Een hotelportier te Weeneu. In ïDie Deutsche Nation* lezen we de bezoldigingen van eenige beroepen te Wee- nen. Een hotel-portier en een hofmeester staat boven aan de lijst met een honora rium van 100.000 kronen. Dan volgen de schoenmakers met 90.000 kr. en de kleer makers met 80.000 kr., meubelmakers verdienen 48.000 kr., hoogleeraren na twin tigjarigen diensttijd 40.000 kr., een hoofd commies op het gemeentehuis 37.000 kr., wethouders 25.000 kr., evenals de arbei ders aan de gasfabrieken. De arbeiders bij de waterleiding ontvangen 22.000 kr. en de lantaarnopstekers 20.000 kr. Onder aan de lijst staan de gemeenteartsen met 15.000 kr. jaarlijks. o— De Marconistenstakiiig. De staking van marconisten neemt een ernstige wending. Toen het stoomschip ïBelgië« van de White Star-line en het Amerikaansch s.s. ^Haverford* op het punt stonden van Liverpool naaf Amerika te vertrekken, gaf de afgevaardigde van de zeeliedenorganisatie aan de havenarbeiders last allen arbeid te weigeren aan boord van schepen, die vertrekken met onder kruipende Marconisten. o Woelige Adrocatcn-vergatlering te Luik. (Anti-Duitsche betoogingen,) Zaterdagnamiddag is te Brussel een in cident voorgevallen tijdens een vergadering van Belgische advocaten te Luik. De beide socialistische ministeis Varidervelde en Destrée woonden deze vergadering bij. Minister Vandervelde hield een rede, waarin hij een uitdrukking bezigde, die de vergadering niet aanstond. Hij sprak ril. over de verbroedering van de volken, en de verzoening. Terstond kwam het van alle zijden tot hevige protest-uitingen. Er werd geroe pen »A bas les Boches »Er uit met hem Een Namensch advocaat, mr. Boresse, in den oorlog verminkt, klom op een stoel en riep onder toejuichingen uit»Uit naam van de dooden en de gewonden, uit naam van al onze collega's, die hun bloed voor het recht en de beschaving hebben ver goten, uit ik mijn gevoelens van haat tegen de Duitschers.« De ministers verlieten daarop de ver gaderzaal. De vroegere ministers van Koltsjak. Volgens een telegram uit Omsk is de behandeling der zaak tegen de vroegere ministers van Koltsjak geëindigd. Vier ministers werden ter dood veroordeeld, de zestien overige tot 5 en 10 jaar gevan genisstraf met dwangarbeid in de gevan genis. Allen zijn in hooger beroep gegaan bij Lenin en Trotzky de executies zijn in verband hiermee uitgesteld. o- Te Coblenz is een Fransche Kamer van Koophandel voor het Rijnland opgericht, met een centraal-bureau te Parijs en onderaf- deelingen in verscheidene steden van het Rijnland. o Een staking is uitgebroken onder de be manning van de Belgische stoomtrawlers, welke 450 man omvat. Het geschil loopt over een kwestie van vakvereenigingsvrijheid. o De uitsluiting in de metaal-industrie te Marseille is opgeheven. Daardoor is een arbeidsconflict, dat sedert April duurde, geëindigd. o Te Bordeaux zijn 19000 ton graan uit Argentinië aangekomen. o 129 lillioen frcs. schadevergoeding. Brussel. Het Hof van Oorlogsschade heeft aan de fabrieken Cockeril te Luik eene oorlogsschade toegekend van 120 mil- lioen francs. Ter dood veroordeeld. Antwerpen. Het Assisenhof van Oost- Vlaanderen heeft Baart en Slaalens voor moord te Heusden (in België) ter dood ver oordeeld. o Te Berlijn hebben ruim 15000 telefoon- abonnés bedankt, naar aanleiding van de verhoogde nieuwe ter ie ven. By Lillesand, in Noorwegen, is een Noor- sche dame, mevr. Elisabeth Jansen, over leden, die 107 jaar is geworden. o De Duitsche regeeriiigcrisis. Berlijn. De rijkspresident heeft Fehien- bach tot rijkskanselier benoemd. Deze heeft de benoeming aangenomen. Het is te verwachten dat de onderhandelingen aangaande de vorming van een kabinet thans zeer spoedig zullen afloopen. o Bij het bestuur der Belgische gevange nissen is een verzoek ingekomen, dat zeker origineel is. Men weet, dat in sommige gevangenissen dwangarbeid moet verricht worden. Nu eischen die gevangenen in voering van den 8-urigen werkdag. Zal