Landbouwkalk. loopt du oog bw Speelkaarten. SniUaiime if km „De Melanen ee Vogelenzang." HALSTEREN (N Br.). Adverteert iB dit Blad. Strrrra Wed. 3. 3 Zrr. Muziekhandel S. SPIEEO 's-Kertogenboscli Hef beste en goedkoopste adres. 1 PRACHTVOLLE GRAM0PH0NEPLATEN. ATELIER VOOR FOTOGRAEIE VAN LEEUWEN Co. „Ceres" rijwidnagaziji te Prottgelen, K«t van ouds bekende adres voor rzr het artistiek encadreeren van platen en foto's. KUNSTTANDEN. Fluweelteksten, Gelegenheidsteksten en Huiszegens, le soort Kerkstraat 19 Waarschuwing voor bezitters van boomgaarden. Geregeld voorhanden Yraagt prijs. Z. BOUMAN, L. J. Veerman E. BRINCKMAN gedipl, Pédicure. Vughterstraat 101 's-Bosch. Draineerbuizenfabrieken Geregelde Stoom bootdiensten. Verkoop van Staaf lijsten en gros, Speciaal - ingericht voor het opnieuw verzilveren van Spiegels. jïlederne ^ergiildinrichling. Mandoline's f 12.50 1 Accordeons f 10.00 B >0*4 1 Het beste adres voor zuiver afgestemde Mondorgels. 1 Ruime collectie in VOORDRACHTEN. 1 's-BOSCH. Spreekuur alleen 's WOENSDAGS van 10—3 uur. Geen reclame die zoo pakt als SOLIDITEIT! In den Boekhandel van L. J. VEERMAN te Heusden is voorhanden een ruime sorteering in eiken-\erguld- en notenhoutenlijste© Ook voorradig Teksten en Spreuken op Carton. Teksten voor ieder gelegenheid worden met elk verlangd opschrift binnen eenige dagen geleverd. Een fermeele veldslag. Te Haulerwijk, naby Veenhuizen, stonden 5 lindenboomen die het verkeer belem merdén. De gemeente wilde ze opruimen. De eigenaar van het aangrenzend huis wilde dat beletten. Toen de arbeiders met de werkzaam heden wilden beginnen, werden ze aan gevallen door de heele familie, zijnde vader, moeder en drie volwassen zoons en dochter. De mannen waren gewapend met schoppen en vorken, de vrouwen met emmers, waarin kokende vloeistoffen. De werklieden vonden de situatie te gevaarlyk en ruimden het veld. De politie sommeerde de familie het verzet op te geven. Hieraan werd niet voldaan, zoodat een formeele veldslag ontstond. Toen ein delijk een paar politiemannen het te kwaad kregen en de familie nog van geen toe geven wilde weten, werd van de vuur wapens gebruik gemaakt. De oude W. werd het eerst getroffen en zakte in elkaar. Een der zoons moest tevens het veld ruimen, daar hy in zijn been geschoten was. Nader vernemen wij, dat «le zoon niet ernstig is verwond de wonde van den vader is echter ernstiger. Het is my gebleken, dat in sommige deelen van ons land, vooral in den N.- Westhoek van Noord-Brabant en op de Zuid-Hollandsche eilanden personen rond gaan, die tegen betaling boomgaarden en fruittuinen z. g. reinigen van schadelijke in secten e. d. Nu zou het zeer zijn toe te juichen, indien meer dan tot nu toe het geval is, bepaalde personen zich op de uit voering van bestrydingen in de verschillende tuinbouw culturen toeleggen, maar deze uitvoering moet dan op vakkundige wijze en met deugdelyke middelen geschieden. Dit is echter met de gevallen, die mij ter oore zyn gekomen, allerminst het geval. In een geval (maar vermoedelijk in meer dere) deelde de man die zyn diensten aan bood mede, dat hij gezonden was door den phytopathologischen (plantenziektekundigen) dienst te Wageningen, om zulke bestrijdin- gen uit te voeren. Dit is volstrekt onjuist. De phyiopathologische Dienst houdt zich (tot nu toe althans) niet bezig met het 'tegen betaling uitvoeren van bestrijdingen. Wel worden adviezen gegeven, welke be- strydingswyze moet worden uitgevoerd. Ambtenaren v. d. phytopathologischen Dienst zullen zich, indien zy kweekers bezoeken, steeds als zoodanig bekend maken, zoodat omtrent de juistheid van de bewering, dat iemand tot het personeel v. d. dienst be hoort, spoedig zekerheid is te verkrijgen. De uitvoering der bestrijdingen blijkt hier onvoldoende te zyn. Om de toestemming van boomgaardbezitters spoedig te verkrygen wordt medegedeeld, dat nu in vijf jaar niets meer aan de boomen gedaan behoeft te worden. Hier uit kan met zekerheid afgeleid worden, dat het bedrijf niet door vakkundige personen wordt uitgeoefend, daar het volstrekt on mogelijk is, door één bespuiting vrucht- boomen gedurende 5 jaar van schadelijke dieren (die van alle kanten kunnen aan vliegen) vry