or. Und van altena Uitgever: L> J. VEERMAN, Heusden. No. 3997 Woensdag 7 Juli. 1920. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG.- Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent' Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BÜITENLANDSCH OVERZICHT Krassin gaat naar zijn land terug en daarmee is het eerste hoofdstuk van de onderhandelingen over de hervatting van de handelsbetrekkingen van de geallieerden met Sowjet-Rusland gesloten. Of men er een »\vordt vervolgdonder mag zetten, is nog twijfelachtig. Degenen die wen- schen en hopen, dat de onderhandelingen hun einde niet bereikt hebben, zeggen dat hij nieuwe instructies te Moskou gaat halen, de andere partij, die alles wat bolsjewis tisch is hartgrondig verfoeit, gelooft dat zij mislukt zijn. Zeker is dat zij niet erg vlot gegaan zijn. Krassin had de draad- looze verbinding met Moskou tot zijn be schikking voor alles wat hij te vragen en over te brengen had, en dat hij nu be hoefte gevoelt, om persoonlijk met de re geering te Moskou ruggespraak te houden wijst er op, dat er een kink in den ka bel is. De Engelsche arbeiders-delegatie is met teleurstelling in het hart uit Sowjet- Rusland teruggekomen. Wat zij in Rus land in alle naakte werkelijkheid hebben gezien, zeggen zij, was geen democratie, zelfs geen dictatuur van het proletariaat, maar een dictatuur over het proletariaat door een half dozijn mannen. De Engelsche arbeidersleiders zeggen, dat het Russische bolsjewisme iets is, waartegen een Engelsch arbeider al den eersten dag in opstand zou komen. Er is geen betere propaganda tegen de bolsje- wiki denkbaar dan die, welke zij zeiven maken, zoodra zij hun leer in praktijk gaan brengen, Vrijdag jl. is de conferentie der gealli eerden te Brussel begonnen, waarop zij zich over het program voor de conferentie te Spa moeten verstaan, die Maandag be gonnen is. Als de laatste belangrijke conferentie volgt dan nog in deze maand de finantiëele conferentie te Brussel op 23 Juli ter beraadslaging over de internatio nale leening, volgens het plan van den raad van den Volkenbond. Hoe dichter de geallieerden bij Spa komen, hoe minder eenstemmigheid er onder hen heerscht over het percentage, dat zij uit den Duitschen boedel willen ontvangen. Te Hythe, in Engeland, was er wrijving tusschen Lloyd George en so. »Ja, lieve, dat willen we doen,® ant woordde haar echtgenoot, haar liefdevol aanziende, »maar ik kan niet vergeten, hoezeer jij geleden hebt door toedoen van den ellendeling, dien ik mijn broeder noe men moet.® »Stil stilliefste, je moet niet op die wijze spreken. Laat ons kwaad met goed vergelden of tenminste het oordeel over laten aan hem, die gezegd heeft»Mij is de wrake, Wat mij betreft, ik kan alles vergeven, nu ik weder zoo gelukkig met jou hereenigd ben. Kan jij dit ook niet doen »Neen, Isabella, ik vrees, dat ik dit niet doen kan, wanneer ik denk aan al je lijden, waarvan hij de schuld was.® »Maar ik vergeef hem, Frank en jij moet het ook doen. Laat het verleden vergeten zijn, lieve. En Isabella's vriendelijke woorden vonden eindelijk ingang bij haar echtgenoot. Door verdriet en lijden verhard, voelde hij slechts weinig medelijden met zijn broeder, maar Isabella overreedde hem ten laatste, om vriendelijker te denken over dien afgedwaal- den broeder en zoo hij hem niet vergeven Millerand over de verhouding van 55 tot 25 te Boulogne kwam Italië met een eisch van 20 pet., waarmee de honderd pet. al vol waren en er voor de kleine naties niets overbleef. De tien pet., die oorspronkelijk aan België toegedacht waren, konden er niet af, en nu is men te Brussel bezig geweest om alles weer zoo in elkaar te passeri, dat er voor België nog 5 pet. overbleef, maar België weigert nog uit de hand te eten, die het een restje linzen biedt. In de koele Marmeren Zaal van het Brusselsche Paleis der Akademiën zijn de hoofden der onderhandelaars toch nog verhit geworden en 'de minister-president Delacroix, voorzitter en gastheer van de conferentie beiden, is ten slotte kwaad uit de vergadering weggeloopen. Toen Lloyd George ^te Brussel aankwam, juichte men zijn zijn vriendelijk gelaat met de lange grijze haren geestdriftig toe. Gisteren leerde men een anderen Lloyd George kennen, die er op aandrong, dat minister Delacroix zijn aanspraken zou