papier kost. Toch is hij volkomen verant woordelijk verklaard voor zijn daden. o— Hongaarsche vluchtelingen. Uit Boedapest wordt bericht, dat de Hon gaarsche regeering een plan overweegt om de vluchtelingen uit het Noorden, oosten en Zuiden van Hongarije, die tot dusver in spoorwagens waren gehuisvest, inkwar tiering te geven in Boedapest en de pro vincie, volgens het voorbeeld van de miltaire inkwartiering. Het getal gezinnen, die tengevolge van den vrede van Ciemenceau zijn gevlucht en die tot dusver meestal in spoorwagens woonden, bedraagt 3890. Zij moesten hun woonplaatsen verlaten, omdat zij het Hon gaarsche vaderland trouw bleven. Er wordt ook van particuliere zijde met den steun van het groot-kapitaal, een actie op touw gezet om den vluchtelingen een behoorlijk onderdak te verschaffen. o Berlijn. De minister van buitenlandsche zaken Simons heeft de Oostenrijksche jour nalisten verklaard dat hij hoopt, dat men hem in Oostenrijk als een trouwe vriend zal beschouwen, die iedere mogelijkheid, welke zich voor mocht doen, zal aangrijpen om deze gezindheid door daden te staven. Berlijn, 5 Juli. Voor de rechtbank van gezworenen begon heden het proces tegen den moordenaar Friedrich Schuman, be schuldigd van moord in zeven gevallen, moordaanslag in elf gevallen, brandstichting uit voorbedachte rade met moord in twee gevallen, verkrachting in vier gevallen, pogingen tot dezen misdaad in twee gevallen, inbraak in acht gevallen. o l)e dure landbouwproducten in Duitschland. Berlijn. Irt den Rijksdag heeft een Rijnsch-Westfaalsche afgevaardigde de re geering geïnterpelleerd over de broodvoor ziening in Duitschland, in verband met een interpellatie van de Onafhankelijken waarin een onmiddellijke prijsverlaging van landbouwproducten geëischt werd. Van regeeringszijde werd een krachtig optreden tegen nalatige landbouwers woekeraars be loofd. Doch de prijzen kunnen nog niet verlaagd worden, omdat Duitschland altijd nog op het duurdere buitenland is aange wezen. Spa, 5 Juli. Het officieele communiqué over de eerste zitting meldt Na vaststelling van de agenda, voor namelijk bevattende de inwerkingtreding van de militaire, maritieme en luchtvaart clausules van het verdrag, de kwestie van het herstel en die van de levering der steenkolen, gaf rijkskanselier Fehrenbach, in naam van het Duitsche volk uiting aan den wensch om loyaal mede te werken aan de maatregelen, te treffen voor de uitvoering van het vredesverdrag. o Duitschlaud's ontwapening. Parijs. De Fransche pers publiceert ver klaringen van generaal Noliet, volgens welke de ontwapening van Duitschland grooten- deels voltooid is. Er blijft echter nog veel te doen over. De Duitschers zijn op het oogenblik niet bij machte den oorlog weer te beginnen. Thans moet men echter nu de militaire ontwapening verkregen is, in zekeren zin de moreele ontwapening ver krijgen. In hoogeschoolkringen vooral houdt men de revanche-gedachte en den al-Duit- schen geest levendig. Wat Duitschland aan België moet betalen. In een bijeenkomst met zijn collega's heeft de eerste-minister Delacroix het be drag van sommen meegedeeld, die Duitsch land aan België te betalen zal hebben. Zij zijn de volgende 8 pCt. of 27 milliard in goud in 42 jaar. Onder de verschillende posten komen voor burgerlijke slachtoffers 660 millioen militaire slachtoffers (pensi oenen aan weduwen enz.) 2 milliard 72 millioen, vernieling van bosschen 200 mil lioen, verwoesting van bezittingen van pro vincies en gemeenten 883 millioen oor logsschattingen 2 milliard 667 millioen goederen van particulieren 4 milliard 687 millioen. Treinramp. Zeven dooden. Een trein, geladen met munitie en ben zine, welke bestemd waren voor Palestina is bij Kairo ontspoord omdat de machinist met groote vaart een bocht nam. De benzine ontplofte en stak den trein in brand. Er zijn zeven menschen ver brand. Onder de gekwetsten zijn er een aantal van het Britsche escorte. BINNENLAND. Een vcrecnigiug tegen diefstal. Te Angerlo hebben, naar het »Hbld.