ben een wig vooruitgedreven, waarvan de punt Rowno, 80 K.M. ten O. van de Ga- licische grens en 120 K.M. ten O. van Lemberg al bereikt heeft. De roode rui terij is van Rowno uit naar het Noord westen opgerukt in de richting van Kle- wam (20 K.M. ten N.W. van Rowno), aan den weg naar Kowel, en als die stoot verder gaat dreigt een heele groep van de wijkende Polen de terugtocht afgesneden te worden. Tusschen de Beresina en de Pripet komen Minsk en Pinsk in gevaar en het ziet el* niet naar uit, dat de Polen den inval in het Oostelijk gedeelte van hun land meer zullen kunnen keeren. De En- gelsche pers houdt al rekening met de mogelijkheid dat de roode Russen door het Noordelijke gedeelte van Polen heen, langs de Zuidgrens van Lithauen, een corridor zullen maken waardoor zij verbinding krij gen met Oost-Pruisen, en dat de uiterste elementen in Duitschland zich dan bij de bolsjewiki zullen aansluiten. Zonder dat men aan dit laatste behoort te gelooven, kan het toch spoedig noodig worden, dat de Duitschers in het Oosten hun grens wacht betrekken en dan zou kunnen blij ken, dat het Duitsche leger, dat de En tente halveeren wil, nog noodiger is tegen den buiten- dan tegen den binnenlandschen vijand. De Poolsche minister-president heeft zich nu te Spa tot Millerand, Maarschalk Foch en Lloyd George gewend om hen te be wegen tusschenbeide te komen, opdat Polen niet verpletterd zou worden. Men mag benieuwd zijn, wat zij op zijn verzoek om tusschenkomst geantwoord hebben. Troepen hebben zij geen van beiden beschikbaar. De verstandigste raad, dien men den Polen kan geven, is, om maar zoo spoedig moge lijk met de Sowjet-regeering vredesonder handelingen te beginnen. De Polen schij nen intusschen reeds om vrede gevraagd te hebben. De groote moeilijkheid hierbij zal echter worden de afbakening van de grenzen, over welke de meeningen zeer uiteenloopen. De conferentie te Spa, die Maandag zou eindigen wordt voortgezet en zal nog verscheidene dagen duren, dan zal nog wel de kwestie van de vergadering ter sprake komen, die echter een nauw verband houdt met de kolenlevering daar de hoeveelheid kolen, die Duitschland over houdt beslissend is voor zijn prestatiever mogen op het gebied van de betaling. BUITENLAND. Be debatten «ver het steeukoolvraagstuk. De Duitschers en Spa. Siinnes verwekt een incident. De Duitsche deskundigen, financiers en industrieeëlen, zijn vrij ontevreden. «Men heeft ons hierheen laten komen en wij ver liezen hier onzen tijd«, zeggen zij, «want in wezen zien onze gedelegeerden zich in elke kwestie voor 'n waar ultimatum ge plaatste In deze overpeinzingen ligt even veel verbittering als teleurstelling opgeslo ten het is telkens weer de gramschap die tot uiting komt, omdat de conferentie niet op een herziening van het verdrag van Versailles is uitgeloopen. In de villa «La Fraineuse« is de discus sie over de steenkool kwestie hervat. De heer Stinnes moest het Duitsche standpunt uiteenzetten. De Duitsche gedelegeerden ver klaarden, dat de instelling van een controle commissie, bestaande uit vertegenwoordigers der geallieerden en vooral uit Franschen, in werkelijkheid EEN CONTROLE OP HET GEHEELE ECONOMISCHE LEVEN van Duitschland beteekentdeze contróle zal, naar hun zeggen, een verlammende uitwerking hebben op de werkzaamheid van de arbeidersklasse. Men stelt ons on der voogdy«, verklaarden ze, «en onze steenkool-leveringen zullen worden onder worpen aan de toestemming van de geal lieerden. Men verlangt van ons de levering van hoeveelheden steenkool welke onze productie-capaciteit te boven gaan. De geallieerden willen schuldenaars van ons maken, die noodzakelijkerwijs insolvabel moeten worden. o Be Duitsehe kolenlevering in gevaar. De correspondent van het «Berliner Ta» geblattc legt inzake de rede van Millerand over het kolenleveringsvraagstuk in het byzonder den nadruk op het feit, dat Duitschland geen kolen mag leveren aan het neutrale buitenland, voordat het zijn verplichtingen tegenover de geallieerden is nagekomen. Millerand verklaarde nadruk- keylk dat de met de kolenleveringen