voor hel Land van Qeusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaarfl. Ha, 3897. Woensdag 1 WIJD EN ZIJD Heerencostuums, MwmMen Berpife DAMES- en HINDERHOEDEN Slappe en Stijve Heerenhoedea, VoeHen compleet Jongenlui 112.00 - Manscostuum f 18.00. „Ctres" rijwieltnagazijtt tt Droagelcn, NOG NOOIT LOUIS V V\ ADELUFJIG, Geen reclame die zoo pakt als SOLIDITEIT!!! „DE KROON", MARKT 10(1. WAALWIJK. KOOPT steeds in den Bosch's Goedkoopste Manufacturen en Beddenmagazijn Hooge Steenweg 4. Cebr. ÜBINK. DEN BOSCII. BEHOORENDE BIJ HET Vervolg Raadsverslag VEEN. Maandagavond te ongeveer half acht, wordt de vergadering voortgezet. Het lid Vos is afwezig. Voorzitter. We zijn gebleven bij het ver- zoek van Roeland, we zullen dit toch af moeten doen. Smits. Ik zou hem een stukje grond ver- koopen, zonder opgaaf of hij mag bouwen of niet, hij moet dan maar voor het verdere in overleg treden met het polderbestuur. Voorzitter: Ik ben ook daarvoor en zou er een kleinigheid 3 of 4 gulden voor willen laten betalen. Het bedrag zou door B. en W. vastgesteld kunnen worden na eerst den man gehoord te hebben, hoe groot het stukje grond moet- zijn en wat voor een woning hij wil bouwen. Schreuders. Zoolang niet duidelijk be wezen is, dat de grond eigendom van de gemeente is, dunkt mij dat wij dien niet kunnen verkoopen, enkele straten staan op het kadaster als eigendom der gemeente aangegeven, doch de groote straat, waar over het hier gaat, staat daar niet bij. Het voorstel van den Voorzitter hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem. Tegen stemde het lid Schreuders. m. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt voorgesteld de jaarwedde van de Wethouders te bepalen op 5 pet. van de minimum jaarwedde van den Burgemeester voor Veen, dus op f75.per Wethouder. De verhooging van het presentiegeld voor de leden van den Raad wordt overgelaten aan het oordeel van den Raad, den Dekker. Alles wordt duur en alles wordt verhoogd, ik vind het dus billijk dat de jaarwedde der Wethouders verhoogd wordt. v. d. Pol. Ik vind dat Ged. Staten met deze verhooging niet zoo royaal voor den dag komen als met andere verhoogingen, ik zou daarom willen voorstellen het bedrag te brengen op f100.per Wethouder. Dit voorstel wordt aangeuomen met 5 stemmen. Wethouder Schreuders blijft bui ten stemming. De Voorzitter zegt, dat het presentiegeld van de leden van den Raad tegenwoordig f 30.bedraagt voor de 7 leden te samen, hij vind dit een min bedrag en zou het daarom willen verdubbelen en op f 60. willen brengen. Het lid v. d. Pol zou liever een andere regeling zien, n.l. een zeker bedrag per lid per vergadering. Het lid Schreuders vind f 60.nog geen belooning, waartegen de Voorzitter opmerkt, dat het presentiegeld niet als een belooning, doch meer als een aansporing moet beschouwd worden voor de leden om de vergaderingen bij te wonen. Het lid den Dekker zou niet willen ver- hoogen en de vergaderingen willen doen houden zonder betaling van presentiegeld. Ook het lid Timmermans zou het pre sentiegeld willen laten vervallen en liever zien, dat gedurende vergadering een kistje sigaren ter tafel kwam. Het lid Jiskoot vindt het niet waard, dat over deze zaak zoolang gesproken wordt, De Voorzitter zegt, zijn voorstel om het presentiegeld op f 60.