Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4001. Zaterdag 21 Juli. 1920. FEUILLETON. IN QUARANTAINE. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent." Advertentiën van 16 regels 75 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Duitschers hebben ten slotte, »onder zekere voorwaarden* de voorstellen van de geallieerden aangenomen. Zij hebben deze zedelijke overwinning behaald, dat het vre- destractaat door het protocol van Spa ge wijzigd wordt. Na twee weken van inspan- nenden arbeid, waarbij de Zondag geen rust bracht, is dë conferentie te Spa uiteenge gaan, zonder het hachelijkste punt van haar program, de schadevergoeding, afgedaan te hebben. Deze kwestie is overgelaten aan eene Commissie van twee deskundigen uit elk land, die over eenige weken te Genéve bijeen zal komen. Duitschland moet nu maandelijks twee millioen ton steenkolen leveren. Voldoet het niet aan dezen eisch, dan volgt bezetting van het Roergebied. De Entente heeft zich nu bereid verklaard, levensmiddelen voor de mijnwerkers aan te voeren, en zij hoopt met den stroom van levensmiddelen, dien zij over het kolen- gebied denkt uit te gieten, dat deze een stroom van werkkrachten zal aantrekken van elders. In elk geval zal het zenden van levensmiddelen de Entente verder bren gen, als zij kolen wil hebben, dan het zenden van troepen naar hel Roergebied. Het ware te wenschen, als men, nu de partijen met handdrukken en de gebruike lijke vriendelijke toespraken te Spa van elkaar afscheid genomen hebben, niet na- pleitte over de vraag, wie daar de meeste voêren gelaten heeft. De hoofdzaak is, dat men elkaar van aangezicht tot aangezicht gesproken heeft en al pratende heel wat verder is gekomen en zich ook heel wat sneller verstaan heeft dan het geval zou geweest zijn met wisseling van nota's die men bij honderden meters had moeten i meten en waarin de bureaucratie haar hand had kunneu hebben om de zaken te ver- v troebelen. Er blijven nu nog zorgen genoeg over. In de eerste plaats voor de zwakke Duit- •.sche regeering, die zich in haar eigen land 'tegen Stinnes en zijn machtigen aanhang misschien te weer moet stellen. En verder in verband met het offensief van de Sowjet- regeering tegen Polen, den vrede met Turkije, het geharrewar tusschen Zuid- Slavië en Italië, en den broeierigen toestand op den Balkan, die al tot wrijving tusschen Bulgarije en Griekenland geleid heeft. Te Wilna, dat de bolsjewiki dadelijk aan de Lithauers schijnen overgedragen te hebben, staat het roode leger nog maar 160 K.M. (Eene vertelling uit Indië). 2) Terwijl wij ons gereed maakten om de ankers te laten vallen en de bovenzeilen werden opgeborgen, kwam ons uit de rich ting der stad een klein stoombootje te ge- moet. Hawkins was een oogenblik in de meening, dat het zijn bruid en haar vader aan boord zou hebben en zwaaide als een bezetene met zijn zakdoek bij wijze van groet. In antwoord daarop bracht een politie man, die zich aan boord van het stoombootje bevond, de handen aan den mond, om ons zijn vraag, van waar wij kwamen, verstaan baar te maken. »Van Calcutta,zei ik, om in het vol gende oogenblik van schrik ineen te krim pen bij het vernemen der woorden »In Calcutta heerscht de cholera Veertig dagen quarantaine. »Maar wij hebben toch geen enkele zieke aan boord,merkte ik op. De- hoffelijke Franschman haalde zijn schouders op. »Het spijt mij bijzonder voor u, maar* en nu volgde al spoedig een beroep op een streng voorschrift van den Gouverneur, hetwelk mij op een boors- haak toegestoken werd. De