misschien spoedig de stichting van een vak- vereeniging volgen o De ontzettende boschbrand in het Schot- sche Hoogland woedt zoo onrustbarend voort, dat lord Glitaner zich genoodzaakt zag zijn omvangrijke hertenbosschen in brand te steken, teneinde het vuur te stuiten. Dui zenden herten werden levend geroosterd. De brand breidde zich inmiddels uit tot een andere Schotsche heide. o Weenen, 19 Juni. De organisatie van socialistische geëmployeerden van de poste rijen en spoorwegen besloot deel te nemen aan den boycot tegen Hongarije, doch de christelijk-sociale en pan-Germanistische werklieden verklaarden zich ertegen. (De »Tel.« verneemt nog uit Berlijn Uit Weenen wordt gemeld, dat de boycot tegen Hongarije voorloopig op acht dagen is vast gesteld. Wanneer binnen dien tijd de Hongaarsche regeering nog niet heeft toegegeven, dan zal de scherpe boycot in gaan d.w.z. dan zal ook het personen- en sneltreinverkeer worden stilgelegd. Wat de vergeldingsmaatregelen van Hon garije betreft, zijn de hoeveelheden levens middelen, die via Hongarije naar Oostenrijk worden gezonden, zoo gering, dat deze be dreiging geen gewicht in de schaal legt, terwijl de aanvoeren uit Zuid-Slavië en Roemenië door Hongarije doorgelaten zullen moeten worden, omdat men de verzekering heeft, dat deze zendingen onder entente- geleide staan.) Merkwaardige rechter in Amerika. De Amerikaansche bladen deelen vreemde daden mee van Mr. Morris, rechter te New- York. Hij moest uitspraak doen in een proces tusschen een maatschappij, welke huizen exploiteerde en nu op korten ter mijn aan alle bewoners van die huizen de huur had opgezegd, eenerzijds en de be woners, welke geen nieuwe woningen kon den vinden, anderzijds. Want ook in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heerscht woningnood. Rechter Morris nu bepaalde dat de be woners nog een jaar om te beginnen in de huizen mochten blijven en toen de advo caat der bouwmaatschappij zeide, dat hij zijn reebt dan »hoogerop« bij het gerechts hof zou zoeken, trok rechter Morris zijn toga uit en sprak deze merkwaardige doch weinig officiëele woorden U kunt wat mij betreft met uw eisch naar het gerechtshof te New-York, naar Washington en naar den blloopen«. Applaus op de publieke tribune, welke bijna geheel met angstige huurders was gevuld, o Een groote Londensche firma heeft, naar een der Londensche bladen meldt, voor 500.000 pond de groote tapijtweverijen te Tabris gekocht, die vóór den oorlog door Duitschers geëxploiteerd werden. De nieuwe eigenaars zullen er 30.000 menschen aan het werk hebben. Ongeveer 1000 Engel- sche werklieden zullen zoo spoedig moge lijk daarheen uitgezonden worden. Ver moedelijk zullen een spoorweg- en stoom- bootdienst naar de fabriek worden geëx ploiteerd, terwijl de kameelen die vroeger werden gebruikt, door auto-vrachtwagens worden vervangen. Het heet, dat het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Lon den voortdurende bescherming heeft beloofd voor deze industrie. Het cijfer van de Fransche dooden in den oorlog is thans definitief kunnen vast gesteld worden. Het is 1.358 872. Daar van zijn er 361.854 als vermist opgegeven. BINNENLAND. Uittreksel uit de Vergadering van den Gemeenteraad van 's Bosch van 21 Juni e.k. GemeenteSecretaris. Voorstel van B en W. tot benoeming van een gemeente-secretaris, waartoe wor den aanbevolen lo. mr. A. H. L. M Van der Marck, hoofd-commies-redacteur ter gemeeete-s°cretar ie van Tilburg en 2o- mr. P. J. H. Kallen, referendaris ter gemeente secretarie van Maasliicht. De uitslag wns mr. A. H L M van der Matck 13 stemmen; mr. P. J. H. Kallen 5 stemmen en E. Mulder 3 stem men. Blanco 1 stem. Gekozen dus de heer mr. Van der Marck te Tilburg. o Prijsverlaging van sajefteu. De vereeniging van Sajetten fabrikanten in Nederlandheeft de prijzen 'der sajet ten met ingar.g van 14 dezer als volgt ver laagd die f 12 gekost hebben met fl.50 per K.Gvan f12 en onder f 14.75 met f2.50 per K.G en die