ver bonden kredietovereenkomst met Nederland eerst van kracht zou kunnen zijn na die met Frankryk. o Be echtscheiding in Italië. Uit Rome wordt gemeld De commissie uit de Kamer heeft in haar jongste zitting een voorstel aangenomen, waardoor de echtscheiding, welke tot dusverre in Italië niet toegestaan was, mogelijk wordt. o De geallieerden en Polen. Spa, 11 Juli. Grabski, de Poolsche Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft hedenmorgen in een onderhoud verklaard, dat Polen den Oppersten Raad verzocht om den moreelen steun van hen, die daartoe in staat zijn. Hij voegde er bij, dat het aantal buitenlandsche officieren in het Poolsche leger niet groot behoefde te zijn, maar dat een dergelijke steun van den kant der geallieerden zou bewijzen, dat men Polen als een vriend beschouwt. o Een ultimatum der Entente aan Kusland. De geallieerden hebben aan de Sowjet- regeering voorgeslagen een wapenstilstand met Polen te sluiten, met dien verstande, dat de Polen zich op hun eigen gebied terugtrekken, welke wapenstilstand dan gevolgd moet worden door vredesonder handelingen met alle randstaten. Weigert de Sovjet regeering dat, of valt zij de Polen binnen hun wettige grenzen aan, dan zullen de geallieerden krachtig steunen. Pogingen tot vrede. Berlijn. De oproep, welke in Polen is gedaan tot vorming van een vrijwilligers leger, vindt een goed gehoor. Van be trouwbare zijde wordt verzekerd, dat alleen gedurende de beide eerste dagen zich on geveer 300.000 vrijwilligers hebben aan gemeld. Het merkwaardige hierbij is, dat aanhangers van alle politieke partijen zich hebben laten aanwerven. Zelfs een leider van den uitersten linkervleugel der socialistische fractie heeft zich aangemeld. De Sovjet-regeering aanvaardt de Britsche voorwaarden. De Sovjet-regeering heeft in principe de Britsche voorwaarden voor de hervatting van de onderhandelingen over de handels- betekkingen met Sovjet-Rusland aangeno men. Elke maand een nieuw kabinet. Portugal is een gezellig land, dat de noodige afwisseling biedt, vooral op politiek terrein. Dit blijkt ook weer uit het feit, dat het kabinet da Silva zijn ontslag ge nomen heeft, na slechts zeer kort aan het bewind geweest te zijn. Den 29sten Juni wist het n.l. een votum van vertrouwen in zijn programma van de Kamer te ver krijgen. De Senaat moest echter van dit programma niets weten en verwierp het met 25 tegen 23 stemmen. De houding van Beieren. Berlijn. Zooals bekend, weigert de Beiersche regeering de voorwaarden der Entente, in zake het ontwapenirigsvraag- stuk te vervullen. Naar wij vernemen, heeft de Beiersche regeering van deze wei gering in een zeer beslisten vorm direct aan de Entente kennis gegeven. De Duitsche politiemacht. Londen. De bijzondere correspondent van de «Daily News« te Spa verwacht, dat om elk gevaar, wat uit de gedwon gen ontwapening van de Sicherheitspolizei kan voortkomen, te bezweren, aan Duitsch land zal worden toegestaan, om zijn gewone polititemacht tot een niet militaire te ont wikkelen, met revolvers en geweren ge wapend, waarbij op iedere drie man een geweer zal worden toegestaan. Het bezwaar, dat de geallieerden tegen de Sicherheidspolizei hebben, komt voort uit de geconcenteerde en militaire samen stelling van deze politiemacht. DuitschlaniPs ontwapening. Berlijn, 10 Juli. Zooals de «Garmania« uit betrouwbare bron verneemt is gisteren morgen door de regeering te Berlijn een telegram uit Spa ontvangen, volgens het welk men onder die ontwapening der veilig heidspolitie geenzins de volledige ontwa pening of ontbinding daarvan moet ver staan, maar alleen de inneming der zware wapenen en het wegnemen van het mili taire karakter. De veiligheids-politie zou dus als rijks-politie kunnen blijven bestaan. o Amerika heeft ons verlaten. De speciale correpondent van de «Sun and New York Herald« te Spa heeft een kort doch belangwekkend onderhoud gehad met den Engelschen premier. Deze pers vertegenwoordiger ontmoette Lloyd George in den tuin van zijn hotel en maakte de opmerking, dat het Amerikaansch publiek naar zijn meening