« meldt, een aantal landbouwers zich aan eengesloten en een vereeniging gesticht, waarvan de leden met algemeene stemmen besloten f 250.uit te keeren aan den- gene, die bij eventudelen diefstal van een paard van een der leden zoodanige aan wijzingen kan geven, dat de dief kan worden veroordeeld. De waarde van het gestolen dier zal tot een maximum van f800.worden vergoedhet uit te keeren bedrag zal door de leden worden opgebracht, naar gelang het aantal ingeschreven paarden. De belastingaanslag van den ex-kroonprins. "Wieringen. De ex-kroonprins, wiens aanslag in den hoofd, omslag onlangs door de regeering is vernietigd, is thans door den gemeenteraad over 1919 opnieuw aangeslagen en wel overeenkomstig een door den ex-kroonprins opgegeven inkomen voor het belastingjaar 1920, zijnde f42 500. Een schandelijke daad. Vrijdagnacht ondekte, naar de N.R.Ct. meldt, de politie te Zwolle, dat personen zich bevonden op het terrein, waar de magazijnen van Gebr. Bervoets worden ge bouwd. Bij onderzoek bleek, dat het touw werk van een 15 meter hoogen steiger was losgemaakt. Op dat werk werken christelijke en katholieke arbeiders. De po litie is uitgesloten arbeiders op het spoor. o De arrestatie van een woesteling. De sneltrein, die 8.58 uit den Haag vertrekt, werd hedenavond even vóór het station Delft aan den overweg bij de Bin- nenwatersloot tot staan gebracht. De rei zigers waren genoodzaakt aan den noodrem te trekken omdat een der passagiers, die in gezelschap van een tweetal dames was, ruzie maakte en zich daarbij ontzettend opwond. Een 4-tal agenten waren noodig om den woesteling naar 't politiebureau over te brengen. De trein had hierdoor aanmerkelijke vertraging. Hti liep er leelijk in. In het filiaal der »Elka Watch C., Kal- verstraat 206«, te Amsterdam, ontvreemd de eenige weken geleden een heer een horloge. De filiaalhouder wandelde Vrijdagavond met zijn vrouw, en ontmoette een persoon, waarin hij den man, die deze ontvreemding had gepleegd, herkende. Zijn vrouw ging naar hem toe, en vroeg hem hoe laat het was, waarop hij op zijn »Elka« armbandhorloge keek, waarin on- middelijk het vermiste horloge herkend werd. Een politieagent bracht den dief op. minister-Predikant. Naar het »U. D.« verneemt heeft dr. J. Th. de Visser, minister van Onderwijs, zich bereid verklaard, op Zondag 11 Juli een predikbeurt te vervullen in de morgen godsdienstoefening in de Luthersche kerk te Utrecht. o Mond- en klauwzeer. Harlingen. Voor het kantongerecht al hier moesten Zaterdag verschillende perso nen terechtstaan wegens overtreding der Veeziektenwet. Wegens het zonder vergunning vervoe ren van een aan mond- en klauwzeer lij dend rund werd tegen een slager uitFra- neker geëischt f 25 boete en verbeurdver klaring van de gerequestreerde waarde voor het in beslag genomen rund k 1243.65. Bet conflict by de Uaagsche tram. Uit Den Haag seint men: De gemeen teraad heeft de voorstellen van B. en W. inzake de H. T. M. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Opheffing der Wittebrood-distributie. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat rnet ingang van 12 Juli a.s. de wittebroodkaart, de wittebrood aanvul lingskaart en de dagbroodkaart worden opgeheven en mitsdien wittebrood mag worden verkocht zonder inname van bons. De bons van de tijdvakken voor 12 Juli a.s. zullen geldig blijven voor het op de gebruikelijke wijze betrekken van regee- ringsbloem tegen den gemeentelijken prijs, zoodat ook na 12 Juli nog aan de ge meenten regeeringsbloem voor die bons kan worden verstrekt op aanvragen waarin hef broodgewicht der ingeleverde bons is vermeld. Deze wijze van verstrekking heeft dus voor de laatste maal plaats op de bons in het 142ste tijdvak door de bakkers ontvangen. o1— Graan uit Koemenië. In de Maashaven te Rotterdam is, naar de N. R. Ct. meldt, van Sulina, in Roe