— te brengen in stem ming te zullen brengen. v. d. Pol. Ik stel voor om het presentie geld te brengen op f 2.per aanwezig lid per vergadering, tot een maximum van f20.per lid per jaar. Voorzitter. Dan trek ik mijn voorstel in en zal het voorstel van het lid v. d. Pol in rondvraag brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Eveneens wordt met algemeene stemmen goedgekeurd om een adres tot H. M. de Koningin te richten, voor een extra sub sidie, groot f1790,372, ter bestrijding van de kosten voor het Lager Onderwijs. De pensioensgrondslag voor den ambte naar ter secretarie Kerkhofs, wordt vast gesteld op f100.Voor den veldwachter Zwarts wordt dit vastgesteld volgens de jaarwedderegeling vastgelegd in Prov. bij blad No. 59 van dit jaar, verhoogd met f 75.voor kleeding. Voorgesteld wordt een bedrag van f 40. aan Hondenbelasting en f2.40 aan School geld oninvorderbaar te verklaren. De leden wordt inzage gegeven van de namen der nalatige betalers. De leden Schreuders en Smits verklaren zich aanvankelijk voor achtervolging, doch nadat door den Voorzitter is medegedeeld, dat de kosten hiervan veel hooger zouden worden dan het in te vorderen bedrag en dat het over dezelfde bedragen gaat, die alle jaren oninvorderbaar worden verklaard, omdat de menschen het werkelijk niet kun nen betalen, wordt met algemeene stemmen besloten de genoemde bedragen oninvor derbaar te verklaren. Door den gemeenteveldwachter is een verzoek ingediend voor een nieuw pak. De betreffende post op de begrooting bedraagt slechts f50.en zeer waarschijnlijk zal daarvoor f100.noodig zijn, zoodat met algemeene stemmen besloten wordt den post op dit bedrag te brengen. Het|kohier voor de Hondenbelasting wordt vastgesteld op f94.50. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. BUITENLAND. Burgerlijke Stand. WERKENDAM. Geboren: Adriana d. v. J. Koman en M. A. SchmidtMetta Cornelia Johanna d. v. K. Damen en J. Schreuders Pieter z. v. J. v. Drunen en A. W. v. d. Heuvel Jan Willem z. v. J. W. Rijkers en S. W. van Oversteeg; Neeltje d. v. L. de Keijzer en A. Potters Jan z. v. M. van de Schoot en B. van Berchem Barendina d. v. Z, van Breugel en A. van Vuren Lijntje Cor nelia d. v. J. Klop en M. van Drunen. Ondertrouwd: C. M. v. d. Werff 36 j. en W. Oostendorp 27 j. Getrouwd: J. W. Kieboom 24 j. en P. van der Lusdonk 25 j. Overleden: W. P. Doedijns 71 j. C. J. Hage 12 dagen. WIJK c. a. Over de maand Mei. Geboren: Alida d. v. G. v. d. Vel den en A. v. Wijk Antonie z. v. M. M. Mans en S. J. v. Bergeyk Bastiaan z. v. H. v. Loon en M. v. d. Pol Johannes z. v. J. H. Vos en C. Naaijen Antonie Gijsbert z. v. A. de Kok en M. d. Hoet Gerrit Lauwerens z. v. H. Milleraad en K. Wijgers. Getrouwd: A. v. Wijk 23 j. met A. P. Lakerveld 22 j.J. Kamerman 57 j. met A. Michies 68 j. A. v. d. Oever 26 j. met E. v. d. Wetering 20 j.M. van Esch 26 j. met M. de Ruijter 23 j. G. Bouman 30 j. met S. A. Donkersloot 22 j. Overleden: W. Vos, wed. v. A. v. Drunen 77 j. T. M. den Dekker 20 j. A. Straver, wed. v. C. Garstman 87 j. G. Schouten, echtg. v. G. v. Kapel 27 j. A. van Helden 1 j. Over de maand Juni. Geboren: Johannes, z. v. J. Vos en A. H. v. d. SchansFrancina, d. v. G. Lakerveld en E. Nieuwkoop Govert Wil lem, z. v. J. v. Mersbergen en M. Over- beek