pa ALPH- HUPSCH I ^^gebreide collectie FRANSCH KRISTAL Vreest geen examen - Vughterstraat 19. 's-BOSCH. I Levering onder garantie van breuk en bij'levering. in. de nieuwste modellen. Mijnliardt's Zenuw tabletten, TELEFOON 715. Fritjof Nansen de bekende Poolreiziger, die op verzoek van den Volkenbond op zich genomen heefr om het transport naar huis van de nog in Rusland vertoevende krijgs gevangenen te organiseeren en te leiden, heeft zich door een medewerker van de «Daily News* laten interviewen. Het aan tal der krijgsgevangenen kan niet nauw keurig geschat worden, zeide hij, omdat er steeds verloop is. In Siberie zijn som migen Oostwaarts getrokken in de hoop via Wladiwostok te kunnen wegkomen, ter» wijl anderen zich naar Moskou begeven hebben. De eenige route, die volgens Nan sen voor de repatrieering in aanmerking komt is via Estland en de Baltische havens en verder over zee. In verband met de verkeertoestanden is het probleem zeer moeilijk. Nansen is naar Engeland gegaan in de hoop daar de noo- dige geldmiddelen en scheepruimte te ver krijgen. De vier Duitsche schepen, die op de lijn Narwa-Swinemünde varen, zijn zelfs onvoldoende om de Duitsche krijgsgevan genen te vervoeren, die de Bolsjewiki iedere week vrijlaten en eveneens voor het terug brengen der Russen uit Duitschlaud. o Te Berlijn is dezer dagen groote sensatie gewekt door het vinden van een zeer ver minkt lijk van een leeraar, die, zooals later bleek, op aandrang van zijn eigen vrouw, die al meer dan eens een moordaanslag op haar man had gepeegd, vermoord was door zijn neef. De vro«w was te Berlijn gearresteerd, maar de neef was voortvluchtig, totdat hij nu te Breslau is aangehouden toen hij daar zijn familie ging bezoeken. De gearres teerde heeft volledig bekend en medege deeld. dat hij zijn aangehuwden oom op aansporing van zijn tante had vermoord en daarna met haar hulp het lijk in stukken had gezaagd en die stukken in het water had gegooid. Walvischrangst per watervliegtuig. De walvisschen kunnen zich niet in het bezit van een gelukkig gesternte verheugen. Werd het oude handwerk der harpoeniers vervangen door het veel doeltreffender har- poeu-^rhieten met een daarvoor bestemd kanon, r.hans zal de walvisch, als we het desbetreffend bericht in de «Nationaal Ti- dende* gelooven mogen, vervolgd worden per watervliegtuig. Een combinatie te Aalesund, een plaatsje ten Noorden van Bergen (Noorwegen), gaat volgens genoemd blad dezen zomer een vliegtuigdienst or ganiseeren naar de ijszeeën, met het doel j&cAit te maken op walvisschen en zeehon den. Men stelt zich voor dat sporsmen van deze opwindende jachten per water vliegtuig druk gebruik zullen maken. o Toplis, de Ëngeiscke autu-kandict. De beruchte persoon Toplis, eenigen tijd soldaat geweest, wandelt in officiersuniform, met monocle voor het oog, en weet hier en daar auto's en contanten los te krijgen. Een bestuurder hield hij aan, liet zich rijden en schoot hem van achteren door het hoofd, begroef het Irjk achter een heg en trok er met de auto van door. De politie was door geheel Engeland werkzaam, zoodat hij de auto in den steek liet en met 20 pond, van zijn slachtoffer geroofd, er van door ging. Alle kranten schreven over hem, maar telkens had de politie een verkeerde te pakken. Een boer meende hem gezien te hebben en gaf de hut aan waarin hij zich ophield. Twee politie agenten er op af, doch hij schoot beiden neer, gelukkig niet doodelijk. Hij ver huurde zich een tijd als landarbeider, achtte zich echter niet veilig en op zijn reis, in khaki gekleed, ontmoette hij een politieagent, die deed of hij hem niet herkende. Hij haalde echter assistenten, en nu er op los. Zoodra de politiemannen naderden begon hij te vuren, zonder echter