INVALIDITEITSWET. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heugden. No3999. Woensdag 14 Juli1920. FEUILLETON. IN QUARANTAINE. Und van ALPENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Ingezonden. Alhoewel reeds vanaf 3 December 1919 de Invaliditeitswet in werking is getreden; zijn verschillende werkge vers en werknemers nog niet op de hoogte met de betreffende wetsbe palingen. en in verband daarmede wenschte ik eenige inlichtingen te verstrekken. In de eerste plaats Wat is vast loon Vast loon is een overeengekomen vast loon, onafhankelijk van tijd en praestatie. Derhalve uur- en dag loon nooit vast loon Jaar-, maand en weekloon kan vast loon zijn, en wel, wanneer er steeds een vast loon uitgekeerd wordt, onafhankelijk van ziekte, verzuim, feestdagen etc. B v. een kantoorbediende met jaar loon (mits geen tantième) is vast loon, een huisknecht (koetsier) die f 25. in de week krijgt is vast loon. Hieruit volgt vanzelf dat er heel weinig sprake is van vast loon en in in een landbouwende streek, waar de meeste arbeiders dagloon hebben, zal het weinig of niet voorkomen. Deze personen vallen onder de cate gorie van wisselvallig loon, en worden volgens bijgaand staatje ingedeeld in .2 groepen. MANNEN: boven 21 jaar Ve looukl. zegel 60 ets. 18—21 IVe 50 1418 Ille 40 VROUWEN: boven 21 jaar IVe loonkl. zegel 50 ets. beneden 21 jaar Ille 40 Hierop zijn weer enkele uitzonde ringen en de voornaamste voor deze streek zijn In de schoenindustrie voor vrouwelijke personen boven 18 jaar 40 ets. beneden 18 30 In de land-, tuin- en boschbouw voor vrouwelijke personen boven 21 jaar 50 ets. 18—21 40 14—18 30 (Eene vertelling uit Indië). 1) »Naar Pundichery. Daar lossen en met ballast naar Moulmain tot het laden van teakhout. Aldus luidde de zeilorder welke mij door mijne reederij te Calcutta was toegezonden, en ofschoon de inhoud mij niet bepaald met blijdschap vervulde, was ik verheugd, weder in zee te kunnen steken en zoodoende de cholera te ontloopen, die destijds het was in den zomer van het jaar 1884 in de hoofdstad van Indië haar tenten had op geslagen. In de zoogenaamde zwarte stad« eischte de noodlottige epidemie eiken dag eenige tientallen, ja eenige honderden slacht offers, wat trouwens geen verwondering kan baren, als men de slechte gezondheids toestanden in aanmerking nam, die hier in dezen doolhof van stegen en sloppen heersch- ten. Ik zou mij da# ook minder om de ziekte hebben bekommerd, indien ze niet juist op dat moment in omvang en betee kenis ware toegenomen, zoodat zij meer de aandacht vroeg dan immer te voren. Bovendien was professor Koch juist bezig met zijn onderzoekingen en proefnemingen, waartoe hij naar Indië was overgekomen. Hij had inderdaad eenige ontdekkingen ge daan, die zelfs in de talrijke leekenkringen In de tweede plaatsWat is aan neming van werk Verscheidene werkgevers verkee- ren in de meening, dat wanneer zij door een zeker persoon een stuk grond om laten spitten of een zeker aantal sloten laten steken of iets dergelijks, men kan spreken van aangenomen werk. Ook dit is een verkeerde meening. Onder aanneming van werk ver staat men een werk, dat zelden voorkomt, een werk dat niet op geregelde t ij den terugkeert en men voelt direct, dat wanneer een landbouwer sloten laat steken of een stuk grond om laat spitten, men te doen heeft met een werk, dat jaar lijks of halfjaarlijks terugkeert Ook komt het vaak voor, dat men derge lijke werken aanbesteedt per M2. of per stuk hier valt dan direct in het oog, dat aanneming van werk over gaat in stukwerk en art. 1637 van het Burgerlijk Wetboek zegt, dat, wanneer stukwerk overgaat in aan neming van werk, of omgekeerd, men dit moet beschouwen als stukwerk (derhalve plakken) In geval van zulk stukwerk niet wekelijks uitbetaald wordt, maar na aflevering van het werk, kan men plakken volgens art. 181 der Invali diteitswet, d. w. z. Heeft b. v. een arbeider van 22 jaar aangenomen een stuk land, groot 100 M2. om te spitten tegen f 0.50 de M2., dan zal hij na afloop ontvangen f 50.