ONZE Harken, Schoffels, Gras- en Riethaken als H. M. BODÉE Neemt gelden a deposito. Geeft uit 4"0 Spaarbankboekjes. Hotel Lunchroom - Restaurant eert n op MARKT voorheen f\ Wed. H. Gohen. GROOTESTRAAT voorheen I. van Leeuwen. Alle voorradige Manufacturen en gemaakte Dames= en Heerenkleeding - worden aan SPOTPRIJZEN opgeruimd. Prima gesmeed Handwerk. J. DE WIT. Hoek. Kelenstr. GORINCHEM GORINCHEM - Arkelstraat 490. Opgericht met steun der Regeering. Lips' Safe-Inrichting Eind Langendijk, GORCUU. Telef. 141 D k fi P k II A" 1s het toonaangevende weekblad van jfllUn All! A de geïllustreerde nederlandsche pers. /A WAAL W IJ K'S MANUFAGTU Het raadsel ran een droom. nen begaven zich daarop naar Wadebridge, f «Droomen zijn bedrog, zooals het gist'ren wa^r ZÜ een, ze'<er huis binnengingen, was, zoo is het morgen nog,«c zegt een zoo is het oud spreekwoord. Alles goed en wel, maar een spreekwoord is gewoonlijk een dooddoener, en in dit geval is het dat zeker. Want wat de geleerden er ook Toen werd de droomer wakker en was bij de eerste de beste gelegenheid naar Engeland gereisd, om daar, zooals hij verwachtte, de tijding van zijns broeders dood te vernemen. Hij bood aan de politie het van zeggen mogen, het raadsel van den onmiddellijk naar het perceel te ieiden, droom is nog altijd niet opgelost. Dat waarin bij in zijn droom de beide moor- beweert tenminste de heer William Archer, denaars had zien binnengaan. Hoewel die een boek in 't licht heeft gegeven dat cenigszins sceptisch tegenover het hem den suggestieven titel van »Dreams« draagt. 8e(^ane verhaal staand, stemde de commis- Dit boek is geen droomuitleggersar's er 'n t°e z'cb naar het huis te laten brengen. Vergezeld van een paar agenten begaf men zich op weg. Het huis, waar luitenant Norway naar toe liep, werd bewoond door de gebroeders James en William Lightfoot, die toevallig beiden thuis waren toen men aanschelde. De jongste, James, opende de deur. Nu geleek luitenant Norway als twee druppels water op zijn vermoorden broeder, en James Lightfoot ontstelde hevig toen hij geen geen verzameling van allerlei droom-for- mules en hocus-pocus, maar een bundel droomgeschiedenissen die waar gebeurd zijn, een serie onwaarschijnlijke, maar niettemin authentieke droomverhalen, zorg vuldig geboekstaafd en letterlijk gebeurd zooals ze beschreven worden. Als voorbeeld van zulk een onverklaar baar droomgeval moge hier volgen het verhaal van den Norway-moord, die in het opheldering uitsluitend aan den droom te danken was. Over dit geval is in de «Physical Re search Society« heel wat te doen geweest, maar een aannemelijke verklaring van de zonderlinge geschiedenis is nooit gegeven. jaar 4839 bedreven werd en waarvan de bem, vergezeld van politieagenten, voor zich zag staan. Hij snelde een gang door naar een achterkamer, maar werd op den voet ge volgd door luitenant Norway. In de kamer zat William Lightfoot aan tafel, De luite nant beschuldigde de broeders ronduit van moord, deed het voorkomen of hij den De moord op den heer Norway, een aans'ag met oogen had aanschouwd, burger van het stadje Wadebridge in en zooveel bijzonderheden op, dat de Cornwall, vond plaats op den weg van broeders door de mand vielen en bekenden Wadebridge naar Bodmin. De verslagene ^en moord en de berooving te hebben was een man van middelbaren leeftijd, hij leefde rustig, had geen vijanden, en bezat weinig geld. In een plas bloed werd zijn lijk op den weg gevonden. Een belooning