halveeren, omdat de arme groote bondgenooten samen geen vijf percent meer aan België konden afstaan. Italië heeft ter staving van zijn aanspraken zijn lange rij van dooden op geroepen. De militaire toestand aan het front in Rusland wordt voor de Polen met deri dag ongunstiger. Uit de officieele berichten van weerskanten blijkt, dat het Poolsche leger door de bolsjewiki ten Zuiden van de Pri- pet over een breed front teruggedrongen wordt. Het roode leger staat niet ver meer ten Oosten van Rovno, dat een belangrijk kruispunt van spoorwegen naar het Noor den, Zuiden, Oosten en Westen is. De Polen zeggen, dat zij een gedeelte van dit district, dat aan Oost-Galicië grenst, heb ben ontruimd. Wegens het dreigende ge vaar, heeft de Poolsche regeering zich op gelost in een raad van nationale verdedi ging, waarin, behalve vijf ministers, vijf vertegenwoordigers van het leger, benoemd door maarschalk Pilsoedski, en tien afge vaardigden, aangewezen door den Landdag, zitting hebben. De besluiten van den raad zullen wetskracht hebben en het hoofd van den staat is voorzitter van den raad. De Landdag zelf gaat nu op zomerreces. Fimmen, de secretaris van het I. V. V. is Vrijdag van zijn reis naar Weenen te Amsterdam teruggekeerd en is den volgen den dag reeds weer naar Brussel vertrok ken tot bijwoning van eene vergadering kon, hem dan toch te beklagen. »Frank, mijn echtgenoot, indien we zelf op vergiffenis hopen, dan moeten we ook anderen vergiffenis kunnen schenken. »Ik zal mijn best doen, Isabella,zeide Frank plechtig, terwijl hij zijn hoofd boog. Na de aflegging dezer belofte spraken ze over andere onderwerpen over hun zoon Frank en over Erminie, die, zoo be sloten zij, zoo spoedig zouden trouwen, zoo dat Frank de rechten van een echtgenoot hebben zou, om de lieve Erminie te be schermen en haar te troosten over het ver dwijnen van hare ouders, waarvan zij de reden zooveel mogelijk voor haar verborgen zouden houden. En wat deden Erminie en Frank inmid dels Hij had geen nieuwe betrekking gevonden, noch zijn fortuin gemaakt en toch waren ze samen alleen en fluisterde hij haar woorden van liefde toe. Onwille keurig hadden ze hun schreden gericht naar het zomerhuisje en hier vertelde Frank haar, dat hij zijn vader had teruggevonden en dat ze thans in staat waren te trouwen. En wat er verder tusschen hen werd ver handeld, dit kan iedereen zich voorstellen en we laten er dus een sluier over vallen. XXVIII. HET STERFBED VAN HERBERT MUURSE. We moeten thans den lezer verzoeken van het uitvoerend comité van het Inter- tanionaal vakverbond, waarin zij verslag zal uitbrengen over de gevoerde onder handelingen. Het Internationale Vakverbond gaat niet alleen kalm voort met het boycotten van Hongarije, maar zal te Brussel ook beraad slagen over een verscherping van die boy cot, zonder er zich om te bekommeren dat het de moelijkhedert, waarmede de regee ring van Horthy nu reeds te kampen heeft, nog verzwaren zal. De heer Fimmen heeft bij zijn bezoek te Weenen gelegenheid ge had, zich op de hoogte te stellen van den toestand in Hongarije en kan nu heel goed weten, dat elke regeering, die daar aan het bewind komt, te rekenen heeft met de militaire partij, die er zeer sterk is en waartegenover men moeielijk kan optreden. Maakt men door een verscherping van de boycot de positie van de bewindslieden nog moeilijker, dan speelt men daarmee enkel in de kaart van die militaire partij, voor wier buitensporigheden men nu al het heele land laat boeten. Het nieuwe plan om den blokkade-ring r.og nauwer toe te halen voor een land, dat toch al door vijandige staten omringd is, die stukken van zijn gebied hebben afgenomen, maakt de heele zaak steeds minder sympathiek. BUITENLAND. Ecu autodievegge. De correspondent van de »N. R. Ct.