—. Veronderstellen we, dat hij maar enkele dagen per week aan dit werk besteed heeft, en er 10 weken ver- loopen zijn tusschen de aanneming en de beëindiging van het werk, dan rekent men als volgt: Een arbeider van 22 jaar valt in de Ve loonklasse (zie-bijgaand staatje) en art. 181 der Invaliditeitswet zegt, dat iemand die in de Ve loonklasse valt, geacht wordt f 3.per dag te verdienen. Hij ontving f50.dus heeft hij 50 gewerkt -- 162/s dag =17 dagen. Een week heeft 6 werkdagen, dus is 17 dagen 2 weken -f 5 dagen en daar een gedeelte van een week voor vol wordt gerekend, heeft hij gewerkt een ongehoord opzien verwekten. Overal sprak men van de cholerabaccillen en er was mij, naar een leider begrijpen kan, alles aan gelegen, om dit onverkwikkelijke gedierte niet op mijn vaartuig te zien over geplant. Even voordat ik het anker zou laten lichten, liet ik voor alle voorzichtigheid, te meer daar wij naar de Fransche kust koers gingen zetten, mijn geheele bemaning, waar onder zich ook enkele Indiërs bevonden, ge neeskundig onderzoeken. De uitslag was bevredigend en om mijne maatregelen zoo afdoende mogelijk te nemen, verzocht ik ook den supercargo, een geëmployeerde der reederij, zich aan een dergelijk onderzoek te onderwerpen. Mr. Hawkins echter, een 23 jarige neef van mijn reeder, lachte mij in mijn gezicht uit over mijn dolzinnig voor stel en toen ik nog nader op inwilliging van mijn verzoek aandrong, weigerde hij pertinent met het argument, dat hij in Choringhee woonde, de aristocratische wijk van Calcutta en het heette een beleediging, te durven onderstellen, dat hij evenals mijn matrozen in de zwarte stad rondslenterde en zich zoodoende aan de cholera blootstel de. Daar de jonge man wel bleek er uit zag, zooals trouwens alle Anglo Indiërs, doch overigens in alle opzichten gezond scheen te zijn, gaf ik ten slotte toe en nog den zelfden dag staken wij van wal en stuurden wij de zee te gemoet. Het seizoen was voor onze reis het on gunstigste dat men zich kan voorstellen, 3 weken. Derhalve plakt de werk gever geen 10 zegels van 60 cents, maar slechts 3 zegels van 60 cents. In de 3e plaats, denkt men, dat voor arbeiders of arbeidsters, die maar enkele of halve dagen in de week gaan werken, in 't geheel niet of min der geplakt moet worden. Ook hier geldt tot nog toe hetzelfde als voor personen met wisselvallig loon. Al werkt men maar enkele dagen per week, behoort toch het volle zegel geplakt te worden volgens den leeftijd Hierin zal echter binnen kort verandering komen, daar er een wetswijziging in voorbereiding is om dagzegels in te voeren, waardoor deze onbillijkheid vanzelf zal wegvallen. Ten slotte ben ik zoo vrij te ver wijzen naar art. 313 der Invaliditeits wet, hetwelk zegt Ieder is verplicht aan amb tenaren, ondergeschikt aan den Raad van Arbeid, binnen wiens gebied hij werkt, woonf of' verblijf houdt, de verlangde inlichtingen te geven om trent zaken en feiten, betreffende de naleving der wet, ten opzichte van hemzelven, van hem in wiens dienst hij werkt of gewerkt heeft In verband hiermede tevens art 398 der Invaliditeitswet, hetwelk hier op als straf bepaalteen maand ge vangenisstraf of f 100.boete. Ik neem de vrijheid dit even aan te halen, daar sommige personen de hoffelijkheid hebben, de ambtenaren half of in 't geheel niet te woord te staan, ja zelfs het gesprek opeens afbreken, door de deur voor hun neus dicht te smijten Wie de schoen past Ten overvloede wijs ik dergelijke personen er op, dat indien zij in zake het een of ander, betreffende de In validiteitswet, wan raeening verschil len met den Raad van Arbeid, zij direct in beroep kunnen gaan, zelfs nog in hooger beroep, en elke amb tenaar zal, wanneer men hem er naar vraagt, U direct op de hoogte stellen op welke wijze zulks moet geschteden. Chef Afd. Buitendienst, Raad van Arbeid Tilburg. want wij moesten tegen den Zuidwest-moes son, die van April tot October in den Golf van Bengalen woei, opkruisen. Tot het laveeren deugde echter onze brik allerminst, welke een goed zeiler hij overigens ook was en er bestond groote kans, dat wij Pondi- chery niet zouden bereiken, voor dat de Noordoost-moesson het hoofd zou opsteken, die het landen van zeilschepen aan de Coro- mandelkast zoo goed mogelijk maakt. In een dergelijk vooruitzicht was mijne stemming uit den aard der zaak alles be halve rooskleurig. De