iemand te raken. De politie beantwoordde de schoten en een kogel ging hem door het hart en de onvindbare is thans voor goed opgeruimd. De boeren en een ieder die.afgezonderd woont, gevoelen zich opgelucht, en de politieagent Fulton is op eens een soort beroemdheid geworden. De gearresteerde Duitschers in Frankrijk. Het agentsehap «information* deelt aan de bladen het volgende bericht uit Rijssel mede, dat door deze bladen onder voor behoud wordt gepubliceerd De krijgsraden van de bevrijde gebieden hebben van den onderstaatssecretaris van Militaire Justitie het bevel ontvangen, on middellijk alle Duitsche onderdanen, die na 6 Januari 4920 gearresteerd zijn, in voorloopige vrijheid te stellen, hoe ernstig ook de beschuldiging is, welke tegen hen is ingebracht, en in welk stadium de in structie ook gevorderd is. Er zullen voorts instructies worden ver strekt betreffende de Duitsche onderdanen, die voor dezen datum zijn gearresteerd of veroordeeld zijn. o De «Arbeiter-Ztg.« verneemt uit Bruck aan de Leitha, dat de Hongaarsche regee ring de West-Hongaarsche komitaten, die volgens het vredesverdrag aan Oosterijk moeten worden afgestaan, systematisch laat uitplunderen. Zelfs worden gebouwen om ver gehaald en het materiaal naar het overig gedeelte van Hongarije gevoerd. o Maar de Russische millioenen blijven. Stockholm, 9 Juni. De Sovjet-regeering schijnt met Litwinoff op eenigszins gespan nen voet te verkeeren, daar de propagan- da-middelen welke Litwinoff maandelijks ter beschikking werden gesteld, met meer dan de helft verminderd. Litwinoff voorzag in de laatste maanden van Kopenhagen uit de bolsjewistische propaganda-agenten in Zwit serland, Italië, Frankrijk, Holland en Spanje van de noodige gelden. De regeering in Moskou schenen echter de millioenen, welke Litwinoff ter beschikking werden gesteld, in geen verhouding te staan tot de geringe resultaten, welke daarvoor werden bereikt. Een onderzoek wees uit, dat talrijke zwen delaars en internationale oplichters zich tot de bolsjewistische agenten van verschillende landen hadden gewend en zich door hem geregeld groote sommen voor zoogenaamde propaganda doeleinden lieten uitbetalen. De propoganda zal thans alleen tot Frankrijk en Zwitserland blijven beperkt. want er bestaat een middel, dat u geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel, dat u kalm maakt en kalm houdt, terwijl uw geest helder blijft. wetenschappelijk samengesteld en beslist onschadelijk, genezen u van zenuwachtigheid, en stellen u in staat rustig na te denken en de vraag stukken gemakkelijk op te lossen. Per koker 60 ct. 3 kokers fl.70 Bij Apoth. en Drogisten. Een oorlogsmuseum. Horsea, 10 Juni. De Koning heeft gister het Imperiaal Oerlogsrnuseum in het Crystal Palacri geopend. In de rede zei de Koning dat dit museum getrouw en onpartijdig de inspanning van alle rangen in het veld en van alle klassen in het land weergeeft. BINNENLAND. Bolsjewistische wreedheden. De Polen hebben tusschen de Dwina en de Boven-Berezina de 53e en 12e vijan delijke divisies geheel vernietigd. Er heerscht een paniek bij den generalen staf van het roode leger. De bolsjewiki wreken zich op beestachtige wijze over hun nederlagen. Zij steken de gevangen Poolsche soldaten de oogen uit en zonden hen dan naar de Poolsche troepen terug. Berichten uit Tiilis melden dat de Tar taren op 30 Mei te Elisabethpol in opstand zijn gekomen tegen de bolsjewiki. Twee duizend bolsjewiki zijn gedood. Twee dagen later hebben de bolsjewiki, na versterkin gen te hebben ontvangen en gesteund door een geblindeerden trein, de stad geplun derd en do Tartaarsche bevolking vermoord. Het Oekrajinsche blad «Khvila* geeft een ontzettend vei haal over het optreden der buitengewone