menië, aangekomen het stoomschip Wingate met een lading graan. Dit is de eerste lading graan, die sedert den oorlog uit Sulina hier te lande aange komen is. De moord by Horbach. De vermoedelijke dader gearresteerd. De vermoedelijke dader van den moord, Zondagnacht op den 21-jarigen W. S. uit Strijbeek gepleegd, is aan het station te Aken aangehouden. Het is een zekere J. V., te Horbach woonachtig. Waarschijnlijk is het de bedoeling van den moordenaar geweest, een ander per soon te treffen, dien hij reeds verscheidene malen bedreigd had en die even tevoren de plaats van het misdrijf passeerde. V. heeft deze echter niet herkend, o Familiedrama. Vrijdagmiddag heeft zich in de woning van J. C. P. aan de Meelstraat te Tilburg een vreeselijk drama afgespeeld. Met een mes heeft P. zyn echtgenoote zoodanig bewerkt, dat het niet veel scheelde of de dood was onmiddellijk ingetreden. Toen de politie in de woning verscheen vond ze vrouw P. in bed liggen met groote gapende wonden, waar het bloed bij stroo men uitgutste. De rechterschouder ver toonde een 6 c.M. diepe en lange wonde, en ook het rechteroog was met messteken omgeven. Dr. Moerel vond onmiddellijke over brenging naar het gasthuis noodzakelijk. Direct levensgevaar toch scheen niet uitge sloten. Zaterdag was de toestand van de vrouw redelijk wel. De dader is gearres teerd. Gevaarlijke heereu. In de Hollandsche Duitsche grensplaat sen in de mijnstreek wemelt het van Duitschers, die schier allen gewapend zijn met revolvers. Maar ook de Duitsche vrouwen zijn niet bang om gewapend over de grens te komen. Zoo hield de politie te Kerkrade een Duitsche vrouw aan, die gefoulleerd werd en twee geladen revolvers benevens een groot dolkmes onder de klee- ren aan een riem om het lichaam droeg. o Kinderen uit Duitschland. Een visscher uit Finsterwolde (Gr.) trof dezer dagen op de Dollardaanwassen vier Duitsche kinderen aan van 1113 jaar, die te Ditzumerverlaat (Oost-Friesland) een boot hadden weggenomen, om daarmee over de Dollard naar ons land te varen. Ze waren van honger uit Emden gekomen. In de marechausseekazerne te Finsterwolde werden de hongerigen gevoed. o Zich zelf verraden. Brunssum, Het is de politie gelukt de hand te leggen op een zekeren P. S., beschuldigd van den moord gepleegd op J. Pijpers, van Schrijversheide, in den na zomer van 1919. De aangehoudene woon de destijds in de nabijheid van zijn slacht offer, doch was sindsdien naar Duitschland uitgeweken. Onder den injloed van ster ken drank heeft hij zelf verraden, dat hij de misdaad had gepleegd. o Kindersterfte iu Noord-Brabant. Kapelaan P. Doens schrijft over de kin dersterfte in Noord-brabant een lezenswaar dig artikel in het Weekblad van den N. C. B, en constateert, dat meer voorlichting over de voeding een eerste eisch is. In, N.-Brabant stierven het afgeloopen jaar volgens de statistiek, daarbij aangegeven, in hun eerste levensjaar 122 van de 100C geborenen, terwijl in Drente dit cijfer slechts 70 bedroeg. o Daling der prijzen. In weerwil van de pogingen van ver schillende handelaars en producenten, in weerwil van de uitlatingen van sommigen, wier belangeloosheid, om een zachte uit drukking te gebruiken, niet absoluut vast staat, is de de daling der prijzen noch een fictie, noch een woord zonder beteekenis. Zij, die de daling vreezen, komen met aller lei argumenten om het publiek aan 't verstand te brengen, dat de gewijzigde toestand in den groothandel slechts van voorbijgaanden aard is, en niet in overeenstemming is met het nog steeds heerschende gebrek aan grondstoffen, en dat er in ieder geval maan den zullen verloopen aleer er in den klein handel iets aan de prijsdaling merkbaar zal zijn. o De jenever. Het bedrag van den jeneveraccijns voor de maand Mei van dit jaar geeft weer een verdubbeling aan van het bedrag over Mei van het vorige jaar. Het wonder van het jaar. Een der lezers van het ïU. D.