Bij I ar. Magazijn Si. Jozef. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusdem No3992 Zaterdag 19 Juni. 1920, KAOAZIJI Hinfhamerstraaf 24, 's-BOSCH» 1 DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. iiiiiderkleediiig UND van ALTENA Rook ons SUCCESMERÜi, iV Hl de 10 cents sigaar, samengesteld uit de €*dl&Isf0 tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. DRAAGT ItAlllAIAWs Heeren- en Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. !LI I BUITENLANDSCR OVERZICHT De crisis in Duitschland is nog steeds niet opgelost. De nationale liberalen heb ben hun beurt gehad bij de opdrachten, die verleend zijn om een nieuwe Duitsche regeering samen testellen, en nu dr. Heinze den President verzocht heeft, hen van die opdracht te ontslaan is Trimborn, de man van het centrum, met de ondankbare kar wei opgeknapt. Het centrum kau zich nu, wijzende op het noodlottige van den toe stand, tot tie afgescheiden Beiersche cen trumbroeders wenden met het voorstel, ge- zamelijk de oude coalitie te herstellen. Deze zou met de Beieren over een meerderheid beschikken. De oude coalitie kan alleen hersteld worden met behulp van de af vallige Beiersche centrumleden en als de meerderheidssocialisten de staking opheffen. Anders zal het op de een of andere ma nier tot de vorming van een burgerlijk kabinet moeten komen, dat echter zoozeer van de genade van de oppositie in den Rijksdag zal afhangen, dat hetgeen enkele van de schoone beloften, die de verscnil- lende partijen in den verkiezingsveldtocht hebben gedaan, kan vervullen, zonder dat die oppositie het nauwlettend op de vingers kijkt. De leuze van vakministers blijft klinken, alsof dezen redding zouden kunnen brengen in een toestand die, hoe de oplossing ook worde, op zoo broos en wankelbaar even wicht zal rusten, dat maar een van de 45. «Heb medelijden, heb medelijden kerm de Herbert, «ik heb een gevoel, alsof ik het teeken van Kain op mijn voorhoofd heb en alsof reeds iedereen het mij aanziet, dat ik een moordenaar ben. Ik weet zeker, dat het gevaar ons op de hielen zit en dat die Pearson er de oorzaak van is.« nik kan je lafhartigheid niet uitstaan. Als er werkelijk gevaar is, zie het dan on der de oogen als een man, wat kan die mijnheer Pearson eigenlijk weten En wat voor kwaad kan hij doen na verloop van al die jaren? Immers niets. Het is dwaas van je, om toe te geven aan dien onnoo- digen angst, en, als je je nog langer zoo belachelijk aanstelt, ga ik heen en laat ik jou en je denkbeeldige gevaren alleen want ik wil mijn genoegen niet bedorven zien door je kinderachtigheid «Neen, neen, Emiline, verlaat mij niet in mijn angst. Ben ik niet altijd een goed echtgenoot voor je geweest Waarlijk, ik deed alles om jou, hoewel je mij je liefde niet geschonken hebt, zooals ik had gehoopt, dat je doen zoudt. Verlaat mij thans niet, Emiline, al veracht je mij ook nog zoo zeer, want ik voel, dat ik er niet alleen parlementaire krachten behoeft uit te schieten om weer een politieken chaos te scheppen. Te Londen onderhandelt men nog steeds met Krassin. De onderhandelingen loopen thans om nader omschreven zekerheid, be treffende gevangenen en propaganda, waar om Lloyd George had gevraagd, en die hij nog niet had verkregen. Oridertusschen is er een kwestie opge doken n.l. het verzoek van de Engelsche bezitters om teruggave, of althans belof'e van teruggave, van privaat bezit, zooals fa brieken, die door de Russen zijn genatio naliseerd. Deze kwestie is ter sprake ge bracht, juist door firma's die met Rusland handel hebben gedreven. Daar Krassin het liet voorkomen, alsof hij ook narr.ens de Oekraine