voor de arbeiders in couverten te doen. De indringers maakten zich van het geld, ongeveer f 1000, meester. De een stopte het in een zak, terwijl de ander de kler ken met een revolver in bedwang hield. Daarop verdwenen de roovers. —o De sterfte in Duitschland. Terwijl gedurende den oorlog de sterfte in de steden in vergelijking met vredes tijd was gestegen met 45 tot 50 pCt. en op het platteland met 20 k 25 pCt. zijn deze cijfers thans in de steden plm. 25 pCt. en op het platteland plm. 10 pCt. De gezondheidstoestand onder de school kinderen is zelfs tengevolge van het melk- gebrek nog verder achteruitgegaan terwijl het sterftecijfer onder deze kinderen tijdens den oorlog 15 pCt. bedroeg, is dit thans op 20 pCt. gestegen. Groot is vooral ook de sterfte van personen tusschen 20 en 30 jaar, waarvan de oorzaak is te vinden in de nog steeds toenemende gevallen van tuberculose, en de ondervoeding bij vrou wen, behoorende tot den werkenden stand. Hier is de stefte 30 pCt. hooger dan in vredestijd. Tenslotte zij nog vermeld, dat de stijging der sterfte van personen boven de 60 jaar op 33 35 pCt. is berekend. Wat een staking kost. In deze tijden, nu de stakingsbacil nog steeds in de lucht zweeft, en men in een fabriek met duizend employé's het werk neerlegt omdat de hond van den onder directeur het poesje van het meisje van den jongsten bediende opgejaagd heeft, is het wel eens nuttig om te weten hoeveel een staking kost. Het Fransche ministerie van Arbeid denkt er ook zoo over en publiceert gegevens waaraan wij het volgende ontleenen De beperking van het spoorwegverkeer van 1 tot 24 Mei gedurende de laatste stakingsperiode heeft een verminderde recet te van 24 millioen francs veroorzaakt. Wanneer men daarbij optelt het bedrag dat vergoed moest worden aan afzenders van aan bederf onderhevige goederen, die niet vervoerd konden worden, en het bedrag dat er minder aan loonen betaald werd door de stakingsdagen, komt men op het dubbele van bovengenoemde som. o x De spoorwegstaking in Italië. Rome. In alle spoorwegcentra waar de staking afgekondigd was zijn de spoorweg arbeiders weer aan het werk gegaan. o Bremerhaven. Zaterdagmorgen vroeg begonnen op de markten te Bremerhaven, Geestemünde en Lehe levensmiddelenrelie- tjes. De menigte nam de koopwaren en ver kocht deze met verlies. Benden van vrou wen uit den arbeiders- en middenstand bestormden daarna de winkels. Door sto kerij van minderwaardige elementen werd ook de toestand der groote warenhuizen hachelijk. Een Mexicaans generaal, Francisco Mu- sonin, vroeger minister van oorlog wordt beschuldigd van misbruik van millitaire gelden. Door de administratie zijn mili taire kwitanties ontdekt, waarop o.a. zijden kousen, parfums, bonbons, enz. betaald wa ren en dit leidde tot de ontdekking van andere knoeinerijen tot een bedrag van twee millioen pesos. Een opzienbarende Engelsche moordzaak. Een voor psychologen belangwekkend proces wordt op het oogenblik behandeld door het crimineele gerechtshof te Londen. Het betreft een moord, die een Londensche machinist, Arthur Goslett, gepleegd heeft op zijn vrouw, wier lijk gevonden is in de rivier de Brent op 2 Mei. Het drama heeft zich aldus afgespeeld. In Juni 1914 was Goslett met zijn vrouw gehuwd en zij woonden sindsdien in een huisje aan den weg van Golders Green. In Februari 1919 huwde Goslett opnieuw, thans onder den naam Godfrey, met een meisje Daisy Holt. Daarmee leefde hij, op enkele gelegenheden van afwezigheid na, gedurende welke hij met zijn eerste vrouw leefde tot Augustus 1919, toen Daisy Holt helpster in een ziekenhuis te Richmand werd. Een week later zocht Godfrey haar daar op, en daar zij eenige vrije uren had, gingen zij beiden een eind wandelen. Op die wandeling vertelde Godfrey haar, dat hij reeds gehuwd was en dat zijn ware naam Goslett was. Daisy Holt was hierdoor natuurlijk zeer getroffen. Het meisje bezat geen cent, had een zeer ondergeschikte betrekking en kon daar bovendien niet in blijven, omdat ze een kind verwachtte. Zoodat ze het voorstel van Goslett