van f 14.75 tot beneden f 18 met f3 per KG. o 70 personen ziek door het gebrnik van ziek paardenvleeach. Men meldt uit Schagen: De heer Schoor! alhier had een ziek paard, dat hij aan den lieer Zwaarg ver kocht. Het dier werd op 't land den hals afgeneden er. verder geslacht in de slagerij van Van Deutekom. De veearts, de heer De Boer, keurde het vleesch voor con sumptie goed. Het grootste deel werd in Schagen rondgevent een ander deel werd in Zijpe verkocht. Bij verschillende personen werden na het gebruik van het vleesch ernstige vergiftigingsverschijnselen opge merkt. Een 70tal personen hadden reeds de hulp van den geneesheer ingeroepen. Het was in menig huishouden een ware paniek. Door de politie en den geneesheer is vleesch in beslag genomen en voor onderzoek opgezonden. Het dier had ge leden aan een gezwel in de darmen en had geen medicijnen ingehad. o Nog altijd de Belgische ruzie. Reuter seint uit Parijs d.d. 19 dezer Het blad »Le Journal* bevat een nota, onderteekend door ongeveer 200 afgevaar digden, overhandigd aan den minister president, en waarin verzocht wordt, dat Frankrijk volledigen steun zal verleenen aan België om effect te verzekeren aan de beslissing Van den oppersten raad van 8 Maart 1919, volgens welke de verdragen van 1839 in hun geheel moeten worden herzien, teneinde België te bevrijden van de beperking aan zijn souvereiniteit door verdragen opgelegd, en om een regeling te treffen voor de Schelde, Belgisch Limburg en het kanaal van Antwerpen naar den Rijn. o De ex-keizerin ziek. Een Duitsch radiogram zegt dat de leden van de leden der Duitsche keizerlijke familie er van in kermis zijn gesteld dat de ex- keizerin gevaarlijk ziek is. Zij lijdt weer aan haar oude hartkwaal. Pror. Staten van Noord-Brabant. De heer Snellen, laudbouwleeraar, zal in opdracht van de regeering naar West- Indië vertrekken en bijgevolg bedanken als lid dor Prov. Staten van Noord-Brabant, waartoe hij door de vrijz.-democratische partij gekozen was. Hij wordt opgevolgd door mevrouw Suijling-Sluyter. Mevrouw Suijling-Sluyter is het eerste vrouwelijk lid der Prov. Staten van Noord- Brabant. Studiezin. Als merkwaardig voorbeeld van studiezin deelt men aan de N. R. Ct. uit Arnhem mee, dat de kapitein der infanterie, mr. dr. J. S. Barbas 2 Juli aan de universiteit te Utrecht hoopt te promoveeren tot doctor in de wijsbegeerte op proefschriftWijs- geerige beschouwingen over de verhouding tusschen staatkunde en zedeleer. Deze kapitein werd in Juli 1904 aan de Kon. Mil. Academie tot tweede luitenant benoemd, studeerde daarna eerst Latijn en Grieksch en was na 5 jaar reeds meester in de rechten vervolgens doctor in het staatsrecht. Hij was gedurende zijn ge- heelen diensttijd te Arnhem in garnizoen, waar hij ook gedurende de mobilisatiejaren een drukken werkkring vervulde. Nederlandsche Bond van Gemeente-ambtenaren Afd, Noord-Brabant. Bij de gehouden stemming voor een voorzitter van het bestuur der afdeeliug Noord-Brabant van den Ned. Bond van gememeente-ambtenaien weiden uitgebracht 341 geldige stemmen. Hiervan verkregen H. J. van Eggelen, Burgemeester-Secretaris van Heusden, 91 stemmen, P. G. A. G. Pauken, Burgern,- Seeretaris van Duizel, 105 stemmen, J. J. L. Verwiel, Burgem.-Secretaris van Be- soijen 145 stemmen. Bij de stemming voor eeri lid-Ontvanger werden uitgebracht 335 geldige stemmen, waarvan op T. P L. Br>rben, Secretaris-Ontvanger van Ravensteiu, 40 stemmen, Dr. F. T. H. Cerutli, Ontvanger van Breda, 120 stem men, H. J. M Oouwenberg, Secietans- Ontvan^er van Hedikhuizeri, 64 stemmen, H. T. M. de Groof, Ontvanger van Eind hoven, 81 stemmen, E Sluijmers, Ont vanger van Wijk, 30 stemmen. Aangezien geen volstrekte meerderheid van stemmen is verkregen zal herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren Pauken en Verwiel en tusschen de heeren Ceiutti en de Groof. Rotterdamsch toekomst. Een zestigtal ingezetenen van Rotterdam o. w. oud-wethouders, oud-raadsleden, leden