zou denken, dat de ge allieerden der Duitschers «aardig toegeven«. De premier antwoordde onmiddellijk f Wellicht zal men zoo iets denken in Amerika, doch ik wil, dat u het volgende aan uw volk zeggen. Indien de Ameri kanen aan onze zijde stonden, dan zouden de dingen er misschien heel anders voor staan. -Amerika heeft ons echter verlaten. Het geeft ons thans geheel geen hulp meer, om de verschillende vraagstukken op te lossen. Deden zij dit wel, dan zou den zij eenig recht van spreken hebben.t Na deze critiek op Arnerika's afzijdig heid brak de premier het interview af. Hulp aan de Fransche verwoeste steden en dorpen. Horsea. De Engelsche bond tot hulp verleening, beoogende de adopteering door Engelsche steden van Frankrijk, ontvangt dagelijks zeer bemoedigende berichten, na de vergadering door den Lord Mayor van Londen bijeengeroepen op 30 Juni. Bijna 40 provinciale steden overwegen de kwestie der adopteering en rnen verwacht vóór het einde dezer maand, dat de be proefde inwoners van de door den oorlog verwoeste gebieden in Frankrijk zeker vele verheugende tijdingen van hun Britsche vrienden zullen ontvangen. Een interessante adopteering valt reeds te vermelden, name lijk die van Passel en Ville, twee Fran sche landbouwdorpen in het departement Oise. Cireecester, een typisch Engelsch landbouwcentrum, heeft zich verantwoor delijk gesteld voor hun wederbevolking. Men verwacht, dat dit voorbeeld door an dere landbouwcentra zal gevolgd worden, die de Franschen zullen helpen met ma chines, zaden enz. Doodelijke haat. - Een vreemd testament. Het Gerechtshof van New Yersey heeft een amusant geval te behandelen. Kort geleden overleed daar een rijk grondbezitter, de heer Joseph Kramer, die in onmin leefde met zijn vrouw en met zijn dochter Jennie. In zijn testament verbiedt hij zijn weduwe en zijn dochter zijn begrafenis bij te wonen, op straffe dat zij het schijntje erfenis zullen verbeuren dat hij zich wettelijk verplicht acht, hen na te laten. In het testament staat verder te lezen «Ik laat hierbij aan mijn dochter Jennie de somma van 30 gulden per maand na. Dit is 10 gulden per maand om haar te herinneren aan den dag in 1916 toen ze mij voor »zwijn« uitschold 10 gulden per maand om haar te herinneren aan den dag in 1918 toen zij me sloeg, terwijl ik me in de keuken bevond, en 10 gulden om haar te herinneren aan het feit, dat zij, toen ik in '1920 in bed lag. tegen mij zeiHoest niet zoo hard. Je maakt zoo'n lawaai 1 Ik zal je laten arresteeren wegens burengerucht. «i De weduwe en haar vriendelijke dochter betwisten de geldigheid van het testament op grond van vermeende ontoerekenbaar heid van den overledene. De t(igcr bij t Bandoeng. De tijger, die de omstreken van Ban doeng onveilig maakte, is naar de «Pr. Bode« meldt, door den heer Van der Meulen van Tjimangsoed neergelegd. Hij loste een schot, het beest werd doodelijk gewond, maar voelde zich nog fiksch ge noeg om op te springen en den jager een flinken knauw te geven. Dit bracht den heer v. d. M niet van de wijs hij schoot voor den tweeden keer, en nu bleef de viervoeter voorgoed liggen Het bleek, dat de doode tijger een zware houwwond aan den kop had, hem met een kapmes 's avonds tevoren toegebracht door een Inlander, die als slachtoffer van het beest was gevallen. De tijger had hem namelijk na het ontvangen van den slag aangevallen en hem aan de strot verwond. Toen de zwaar gewonde wat water tot zich wou nemen, liep het door de wond weer weg. Koelbloedig nam hij een boomblad, plakte het op de opening en dronk kalm door. o Ex-Keizerin Eugénie overleden. Uit Madrid wordt bericht dat de ex- keizerin Engénie die al sedert eenigen tijd ernstig ongesteld was, in Spanje is over leden, in den ouderdom van 94 jaar. De ex keizerin van Frankrijk, Marie Eu- génie de Guzmany de Porocarro, gravin van Téba, markiezin van Moya, heette eigen lijk Eugénie de Montijo en was een Spaan- sche. Ze werd geboren den 5den Mei 1826 te Granada in Andalusië, als tweede dochter van graaf de Montijo hertog van Peneranda en van Marie Manuala Kirkpatrick