pa. A LP H HUPSCH I Slccfrischs Salorr- srr Schemerlampen, met Vughterstraat 19. 's-bosch. 1 bijbehoorehde hsppsn. TELEFOON 715. AAjYBE velej\ d. PLÓËÖ bleekzucht ifrkï ruqpiin,zwakte, ARMOEDE duizeligheid. Gebruikt MIJNHARDT'5 STAALTABLETTEN DOOIEN VAHAf 90S.BU APCTh.en DROGIST Brt Luchtvaart. Een nieuw record. LondenBrussel in 1 uur 36 min. Brussel. De Engelsche kapitein Hulliwel heeft een opzienbarend record gevestigd door met een vliegtuig -van de Handley Page Compagnie den afstand Londen Brussel in 1 uur en 36 minuten af te leggen. Hy heeft het kanaal tusschen Folkstone en trres Nez in minder dan 8 minuten overgestreken. De Turken zullen tcekenen. Konstantinopel, 28 Juli. De minister raad, geprecideerd door den sultan, besloot tot onderteekening van het vredesverdrag. De afgevaardigden zijn reeds van Konstan tinopel naar Parijs vertrokken. Een gevaarlijke bende aangehouden Te Namen zijn drie mannen aangehouden die deel uitmaakten van de bende van de roode hand« en al meer dan een jaar lang dreigbrieven hadden gezonden aan hande laars te Namen, waarin 'verzocht werd aanzienlijke sommen op een vastgestelde plaats neer -te leggen. De arrestatie ge schiedde doordat onlangs een inwoner van Namen op zulk een bedreiging inging, doch tevens de politie waarschuwde. Een der aangehoudenen beroemde er zich op, meer dan 40.000 francs door dreigbrieven te hebben afgeperst. Zullen de Bolsjewiki de Russische staats schuld erkennen? De correspondent van* de Telegraaf zegt, bij zijn gesprekken met vooraanstaande Engelschen, getroffen te zijn door het feit, dat allen er van overtuigd zijn, dat de bolsjewiki ten slotte over de schuld van het oude Russische bewind zullen praten. Het schijnt hem zelfs toe dat de Britsche regeering dezelfde, overtuiging bezit, wan neer men afgaat op het feit, dat zij een bureau heeft ingesteld dat belast is met het registreeren van alle vorderingen, welke Britsche onderdanen op Rusland hebben. Toch moet men zich niet al te veel illusies hieromtrent maken, want men is er te Londen wel degelijk van overtuigd, dat de bolsjewiki nooit het totaal der Rus sische schuld zullen erkennen. Men is van meening, dat men het Rusland der Sovjets als een bankroetier zal moeten behandelen en trachten het best mogelijke dividend der schuld te krijgen. De telcphotografie Parijs, 28Juli. «Le Petit Journak wijdt een artikel aan de uitvinding van een Fransch geleerde, Edouard Belin, die erin slaagde met behulp van de telefonie, een portret, of een willekeuriger) tekst over een afstand over te brengen. De fotografische proef wordt afgedrukt op een cylinder, die rondddraait voor het vlies van een micro foon, waarvan de weerstand afhangt van de reliefs van de afgedrukte proef. Ge noemd blad geeft een foto weer, die op deze wijze van Lyon naar Parijs is over gebracht. Een regeering van Bolsjewiki iu Duitschlaud. Maagdenburg, 28 Juli. De Maagenburger Ztg. verneemt, dat aldaar een- koerier uit Memel is aangekomen met een geschrift onderteekend door Helfering e. a., waarin wordt gezegd, dat de Bolsjewiki, zoo gauw ze de grenzen zijn overschreden, de Bols- jewikische regeering zullen uitroepen te Koningsbergen, Danzig, Stettin, Stralsund en andere plaatsen. Het geschrift bevat o. m. maatregelen voor levensmiddelenvoor ziening enz. Het Duitsche leger zal dan onder bevel komen staan van den Russischen opperbe velhebber. Amnestie in Frankrijk. Parijs. De Kamer heeft met algemeene steramen het amnestie-ontwerp aangenomen. Hoewel de amnestie zich niet uitstrekt over alle veroordeelde oud-strijders.krijgt toch het meerendeel van hen kwijtschelding van straf en verder stelt de wet de regeering in de