om bij hem en zijn eerste vrouw te komen logeeren en daar door te gaan voor de weduwe van zijn gestorven broer Perey aannam. Dat de toestand intusschen zoo niet kon blijven is duidelijk. En Goslett vermoordde zijn eerste vrouwdeed dit op de onhan dige manier van een overspannen mensch, had bovendien onmiddellijk daarna berouw van zijn misdaad, hetgeen de naspeuring door de politie nog vergemakkelijkte. De rechtbank krijgt thans dezen moor denaar te vonnissen. Waarbij vermoedelijk Daisy Holt ook haar deel van de gerechte straf niet zal ontgaan, al zal men haar niet de competente portie kunnen toedie nen. Zij toch heeft van Augustus tot Mei met Goslett geleefd, terwijl ze wist, dat ze zijn tweede vrouw was, zonder een aanklacht in te dienen. o In Reinschdorf (Opper-Silezië) overviel een gewapende Poolsche bende van twin tig man de stichtingsvergadering van de plaatselijke vereeniging ^an vaderlandsge- trouwe Opper-Sileziërs. Een inwoner werd gedood. Vier anderen ernstig gekwetst. Zaterdag zijn meer dan 300 dragers van het Victoriakruis, onder wie zoowel soldaten en onder-officieren als admiraals en gene raals waren, door den koning van Engeland in het Buckingham Palace ontvangen. Een groote menigte juichte hen hartelijk toe. o De Italiaansche Kamer heeft dr Nicola den regeeringscandidaat, met 236 stemmen tot voorzitter gekozen als opvolger van Orlan do. Op den socialistischen candidaat Lazzari werden 118 stemmen uitgebracht. o De moordenaar van Essad Pasja is plotse ling ernstig ziek geworden en moest Zater dag naar het hospitaal van Fresnes worden overgebracht. De Britsche vloot heeft wederom de Turk- sche linies gebombardeerd. De Engelschen hebben de Turken in de streken, welke Ismid beheerschen, ontwapend. o Dc staat ran beleg te Hamburg, Berlyn, 28 Juni. In Hamburg werd, naar de »Lokal Anzeigerc meldt, gisteren in de avonduren, nadat des morgens de wildste geruchten over aanstaande onlusten de ronde hadden gedaan, de staat van be leg afgekondigd. Plunderaars zouden dus strafrechterlijk worden doodgeschoten. De aankondiging miste haar uitwerking niet. Zoowel in de binnenstad als in de voorste den, waar het gepeupel tevoren bijzonder woest had huisgehouden, heerscht rust. Een treindief geknipt. Te Genéve is een treindief gearresteerd, tegen wien niet minder dan 50 aanklach ten wegens diefstal zijn ingediend. Hij was net bezig een portefeuille te rollen, toen de politie hem knipte. Zijn koffer, die men in het net van een eerste klasse-coupé vond, bevatte reeds allerlei artikelen, van retour biljetten en wekkerklokjes af tot vulpen houders en overjassen toe. Ook wordt hij beschuldigd in het gebouw van de Young Men's Christian Association, van welke in stelling hij een ijverig lid was, tallooze dief stallen gepleegd te hebben, terwijl zijn ge- liefdkoosd terrein de openbare baden aan het meer van Genéve waren. Het fraaiste van de geschiedenis is wel, dat hij eenige weken geleden persoonlijk zijn beklag kwam doen op het politiebureau te Genéve, over de herhaalde treindiefstallen, waarvan hij het'slachtoffer beweerde te zijn. o De ontwapening Van Duitschland. Parijs. 27 Juni. De rijksweerminister Gessier heeft aan een vertegenwoordiger van de j Matin verklaard, dat het Duit- sche volk zich niet weer zal kunnen ver heffen en zijn verplichtingen nakomen, wan neer het zijn binnenlandsche vrede niet kan verzekeren. Daartoe is noodig een leger van 200.000 man. In 1919 waren achter eenvolgens noodig geweest voor de ver schillendeonlusten 33.000 man in München, 19.000 in Hamburg en 40.000 man in het Roergebied. BINNENLAND. De ex-Keizer. Reuter seint uit Londen van 28 dezer. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag aangaande het proces tegen den ex-keizer en de andere oorlogsmisda digers zeide Lloyd George dat hij aan de vroegere autwoorden op vragen aangaande den ex-keizer niets toe té voegen had. Wat de berechting der oorlogsmisdadigers te Leipzig betreft zeide hij, dat een Ge allieerde commissie bezig is te overwegen welke stappen gedaan moeten worden om te verzekeren, dat de procedures te Leip zig niet onnoodig gerekt worden. In antwoord op een verdere vraag of het geen plichtverzuim der Engelsche re geering zou beteekenen wanneer deze er niet in slaagde om den ex-keizer voor de rechtbank te brengen zeide Lloyd George dat dit wel het geval zou zijn als de ex- monarch bereikbaar was, maar dat hij hem geen verder bloedvergieten waard achtte. Kwartjesvinders. Een kwartjesvinder had den houder van een scheepsvaartkantoor te Rotterdam me- degetroond onder voorgeven zaken af te handelen naar een café aan de Nieuwe Markt. Terwijl zij op de betrokken per sonen wachtten zou een kaartje worden gelegd en was die mijnheer in een oogen blik f6300 en 10.000 francs kwijt. Moord. Te Barger Compascuum is de 30 jarige Alb. Menning bij een twist door zekeren D. M., bijgestaan door de gebroeders J. en A. R., gewapend met een schop en een klompenboor op een vreeselijke wijze ter dood gebracht en en daarna te water ge worpen. o Verduistering van ongeveer 55.000 gld. Heereveen. Alhier stond voor de recht bank terecht A. B vroeger ontvanger van het Waterschap Zeven Grietengen en Stadt Sloten te Lemmer, ter zake, dat hij in het tijdstip van Juni 1919 tot in den aan vang van 1920 zich heeft toegeëigend een bedrag van ongeveer 55.000 gld. aan ef fecten en geldswaarde, die hij als ont vanger onder zich had. Het O. M. eischte anderhalf jaar ge vangenisstraf. Een roovers-aanval. Aan de Pruisische grens bij Dinxperloo is Donderdagavond de arbeider N., terwijl deze op den grensweg uit Dinxperlo op op zijn rijwiel reed door twee Duitschers aangerand, die hem noodzaakten zijn rij wiel te afstaan. De aanranders vluchtten over de Duitsche grenzen. Hotel-, Cafe- en Kestaurantpersoncel. Vrijdagnacht hield de bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel in Nederland, eene openbare vergadering, in verband met de loonactie voor het personeel in dit be drijf. Geëischt wordt voor het geschoolde per soneel een procentsgewijze verhoogirig, lig gende tusschen de loonen van f500 f 2500 en voor het ongeschoolde personeel hetzelfde loon, dat het ongeschoolde per soneel in gemeentedienst heeft. Daarna zal dan volgen de eisch van afschaffing van het fooienstelsel. De beweringen van de »Hotelhouder«, dat het bedrijf noodlijdend is, worden afdoende weerlegd en aange toond, dat integendeel het personeel nood lijdend is. o IHoordaanslag. Zaterdagmorgen werd de 53-jarige her bergierster de wed. Gielha 3e Hugo de Grootstraat 23 in Amsterdam, door een bezoeker die te voren 5 borrels in haar café had gebruikt, met een bijl op het hoofd geslagen, terwijl zij zich achter de toonbank bukt. Het was den dader waar schijnlijk te doen om de geldlade, doch daar de juffrouw bij haar positieven bleef, nam hij de vlucht met achterlating van de bijl en zijn blauwe kiel. o Poging tot doodslag op zijn vader. Tiel, 25 Juni. Heden werd hier ge vankelijk uit Gameren binnengebracht de 17jarige W. A. V., verdacht van poging tot doodslag, gepleegd op zijn vader. Vader en zoon moeten 's morgens vroeg twist gekregen hebben over een broek, die de zoon tegen de zin van zijn vader had aangetrokken, 's Middags kregen zij woorden over een op zolder staande kist, welke de zoon zich wilde toeëigenen. De vader liep daarop naar de schuur en haalde een bijl om de kist stuk te hakken. De zoon liep, om dat te verhinderen, eveneens naar den zolder, waar hij zich wapende met een revolver, die hij tusschen het dak had verstopt. Hij schoot daarop 4 maal in de richting van zijn vader, doch trof deze niet, maar zijn moeder, die een le vensgevaarlijke wonde aan het hoofd be kwam. De dader vluchtte. Later werd hij door den gemeenteveldwachter ontdekt, liggende in een veld paardeboonen, de revolver nog in de hand. Hij werd gearresteerd en de revolver met nog 6 scherpe patronen werd in beslag genomen. Na verhoor is W. A. V. in het Huis van Bewaring opgesloten. Studenten-landdag te Tilburg. Op 15 en 16 Aug. a.s. zal te Tilburg een studenten-landdag worden gehouden van Hollandsche en Vlaamsche