onderhandelde heeft de voor zitter van de Oekrairische delegatie ter vredes-conferentie er tegen geprotesteerd, dat Krassin ook de Oekraine zou vertegen woordigen. De Oekraine wil onafhankelijk zijn en niet onder de bolsjewisten staan. Terwijl de bolsjewiki, na tweemaal, de laatste maal door de Polen, uit Kief ver dreven te zijn, daar weer binnenrukken, wijken zij verder terug voor den opmarsch van generaal Wrangel uit de Krim. Men weet dat Wrangel, toen Denikin er genoeg van had, door de aanvoerders van het anti- bolsjewistische leger tot opperbevelhebber was gekozen. Hij heeft nu Berdiansk ver- meesterd, dat aan het noordelijke strand van de Zee van'Azof ligt, en nadert Meli topol. Zijn doel is, volgens een bericht uit Konstantinopel, de bezetting van het koren land ten Zuiden van de lijn van Berdiansk naar den Dnjepr bij Cherson. Anders zou tegen op kan, je weet, dat ik het niet zou kunnen.® «Wees niet bang, Herbert, ik zal je niet verlaten, zoolang je mij het leven niet te zeer verbitterd door je noodelooze klach ten. Vroolijk dus wat op, man, en zet die dwaze gedachten van je af.« Herbert deed zijn best, zoo opgewekt mogelijk te schijnen, maar het ging hem niet van harte en nadat mevrouw Muurse eenigen tijd tevergeefs gewacht had, of haar echtgenoot het gesprek over een ander on derwerp zou voortzetten, wierp ze een min achtenden blik op hem en liet hem met zijn angst en zijn wroeging alleen. Kort hierop, terwijl Herbert in somber stilzwijgen verzonken er over zat na te denken, welke redenen de heer Pearson hebben kon, om zich met zijn bijzondere aangelegenheden te bemoeien, werd hij in zijn overpeizingen gestoord door een zacht tikken op de deur, waarop zijn dochter Erminie binnentrad. Zij ging op haars vaders knie zitten, sloeg haar armen om zijn hals en kuste hem Hij zag op en trok haar tot zich. «Wel, lievertje, wat is er zeide hij, met zijn vriendelijkste stem, want wat Herbert Muurse ook voor anderen zijn mocht, hij was een voorbeeldig vader en hield zeer veel van zijn beminnelijke dochter. Hij verlangde ook vurig naar wat liefde en medelijden, nu zijn vrouw hem juist zoo onvriendelijk had behandeld. «Ik heb u iets te vertellen, papa,« ant de bevolking van de Krim die door den intocht van vluchtelingen van 900.000 tot twee mihoen zielen is aangegroeid, gebrek komen te lijden. Generaal Wrangel belooft in proclamaties den boeren land, mits zij het bebouwen, de rust bewaren en het Russische volk gelegenheid geven, om vrij te beslissen hoe het geregeerd zal worden. Het bolsjewistische legerbericht van 11 Juni erkent den terugtocht van het roode leger «ten Noorden van de landengten van Swatsj en Perekop® den volgenden dag gaf het een buit van ruim 3000 gevan genen op, na drie dagen vechteris. De raad van den Volkenbond heeft Maandag jl. te Londen met gesloten deu ren vergaderd over de klacht van Perzië naar aanleiding van den inval van de bolsjewiki. De Fransche en Perzische gevolmachtigden konden het in de eerste vergadering niet eens worden. Eenstem migheid is onmisbaar, daar alle besluiten met algemeerie stemmen genomen moeten worden. Daarom zullen de Franschen en Perzen vandaag nader overleg houden. Iri de eerste openbare vergadering, die men spoedig hoopt te houden, kan dan in een dracht. het besluit verkondigd worden. Daar de Volkenbond geen gewapenden arm heeft, kari hij niet voor de naleving ervan zorgen. Maar nu Krassin te Londen onderhan delt, kan men het hem voorhouden. En geland stelt geen zelfzuchtigen eisch meer, wanneer het, als eeiste eisch voor her vatting van den handel, verlangt dat de GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. WaschsteUen. Oud-Hollcindsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GEHO ZILVER - ALPACCAj Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. LD \J Q voorheen üLftlVO, JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. woordde Erminie jen ik wou, dat u iets voor mij zoudt willen doen.