politie-ambte- naar gelastte mij daarop, of dadelijk om te keeren of het anker te laten vallen en de van de Duitsche grens, en Trotzky zou te Moskou onder uitbundig gejuich van andere leden van de Sowjet verklaard hebben, dat de vrede met Polen pas geteekend zou worden, als zijn legers Warschau waren binnengerukt. Het antwoord uit Moskou, dat te Londen ontvangen is, is ook geens zins een aanneming van het Engelsche voorstel betreffende wapenstilstand en vre desonderhandelingen. Veelbeteekenend is reeds, dat de Sowjet vóór de conferentie met de randstaten niet te Londen, onder de vleugelen van de Engelsche regeering, wil komen, maar Brest-Litofsk als verga derplaats aanwijst. Op een geneigdheid tot wapenstilstand "wijst aan den kant van de Russen voorloopig nog niets. De mi- litairisten, de generaals van het oude leger, die in het revolutie-tijdvak den eenen tegenstander ria den anderen onder den voet loopen, zijn niet te houden, en Trotzky heeft zich aan hun hoofd gesteld, Een handjevol nationalistische studenten te Berlijn heeft de chauvinistische aanran ding van een Duitsch journalist door een Belgisch officier beantwoord met het neer halen van de Fransche vlag van de am bassade op den Pariser Platz bij de Bran- denburgsche Poort. Het eene geval is al even verwerpelijk als het andere. Er zijn in België nog menschen die wild worden, wanneer zij een Duitscher zien, en te Berlijn lieden, die alles verfoeien wat Fransch is. Fehrenbach heeft zich gehaast om in een brief aan Millerand zijn leedwezen te betui gen. Er was voor het overige nog een pikante zijde aan de zaak, omdat de veilig heidspolitie de noodzakelijkheid van haar bestaan kon aantoonen door bij de herrie op den Pariser Platz de orde te herstel len dezelfde groene veiligheidspolitie, over welke te Spa het doodvonnis is ge streken. Het bleek weer eens dat, indien de vei ligheidspolitie niet bestond, men haar zou moeten oprichten als de geallieerden voor humor vatbaar waren, zouden zij haar nn het leven schenken. Maar zij hebben al het onherroepelijke besluit genomen, Duitsch land den dienst te bewijzen, om het te be hoeden voor de gevaren van links en van rechts, en hoezeer die sloof van een veilig heidspolitie nu ook haar best nog doet, (dit maal, let wel, tegen een gevaar van rechts) zij moet weg. Te San Remd is de nieuwe oorlog in den Levant ingeluid. Men heeft het in West-Europa niet willen gelooven, toen dit gele quarataine-vlag te hijschen. Hawkins, die naast mij stond, had een half onderdrukten kreet van schrik en ont steltenis doen hooren, doch zich overigens niet geuit. Toen ik hem daarop aanzag, be greep ik de oorzaak van zijn stilzwijgen opgewondenheid belette hem eenvoudig te spreken. Met van toorn bevende lippen keek hij naar de stoomboot en daarna naar de kust, waar zijn bruid vertoefde. Op eens ijlde hij, als het ware een plotselinge ingeving volgende, naar de kajuit. Nadat het schip verankerd en de qua rantaine vlag geheeschen was, kwam hij met een brief in de hand over het dek. Hij scheen rustiger, doch zijn innelijke op gewondenheid verried zich toch door de wijze, waarop hij tot mij sprak. j> Veertig dagen quarantaine? Hebt ge ooit van zoo iets gehoord. Veertig dagen stilletjes hier blijven liggen, langzamerhand gebraden in de zonnehitte, bijna verstikt door de suikerdampen, opgegeten door de muskieten, en dan niet aan land te mogen naar mijn Mary, dat is gewoon weg niet te verdragen. Om er zoo gauw mo gelijk een eind aan te maken, heb ik daar even een paar regels aan mijn aanstaanden schoonvader geschreven, die als chef van de politie er wel voor zorgen zal, om dien barbaarschen isoleeringmaatregel voor ons op te heffen. Maar hoe krggen wij den brief aan zijn bestemming?