r J Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4000 Zaterdag 17 Juli. 1920. Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, 1IA6AZIJH Tel. int. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH, ir. iin St. Jozef. usiriixo, jacq.krijboldër Heeren- en samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten,/tabak. DRAAGT Riu<le/klee<liii! («orinclicui UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG A bonne mentspr ij s: per en franco per post beschikt f nummers 6 cenL en ZATERDAG. 3 maanden 1.25, 1.40. Afzonderlijke Advertentiën meer 15 cent. van 16 regels 75 cent. Elke regel Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Aanvankelijk werd verwacht, dat de con ferentie te Spa j.l. over zijn krietiekste punt, n.l. de kolenkwestie heen zou ko men. De partijen toch naderden elkaar zeer en het verschil dat hen nog scheidde bedroeg slechts 300.000 ton per maand of 3.6 millioen ton in het jaar. De Duit- schers hadden reeds verklaard, dat zij zich in staat achtten, als de geallieerden wil den meehelpen om de mijnwerkers goed te voeden, om over een jaar maandelijks aan de Entente 1.7 millioen ton steenkolen te leveren, terwijl de Entente dan op 2 millioen ton wenschte te rekenen. De heele kwestie leek dus zoo goed als opge lost. Maar de gunstige voorteekenen zijn niet verwezenlijkt. Er is plotseling een omkeer gekomen en nu zijn zoo waar de Fransche en Engelsche opperbevelhebbers ontboden, alsof men vlak voor een op- marsch van de geallieerden in Duitsch ge bied stond. Maar ook na kunnen de tee kenen, die er op wijzen dat alles in het honderd zal loopen, zeer goed bedriegen en meenen wij voor overdreven pessimisme te moeten waarschuwen. Er staat, bij de conferentie te Spa, nu eenmaal voor alle partijen te veel op het spel dan dat zij zoo maar uiteen zou kunnen spatten, zon der dat niet alle middelen beproefd waren de uiterste moeite gedaan was, om de te zamen gekomen partijen bijeen te houden tot de overeenstemming bereikt is. Aan weerskanten is een groote mate van wan trouwen de stemming komen bederven en zulk een atmosfeer is heel weinig geschikt, om uitkomsten te bereiken. Het is niet duidelijk, waaromj minister Simons in zijn samenspreking met de lei ders der geallieerden Opper-Silezië ter sprake heeft gebracht. De Duitschers jui chen op het oogenblik over den uitslag van de volkstemming in Oost- en West- Pruisen, die zich met een overweldigende meerderheid voor Duitschland en tegen Polen verklaard hebben, omdat ook tal van Poolsch-sprekende Duitschers geen heil ver wachtten van een aansluiting bij Polen. De Duitsche pers erkent zelve, dat die Poolsch-sprekende Duitschers hun zaak ge steund hebben en betoogt daarom, dat men in de toekomst hen niet meer moet plagen met het onderdrukken van hun taal. Die Polen hebben eerst in den oorlog voor Duitschland gestreden, en nu in den vrede voor Duitschland gestemd. Als ook Opper- Silezië inderdaad, gelijk Simons zeide, met groote liefde aan Duitschland verknocht is, behoeven de Duitschers toch niet voor de volksstemming in dat gebied te vreezen. De officieele zitting van de conferentie is voor onbepaalden tijd verdaagd, maar men mag erop rekenen dat de officieuze onderhandelingen daarom nog niet afgebroken zijn. Men krijgt tevens den indruk, dat de twee partijen te Spa elkaar niet vol doende begrijpen, doordat een verbindende schakel gemist wordt, een goed tusschen- persoon en middelaar bij de onderhandeling, zooals b.v. Sir Francis Oppenheimer zou kunnen zijn, die alle eigenschappen bezit, om zich in de mentaliteit van beide par tijen te verplaatsen en bovendien zoowel het Engelsch als het Duitsch met al zijn subtiliteiten beheerseht. Sir Francis heeft een deel van zijn jeugd als zoon van een Britsch consul-generaal te Frankfort