gelegenheid aan de anderen gratie te verleenen* Burgemeester vermoord. Brussel, 27 Juli. De Burgemeester van Marbais is heden vermoord gevonden, drij vende in een vijver. De Russisch-Poolsche oorlog. Het officieele bericht van den Poolschen staf maakt bekend dat de Russen door de Poolsche stellingen aan de Narew heen zijn gebroken. Verder is Pinsk door de Polen ontruimd. De bolsjewiki naderen Lemberg met groote snelheid. Zij zijn nog slechts 60 K.M. van deze stad verwijderd. De National-Zeitung verneemt van een eigen correspondent aan de Poolsche gren zen, dat de strijd bij Grodno op nieuw ont vlamde. De Russen heroverden de Zuide lijke forten van de vesting. De Poolsche troepen zijn op de lijn Skomorowski-Olszan- ka teruggedreven. Meer Noordelijk is de toestand erg onduidelijk. Augustowa is in handen van de Russen, terwijl de Litauers, wier houding erg dubbelzinnig lijkt, Soe- walki bezet hebben. Poolsche vliegers be weren, dat de Russen ca valerie-reserves van hun 16e leger, ongeveer 10.000 man strek tusschen Wilna, en Grodno hebben gecon centreerd. De Litansche burgerlijke overheid is uit Wilna vertrokken, waarna de bolsjewiki het bestuur van de stad hebben overge nomen. De beruchte buitengewone com missie tot bestrijding van de contra-revo lutie is haar werk te Wilna begonnen. BINNENLAND. Te Wapserveen (Dr.) is waarschijnlijk tengevolge van hooi broei de boerderij be woond door J. Zanting, tot den grond toe afgebrand. In de cartonfabriek »De ToekomsU, te Midwolde, is de gehuwde arbeider J. S. uit Winschoten, door een kamrad gegre pen en totaal vermorzeld. Een diertstbode werd Dinsdagavond te 's-Gravenhage door een auto aangereden en ernstig verwond. Zij is aan de gevol gen overleden. Woensdagmiddag is door het overkoken van een pot lak brand ontstaan in de lak en Verffabriek Premier te Dordrecht. De brandweer slaagde er in een groot gedeelte der fabriek en de belendingen te behouden. Aan de fabriek is vrij groote schade aan gericht en veel voorraad is verbrand. Het bedrijf zal geruime» tijd moeten stilstaan. o Verdronken. Men meldt uit Dordrecht Een zeilboot is op de smalle IJsterzan- ding omgeslagen. Een jonge man verdronk. Woensdagmiddag tusschen vier uur en half vijf ts in de kleine Lunette in de Vuchterhei verdronken de heer Van Gils, oud 37 jaar, beambte bij den rijkswater- Staat. Dr. Hillen was spoedig ter assistentie aanwezig, doch zijn pogingen om de levens geesten weder op te wekken, faalden. Auto-ongeluk. Uit Kampen wordt gemeld De auto van de familie De Vries uit Zwolle bij Kampen is tegen een boom gere den en versplinterd. Van de vier inzittenden werden er drie gewond, waarvan een dame ernstig. Kwartetten-concours. Het Bossche kwartet, bestaande uit de heeren Delmée, Pennings, van Tuyl en Wetzer, het viertal dat reeds enkele jaren «gemütlich® samenwerkt uit liefde voorde edele zangkunst' zal a s. Zondag deelnemen aan het kwartetten concours, dat wordt gehouden te Amsterdam en waar zij ge duchte concurrentie zullen ondervinden. Het kwartet komt uit met «Het Viooltje® van F. J. van'der Heyden en «Beati Mortui® van Felix Bartholdy Mendelssohn. «Het Viooltje®, een compositie van onzen Bosschen componist Van der Heyden, is een echt natuurwerk. Tien jaar geleden was het een geliefkoosd nummer van het Zwitsersche kwartet, dat met dit nummer op zijn programma in Duitschland en Neder land concerteerde. o In de exportslagerij v#n de firma L. te Boxmeer stiet een half dol geworden stier tegen de leiding van de warmwaterinrich ting. Het heete, kokende water gutste met geweld door de slachthallen, waar eenige stieren klaar stonden voor de slacht bank. De arme dieren kwamen tot het midden