kustvaart in de Indi sche zeeën viel niet bijster in mijn smaak. Men had er mij indertijd wel voor gewaar schuwd, doch het aanbod, om de brik »AI- batros« als kapitein te varen, was te aan lokkelijk om het van de hand te wijzen en »ik zat nu eenmaal in het schuitje ik had a gezegd en moest nu ook b en c zeg gen, wilde ik mijn coutract niet breken. Tegen alle verwachting in, viel mijn taak mij trouwens vrij gemakkelijk, want de Supercargo was een gezellig prater, die me door zijn vroolijken kout alle muizenissen al spoedig deed vergeten, zoodat alle ver dere teleurstellingen weinig vat meer op mij hadden. Pas bevond zich de jonge koop man, die aanvankelijk den neus wel wat hoog had opgetrokken, op de baren, of zijn gezonde Engelsche natuur werd in hem wakker en onmiddelijk slaagde hij er in, de aan boord heerschende verveling te be kampen, door met mij en de stuurlieden schietoefeningen te organiseeren en met de BÜITENLANDSCH OVERZICHT Over het eerste punt, dat op de confe rentie te Spa met de Duitschers behandeld is, n.l. de kwestie van de ontwapening, is Donderdag de beslissing gevallen. De Duitschers wilden hun leger tot 100.000 man afdanken in den loop van vijftien maanden, de geallieerden wenschen hun daarvoor maar drie maanden tijd te laten. De Duitsche regeering heeft zich in het onvermijdelijke geschikt, maar tegelijk een gebaar gemaakt, ten teeken, dat zij hare handen in onschuld wascht, als door de geweldige amputatie van het leger, bin- nenlandsche moeilijkheden ontstaan, waar van dan de gevolgen op de schuldige hoofden der geallieerden zullen neerkomen. Voor de rest is gebleken, dat minister Simons, de getaptste van de Duitsche on derhandelaars, nu aan Duitschen kant de leiding zou nemen, vervuld is. Er is niets, waarmee de Duitschers de Engelschen zoo kriebelig maken, als met wat zij whining temen, jengelen noemen. Toen Feh- renbach zich daaraan te buiten ging, daalde de machtige vuist van Lloyd George, die in zijn bescheiden jeugd den smidshamer heeft gehanteerd, op de tafel van do con ferentie neer, zoodat de trillingen zich aan den rijkskanselier mededeelden. Dan is Simons, de minister van buiten laridsche zaken, anders. Hij heeft een grapje geplaatst, dat de plaats kon inne men van een heel betoog. Dit betoog zou geluid hebben ^Mijnheer Lloyd Geoege, gij verwijt ons dat er mil- lioenen geweren in ons land aanwezig zijn, die we den menschen niet kunnen afne men dat wij een heel leger op de been moeten houden, om de orde te handhuven. Maar zie nu eens naar Ierland 1 Daar slagen uw soldaten, die het land over stroomd hebben, er niet alleen niet in. om de geweren, waarmee een gedeelte van de bevolking zich gewapend heeft, uit haar handen te wringen (laat staan, een ont voerden generaal te bevrijden) maar komt het eiken dag voor, dat gewapende miii tairen van hun heele uitrusting beroofd worden. Gij kunt met uw machtige vbot alle havens van het eiland blokkeeren en niet eens verhinderen, dat er af en toe wapens en munitie aan land gebracht worden. Ierland wordt langzamerhand in een legerkamp herschapen, of eigenlijk in twee legerkampen, in een militair en een burgerlijk legerkamp. Nog sterkergij matrozen vischpartijtjes op het getouw te zetten. Volgaarne zag ik het daarom door de vingers, als hij nu en dan eens wat in mijn rechten trad, zooals bijvoorbeeld toen hij eigenmachtig een boot liet uitzet ten voor de schiidpaddenvangst, die in den Indischen Oceaan bij windstilte vaak voor- deelige resultaten oplevert. Hawkina had aan den anderen kant allerlei praktische invallenonze ijsmachine, die door den zwarten kok geheel kapot was gemaakt, werd door hem weder gerepareerd, zoodat het ons nimmer aan een koelen dronk be hoefde te ontbreken. In het kort, Fred. Hawkins was van aile markten thuis Had hij nu maar niet zoo lichtzinnig met zijne gezondheid omgesprongen I Bij den gewonen drogen scheepskost kon hij niet leven, beweerde hij. Hij gebruikte daar om eiken dag een aantal bananen die hij maar half rijp uit Calcutta had meegeno men, terwijl hij tegelijk een glas ijslimo- nade dronk, uit meloensap en drinkwater van twijfelachtig gehalte samengesteld. Een keer of wat vond ik hem's nachts onder