« te Parijs meldt Het beroep van autodief, dat tot dus ver aan het sterke geslacht scheen voor behouden, heeft aanhangers gemaakt onder de vrouwen. Woensdag huurde een jonge vronw te Parijs een auto om zich te laten brengen naar Mantes, in den omtrek van Parijs. Zij liet den chauffeur een bittertje brengen, waarin vergift was gedaan, en terwijl de chauffeur in zijn doodsstrijd lag te reutelen, trachtte de jonge vrouw, on der voorwendsel van een dokter te gaan halent zich meester te maken van de auto. Toen dit echter werd verhinderd, vluchtte zij. De politie is er nog niet in geslaagd om haar weer te vinden. Gisteren even wel heeft de politie te Mantes een indivi du aangehouden, op wien verscheidene voorwerpen werden bevonden, die hem niet toebehoorden. Men gelooft dat er verband bestaat tusschen deze twee zaken. Uit München wordt gemeld De mo ons te volgen naar een krankzinnigen-ge sticht, waar in een klein vertrek een man op zijn sterfbed ligt. Om de legerstede staan verscheidene personen een dokter, een predikant en de directeur van het ge sticht. Een heer en een dame treden het vertrek binnen en zij zien meewarig naar het bed, waarop de stervende man ligt, terwijl zijn wilde kreten het bloed in hun aderen doet stollen. Niet wetende, waar de vrouw van Her- bert Muurse te vinden, die nadat ze haar echtgenoot veilig in het gesticht ge borgen wist heengegaan was, niemand wist waarheen, had de directeur aan Frank doen weten, dat zijn broeder stervende was en dat deze hem nog eens wilde zien, eer hij stierf. Niemand heeft ooit geweten, wat er van mevrouw Herbert Muurse geworden is. De pogingen, die Frank in 't werk stelde, om haar te vinden, waren vruchteloos hij slaag de er nimmer in, eenig spoor van haar te ontdekken. Herbert Muurse's gelaat was van zijn bezoekers afgewend, toen zij de kamer bin nentraden hij merkte hun binnentreden niet op, maar ging onophoudelijk voort met zijn krankzinnig gepraat en gegil. »Ha ha! hal® riep hij uit, »ze sluiten me op en zeggen, dat ik gek ben Zij fluisteren, dat ik een groote misdaad begaan heb. Hoe kon ik een misdaad begaan Ik ben immers krankzinnig? Ha! Ha Toen volgde een verward gemompel, dat narchistische beweging in Beieren neemt steeds grooteren omvang aan. Een heele rij van personen, die tijdens de Kapo-Putch een leidende rol hadden gespeeld, houden zich thans in Beieren op. Door kapitein Ehrhardt, Oberhouer en andere beambten zouden hier de verreikende plannen worden gesmeed, die zich zelfs over de Duitsche grens zouden uitstrekken. Ex-koning Lodewijk van Beieren beweegt zich ongedwongen onder zijn volk. Dezer dagen werd in Wilden wart, waar de Beier- sche ex-koninklijke familie woont, een Schützenfeest gehouden waarbij het op de bekende vroolijke gemoedelijke wijze toeging. Men had tot dit feest ook de koninklijke personen uitgepoodigd, die gaarne kwa men. Ex-koning Lodewijk nam aan 't prijsschieten deel en behaalde zelfs een prijs. Aan de «Frankf. Ztg.« wordt uit Karls ruhe gemeld uit kringen, die voeling heb ben met den rijkskanselier Fehrenbach, dat het plan bestaat indien de heer Ebert verklaart definitief niet in aanmerking te willen komen voor een herbenoeming als rijkspresident Fehrenbach een candida- teur aan te bieden. Dit plan heeft de 3ymphatie van de sociaal-democraten. De conferentie te Spa. Spa, 5 Juli. In de heden te houden eerste vergadering van de conferentie zul len allereerst de volmachten der Duitschers worden onderzocht. Het eerste punt, dat aan de orde zal worden gesteld, betreft de drie nota's, welke als gevolg van de conferentie te Boulogne, aan Duitschland zijn gericht, en waarop Duitschland nog niet heeft geantwoord. Vervolgens zal de kwestie der ontwapening worden besproken, daarna de schadever goeding, de steenkoollevering en waarschijn lijk de kwestie-Dantzig, het antwoord van Turkije en het vredesverdrag. De vraag omtrent het percentage van de schadevergoedingen acht men geheel geregeld. o De ontvoerde Engelsche generaals. Dublin. De Britsche bevelhebber te Du blin ontving bericht, dat de ontvoerde En gelsche generaal Lucas zich in het gebergte te Wicklow bevindt, waar hij door de Sinn Feiners verborgen gehouden wordt. Troe pen zijn derwaarts gezonden, die echter onverstaanbaar was voor de omstanders maar na eenigen tijd sprak hij weder dui delijk »Ik was alleen maar hebzuchtig en ik bezat een vasten wil. Ik had geen kwaad in den zin, maar ik zag niets dan het doel van mijn eerzucht en de hinder paal moest zwichten. Ik had geen gevoel, geen gewetensbezwaren, maar toen de daad verricht was, bemerkte ik, dat ik een ge weten had, dat door al de verkregen rijk dommen niet tot zwijgen wilde gebracht worden 1® Toen volgde weder eenig onverstaanbaar gemompel, eer hij opnieuw losbarstte »Hij stond mij in den weg en ik bracht hem om het