bolsjewistische commissie. »Tchezoctchaika« te Vinnitsa. Deze com missie liet meer dan 2000 personen, Oe- krajiniërs, Polen en Joden fusilleeren door middel van mitrailleurs. In midden-Oekrajine, vooral in de pro- vinie Jekaterinoslaw, zijn de boeren in vol slagen opstand tegen de bolsjewiki, die de beweging met geweld trachten te onder drukken. o Uit Belgrado komen berichten, dat een opstand is uitgebroken tegen de Albanee- sche regeering. Bij Alessio hebbeq de opstandelingen een Italiaansch bataljon vernietigd, waarop Italiaansche oorlogsschepen Allessio hebben gebombardeerd. Er worden schermutse lingen gemeld bij Skoetari en Valona. In Poolsche kringen te Londen wordt gezegd dat de Tsjechen troepen in Slo wakije samentrekken en dat zeven divisies dicht bij de Poolsche grens gebracht zijn. De mislukte staking. De heer Troelstra blijkt zich andermaal te hebben vergist, zegt de «N. Rott. Ct.« Hij prijst nu, zuurzoet, Duys om zijn ob- structionistische talenten, doch houdt zich zelf in dit verband wat meer op den ach tergrond. Dat is niet kwaad gezien. Ook in de poppenkast moet Jan Klaassen het publiek aan het lachen maken en de sla gen opvangen. In een opzieht hebben de gebeurtenissen van verleden week niettemin nut gebracht. De obstructie, zoo gaat het blad voort, is misluktde staking is mislukt, en als nu straks in de discussie blijkt, hoeveel knollen den arbeiders voor citroenen ver kocht zijn, zal, dank zij de zorgen van den heer Schaper, de communistische leider zijn part van de verantwoordelijkheid toe gemeten krijgen, Het eindresultaat van de gansche bewe ging vat «Het Vaderland* aldus samen De revolutie is mislukt. Een week lang heeft het land gedaverd van obstructie en het resultaat was, dat de menschen het nog niet bleken te begrijpen. Mr. Troel stra heeft het met zoo vele woorden erkend en het valt niet te erkennen de demon stratieve stakingen zijn mislukt. Een groot oplichter. Een Gorcumsche recherchenr heeft te Rottterdarr. opgespoord en gearresteerd den 30jarigen A. P. de L., uit IJsselmonde, wiens aanhouding was verzocht wegens oplichtingen op groote schaal. In niet minder dan 90 plaatsen in ons land heeft de gearresteerde 150 oplichtingen gepleegd. Onderscheidene vonnissen heeft hij gehad en in totaal ruim 6 jaren hechtenis onder gaan. De L. is van goeden huize en heeft hooger onderwijs genoten. o Dc werklooze diamantbewerkers. Een regeling te wachten. Naar wij vernemen is er binnen enkele dagen een definitieve regeling te verwach ten, waardoor de zoogenaamde uitgetrokken werkloozen in de diamant nijverheid en sigaren-industrie weer in het genot van uitkeering zullen worden gesteld. Tegen natte muren en vloeren. Er bestaan allerlei preparaten, die goed geschikt zijn om muren van allerlei aard droog te maken en die in den handel ge bracht worden. Een zeer goed recept is het volgende, dat door iedereen toegepast kan worden. Men bevochtigt de muren met een sterke zeepoplossing, die men een dag in den muur laat indringen. Daarna wascht men de muur met een aluinoplossing, waardoor men in de poriën eene chemische ontzetting krijgt, zoodat er onoplosbare stoffen in achterblijven, die tegelijk een afstootende werking op water uitoefenen. Is eenmaal behandelen nog niet voldoende, dan kan men de behandeling een willekeurig aan tal malen achter elkaar herhalen. o Een snoek van een meter lang. Reeds voor een paar jaar sprak men te IJlst van een reusachtigen snoek, die den spoorput bij het station zou bewonen. Het dier was bijna legendarisch geworden daar niemand het kon vangen. Heden gelukte het echter een amateur-visscher, den heer U. Woudstra, zich met de schakel van den snoek meester te maken. Deze woog achttien pond, was ruim 1 meter lang, en bleek als zijn laatste prooi kort te voren een zeelt van ruim een pond te te hebben ingeslikt, meldt de «Leeuw. Ct.