door gebracht, heeft daar aan het lyceum onder wijs ontvangen en daarna in Engeland zijn opleiding tot jurist voltooid. Yan 1900 tot 1911 is hij zelf consul-generaal te Frank fort geweest en vervolgens van 1912-1914 in diezelfde stad handelsattaché voor Noor delijk Centraal-Europa. Na het uitbreken van den oorlog werd hij naar den Haag gezonden, waar hij de N. O. T. hielp op richten, en later is hij nog dikwijls opge treden als onderhandelaar voor de Britsche regeering in allerlei aangelegenheden tus- schen de geallieerden te Parijs. Zoo iemand lijkt bij uitstek geschikt, om met de erva ring, takt en taalkennis die hem ten dienste staan, te zorgen dat de wagen niet uit het spoor raakt. In ons vorig overzicht meldden we al, dat het slecht met de Polen ging. In het kort kan men hun militaire posi tie aldus samenvatten de bolsjewiki heb ben, te Dunaburg, hun linkervleugel omge trokken, zijn in de richting van Brest- Litofsk door hun centrum heengebroken en hebben te Royno hun uitersten rechter vleugel afgeknipt. Grabski, de Poolsche minister-president, heeft te Spa gezegd, dat de bolsjewiki zesmaal meer manschappen hebben en zich voortreffelijk uitgerust had den met het materieel van Denikin en Koltsjak, dat van de geallieerden afkomstig is. Er is nu wel een levée en masse in Polen begonnen en men spreekt van de wapening van een man op de tien zielen, maar aangezien de Polen voor een belang rijk grooter leger toch geen uitrusting heb ben, kan dat den toestand niet meer red den. Bonar Law heeft in het Lagerhuis be vestigd, dat de geallieerden bij de Sowjet- regeering een stap hebben gedaan om een wapenstilstand voor Polen te verkrijgen, waarop den vredesonderhandelingen met al de randstaten zouden volgen. Uit Mos kou is nog geen bericht gekomen, hoe men daar over de boodschap van de geallieer den denkt. Het komt er ook op aan, om te weten, of de Sowjet-regeering de mi litaire leiders voldoende in haar hand heeft, om hun zegevierenden opmarsoh te kunnen stuiten. Als de bolsjewiki bleven opschieten zooals totnutoe, zouden zij al over acht weken te Warschau kunnen zijn. De Fransche bladen melden, dat Ferrian, Armeensche patriarch van Cilicië, zich Za terdag naar Spa heeft begeven, om aan de conferentie een memorandum ter hand te stellen, waarin gevraagd wordt, dat Frankrijk een mandaat zal krijgen om de bevolkingen van Armenië en Cilicië te be schermen. Zooals men zich nog herinne ren zal, hebben eenigen tijd geleden in de buitenlandsche pers berichten de ronde ge daan als zou het mandaat over 'Armenië aan Nederland worden aangeboden. Naar aanleiding van de berichten over het vermoorden in de Oekraine van twee Amerikanen van het Relief-comitié, wordt uit Londen gemeld Na meer dan 2 mil lioen mark uitgedeeld te hebben, stonden de doktoren Friedlander en Cantor op het punt de streek van de Oekraine, waar de troepen van generaal Boedienny opereerden, te verlaten. Volgens hun chauffeur, die te Lemberg aangekomen is, hielden gewapende bandieten hun automobiel tegen en eischten geld. De chauffeur, die Russich kende, legde uit, dat de beide mannen, die de kahki- uniformen van het distributie-comité droegen Amerikanen waren. De bandietieten wilde niettemin den automobiel doorzoeken. De chauffeur, die van deze gelegenheden ge bruik maakte om te ontsnappen, hoorde schieten. Toen hij omkeek, zag hij dat een der Amerikanen viel. Andere personen, die te Lemberg aangekomen zijn, zeggen, dat zij twee lijken en een verbranden auto mobielen gezien hebben. Felix Warburg, voorzitter van het distri butie-comité te Londen, is van meening, dat Friedlander en Cantor 400,000 dollar bij zich hadden op het oogenblik, dat zij gedood werden. Warburg heeft geen be vestiging van hun dood ontvangen. BUITENLAND. De trek naar de groote steden. De