Anthonia, d. v. P. de Waal en G. Colijn Gijsbertus, z. v. R. Nieuwkoop en en J. v. Bergeijk Anneke Johanna, d. v. C. de Waal en J. L. Versteeg. Overleden: J. van Drunen, echtg. v. G. v. Rijswijk, 77 j. Getrouwd: J. A. Koekendorp, 26 j, en P. Honings, 33 j.H. Dammers, 28 j. en P. v. Son, 25 j. K. de Kok, 28 j. en T. v. Wijk, 25 j. MEEUWEN. Geboren: Magrietha. d. v. G. Smits. Overleden: J. v. Rijsbergen, 5 j. levenl. kind v. A. Doedijns en L. de Kloe. De Werken en Sleeuwijk. Geboren: Hendrik z. v. H. van Veen en W. Duiser Gerdina d. v. J. Visser en P. J. IppelJan z. v. J. van der Stelten M. van MaastrichtAndries z. v. M. de Hoog en W. A. van BreugelLevenloos kind van J. Versteeg en E. van Anrooij. Ondertrouwd: Abraham van Ho- veu 23 j. met Jannigje Noorloos 24 j. Overleden: Dirk Monshouwer 68 j. ANDEL. Over de maand Juni. Geboren: Harman z. v. J. van Wa- geningen en G. Viergever. GENDEREN. Over de maand Juni. Geboren: Hendrik Johan z. v. W. D. van Wijlen en C. M. Gijbe. Ondertrouwd: Cornelis Machiel Beke 29 j. en Ottolina Maria Colijn 22 j. Getrouwd: Gerrit van Rijswijk 27 j. en Pleuntje Bouman 25 j. Dirk Vermeu- Dn-Naaijen 33 j. en Aafje van Asch29j. Overleden: Cornelia Treffers 84 j. Groote gezinnen in Frankrijk. Te Rijssel is een zonderlinge »concoursc gehouden, n.l. een concours van groote families. In het hippodrome was daartoe een uitgelezen schare bijeengekomen, welke, behalve uit de groote families, uit verschil lende autoriteiten bestond, w.o. de minis ter van gezondheid en sociale voorzorg, J. L Breton. Ter gelegerigeid van dit con cours werden tevens, voor den eersten keer, uitgereikt de moederschapsmedailles in brons, zilver of goud, al naar het kindertal van de gelukkige moeders. De plechtigheid is begonnen met een redevoering van den presi dent van den Bond van groote gezinnen te Rijssel, die (hoe zou hij ook anders de groote gezinnen verheerlijkte. Zijn rede voering is beantwoord door minister Breton, die daarbij aan de vaders van groote ge zinnen, een verraszing toefluisterde. Hij zei nl,Alle wetten, alle decreten, alle algemeene maatregelen moeten in de toe komst artikelen hebben, waarbij vaders van groote gezinnen bevoordeeld worden. De toekomst van het land hangt van hen af De Jury kende daarop den eersten prijs toe aan een boer, boerin en negentien kin deren uit Duinkerken, allen aanwezig. Die eerste prijs bestond uit 5000 francs. o Blanke menschencters. Wat een expeditiereiziger beleeft. Onder de meest merkwaardige avontu ren welke dr. Rice de Amerikaanscheont- dekkings reiziger, tijdens zijn laatste ex peditie door de donkere wouden aan de Orinoco beleefde, behoort zeker zijn ont moeten met een stam Witte Kanibalen van enorme lengte. Vergezeld van een aantal inboorlingen liet dr. Rico zich in het lichte vaartuig der Amerikaansche woudkinderen, de kano, de rivier de Orinoco opwaarts voeren. Terwijl ze druk bezig waren met pa gaaien bemerkte een der inboorlingen plot seling een reusachtige witte gedaante, ver scholen tusschen het lichte struikgewas. Volgens beweringen der inlanders zou dat een dier gevreesde menscheneters zijn die sinds eeuwige tijden de streek onveilig en berucht maken. Ze bezitten een enorme lichaamskracht en zijn ongeveer zes tot ze ven voet larig. Verschillende schoten