« o Bommen op Boes. Officieel. Het ministerie van buitenland- sche zaken deelt mee, dat de Britsche regeering thans de verantwoordelijkheid voor het werpen van bommen op Goes op 22 December 1917 heeft op zich genomen en zich bereid heeft verklaard de daaruit voortgevloeide schade te vergoeden. Tegen den Tabaksaccüus. Te Utrecht is een drukbezochte protest vergadering gehouden tegen het wetsont werp tabaksaccijns. Voorzitter was dhr. H. Becker uit Krommenie. o Stand van het mond- en klauwzeer. 's Gravenhage, 8 Juni. Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedu rende de week van 23 tot 30 Mei 1920. Aantal Provinciën. Veebeslagen Gemeenten Groningen 172 24 Friesland 1029 39 Drenthe 249 23 Overijsel 243 40 Gelderland 364 58 Utrecht 66 22 Noord-Holland 227 66 Zuid-Holland 192 61 Zeeland 58 25 Noord-Brabant 311 73 Limburg 154 34 Totaal 3065 465 De Rotterdamsche veiling. Op de in ons Veilingslokaal,. Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f10.65f 12.80 klein f 9.00—f 10.00 Eendeieren f 11.75f 12.20 Ganseieren f 18.00f 22.00 Aanvoer 155000 stuks. M'aur de brandweer al niet voor gebruikt wordt. Barbari, een schoorsteenveger van den Zeedijk, te Amsterdam, was in een hoogen telefoonpaal geklommen. Plotseling ver scheen een agent, die Barbari sommeerde naar beneden te komen. Maar Barbari lachte, stak een sigaret op en spoog eens. Intusschen stroomden drommen nieuwsgie rigen en Zeedijker ongurelingen toe. Op 't laatst werd de toeloop zoo erg, dat af en toe een charge moest worden uitgevoerd. Opeens klonk claxon gehuil en belgerin kel en een brandweerwagen kwam met donderend geweld aangereden. Twee vlugge brandwachts klommen in den paal. Toen werd Barbari's gemoed week en hoffelijk klom hij de spuitgasten een eindje te ge- moet. Zamen zakten ze toen tot den voet van den paal af, waar de agenten Barba ri in ontvangst namen. De kersenpluk in de Betuwe is begonnen. Het weer is er den laatsten tijd slecht voor geweestde vrucht zwelt niet uit en blijft zuur. De prijzen op de veilingen zijn van 35 tot 42| cent per pond. Rondom Eist zal de opbrengst niet zoo hard tegenvallen. De bessenpluk is ook begonnen. Men geeft voor de stekkers of kruisbessen 14 en 15 cent p. kilo, dus beduidend veel minder dan het vorige jaar, toen de prijzen op liepen tot boven de 50 ct. p. kilo. o De eerste kersen zijn te Och ten door opkoopers ontvangen tegen 25 ets. per 2 K.G.kruisbessen tegen 7 ct. p. 2 K.G. Notariaat. Benoemd tot Notaris te Gorcum, de heer A, M. Brouwer, cand. te Dordrecht. 0 Uitkeeringen uit de 0. W. belasting. De O. W. belasting heeft tot 1 April jl. in totaal opgebracht 518 millioen gulden. In totaal wordt alsnog uitgekeerd aan de provincie Zuid-Holland ruim 20 millioen, en aan Noord-Holland ruim 19 millioen gulden, terwijl de rest van het bedrag over de andere provincies verdeeld is De minister deelt tevens mede, dat deze tweede uitkeering door een derde zal worden gevolgd, nl. voor tegemoetkoming over het jaar 1919. Daaromtrent zullen t. z. t. voorstellen worden gedaan. De pensioenrerhooging. Vanwege het ministerie van financiën wordt medegedeeld, dat het bericht omtrent de uitbetaling van pensioenverhooging niet juist is. Niet alleen de verhooging op de burgerlijke landspensioenen, maar die op alle pensioenen ten laste van de Neder- landscbe staatsbegrooting wordt in Augus tus en September a.s. uitbetaald. 