* Daar de politieboot zich weder verwij derd had en wij natuurlijk niet mochten dadelijk na het bekend worden van de groote trekken der vredesvoorwaarden voor Turkije op het Balkan schiereiland algemeen werd voorspeld. Nu echter in het nabije Oosten van alle zijden de berichten inko men over vijandelijkheden tegen de geal lieerden in de streken, welke zij bezet houden of nog willen gaan bezetten, en de groote bladen te Parijs en te Londen daar niet langer meer het zwijgen toe kunnen doen, en nu ook Venizelos in eene ver klaring aan het Grieksche volk spreekt van een nieuwen oorlog, welke de Grieken is opgelegd, nu zal wel een ieder het als een feit moeten aanvaarden, dat werkelijk de oorlog in het Oosten is uitgebroken. De Turken hebben tien dagen tijd ge kregen om het vredestractaat met de ge allieerden te teekenen. Weigeren zij dit te doen, dan worden zij bedreigd met een herziening van de regeling betreffende Konstantinopel en met uitzetting uit Eu ropa. Het machtelooze Rijk, waarvan bo vendien nog verlangd wordt, dat het zijn gezag in Klein-Azië herstelt, zal de knie moeten buigen. BUITENLAND. Piaklankeu ran den oorlog. Brussel, 18 Juli. Heden had te Arlon de bijzetting plaats van de 117 inwoners van Rossignol, die tijdens de bezetting door de Duitschers werden gefusileerd. Veertig lijkkisten op affuiten werden op de Place Leopold opgesteld, waar een défilé plaats had. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door koning Albert, minister Wauters, de voorzitters van Kamer en Senaat, een groot aantal volksvertegenwoordigers en senatoren, eenige Fransche generaals, onder wie de oud-minister van oorlog Messimj, de bis schop van Verdun, de Fransche gezant te Luxemburg en de Luxemburgsche premier Reuter. o De resultaten ran Spa. Ook Millèrand tevreden. Parijs, 18 Juli. Millerand heeft in een interview met persvertegenwoordigers zijn voldoening te kennen gegeven over de resul taten welke te Spa zijn bereikt. De ge allieerden toonden zich volkomen eensgezind tegenover de Duitschers. Het komt mg voor, voegde Millerland er aan toe, dat de conferentie te Spa het begin van de vol komen uitvoering van de steenkolenbepalin- gen van het vredesverdrag beteekent. Niet landen, seinden wij om een boot, die trou wens al spoedig kwam opdagen. Ten einde zich tegen alle besmetting te vrijwaren, overhandigden de opvarende ons van de richting der windzijde door middel van een langen 'stang een pot met carbolwater met de aanwijzing van den brief en het ver schuldigde er in te werpen. Nadat dit was geschied, vischten zij het geld er uit, alsmede den half doorweekten brief en voe ren zij weg. De overdreven angstige geba ren dezer lieden maakten een zoo comi- schen indruk, dat wij er hartelijk om moes ten lachen, hoe weinig wij er overigens ook toe geneigd waren. De commissaris van politie schreef ons als antwoord zoo ongeveer hetzelfde, wat zijn onderhebbende ons heden had verklaart »Het spijt mij van ganscher harte, enz.