werden in de rich ting van het witte lichaam gelost zonder echter doel te treffen. Plotseling verrezen als paddestoelen uit den grond een 50 tal blanke woudreuzen, Ze waren allen met pijl en boog gewapend en hanteerde met onfeilbare zekerheid knots en strijdbijl. Dr. Rice herkent de stam als zijnde de z.g. ®bergkanibalen« welke in Brazilië, Ve nezuela en Columbia ten zeerste gevreesd werden om hun wreedheid en roofzucht Naar men zegt is dit de tweede maa dat deze stam door blanke ontdekkingsrei zigers werd gezien. De eerste maal moet zekere Ensijn Bobadelia, die in 1763 voor het Spaansche Gouvernement een expeditie maakte, de gelukkige ooggetuige geweest zijn. Dc wederopbouw in de verwoeste streken. Berlijn. -De Entente heeft aan de Duit sche regeering lijsten overhandigd van de goederen, die door de Duitsche industrie voor den wederopbouw der verwoeste ge bieden van Noord Frankrijk en België ge leverd moeten worden. Deze goederen ter waarde van verscheidenen duizenden mil- lioen Mark, zullen gebruikt worden om de industrieën, die thans voor het meerendeel stilstaan weer op gang te brengen. In het bijzonder zijn landbouw-machines noodig later meubels en huisraad, die thans reeds uit de voorraden der industrie opgekocht moeten worden. o Tegen den belastingdruk in DuitschlandL Bei lijn. Te Maagdenburg hebben groote betoogingen plaats gehad tegen de voor gestelde belastingheffing van 10 pCt. De arbeiders in het district Halle hebben tot een algemeene staking besloten. Het is echter nog niet vastgesteld wanneer deze zal ingaan. Terugkeer der Bulgaarsche gevangenen. Londen, 2 Juli. Eenige tienduizenden Bulgaren, die door de Grieken krijgsgevan genen gemaakt zijn, zullen waarschijnlijk spoedig naar hun vaderland kunnen terug- keeren, dank zij het optreden van Den Bond van Naties en in het bijzonder van Nansen, die hierbij veel succes heeft gehad. Bomaanslag in Hongarije. 150 menschen gedood. Het Odeon theater in Philopopel is tij dens een opera-voorstelling ten hate van de slachtoffers der bolsjewistische terreur in Bulgarije, in de lucht gevlogen ten ge volge van een bomaanslag. Onder de puin hopen van het theater bevinden zich 150 lijken. Op straat kwam het tot onlusten tusschen de demonstranten en de ingrij pende politie, die met behulp van de toe snellende militairen de oproerlingen ver strooiden, en talrijke arrestaties deden. De aanval was waarschijnlijk op den minister president Stambulinski gericht, die slechts door een toeval dien avond niet in het theater was verschenen. Eeu liefhebbende stiefmoeder. Een politie-agent te Augsburg is plotseling multi-millionair geworden. Zijn stiefmoeder, die vroeger naar Amerika getrokken en daar thans gestorven is, heeft hem haar geheele vermogen, zijnde 2J millioen dollar of volgens den huidigen koers 95 millioen mark nagelaten. De gummistok bergt hij natuurlijk voor goed op. o Noodlottig tramongeval. 