk kunnen doen. o baatzuchtig karakter. De deugden van haren toekomstigen echtgenoot kende ze nog niet, maar dat hij in alle opzichten ver bij Frank achterstond, dit stond bij haar vast. Dat Frank zoo gemakkelijk afstand van haar gedaan had, was haar onbegrijpelijk, maar ze vertrouwde toch volkomen, dat hij volgens de inspraak van zijn geweten en volgens zijn meening voor haar best wil gehandeld had. Maar waarom had hij haar niet geschreven, of geen enkel woord tot haar gesproken O, indien hij nog slechts door een enkel woord of teeken te kennen gaf, dat hij mij niet minder liefheeft, omdat ik door het noodlot gedwongen word, mijn hand aan een ander te gunnen riep ze snikkend uit. »Misschien ook heeft hij mij niet lan ger lief. Doch in het volgende oogenblik verbande ze deze gedachte, als haar liefde voor Frank onwaardig. Zijn trouw was onwankelbaar, maar zijn eer verbood hem, haar te zien of te schrijven, nu zij verloofd was met een ander. In haar smart zwierf Erminie doelloos door den tuin, tot zij eindelijk het zomer huisje bereikte, hun oude plaats van sa menkomst, waar zij en Frank zoo menig gelukkig uurtje hadden doorgebracht. Zij trad binnen en op een stoel nedervallende, liet ze haar tranen den vrijen loop, zoodat haar kleine zakdoek weldra van tranen doorweekt was. Zoo zat zij daar, zwijgend en peinzend, Anarchistische vreemdelingen uitgezet. Washington. De president teekende de wet tot uitzetting van vreemdelingen die lid zijn van anarchistische vereenigingen. o Een huwelijksreis per vliegtuig. Juffrouw Bonar Law, de dochter van den Engelschen minister, die getrouwd is met Sir Frederik Syke, den Britschen con troleur van het burgerlijke vliegwezen, is met haar man in een vliegtuig op haar huwelijksreis vertrokken. Het eerste ge deelte van de reis over een afstand van 270 mijl is met succes volbracht. Tegen den woeker. Parijs. Er is een vervolging ingesteld tegen 60 woekeraars, waaronder er zijn die talrijke millioenen verdiend hebben. Nieuw offensief der Polen. Aanzienlijke successen. Doorbraak aan de Dwina. Warschau, 5 Juni. De Polen hebben hun offensief hervat. De vijandelijke linies tusschen de Dwina en Borisof werden door broken. De Poolsche troepen zijn 30 K.M. opgerukt. Parijs, 5 Juni. Uit Moskou wordt draad loos bericht, dat aan het front ten Westen van de Beresina de bolsjewistische troepen onder den druk van den vijand 15 werst naar het Noorden en Noordoosten zijn teruggetrokken. Toenadcrings-symptomcn. De noodzakelijkheid voor overeenstemming. De Parijsche correspondent van de »Vos- sische Zeitung« wijst in zijn blad op het feit, dat thans sterker dan ooit te voren, verschillende vooraanstaande persoonlijkhe den op economisch en financieel gebied in Frankrijk er naar streven, om tot een over eenkomst op economisch gebied met Duitsch land te geraken. o Scholierstaking. Berlijn, 5 Juni. In de katholieke scho len in Herne'staken ongeveer 7000 scho lieren, nagenoeg 90 procent van het totaal. o Washington. President Wilson heeft het verzoek om ontslag van den onder- staaissecetaris van Buitenlandsche Zaken, Polk aanvaard. terwijl zij zich de gelukkige uren voor den geest haalde, die zij met Frank op deze zelfde plaats had doorgebracht toen zij plotseling uit haar gepeinzen werd opge schrikt door langzaam naderende voetstap pen. Een ontzettende angst greep haar aan, want niemand betrad op dit late uur dit gedeelte van den tuin, behalve één persoon en wel haar geliefden Frank. Hij kon het toch niet zijn 1 Ademloos luisterde zij. De voetstappen kwamen nader, doch zeer langzaam, alsof de wandelaar zonder eenig bepaald doel voortliep. Weldra stond een donkere gedaante aan den ingang van het zomerhuisje. Kende ze die gedaante Zij had die menigmaal op dezelfde plaats zien staan. Het was 1 Ja, het was waarlijk haar Frank Toen greep een onverklaarbare angst, die Erminie nooit te voren in zijn bijzijn had ondervonden, haar aan en maakte het haar onmogelijk, van haar stoel op te staan. Zij zat in een donkeren hoek en daar stond hij zich van zijn tegenwoordigheid onbe wust. Het was haar onmogelijk, een woord uit te brengen. Wat zou hij er van zeg gen, dat ze zich zoo spoedig aan den wil harer ouders onderworpen en haar belofte aan hem verbroken had Zij durfde niet spreken. Wordt vervolgd). mrktLanflURHmflmült Lanostraat en do Sommelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1