leven. Zij zeggen, dat ik een groote misdaad beging en bloed vergoot, toen ik mijn oom vermoordde. Ha 1 ha Zij zou den mij ophangen, als ik niet krankzinnig was U j>Ja, ja,® mompelde hij zachter, »toch ben ik een groot man geweest, want ik heb het doel bereikt, waarnaar ik streefde Ik verkreeg geld en aanzien. Maar wat ben ik nu Na mijn wanhopigen strijd tegen het noodlot, is de belooning mij toch nog ontgaan, want ik had gedacht, liefde te koopen, met de rijkdommen, die ik ver wierf, maar ik kwam tot de ontdekking, dat de liefde niet te koopen is Op dit oogenblik vielen de oogen van den lijder, die rusteloos door het vertrek zwierven, op zijn broeder, die hem diep treurig aanzag. Onmiddelijk greep de waan zin hem met des te sterker kracht aan en tevergeefs in het gebergte gezocht hebben. De Sinn Feiners beweren, dat zij reeds verscheidene Engelsche officieren in handen hebben, die eerst dan in vrijheid gesteld zullen worden, nadat de zich in Engelsche gevangenissen bevindende politieke gevan genen uit Ierland bevrijd zijn. o Hommen-bewaarplaats ill Ierland. Dublin. In het graafschap Cork werd door Engelsche troepen in de nabijheid van de kust een groote bewaarplaats van bom men ontdekt, die daar sedert eenigen da gen ingericht was. De bommen zijn door schepen uit Amerika meegenomen en wer den uit een groote Iersche haven daarheen gebracht. De bewaarplaats wordt nu sterk bewaakt, totdat de bommen verwijderd kunnen worden. Engelsche vliegers zijn gealarmeerd, die in de nabijheid patrouil leeren, opdat de bommen niet bij een over val weggevoerd kunnen worden. o Het Oosten r ij ksche leger. Parijs. Volgens een bericht uit Weenen, is Donderdag den minister van óorlog een nota ter hand gesteld, waarin er aan her innerd werd, dat het Oostenrijksche leger hoogstens 30.000 man mag tellen, en dat het verboden is, behalve dit leger reserves te onderhouden. Laiidru, de Eransche blauwbaard. Door drie krankzinnigenartsen onderzocht kwam aan het licht, dat zijn grootmoeder van moederszijde aan een beroerte is ge storven en een oom van vaderszijde krank zinnig is. Landru zelf heeft verscheidene ongelukken gehad die volgens hem zijn geheugen benadeeld hebben. Vandaar dai hij dat te hulp moest komen door de na men van zijn slachtoffers in het beruchte aanteekenboekje op te schrijven. Men beschuldigt mij dus al die vrouwen vermoord te hebben, zeide hij tegen zijn dokters, alleen omdat zij spoorloos verdwe nen zjjn. De meeste hadden echter ruzie met hun familie. Ze zitten ergens en heb ben natuur'ijk geen lust om zich met mijn rechtszaak te bemoeien. Als men mij vrij laat zal ik ze wel vinden. Zie ik er uit als een man die tien min naressen gehad heeft met mijn leelijken kop En wat kon ik winnen door al die misdaden Die vrouwen hadden niets dan Russische papieren en withouten meubelen. En hij eindigt zijn verdediging met de verzuchting dat zijn proces zooveel duur hij kroop zoover hij kon in zijn bed weg en klemde zich aan de kussens vast. Breng hem weg, breng hem weg schreeuwde hij. »Hij is gekomen, om zich te wreken, omdat ik hem om het leven zocht te brengen. Hij wil den dood var, zijn oom wreken. Hij ziet mij aan I O, neem die vreeselijke oogen weg Toen trok de krankzinnige het laken over zijn gelaat en mompelde weder bij zichzelf. Na een paar minuten wierp hij het van zich en bemerkte, dat zijn broe-j der hem nog aanzag. Een vreeselijk licht blonk plotseling in zijn oogen en terwiji hij zich in zijn bed oprichtte, zag hij zijn broeder woedend aan. »Ha, ha I nu is het uw beurt. Ik heb mijn tijd gehad. Doe wat ge wilt, ge kunt mij geen kwaad meer doen. Ik ben krankzinnig en een krankzinnige kent geen vrees »ïk wensch u geen kwaad te doen, Her- bert,® antwoordde Frank, wiens hart van een werd gereten bij dit vreeselijk schouw-i spel. »Ik vergeef u van harte alles, wat ge tegen mij misdaan hebt.® De krankzinnige liet een afgrijselijken, gillenden lach hooren, die echter werd ge volgd door een oogenblikkelijken terugkeer van het verstand. Waarom vergeef je mij ?c zoo vroeg hij. ïlk heb je oom vermoord Ik loste een schot op hem, van uit den trein, die voortliep naast den trein, waar hij in zat. Slot volgt vaar tiet Land van Heusdon en AlteaaJe Laiostraat en de orwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1