« «Zoo en wat is dat, lieve vroeg hij. «Beloof u mij, het te zullen doen, papa «Laat ik eens hooren, wat het is en dan zal ik het je zeggen Maar zij draaide op echt vrouwelijke wijze om de zaak heen en antwoordde door een andere vraag «Denkt u dat het goed voor mij zijn zou, om met den heer Crosby te trouwen papa «Natuurlijk denk ik dat, lieve. «Maar hij denkt dat niet en ik ook niet.« «Wat zeg je daar riep de heer Muurse, uitzijn gepeinzen opschrikkende en plotseling tot het besef komend, dat zijn dochter over een belangrijke zaak sprak. «Dat mijnheer Crosby mij zoo even moed willig beleedigd en onze verloving verbro ken heeft. «Onzin, lieve I Wat heeft hij gedaan Dit is zeker een kibbelarij van verliefden. «Neen, papa. Ik wil hem nooit meer zien of spreken,voegde ze er hartstochte lijk bij. Haar vader glimlachte origeloovig, maar toen zij hem hun gelieelen twist beschreef en hoe Alex Crosby het er op toegelegd scheen le hebben, dat zij de verloving wel verbreken moest, blonk een toornig vuur in de oogen van den heer Muurse. «Ik zou wel eens willen weten, of die Pearson daarachter heeft gezeten mom pelde hij halfluid. bolsjewiki Perzië met rust laten, maar maakt zich eenvoudig tot tolk van wat de Volkenbond gelast. Wantrouwige menschen zullen daarom misschien zeggen, dat En geland Perzië heeft aangespoord, zich met zijn klacht tot den Volkenbond te wenden. BUITENLAND. De ontwapening van Duitschland. Londen. Een schriftelijk antwoord van Lloyd George op een vraag aangaande de stapper), die de Duitsche regeering sinds de conferentie te San Remo heeft geno men om de ontwapeningsclausules van het vredesverdrag uit te voeren, is verschenen. Hij deelt daarin mede, dat op 10 Mei de inter-Geallieerde militaire controle-commissie het Duitsche leger op 270 000 man schatte. Op 10 dezer is draadloos de officieele Duitsche verklaring uitgezonden, dat op dien datum het Duitsche leger tot 200.000*man verminderd was en de troepen in de neutrale zone teruggebracht tot 10 batal jons, 5 eskadrons en één batterij. Deze mededeelirig is nog niet door de inter-Geallieerde militaire controle-commissie geverifieerd, zegt de premier, maar er zijn bewijzen d* in de vorige maand het Duit sche leger sterk verminderd is. Een groot aantal manschappen zijn ontslagen, terwijl er eenheden van de rijksweermacht en van het staande leger ontbonden zijn. De Duitsche regeering heeft bevelen gegeven voor de ontbinding en ontwapening van de vrijwilligerskorpsen en burgerwachten, maar dringt nog steeds aan op toestemming tot het behouden van de gewapende veiligheids politie. Voorts zijn 23.877 zware stukken geschut uitgeleverd en 37,262 machine geweren. Geneesmiddel tegen tuberculose. De Senaat der Universiteit te Straats burg heeft, naar Duitsche bladen melden, bericht ontvangen, dat twee miilonairs een rente van 50.000 francs ter beschikking der medische facuiiteit hebben gesteld ter uitbetaling aan den eersten geleerde, die een voorbehoud- of geneesmiddel tegen tuberculose uitvindt. o Italië en de schadeloosstelling. De bladen te Rome melden, dat Italië een aandeel in de Duitsche schadeloosstel ling eischt van 66 milliard lire. «Wat zeide u van mijnheer Pearson vroeg Erminie, die den naam opgevangen had. «Niets, lieve, niets. Ik weet niet, wat mij juist op dit oogenblik aan hem deed denken.