te houden. Doel van dit schryven is in de eerste plaats te waar schuwen tegen de praktijken van lieden, die zich uitgeven in verbinding te staan met den phyt. Dienst om daardoor het ver trouwen van de bezitters van boomgaarden te winnen, terwyl dit onwaar is, en ver der aan alle eigenaars van vruchtboomen den raad te geven, niet in te gaan op al lerlei aanbiedingen voor de behandeling de zer vruchtboomen tegen schadelijke dieren, zonder zich van de vakkundigheid der toe te passen behandeling te overtuigen of daarover inlichtingen te hebben ingewonnen. De inspecteur v. d. phyt. Dienst, N. v. POETEREN. Bestrijding van de Bessenbladwesp. In sommige streken van het land zijn een gen tijd geleden de larven van de bessen bladwesp (de z.g.n. rupsen in de kruis- en aalbessenstruiken) in groot aantal opgetre den en hebben zij vooral de kruisbessen- struiken, maar ten deele ouk de aalbessen- struiken geheel kaal gevreten. De larven zyn, nadat zij volgroeid waren, in den grond gekropen en zyn daar verpopt. Het is nu te verwachten, dat uit een aantal van deze poppen dit jaar nog de volwassen insecten, z.g.n. bladwespen, zullen te voorschijn ko men en uit de eieren, die deze bladwespen op de bladeren van bessenstiuiken leggen, komen de larven, die de bladeren opeten. Het zal daarom volstrekt niet onwaar schijnlijk zyn, dat de hierbedoelde larven in zulk een groot aantal zullen verschijnen, dat zij de bessenstruiken geheel bladerloos maken (wat de nu verpopte larven ten deele reeds gedaan hebben). Het is echter om twee redenen gewenscht, deze vreterij te beperken en wel le. omdat kaalgevreten struiken minder bloemknoppen vormen dan die, welke hun bladeren tot het einde toe behouden 2e. omdat door het dooden der larven het aantal bladwespen, dat het volgend voorjaar zal verschijnen, sterk verminderd wordt en men dan dus minder vreterij kan verwachten. Daarom kan aangeraden worden bessen- struiken, waarin de larven van de bessen bladwesp verschijnen en waarvan de bes sen reeds geoogst zijn, te bespuiten met een arsenicumhoudende vloeistof (1 ons Parijsch- of örania of Fructusgroen en 1 K.G. kalk op 100 L. water). Struiken, waaraan nog bessen hangen, moeten vóór de bespuiting leeggepluk-t worden. In vlug schrift nr. 17 van de Phytopathologischen Dienst wordt de levenswijze van het insekt en zijne bestrijding uitvoerig beschreven. Verdere inlichtingen worden verstiekt doof den Phytophathologischen dienst le Wage ningen en door de technische ambtenaren en controleurs bij dien dienst. Verslag der Raadsvergadering van de gemeente 's-GRAVEMOER op 16 Juli. Tegenwoordig zijn alle leden. Voorzit ter en Secretaris is de heer D. Smits, burgemeester. Na opening der vergadering door den voorzitter, worden de notulen gelezen en vastgesteld. Ter vergadering is mede aanwezig de heer Noorman, ingenieur te Oudenbosch, die eene inleiding houdt over de waterlei ding-maatschappij, Noord-West-Brabant en de aansluiting daarbij door de gemeente, waarna^eenparig wordt besloten, met in trekking van vroeger genomen besluiten, deze gemeente aan te sluiten. Als vertegen woordiger dezer gemeente op de algemeene vergadering wordt aangewezen de heer D. Smits en als diens plaatsvervanger de heer W. Kielen. Vervolgens geeft de voorzitter enkele mededeelingen betreffende het gehouden schoolbezoek door B. en W., opbrengsten der hooigrasverpachtingen voor Gemeente en Armfonds, besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van wijziging der begroo tingen over 1919 en 1920, tot goedkeu ring van het eerste kohier van de hoofde lijke omslag over 1920, tot goedkeuring der ontheffing van pacht van den haven- loswal aan P. Faro en het ingekomen ontvangst-bericht der verordening tot wij ziging der Algemeene Politieverordening. Op verzoek van W. F. Rorenbrand wordt wegens ziekte gedeeltelijke ontheffing ver leend van zijn aanslag in de hoofdelijken omslag over 1919. Ingekomen is eene dankbetuiging van den heer M. J. Rijk mans voor den hem verleenden duurtetoeslag. Voorts volgt eene bespreking over het opnemen eener postrekening door de ge meente, waaromtrent eene beslissing wordt aangehouden. Op een adres van eenige Vaartsbewoners wordt besloten