in den kokenden stroom te zitten en kwamen onder hevige pijnen om. o Uitbreiding der maréchaussée. De minister van Justitie verklaart dat zoo spoedig mogelijk versterking van het wapen der maréchaussée zijne bijzondere aandacht heeft, met inachtneming nochtans van de grenzen, die aan dien spoed gesteld moeten worden, ten einde de waarde van het wapen niet in gevaar te brengen. Plannen van verder gaande strekking zijn thans niet in overweging. o Gevangen en toch boete. Mr. P. Tideman heeft 24 uur in het Huis van Bewaring te Haarlem vertoerfd. Toen vond hij dat hij genoeg ervaring op gedaan had en heeft de boete verder be taald. o Aiiti-revolütiewct. De Eerste Kamer heeft na een rede van minister Heemskerk, die in het kort de sprekers der vorige week beantwoordde, het ontwerp anti-revolutiewet aangenomen met 35 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Mendels, v. Embden, Bergsma en Vliegen en mevr. Pothuis-Smit. Kazerne te Breda uitgebrand. Om 3 uur in den nacht ontdekte de schildwacht van de kazerne van het derde regiment veld-artillerie aldaar brand in het gebouw, dienende voor stallen, terwijl op de bovenverdieping dertig onderofficieren slapen. Drie spuiten en de reddingsbrigade waren onmiddellijk ter plaatse. De mili taire brandspuit was in orde, de onder officieren konden nog het brandende ge-, bouw in allerijl verlaten, de meesten met achterlating van hun spulletjen. De zestig paarden zijn onmiddellijk losgesneden, zoo dat er geen enkel verbrandde. Het wapen magazijn kon met veel moeite behouden worden. Het gebouw, vijftig meter lang en 10 meter breed is nagenoeg geheel uitgebrand. De schade aan paardentuig is belangrijk, hoewel nog geen som geschat kon worden Uitdrukkelijk is van bevoegde zijde verze kerd dat het vermoeden van moedwil bui tengesloten is. De oorzaak ligt nog in het duister. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. o Een kranige vrouw. Terwijl de bewoners op het land werk ten, verschafte zich een zekere 20 jarige R., van Oldenzaal, toegang tot het woon huis van den landbouwer L. Schopman te De Lutte. Juist, toen R. een kast trachtte open te maken, waarin zich o.t-n. ook geld bevond, verscheen de vrouw van S. en ontdekte den inbreker, die daarop onder een opgeschoven raam trachtte te ontvluch ten. De vrouw hield hem eerst nog tegen, maar moest het spoedig opgeven. R. vluchtte naar buiten, greep zijn rijwiel en trachtte weg te rijden. Maar de kranige vrouw wist dit zoolang te beletten, tot haar man op haar hulpgeroep en nog anderen uit de buurt kwamen opdagen, die nu R. vast grepen en overleverden aan den brig, der rijksveldwacht Deelen. R., die wegens diefstal reeds een jaar gevangenisstraf had ondergaan en pas uit de gevangenis was ontslagen, is wederom naar Almelo over gebracht, meldt de «Zw. Ct.« —o Boerdery afgebrauil. Een 'knecht in de vlammen omgekomen. Te Hummelo is Diusdagmiddag de boer derij van den landbouwer Brussen totaal door brand vernield. De 18-jarige knecht K. kwam in de vlammen om. Ook een paard verbrandde. Verzekering dekt de schade. o Veehandel aan dc grens. Ondanks de groote moeilijkheden, ver bonden aan het smokkelen van vee uit Duitschland, komen nog steeds in onze grensplaatsen koeien over de grens van Duitsche boeren. Verleden week op een punt negen runderen tegelijk. Door den lagen koers worden de Duitschers aange lokt tegen reusachtige sommen deze dieren op Hollandschen bodem af te leveren. Ofschoon momenteel over de grens weinig vraag is naar Hollandsche paarden, die te duur zijn, worden toch nog in de grensplaatsen vele paarden voor Duitsche rekening opgekocht. Tal van handelaren gaan per auto langs de boerderijen