« En ook het bruidje verzekerde, dat zij on troostbaar was en zij zond een heele korf vol allerlei ontsmettings en geneesmiddelen, als ware de cholera bij ons aan boord fei telijk al uitgebroken 1 Wij mochten hoog of laag springen, het hielp ons niets, wij moesten de quarantaine van veertig dagen door maken. Hawkins werd doodsbleek van opgewon denheid, vloog naar zijn kajuit en schreef een tweeden brief aan zijn meisje, dien de bootslieden dadelijk mede terugnamen. Daarop verdween hij. Toen ik des avonds om 10 uur van het bovendek in de kajuit kwam, stond de hut van den jongen Hawkins nog open. In het alleen heeft de Duitsche regeering thans hare verplichting uitdrukkelijk onderteekend, maar ook zal er een commissie te Berlijn worden ingesteld, om de uitvoering van het verdrag te controleeren. Daar zullen wij, als op den 15den November geen 6 mil lioen ton steenkolen zyn geleverd, het Roer gebied bezetten. Dezelfde sanctie voorziet in het geval, dat op 1 October het Duit sche leger niet is teruggebracht tot een sterkte van 150.000 man. o Beknopt nieuws. De stad Frankfort zit deze maand zon der suiker. De Tsjecho-Slowakische regeering wil den negenurendag invoeren. Volgens de bladen zal graaf Athlone worden benoemd tot Britsch gezant bij het Belgische hof. Alvorens het vredesverdrag te teekenen zal de sultan van Turkije eerst nog een familieraad en een kroonraad bijeenroepen. Tsjechië levert weer kolen aan Duitsch land. Aan de vleeschcentrale voor de Rijn provincie moeten groote oneerlijkheden zijn geschied. In de Keulsche zuivelfabriek zijn groote knoeierrijen ontdekt. Te Aken is de koopman" Bertram we gens het vragen van overmatige prijzen van reiskoffers tot 30.000 mark boete veroordeeld en afgifte van de te hooge winst. Het geschil met de Engelsche typogra fen is voorloopig geregeld. Tusschen Landen en Glascow zal een geregelde vüegdienst worden ingesteld. Graaf Teleki is met de vorming van een Hongaarsch ministerie belast. Emil Dard, de Fransche gezant te Mün- chen heeft Zaterdag zijn geloofsbrieven aan Von Kahr overhandigd. Zaterdag is te Mans een gedenkteeken onthuld voor den wegbereider der vlieg kunst, Wibur Wright. Het eiland Sycilië voert krachtig actie voor zelfbestuur. Een beambte van de Banco Sconto te Rome werd tijdens een tramritje een mil lioen lire ontstolen. Te Rimini (Italië) is het Grand Hotel door brand vernield. Te Buenos Ayres heeft voor de tweede maal sinds 300 jaar een sneeuwstorm ge woed, die veel materieele schade aanrichtte. Te Parijs is Vrijdag in de Sorbonne voorbijgaan zag ik, hoe hij bezig was, eeni ge der hem gezonden fleschjes opiumtinc tuur op een klontje suiker te druppelen. »Zijt gij ziek,* vroeg ik bezorgd. Hij schrikte terug voor het geluid van mijn stem en stak daarna glimlachend het stukaui- ker in den mond.* Och, de ergernis is mij op de maag geslagen. Morgen is 't zaakje weer in orde. Goodnight, captain En met die woorden schoof hij de deur dicht. Tegen middernacht was het al langen tijd stil aan boord geworden zelfs de ma troos, die de ankerwacht had, was aan de stuurboordverschansing gaan liggen slapen hij awarmde zich de oogen,* zooals het in zeemanstaal heet. Het slapen op post is zeer zeker een strafbaar plichtverzuim, doch wij lagen een heel eind ver van alle scheepverkeer verwijderd buiten de reede onze toplantaarn brandde en de bedoelde matroos vond geen termen aanwezig, om een bijzondere waakzaamheid te betrachten. Onder deze omstandigheden zag en hoorde de matroos in het geheel niet, dat stilletjes een man naar het dek sloop, over den boeg klom en zich van daar aan een touw naar beneden liet zakken. Eenige oogen- blikken daarna zwom een persoon met krachtige slagen naar het land toe. Zoo dolzinnig kon alleen de jonge Haw kins zijn. Alles behalve geneigd, om zich te onderwerpen aan de strenge quarantaine maatregelen, had hij aan zijn meisje ge schreven, dat hij in den nacht aan land onder