om de kade in plaats van aan de westzijde aan de oostzijde van den weg aan te brengen. Een schrijven van Gedep. Staten, be treffende inzending der gemeenterekening over 1919 wordt met de noodige kennis geving aangenomen. Ingekomen is eene circularie van Ged. Staten van 23 Juni j.l, in zake afsluiting van wegen voor zwaar autoverkeer, waar onder ook de Vaartweg wordt opgenomen. De voorzitter doet eenige mededeelingen inzake de tiende algemeone volkstelling. Overeenkomstig het voorstel der com missie van onderzoek wordt de rekening van het Levensmiddelenbedrijf over 1919 goedgekeurd. De gemeenterekening over 1919 wordt aangeboden en zal bereids door eene daartoe benoemde commissie worden onderzocht. Op voorstel van de heer W. Versteeg wordt met 5 tegen 2 stemmen besloten om de raadsvergadering met een formulier gebed te openen en te sluiten. Besprekingen worden gehouden over de be planting van den Lagen Dijk en over de straat verlichting in de aanstaande wintermaanden. Vervolgens heelt de benoeming plaats van het personeel voor het herhalingsonder- wijs cursus 19191920. Goedgekeurd wordt eene door B. en W. voorgestelde wijziging der begrooting over 1920 en besloten om den voorgenomen verkoop van wilgeboomen langs de Vaart uit te stellen. Aangehouden worden de vaststelling der verordeningen ingevolge art. 6 der Waren wet en art. 31 der wet op woonwagens en woonschepen. Nog wordt de voorloopige pensioengrond slag van de veldwachter A. Faro met f 50 verhoogd, zulks met ingang van 1 Januari j.l. Voorts niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. ANDEL, (N.-Br.). Hoewel de Speelkaartenwet tecds 1 Mei jl. in werking i§ getreden, heb ik vergunning tot 1 Augustus a. s. Speelkaarten te verkoopen zonder verhooging van belastingkosten. Na 1 Augustus a s. worden spellen van ten hoogste 32 kaarten belast met 25 cent per spel, terwijl voor spellen met. me-r dan 32 kaai ten de bel tsling 50 cent per spel bedraagt. BOEKHANDEL. Speciaal in het pijnloos behan delen van Exsteroogen, Eelt- snijden, Nagelingroeiïngen en Masage. TEL. INT. No. 4 Hoofdvertegenwoordiger: J. DE VRIJ, Veeverloskundige te Zevenbergen. van Hensden ên omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Dinsdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur. Aankomst aan beide plaatsen den daaropvolgenden dag, voorm Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. -f- Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alfen, Oudshoorn. Woubrugge, Oude Wete ring, Hiilegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Van Zaandam Dinsdag voorm. 10 uur Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B. Verschure 's-Bosch. Geregelde dienst op Delft, Schiedam, Den Haag, Gouda, Leiden, Maastricht en tusschen gelegen plaatsen, Informatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUUK, Wilhel- minaplein te Heusden, waar ook pakken en adressen bezorgd kunnen worden, f Deze diensten zijn vrij van veergeld. Ververstraat 31. - Telepb.- 575. - 's-BOSCH. CHEMISCH WASSCHEN VAN GRAVURES. Tel. 708 §3^"~ Voorhanden in ruime keuze Beolameprijs fl.75 ©11 f* S.40. [b> 11 fis* fë) fïö HOF-FOTOGRAA F. FJLFLJLÏDF 11 Nieuwste systeem. Schriftelijke garantie. Billijke prijzen. Beslist pijnlooze behandeling. JACQ. DE BRAVE, R. VAN DER VEER, Méc. Dentist. Speciaal arts voor Mond en Tandziekten. Hinthamerstraat 51, 's-BOSCH, Commissionair» in Effecten. VERVERSTRAAT SS 's-BOSCH. Telegram-adresDELMONASTI, Int. Tel. No. 443. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten op binnen en buitenlandsche beurzen. Verzilveren coupons, buitenlandsch bankpapier en munt. Koopen en verkoopen wissels op binnen- en buitenland, tot de meest concurreerénde prijzen. Openen Rekening Courant met rentevergoeding. Nemen gelden h deposito met onderpand van Effecten. Geven voorschot op soliede effecten. Sluiten prolongatiën. Vestigen speciaal de aandacht op hunne noteering van GEMEENTEGELDLEENINGEN en INCOURANTE WAARDEN, welke Woensdag- en Zaterdagavond verschijnt. Gaat bij wie ge wilt, doch iedereen zal gaarne bekennen, dat het JE ADRES is van VERTROUWEN voor het wielrijdend publiek. yiaijiig

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 6