werd uitgeloofd voor het aanwijzen van de moordenaars, maar deze hadden geen enkel spoor achtergelaten en dus tastte men aangaande de daders vol komen in het duister. Niemand meldde zich aan die ook maar eenige inlichting kon verschaffen. Het doode lichaam, aan het hoofd gewond, was op den landweg gevonden, eenig geld had men den ver slagene afgenomen en dat was alles wat men wist. Langzamerhand begon men de hoop op te geven, dat de misdadigers ooit ontmaskerd zouden worden Doch de vermoorde mr. Norway had een broer, een luitenant ter zee, die op het tijdstip van. den moord met zijn schip in de West- Indische wateren kruiste. Een paar maan den na den moord kwam deze broeder in Wadebridge aan, reeds op de hoogte van het tragische lot van den vermoorde. Men verbaasde zich hierover, want in die dagen werd het nieuws nog niet zoo vlug ver spreid als thans en het was onmogelijk, dat luitenant Norway bericht ontvangen kon hebben van den moord en naar Engeland kon zijn gereisd in den tijd die er ver- loopen was tusschen de misdaad en luite nant Norway's aankomst. Onmiddellijk begaf luitenant Norway zich naar het politie-bureau in Wadebridge en vroeg om een privé-onderhoud met den commissaris. Hij vertelde dezen, dat hij op denzelfden nacht, dat de moord plaats vond, een merkwaardigen droom had gehad. Hij bevond zich op dat tijdstip met zijn schip in de West-Indische wateren, maar zag duidelijk den" landweg van Wadebridge naar Bodmin voor zich. Daarover liep zijn broeder. Achter een haag zaten twee mannen verscholen, met, messen en knup pels gewapend. Duidelijk kon hij de ge zichten zien. Toen zijn broeder langs de haag kwam, wierpen de beide mannen zich onverhoeds op hem, sloegen hem dood en Over den weg kwam zijn buurman ge- namen hem zijn geld af. De twee man- flest, een jongen van 18 jaar, op wien hij bedreven Zij werden onmiddellijk gearresteerd en spoedig daarna ter dood veroordeeld. Op 43 April 4840 werd het vonnis aan hen voltrokken. En zoo leidde een droom tot" de ontdekking van misdadigers, en werd weer nieuwe twijfel gewekt of droomen wel (of tenminste wel altijd) «bedrog** zijn, zooals algemeen wordt beweerd. (H bid BINNENLAND. Voor de Belgische vluchtelingen. In antwoord op een in de stukken ge dane vraag heeft de minister van Birmen- landsche Zaken meegedeeld, dat het bedrag dat voor de Belgische vluchtelingen door Nederland is uitgegeven, bedraagt ongeveer 33 millioen gulden. Locomotiefpersoneel. Uit Utrecht werd vanwege de Nederl. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel een vergadering gehouden van locomotiefper soneel, teneinde de verslechtering van de werkzaamheden van het machine-personeel te bespreken. Een resolutie werd toegelicht waarin met algemeene stemmen besloten werd het hoofdbestuur op te dragen om zich onver wijld met de directie der Nederlandsche Spoorwegen in verbinding te stellen, ten einde teri aanzien van vorenbedoelde grie ven bevrediging te verkrijgen en verder het hoofdbestuur te machtigen, indien de directie niet iri voldoende mate tsgemoet komt aan de billijke wenschen van het locomotief personeel, daarvoor zoo noodig doeltreffender middelen aan te wenden. o Ken jongen doodgeschoten. Te Haps is een zeer noodlottig ongeluk gebeurd. Tijdens den schafttijd was een jonge man met zijn geweer van de burgerwacht aan het manoeuvreeren, terwijl metselaars rustig zaten toe te zien. schertsenderwijs aanlegde met het noodlot tig gevolg dat het schot