van Close- burn. Van vaderszijde stamde zij af van het oud adellijk geslacht Porto Carro, dat in de 14de eeuw uit Genua naar Spanje kwam en van moederzijde behoorde zij tot een Roomsch-Kaholieke Schotsche familie, die na den val der Stuarts de wijk nam naar Spanje. Weer een ontroering. De Ieren hebben den politiesergeant Relly ontvoerd, een der voornaamste getuigen in een moordzaak, die Woensdag te Armagh zou voorkomen. Hij werd door een troep gewapende mannen overvallen en wegge voerd. De rechtzaak werd uitgesteld. o Aftreden ran Deschanelf De correspondent te Parijs van de Frankf. Ztg. bevestigt, zegt het Hdbl., het gerucht, dat president Deschanel voorne mens is af te treden, omdat hij zich, na zijn bekend ongeval, te zwak voelt langer zijn representatieplichten na te komen. Hij zou vóór September a.s. plaats willen maken.voor zijn opvolger. o De vrouwen iu de meerderheid. Het overschot van vrouwen is in Duitsch land van 840.000 op 2,8 millioen, in Oostenrijk-Hongarije van 700.000 op 2,2 millioen, in Frankrijk van 700.000 op 2,1 millioen gestegen. In al deze landen is het overschot dus ongeveer verdrievoudigd. In Engeland, waar het voor den oorlog reeds groot was, is het van 1,2 millioen tot 2,1 millioen gestegen. o Ais president Wilson weer .Wijnbeer Wilson is. Als voor president Wilson de tijd geko men is, dat hij zal moeten aftreden, be hoeft hij toch over zijn toekomst geenszins bezorgd te zijn. Een 12-tal universiteiten hebben hem reeds het rectoraat aangebo den tegen een honorarium van 50.000 tot 100.000 dollar. Voorts hebben verschillende dagbladen hem de directeurs-functie aangeboden met het verzoek, zelf zijn salaris maar te be palen. De staking der doodgravers te Weenen. De staking der doodgravers te Weenen duurt voort. Op de kerkhoven spelen zich barbaarsche tooneelen af, daar de men- schen hun eigen dooden moeten begraven. Naar van zelf spreekt levert de huidige toestand groote gevaren op voor de volks gezondheid. o Weenen bankroet I Zooals reeds eerder gemeld werd, staat het gemeentebestuur van Weenen voor een kankroet. De correspondent van de »N. R. Ct.« meldt thans, dat volgens een opzienbarende officieuse mededeeling in de bladen de gemeentelijke schatkist totaal uitgeput is en de eischen van het gemeen- tepersoneel overvulbaar zijn, daar een ver dere verhooging der belasting met nagenoeg driekwart milliard onmogelijk is, tariefs- verhoogirig van de bedrijven ook niet meer gaat en de belastingschroef over het algemeen tot het uiterste is aangedraaid. Tariefverhooging te wachten. De Engelsche spoorwegdienst werkt met een verlies van 54| millioen pond sterling per jaar, tengevolge van de hooge loonen en hooge kolenprijzen. Alle tarieven voor reizigers- en goederenvervoer zullen ver hoogd worden. BINNENLAND. tiras uit straten en voetpaden. In de Ilaagsche Post vinden we het na volgende medegedeeld Gras in een voetpad kunt u dooden door- het met eenige tusschenruimten vrij dik te bestrooien met keukenzout (hier te lande kan men daarvoor zgn. landbouwzout nemen, dat vrij van accijns is). Ook kunt u nu en dan besproeien met een 20 pet. oplos sing van ijzervitriool (in de wandeling heel dwaas «koperooodt genoemd, daar het met koper niets te maken heeft, en niet rood, doch groen is). Woestelingen. Vrijdagavond gingen in den trein van Amsterdam naar Rotterdam drie kerels zoo erg te keer, de ruiten werden verbrij zeld dat de medereizigers aan de nood rem trokken en den trein tot stilstand brachten, waarna het drietal door het trein- perooneel op de hoogte van Rijswijk op hardhandige manier uit den trein moest worden verwijderd. Aan de Delftsche politie, die telegrafisch gewaarschuwd was, gelukte het niet de kerels in handen te krijgen. De reizigers beweerden, dat er ook met revolvers was geschoten. Villapark Yught. Zaterdagmiddag had te Vught een een voudige, maar niettemin beteekenisvolle plechtigheid plaats, n.l. de opening van het Villapark Vught door Mevrouw Van Lanschot, de echtgenoote van den burgemeester. De plechtigheid werd bijgewoond door tal van