om de dieren op te koopen. De prijzen zijn zeer hoog. o Be gewezen keizerlijke familie. Een van de zonen van den gewezen Duitsche» keizer, prins Oscar,, is via Ol denzaal naar Doorn gereisd. Zijn bezoek wordt in verband gebracht met den ge zondheidstoestand van de ex-keizerin. o Eeu telling van spoorwegwagens. Den 8en Augustus zal in alle landen van Europa een telling plaats hebben van de aanwezige personenrijtuigen en goede renwagons op de spoorwegen. o Op den Helvoirtschen weg te Vught had Woensdagmiddag een ongeluk plaats. Door het aanzetten van een motor werden een aantal ossen, die naar de richting Tilburg werden vervoerd, zoo wild, dat de geleider er onder geraakte en nog al ern stig aan het hoofd werd gewond. De mo torrijder reed weg, zonder zich om het ongeval te bekommeren. Staatsexamen vaar rijbewijs. De Nederlandsohe Bond van Particuliere chauffeurs te 's-Gravenhage heeft van den minister van Waterstaat een uitnoodigirig ontvangen, om in verband met het voorstel 'san dien Bond tot Wijziging van de Motor en Rijwielwet, o. a. invoering van een verplicht staatsexamen ter verkrijging van een rijbewijs, eene bespreking te houden met eenige deskundigen, Donderdag 29 Juli a.s. des nm. 2 uur, Dc broodkaarten verdwijnen, Naar «Het Volk« verneemt, worden de broodkaarten in het het geheele land af geschaft. O Zich zelf uitgekleed. Te Alteveer, midden in het veen, is totaal gebrek aan brandstof. Al de ge graven turf is direct verkocht en verscheept, meldt de «Prov. Gron. Ct.« Een sneltrein van de E. S. M. gederailleerd. Amsterdam, 28 Juli. Gisteravond is de laatste sneltrein van de E. S. M., die 11 uur 20 van de Spuistraat vertrekt en als gewoonlijk veel passagiers vervoerde, even vóór Halfweg gederailleerd. Eenige paar den waren ontsnapt uit een weide ter zyde van den Haarlemmerweg en doorgedrongen tot op de trambaan, niettegenstaande deze op het weggedeelte Slotterdijk Halfweg door een heg van den straatweg is ge scheiden. De naderende tram met haar zoeklicht maakte de paarden uit den aard der zaak hoogst zenuwachtig en de bestuurder van den sneltrein kon een aanrijding niet voor komen. Bij deze aanrijding, waardoor een tweetal paarden gedood werd, derailleerde de tram en de voorste wagen kwam dwars over de baan te staan en met den voorkant van den wagen boven het water. Ook de tweede wagen derailleerde. De passagiers kwamen allé» met den schrik vrij, en werden met wagens uit Haarlem gerequireerd verder gevoerd. o Ongeluk of misdaad Men meldt uit Elshout a. d. Lek aan de Rott. Zondagmorgen werd aan den Lekdijk bij het Schoor een fiets onbeheerd gevon den, alsmede een pet en zakdoek, met bloed bevlekt. Na onderzoek bleek de fiets te zijn van den ongehuwden bankwerker W. v. Rwonende aan den Veendam. Deze had Zaterdag contributie geïnd te Nieuw-Lekkerland voor de vereenigir.g «Trouw aan Oranje« en daarna een bezoek gebracht aan zijn meisje te Streefkerk. ■Zondagmiddag werd tevergeefs gedregd. Uijksreldwacht. In verband met het onlangs medege deelde advies van de salariscommissie van burgerlijke rijksambtenaren in zake eene herziening van de bezoldiging der rijksveld wacht, wordt uit goede bron vernomen dat zoodanige herziening thans in voorberei ding is. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Ter eere van den verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder hoopt de «Heusdensche Harmonie® Maandag 2 Augustus des avonds half acht (bij gunstig weder) eene muzikale wandeling door de stad te maken. By Kon. Besl. is benoemd tot Ont vanger der Dir. Bel. te Leeuwarden de Heer P. A. van Andel alhier. Met ingang van Maandag is bij de Coöp. Vereeniging «Ons Belang® de prijs der volle melk gebracht op 17 cent, der karnemelk 8 cent p. L. Werkendam. Een zeldzame veiling. De gasfabriek alhier met de daarbij be- hoorende gashouder, machinerieën, buizen net, straat-lantaarns e» gasmeters, werd Maandag te Gorinchem publiek verkocht. Deze gasfabriek heeft enkele jaren stil gestaan, is nu aangekocht door de firma J. H. van Schuppe, te Utrecht voor f 24.070.en zal vermoedelijk gesloopt worden. (N. v. d. D.) Dinsdag is een zoon van den heer DeKeijzeraan ed Zandwei, die werkzaam was op een sloopery in Dordrecht, gekneusd naar huis vervoerd. De K. had een slag van ee» kraan gehad en oqk een paar staven ijzer op het lichaam gekregen, zoo dat hij gewond aan het hoofd en beenen opgenomen werd. Beroepen bij de Geref. kerk alhier ds. van Renen van Gouda. Baardwijk. Woensdagmiddag waren alle adviseurs van de Werkliedenvereni ging van de Langstraat ter vergadering geroepen door hun kringadviseur den weled, heer Nuijen. Besproken werd o.a, het geven van sociale cursussen, de jeugdorganisatie, de verhouding tusschen besturen en adviseurs, middelen gezocht om meer belangstelling te wekken voor sociaal onderricht en vergaderingen en meer liefde en overtuiging naar den kant der werklui voor hun standsorganisatie. Uitvoerig verslag dezer nuttige en wel geslaagde vergadering zal aan het hoofd bestuur en ook alle adviseurs van den kring worden overgelegd. Besoijen. De Besoijensche Woning- bouwvereeniging besloot in haar vergade ring van heden om aan den gemeenteraad een voorschot aan te vragen voor den bouw van 5 dubbele middenstandwoningen. Beneden-Langstraat. Bij de ver- koopingen van veldvruchten is zeer weinig animo, althans het meerendeel wordt opge houden en hebben blijkbaar de verkoopers hoogere prijzen in het hoofd dan de koopers. Van het verkochte liep de tarwe van f 400 tot f 800, de haver van f 300 tot f 550 en de duiveboonen van f 325 tot f 500 per H.A. Capelle. Dinsdag jl. had alhier de aanbesteding plaats van het verbouwen van een woonhuis voor Dr. Ph. J. Kohier. Ingeschreven werd Chr. P. Treffers f2624.J. Quirijns f2980.M. van Campen f 3415.-, J. H. Spierings f 3420.25. De begrooting bedroeg f 1993. Het werk werd aan den laagsten in schrijver gegund. Tot 2den assistent bij de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek «De Toekomst« alhier werd benoemd de heer W. Mol te Peur- sum. Herpt. Het officieel pogramma van het festival op Zondag 1 Augustus bij gelegen heid van het 75-jarig bestaan der harmonie is verschenen. Hieraan ontleenen wij, dat om 2 uur de deputaties der deelnemende vereenigingen op het gemeentehuis zullen worden ontvangen, waar het festival door den lieer C. van Herpt, burgemeester, zal ge opend worden en de aanbieding van den eereVvijn zal plaats hebben, tevens uitvoe ring van den feestmarsch door alle deel nemende vereenigingen. Onder leiding van het hoofd der school, den heer J. G. Ceelen, zal door de schoolkinderen een welkomst lied gezongen worden. Vervolgens zal er een rondgang gemaakt worden door de gemeente, die bestaat uit gardes d'honneur, harmonie «de Eendracht® van Herpt en Bern, schut terij «St. Catharina,® praalwagen «Hulde aan de muziek,harmonie «Concordia® Vlijmen; handboogschutterij «OnsGenoegen® met 2 wagens harmonie «de Eendracht van Nieuwkuik en Onsenoord «eerecomité® praalwagen «de Toekomst« harmonie «de Volharding® Drunen regelingscommissie «Tyroler praalwagen« praalwagen «het Boerenbedrijf® harmonie «St. Cecilia« Haar steeg praalwagen «rijkswaterstaat® (2 wa gens) wagen »Geitenfokvereeniging« gar des d'honneur. De optocht zal op het feest terrein ontbonden worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2