der rechterlijke macht en der balie, hoog leeraren der Handelsschool, predikanten, bestuurders Middenstandsvereenigingen, enz. hebben in een advies aan Gedep. Staten van Zuid-Holland kennis gegeven van hun diepe bezorgdheid en ernstige vrees voor de ontwikkeling en den financieelen toestand van Rotterdam, waarvan zij voorzien on- ondragelijke lasten voor de burgerij en an derzijds onvermogen om te voldoen aan de eischen aan een wereldhaven gesteld. Die vrees wordt nog vermeerderd door het in geslopen euvel om naast belangrijke jaar- lijksche uitgaven aan deze ook nog over zeer belangrijke perioden terugwerkende kracht te verleenen. Zij vreezen dat bij verdere voortwoeke ring van dat kwaad niemand meer te vin den zal zijn, die het financieel beleid van deze en andere gemeenten zal willen aan vaarden en dat men op dezen weg voort gaand zich steeds meer verwijdert van ver vulling van den vurig gekoesterden wensch naar matiging der kosten, van levenson derhoud. Daar ook bij een deel van het gemeentebestuur dit besef aanwezig is, ver zoeken zij Ged. Staten aan dit laatste den noodigen blijkenden steun te verleenen. Gewichtige dag. Voor vele ingezeten onzer plaats, zoo schrijft men uit Ter Apel aan de »Prov. Gron. Ct.* was het Dinsdag een gewich tige dag. De gemeente Groningen hield n.l. de gewone zesjaarlyksche verhuring van haar boerderijen en plaatsen. Nu wil elke boer zoo mogelijk graag zijn land hou den maar dat gaat niet altijd, daar er zich telkens menschen komen vestigen, die ook een kleiner of grooter deel land willen of moeten hebben. De grond wordt alzoo zeer duur verhuurd. Voor slechten zand grond, maar gunstig gelegen, werd tot 200 gulden per H.A. huur geboden. De boerderijen die de vorige zes jaar van 900 tot 1200 gulden huur deden, brachten het nu tot 2100 en 3500 gulden. Door de vele liefhebbers zijn eeriige landgebrui- kers boer af geworden. Zij zagen geen kans er de huur van te kunnen makenen verkiezen dan het minder zorgzaam leven van arbeider. Gcnieenteiykc Kercpenning. De gemeente 's-Hertogenbosch is voor nemens een eerepenning te doen slaan, die aan verdienstelijke stadsburgers zal worden uitgereikt. Huib. Luns is er de ontwer per van. De penning stelt voor den Her tog van Brabant te paard in het Bosch, terwijl men in hei verschiet de Kathedraal en het Stadhuis ziet. De omlijsting be staat uit de vroegere stadsmuren met de door Brussel, Antwerpen en Leuven ge bouwde drie poorten. (Tel.) Dreigende staking in de cartonnagc-industrie. Wanneer Zaterdag a.s. van werkgeverszij de geen tegenvoorstellen worden gedaan, zal, naar verluidt de staking worden geprocla meerd aan de cartonfabrieken »Ons Belang* te Stadskanaal en «Albioncc, »Ceres« en Unionte Oudepekela, waardoor het aan tal stakers 'op ruim 1000 wordt gebracht. Een herinneringsdag uit het leven van Tiiorbecke. Zaterdag 19 Juni vóór honderd jaar pro moveerde de 22-jarige student J. R. Tiior becke tot doctor in de letteren, (nog het zelfde jaar deed hij het in de rechten) en de Liberale Unie heeft deswege, een krans ge hecht aan het standbeeld van den Staats man, die deze student later geworden is. o Bij een vechtpartij te Ureterp stak een 14-jarige jongen zijn 16-jarige tegenstan der met een mes in de borst, ter hoogte van de hartstreek. Zijn toestand is van dien aard, dat hij niet mag vervoerd worden. Ais dat niet trekt Een heer in 't Gooi plaatste een ad vertentie »om een dieristbode«. Hij kreeg geen enkele brief. Toen plaatste hij een advertentie »om een dienstbode bij een heer alleen«. Nu ontving hij 35 brieven. Heusden. Zaterdagmiddag ontlastte zich een niet hevig onweder boven onze gemeente. In de omstreken is het ern stiger geweest en vernarren we, dat bees ten in de weide zijn getroffen. Te Besoijen werd de smederij met woonhuis van G. S. door hemelvuur aan getast en brandde geheel af. Zondagnacht kwam de zoozeer gewenschte regen, die tot den volgenden morgen aan hield—en mensch, dier