studenten, om op die wijze de toenadering te bevor deren. Tevens zal op deze bijeenkomst getracht worden om te komen tot de oprichting van een vereeniging van intellectueelen (stu denten en oud-studenten) uit de Antwer- pensche en Limburgsche Kempen en Noord- Brabant, onder den naam Pro Taxandria. o Revolutierrees. Een aantal Katholieke instellingen te Rotterdam is het slachtoffer geworden van de revolutievrees. Een jongmensch, dat den naam had aangenomen van Han, den bekenden bioscoop-komiek, bezocht ver schillende Katholieke instellingen namens den overste van de Redemptoristen. Hij deelde mede, dat er een tweede revolutie op til was en verschillende Katholieken hadden hem aangezocht om samenwerking tusschen de verschillende Roomsch Katho lieke vereenigingen tot stand te brengen teneinde de revolutie, die volgens het jong mensch te wijten was aan de Joden, te bedwingen. Hij propageerde het oprichten van burgerwachten, en zeide in staat te zijn geweren, vendels en commandanten te leveren, waarvoor zij om lid te worden onmiddellijk een bedrag van f 14,40 moes ten storten. Geleid door de revolutievrees teekende de overste van het Martha-gesticht aan de Linker Rottekade voor een flink bedrag, terwijl ook de Moeder Overste van het St. Lucia-gesticht zich niet onbe tuigd liet. Het is aan een toeval te wij ten, dat de pastoor van het Boschje niet eveneens werd opgelicht. Daar werd het jongmensch verzocht even te wachten, van welke gelegenheid Han gebruik maakte om de beenen te nemen. Dat trok de aandacht van den pastoor, waarop deze besloot nadere informaties in te winnen. Toen eerst bleek, hoe Han op handige manier de revolutievrees had geëxploiteerd. Hij wordt door de politie gezocht. Gisting oiuler liet spoorwegpersoneel. Vanwege de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, den B. A. N. S. en den Neutralen Bond, werd in de zalen en den tuin van het park Tivoli te Utrecht een demonstratief congres van spoorwegpersoneel gehouden over de dienst en rusttijden en vermeerdering van in komsten. De heer J. Dekker, voorzitter van den Neutralen Bond, verklaarde dat staking het uiterste middel moet blijven. Hocdcnspcldcn. Die verwenschte hoedenspelden Hebben al wat kwaad gedaan, 't Wordt gevaarlijk om een dame Al te dicht voorbij te gaan. Als ze toch eens even wisten Hoe angstwekkend of ze zijn, Als men ze maar even nadert Volgt een prik en felle pijn. Vroeger vocht Michiel de Ruyter Als een onbevreesde held, Tegenwoordig zou hij beven Voor zoo'n kleine hoedenspeld. Als een jonkman met zijn meisje Op een bankje vrijen gaat En hij zijn verliefde armen Om haar soepel halsje slaat En hij vraagt haar Lieve engel, Wanneer wordt je nu mijn bruid Steekt ze als ze »ja« wil zeggen Hem gelijk zijn oogen uit. Weg due met die hoedenpennen, Dames, doet ons dat plezier Draagt een hoedje zonder punten, Lijkt niet op een stekeldier, Zijn uw nagels en uw tandjes Niet voldoende voor een man Als er wat geprikt moet worden Prikt dan in de koekepan. En wanneer ge ondanks alles Op een prikkel zijt gesteld, Prikkelt ons dan met uw glimlach En niet met een hoedenspeld. »R. N.« J. H. SPEENHOFF. Verhooging van abonnements- en advertentie- prezen. Het Volk, orgaan der S. D. Arbeiders partij, deelt mede, dat haar abonnements prijs op i Juli zal worden gebracht op 30 cent per week. De Courant heeft haar advertentieprijzen met 50 pet. opgeslagen. Ook het »Handelsblad« voert een zelfde verhooging in. De Telegraaf ziet zich eveneens ge noodzaakt den prijs der advertenties te ver- hoogen vanaf 1 Juli a. s., ten einde de noodzakelijke beduidende inkrimping van het blad mogelijk te maken. De landbouwer H. Oldenboom te Angerlo ontdekte dat zijn paard, grazend op de gemeenteweide en een waarde van f 2000 vertegenwoordigend, gestolen was. Men vermoedt dat het fraaie dier over de grens is geleid. Slapte in de sigaren-industrie. Er heerscht te Eindhoven momenteel groote slapte in de sigaren-industrie, zoodat binnen afzienbaren tijd een schrikbarende werkloosheid dreigt. Reeds hebben ruim 