I land van Heuslei e n A11 o i a, Is Logstraat si 18 Bonnclsrvsari MAIAZIJI I J P Rook ons SUCCESMERK, SEN0R10 de 10 cents sigaar, Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. By flit or. aetioofl een Dijvsegset Magazijn St. Jozef, L. DERKS. Uitgever: L J. VEERMAN, Heuaden. No. 4006 Zaterdag 7 Augustus1920. T#l. lat. 482. IN QUARANTAINE. samengesteld uit de eslolsto tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. iUIIIJIAYVs Sleereis- «mi UND VAN alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.2.5, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Eike regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht DK BUITENLANDS CH OVERZICHT Nog steeds is er niets bekend van de onderhandelingen over den wapenstilstand tusschen Rusland en Polen, evenmin weet men of de onderhandelingen afgebroken zijn. Berichten uit Rusland zeggen, dat het Russische legerbestuur de onderhan delingen tracht te vertragen, daar men hoopt nog gewichtige militaire voordeelen te be halen. Tijd winnen ew nog eens tijd winnen is het Russisch parool. Wordt er niets over de onderhandelingen zelf vernomen, over de aankomst der Poolsche parlemen tairen, raken de berichtgevers niet uitge praat. Uit de laatste berichten die daar over zijn binnengekomen, blijkt, dat het op het oogenblik zelfs al een heel gevaarlijk baantje is, parlementair met de witte vlag te zijn. Tot aan de brug bij Kobrijn, liep de Poolsche linie, waar een kleinere post opgesteld was, zoo verneemt de Morning Post, en pas waren de laatste troepen de brug overgetrokken, toen de delegatie baar volgde. Het was haast maken voor de delegatie, want eensklaps werd de brug in brand gestoken. Toen de Polen een kilometer verder waren, zagen zij het schijn sel van een grooten brand voor hen uit. Verder op kwam de delegatie aan een tweede brug binnen de bolsjewistische linie, die in lichte laaie stond. Twee auto's (Eene vertelling uit Indië). 7) Daar aan het strand vergiste ik mij of stonden de dooden op daar aan het strand drong Fred Hawkins door de menigte heen, met een reddingsboei om den hals en een werplijn in de hand. Wat hij mij toeriep, hoorde ik niet en twee seconden later hoorde ik trouwens geen enkel geluid meer, want de boot was met den voorsteven op den grond gestooten en door de branding overstroomd. Al mijn ledematen deden mij pijn, toen ik weder tot bewustzijn kwam. Naast mij op het strand zat Fred Hawkins geknield, die mij op slapen met azijn inwreef en mij verzekerde, dat al mijn bootslui nog leefden. Zijn gelaat droeg in alles den stempel van ernstin geen enkelen trek herinnerde het mij aan zijn vroegere brutaliteit en over moedigheid. »Leeft gij dan nog en zijt gij gezond bracht ik eindelijk* uit. »Was alles dan een droom Hij greep mij bij beide mijn handen. ^Vergiffenis, kapitein, vergiffenis 1 Hoe gaat het aan boord Heeft de Taifoon nog menschenlevens gekost Ik antwoordde ontkennend en sprong op. »Mijn schip,riep ik herhaaldelijk met een blik op de voor anker liggende brik. Wij hebben hulp noodig. Hulp voor het afge matte scheepsvolk. kwamen nog over de brug, maar de drie anderen konden niet meer, want met een geweldige ontploffing vloog ze in de lucht. De drie andere auto's kregen een sein, dat de gedelegeerden in de twee eerste auto's verder gingen. De andere auto's kwamen toch ook op de plaats der beslemming. Het was duidelijk aan de Russen, die ze opwachten, te zien, dat ze blij waren, over hunne behouden aankomst. Maar aan der gelijke mededeelingen heeft men echter niet veel, want het gaat niet om den tocht der parlementairen, maar over hun onderhan delingen. En daarvan wordt maar steeds nog niets vernomen. Uit het bovengemelde valt af te leiden, dat Brest-Litowsk nog niet gevallen is. Een berichtgever zegt, dat de Polen verbaasd waren te bemerken, dat de bolsjewisten niet dichter bij de stad stonden. Misschien dat de Russen het nu al hebben. Over den militairen toestand worden ver schillende berichten ontvangen. Men bericht dat de geallieerde gezantschappen de be woners van Warschau, den raad gegeven hebben, om de stad te verlaten, en wel zoo spoedig mogelijk. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat de positie der stad hachelijk is, vooral nu de Parijsche be richten zeggen, dat de bolsjewistische rui terij mog meer dan '120 K.M. van Warschau verwijderd is en het Poolsche leger, dat hier vechten moet, zich aanmerkelijk her stelt. Duitsche berichten wijzen er ook op, dat de militaire toestand der Polen ver- Na hetgeen was vooraf gegaan, had ik als antwoord een schouderophalende betui ging van leedwezen, dat men mij niet kon helpen, kunnen verwachten. Des te meer werd ik verrast, toen de rondom mij ver zamelde Indianen met de strandwaarts ge komen Europeanen wedijverden zoo gauw mogelijk op de dichtst in de buurt zijnde werf een draagbare perspomp te gaan halen. »Als blanken de branding kunnen pas- seeren, dan kunnen wij het ook,« verklaar den de inboorlingen. Twee groote visscher- booten werden bemand en na een angstig half uur luchtte elk van harte op de Albatros trok het Noordsignaal in. »Maar nu vooruitgij en uw mannen moeten van kleeren verwisselen en u gaan versterkenriep Hawkins, die mij met zachten dwang medetrok naar het reeds lang gereed staande huurrijtuig. Daar ik wist dat mijn schip voorloopig in veiligheid was, en om mijn brave ma trozen, die reeds in een ander rijtuig waren gestapt, niet te leur te stellen, gaf ik aan het verzoek gehoor. Onderweg vertelde mij Hawkins zijn avon turen. »Het ging allesheelnatuurlijktoe.ee Nadat hij de mij nog onbekpnde bijzonder heden had meegedeeld, vervolgde hij »Nau- welijks was Taria verdwenen, of ik werd plotseling in mijn handgewricht een steek en een brandende pijn gewaar en in de vrees dat ik door een duizendpoot of een ander vergiftig dier was gestoken, brak ik een mijner rovolverpatronen open om er den kogel uit te halen en schoot ik daarop in de hand het uitbranden met schietkruit is immers een bekend middel in den nood. betert, hoewel er bijgevoegd wordt, dat men daar niet te veel waarde aan moet hechten. De Poolsche generaal Roswadowsky doet dit zelf ook niet, want tegenover jour nalisten beeft hij verklaard, dat de toestand zeer ernstig is. Hij gaf wel te verstaan, dat de toestand iets verbeterd is, waardoor het mogelijk is den aandrang "on den vijand te weerstaan. Wij hebben een kansje, al is het dan een klein kansje, dat we onze positie nog redden, maar het is een dubbeltje op zijn kant. De machthebbers der entente zullen in deze dagen van groote politieke zorgen wel eens denken, was Duitschland nu maar de goede vriend der Entente. Duitschland denkt er evenwel niet aan zich beschikbaar te steilen als een voorpost der beschaving, zooals Engelands Minister Churchill, dat zoo graag zou zien. Het partijkiezen tegen Rusland Sou een blootstellen zijn aan een nieuwe revolutie binnen de eigen grenzen, waarvan het gevaar, zonder eeri dergelijke aanleiding, toch altijd nog groot genoeg is. Te Berlijn doen geruchten de ronde over geheime besprekingen tnsschen tlilmarnock, den Engelschen gezant en de generaals Hoffmann en Ludendorff over de moge lijkheid van een interventie tegen de bols- jewiki. De Daily Herald en de Freiheit maken er gewag van. De Beiersche eerste mi nisters zouden daarbij als bemiddelaars GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollfindsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. eERO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j voorheen '7 JAGQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Pas had ik dit paardenmiddel aangewend, of ik werd overvallen door een duizeling en een gevoel van onmacht. Ik viel neder en eenmaal op den grond gevallen, bleef ik star