0 Het ecu sisser afgeloopen. Met den noodigen ophef aangekondigd, is de proteststaking tegen de in de Tweede Kamer te behandelen Anti-revolutiewet, eene totale mislukking geweest. De algemeene staking is zg. in het wa ter gevallen en heeft tot niets geleid, en de demonstratie in de Tweede Kamer is totaal mislukt en de personen, belust op een relletje, toonen geen belangstelling meer, nu het blijkt dat de woordvoerders der obstructie-partij geen veld winnen. Summa-summarum, het is alles met veel lawaai opgezet en met een sisser af geloopen. Dieren gearresteerd. Zooals men zich nog zal herinneren, is in den nacht van 18 op 19 Maart van het vorig jaar te Waspik in het raadhuis ingebroken en een bedrag van f 3000. ontvreemd. Nadien had men nog eens ingebroken, doch toen was het geld geborgen in een brandkast, welke men niet kon forceeren. Ondanks alle nasporingen bleven de daders onbekend. Zondag stond te Etten, bij Breda, een woonwagen, bewoond door twee mannen. De jongste, een 20jarige jongeman, vroeg aan zijn oom f 25, teneinde in Breda even uit te kunnen gaan. De oom weigerde zulks en daarop ontstak de jongeman in woede, liep naar de politie en verklaarde daar dat hij en zijn oom de daders waren van de vele inbraken, vorig jaar in de Langstraat en omgeving gepleegd. Te begrijpen is het, dat de politie aan stonds den oom ging arresteeren. Na een ernstig verhoor bekenden ze te Waspik de f 3000 te hebben ontvreemd en tal van andere inbraken te hebben ge pleegd, 0. a. in het station. De »oom« is nu naar de strafgevange nis in den Bosch overgebracht en de neef naar die te Breda. Neefje vertelde daar aangekomen nog heel triomphantelijk dat,- als oom voor iedere gepleegde inbraak slechts 8 dagen gevangenisstraf krijgt, hij reeds zijn geheele leven zal moeten zitten. Outrouw beambte. Op het postkantoor te Delft is een brievenbesteller betrapt op het stelen van een brief, Hij is gearresteerd en in zijne betrekking geschorst. Reeds lang stond hij onder verdenking. —0 De politie te Barneveld heeft een ar beider gearresteerd, te wiens huize bijna een karrevracht gestolen goederen werden in beslag genomen. De man is gevankelijk naar Utrecht overgebracht. 0 De visscherij. Er dreigen, zoo schrijft «het Hbid.,« nieuwe moeilykheden voor het visschers- bedrijf. Naar verluidt, bestaat de moge lijkheid, dat aan' Nederlandsche visschers de toegang tot Engelsche havens zal wor den belet met het oog op de transport moeilijkheden in het Vereenigd Koninkrijk, Dit zou de visschers beletten een vrij be langrijk afzetgebied in de toekomst van hun product te voorzien. Plaatselijk NIÏÜWS Hensden. De jaarvergadering van de onderwijzers in het arrondissement Heusden wordt ditmaal gehouden op 17 Juni. De heer Knol te Werkendam zal behandelen «Het wereldlik tooneel in de Middeleeuwen«, de heer Vlaanderen te Nieuwendijk Het zevende leerjaar. Te Zeist slaagden voor het 2de ge deelte diploma Vereeniging «Gem. belangen*, de heer H. v. Eggelen en K. Dumon alhier. DE GASDEMONSTRATIE. De aangekondigde gasdemonstratie, met het doei in hoofdzaak de huismoeders van de voordeelen te doen kennis nemen, die gascomfoors aanbieden, had Woensdagavond in het Patronaatsgebouw plaats, voor dat doel welwillend afgestaan. Het aantal belangstellenden was bevre digend en bestond in hoofdzaak uit huis moeders. De demonstratie werd gegeven door Mejuffr. Vermeulen, Inspectrice v. d. Gas fabriek te Amsterdam en Mejuffr. Flandre uit Hellevoetsluis. In tegenwoordigheid der vergadering werd een diner gereed gemaakt voor 6 personen, bestaande uit soep, roast- beef, rabarber, nieuwe aardappelen, vanille- vla, gembertaart, krentenbrood en katten- tongen. Dit alles werd gereed gemaakt met voor elf cent gas, hetgeen te constateeren was door een litermeter, daarvoor opgesteld. Nadat alles gereed gemaakt was, werden de spijzen aan de bijeengekomen dames rondgediend, afgewisseld door verschillende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2