den vrijen hemel op dek liggen. Ik wekte hem bij die gelegenheid uit zijn vasten slaap, want het is genoeg bekend, dat de nachte lijke nevelen in de Tropen voor het raen- schelijk lichaam een bepaald vergif zijn. Toch ging hij ook dan niet naar zijn hut, wijl de dampen die uit den ruwen suiker, die in het laadruim lag opgestapeld, hem belette te slapen. Niettegenstaande dit alles werd de jonge kunt niet alleen niet beletten, dat uw te genstanders, maar evenmin dat uw aan hangers, de volgelingen van Carson, zich wapenen. De onwettig gewapenden in Ierland zijn bovendien meerendeels niet in den oorlog geweest. Bij ons echter zijn, toen de omwenteling kwam en het groote leger verliep, honderd duizenden met het geweer op schouder naar huis gemarcheerd. Hoevelen van hen hoopten misschien niet in het uitgehongerde land af en toe een konijntje of een ander stuk wild te kunnen verschalkeu en hebben hun geweer nu nog in een veilige schuil plaats weggestopt Hoe kunt gij nu ons, zwakke Duitsche regeering, zonder stut van een meerderheid voor onze wankele beenen, een verwijt maken, terwijl gij machtige, Engelsche regeering zelf met een geduchte meerderheid in het parlement in uw rug en een overvloed van militaire en maritieme machtsmiddelen, oorlogsschepen, tanks, ge pantserde auto's, kanonnen, vliegtuigen, luchtschepen tegenover het kleine Ierland den indruk maakt van een hulpeloos kind Met de steenkolen dreigen de geallieerden al evenzeer tot het uiterste te gaan. De heele Duitsche steenkolenproductie komt onder scherp toezicht van de geallieerden. Dezen hebben de voorkeur op wat hun, volgens het tractaat, toekomt. Daarna mag pas de Duitsche schoorsteen rooken. Er zullen dan echter niet veel schoorsteenen, vooral fabrieksschoorsteenen rooken en dan kan de Entente meteen naar hare schade vergoeding fluiten en wij Nederlanders zitten met onze crediet- en kolenovereenkomst, waarop al 25 millioen gulden is voorge schoten. Zoo drijft men echter een volk, dat werken wil, tot moedeloosheid. Het Poolsche leger is in vollen aftocht langs het geheele front van de Dunn, in het Noorden, tot de Roemeensche grens in het Zuiden. Aan het Noordelijke einde ervan schijnen de Letten, die Dunaburg bezet hebben, hun een beetje verlicht te hebben de Letten zijn, op verzoek van de Polen, de Duna overgetrokken en heb ben de door de Polen verlaten stellingen met het oorlogsmaterieel, dat zij niet mee konden nemen, in bezit genomen aan het Zuidelijke uiteinde van het fypnt bezetten de Roemeniërs hun grens, die ook, naar het heet, een algemeene mobilisatie begon nen zijn. Maar in de riehting van de grens van Galicië nemen de militaire geburtenis- sen voor de Polen een bedenkelijken loop. De troepen van de Sowjet-regeering heb- man aldaar overmoediger. Hij zong den heelen dag of floot een liedje, dat over het gansche schip weerklonk. Ja, toen Pondi- chery in 't zicht kwam, klom hij in het want en wierp hij de aan den horizon op duikende kolonie van verre een kushand toe. Op dat oogenblik vernam ik ook ein delijk, waarom hij eindelijk de reis mede- maakte, terwijl wij toch voor den verkoop van onze lading suiker in het geheel geen supercargo noodig hadden. Mr. Hawkins wilde.zijn meisje een bezoek gaan bren gen. Drie jaren geleden, had hij op zijn terug keer uit Europa, iu Pondichery de dochter van den commissaris van politie aldaar lee- ren kennen en al spoedig zich den weg tot haar hart ontsloten. Misschien Durand, de vader van het bedoelde jonge meisje, had geen termen gevonden om zich tegen een verloving te verzetten en in het aan gaan van een huwelijk toegestemd. Thans zou de bruigom zijn aanstaande vrouw gaan opvragen, om haar naar het altaar te voeren. Vóór den datum, waarop ons schip, en natuurlijk dan zonder supercargo zou af zeilen, zou reeds het huwelijk plaats heb ben. Toen ik den gelukkige de hand drukte, ter felicitatie, zei hij lachend Nu, als gij er pleizier in hebt, moogt ge mjjn bruids jonker zijn wellicht dat dit u eenigermate schadeloos stelt voor de ergernis, die ik u onderweg heb gegeven. Wordt vervolgd EtIWSBLAD voir bet Lui ui Htisdti en Altena, de Langstraat ti de Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1