als een lijk liggen. Een landrot zou vrij ongeloovig de schou- dersjhebben opgehaald voor dit zonderlinge ver haal. Als zeeman wist ik echter, wat een vaste slaap beteekent. Zoo was ik indertijd eens als lichtmatroos na een storm aan Kaap Hoorn, die ons al vijf dagen lang niet tot rust had laten komen, bij het overhalen van het schip uit de kooi gevallen, zonder dat ik één oogenblik wakker weid. Ik bleef gewoon doorslapen totdat 's morgens een mijner kameraden over mij heen strui kelde. Hawkins, die mijn gedachte raadde ging verder voort»Ja bedenk er bij, dat ik mij vooraf zoo geducht had ingespannen. Reeds terwijl ik naar land zwom, was ik bijna onmachtig geworden. Van daar mijn heftige hoofdpijn en duizeling. Niet het geringste merkte ik er van, dat mijn arm meisje en haar vader mij vonden en mij voor dood hielden. Daar de Commissaris van politie mijn hand greep, die door het kruit zwart was geworden, meende hij een choleralijk voor zich te hebben en ik zou eenvoudig levend begraven zijn, als de arts, die later kwam, den toestand niet had door zien. Nadat hij my wakker had geschud, gaf ik een luiden gil, toen ik opeens de aan stalten voor de begravenis zag. De zwarte tuinman maakte in zijn ontsteltenis snel beenen en al heel spoedig liepen in de stad allerlei onzinnige geruchten over quarantaine hebben gefungeerd. De Duitsche generaals hebben naar de Daily Herald verneemt te kennen gegeven dat een leger van anderhalf mil- lioen man noodig is om de bolsjewiki te kraken en Ludendorff heeft aangeboden zelf het bevel van zulk een leger op zich te nemen. Zij hebben zich ook bereid verklaard de troepen uitsluitend in Duitsch land te lichten, indien zekere ingrijpende wijzigingen in het verdrag van Versailles worden aangebracht. Hoe Lloyd George over Ierland denkt, kan men uit het volgende opmerken. Aan de Engelsche pers is een verslag verstrekt van de toespraak, die Lloyd George gehouden heeft tot de unionistische leiders, die over den toestand in Ierland met hem waren komen spreken. Lloyd George zeide, dat het wetsontwerp, dat de volgende week bij het parlement ingediend zou worden om het wettenstelsel in Ierland meer kracht te geven, van zeer krassen aard zou zijn. De macht, die de wetten moet uitvoeren, moest ook versterkt wor den. De regeering was bereid, aan haar tegenstanders in Ierland alles toe te staan wat rechtvaardig, eerlijk en in overeen stemming met den ouden Britschen "Vrij heidsgeest was, maar de wet moest ge handhaafd tot eiken prijs. Ierland kon ook geen afzonderlijk, aan Engeland vijandig, land op den flank van Engeland worden. Na den grootsten oorlog tegen de grootste militaire macht gevoerd en met succes ten einde gebracht te hebben, zou Engeland zich niet laten verslaan door een of andere samenzwering, of zij al van Rusland of Amerika zou komen. In België is men nu in verband met (ie aanval op het parlementsgebouw door de betoogende oud-strijders, druk bezig met het arresteeren van allerlei personen, die men er van verdenkt, achter de schermen gewerkt te hebben met ophitsing van de oud-strijders. O.a. heeft men ook Verduyn, den hoofdleider van de Vlaatnsche oud- strijdersbond en verschillende andere Vlamin gen, waaronder Rietjens, de uitgever van het Vaderland, aangehouden en dat beeft nu weer groote verbittering gewekt in de kringen der Vlamingen. Verduyn is in hechtenis genomen onder de beschuldiging van aanzetting tot een aanslag ten doel hebbend de burgers te wapen te roepen schending, cholerageval en wederopleving van een bijna begraven lijk. Vóórdat de autoriteiten het volk gerust konden stellen en het politiebootje naar u toe konden zenden, waart gij reeds onder zeil, om direct den Taifoon te gemoet te gaan. Hoe verheug ik mij. dat gij er be trekkelijk nog zoo goed zijt afgekomen. En hoe gelukkig, dat mijn arme Margot de doorgestane opwinding zoo goed schijnt te boven zullen komen Sints gisteren is de koorts bij haar geweken en toen ik haar een uur geleden het gevaar schetste, waar in gij en de uwen u bevindt, zei zij uit eigen beweging »Red, als gij tot redding in staat bent.