afging en de ko gel een margapatroon den jongen zoo ongelukkig trof dat de dood weldra intrad. Van opzet of wat ook is absoluut geen sprake. o Sr. P. Tidemau gearresteerd. Mr. P. Tideman, die eenigen tijd gele den, wegens het rijden des avonds met een onverlicht rijwiel en wegens het niet op eerste vordering der politie afstappen, door den Haarlemschen kantonrechter werd veroordeeld tot tezamen f 4 boete subs. 4 dagen hechtenis, wenschte die boete niet te betalen. Hij is gearreseteerd en naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. Het is de bedoeling van mr. Tideman zelf te ondervinden hoe het in het Huis van Bewaring toegaat o Knoeierijen wet melk. Maastricht. Niettegenstaande er pas zeven melkverkoopers door het Kantonge recht met geldboeten en zelfs hechtenis zijn gestraft, heeft de politie bevonden dat zes melkmonsters weer met water ver- valscht waren. Door verscheidene landbouwers te Wan- roy zijn een of meer H.A. vlas verbouwd; 't is echter jammer, dat de prijzen zoo laag zijn en 'tis niet te'voorzien, dat die vooreerst zullen stijgen, wijl in Holland en België zoo reusachtig veel vlas is ver bouwd. De aardappelziekte begint zich te Ros malen op vele velden te vertoonen. Het natte weer doet geen goed er aan. Uust. Burgeroorlog, revolutie, Oproer, onrust, hongersnood, Boycot, staking, sabotage, Weelde naast gebrek aan brood, Prijsopdrijving, woekerhandel, Spotten met Geloof en Kerk, Zedeloosheid, drankzucht, moorden, Hooge loonen, weinig werk, Vloeken, schelden, twisten, razen, Ziekte en krankzinnigheid, Ontucht, wanhoop en verwording Zijn het beeld van onzen tijd. En terwijl de vogels zingen En daarbuiten alles bloeit - En terwijl de vruchten rypen, Alles kleurt en fleurt en groeit Woekert door de heele tnenschheid Broedermoord en rassenhaat. Afgunst, twijfel en ontaarding, Trouweloosheid ei) verraad. Is er dan geen vredig leveri Is er dan geen vreugde meer Moeten we dan blijven waken Met de hand aan het geweer Is er dan geen rust te vinden Na dien jammerlijken tijd Zijn we schoonheid en beschaving, Liefde, eer en welzijn kwijt Moeten we als beesten leven Loerend op elkanders dood Zijn-dan haat en nijd en wraakzucht Zoo afzichtelijk, zoo groot Neen de dag moet eenmaal komen Van tevredenheid en recht Voor het menschdom is op aarde Menschenliefde weggelegd. »R. N.« J. H. SPEENHOFF. ft Met een halfjaar opzegging 4°/0. Voor korteren termijn nader overeen te komen. Aan tusschentijdsche opvraging van deposito-gelden wordt steeds gevolg gegeven tegen den geldenden rente-standaard. Levering van DINERS, ook aan huis. Zalen disponibel voor het houden van PARTIJTJES enz De eigenaar, Het mooiste, best geredigeerde en meest uitgebreide geïllustreerde Nederlandsche weekblad; geheel uitgevoerd in koperdiepdruk. Degelijke en boeiende lectuur van vaste medewerkers. Fraaie, artis tiek uitgevoerde afbeeldingen op elk gebied. - Talrijke aantrekkelijke ru brieken waaronder die van novellen- en fotowedstrijden, waaraan verbonden fraaie prijzen. Kinderafdeeling met de bekende prijsraadsels. «PANORAMA® ligt onder ieders bereik, want de prijs is slechts ets. per week; per 3 maanden f2.25 per week ets. «Panorama« is het weekblad dat het minst in prijs verhoogd is. Abonnementen op «Panorama*! worden aangenomen door den Boekhandel, de Agenten en door A. W. Sijthofï's Uitgevers-Maatschappij te Leiden. o Til li Ml MM' i'Ti 'TÜTTH VAKMAN ROEMT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 6