Fransche regeering meent het mid del gevonden te hebben om den trek der plattelands-bevolking naar de groote steden, die den landbouw van werkkrachten be rooft en daardoor nadeelig is voor het ge- heele land, te doen ophouden een waar ei van Columbus Wie had kunnen den ken dat de oplossing van het lastige vraag stuk, dat ook in vele andere landen het bevolkings-evenwicht dreigt te verstoren, zóó eenvoudig was. De Fransche regeering redeneert n.l. aldus De plattelandsbevolking wordt door de steden aangetrokken, omdat daar de bioscopen te vinden zijn, die zij zoo gaar ne in hun vrijen tijd bezoeken. Geef de boerenbevolking een filmtheater in hun eigen dorp en ze blijven daar woonen. Zoo heeft de minister van landbouw ten minste geredeneerd tegenover een verslag gever van de Matin». Een aanslag op ron Hindenburg. Hannover 13 Juli. De »Hann. Kurier« deelt mede «Gisteravond is een twintig jarige man in de woning van veldmaar- schalk von Hindenburg binnengedrongen; Toen de veldmaarschalk zijn huisdienaar wilde roepen, greep de indringer hem aan en ontstond er een langdurige worsteling. Daarbij trok de' indringer plotseling zijn revolver en schoot op den veldmaarschalk. De kogel trof geen doel. Het gelukte den misdadiger tenslotte zich los te rukken en zonder herkend te zijn te ontkomen. Klaar blijkelijk behoorde de indringer tot een bende, die van plan was in de villa van von Hindenburg in te breken. De stieren, die aan het stierengevecht te Lunel, in Zuid-Frankrijk deelgenomen GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Wascbstellen. Oud-Hollandsch tinwerlc. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GERO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voqr Gero zilver. LHPDVC voorheen Hinthamerstraat 70. V-BOSCH. hebben, waarbij, de Spaansche torreador Maha gedood werd, zijn dezer dagen los gebroken en maken thans de Campagne onveilig. De maréchaussée tracht reeds eeningen tijd de gevaarlijke dieren op te vangen, maar zonder succes, wat men hen ook niet kwalijk nemen kan. Niet ieder een is stierenvechter. o Hongaarsche meisjes-studenten. Als de boycot het toelaat worden hier te lande gedurende de twee zomermaan den Hongaarsche meisjes-studenten ver wacht om nieuwe kracht op te doen voor het voortzetten van haar studies en ook om wat beter in de kleeren te komen. Het zijn namelijk juist deze studentjes, die al wat zij hebben moeten besteden om te kunnen afstudeeren en zoodoende zich veel noodzakelijks hebben moeten ontzeggen. o De abdicatie rau den ex-keizer. Een verhaal van den burgemeester van Spa. Baron Joseph de Crawhez, de burge meester van Spa, heeft aan een medewer ker van de «Daily Mail® het verhaal ge daan van de abdicatie van keizer Wilhelm. De keizer speelde op de terreinen der villa, waar thans de conferentie zitting houdt, zooals gewoonlijk zich bezig houdend met het afdammen van kleine stroompjes. Hindenburg verzocht hem naar het hoofd kwartier van den generalen staf in hotel Britannique te komen. De keizer deed hem echter weten, dat hij niet zou kumen. Zijn generaals presten hem. «Gij moet komen«, lieten ze weten, «de kroonprins is hier.« De kamerdienaren ontdeden den keizer van het stof, staken hem in zijn tuniek met de keizerlijke docoraties, waarna hij naar het hotel ging. De keizer stapte trotsch de eetzaal van het hotel binnen, waar zijn generaals wachtten. «Gij moet aftredend, zeide Hindenburg. De keizer trok een ontdaan en verschrikt gezicht tegen hem. «Aftreden riep hij uit. «Waarom? Het kan toch niet zoo slecht zijn. Zeker kan ik toch rekenen op mijn generaals. Gij Hindenburg Denk aan de hoogte, waartoe ik u verheven heb. Ik reken ten slotte op u.