150 arbeiders van de firma F. van Gar- dinge en Co., sigarenfabrikanten, hun ont slag gekregen. o De ex-Keizer belastingplichtig. Naar men mededeelt is er bepaald, dat de ex-keizer jegens den staat belasting plichtig is. Op grond daarvan zal hij ook in de gemeentebelasting worden aangeslagen. Bestrijding van de schnrftziekte bij Appelboomen. Op vele plaatsen (ook in het buitenland) blijkt de schurftziekte der appelboomen in hevige mate op te treden. Overal vindt men appelbladeren bedekt met olijfgroene, eenigzins fluweelige vlekken, die door den schurftzwam worden veroorzaakt. In vele gevallen lijdt het blad zichtbaar onder deze aantasting en de kans is groot, dat ook de vruchten op ernstige wijze zullen wor den aangetast. Indien men niet zeker weet, of men met de schurftziekte te doen heeft, kunnen bladeren worden opgezonden aan den Phytopathologischen dienst te Wage- ningen, waar deze gratis worden onder zocht. Zoowel om schade aan het blad te voorkomen als om de vruchten gaaf te houden kan aangeraden worden, de appel boomen nu te bespuiten met Californische pap (zwavelkalkpap), 1 deel op 30 deelen water. Het gebruik van Bordeauxsche pap moet thans ten sterkste worden ontraden, daar hierdoor bladafval wordt veroorzaakt, maar aanwending van Californische pap heeft dit nadeelige gevolg niet. Indien men dit bestrijdingsmiddel be zwaarlijk in den handel kan verkrijgen, zij hierbij de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat het door hen, die er eenige zorg en moeite voor over hebben, in een kookpot met weinig kosten bereid kan worden. Een voorschrift hiervoor is verkrijgbaar bij den Phytopathologischen dienst te Wageningen en bij de op ver schillende plaatsen gevestigde technische ambtenaren en controleurs bij dien dienst. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Nieuwe dienstregeling op tram en spoor ingaande 1 Juli a.s. Tram van Heusden 6.05 komt Drunen (O.) 6.25. Trein vertrekt naar 's Bosch 7,43 en naar Zwaluwe 7 uur. Tram van Drunen 7 uur komt te 's Bosch 7.50. Tram van Heusden 8.20 komt te 's Bosch 9.45, doch heeft te Drunen geen aansluiting. Tram van Heusden 9.45 sluit aan te Drunen richting 's Bosch 10.29, en rich ting Zwaluwe 10,54. Tram van Heusden 12.55 sluit aan spoor Drunen richting 's Bosch 2.26, en richting Zwaluwe 3,34. Voor de overige diensten, die voor het meerendeel allen even slecht correspon- deeren, raadplege men de tramdiensten, aan Tramstations verkrijgbaar, en de nieu we Reisgids. Twee legaten zijn uitbetaald, die elk afzonderlijk door de betrokken besturen in dank in ontvangst zijn genomen, en wel: een van f100, gelegateerd door wij len Mej. Johanna Schermers, Echtgenoote van wijlen dhr. S. Varossieau, voor de Hervormde Kerk alhier, en een van f100 vermaakt door wijlen Mej. Thera Scher mers voor het Protestantsch Diaconessen- huis. Moge dit voorbeeld navolging vinden en personen aansporen om tijdig eene be schikking te nemen, opdat zij, ook na hun heengaan van hier, nog verdienstelijk kun nen zijn tegenover het nageslacht. Andel. De zwarte bessen worden door de commisionairs opgekocht voor 75 cent per K.G. Het hooigras in Andeier broek, toe- behoorende aan de Gemeente Andel, heeft 2/3 minder opgebracht dan het vorige jaar. Door de firma v. d. Bergh uit Rotterdam is de prijs der zoete melk met 1 cent per.Liter verhoogd. Beneden Langstraat. De opbrengst der zwarte bessen is niet zoo groot als het vorige jaar; maar de prijs is wederom hoog, op de veilingen worden deze reeds gemijnd van fl.30 tot fl,40 per K.G. Meenwen. Vorige week had alhier een treurig ongeluk plaats. Het vijfjarig dochtertje van Bakker T. v. R. alhier viel van een meelkar, en werd zoodanig in wendig gekneusd, dat het na korten tijd overleed. De muziekvereeniging »Kunst en Vriendschap« alhier zal deelnemen aan het in Juli a.s. te Groot-Ammers te houden concours. Raamsdonksveer. Mej. Kenniphaas, onderwijzeres alhier, werd in gelijke be trekking benoemd te Gorinchem. De be noeming is aangenomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2