® «Hij is een aardige man, vindt u niet, papa «Ja, lieve maar hoe ken je hem ei genlijk «O, ik had gisteren een lang gesprek met hem,« antwoordde ze argeloos. «Waarover heb je met hem gesproken zeide Herbert, zijn best doende, kalm te schijnen. «Over u en mijnheer Crosby en over nog een paar onderwerpen. Hij was bij zonder vriendelijk.® Daar de heer Muurse het gesprek lie ver niet over dit onderwerp wilde door zetten, uit vrees, de nieuwsgierigheid zijner dochter te zullen opwekken, kwam hij op haar eerste vraag terug. «En wat moet ik nu voor je doen, Er minie Het meisje antwoordde niet dadelijk. Zij overdacht, hoe zij haar vraag zoo over redend mogelijk inkleeden zou. Om tijd te winnen liefkoosde ze haar vader, toen verborg ze haar gezicht tegen zijn schouder, zoodat hij den blos niet zien kon, die haar wangen verfde en zeide «Ik wou, dat u mij wildet toestaan, Frank lief te hebben.De heer Muurse schrikte op. Hij dacht, dat deze zaak voor Goriiichem* Een jeugdige ridder. De Fransche bladen melden, dat een zekere Jules Moreau benoemd is tot rid der van «du Mérite Agricolé®. Hoewel nog slechts dertien jaren oud, bestierde hij op uitmuntende wijze de boer derij van zijn vader, die iu het begin van den oorlog werd gedood. In 1916 verloor hij ook zyn moeder, zoodat hij alleen bleef met een zusje van 6 en een broertje van 10 jaren. Een sensationeelc onthulling. Londen, 15 Juni. Een sensationeele onthulling werd vandaag gedaan in het stadje Kidly in Wales bij het voortgezette onderzoek naar den dood van Mevrouw Greenwood, de eclilgenoote van een zaak waarnemer en de zuster van den bekenden Londenschen papierhandelaar Sir Vansittart Bowater, een voormalig lord-major van Londen. De dame stierf een jaar geleden. De dokter schreef haar dood toe aan een hartkwaal, doch kwade geruchten omtrent haar dood deden de ronde, toen de man vier maanden geleden een jorig meisje huwde. Twee maanden geleden werd het lijk der dame opgegraven en naar Londen voor een onderzoek opgezonden. Vandaag verklaarde de scheikundige in alle lichaarns- organen arsenicum te hebben gevonden. De Dokter, die de dame behandeld heeft verklaarde, dat de medicijnen in het geheel geen arsenicum bevat hebben. goed afgehandeld was en had niet gedacht, dat ze weder ter sprake zou komen. Hij antwoordde dus niet dadelijk op de vraag zijner dochter. Erminie zag hem aan en bemerkte, dat hij iri diep gepeins verzon ken wasvreezende dus, hem te zullen storen, legde ze haar hoofd weder tegen zijn schouder en wachtte zwijgend zijn ant woord af. Inmiddels ging de heer Muurse de ge- heele zaak nog eens na. Deze mijnheer Pearson, een vriend va* zijn overleden broe der, was plotseling verschenen van het an dere einde der wereld, veel te veel afwetende van voorbijgane en vergeten gebeurtenissen. Hij duchtte, dat een tot dusver onbekend ge vaar, hem door toedoen voor dezen man bedreigde en wenschte, dat zijn dochter gevestigd zijn zou, eer er eenige kwaad geschied was. Voor dit doel had hij den jongen Crosby den geschikten man geacht, als iemand, die, naar hij meende, goede vooruitzichten had. Het zou een goede par tij voor Erminie zijn geweest, maar na tuurlijk, als het waar was, dat de vader zijn belalingen gestaakt had, kon hij zijn dochter niet toestaan, den zoon te trouwen. Daar stond tegenover, dat zijn dochter ver liefd geworden was op zijn neef, een arme, jongen man, zonder de minste Aooruitzichten. Wordt vervolgd.) voor liat Lanii van Heosilen en Aitgna, do Langstraat gii (ie BGüiiRëUfwaarü

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1