« De forsch gebouwde maarschalk gaf geen antwoord en de keizer deed een beroep op Ludendorff. «Gij dan, Ludendorff® zeide hij. Doch Ludendorff wendde zich af. «Uw Majesteit heeft te kiezen cc, voegde Hindenburg hieraan toe. »U kunt naar Holland gaan in den auto, die op u wacht of gij kunt terugkeeren naar Duitschland onder het gezag der republikeinen.® «Neen®, zeide de keizer met een zucht, en hij ging heen, de acte van afstand, welke op de tafel lag, achterlatend. (De Courant.) Het neerhalen van de Fransche vlag te Berlijn. Een pijnlijke gebeurtenis, welke zeker ook te Spa indruk zal maken, meldt de N. R. C t. te Berlijn plaats gehad. Ter gelegenheid van den Franschen nationalen feestdag wapperde de Fransche vlag aan het gebouw van het Fransche gezantschap op den Pariser Platz. Een 500-tal betoo- gers verscheen kort voor den middag voor het gezantschap en eischte, dat de vlag zou worden verwijderd. Een Fransch officier, vergezeld van een paar soldaten trad naar buiten en eischte, dat de betoogers zich zoaden verspieden. Toen aan deze uitnoodiging geen gevolg werd gegeven, ontboden de Franschen de veiligheidpolitie, die de menigte uiteenjoeg. Later gelukte het echter aan een onbekend gebleven personen op het dak van het ge zantschapsgebouw te klimmen, de vlag naar beneden te halen en mede te nemen. Dit laatste heeft te Berlijn heel wat opschud ding verwekt. IIAII11 De vlag is door de politie teruggevon den en men is op het spoor der daders. BINNENLAND. IHinister-prcdikant. Minister de Visser heeft Zondag te Utrecht een predikbeurt waargenomen in de Evangelisch-Luthersche kerk. Het ge bouw was stampvoltot de galerijen waren bezet en er zaten menschen in de venster banken. Met groote aandacht en onder diepe stilte werd de predikatie over het lichtvaardig oordeel der menschen aange hoord. Er waren vele leden van andere meenten, ook Katholieken, onder het hoor van den Minister, die nog over volle sprekerstalent beschikt. Tot landloopster vervallen. Een 55-jarige vrouw van goede familie, vroeger zangeres, die een goed leventje leidde, stond voor de rechtbank te Amster dam terecht, wegens landlooperij. Zij wérd in Juni op het Rembrandtsplein zwervende gevonden. Zij had geen vaste woonplaats. Toen een agent haar slapende op een bank aantrof, had zy een leege fïesch in de hand. Zij verklaarde, dat er water in was, doch vermoedelijk zal de inhoud wel sterke drank geweest zijn, want zij was uit het armenhuis ook al weggestuurd, omdat zij dronk. ge- ge- zijn o—- Berooving De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. meldt Toen Zaterdagavond de heer Overhof, penningmeester van de Nederlandsche le vensmiddelen-voorziening te Berlijn, het lokaal der vereeniging Nederland en Oranje verliet, waar de maandelijksche vergade ring van de afdeeling levensmiddelen voor Nederlanders had plaats gehad, werd hij door twee kerels aangevallen, die hem zijn portefeuille, inhoudende 43.000 mark ont rukten. Na een wilde jacht slaagde men erin de dieven te grijpeneen van hen haalde bij de vervolging een revolver te voorschyn en schoot op zijn vervolgers, van wie hij er één verwondde. De heer Over hof kreeg op het politiebureau het geld, dat aan de Nederlandsche levensmiddelen commissie toebehoort, terug. Dronken auto rijden. Te Arnhem heeft op het Velperplein een auto, bestuurd door een dronken per soon, een verkeersagent overreden. De agent werd met hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. De bestuurder reed door en overreed nog een tweeden per soon, die aan een been gewond werd. De bestuurder en een dronken passagier zijn gearresteerd. Als een zeldzaamheid kan wel worden vermeld, dat de landbouwer van B. in de Wittehoef te Oss reeds de rogge van den nieuwen oogst heeft afgedorscht. NIEUWSBLAD vtior dgt Lauil van HgusilBfl en Altena, de Laasstraat en de Boijimeiofwaari 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1