presidium van prof. Richet het phy- siologisch congres geopend. Te Auteuil overleed op 61-jarigen leef tijd hertog de Marny. (Huisgez.) o Eeu Overwinning van Wrangel. Stockhóhn, 18 Juli. Svenska Dagbl. ver neemt uit Russische bron, dat !generaal Wrangel een groote overwinning behaalde en door middel van gepantserde treinen en vliegtuigen de Bolsjewistische cavallerie uiteengejaagd heeft, die uit 18 regimenten bestond. Er werden 20.000 Roode krijgs gevangenen gemaakt, waaronder een be velhebber met zijn staf. Verder bestond de buit uit 60 kanonnen, 3 gepantserde treinen en 20 vliegtuigen. Gevaarlijke passagiers. In Engeland is een groote bezending wilde dieren aangekomen voor den Londen- schen dierentuin per stoomschip »Gamma- ria.« Het kostbaarste beest aan boord is een prachtige wijfjes-olifant, een geschenk van den Maharadja van Koetsj Behar. De dikhuid maakte het goed tot Marseille, maar toen bibberde hij van koorts, moest kinine slikken en werd in een groot aantal dekens gewikkeld. Voor een paar nobele Bengaal- sche tijgers, een cadeau van een anderen Indischen vorst, was in iedere haven, die het schip aandeed, versch vleesch verkrijg baar, dat tevoren per marconigraaf besteld werd. Onder de 60 apen zijn een vijftal gibbon's, die echter niet aan den dieren tuin toebehooren. Gedurende den storm in den Indischen Oceaan is een kooi met een Cinet-kat erin losgeraakt en stukgeslagen. Het dier werd pas weer gevangen nadat het eenige slach ting onder de vogel-collectie aangericht had, die uit een 200-tal bestond. Een 20-tal ganzen is onderweg aan een onbekende ziekte gestorven. De slangen, waaronder- 4 pythons, 5 co bra's en 3 adders, heeft men warmpjes ingepakt gelaten. Pas als zij in den tuin aangekomen zyn kan geconstateerd worden hoe zij het er af gebracht hebben. De mannen moeten trouwen. Er schijnt bij het congres van den staat Louisiana een wetsontwerp te zijn ingediend,1 dat de mannen verplicht te trouwen vóór zij 25 jaar zijn. Zoo niet, dan moeten zij de gevangenis maar in. zou komen en nu was hij op weg om zijn plan tot uitvoering te brengen. Dat de zee hier ter plaats van haaien wemelde en als hij, inderdaad het strand bereikte, al hee licht voor zijn roekeloosheid kon bestraf! worden, liet hem vrij koud ja het gevaar, waaraan hij zich blootstelde, trok hem juisi er toe aan om de autoriteiten en zijn eiger toekomstigen schoonvader eens een loer tf te draaien. Zoo luchtig mogelyk gekleec- zwom hij welgemoed door het donkere water in een windkussen, dat hij aan zijn arm had bevestigd, had hij een pak kleeren en een kleinen zakrevolver geborgen. Voorzichtig naar alle zijden blikkendr passeerde hij gelukkig alle schepen, die o[ de kade lagen. Toch begon hij vermoeid te worden en overviel hem een eigenaardig gevoel van onpasselijkheid. Hij maakte ziel' wijs, onder het zwemmen zoutwater binner gekregen te hebben, iets wat, zooals be kend is, een gewaarwording van braken ta voorschijn roept. Zijne voeten werden al. lood zoo zwaar met hoeveel krachten hi ze telkens ook van zich afsloeg, zij zonket steeds dieper en dieper. Alleen met d< armen kon hij zich nog bovenhouden, doel ook deze schenen spoedig hun dienst t< zullen weigeren en werkelijk voeldi hij grond onder zich. In de nabijheid van een ton, die de: schipper voor een zandbank heeft te waar schuwen, sleepte hij zich op den vastei wal, waar hij het afgematte lichaam eei poos rust gunde. Wordt vervolgd ïoor luit Land vai Heusden ei Altena, u Laigstraat n de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1