genoodigden, o.a. den gemeenteraad van Vught en notabelen en vooraanstaande mannen uit deze gemeente en Den Bosch. Het auto-verkeer verboden. Naar aanleiding van de ingezonden stuk ken over auto-verkeer deelt een lezer van het Hbld. mede, dat in Zwitserland sedert 1 Mei een wet in werking is getreden om de meerderheid van het volk ten deele te beschermen tegen het onaangename dat het auto-verkeer veroorzaakt. Des Zondags van 12 tot 's avonds 7 is het auto-verkeer een voudig verboden, zoodat de meerderheid van het volk, dat gedurende de werkdagen werkt, tenminste des Zondags van de natuur kan geniete», zonder door auto-stof of -stank te worden gehinderd. o Invaliditeitswet. De bruto-opbrengst van den verkoop van zegels ter uitvoering van de Invaliditeitswet, heeft in de maand April in totaal bedra gen f2699.878, 70. o Ontvluchting van een deserteur. Doesburg. De miliicen V., deserteur van het le reg. huzaren, werd van hier, waar hij gevankelijk was binnengebracht, ver voerd naar zijn garnizoen Amersfoort. Tusschen Soeren en Eerbeek sprong hij uit den in beweging zijnden trein en, hoe wel de geleider hem onmiddellijk nasprong, mocht het niet gelukken hem weder in handen te krijgen. o tirof spel ouder studenten. In den laatsten tijd wordt er onder studenten van de Technische Hoogeschool te Delft grof gespeeld. Te Delft werd het zoo erg zoo verloor een jongmensch bij het spel maar eventjes f 133.000 (zes cijfers) dat de Senaat der Hoogeschool noodig vond, van het recht, dat de wet hem geeft om studenten van 1 tot 5 jaar den toegang tot de Hoogeschool te ont zeggen, gebruik te maken. Bij aanplak king is nu bekend gemaakt, dat twee stu denten, met name genoemd, voor een jaar geen toegang tot de lessen zullen hebben. Ook de Senaat van het Studentencorps gaat met kracht tegen het kwaad in en heeft de twee leden geschorst. Bovendien is hij voornemens, of heeft hij reeds be sloten, een van de twee, die als oud-pre sident van den Senaat daarvan eerelid is, van dat eerelidmaatschap vervallen te ver klaren. o— Strooper verongelukt. De arbeider M. P. te Schijndel is bij het stroopen door het afgaan van zijn geweer gedood. De man laat een vrouw met 12 kinderen achter. tit den toren gevallen. Een 20 jarig meisje te Hoorn, dat Zon dagmorgen eens wilde genieten van het mooie uitzicht, dat men van den hoofdtoren heeft, hing te ver uit het raam van de tweede verdieping met het gevolg, dat ze naar beneden viel. Ze kwam terecht op het deksel van den regenwaterbak. Dr. Keyser achtte, hoewel de toestand redelijk was opneming in het stadsziekenhuis ge- wenscht. Een voorbijganger, die het meisje zag vallen, zakte van schrik ineen. Bij G. H. van Hooydonk le Lage-Zwaluwe is in den nacht van Zondag op Maandag een brutale diefstal gepleegd. Uit de brand kast werd f 4000 gestolen. De dieven zijn per motorboot gekomen en vertrokken. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. In den tuin van den Heer M. Prins staat eene juca philementosa pen- deka in bloei, een niet alledaagsch ver schijnsel. Boven de plant, die eene hoogte heeft van circa 2 meter, ontwikkelt zich een stengel, met witte klokjes, welke bloem circa een meter hoog is. Nu het gebruik van auto's en mo tor-rijwielen met den dag uitbreidt, is het hoog noodig, dat algemeen verboden wordt om in garages met brandende sigaren te komen. Men leze verder het vreeselijk ongeval dat te Geertruidenberg heeft plaats ge vonden. Op 18 Juli bestaat de vereeniging van Hoofdlieden der Brandweer 25 jaren, welk feit den daaraan volgenden dag fees telijk wordt herdacht. Werkendam. Wijlen mej. de Wed. A. Versluis-Doedijns heeft aan de Geref. Kerk A. alhier f 2000 gelegateerd. Aalst. Vorige week werd ten kantore van den Burgerlyken Stand de geboorte van een zoon aangegeven. Na 2 dagen kwam men tot de niet-alledaagsche ont dekking, dat het geboren kind niet een zoon, doch een dochter was. Men had blijkbaar last van kortzichtigheid. Aalburg. Toen de kinderen van den landbouwer R. N. de Polsestraat inreden, cak

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2