en plant verkwikte en eene aangename verkoeling aanbracht. Op 21 Juni, de langste dag, kon men bij helderen hemel nog tot des avonds 10,45 op de torenklok den tijdwijzer on derscheiden een voordeel van den zomer tijd, die menigeen echter ongezellig vindt, nu de avond wegvalt om bij gaslicht zich met de couranten en andere lectuur bezig te hóuden. Terwijl C. L B. G., werkzaam op de Scheepswerf alhier Zaterdag jl. zijn weekloon in ontvangst wilde nemen, kwam hij per ongeluk in aanraking met een beitel, die een zijner collega's in zijn jas zak droeg toen deze hem passeerde, waar door hij een ernstige verwonding aan zijn linkerpink beliep. Dr. Auer verleende ge neeskundige hulp. Aalburg;. Terwijl de zoon van den landbouwer D. v. W. het paard vasthield schrok het waardoor het er van door ging, den jongen, die de leidsels vasthield, in zijn woeste vaart meeslepende. Toen men het paard tot staan gebracht had werd de jon gen per as huiswaarts gebracht, waarna direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Beneden Langstraat. De hooioogst is in vollen gang en verloopt tot heden onder zeer gunstige omstandigheden. De opbrengst is vrij goed, zoodat er bij het prachtig winnen, reden is tot tevredenheid. Van den handel in hooi is nog niets merk baar. Besoijen. Zaterdagavond sloeg de blik sem op den Buitenpolder in een hooimijt. Een dochter van den landbouwer L. v. d. Sariden, die daar werkzaam was, werd tegen den grond geslagen, doch bekwam geen letsel. Gelukkig bleef het vuur tot een mijt be perkt. Brakel. Naar wij vernemen hebben twee leden van den Raad dezer gemeente, de heeren Van Dalen en v. d. Veer, ont slag als zoodanig genomen. Drongelen. Vergadering Raad Gem. Drongelen te houden op Woensdag 23 Juni 1920, nam. 6.30 ure, (zomertijd). Onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Beëedigirig nieuw benoemd Raadslid. 3. Benoeming Wethouder. 4. Wijziging begrooting 1919. 5. Adres Woningbouwvereniging. Drnnen. Veiling 19 Juni n.m. 4 uur. Kruisbessen lOi cent per K.G. meeldauw 8ï Frambozen 66 Erwten 20 Peulen 111-14! 6! Tuinboonen Kersen 75 Aardbeien 18—30 pond Komkommers 111 stuk Bloemkool I 12! II 5!7 III 2!—4 Kerk-Driel. De hevige brand, die Donderdagnamiddag binnen een kwartier de geheele uitgebreide boerenstelling van den landbouwer W. v. B. te Hoenza-Driel in de asch legde, is voor den man een ware ramp, daar huis en inboedel slechts zeer laag verzekerd waren en niets gered is kunnen worden. Behalve huis met schuren en hooiberg, verbrandde ook al zijn landbouwbenoodigdheden, waaronder wagen, karren, ploegen, eggen, cultivator, dorschmachine, maai- en hooirijfmachine enz. enz., alsmede een hond, een veulen, twee varkens en drie kalveren. Een ieder is begaan met den zwaren slag, die den oppassenden landbouwer heeft getroffen. De mandenmaker M. v. d. B., die voor eigen gebruik met het kruisnet eenige alvertjes (kleine vischjes) trachtte te van gen, had het geluk een zalm van acht pond op zijn kruisnet mede naar boven te brengen een buitenkansje, dat den man zeer goed te stade kwam. Oudendijk. Het paard van den landb. H. alhier, liep dezer dagen door verwar ring in het puntdraad, zoo'n ernstigen been wond op, dat men genoodzaakt was, het dier ter verpleging naar de veeartsenij kun dige school te Utrecht over te brengen. Raamsdonksveer. as. Donderdag zullen, indien er niets in den weg komt, de meeste Weensche kinderen, die hier zijn, naar huis terugkeeren. Bij het onweder, dat zich Zaterdag boven de gemeente ontlastte, werd een 50-jarig man uit Teteringen op den hooi wagen door den bliksem getroffen en ge dood. Sprang;. A.s. Dinsdag 29 Juni zal van wege den bond van Chr. Fabrieks- Ha- ven- en Transport arbeiders in\ deze ge meente een openlucht meeting gehouden worden. In optocht zullen alle Chr. ge- organiseerden door het dorp trekken. Door verschillende sprekers zal het woord gevoerd worden. D

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2