® Ik kon helaas niet meer doen dan u op het drooge te brengen, toen de branding u voor mijn voeten slingerde. O. het is zulk een drukkend gevoel, het bewustzijn eener onafgedane schuld de autoriteiten hebben mij niet eens gestraft. Waarschijnlijk ter wille van uw meisje de Franschen zijn immers zelfs als rechters galant,voegde ik er bij. »Wat is er echter van dat Idiaansche meisje geworden Die historie is mij altijd nog niet recht duidelijk. »Taria keerde niet weder terug en eerst gisteren werd zij door de politie aangehou den. Uit haar verhoor is gebleken, dat hare vermoedens omtrent mij geheel onge rechtvaardigd waren. Toen zy meende hare zaak al voor goed verloren te hebben, heeft zij mij, om zich ten minste te wreken, een schorpioen op mijn mouw gezet. Zij vluchtte. Maar ofschoon het vergiftige insect zijn dienst gedaan heeft, ben ik, dank zij ten slotte mijn sterke gestel, toch in leven ge- DRAAGT lüsNin kleedhair Gorinctiein. tegen het gezag van de wetgevende macht. In het geheel moeten er een 32 tal per sonen gevangen genomen zijn. Het onder zoek moet voorts uitgewezen hebben, dat tal van betoogers Donderdag met knuppels, pistolen en dolken gewapend waren. En volgens de Soir zou men de bewijzen in handen hebben, dat eenige dagen geleden twee boodschappers België hebben verlaten om de activisten in Nederland en Duitsch land op de hoogte te stellen van het plan, dat men had voor jl. Donderdag. De regeering pakt de zaak dus flink aan, En de Vlamingen zullen thans hunnerzijds geweldig le keer gaan, daartegen bewe rende dat de Flamingantenhaat hier weer naar nieuwe slachtoffers zoekt, die voor het gebeurde absoluut uiet aansprakelijk zijn. Zoo zal het o.i. wel gaan. De be richten van de eerstvolgende dagen zulle? moeten bewijen, of we juist hebben gezien. BUITENLAND. Een lijk iit een koffer. Parijs, 5 Aug. Sedert Donderdag werd de handelsagent Weissemann-Bessaradeau vermist. Zijn vrouw deelde de vermissing aan den compagnon van Weissemann mede, die de politie ervan in kennis stelde. De houding van Mevrouw Bessaradeau, die Vrijdag met een grooten koffer naar Mont morency vertrok, kwam de politie verdacht bleven.® Ondertusschen hadden wij het politie bureau bereikt, waar ik kennis maakte met Hawkin's aanstaanden schoonvader en met den politie-arts. Beiden bevestigden in alle bijzonderheden, hetgeen ik alles van Haw kins vernomen had. Ook aan Margot werd ik voorgesteld het was een bekoorlijk vriendelijk meisje, die nog altijd geheel onder den indruk van de doorgestane angsten verkeerde en ge durig nu eens in lachen, het volgende oogen blik in schreien uitbarstte, Dat zij niet alleen mij, doch ook mijn bootslui herhaal delijk de hand drukte en ons in naam van haar aanstaande om vergiffenis vroeg, bracht den ruwen zeelui totaal in de war. Vóórdat de Noordoost moesson het hoofd opstak, waren er nog een dag of wat van windstilte en zoo werd het ons mogelijk, onze lading met spoed te lossen, ballast in te nemen en het schip voor de reis naar Moulmain weder zeeklaar te maken. Van quarantiaüe was verder geen sprake wat ons betreft, werden de voorschriften dien aangaande buiten werking gesteld en Pon- dichery bleef inderdaad van de cholera ver schoond. De huwelijksplechtigheid van het jonge paar kon ik niet meer bijwonen. Later was ik echter nog vaak en gedurende lan gen tijd, als ik in Calcutta kwam, een dage- lijksche gast van Hawkins en zijn joBge vrouwtje. De vriendschap, die daar genoot, maakte mij het afscheid van deze overigens zoo onherbergzame bakermat der cholera menigmaal zeer zwaar. EINDE. MEIttSBL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1