« schrijft In Driebergen zijnde zag ik daar van daag een wonder. In de Lindelaan staat een huis te huur i Niet tijdelijk of met pension, maar héél gewoon te huur. Aan gezien de bewoner-eigenaar naar elders ver huist. En naar ik vernam, staat de plank er al een week lang aangeslagen. Zou er dus werkelijk nog een gemeente zijn in de provincie waar geen woningnood heerscht o De officieele Luchtpostdleust. Het eerste vliegtuig vertrokken. Amsterdam, 5 Juli. Heden trad de officieele luchtpostdienst AmsterdamLon den vice versa voor 't eerst in werking. Ten hoofdpostkantore waren na het sluiten van het luchtpostloket 150 gewone brieven en 10 aangeteekende brieven gedeponeerd. Hierbij zijn niet de brieven uit de provin cie begrepen. Om drie uur is het Airco vliegtuig met deze post vertrokken. Dezen middag zal uit Engeland een Handley Page-machine vertrekken met de luchtpost van Holland; Deze wordt in Schiphol tegen halfacht verwacht. Frans Hosier. De bekende Frans Rosier is door den minister voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hem is Arnhem als woonplaats aange wezen. - o Inbraak. Te Volkel (N.-B.) is ingebroken in de woning van den kassier van den N.-B. Chr. Boerenbond. Er werd voor f 40.000 aan geldswaarden en geldswaardige papieren ontvreemd, waarvan f13.000 aan effecten in de nabijheid in een sloot werd terug gevonden. Daar de sleutelgelden bieren. Eenige personen te Amsterdam, die gelden te goed hadden van de huurcom- missie sleutelgeld en te veel betaalde huur hoorden hiervan niets en richtten zich toen met een request tot B. en W. Bij een onderzoek, dat werd ingesteld, bleek, dat die gelden zoek waren en dat andere sommen, tesamen tot een bedrag van ruim f 11.000, verdwenen waren. De commissaris van het bureau Singel, de heer Harrebomée, stelde het politie-onderzoek in dat een goed resultaat heeft gehad. Het gevolg was, dat een 25iarige klerk werd gearresteerd, aan wien deze verduistering geweten moet worden. 4" o Bagage in dc coupe's. Teneinde het medenemen van groote hoeveelheden bagage in de coupé's tegen te gaan, heeft de spoorwegdirectie een aantal bepalingen vastgesteld, waarbij alleen zooveel handbagage wordt toegelaten, als de reiziger boven of onder zijn zitplaats, in het bagagenet of onder de bank, plaat sen kan. Dood wild, door jagers medegevoerd, mag in den coupé meegenomen als het niet meer dan 10 K.G. weegt. Nederland en België. Men seint aan de N. R. Ct. uit Brussel Het comité de politique nationale heeft aan de leden van jjde afvaardiging der bondgenooten ter conferentie te Brussel en aan de journalisten uit bevriende landen een nota gezonden, die vooreerst eischen bevat nopens de schadevergoeding aan België. Verder is er in de nota ook sprake van de herziening van de verdragen van 1839. Het comité de politique nationale maakt daarbij inzake de Schelde-kwestie en de veiligheid van Antwerpen zijn be kende opvattingen kenbaar. Ook over Limburg spreekt de nota op de bekende wijze en aan het slot daarvan dringt het comité er op aan, dat, ^ingevolge het recht van de volken om over zichzelf te beschikken, en ingevolge het door tal van Limburgsche notabelen en door 1200 Bel gische burgemeesters, die waarlijk de Belgi sche natie vertegenwoordigen, aan de bondgenooten kenbaar gemaakte verlangen er in »afgestaan« Limburg een volks stemming gehouden worde, onder toezicht van den »Volkenbond.