18 dooden, 100 gewonden. New-York. Bij een ontsporing van een tramwagen in de buurt van Soutlipittson (staat Pennsylvanië) zijn 18 passgiers ge dood en meer dan 400 gewond. De ontsporing had plaats, doordat een te legraafpaal door den bliksem werd getrof fen en over de rails viel. BINNENLAND. Droevig motorongeluk met doodelijken afloop. Op den rijksweg tusschen Zalt-Bommel en Hedel heeft zich Zaterdagavond een droevig ongeluk afgespeeld. De heer C. F. uit Gestel (bij Eindhoven) was per motorrijwiel op weg naar Culemborg. Op onverklaarbare wijze schijnt hij 't mees terschap over het stuur te hebben verlo ren, althans ooggetuigen verklaren, dat hij eerst rakelings langs een boom en vervol gens in vliegende vaart od den volgenden reed, waardoor het stuur genoemden heer in de zijde drong en een ernstig bloedende wonde veroorzaakte. In deerniswekkenden toestand werd de ongelukkige door een juist passeerende auto naar dr. Reidt te Hedel vervoerd, alwaar hij inmiddels over leed. De Vesting-Doorn. Hoe men klein-Potsdam speelt. Men schrijft aan sDe Courant! Doorn is er tegenwoordig leelijk aan toe en dat zal voorloopig wel niet verbeteren. Het moge vreemd klinken, maar Doorn is een vesting geworden, een vesting in den waren zin des woords, ten minste sommige beperkingen in het vrije verkeer doen er sterk aan denken. In de allereerste plaat3 de vliegmachi nes veel kwamen er niet, doch de wei nige, die er nog te zien of te hooren wa ren, behalve die van Soesterberg, zullen nu ook gemist moeten worden en dat ge ronk van den motor, hoog in de lucht, was juist zoo'n aangenaam gehoor. Doorn is een vesting en boven een vesting mogen geen vliegtuigen komen. Een dezer dagen vermeldde 'n Ameri- kaansch blad het hoogst vermakelijke be richt, dat een vreemdeling een schot op den ex-keizer zou gelost hebben en Hem zelfs geraakt zou hebben aan de linkerzijde van het voorhoofd. Tot zijn ware propo- ties teruggebracht, moet het verhaal lui den door twee veldwachters werd een voor Doorn verdacht individu aangehouden en naar de tram geleid om overgebracht te worden naar veiliger oorden. Kinderen, die juist uit school kwamen, zagen dit tooneeltje en hadden de schoten gehoord, die gelost waren op de schietbaan door leden van de burgerwacht, die aan het oefenen waren. Nederlanders aangehouden. Te Antwerpen zijn twee Nederlanders aangehouden, die valsche bankbriefjes van 1000 fr. uitgaven. Het zijn Jan Alb. en Adriaan van der Geest, beiden uit Rotter dam. o Lage hooiprijzen. De hooiprijzen in het Oostelijk deel van het Gooi- en Eemland zijn met 25 k 30 pet. gedaald, in verband met ruime voor spoedige oogsten en de actie der Vereenigde Boerenbonden. hoort men roepen over de pracht collectie Afwerking en coupe als bij de fijnste kleermakers. was onze collectie zoo groot en mooi als dit jaar. VERDER ALLE MODEARTIKELEN. Weder ontvangen een nieuw zending vanaf f 8.00 f 8.00 f 8.00 f 8 00 Aanbevelend Gaat bij wie ge wilt, doch iedereen zal gaarne bekennen, dat het JE ADRES is van VERTROUWEN voor het wielrijdend publiek. Japonstoflen. Mousselines. Katoentjes. Overhemdendrills. Wit Katoen. Graslinnen. Oogjes en Blokjes. Engelschleer. Manchester. Dames Ondergoederen. Corsetten. Handschoenen. Ceintuurs. Kanten kragen. Galons-Kantstof. Linten-Tressen. Kindermutsen. Garneering. Sporthemden. Boezeroens. Blauwe Jassen. Blauwe Broeken. Blauwe Kielen. Manch. Broeken. Baeverteen Broeken. BI. piqué Broeken. Schilderskielen. Bedden en Dekens. Matrassen. Ledikanten. Karpetten. Vloerzeil. Linoleum. Gordijnen. Cocosloopers. Matten. Vaste pryzen Contant, BIJVOEGSEL jtienwsblaii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5