« De aanstaande loonsverhooging der ge meentewerklieden te Amsterdam zal de ge meente ongeveer drie millioen gulden kosten. De gemeente Wormerveer beeft twee dienstboden gehuurd op een weekloon van f 32.50, om hulp te verleenen in behoeftige gezinnen, waar tijdelijk hulp noodig is. Te Waubach zijn door de politie aange houden de gebroeders S., verdacht dat zij onlangs te Heerlen honderd valsche zilver bons in betaling hebben gegeven. Een hunner heeft bekend. De valsche bons zijn in Duitschland vervaardigd. Een theehandelaar aan de Gelderschekade te Amsterdam had zijn knecht uitgezonden om een chèque van f 10.000 aan de Rot- terdamsche Bank te verzilveren en met dit geld een aantal wissels te voldoen. Aan de eerste opdracht voldeed hij, daarna ver dween hij spoorloos. Verzuchting ran een belasting-slaaf. Biut door het belasting-dokken, Zat hij bij zijn spaarpot neer En hij had, na al zijn tobben, Geen vacantie-duiten meer. Iedereen ging nu naar buiten, Naar de hei of naar het strand, Hij alleen moest blijven werken Voor zijn dierbaar vaderland. Op zijn muffe drie-hoog-kamer Zat de intellectueel Hij alleen, de hersenwerker, Zoog niet aan de pijp kaneel. Alida, het keukenmeisje, Was naar Nunspeet toegegaan, Veertien fijne luier-daagjes Hadden haar eens goed gedaan. Jan de aschman was naar Bergen, Heerlijk was hij opgeknapt, Daarna had die slimme boffer Nog een stakinkje gesnapt. Plotseling springt uit zijn armstoel De belasting-dokker op, Want een listige gedachte Warrelt door zijn rekenkop. Als een gek vliegt hij naar buiten, Gillend holt hij langs de straat, Ziet zijn oogen angstig rollen, Ziet hoe hij een ruit inslaat. Maar daar komt een kalme diender, Die beschouwt hem als niet pluis En het iutelleetueeltje Tandakt naar het gekkenhuis. In den auto-ziekenwagen Tuft hij weldra naar Maasoord, Eerst een tijd in observatie En zijn wenschen zijn verhoord Eindelijk dan toch vacantie, Gratis lucht en zonneschijn. Om een beetje uit te rusten Moet hij eerst krankzinnig zijn. »R. N.« J. H. SPEENHOFF. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Naar wij vernemen stelt de beroepen predikant der Herv. Gem. Ds. Huygens, zich voor op 29 Aug. a.s., alhier zijn intreerede te houden. Raadsvergadering Donderdag a.s. 8 Juli n.m. 1\ uur. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek Directie Gasfabriek verhoo ging gasprijs Op verzoek van het gemeentebe stuur zal a.s. Donderdag 's namiddags 2 uur op het terrein van de Buitensociteit alhier, bij gunstig weer, de zangdemon stratie plaats hebben, uitgaande van den Nederlandschen Volkszangbond. Door de vier hoogste klasse van alle scholen alhier, te zamen circa 300 kinderen, zullen een 10-tal zangnummers ten getioore gebracht worden. De toegang tot het terrein is voor ieder vrij. Aalburg. By de gehouden inspectie van het Rundveestamboek werd ingeschre ven een koe van den landbouwer P. Bou- man alhier. Beneden-Langstraat. De hooibouw is onder gunstige weergesteldheid grooten- deels afgeloopen. Zoowel over kwaliteit als hoeveelheid is men tevreden, Van den handel is echter nog weinig merk baar en wordt nog slechts tot f 20 per 500 K G. besteed. 's Gravemoer. Door het hulptelegraaf kantoor alhier zijn in dè vorige maand behandeld 92 telegrammen, waarvan 38 verzonden en 59 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 85. Op de Rijkspostspaarbank werden 13 inlagen gedaan tot een bedrag van f 1044, terwijl 15 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 1346,68. Na 35jarigen trouwen en zwaren dienst is aan den postbode B. J. Nerringk op 1 dezer eervol ontslag verleend, om verder te genieten van een rustigen ouden dag. Meeuwen. Het vermenigvuldigings- cijer van het progressieve Kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1920, is om tot het heffiingsbedrag van f13500 te komen, vastgesteld op 1,9 waardoor de hoogste inkomens ruim 6,7 pCt. zullen be talen tegen de minste inkomens 1 pCt. Nieuwendijk. Vrijdagmiddag werd alhier een kindje van M. van Noorloos overreden. Zwaar aan het hoofd en arm gewond werd het kindje opgenomen en was weldra een lijkje. Raamdonksveer. In een gecombi neerde vergadering van de Hanze en Chr. Middenstandsvereeniging werd besloten tot oprichting van een Bouwvakken-Patroons- vereeniging. In het voorloopig bestuur werden 4 R. K. en 3 Pr. opgenomen. Het te dezer plaatse verschijnend blad »De Oranjevaanc, Chr. Nieuws- en Advertentieblad voor' N,-Br. en Limburg,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2